Italië's verweer tegen de sancties Groote Pers-loterij DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE EERSTE DAG VERLOOPT MET VLAGGENTOOI EN ENTHOUSIASME Schermutselingen aan het front ITALIË STEEKT DE VLAGGEN UIT. Het D. N. B. meldt uit Rome, dat geheel Italië gisteren naar aanleiding van het be gin van de sancties de vlag heeft uitgesto ken als een eensgezinde betuiging van het vaste besluit zich te weer te stellen tegen de staten, die de sancties toepassen. In heel Rome heerschte een ongewone drukte. Er waren reeksen straten die den indruk maakten van een legerkamp. Over al zag men soldaten. Reeds vroeg kwamen gisterochtend de studenten bijeen om de stad in te trekken en alles wat nog niet van vreemde smetten vrij was te vervolgen. Alle toegangswegen tot de Piazza di Spagna, waar zich het En- gelsche consulaat en een groote Engelsche apotheek bevinden, waren afgezet door grenadier en b^.saglierie in volle wapen rusting, met de bajonet op het geweer, die in de geleden van vier tot zes stonden op gesteld Intusschen waren de studenten groeps gewijze de stad ingetrokken. Zij hielden halt bij alle winkels en andere zaken, die vroeger in buitenlandsch bezit waren of buitenlandsche artikelen verkochten, doch die nu allemaal rijkelijk met Italiaansche vlaggen waren getooid. Op verschillende punten trad de politie tegen de demonstranten op en, naar ver luidt, zijn ongeveer 20 tot 30 studenten ge arresteerd, In den middag was er minder militair vertoon waar te nemen dan des niorgeps, hoewel de troepen niet zijn te ruggetrokken. Gevolgen der sancties. 17 Italiaansche zeilschepen ondervonden heden op Malta de gevolgen van de sancties Zij mochten hun lading wijn niet ont schepen en moesten met hun lading naar Italië terugkeeren. OOK EMBARGO OP PETROLEUM? Washington verleent medewerking. Veertien dagen geleden heeft de Volken bond besloten, een technische commissie te belasten met de bestudeering van de mo gelijkheid van nieuwe sanctiemaatregelen, die nog doeltreffender zouden kunnen zijn, om Italaë te dwingen tot staking der vijan delijkheden. Er bestaat volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" re den om aan te nemen, dat de toepassing van nieuwe sancties thans ter sprake zal komen. Waarschijnlijk zal de eerste en belang rijkste maatregel bestaan in een uitvoer verbod van petroleum. Washington heeft een duidelijken wenk gegeven, dat daar maatregelen genomen kunnen worden om te verhinderen, dat de ring door Amerikaansche oliemaatschap pijen verbroken zou worden. Dit heeft waarschijnlijk den doorslag gegeven. Stopzetting der benzinelevering voor de met talrijke automobielen uitgeruste Ita liaansche strijdkrachten zou het meest doeltreffende middel zijn om de beweging tot machteloosheid te doemen. Evenwel zouden de staten, die aan de sancties deelnemen, er rekening mede die nen te houden, dat een zoo verstrekkende maatregel door Italië als een vijandige houding zou kunnen worden beschouwd. DE ZITTING VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. De zitting van den Grooten Fascistischen Raad, die Maandagavond om 10 uur was bijeengekomen en die tot 1 uur des nachts heeft geduurd, is voor een maand ver daagd. De volgende zitting is vastgesteld op 18 December. In het korte communiqué, dat na beëin diging van de zitting werd verstrekt, wordt slechts medegedeeld, dat de vergadering onder voorzitterschap stond van den Duce, die een rapport van militairen en politieken aard uitbracht, waarmede twee uur ge moeid waren. Aan de over het rapport van Mussolini gevoerde debatten namen Grandi, Feder- zoni, Marconi, Farinaoci, Balbo en Thaon de Reval deel. VAN HET OORLOGSFRONT. Maarschalk Badoglio vertrokken «aar Asmara. Maarschalk Badoglio is gisteravond met de „Sannio" naar Asmara vertrokken. Hij wordt vergezeld door zijn zoons Poul, die aviateur is en Mariion, een artillerie-offi cier. De „Sannio" zal nog 3000 werklieden naar Oost-Afrika brengen; gisteren is een aanzienlijke hoeveelheid materieel ver zonden. De terugreis van De Bono. De Romeinsche avondbladen melden, dat de Bono per auto uit Adigrat vertrokken is met een geleide van bereden carabinieri. Onmiddellijk na de aankomst van den nieu wen opperbevelhebber, Badoglio, zal De Bono uit Eritrea naar Italië terugkeeren. Het Italiaansche Iegerbericht. Het 48ste Iegerbericht luidt: Maarschalk De Bono telegrafeert: Aan het front van het tweede legercorps wer den enkele afdeelingen van den vijand na bij Mai Timsjit over de Takaze teruggewor pen. In het gebied van de samenvloeiing van Mai Odri en Takaze werd een andere afdee- ling van den vijand verslagen, die enkele dooden achterliet. De fitaoerari Bitaoe heeft krijgsgevange nen gemaakt. In het gebied van Ogaden wordt de versterkingsarbeid voortgezet. De luchtvaart heeft groote verkenningsvluch ten gemaakt op korten en langen afstand. Sassa Baneh nog Abessijnsch. De regeering te Addis Abeba deelt mede, dat Sassa Baneh nog steeds in handen der Abessiëniers is. Italiaansche vliegtuigen hebben gerap porteerd dat de stad Antalo ten Noorden van Makalle, die drie dagen lang is ge bombardeerd, door de bewoners is verla ten. Wordt het plateau van Tembien verdedigd? De oorlogscorrespondent van het D. N. B. verneemt, dat Ras Seyoem met ongeveer 20.000 man op de hoogvlakte van Tembien, noordoostelijk van de Takazze, staat. Hij streeft er naar, nog meer troepen om zich te verzamelen. Hij zou het voorstel van Ras Kassa om een gemeenschappelijk front te vormen hebben afgewezen met de ver klaring, dat hij de hoogvlakte van Tembien tot iederen prijs wil verdedigen. Op grond van deze berichten hebben twee Italiaansche colonnes van Makalle en Hausien uit omtrekkende bewegingen aan gevangen. Het van Abessijnsche zyde verspreide bericht, dat bij de gevechten aan het Zui delijk front twee Italiaansche vliegtuigen zouden zijn naergeschoten, waarbij de in zittenden zouden zijn gedood, wordt in Italiaansche kringen tegengesproken. Men deelt mede, dat een vliegtuig wegens mo torpanne een noodlanding heeft moeten maken, doch de Italiaansche linie heeft bereiken. De strijd in Ogaden. Te Addis Abeba worden berichten ont vangen betreffende voortdurende Italiaan sche troepenbewegingen tusschen Sassa Baneh en Gorahei, hoewel er aanwijzin gen schijnen te zijn, dat de opmarsch der Italianen niet vlot verloopt. Ondanks her haalde tegenspraken beweren de Italianen, dat zij het geheele gebied ten Zuiden van Sassa Baneh in bezit hebben. Dagoeboer is opnieuw door de Italianen gebombardeerd. Men gelooft, dat Gorahei door de Italianen als basis zal worden ingericht voor verdere militaire acties, doch de opmarsch en het transport vandaar naar het Noorden schijnt op ernstige moeilijkheden te stuiten. Bij verschillende gevechten is over en weer oorlogsmateriaal buit gemaakt, terwijl aan beide zijden dooden en gewonden zijn ge vallen. Uit Britsch Somaliland wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen zich in de buurt van Sassa Baneh zouden bevinden. Deze troepen zouden evenwel slechts verken ningstochten ondernemen. De Britsche be velhebbers van het korps kameelrijders, die gestationneerd zijn aan de grens van So maliland verwachten voor een moeilijke situatie te komen staan, wanneer vluchten de nomaden uit het grensgebied naar Somaliland zullen willen uitwijken, indien de Italiaansche troepen in dit gebied moch ten oprukken. DE „ZWARTE ADELAAR" TELEUR GESTELD. Hubert Julian, de Amerikaansche negervlie ger met den bijnaam „De Zwarte Ade laar", die naar Addis Abeba is gekomen om zijn krachten in dienst van den negus te stellen, is Zondag in den trein gestapt naar Djiboeti. Hij heeft zijn opdrachten te ruggegeven, daar hij moeilijkheden heeft gehad met adviseurs van den Negus. Reeds vroeger was hem het vliegen ver boden, doch dit verbod was opgeheven. Van welkt- aard thans de moeilijkheden zijn geweest, weet men niet, Julian is echter zoo teleurgesteld, dat hij zich niet meer voor de Abessijnsche luchtmacht be schikbaar wil stellen. BUITENLAND EGYPTE. DE ONRUST TE CAIRO HOUDT AAN. Ook gisteren is het te Caïro niet rustig geweest. De menigte wierp steen en naar de autobussen der Engelsche maatschap pij. Voor het Volkshuis hadden voortdu rend samenscholingen plaats. De weduwe van den nationalen held Zaghloel Pasja hield van het balkon van het Volkshuis een rede, die door de menigte met geestdrift werd begroet. Doordat de verstrekte poli- tie-afdeelingen in alle deelen der stad snel en energiek ingrepen, konden ernstige bot singen worden voorkomen. In den loop van den dag zijn nog twee personen gewond. De autoriteiten verwachten, dat de rust voorloopig nog niet zal terugkeeren. FRANKRIJK. DE KONINGSMOORD TE MARSEILLE. De behandeling der zaak te Aix en Provence. Gisteren is voor 't Assisenhof te Aix en Provence, de behandeling begonnen van 't proces tegen den moordenaar van koning Alexander van Joegoslavië en van den Franschen minister van buitenlandsche za ken Barthou op 9 October 1934 te Marseille. Hierbij werd de dader, zekere Petrus Ka- lemen, door de woedende menigte zoo-da nig mishandeld, dat hij nog dienzelfden dag overleed. Voor de rechtbank te Aix moeten thans terecht staan de medeplich tigen van Kalemen, een zekere Kralj, en twee anderen Pospisil en Raitsch, die door de terroristische organisatie waren belast met een aanslag te Parijs, indien de aam- slag te Marseille niet was gelukt. Bij den aanvang der zitting onstond een incident, aangezien de verdediging eischte, dat men een der tolken deze competentie zou ontnemen, aangezien hij bij het on derzoek de politie te zeer ter zijde zou hebben gestaan. De advocaat kreeg van den president een ernstige berisping over zijn optreden. Aangezien men wil voorkomen, dat nieuw incidenten de openbare meening ongunstig zouden stemmen, temeer daar men indertijd reeds het optreden van de politie, welke bij het nemen van voor zorgsmaatregelen ter gelegenheid van het bezoek van de Joegoslavische koning te kort zou zijn geschoten, had gegispt, wordt het gerechtsgebouw te Aix krachtig be waakt. Een weinig zeggende beklaagde. Bij de voortgezette behandeling van het proces wegens den koningsmoord te Mar seille, begint het verhoord van beklaagde Kralj, doch deze verklaart niet te willen antwoorden. De president vraagt hoe de beklaagde tot de Oestadsja is toegelaten. Legde hij den eed van strikte gehoorzaamheid af, een eed om, op straffe des doods, zonder tegen spreken alle orders uit te voeren? Met neergeslagen oogen antwoordt Kralj tenslotte: Ik trad in 1933 toe tot de Oestadsja, door bemiddeling van Pawe- letjs en legde den Kroatischen bevrydings- eed af. Kralj, die met zachte stem spreekt, ver mijdt al te rechtstreeksche antwoorden te geven. Op de vraag, of hij een dergenen was, die zich in het kamp der,Oestadsji's te Jan- ka Poesta oefenden, antwoord Kralj eerst, dat hij nabij het kamp verblijf hield. Kralj verklaart, dan, dat het kamp een boerderij was, waarop de procureur-gene raal Rol interrumpeert: „Een boerderij, zco ge wilt, maar een boerderij, waar da gelijks geoefend werd met kogels op schiet schijven". De verdediger, Desbons, moet tot de orde worden geroepen, wanneer hij alle reeds vroeger door de beklaagden afgelegde be kentenissen in haar geheel wil ontkennen. Kralj heeft namelijk tijdens de instructies bekend, zich in het hanteeren van wapens en het werpen van bommen te hebben ge oefend, terwijl do andere beklaagden soort gelijke bekentenissen hebben afgelegd. „Ik doe opmerken", aldus de president, •„dat de bekentenissen niet slechts te Mar seille werden afgelegd, doch nog eens in het Duitsch herhaald werden met' andere tolken, dan die te Marseille". Naar thans schijnt, willen de beklaagden bij het verhoor op al hun verklaringen terugkomen. „De Oestadsji's, zoo wordt gevraagd, .hebben zij Alexander veroordeeld?" De beklaagde ontkent dit, doch verklaart daarna weer het tegendeel. De president vraagt dan nog of de be klaagde in de gevangenis te Weenen niet het bezoek heeft ontvangen van'een kolo nel, één der leiders van de Oestadja. Kralj aarzelt, en antwoord dan van niet. Na deze ontkenning wordt de zitting ge- schorscht. ENGELAND. NIEUWE ONRUST TE BELFAST. Een bom ontploft. Gedurende het weekeinde is het te Bel fast opnieuw tot incidenten gekomen. In de North Thomasstreet, waar de Protes- tantsche en de Katholieke bewoners door barricaden van elkaar gescheiden zijn, is een bom ontploft, waardoor verscheidene ruiten vernield werden. Uit een café wer den revolverschoten gelost, die echter geen doel troffen. SIRIEi SAMENZWERING IN SYRIc. 37 Arrestaties. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de Fran- sche geheime politie een samenzwering heeft ontdekt, welke ten doel heeft: „De bevrijding van Syrië en Libanon van vreemde heerschappij en de vereeniging van Syrië en Libanon". In verband hier mede zijn 37 personen gearresteerd, waar onder bekende advocaten, professoren en een hoogere beambte van de politie van Libanon. GRINA. DE AFSCHEIDING VAN NOG% ilNA. Moeilijke dagen voor de Nanking-regeering De Chineesche regeering staat thans voor de moeilijkheid, de politieke afschei ding van vijf Noord-Chineesche provin cies te erkennen, of toe te staan, dat de Japanners wederom een aanzienlijk deel van het ryk bezetten. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de boe ren te Tsjing Joen in de provincie Hopei in opstand zyn gekomen en het bestuur hebben overgenomen. Volgens een bericht uit Tsjang Tsjoen heeft de woordvoerder van het Kwantoeng- leger verklaard, dat iedere poging der re geering te Nanking de autonomistische be weging in Noord-China door het zenden van troepen te onderdrukken door het Kwantoeng-leger met de wapenen zal wor den beantwoord. De voorbereidingen daar voor zijn reeds getroffen. Een binnentrekken van Nanking-troepen in Noord-China is in strijd met de Boxer overeenkomst en den wapenstilstand van Tang Koe. Wil China onderhandelen? De Chineesche zaakgelastigde te Tokio Ting heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Japanschen onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Sjigemilsoe, wien hij naar Reuter meldt mededeel de, dat de Chineesche regeering bereid is tot het voeren van onderhandelingen over vriendschappelijke samenwerking met Ja pan. De Nanking-regeering verzoekt der halve in kennis te worden gesteld van de de desbetreffende Japansche voorstellen. Sjigemitsoe gaf uiting aan zijn voldoe ning over de hem door den zaakgelastigde verstrekte inlichtingen en deelde zijner zijds mede, dat de Japansche regeering door tusschenkomst van haar ambassadeur in China reeds voorbereidingen heeft ge troffen voor het voeren van directe onder handelingen met Nanking. Zij houdt daar bij rekening met den huidigen stand der Japansch-Chineesche betrekkingen, die ook een opheldering noodig maakt in de betrekkingen tusschen Noord-China, Mandsjoekwo en Japan. In den loop van zijn onderhoud met Sjigemitsoe sprak Ting categorisch de geruchten tegen, volgens welke Nanking troepen zou hebben gecon centreerd, met het doel weerstand te bie den aan den Japanschen invloed in China. Volgens het Japansche persagentschap „Rengo" zal Nanking zich bij de volgende eischen van Japan neerleggen: 1. Bestrijding der anti-Japansche actie in China. 2. Gemeenschappelijke bestrijding van het communisme. 3. China zal er voortaan van afzien, an dere mogendheden te betrekken in Ja pansch-Chineesche aangelegenheden. 4. Nanking zal zich bereid verklaren, ook met Mandsjoekwo samen te werken. BUITEHLANDSGHE BERICHTEN BIJENZWERMEN IN EEN ZIEKENHUIS DOODEN TWEE PATIËNTEN. Te Kaapstad wordt bericht ontvangen, dat het regeerioigshopitaal te Mbabane overvallen is door een kwaadaardig soort wilde bijen. Een zwerm van deze dieren drong de za len binnen en viel de verplegers en de pa tiënten aan. Twee patiënten stierven ten gevolge van de steken. DE STORM AAN DE KUST DER VER. STATEN. Vijf en twintig dooden, honderden gewonden. De hevige storm uit het Noord Oosten, welke gepaard ging met hagel en sneeuw val, heeft groote schade aangericht aan de Atlantische kust van de staten Maine en Zuid-Virginia. Verscheidene huizen zijn geheel vernield. Eenige dorpen zijn geheel geïsoleerd. Veel booten zijn verloren ge gaan. Volgens de laatste berichten zijn 25 per sonen om het leven gekomen en eenige hon derden gewond. Te New York staan vele straten bijna een meter onder water. HET NOODWEER IN FRANKRIJK. Tengevolge van de wolkbreuken staat het spoorwegtraject nabij het station Voix tus schen Marseille en Grenoble onder water, zoodat de dienst hier gestaakt moest wor- öen. Het water van de Rhone heeft nabij Avignon een hoogte van 6.CO m. bereikt doordat het in den loop van den nacht 30 c.m. was toonde. Sedert 84 jaar heeft de hooge waterstand niet meer zoolang ge duurd. Te Avignon en omgeving heeft de politie ongeveer 100 dieven gearres teerd, die hun slag sloegen in de door de bewoners verlaten huizen. Te Le Havre was gisterochtend de Noord Westerstorm zoo hevig geworden, dat het Cunard-schip „Ausonia" niet kon binnen- loopen. Een sleepboot werd tegen een dei- pieren geworpen, waarbij schoorsteen, mast en commando-brug overboord gingen. NEGEN DOODEN BIJ VERKIEZINGS ONLUSTEN. By een na-verkiezing in verband met de gouverneursverkiezingen, die op 3 Nov. zijn gehouden, ontstond in het dorpje Plaza Merchedes in de provincie Cordoba (Ar* gentinië) een bloedige botsing tusschen een groep van 30 radicalen, die een propa- gandatocht wilden houden, en de politie. Er ontstond een schietpartij, waarbij ne gen dooden en minstens zes gewonden vie len. Onder de dooden bevinden zich een politie-officier en drie agenten. Vier po litiemannen werden levensgevaarlijk ge wond. De radicalen woonden grootendeels niet in het plaatsje, doch waren speciaal uit de stad Cordoba gekomen. Plaza Mer chedes heeft slechts ongeveer 500 inwoners voor de Vaticaansche Wereld tentoonstelling in 1936 te Rome Loten zi;n verkn gbaar 4 ft.— bi]: Adm. „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden Leiden: Fr. Th. Goddijn, Heerenstr, 83E. Aarlanderveen: Jac, Groen in 't Woud. Alphen: Jac. v. Vliet, v. Mapdersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. Boskoop: Th. Overes a. d. Gouwe. Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswoude Grnd.: J. Borst. Hoogmade: J. Colijn. Katwijk a. d. Rijn: G. v. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A. A. Bocxe Leidschendam: A. v. Lochem Achterweg. Leimuiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J.-Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. Nieuwveen: A. Lenting, Kerkstraat. Noordwijk: G. Wassenaar, v. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: V. Cornelisse, Rijnzichtw, 100 Oude Wetering: H. Vèsseur. Oud-Ade: J. P. Uljee. Roelof arendsveen: B. Paau w, Boekhandel. Rijpwetering: W. v. Diemen Jzn. Sassenheim: Mej. Wed. A. Weyers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wensveen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorhout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort. Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat. Wassenaar: W. C. v. d. Hulst, Achterweg. Woerden: J. J. Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude(Dorp): Jac. Zandbergen, Noord buurt, Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A. J. de Groot H. Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat. ligt niet aan een spoorlijn en heeft tele graaf- noch telefoonverbinding. De provinciale regeering stelt in een officieele verklaring de radicale groep verantwoordelijk voor het incident. SCHIETPARTIJ TIJDENS EEN BAL TE MARSEILLE. Door onbekende oorzaak ontstond gister avond in een balzaal in een voorstad van Marseille een bloedige vechtpartij, waarbij ongeveer 40 schoten vielen. Toen de politie arriveerde vond zij 4 personen, waaronder den waard, ernstig gewond. Een Arabier uit Algiers overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Voor het leven der drie andere gewonden wordt gevreesd. De overige déelnemers aan de vechtpartij hadden, toen de politie verscheen reeds het hazenpad gekozen. ROOFOVERVAL TE BAZEL. Kassier neergeschoten. Gistermiddag is op den kasier van de Basler Bank te Bazel een roofoverval ge pleegd. Juist toen de kas zou gesloten wor den trad een onbekende binnen, die een klein Fransch bankbiljet wilde inwisselen. Direct daarop loste hij drie schoten op den kassier, die zwaar gewond ineenzeeg. Daarop sprong hij op de brandkast toe, greep een bundel bankbiljetten ter waarde van 2500 gulden en vluchtte. Voetgangers, die de schoten gehoord hadden, zetten di rect de achtervolging in. Toen de dief in een zijstraat wend ingehaald, doodde hy zich door zich voor het hoofd te schieten. De dader, een zekere Gaston Heyman, 35 k 40 jaar oud was vanmorgen uit Straatburg aangekomen. Men vermoedt, dat hij het ook is, die eenige jaren geleden onder soortgelijke omstandigheden een roofoverval heeft ge pleegd in het Centraal-station te Bazel, waarbij de kassier het leven liet. Dezen overval heeft men tot dusver niet kunnen ophelderesn. LAND- EN TUINBOUW TUINBOUWKEURINGSDIENST ZUID-HOLLAND. Keuring van spruitkool en peen. Telers van peen en spruitkoolzaad in Zuid-Hollande die hun gewassen aan de keuringen van 4en Tuinbouwkeuringsdienst Z.-H. wenschen te laten onderwerpen, ter verkrijging van het certificaat en plombe van den N. A. K., gelieven zich zoo spoe dig mogelijk aan te melden bij den admini strateur, Kruisbroekweg 1 te Naaldlwijk. IR. RIEMENS, Voorzitter. G. v. d. VALK. Secretaris,

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6