STADS NIEUWS DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 WAAROM EEN R.K. VEREENIGING VAN GEZINSHOOFDEN? Wie bovenstaande vraag te beantwoorden heeft doet het beste met eerst het doel van den Bond te omschrijven. Dit is namelijk 5-ledig. Deze Bond stelt zich ten doel: le. De handhaving van de christelijke beginselen in het huwelijksleven. 2e. Zoo ook bij de huiselijke opvoe ding. 3 e. Behartiging van de gezinsbelangen in het algemeen. 4e. In het bijzonder de verdediging van het groote gezin. 5e. Strijd tegen het Neo-Malthusia nisme. Waarom nu een Bond voor Groote Ge zinnen? Allereerst om naast onze priesters op te treden als leekenapostelen tot verdediging van het christelijk huwelijk, dat als grond slag dient van het christelijk huisgezin. Doordat men aan den grondslag, waarop het gezin moet berusten, is gaan tornen, is het bederf in de familie geslopen. Immo- reeie huwelijksopvattingen doen vandaag opgeld. De mensch is zoo diep gezonken, dat hij tegen den wil van God ingaat Daarbij komt, dat men de economische crisis he laas al te vaak op verkeerde wijze tot ver ontschuldiging gebruikt. De rechtheid van het huwelijk kreeg een zwaren deuk. Het doel van het huwelijk werd geheel en al uit het oog verloren. Allerlei dwaaltheorieën worden het volk voorgezet. Moderne romans brengen steeds meer verwarring van ideeën. De slechte bioscoop verstrikt de gewetens en doet huwelijksontrouw als een doodgewone zaak voorstellen. Tegen dat alles waakt de Bond, door in vergaderingen te laten spreken over de reinheid van het huwelijk, over de juiste begrippen van kinderzegen; door het uit geven van zijn uitstekend geredigeerd Bondsorgaan; door de verspreiding van tal van geschriften. Boven alles eischt de Bond de handha ving van de christelijke beginselen bij de opvoeding onzer kinderen. We weten dat we leven in een tijd, waar in men er naar streeft de opvoeding van zijn godsdienstig karakter te ontdoen, om-., dat men dan meer kans heeft van slagen om de opvoedingsrechten van het 'gezin tot zich te trekken. We weten, dat tal van economische en zedelijke oorzaken de on macht van het gezin bevorderen, waar door het niet in staat wordt gesteld zijn opvoedingsrechten uit te oefenen. We we ten ook, dat helaas vele ouders in hunne plichten te kort schieten. En daarom wil len wij een Bond een Bond van gezin nen een echter oudersvereeniging, die de publieke opinie wenscht te bewerken ten gunste van het gezin, die voorlichting wil geven bij de moeilijke taak, die aan het gezin is opgelegd de opvoedings taak. Daarom willen we vooral alle pogingen ondersteunen tot versterking van het godsdienstig leven in onze gezinnen. Maar ook komt de Bond op voor de be hartiging der gezinsbelangen in het alge meen. Niet alleen op godsdienstig en zede lijk terrein, evenzoo op materieel gebied. Men moet goed begrijpen, dat we thans nog leven in een maatschappij, die inge steld is op de belangen van het individu, niet op die van het gezin. We kunnen spre ken van vrijgezellenprivilegiën; maar daar de maatschappij opgebouwd is uit gezin nen zou er van gezinsvoorrechten sprake moeten zijn. Doch zeer speciaal komt de Bond op voor de rechten van het groote gezin. Dat is hoe langer hoe meer in de knel geraakt. De groote gezinnen vormen slechts een zeer kleine minderheid. Maar ze zijn als een Gideonbode, die pal staat voor de verdedi ging der heiligste goederen. Dit vooral moeten we naar voren bren gen, dat de sociale beteekenis van een va der van een groot gezin hooger staat dan die van een ongehuwde. De groote gezin nen zijn de steun voor Kerk en Maat schappij. En ten slotte voert de Bond zeer vin- nigen strijd tegen het Neo-Malthusianisme. Geweldige propaganda wordt er gevoerd door de voorlichtingsbureau's in de groote steden voor het stelselmatig klein houden van het gezin. Door allerlei verkeerde voorspiegelingen wordt de mensch wijs gemaakt, dat het dwaasheid is een groot getal kinderen te willen opvoeden. Genot- en gemakzucht zijn daarbij prachtige bondgenooten om het verkeerde doel te bereiken. Door de inrichting van zijn Centraal Bu reau te Breda is de Bond in staat tegen- propaganda te vo-eren. In samenwerking met andere vereeni- gingen wil hij door gebruik te maken van alle wettige middelen streven naar de ver heffing van het geestelijk, zedelijk en stof felijk welzijn der gezinnen, en vooral van de kinderrijke gezinnen. Het bestuur van de afdeeling Leiden deelt ten overvloede leden »en belangstel lende mede, dat geen convocaties worden rondgezonden. Ieder Katholiek, die zijn plicht doet door de Katholieke courant te lezen, weet, dat de groote propaganda-vergadering Woens dagavond wordt gehouden in de Burcht zaal, aanvang 8.15 uur. Spreker: dr. W. Ausems en prof. Cleophas. Onze oud-stadgenoot P. A. van der Poel, commissaris van politie 2e klasse bij de al- gemeene politie, van vacantie-verlof terug naar Indië, die voordien deze betrekking bekleedde bij de stadspolitie te Semarang, wordt thans geplaatst bij de stadspolitie te Soerakarta. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Groote Fancy-Fair bij de viering van het Derde Lustrum. Vrijdagavond om 8 uur wordt in het St. Franciscus-Patronaat een groote Fancy- Fair geopend! 't Is al eenige jaren gele den, dat het voor het laatst geweest is. Nu het St. Franciscus-Liefdewerk vijftien jaar bestaat, maken we van de gelegen heid gebruik, weer eens een poging te wagen onze zwakke financiën wat aan te sterken. 't Zal een Fancy-Fair zijn zooals er nog niet geweest is. Buitengewone attracties, die Leiden misschien nog nooit gezien heeft. We noemen: 'n vliegbommensepl, een motorenbaan met zes motorrijders, 'n spoorspel, speersport, ballonsport, een draaiende schietschijf, enz. Verder de be kende en altijd interessante spelen als: 't Hoeplaspel, 't Hoofd van Jut, 't Rad van Avonturen, 'n Schiettent. Buffet is in de groote zaal aanwezig. We hopen daa allen, die voor het Sint Franciscus Liefdewerk voelen, deze da gen Vrijdagavond, Zaterdag-, Zondag hun belangstelling eens zullen toonen. Ook van buiten Leiden zijn de bezoekers van harte welkom. U zult zeggen: 't loopt zoo druk met al die goede werken: loten verkoop voor di verse doeleinden, uitvoeringen, enz. Ja, U hebt gelijk. Maar't onmogelijke vra gen we ook niet. Alleenoch, verdeel uw milddadigheid wat, envergeet uw eerste liefde niet. 15 jaar heeft 't Sint Franciscus Liefdewerk van uw sympathie en steun genoten, we twijfelen er niet aan of degenen die daartoe in staat zijn zullen ook deze keer zich niet onbetuigd laten. Denk eraan: 'n paar duizend dubbetjes io een paar honderd gulden. Bovendien kunnen we met groote dank baarheid vermelden, dat we niet tever geefs 'n beroep hebben gedaan op onze Roomsche Middenstand. Vele en mooie prijzen geen prutsdingen zijn ons geschonken door onzen Leidschen Middenstand, en door velen ook buiten Leiden. Waagt uw kans eens, en u wint negen van de tien keeren. 't Liefedewerk heeft er baat bij, en 't is een voldoening voor de dames en heeren dit het zware werk van de voorbereiding hebben verricht. Komt ook zien naar onze groote Post- zegelbeurs met Tentoonstelling. Verkoop van postzegels Ta xatie van postze gels. Rariteiten Complete brie ven Vliegze- gels. Te bezien ook de nieuwste Amerikaansche, Automaat met verstand: 'n Officieel agentschap is er van het verzame laarstijdschrift: „L'Echo de la Timbrologie". Onze postzegelbeurs alleen al is 'n bezoek overwaard. Zaterdagmiddag doorloopende Filmvoor stelling voor de kinderen van de Lagere Scholen. Ouders, brengt uw kinderen hierheen: voor één dubbeltje hebben zij een plezie- rigen Zaterdagmiddag. Komt allen uw sympathie toonen met ons mooie werk. U kent ons adres: Nieu we Rijn 52. Aanvang Vrijdagavond om acht .uur. Pater G. PEERDEMAN, O.F.M. Directeur S. F. L. K.J.M.V. „St. Peter Kanis". A.s. Woensdag zal op Het Eigen Huis de tweede sociale lezing gehouden worden. De weleerw. heer W. Hessing zal voor de K.J.M.V. behandelen: „Het eerst nood zakelijke: Ordening van binnen uit". Het bestuur rekent beslist op aller op komst terwijl ook niet-leden van harte welkom zyn. Tevens maakt het bestuur de leden nog eens attent op den dansavond van Zondag 24 November a.s. in den Foyer der Stads gehoorzaal. Woensdag zullen op het Eigen Huis kaarten voor leden alsook introductie- kaarten verkrijgbaar zijn. K.J.M.V.-ers maakt allen propaganda voor dezen avond. R.K. Esperantoclub. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat de conversatie-avond om bijzondere redenen is verzet en zal plaats hebben Woensdag avond inplaats van Dopderdag. Vriende lijk verzoekt het bestuur aan alle leden aanwezig te willen zijn, daar de nieuwe G. Adviseur kennis komt maken en de Ver- taal-wedstrijd een aanvang zal nemen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde de heer M. O. van der Zijl, Den Haag. WILT U IETS WETEN? Vraag: inzake belasting, welke dit jaar hooger is dan vorig jaar. Antwoord: In 't algemeen komt een verhooging wel uit. Voor nauwkeurige narekening ontbreken ons de gegevens. CRISIS. Morgenavond zal in de Leidsche Schouwburg een operette worden opgevoerd ten bate van de St. Vin- centiusvereeniging. Als men 's morgens U aan tafel Brood met worst of kaas bereidt, En Uw maag kan dat verdragen In een flinke kwantiteit. Als U 's middags boerenkool eet Met een pondje vette worst, Met een olifanten-eetlust En een glaasje voor den dorst. Als u daarna ook nog thee drinkt Met een heerlijk stukje koek Schrap dan gauw het woordje: crisis Uit uw crisiswoordenboek Crisis een ouwe broodkorst Met of zonder margarien Crisis een operette, Die U morgen moet gaan zien. Crisis een spel van menschen Met gezang en met muziek Plus d'entrée-bewijzen van het Duizendkoppige publiek. Crisis een operette, Voor de menschèn in den nood, Crisis dus, de recette Omgezet in daag'lijksch brood. Dus: ter wille van die crisis Op ter schouwburg, groot en klein, 't Zal voor ons dan en voor d'armen Eens een poos geen crisis zijn. TROUBADOUR. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. DE TOEKOMSTIGE NIEUWE WEG. Groote veranderingen op til. De doortrekking der Van den Endelaan met de daaraan verbonden brugbouw, we genaanleg en rioleering is een groot werk, 'n productieve werkverschaffing. De Van den Endelaan krijgt aan de Westzijde een rijwiel- en een voetpad, hetwelk ook achter de Pastorie van St. Martinus zal loopen. Nabij de speelplaats der Gemeenteschool zullen pad en weg iets worden omgelegd, waardoor een betere aansluiting op den nieuwen weg langs die school zal ontstaan. Langs de school wordt het voetpad 2 M. breed; de geheele weg wordt daar 16 M., omdat bijna de geheele tuin aan de andere zijde bij den weg wordt getrokken. Het rij- verkeer zal er veel drukker worden, wat voor het rustige der onderwijsinrichting niet bevorderlijk is. Wat echter het zwaarst is, moet het zcvaarst wegen. Het huis van de Hervormde Diaconie op den eersten lin kerhoek van de Kerkstraat wordt ten deele gesloopt. Dit pand dateert volgens den ge velsteen van 1767; het zal verkleind en verbouwd worden. De wapensteenen in den gevel (die geheel gaaf zijn) worden ver plaatst en blijven dus behouden. Het te sloopen huis is nu juist, geen sieraad, zoo dat de operatie niet zoo erg is. De nieuwe weg zal op dit punt een breedte krijgen van 18 M., die bij de Oude Beek tot 20 M. uitgroeit. Ook de Nieuwe Brug zelf (waar aan hard gebouwd wordt) wordt 20 M. breed. Dwars op den nieuwen weg achter de school is een straat geprojecteerd; het straatriool is daar reeds gelegd. Het oude riool van de Kerkstraat naar de Beek waarvoor lange jaren door de gemeente recognitie werd betaald is vervallen. De Nieuwe Brug wordt van beton gebouwd, natuurlijk gewapend; het benoodigde ijzer ligt reeds opgestapeld. Het zal een duiker- brug zijn. De leuning krijgt aan de uitein den een verhooging als ornamentiek, afge dekt met een bazalt-lavaband. Het wordt een sterke, eenvoudige en toch zeer sierlij ke brug. Het pad langs de Oude Beek is tijdelijk afgesloten, omdat de opgeschoten jeugd zich onledig hield met het vernielen der bouwmaterialen, waardoor reeds voor een beduidend bedrag aan schade werd beloo- pen. Nabij de in aanbouw zijnde brug moe ten slooten worden gedempt. Voor dit werk en voor de ophooging van den weg is veel zand noodig, dat per schuit wordt aange voerd en waarvoor dezelfde slooten hun laatste diensten bewijzen. De weg over de terreinen der N.V. J. B. van der Schoot zal 16 M. breed worden, de geprojecteerde weg naar de Leidschestraat de Veenen- burgerlaan kruisende wordt echter 18 M. omdat die weg in de toekomst de groote verkeersweg moet worden. Een gedeelte van de kantoren der N.V. J. B. van der Schoot wordt gesloopt. Door terugplaatsing van een schutting aan de overzijde krijgt de weg ook daar een breedte van 16 M. De verandering op dat punt is enorm. Tus- schen villa „Margaretha" en het daarachter gelegen kantoren-complex is een zijweg ge projecteerd De nieuwe weg loopt door den tuin van juist genoemd heerenhuis, blijft slechts een paar M. van het huis af. De in gang wordt daardoor nog vrij ruim. Indien geen belemmerende vorst intreedt zullen brug en weg over 4 maanden gereed zijn. Het rioleerings- en oppompsysteem is bi zonder technisch verzorgd. Naar de Missie. Onze plaatsgenoot, de Weleerw. Father J. Hanrath (Witte Paters) vertrekt 6 Dec. naar zijn Missiegebied. In de St. Martinus-kerk hield Z.eerw. onder alle H. Missen een Missiepreek. De daarop gevolgde collecte bracht f 392 op, wat voor dezen tijd een schitterend getuigenis is van de offervaardigheid der geloovigen en hun steun aan het mooie Missiewerk. OEGSTGEEST. Een schromelijke vergissing.zou het zijn, te meenen, dat de St. Josephgezellen- vereeniging geen parochieele belangstelling noodig heeft. Voor de groei en bloei van deze tak van het jongens-jeugdwerk, is het noodig van tijd tot tijd naar buiten op te treden en het is van groote beteekenis, of er bij die gelegenheden van parochieele zijde be langstelling wordt getoond, 't geen voor leiders en leden ean werkelijke steun in. Zondagavond a.s. 24 Nov. zal er in St. Willibrord een uitvoering zijn van de St. Jos. Gez. Ver. waaraan we durven het gerust zeggen alle zorg is besteed. Drs. Piet Kasteel zal deze avond openen met een kort woord over de beteekenis van het Kolpingswerk in onzen tijd. Wie ooit Piet Kasteel hoorde, komt nu zeker. Daar na spelen de gezellen onder de bekwame leiding van den heer W. Quint, het boeien de en schoone tooneelstuk „Van de Rosten en de Witten". Ten slotte zal het sympho- nie-gezelschap „Frans Schwietser" deze avond verder met muziek opluisteren. En waar dan de St. Jos. Gez. met zooveel toewijding mewerkte tot het welslagen van de actie voor de bond voor groote gezin nen, hoopt zij nu op haar beurt algemeene belangstelling te mogen ondervinden van onze parochie voor deze echt mooie avond. Geen der ouders van de leden ontbre- ke. Ook van vele anderen vragen wij, ons werk moreel en financieel te steunen door hun tegenwoordigheid. Want zonder mede leven van parochieele zijde, durven wij ge rust zeggen: is een bloeiende St. Jos. Gez. Ver. niet mogelijk. Men sture daarom de leden hij bet aan bieden van een toegangsbewijs niet door. Tenslotte: ook bij het plaatsbespreken op Zondag 24 Nov na de Hoogmis en 's avonds aan de zaal zijn toegangsbewijzen verkrijg baar 50 en 30 cent. Wij vragen alle bezoekers er voor zorg te dragen uiterlijk 8 uur in de zaal aanwe zig te zijn. C. Roest, Vice-Praeses. LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs hield de K. J. M. V. hare wekelijksche ontwikelingsavond. Na opening met den K. J. M. V.-groet en een kort openings- en welkomstwoord van den voorzitter, verkreeg den. inleider van dezen avond, den heer Van Dijk, het woord, die op leerzame en duidelijke wijze het onderwerp „De cultureele waarde van den film" uiteenzette, en een duidelijk beeld gaf van de positie van de film, voor al gezien van Katholieke zijde. Aanrijding. Maandagmiddag had op den Veurschen Straatweg een hevige aan rijding plaats, welke wonderlijk bijzonder goed afliep. Vanaf de richting Voorscho ten naderde met paard en wagen den heer P., die echter moest uitwijken voor een luxe-auto, welke schuin tegenover de O. L. School geparkeerd stond; op hetzelfde mo ment kwam van dezelfde richting een luxe auto, welke paard en wagen nog wilde pas- seeren voor den zich daar bevindenden vluchtheuvel, wat echter niet lukte, zoo dat de auto den wagen aanreed, waardoor beide voertuigen dwars over den weg kwamen te staan, terwijl de wagen daarbij nog werd geduwd op den geparkeerden auto. Beide auto's worden flink bescha digd, evenals den wagen, terwijl het paard eenige verwondingen opliep, doch persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor Ongeval. Aan den Westvlietweg even voorbij de Centrale werd de jeugdige G. van Hensberger aangereden door twee fiet sers, die blijkbaar den knaap te laat be merkten. De aanrijding bleek nog al te zijn aangekomen, daar van H. met een ge broken sleutelbeen moest worden opgeno men en met een auto van den heer S. naar huis werd vervoerd. STOMP WIJK. Oproep! Dit is geen oproep om vrij willigers bijeen te krijgen, die graag wat oude koeien uit de sloot willen halen. Dit is geen oproep voor dam es-vrijwilli gers, die beschikbaar stellen voor een Noordpool-reisje om de ijsmutsen van de Eskimo's in de juiste plooi te strijken, bij de huldiging van ons nationaal ijshockey- team. Dit is ook nog geen oproep tot 't bijeen brengen van een aantal offervaardige men schen, die met zeer veel pleizier 'n kleinig heidje zouden willen bijdragen voor 't goe de doel. (We mogen wel verklappen, dat onze penningmeester 'n zéér bedenkelijke snuit trekt, vanwege 'n zichtbare bodem). Maar wat is dit dan? Ja, dames en hee ren, deze oproep is op de eerste plaats voor de dames. Laat de dames toch zorgen, dat haar man of verloofde Vrijdag 22 Novem ber a.s. aanwezig is. 't Is uw eigen voordeel! Voor Woensdag en Donderdag 'n oproep plaatsen? Och, ze komen haast vanzelf wel, nieuwsgierig gemaakt door de raambiljet ten. Maar Vrijdag, heeren, ziet u, dat is de kunst! Buiten schuld van 't drukfoutendui- veltjet stond er in de krant: 29 November. Deze oproep geldt echter onzen laat- sten oefenavond op Vr ij dag 22 November. En wie 't nu nog niet wist, die gaat plots 'n lampje op! 't Is 'n oproep voor de Vrijwilligers van den B.V.L., zoo wel Landstormkorps als Motordienst. Denkt u er goed om: dit is beslist de laatste op roep tot deelname aan de laatste schietoefe ning. Derhalve allen present en in gesloten colonne opgemarcheerd naar de Bles! Geboren: Liduina Gemma Maria d. van J. H. M. Meeuwisse en A. P. W. M. Borsboom. Henricus Johannes z. van A. van Oorschot en M. W. P. van Zundert. Johannes Jacobus z. van W. Rotteveel en A. J. Groeneweg. Gehuwd: P. H. Fleuren en H. J. Borst. HOOGMADE. Patroonfeest Volksbond. Onder buiten gewoon slecht weer vierde Zondagavond de Ned. R.K. Volksbond afd. Hoogmade het patroonfeest voor haar leden en donateurs in de zaal van Café Witteman. Om zeven •uur opende de voorzitter deze feestbijeen- komst en wenschte allén een plezierigen avond toe. Het Bondslied werd uit vollen borst gezongen, waarin de heer C. van der Ploeg de soli voor zijn rekening nam. De heer Jac. van Wieringen wist er direct al met pianomuziek een vroolijke stemming in te brengen. Daarna ging het scherm open en kwam „St. Genesius" voor het voetlicht met „Als je alles kwijt bent", tooneelspel in drie bedrijven door Jan Grosfeld. Het is een stuk, dat de moeite waard is om te zien. Dat er goed gestudeerd was, bewees wel het spel van de spelers en de buitengewone stilte, die er in de zaal heerschte tijdens de opvoering en het daverend applaus na ieder, bedrijf. Na de pauze werd opgevoerd „Hij is zenuwachtig", kluchtspel in een bedrijf. Ook dit stuk werd heel goed opgevoerd. Deze avond stond onder regie van den heer W. v. d. Ploeg, wien alle lof toekomt. Wat de grimeering betrof, deze was in handen van den heer Hoppezak, die overal uitste kend voor gezorgd heeft. Ondanks het slechte weer was de zaal nog aardig bezet, en allen hebben heerlijk genoten. Hierna was er gelegenheid tot een gezel lig samenzijn, waarvan zeer gretig gebruik werd gemaakt. Ten slotte dankte de voor zitter allen voor de medewerking om dezen feestavond te doen slagen. Na allen een wel te rusten en tot weerziens te hebben toege roepen, sloot de voorzitter de feestavond en ging ieder zeer voldaan huiswaarts. TER-AAR. Middenstandsvereeniging. In het Café Hoogendijk hield de R.K. Middenstandsver. „St. Joseph" een ledenvergadering onder praesidium van den heer J. Valentijn. De opkomst was als gewoonlijk zeer slecht. Na opening en voorlezing der notulen volgt terstond de propaganda-speech, welke bij ontstentenis van den heer J. Mol, werd af gestoken door het bekende Rotterdamsche Raadslid H. E. v. d. Brule. Op een kalme rustige wijze wees spreker eerst öp de chaos, ontstaan door de libe rale ideeën onder het motto „zaken zijn za ken". Dan, meer forscher, gaf hij de groo te richtlijnen aan om te komen tot een po sitieve Katholieke economische politiek, en tenslotte met z'n bekende felheid spoorde hij alle Middenstanders aan, mede te wer ken, om te trachten betere verhoudingen te scheppen. Voor bereiking van dit stre ven is niet alleen noodig lid te zijn van een organisatie, maar ook moet ieder voor zich deze Katholieke gedachten uitdragen. In het kort behandelde hij verder het O.S.B.program, wat niet eerder geslaagd zal zijn, vooraleer alle middenstanders nauw samenwerken en meer onderlinge waardeering aan den dag leggen. Ernstig werd de handelwijze gelaakt van diegenen die de verschillende wetsvoorschriften in het leven geroepen ter verbetering en or dening te krijgen in de bedrijven sabo- teeren. Waar blijven dan in vredesnaam de Hoofdbesturen met hun adviezen aan de bevoegde instantie? Wordt dit wel voldoen de beseft? Met de opwekking de Organisa tie steeds trouw te blijven, elkander te steunen wat zeker vele moeilijkheden tot een minimum zal beperken eindigde spreker z'n rede. Na dit frissche woord ontstond een zeer interessante gedachtenwisseling en kwamen verschillende zaken uit de praktijk aan de orde, waarvan menigeen nuttige wenken mocht incasseeren. Bij het afhandelen van het verdere gedeel te der agenda wordt meegedeeld, dat Ant. van Rijn geen lid meer wenscht uit te ma ken van het bestuur. Van de onlangs ge houden Bondsvergadering brengt Joh. Akerboom uitvoerig verslag uit en nog eens sterk benadrukt hfj het belang van een Commissie van Bijstand, welke ook in deze plaats spoedig het levenslicht zal aanschou wen. De maandelijksche bondscirculaire was speciaal gewijd aan de verzorging van een goede reclame een bijna onmisbaar pro duct om in den huidigen tijd onze zaken op peil te houden en het publiek te lokken. De leden maakten van deze aanbieding ge bruik nadat de heer v. d. Brule op het nut gewezen had van reclame. Hierna volg de sluiting. WOUBRUGGE. DR. D. NAUTA BENOEMD TOT HOOGLEERAAR. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de theologie, dr. D. Nauta te Woubrugge. Dr. Nauta werd 11 April 1898 te Fer- werd geboren. Hij is de zoon van den bur gemeester van Dantumadeel. Hij studeer de aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en werd in 1922 candidaat. Van 1922 tot 1926 was hij hulppredikeer te Alphen a. d. Rijn. 12 Juni 1927 aanvaardde hij het pre dikambt te Woubrugge met Johannes 3 vers 30. 5 Juli j.l. promoveerde hij cum laude onder zijn voorganger tot doctor in de theologie aan de Vrije Universiteit op het proefschrift „Samuel Maresius". Dr. Nauta, die de particuliere Synode van Z.-Holland ten Noorden bij herhaling als scriba diende, heeft in de classis Woerden een bijzondere plaats ingenomen in de pro cedure die in 1931 leidde tot de afzetting van ds. J. G. Ubbink, Geref. predikant te Zevenhoven. Dr. Nauta, die in 1933 met ds. G. U. den Hartogh van Hazerswoude op het tweetal stond voor hoogleeraar aan de theologische school te Kampen is hoofd redacteur van de Rijnlandsche Kerkbode.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7