27ste Jaargang ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 No. 8269 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BES1AAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Scherpe tegenstellingen. Wij wezen gisteren op het feit, dat er in breeden kring een echte behoefte bestaat aan verdieping van het geestelijk leven. Vandaag willen we de aandacht vesti gen op een feit, dat een anderen kant laat zien van de geestesgesteldheid der hui dige generatie. In het „Handelsblad" deelt de heer G. v. Veen mede, dat een lyceum-rector hem het volgende mededeelde over een bezoek met eenige klassen aan de H. Landstichting: Als ik eerlijk wil zijn, dan moet ik zeggen, dat wij deze visite niet hebben kunnen maken zonder ons ook per soonlijk wat te geneeren. De meesten van ons hadden vroeger op dit gebied nog wel een opvoeding gehad, maar ook wij bleken nog heel veel te leeren te hebben. Maar over mijn leerlingen heb ik mij diep geschaamd. Zeker, de helft weet niets van bijbelsche figuren en hun geschiedenis. En als je dan voor een Christusbeeld staat en een jongen vraagt, „wat voor ding" dat beeld op zijn hoofd heeft (de doornenkroon) dan vlijmt het door je heen, dat het niet enkel gebrek aan kennis is, die hier te betreuren valt.... Een gebrek aan behoefte, om het geeste lijk leven te verdiepen, mag men hier con- stateeren. Is dit dan niet in tegenspraak met wat wij hierboven schreven? Oppervlakkig beschouwd wel. Maar in derdaad niet. Naast de velen, die in onzen tijd zoeken en hunkeren naar verdieping van het gees telijk leven, staat de ook zich ontstellend uitbreidende en uitdeinende massa van on verschilligen, absoluut onverschilligen! In alle maatschappelijke kringen. Onder de werkloozen, die in mokkend morren voor niets willen voelen en in niets willen belangstellen, wat boven het materieele ligt; onder de intellectueelen, die het be zit van een verhandeling over het bridgen van buitengewone waarde achten, en met minachting lachen om de lectuur van Tho mas a Kempis' „Navolging" en van de Evangeliën. Als wij de feitelijke geestesgesteldheid van de menschheid in onze dagen goed zien, dan krimpt weg de menigte der lauwen- die koud noch warm zijn en staan tegen over elkaar de bezitters en de zoekers naar echt en diep geestelijk leven, eenerzijds, en de haters en bespotters van wat boven de materie ligt, anderzijds. De menigte der lauwen krimpt weg, wordt kleiner.m a a r er zijn er toch nog velen, zéér velen onder de Christenen! NA DE LAGERHUISVERKIEZINGEN. Beschouwing der cijfers. LONDEN, 16 Nov. (A.N.P.) Op grond van de voorloopige verkiezingsuitslagen blijkt, dat de regeeringsmeerderheid 242 be draagt, tegen 413 in het vorige Lagerhuis. Van de afzonderlijke partijen hebben de conservatieven zes zetels gewonnen en 28 verloren, de Simon-liberalen 1 gewonnen en 9 verloren, de nationale labour partij 1 gewonnen en 7 verloren. Bij de oppositie heeft de Labour partij 98 zetels gewonnen en 3 verloren, de opposi- tioneele liberalen 3 zetels gewonnen en 11 verloren, terwijl de Independent Labour party 1 zetel won en voor het eerst na 6 jaar ook weer een communist gekozen werd. In totaal heeft van het kiezerscorps van 31.3 millioen ongeveer 71.4 pet. of 21.6 mil- lioen kiezers hun stem uitgebracht. In 1931 was de deelneming aan de verkiezingen 79.8 pet. Te Londen hebben de regeeringst- partijen 14 zetels verloren, doch zijn met 37 van de 52 zetels nog steeds in de meer derheid. DE ST. ELISABETHSPENNING Zooals de Katholieken van Leiden en omstreken weten, is' indertijd de S. Elisa beth-penning opgericht, waarvoor des Zon dags aan de uitgangen der kerken met de bekende busjes gecollecteerd wordt, met het doel armen of behoeftigen geloofsgenoo- ten de opname in het S. Elisabeth Zieken huis mogelijk te maken. Aan dit schoone liefdewerk wijden zoowel het onvermoei bare en energieke bestuur als tal van vuri ge ij veraars hun beste krachten. Naar aanleiding nu der jaarlijksche deke nale visitatie van dezen S. Eilsabeth-pen- ning richt ondergeteekende een allerern stigst woord tot de Katholieken van Leiden en van de omliggende parochies. Bij die visitatie toch is gebleken, dat tientallen, ja honderdtallen behoeftige zieken van deze heerlijke instelling geprofiteerd hebben tot heil van lichaam en van ziel, maar tevens is gebleken, dat de uitgaven in geen ver houding meer staan tot de inkomsten; de uitgaven worden steeds grooter in dezen tijd van ellende, terwijl de inkomsten zien- derwijze verminderen: er zijn er zoovelen, die des Zondags de busjes onverschillig voorbijgaan, zonder ook hun aalmoes daar in te storten, en.... die aalmoes is toch zoo ontzettend noodig! Want als de inkomsten niet opgevoerd wor den en stijgen, dan kan met reden het erg ste worden gevreesd: en dat zou voor onze Katholieken een geweldig verlies beteeke- nen. En daarom doet ondergeteekende een allerdringendst beroep op de Katholieken van stad en land, om hun steun te vragen voor den S. Elisabeth-pen ning. Als zij des Zondags de kerk verlaten, mogen zij zich de woorden herinneren van Vondel: „Ay, ga niet voort door deze poort, Of help een luttel dragen". Laat men er toch aan denken, dat ook bij den S. Elisabeth-penning zich de macht van het kleine toont: duizenden geloovigen be zoeken des Zondags onze kerken: duizend centen zijn tien gulden en duizend „vier- duitenstukken" zijn vijf en twintig gulden. Ieder een 2 y2 cents-stuk, of minstens een cent, en dan de beter gesitueerden een dubbeltje ofDat alles uit dankbaar heid jegens God voor de gave der gezond heid! Dan blijft de S. Elisabeth-penning be staan en bloeien tot zegen voor talloozen. God geve het! Deken A. HOMULLE. Een Leidsch predikant over het Nationaal- Socialisme Enkele weken geleden is verschenen ,.De Kerk en de Nationaal Socialistische Staat" door dr. W. Th. Boissevain. Dit is een zeer ernstig en eerlijk woord, dat de bekende protestafitsche theoloog richt tot zijn geloofsgenooten. Hij gaat uit van den ernst der tijden, waarin wij le ven, beschrijft in 't kort maar zonder de zaak te verdoezelen de nieuwevraagstuk ken die om oplossing vragen en vraagt dan vooral de aandacht voor nieuwe her stel-pogingen, met name voor het Natio- naal-Socialisme. De schrijver is van mee- *ning dat de (protestantsche) kerk niet afzijdig moet staan tegenover deze bewe ging; dat.zij er zelfs voordeel uit kan trekken, De diepste grond voor deze op vatting is het echt-protestantsche kerk-be- grip, waaraan de schrijver eerst enkele beschouwingen wijdt. Hij is van meening dat de kerk, zooals zij door Christus is bedoeld, naast haar bovennationaal ka rakter tegelijkertijd nationaal moet zijn. Dit standpunt is voor Katholieken onaan vaardbaar, omdat het ingaat tegen het ge tuigenis der H. Schrift en de leer der kerk. Wij willen niet ontkennen dat de kerk geen heilzamen invloed kan uitoefe nen op de verschillende naties en de geschiedenis bewijst dit ten volle maar het is iets anders of Christus (zooals de schrijver het voorstelt) een kerk heeft ge sticht, die om haar bovennatuurlijke roe ping uit te oefenen rechtstreeksch contact met de verschillende naties moet zoeken. Dr. Boissevain is dan ook van meening dat de katholieke kerk deze bedoeling van Christus heeft verwaarloosd en dat eerst de Reformatie op het oorspronkelijke plan van den Stichter der Kerk is teruggeko men. Gelijk we reeds zeiden, is dit stand punt voor ons onaanvaardbaar, vooral ook omdat het kerk-begrip, bóoals dr. Bois sevain het ontwikkelt, voor een groot gedeelte beinvloed schijnt te zijn door de leer van Loisy. We weten wel dat de schrijver zich in het begin van zijn boek je (bl. 8) niet bij Loisy wenscht aan te sluiten, maar uit de verdere uiteenzettin gen blijkt o. i. duidelijk dat hij aan den invloed der z.g. eschatologisch school niet is ontkomen. Nadat de schrijver dit standpunt heeft ingenomen, is het begrijpelijk, dat hij voor de kerk veel heil verwacht van het Nationaal-Socialisme. Want de kerk, die met haar bovennatuurlijke roeping toch nationaal is opgebouwd, zal door den staat geholpen kunnen en moeten worden om haar taak te vervullen. Van den an deren kant zal ook de staat profijt kunnen trekken van de medewerking van een kerk, die haar werkzaamheden allereerst nationaal opvat. Bij de behandeling van dit punt geeft de schrijver verschillende historische beschouwingen, die duidelijk doen zien dat hij het ernstig neemt. Hij spaart in zijn kritiek ook de protestant sche kerk(en) niet; en al kunnen wij dit laatste niet goed genoeg beoordeelen, we zijn wel overtuigd dat zijn oordeel over de katholieke kerk in de middeleeuwen niet geheel aan de waarheid beantwoordt. Zoo is het b.v. niet „middeleeuwsche kerk leer dat de staat gesubordineerd is aan de kerk. (bl. 55). Op het eind van het werkje worden dan de beginselen beschreven volgens welke de verhouding tusschen kerk en staat dient geregeld te worden. Het is ons niet duidelijk, of de schrijver meent hierin iets geheel nieuws te geven. In alle geval heb ben wij ons verheugd te kunnen consta teer en dat, wat de schrijver hier opstelt, voor ons katholieken in 't geheel niets nieuws is en dat de katholieke theologie zelfs verder gaat door deze beginselen na der te preciseeren. Elk katholiek hand boek over de publiekrechtelijke inrichting der kerk geeft niet alleen de twee door den •schrijver opgestelde beginselen le dat Kerk en Staat van elkaar zijn on derscheiden als volledige maatschappijen, 2o. dat Zij met elkaar moeten samenwer ken; maar bovendien een derde beginsel, dat n.L de staat indirect aan de kerk gesubordineerd is op tijdelijk gebied, maar alleen inzoover deze tijdelijke goederen met geestelijke goederen zijn verbonden. Nu is opvallend, dat de schrijver zooveel mogelijk alle macht van de kerk op den staat wil uitschakelen, maar er wel voor is, dat de staat „zich met de aangelegen heden der kerk bemoeit." (bl. 63). Wat nu de toepassing der- beginselen be treft, daarover is de schrijver zeer kort (bl. 6671); het kon ook niet anders. Maar wanneer wij het boekje hebben dichtgeslagen, bekruipt ons toch deze ge dachte: zou het niet beter geweest zijn, als de schrijver zich nog eens bezonnen had op zijn argumenten voor het Natio naal-Socialisme, alvorens zijn geloofsge nooten de richting in te stuwen van een avontuur? DE RIJKSMIDDELEN. In October 2,77 millioen minder dan de raming, doch 139.000 meer dan in October 1934. De Rijksmiddelen hebben in de maand October opgebracht 31.404.327, hetgeen 2.77 millioen minder is dan de raming, doch 139.000 meer dan de opbrengst van October van het vorig jaar. De opbrengst over de eerste tien maan den van dit jaar was 305.024.800 of 26.766.866 minder dan de raming, doch 11.718.012 meer dan over Jan.-Oct. 1934. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds brachten in de maand October 1.626.353 op. INSTELLING BEDRIJFSRAAD CHEMIGRAFISCH BEDRIJF. Bij Kon. besluit van 7 November is in gesteld een bedrijfsraad voor het chemigra- fisch bedrijf. Tot het chemigrafisch bedrijf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten van ondernemingen, waar cliché's ten behoeve van den hoogdruk langs foto- mechanischen weg worden vervaardigd, po- sitief-retouche of andere voorbereidende werkzaamheden daartoe worden verricht. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal bedragen 8. Aan den bedrijfsraad worden als voor zitter en plaatsvervangend voorzitter, met de bevoegdheid tot stemmen, voor alle werkzaamheden toegevoegd een door den minister van sociale zaken na overleg met den bedrijfsraad, te benoemen lid en plaatsvervangend lid, die niet werkzaam zijn in het chemigrafisch bedrijf. NEDERLANDS CES) AMBULANCE VOOR ABESSYNIE. Zooals reeds gemeld, is thans besloten, dat de door het Nederlandsche Roode Kruis uitgeruste Nederlandsche Ambulance voor Abessynië met het m.s. Kota Radja van de Rotterdamsche Lloyd, welk schip de Rot- terdamsche haven op 3 December a.s. zal verlaten, naar Abessynië zal vertrekken. Daar genoemd schip eerst een drietal dagen in Antwerpen zal verblijven, vertrekt de Ambulance-uitrusting uit Rotterdam en zal het Ambulance-personeel, bestaande uit zes doktoren, een administrateur en twee hel pers, te Antwerpen aan boord gaan. De ontscheping zal, na ongeveer 14 da gen, te Djiboeti plaats vinden, welke ha venplaats door de Kota Radja extra zal worden aangedaan. Het ambulance-personeel zal waarschijn lijk het Kerstfeest te Addis Abeba herden ken en vandaar de aangewezen plaats be trekken. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis wenscht er op te wijzen, dat het Ambulance-personeel voor zoover tijd en gelegenheid hiervoor bestaat behoefte heeft aan goede lectuur. Indien men daarvoor boeken zou willen afstaan, dan worden deze in de komende week dank baar aanvaard aan zijn adres, Prinsesse- gracht 27, te 's Gravenhage, onder het motto „Lectuur Ambulance-Personeel". NIEUWE THESAURIER-GENERAAL. Mr. L. A. van Ries benoemd. Bij K. B. is met ingang van 1 Jan. 1936 benoemd tot thesaurier-generaal bij het departement van Financiën mr. L. A. Ries, als opvolger van mr. dr. A. van Doorninck. Mr. L. A. Ries is 15 April 1893 te Gronin gen geboren. Hij studeerde in de natuur wetenschappen, daarna in de rechten, waarin hy in 1917 promoveerde. In 1919 werd hij ambtenaar ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland; van 19211923 was hij chef van het kabinet van den Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland. In 1924 werd de heer Ries benoemd tot referendaris bij de generale thesaurie van het departement van Financiën. In 1927 werd hij plaatsvervangend the saurier-generaal. UIT HET HOUTBEDRIJF IN DE ZAANSTREEK De collectieve arbeidsovereenkomst door de werkgevers opgezegd De bond van werkgevers in het houtbe drijf in de Zaanstreek heeft de per 15 Fe bruari 1936 afloopende collectieve arbeids overeenkomst opgezegd. TENTOONSTELLING „DE MENSCH" In Januari te Rotterdam Tijdens de tenoonstelling „De Mensch", in de Apollohal te Amsterdam, bereikten het organisatie-comité aanvragen uit ver schillende deelen des lands, om de ten toonstelling ook in andere plaatsen te houden. Het comité heeft slechts aan cén dezer aanvragen gevolg kunnen geven. In Januari a.s. zal de tentoonstelling „De Mensch" op denzelfden voet als te Am sterdam worden gehouden te Rotterdam in de zalen der sociëteit „de Rotterdam sche Diergaarde". Met de organisatie heeft zich opnieuw het weekblad „Het Leven" belast. De ope ning is voorloopig bepaald op 3 Januari NIEUWE K.R.O. TOURNEE 1936. In verband met andere en ten deele onjuist luidende berichten kan worden medegedeeld, dat de K.R.O. het jaar 1936 inzet met een groote propaganda-tournée. Van 2 Januari tot en met 24 Februari zal er worden opgetreden in 44 plaatsen, ver spreid over het geheele land. Er zal een zeer attractief programma van muziek en zang vol afwisseling en beschaafd amuse ment worden geboden. Zoodra alle voorbereidingen voor deze tournée zijn getroffen, zullen de volledige bijzonderheden worden gepubliceerd. EEN NIEUW TOONEELSPEL VAN ANTOON COOLEN In studie bij het „Nieuw-Schouwtooneel" Het „Nieuw-Schouwtooneel", onder ar tistieke leiding van Ko van Dijk en Frits Bouwmeester, heeft in studie genomen „De Vreemdeling", een oorspronkelijk too- neelspel in vier bedrijven van den beken den Nederlandschen schrijver Antoon Coo ler De eerste opvoering van het stuk, dat geregisseerd wordt door Cor Hermus, kan binnenkort tegemoet worden gezien. BUITENLAND. Van het Abessijnsche front wordt een op leving der militaire actie gemeld. (2e ijlad) De Engelsche verkiezingen hebben wel een achteruitgang der regeerings-meerder- heid gebracht, maar de meerderheid blijft toch nog zeer groot. (2de blad) MacDonald is in zijn district verslagen. (2de blad). De bekende likeurstokerij van de Char treuse vernield. (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Nederlandsche ambulance naar Abessy nië. (1ste blad). De Rijksmiddelen in October. (1ste blad). De Tweede Kamer heeft gisteren de be grooting van binnenlandsche zaken aange nomen. (1ste blad). De Tweede Kamer heeft gisteren behan deld de wijziging van de pensioenwet voor spoorweg-ambtenaren. (1ste blad). INDISCHE MISSEE-VEREENIGING. Het Hoofdbestuur der Indische Missie- Vereeniging hield zijn najaarsvergadering in 's Hertogenbosch. De voorzitter mr. dr. Kooien herdacht na de opening der vergadering wijlen mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, die zich jiiist een jaar geleden in de Her denkingsvergadering van het 400-jarig Mis sie-jubileum in Ned. Indië Zoo'n krachtig bevorderaar der Indische Missie-Vereeni- ging had getoond. Ook sprak hij een woord van welkom tot het nieuwe hoofdbestuurs lid, den nieuwen Provinciaal der Missiona rissen van het H. Hart, Pater N. Verhoe ven en tot mgr. dr. Mekkelholt, den Apost. Prefect van Benkoelen, die de vergadering bijwoonde. Na voorlezing en goedkeuring der notulen door den secretaris, mgr. Groe nen, werden door dezen de ingekomen stukken voorgelezen en verschillende mede deelingen gedaan o.a. over de propagan da, welke op verschillende plaatsen voor de I. M. V. was gevoerd: te Rotterdam naar aanleiding van de missietentoonstelling, de ARMA, te Alkmaar waar onder auspiciën van het Centraal Katholiek Koloniaal Bu reau een missiespel was opgevoerd, te Haarlem, waar voor de vereeniging Geloof en Wetenschap een lezing met lichtbeelden gehouden was over de geschiedenis der Mis sie in Ned.-Indië. Bij monde van Pater Provinciaal dr. Norb. Poelman S.S.C.C. bracht de finan- cieele commissie verslag uit over het ge voerde beheer van het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau, hetgeen in orde werd bevonden en waarvoor onder dankzegging aan den Directeur deze werd gedéchar- geerd. De Directeur las nu het verslag der werkzaamheden van het C.K.K.B. voor, het geen in het Koloniaal Missie Tijdschrift zal gepubliceerd worden en waarvan een af druk zal worden rondgezonden aan die voor het C.K.K.B. bijdragen. De voorzitter wéés er nog eens met nadruk op, dat uit dat verslag toch wel allerduidelijkst blijkt hoe noodzakelijk een dergelijk Bureau is. Als leden van de financieele commissie werden wederom benoemd P. Prov. dr. Norb. Poelman S.S.C.C., Pater Busé O.S.C. en de heer C. J. J. Janssen, oud-directeur van Financiën N. I. Eenige subsidie-aan vragen werden nog behandeld en gedeelte lijk toegestaan. Na de pauze hield mgr. dr. Mekkelholt, Apost. Prefect van Benkoelen een interes sante causerie over zijn missiegebied. Na vijf jaren van zoeken en tasten was de weg, die ingeslagen moest worden, duidelijk ge worden, maar toen, helaas! trad de malaise in. Hoopvol echter is de toekomst en daar toe dragen voorzeker bij de Javanen-kolo nisaties in Z. Sumatra. Een hartelijk woord van dank wordt door den voorzitter uitgesproken, die daaraan de wensch toevoegt, dat spoedig de econo mische toestanden mogen verbeteren. De Prefect kan er van verzekerd zijn, dat de arbeid van hem en zijn mede-priesters van het H. Hart en het heerlijk missiewerk van de Zusters van Denekamp, gesteund wordt door de gebeden der leden van de Indische Missie-V ereen iging. Nadat nog eenige vragen aan mgr. Mek kelholt gesteld door dezen beantwoord wa ren en ook bij de rondvraag nog een enkel I punt naar voren was gebracht, sloot, na dank aan de aanwezigen voor hun opkomst, j de voorzitter met den Christelijken groet 1 de vergadering.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1