BUITENLAND Minister de Wilde en de noodlijdende gemeenten ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. 5 ZILK. Gouden echtpaar. HET ONBEWOONDE EILAND (EEN ZEER ZONDERLING VERHAAL) De dikke kapitein van het luxe-jacht „Fi- nalitas" keek onthutst op van zijn land kaart. Het rotsachtige eilandje, dat als een grillig bruin zeemonster voor hem oprees uit de wijde blauwte van de Stille Zuidzee, stond er niet op aangeteekend. Een vreemd geval ,een gebeurtenis voor typen als baro nes Wagner om te watertanden! Maar nog vreemder en griezeliger werd het geval, toen het jacht een kleine baai tusschen de rotsen was binnengevaren en de passagiers als nieuwbakken Columbus- sen op onderzoek uittogen. Het eiland bleek niet groot te zijn. Een weelderige tro- pisohe plantengroei overdekte de rotsen en gchel-gekleurde paradijsvogels schaterden in de bosschen. Hoe men ook zocht: van menschelijke wezens viel geen spoor te be kennen en het gezelschap verkeerde reeds in de geruststellende zekerheid, geen kan nibalen te zullen ontmoeten, toen plotse ling het troepje als aan den grond gena geld bleef staan.... Langs het strand naderde een wit-gelakte auto, toeterend van voren, tuffend van ach teren, Het was een vreemd verschijnsel op dit vreemde eiland, maar het vreemdste van alles was, dat er in de auto geen be stuurder te bespeuren viel. De chauffeur - looze auto reed in volle vaart, omzichtig ieder rotsblok vermijdend, waarmede het strand bezaaid was en bedaard stoppend, toen het strand dermate door manshooge keien was versperd dat een doortocht on mogelijk was. Wie zal de angstige verbazing van het gezelschap beschrijven! Een auto, kalmpjes rondtoerend op een onbewoond eiland! Maar prof. Strascikoff de bekende Moskousche natuur-onderzoeker, die het initiatief nam tot de „Godloozen-beweging" had het raadsel spoedig opgelost! „Deze auto" verklaarde prof. Strasci koff, terwijl hij zijn lorgnet van de neus nam en als een fonkelend insect in de zon deed schitteren „deze auto is hier van zelf gekomen". De omstanders trokken meewarige ge zichten en Isabee, een schat van een meisje, vertolkte aller meening door haar buur man in 't oor te fluisteren: Professor is gek geworden! Maar al was professor kennelijk gek, hij bleef toch hooggeleerd. Men slikte met eer biedige overgave de zottepraat, die prof. vertelde over het ontstaan van deze auto. Door een gunstige samenloop van omstan digheden omstandigheden van atmosfe- rischen en chemischen aard waren vele duizenden jaren geleden kleine tandraadjes ontstaan. Door allerlei oorzaken, zooals de natuurlijke teeltkeus en de strijd om 't be staan, had zich uit zulk een tandraadje een kinderwagen gevormd, de kinderwagen had zich geëvolueerd tot een drie-wieler en uit de driewieler was, heel langzaam en gelei delijk, een auto ontstaan. Toen professor het woord „geëvolueerd" bezigde, flitste een lichtstraal onder de gouden lokjes van Isabee. „Maar professor" riep zij uit, en zij sloeg het grijze, vermolmde mannetje vroo- lijk op den schouder wat u nu staat op te lepelen is de tweede van uw serie lezin gen „Over de dwaasheid van den Gods dienst", door u vorigen winter met zooveel succes te Moskou gegeven. U wilt toch niet zeggen Isabee stokte in haar woorden. Zij voelde zich geestelijk wankelen. Het stond haar klaar en duidelijk voor den geest: van dezelfde redeneering, die zoo juist prof. Strascikoff verkondigde, had zij ijverig dic taat gemaakt tijdens een college over de afstamming van den mensch, en zij had haar blauwe oogen staarden verweg over de zee zij had als wetenschappelijk dog ma aanvaard, wat zij nu als wetenschappe lijke onzin moest brandmerken: dat de le vende natuur door „toevallig gunstige om standigheden" uit de doode stof geboren was en door teeltkeus en strijd om het be staan, geëvolueerd was tot volmaakte, hoogst-ingewikkelde, maar ook hoogst- doelmatige machine, die mensch ge noemd wordt. De vroolijkheid was Isabee vergaan, en terwijl prof. Strascikoff voortging in als maar geleerde woorden de „abiogenesis van de auto" aan zijn tam gehoor te verkla ren, zwierf Isabee langs het strand, pein zend over die plotselinge openbaring: dat zijzelf en alle menschen, en alle dieren en alle bloemen, die als een kleurig tapijt de rotsen overdekten, dat de geheele wonder bare Natuur onmogelijk ontstaan en ge groeid kan zijn door toevallige, chemische en mechanische oorzaken. Het was redelijker te beweren, dat een auto zich door natuurlijke teeltkeus had ontwikkeld uit een kinderwagen, dan te ge- looven, dat een zoo ingenieus samengestel de machine als de. mensch een machine begiftigd met denkvermogen! zich had opgewerkt uit het „oerslijm van Huxley". Menschen, die vertellen dat een auto door niemand gemaakt wordt, huizen in een krankzinnigengesticht. Menschen, die ver kondigden dat de levende natuur door een toeval is ontstaan (want zooals Pater Bens dorp snedig opmerkte: teeltkeus en struggle for life zijn slechts de Zondagsche namen voor het toeval), zulke menschen werden door een vorig geslacht aangegaapt als „geleerden". Het getij der godloochening is aan het ebben. Het woord van Baco van Verulam is waar gebleken: „Oppervlakkige kennis ver wijdert van God, maar diepe kennis voert tot Hem terug". Hoe dieper de moderne ge leerden graven in de geheimen der levende Natuur, hoe meer de overtuiging zich als „onontkoombaar" aan hen opdringd: dat deze wereld gestuwd wordt door een groot, een oneindig groot Verstand. „Vrees niet", riep Lord Keivin, een der grondleggers van de moderne physica den natuur-onderzoeker toe, „vrees niet onbe vooroordeelde denkers te zijn! Indien ge In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is de behandeling van de afdeeling „binnenlandsch bestuur" van de begrooting van binnenlandsche zaken voortgezet. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, vervolgt zijn rede. Spreker zegt, dat het hem leed doet, te worden beschuldigd van aanranding van de gemeentelijke autonomie, die hij juist zoo waardeert. Hij kan niet ontkennen, dat hij wel eens fouten heeft begaan, maar er is voor het gemeentewezen een pathologi sche toestand ingetreden, die ernstige maat regelen eischt. Amsterdam heeft op den gewonen dienst 30 millioen per jaar bezuinigd. Het college van B. en W. heeft, ondanks heftige be strijding, een resultaat bereikt waardoor Amsterdam zelfstandig heeft kunnen blij ven. Wie dat resultaat hebben behaald zijn de redders der gemeentelijke autonomie. Gemeentebesturen die onverstandig maatregelen nemen, en zij, die het toe zicht op gemeenten laten verslappen, bren gen die autonomie in gevaar. Bij vele gemeentebesturen, ook van nood lijdende gemeenten, bestaat een groot ver- ant woordel ij kheidsge voel. Gemis aan verantwoordelijkheid bestaat bij die gemeentebesturen, die meen en, dat zij, ondanks de crisis, op den orden voet door kunnen gaan, een vlotte leeningspoli- tiek voerende. Ging het Rijk de gemeente lijke uitgaven voor zijn rekening nemen, er bleef van de gemeentelijke autonomie niets over. Er zijn gemeenten, die prat gaan op haar autonomie, maar niet willen betalen als haar de rekening ervan wordt gepresen teerd. In'hoeverre hebben de gemeenten haar buitengewone uitgaven kunnen dekken door haar gewone inkomsten? De ge meenterekeningen gaven daarvan een duidelijk beeld. Het aantal gemeenten met een reëel nadeeiig saldo was in 1934: 472, in 1933: 597 en in 1932: 770. De gewone uitgaven der gemeenten overtroffen haar gewone inkomsten: in 1932 met 54.4, in 1933 met 43.7 en in 1934 met 36.1 millioen. Neemt men in aanmerking, dat in 1934 de Rijksbijdrage 29 millioen lager is dan in 1933, dan zal men voor 1934 moeten ko men tot een cijfer, niet van 36 maar van 7 millioen tegenover 43.7 mill, in 1933. Hier uit blijkt de groote vooruitgang. De heer Drees zoekt de oorzaak van den nood van de gemeenten in de wijziging van de financieele verhouding en de instelling van het Werkloosheidssubsidiefonds. Maar terecht stelt de heer Kooiman zich op den bodem der bestaande wetgeving. De Re geering mag niet anders doen. Er bestaat een nauwe samenwerking tus schen Regeering en Ged. Staten. De laat- sten kennen ook de correspondentie der Regeering met de gementebesturen. De heer Groen heeft de positie der Rijks- accountants overschat. Niet alle gemeen ten krijgen hen. Spr. overweegt een ac countantsonderzoek in 1936 achterwege te laten, als het in 1935 heeft plaats gehad. Inzake de toepassing der artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet merkt spr. op, dat vele afgevaardigden misnoegd zijn, omdat de Regeering haars inziens zich niet aan gedane toezeggingen houdt. Volgens den heer Steinmetz negeert de Regeering volkomen de uitspraak, neergelegd in het amendement-Suring. Men zegt, dat de toe passing der artikelen beperkt moet blij ven tot enkele gevallen en dat de Regee ring zich niet op kleinigheden moet blind staren. Maar de Regeering streeft naar zoo veel mogelijk eerbiediging, ook op dit punt, van de zelfstandigheid der gemeen ten. Zij wil het georganiseerd overleg voorts zooveel mogelijk tot zijn recht laten ko men. Uit de lucht gegrepen is het verwijt, dat spr. zich niet aan het georganiseerd over- krachtig genoeg denkt, zult ge door de we tenschap tot het geloof aan God gedwongen worden, d.w.z. tot den godsdienst. Gjj zult vinden, dat de wetenschap geen tegen standster, maar een hulp voor den gods dienst is". Zoo keert de wetenschap terug van haar versleten dwaling, dat God een priesterlijk verzinsel was. Een geloovig mensch behoeft het natuur-onderzoek niet te vreezen. Wanneer het de Wetenschap eens gelukken zal de geheimen van de Schepping te door gronden, zal zjj niet in blinde eigenwaan en hoogmoed zichzelf verheffen, doch in nederige bewondering en verbazing zich in het stof werpen en met den Psalmist aan het menschdom verkondigen: „Erkent het, dat de Heer God is; Hij heeft ons gemaakt en niet wij zeiven". En wat gebeurde er nu met die merk waardige auto? En wat kwam er van Isabee terecht? zullen de lezeressen vragen, nieuwsgierig naar het vervolg op dit feuille ton. Tja! De auto werd op het schip geta keld, maar het „toeval", waarin de schrij ver dezes een handje had, wilde, dat het schip op een klip stootte en met man en muis verging.... TWEEDE KAMER leg zou storen. Het heeft hem juist meer malen van standpunt doem veranderen, zoo wel wat provinciaal als gemeentelijk per soneel betreft. Komt er een betere toestand, waarin de salarisuitgaven der gemeenten een evenre dig deel vormen harer inkomsten, dan hou den de artikelen 125 en 126 op een schrik beeld te zijn, verdwijnen de accountants en behoeft het toezicht op de gemeenten niet meer zoo scherp te zijn. Spreker hoopt dezen schoonen tijd nog te beleven. Na eenige replieken wordt de afdeeling binnenlandsch bestuur goedgekeurd. Duitschers in Nederland. Aan de orde is afdeeling Armwezen. Mevr. BakkerNort (V.D.) acht het een onbevredigemden toestand dat er der tigmaal meer Duitschers in ons land wer ken, dan Nederlanders in Duitschland. De minister zegt, dat er er een nieuwe over eenkomst is gesloten op den grondslag van evenredigheid. Ook als die overeenkomst wordt uitgevoerd en er tweeduizend Ne derlanders in Duitschland mogen werken, zullen er nog twintig maal meer Duit schers in ons land werken. Ook deze ver houding is onbevredigend. Al te goed is buurmans gek. De heer Duymaer van Twist (A.- R.) vraagt, of de minister bereid is, een circulaire te richten tot de gemeentebe sturen, waarin hij te kennen geeft, dat zij behoeftige schippers, die in de gemeente liggen, moeten steunen, in afwachting van nader onderzoek'. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde zegt, dat de kwestie van werkende Nederlanders in Duitsch land en werkende Duitschers hier ressor teert, onder Sociale Zaken en onder Bui ten landsche Zaken. Er werken nu meer Nederlanders in Duitschland dan vroeger. Als er lagere or ganen in Duitschland zijn, die zich niet aan de regeling houden, zal spr. er op aan dringen, dat hierin verbetering kome. Met zijn ambtgenoot, speciaal dien van Sociale Zaken, zal spr. onder het oog zien, of er aanleiding is om te komen tot een regeling voor behoeftige schippers, zonder dat dit precedenten voor anderen schept. De Kamer keurt de begrooting goed, met aanteekening dat de communisten en de heer Sneevliet (R. S.) tegen zijn. Aan de orde is hierna het wetsontwerp Wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren. De heer v. B r a a m b e e k (S. D.) maakt tegen het wetsontwerp verschillende be zwaren. Het ware beter, met de spoorwegpen sioenregeling te wachten, tot wij weten, wat er in dit verband gebeuren zal met het overheidspersoneel. Spr. somt een reeks gevallen op, waaruit blijkt, dat er in den loop der jaren gestreefd is naar overeenstemming in positie tusschen over- heids- en spoorwegpersoneel. De heer Hermans (R.-K.) zegt, dat, toen vroeger de pensioenen zijn verhoogd, het standpunt is ingenomen, dat, als het geldloon gewijzigd werd, het daarop be rustende pensioen ook moest worden ge wijzigd. Dit standpunt kan niet worden ver laten met betrekking tot het aanhangige wetsontwerp. Zulks beteekent echter niet, dat tegen het wetsontwerp geen bezwaren zouden bestaan. Met genoegen constateert spr. de belangrijke verbeteringen, in het aanvankelijke wetsontwerp aangebracht, met betrekking tot de beperking van de be voegdheid der Kroon en ten opzichte van de het maximum der korting van 15 pet. Maar werd de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel ongunstiger ge maakt dan voor het overheidspersoneel, dan ware dit voor eerstgenoemd personeel onbillijk. Spr. stemt in met het desbetref- Zooals reeds gemeld, hoopt het echtpaar H. W. Wolken-S. v. d. Spek op 26 No vember a.s. den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbon den. Bruid en bruidegom mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Men ziet den bruidegom nog dagelijks naar zijn werkzaamheden, als bloemistknecht, gaan. fende standpunt van den peroneelraad en het amendement-Van Braambeek. Mevrouw BakkerNort (V. D.). zegt, dat de sterkste grond, waarom haar fractie meegaat met de vermindering der pensioenen en de aantasting van verkre gen rechten, is de deplorabele toestand van 's Lands financiën, speciaal dien van het pensioenfonds der spoorwegen. Maar er is geen grond om zwaardere offers te vra gen van het spoorweg- dan van het over heidspersoneel. De Minister van Waterstaat, de heer v. Lidtde Jeude, zegt, dat zooveel moge lijk is getracht, eenheid te brengen tus schen spoorweg- en overheidspersoneel Maar het stelsel voor herziening van de grondslagen voor het Rijkspersoneel ver schilt van dat voor het sporwegpersoneel. Dit moet ook wel, want er zijn zoovele soorten van overheidspersoneel, behooren- de tot zoovele gemeenten. Bij het spoor wegpersoneel zijn de consequenties van een herziening beter te overzien. En er is voor het spoorwegpersoneel periculum in mora. De tegenwoordige toestand van het fonds kan niet worden bestendigd. Het wetsont werp brengt een besparing van 1.4 millioen. Ernstig is, dat de jaarlijksche uitgaven van het fonds de jaarlijksche inkomsten over treffen. Ging dit zoo door, de pensioenre geling zou niet kunnen blijven werken. De algemeene beraadslagen worden ge sloten. De heer v. Braambeek (S. D.) ver dedigt 'n amendement om de verlaging der pensioenen te beperken tot 10 pet. en om niet te korten op de weduwen- en weezen- pensioenen. De heer Amelink (A. R.) verdedigt een amendement om te bepalen, dat op pensioenen van ƒ500 of minder geen kor ting zal worden toegepasgt, terwijl voor pensioenen tot hooger bedrag van 500, die door de korting tot beneden dit bedrag zouden dalen, de korting beperkt blijft tot het bedrag, noodig om de pensioenen tot ƒ500 terug te brengen. Minister v. Lidt de Jeude bestrijdt het amendement-van Braambeek. Voor de Rijksambtenaren is de standplaatsaftrek veel hooger dan voor spoorwegambtenaren. Dit in verband met de gewenschte gelijk stelling. Het amendemnt zou voorts te veel kosten. Anders is het met het amendement-Ame link. waartegen spr. geen bezwaar maakt en waarin hij absoluut een overgangsmaat regel ziet, die, als de menschen uitgestor ven zijn, is afgeloopen. Spr. neemt het amendement-Amelink over. Over het amendement-van Braam beek wordt Dinsdag gestemd. De vergadering wordt om zes uur ver daagd tot Dinsdagmiddag één uur. FRANKRIJK. ZUSTER DER KONINGIN VAN ITALIë OVERLEDEN. Groothertogin A na stasia van Rusland. In den ouderdom van 68 jaar is gister ochtend om drie uur in haar villa te An tibes in Zuid-Frankrijk overleden groot hertogin Anastasia van Rusland, een zuster van koningin Helena van Italië en weduwe van grootvorst Nicolai Nicolajewitsj, den eersten opperbevelhebber van het Russi sche leger in den wereldoorlog. Groothertogin Anastasia werd op 23 De cember 1867 te Cettigne, de hoofdstad van het voormalige Montenegro, geboren als dochter van koning Nicolaas en koningin Milena van Montenegro. Op 16 Augustus 1889 trad zij te St. Petersburg in het huwe lijk met hertog Georg Romanof, doch dit huwelijk werd in November 1906 krachtens besluit der Heilige Synode door echtschei ding ontbonden. In April 1907 trad de groothertogin daarop in het huwelijk met grootvorst Nicólai Nicolajewitsj, die op 5 Januari 1929 te Antibes, waar hij zich na de bolsjewistische revolutie had gevestigd, overleed. Door omwonenden is aan den ingang van de woning van het jubileerend echtpaar een eerepoort opgericht en zijn versieringen aangebracht. Dat het bruidspaar nog vele zorgelooze dagen mogen beleven, is zeer zeker de wensch van al hun bekenden en vrienden. EHGELAND. REGEERINGSPARTIJEN BEHOUDEN HUN MEERDERHEID. Winst voor Labour. Volgens de tot nu toe bekende resultaten werden bij de verkiezingen voor het La gerhuis gekozen: 379 Conservatieven. 15 Oppositie-Liberalen (Samuel). 157 Oppositie-Labour (inclusief Onafhan kelijk Labour). 8 Nationaal Labour (groep MacDonald). 30 Nationale Liberalen (Simon). 4 Onaf hank. Liberalen (Lloyd George). 1 Onafhankelijke (behoorend tot geen enkele partij). Van de reeds gekozen afgevaardigden steunen 420 de nationale regeermg. De eenige Communist, dien 't nieuwe Lagerhuis zal tellen, is gekozen in West- fire (Schotland) met een meerderheid van 593 stemmen op de Labour-partij en de Conservatieven. De laatste 6 1/2 jaar heeft geen Communist in het Lagerhuis meer ge zeteld. De familie Astor is in het Lagerhuis ver tegenwoordigd door Lady Astor, 'naar zoon, haar schoonzoon, haar zwager en door Ma joor Aston, die voorzitter is van den raad van beheer van het dagblad de „Times". De „dynastie-Lloyd George" keert on verzwakt in het Lagerhuis terug, daar bui ten Lloyd George zelf ook zijn zoon en zijn dochter werden herkozen. MacDonald verslagen. Ramsay MacDonald is in zijn kiesdistrict te Seaham Harbour verslagen door den candidaat der oppositioneele Labour-partij E. Shinwell. James Ramsay MacDonald heeft van 1906 tot 1918 in het Lagerhuis zitting gehad als Labour-afgevaardigde voor Leicester. Van 19221929 was hij afgevaardigde voor een district van Glamorgan, terwijl hij sedert 1929 Seaham Harbour in het Lagerhuis vertegenwoordigde, sedert 1931 als lid der nationale labour partij. MacDonald heeft in 1893 een leidende rol gespeeld bij de op richting van de I.L.P., van welke partij hij van 1906 tot 1909 voorzitter was. In 1930 trad hij uit de I.L.P. Van 1900 tot 1912 was MacDonald secre taris van de Labour Partij, terwijl hij van 1911 tot 1914 haar leider was. MacDonald was minister-president en minister van buitenlandsche zaken in de eerste arbeidersregeering, nadat hij in 1922 leider der oppositie in het Lagerhuis was geweest. MacDonald was minister-presi dent van de tweede Labour-regeering, wel ke van 1929 tot 1931 aan het bewind was. Nu MacDonald bij deze Lagerhuisverkie zing in zijn district waar hij tijdens de ver kiezingscampagne reeds groote moeilijk heden ondervond, niet naar het Lagerhuis zal terugkesren, blijft de mogelijkheid be staan, dat hij bij 'n eventueele tusschentijd- sche verkiezing in een kans-biedend dis trict vanwege de nationale regeering zal worden gecandideerd. ROEMENIE. HET PARLEMENT GEOPEND. Koning Carol, vergezeld van prins Michaël en omringd door de ministers, heeft gisteren de zitting van het parlement geopend met een troonrede. Hierin w^rdt vooral melding gemaakt van de versterking van het leger en de na tionale defensie. Ten aanzien van den internationalen toe stand en de buitenlandsche politiek van Romenië wordt verklaard, dat Roemenië trouw bleef aan den Volkenbond, zich ver klaarde voor het handhaven" van den vrede in Europa en verdediging van de Roemeen- sche nationale belangingen, welke steeds meer bestaan in het respecteeren van de verdragen van vrede en trouw met bond- genooten, vriendschap met alle mogend heden zonder uitzondering en medewer king aan de collectieve veiligheid in het kader van den Volkenbond. De rede sluit met een beroep op alle na tionale krachten tot eenheid. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" ROOKTABAK baaMnISI .25 cent per i/2 pond Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN Begrooting Binnenlandsche Zaken goedgekeurd - Wijziging pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5