ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. p DE H. CECILIA. Den 22sten November viert de H. Kerk den feestdag van de H. Cecilia, de patro nes der kerkelijke toonkunstenaars en zan gers. De H. Cecilia stierf in het jaar 177 den marteldood. In dien tijd woedde er een hevige christenvervolging onder keizer Marcus Aurelius. Haar ouders waren zeer voorname heidenen, maar door een slavin had zij het christendom leeren kennen en was gedoopt. In stilte leidde zij een leven van versterving en droeg onder haar kost bare gewaden een haren boetekleed. Toen Cecilia oud genoeg was, werd zij uitgehuwelijkt aan een jongen heiden, Va- lerianus genaamd. Tijdens het bruilofts feest bad zij: „Heer, bewaar mijn hart en mijn lichaam ontbevlekt". 's Avonds sprak zij tot haar echtgenoot: „Valerianus, ik moet u een geheim toever trouwen. Ik sta onder bescherming van een Engel, die u zal dooden, als ge mijn lichaam aanraakt." Valerianus verzocht haar den Engel te mogen zien, waarop Cecilia ant woordde: „Ge zult den Engel zien, indien ge aan den waren God gelooft en u laat doopen. Buiten de poort der stad zult ge bedelaars vinden. Vraag hun naar het ver blijf van Pius Urbanus." Valerianus vertrok en bevond alles zoo- als Cecilia hem gezegd had. De apostel Paulus onderwees hem en Urbanus doop te den bekeerling. In zijn woning terug gekeerd, aanschouwde hij vol eerbied den Engel aan de zijde van zijn vrouw. Kort daarop liet ook zijn broeder Tibertius zich doopen en beide broeders onderscheidden zich als moedige christenen, die na eeni- gen tijd den marteldood stierven. Spoedig daarna moest ook Cecilia voor den rechter verschijnen. Vooraf had zij haar bezittingen verkocht en de opbrengst onder de armen verdeeld. De rechter Al- machnis trachtte vergeefs door vleitaal haar over te halen aan de afgoden te of feren. Bedreigingen brachten haar even min aan het wankelen. „Wat is dit kort stondige leven vergeleken bij het eeuwi ge? Ik ruil dit aardse he leven gaarne voor het hemelsche", was 't antwoord aan den rechter, die meelijden veinsde met haar jeugd. Ze werd nu opgesloten in een kleine badkamer die met gloeiend heete damp gevuld was. Daar zij echter ongedeerd bleef gaf de rechter bevel haar te ont hoofden. De beul echter was zoo ontroerd, dat zijn hand beefde en tot driemaal toe deed hij het zwaard op Cecilia's hals neer komen, zonder dat het hoofd van 't lichaam werd gescheiden. De derde dag pas gaf zij den geest in tegenwoordigheid van een groote menigte christenen en heidenen. Van deze laatste bekeerden zich velen tot het christendom. Aldus de gegevens over het leven van St. Caedlia, die echter niet alle historisch vaststaan. MEDEDEELINGEN. Het Centraal Bureau van de Federatie van R.-K Vrouwenbonden in Nederland schrijft ons het volgende: Aan de Besturen van de Afdeelingen van den R.-K. Vrouwenbond, Geachte Dames, Het is met vreugde, dat ik u kom mede- deelen, dat het den H. Vader heeft be haagd, bij schrijven van Z.E. Mgr. Pizzar- do van 7 October IJ., uitdrukking te geven aan Zijn welbehagen in de propaganda voor het dagelijksch en gemeenschappelijk gebed in de huisgezinnen om van God te verkrijgen den Vrede van Christus in 't rijk van Christus. Tevens vraagt Zijne Hei ligheid aan de vrouwen en meisjes bij de R.-K. Vrouwenbonden aangesloten, te bid den voor Zijn heel bijzondere intentie. In het vertrouwen, dat U en alle leden van uw afdeeling van ganscher harte aan dit verzoek van den H. Vader gehoor zul len geven, verblijf ik met vriendelijke groeten en de meeste hoogachting, (w.g.) F. STEENBERGHE ENGERINGH. Voorzitster. Aan de leden wordt medegedeeld, dat de vergadering van de R.-K. Vrouwenbond op Donderdag 21 November niet zal plaats vinden in de kleine Stadszaal, maar in den foyer van den Burcht. Het bestuur rekent op uw groote opkomst. LEZING OVER HAYDN. M.j. 'frouw Proot uit Haarlem geeft 21 Nov. een lezing over Haydn en zijn wer ken. Zij zal haar voordracht begrijpelijker maken door het gesproken woord aan te vullen met pianomuziek. Zij noemt dit „muzikale illustratie". Verder zullen er Haydn-composities door middel van platen ten gehoore worden gebracht. Mej. Proot had met soortgelijke lezingen veel succes in andere plaatsen. RETRAITE FONDS. Het Is iets, wat zich bijna brutaal zou gaan aandienen, want wanneer iets ge vaar loopt niet opgemerkt te worden dan is het dit. Het klopt beleefd en beschei den aan, omdat het van nature beleefd en bescheiden is; het heeft ook zulke teere schatten te bewaren, dat het moeilijk wordt om zich luidruchtig aan te dienen. Maar onze tijd is een tijd, waarin de zaken be oordeeld worden naar de macht der re clame, die zij kunnen ontplooien en zoo valt ons arme schepseltje niet in de ter men, opgemerkt te worden. Och ja, het wordt altijd vriendelijk ont vangen, hoe kan het ook anders bij zulk een lieftallig schepsel; men glimlacht er eens tegen en men antwoordt op de betoo- gen met een allerliefst:, ja, hoor! En men gaat weer door, zooals wanneer een kind eens ernstige dingen komt vertellen: wij vinden het toch o zoo leuk, maar niemand neemt het ernstig. Arm schepsel, dat retraitefonds heet, het heeft toch zooveel goeds te brengen aan de menschheid, het wil ze toch zoo gelukkig maken en dan altijd maar weer dat de vote en afwijzende glimlachje te moeten ontmoeten! Men komt met goedkoope aan biedingen en men vliegt er op af. En na enkele dagen bemerkt men van dit voor deel niets meer. Hier komt iemand u een voordeel aanbieden, dat nooit meer ver gaat, n.l. een nieuwe kijk op het leven. Het leven wordt oudbakken, vooral, als het altijd weer zoo staat in het teeken van klachten over de crisis. Hier is degene, die zelfs dat leven iederen dag weer opnieuw kan en wil maken: het iederen dag in het volle zonlicht plaatsen van onze rijke Roomsche overtuiging. Dames, verplicht dit stille, maar zoo rijke schepseltje, dat retraitefonds heet, toch niet, om als koopman langs uw deu ren te gaan, zich te sieren met kakelbonte reclameborden om de aandacht te vragen, want dat zou zoo leelijk staan. Maar treedt nu toch eens toe, het is heusch geen liefde dienst, die u bewijst aan dit fonds, maar een liefdedienst aan u zelf en aan allen, die u weer rijker kunt maken door uw zooveel rekere levenskijk. PROF. CLEOPHAS. „SANCTA VERONICA". Onder de vereenigingen op charitatief gebied, die van een bloeiend bestaan mo gen spreken, neemt de vereeniging „Sanc- ta Veronica een vooraanstaande plaats in. Deze vereeniging, wier doel het is, door verstrekken van eigengemaakte kleeding- stukken den nood in de gezinnen van de z.g. Stille Armen te verlichten, vindt in de huidige droevige economische omstan digheden een krachtigen bondgenoot. Schier dagelijks blijkt dan ook het groo te nut en zelfs de noodzakelijkheid van een vereeniging als de hier bedoelde. Het aantal gezinnen, dat door Sancta Veronica gesteund wordt en zou kunnen worden, is immers door bovengenoemde omstandigheden aanzienlijk, bedroevend aanzienlijk, toegenomen en tientallen fa- milie's, die voorheen in goede omstandig heden verkeerden, zijn door den nood der tijden afgezakt tot een niveau, waarop zij zich zelf niet meer helpen, laat staan redden, kunnen. Veelal kunnen zij zich slechts het aller- noodigste tot levensonderhoud verschaffen. Vernieuwen van versleten kleeding is ab soluut onmogelijk en met angst en zorgen wordt de naderende winter tegemoet ge zien. Is het niet schitterend, als juist dan Sancta Veronica helpend kan optreden en door verstrekking van degelijke, warmen de kleedingstukken, althans iets van die zorgen, die zoo zwaar nijpen, kan weg ne men? Edoch, voor die verstrekking is geld, veel geld zelfs, noodig. Wel helpen vele nij vere dameshanden, geheel belangloos, bij het vervaardigen der kleedingstukken; het goed en de stoffen, waaruit zij gemaakt moeten worden, moeten gekocht worden en de sommen, die daarvoor jaarlijks noo dig zijn, zijn niet onbelangrijk. De eerste zorg van het bestuur is dan ook wel: „Hoe komen we aan het benoodigde geld?" Dank zij de vele jaarlijksche bijdragen beschikt de vereeniging over een vaste bron van inkomsten; deze bron is echter bij lange niet voldoende om de tekorten te dek ken en steeds weer moet naar middelen omgezien worden om de financieele toe stand op peil te houden. Erkentelijk, zeer erkentelijk, is het be stuur allen medewerksters, die steeds vol liefde en toewijding haar krachten en kun nen ter beschikking stellen. Maar naast deze werksters zijn er duizen den anderen, die mede zouden kunnen hel pen, om het schoone doel van Sancta Ve ronica nog beter tot zijn recht te doen komen. En tot hen en haar richt het bestuur zich met het dringende verzoek; „Gedenkt onze kas, indien gij in staat zijt iets bij te dragen. Helpt ons, om hen, die tot uw eigen stand, misschien zelfs ongeweten, tot uw familie- en kennissenkring behooren, te steunen in de zware zorgen, die hen kwel len." Indien één gave goed besteed zal zijn, dan zeker die, welke gij aan de vereeniging Sancta Veronica schenken zult. Laat de verwachtingen, die in dezen Sint-Nicolaas- tijd zelfs in de armste gezinnen gekoesterd worden, niet door gemis aan uw hulp on vervuld vervliegen. Het bestuur van Sancta Veronica garan deert u, dat uw steun daar ten goede zal komen, waar hij het meeste noodig is Het giro-nummer van Sancta Veronica luidt: No. 260700, ten name van Penning- meesteresse van S. Veronica, de Mey van Streefkerkstraat 17, te Leiden. HET BEDIENINGSKOFFERTJE DER VEREENIGING. Wat is dat en waartoe wordt het ge bruikt? Als aan een zieke de H. Communie wordt gebracht of aan een stervende de laatste H. Sacramenten toegediend, dan weet de Priester doorgaans, dat alles voor den komst van den goeden Meester gereed is. Helaas kan dit niet altijd verwacht wor den, vooral in die gezinnen, waar éénheid van godsdienstovertuiging ontbreekt. Dan is de aalmoes der charitas noodig voor den Koning der Koningen, die zich laat heen voeren, ook daar, waar Zijn komst niet werd voorbereid. Reeds in de eerste jaren harer oprich ting, werd de vereeniging door een wel doenster verblijd met het geschenk van het Bedieningskoffertje. Het geheel is in den vorm van een recht hoekig koffertpe van metaal vervaardigd; pl.m. 25 c.M. breed en pl.m. 50 c.M. hoog, uiterlijk rood geschilderd en aan de bin nenzijde wit met gouden sterren. Plaatst men het op tafel en ontsluit men het koffertje, dan wordt het bovenblad te- teruggeslagen en de voorzijde neergelegd, zoodat als 't ware een klein altaar met tabernakel wordt gevormd In het koffertje bevindt' zich: een mooi koper kruisbeeld, twee koperen kandelaars, een kristallen waterbekertje, een fraai busje met wijwater, een palmtak, drie ge wijde kaaren en de linnendoeken, waarop het H. Sacrament zal rusten Tevens is aanwezig een linnen commu niedoek voor de zieken. De rondgestrooide bloemen geven een feestelijk aanzien ook voor de zieken, troostend en verheffend Reeds menigmaal is het Bedieningskof fertje gebruikt en, waar 't elders noodig mocht zijn, wordt gaarne hulp geboden door de bewaarster: Mevrouw H. CollaHueber, Mare 51, Telefoon 984. HET BESTUUR. HET ROOKEN OP MUZIKALE AVONDEN. Door een fout van den zetter leek het, of Sancta Veronica de klacht over het roo- ken had ingezonden, hetgeen nu den in druk van eigenbelang wekte. Noch de vereeniging Hulp in de Huis houding, noch Sancta Veronica deden deze klacht hooren, maar een vrouwenbonds lid die er zich tevens over ergerde, dat bedoelde Katholieken zoo weinig van mu ziek en de eischen die men daar aan stel len kan, afweten. Op de concerten in de Stadsgehoorzaal denkt niemand er aan te rooken, noch wordt er gekucht op gepraat; maar doet men zijn best, het gebodene op prijs te stellen. Wat op neutraal terrein mogelijk is, kan toch ook bij ons worden doorgevoerd voor een katholiek is het brengen van een of fer, een deel van zijn leven, waar hij te recht trots op is. VRAGENBUS. Met verwondering las ik, dat de operet te, op te voeren ten bate van de vereeni ging Sint Vincentius, samenvalt met een avond te geven door den R.-K. Vrouwen bond Is de vereeniging Katholiek Lei den niet opgericht, opdat er meer eenheid kome en de verschillende vereenigingen elkaar niet in de wielen rijden? Als iedere vereeniging tot „Katholiek Leiden" toegetreden is, is een samentref fen van twee vereenigingen toch niet mo gelijk? Gaarne zou ik hierop een antwoord hebben. Een Vrouwenbondslid IMTERPAROCHIEELE isjeen gevaar!ijk Optimist WERKELOOS. Deze week werd ik na de maandver gadering door eenige gezellen aangespro ken, of ik er van gehoord had.... jeugdi ge werkeloozen worden niet meer toege laten in 't Volksbondgebouw. Ik kan jullie allen verzekeren, dat wij aanstonds over deze kwestie hebben gesproken en aan 't werk zijn gegaan. Plannen zijn in voorbe reiding. Een comité zal worden gesticht er wordt al druk aan gewerkt voor de jongere werkeloozen in onze stad. Wij wil len probeeren hier in Leiden te krijgen een pracht-werkeloozenzorg voor jongeren. Niet alleen ontspanning, maar als 't kan ook ontwikkeling voor degenen, die willen. Jullie -iets meegeven voor je later leven, dat is onze opzet. Wij willen probeeren, want dat alles gaat natuurlijk met kosten gepaard enwij hebben momenteel geen roode cent en we ten nog niet, waar wij 't geld vandaan moe ten halen, 't Ligt in de bedoeling van dat comité, te zorgen voor alle Katholieke jon gen werkeloozen. Er is al gevraagd naar een gepaste gelegenheid voor ontspanning. In de vorige vergadering van den Raad van bestuur is goed gevonden, de zaal open te stellen voor ontspanning voor de werke- looze jongeren. Nogmaals wij zijn nog niet klaar, want pas sedert een paar weken is ons de wijziging bekend maar tvij kunnen wel beginnen om binnen afzienbaren tijd de zaal te openen. Laten daarom alle wer- kelooze Gezellen en misschien ook andere Katholieke werkelooze jongeren mij even melden schriftelijk of mondeling of zij met dit plan sympathiseeren; gelieve duidelijk te vermelden naam en adres. Er moet hier ook worden geholpen. Ge zellen, gehuwde en ongehuwde, wij reke nen op u. Weet gij wat 't wil zeggen: werke loos te zijn! Gij zijt niet werkeloos, welnu weest blij en dankbaar en helpt uw werkelooze vrien den een mooi gezellenwerk door uw geldelijk offertje. Van nu af aan zal er in onze zaal een busje worden opgehangen, waarin gij uw kleine bijdrage voor de jeug dige werkeloozen kunt deponeeren. Nogmaals gedenkt dit busje. „Voor onze jeugdige werkeloozen". „Vele kleintjes maken een groot". Er moet gewerkt worden voor de jonge werkeloozen, anders zullen er vele maat schappelijk en zedelijk ten onder gaan. H. SCHRAMA, V.-praes. Gironummer 176553. Breestraat 139. IK DANK JE FEESTELIJK» Die uitroep wordt vaak als antwoord gebezigd. Vooral op vragen, die zoo op het oog erg onaangenaam aandoen. B.v. als ze je vragen voor deelname aan de retraite, dan is het antwoord: „Ik dank je feestelijk". Maar hij, die zoo antwoordt, weet vast niet wat of eigenlijk een retraite is. Zij, die altijd op bepaalde gevallen neerzien, heb ben de onvriendelijkheid om te generalisee ren. Die zeggen dan: „Er komen geen heili gen vandaan". Dat zijn van die malle meeningen, echte gelegenheid-smoesjes. Want wat is een retraite? Opsluiten ach ter een paar dikke muren en bidden tot je niet meer kan? Op water en brood leven en alsmaar je mond dichthouden? Onzin natuurlijk. Als het zoo was zou ik thuis blijven. Retraite beteekent afzondering. En zoo'n afzondering in een retraitenhuis is dan in het belang van uw geestelijk leven. Ja zeg, doe dan niet of je het flauw vindt, want dat kan je niet meenen. Jij als Gezel, als jonge kerel weet drommels goed, dat de ziel het voornaamste is. Dat leerde je al in je eerste, kleine Catechismus. En het ia een groote stommiteit om je ziel te verwaarloo- zen. Dat staat vast! Hoe verloopt een retraite? Rekening hou dend met een gezonde afwisseling is de dag verdeeld in gebed, geestelijke lezing, me ditatie, H. Mis, Kruisweg en Lof, een flinke dosis vrije tijd voor ontspanning en goed eten en drinken. U ziet, alles op zijn tijd. De geheele indeeling brengt een organi- schen opbouw van ons geestelijk leven. Eerst wordt ons geleerd, in kloeke taal, het grondplan der schepping, naar het van eeuwigheid vaststaande inzicht Gods. De schepping der aarde en alles wat er op groeit en leeft brengt ons tot een eerbiedig opzien tot den Schepper en dan valt als de grootste liefdedaad te beschouwen het scheppen der eerste menschen. Via de Godsmannen van het oud-testament brengt de historie ons tot Christus, den opgaan- den Zon van het Nieuw-Verbond. Zijn offer leven, dat de eind-victorie vond in den liefde-dood op Calvarië, was het begin der Kerk. Deze nu, rustend op haar Goddelij- ken Stichter, leert ons de geboden Gods en hoe die te onderhouden; deelt de Sacra menten uit, predikt het Evangelie aan alle schepselen, wil in alles den mensch helpen op den weg naar geluk, voorspoed en vrede. En in de wetenschap, dat alleen kruisdra- gende christenen het Vaderland zullen be treden, wordt het lijden van den tijd in contact gebracht met het geluk in de eeuwigheid. Het is juist de groote waarde van een retraite, dat al die waarheden van ons ge loof in sterk licht voor ons staan. Daar is geen afleiding van de straat, geen verveling van het niets-doen, geen geschetter van de radio, geen geklets van menschen. Daar is rust, orde en de wijding der omgeving. Daar komt de ziel, dus heel ons geestelijk leven, contact met Jezus Christus; niet het minst door gebed en offer. Daar leert men zijn zwakheden kennen en verbeteren. Wie beweert nu nog, dat het niets voor hem is? Als er ooit gesproken kan worden van een volks-hoogeschool, dan is dat een re traitenhuis. Omdat daar in de stilte Jezus zelf doceert, examens afneemt en, waar het kan, promoveert. Zijn maatstaf is de liefde. 't Is reeds jaren geleden, dat na afloop van een Kerstretraite een Gezel naar ons toekwam, de hand reikte en met oprechte dankbaarheid getuigde: „Nu weet ik wat een heerlijk geloof wij dragen. Voor al je moeite dank ik je". Op, Gezellen, ter retraite! Na afloop zal uw dankwoord zijn: Ik dank je feestelijk! S. M. MEDEDEELINGEN. De aspiranten zullen spoedig worden uit- genoodigd voor den cursus, die gevolgd moet worden, alvorens men geïnstalleerd kan worden. De Kerstuitvoering wordt dit jaar iets bi- zonders. Het plan is, om zoo goed mogelijk te voldoen aan de eischen voor cultureele vorming. De tooneelclub is reeds aan het repetee- ren voor het vastenavondfeest in het vol-, gende jaar. Het gekozen stuk schijnt erg vroolijk te zijn! Het Kolpingsblad wordt tegenwoordig veel gelezen; de inhoud is trouwens zeer goed. Bij niet-ontvangen melde men dit aan het commissariaat. Boekhoudcursus. Maandag 22 Nov. om half 9 worden al degenen, die zich hebben opgegeven verwacht in ons Gezellenhuis. Er bestaat nog gelegenheid om zich op te geven. De kosten voor dezen cursus bedra gen in 't geheel 3.Allen brengen mede een schrift, op het etiket moet vermeld staan „grootboek". Retraite. Velen hebben zich al opgegeven voor de Kerstretraite. Wie sluit zich daarbij aan? Er bestaat gelegenheid om te sparen. EEN DRINGEND VERZOEK. Het wordt weer eens tijd, dat ik even in onze rubriek een woordje schrijf; 't is een oproep aan alle leden om onze onderafdee- ling „de Liedertafel" te versterken; temeer daar er zich verschillende nieuwe leden hebben aangemeld, meen ik toch wel goed te doen om even hier te memoreer en, dat onze Vereeniging een eigen Liedertafel of zangclub heeft. Op Woensdagavond repetee- ren wij en dan noodigen wij ook alle niet- leden van deze onderafdeeling uit, om zich op te geven en 8.15 uur in het Gezellenhuis aanwezig te zijn. Gezellen geeft u nu spoedig op, want wij zijn reeds begonnen met de instudee ring van heel mooie Kerstnummers. Het prettigste voor u is om zoo gauw mogelijk te komen, liefst a.s. Woensdag, 't Is hard noodig ook, want onze zangafd. moet min stens 40 leden tellen, dat kan royaal als alle medewerken en komen; dus tot as. Woensdag! O ja, 't kost nog wat ook, lid zijn van deze onderafdeeling, dat kost de simpele som van 10 ct. per week, maar als men komt dan vragen wij niet direkt om geld (dat doen wü nooit!). Dus laten wij zoo af spreken: wie zich nu opgeeft mag geduren de deze maand de repetities gratis bijwo nen! Wij rekenen op u; tot kijk! De voorzitter van de Liedertafel „Sebastian Schaffer". RECOLLECTIE-OEFENING. Donderdagavond te kwart voor negen worden alle oud-retraitanten verwacht in de bovenzaal, voor onze recollectie. Geen Gezel blijve achter in het aanvaarden van enkele leidende gedachten, die ons weer herinneren aan onze retraite. Godsdienst vooraan! De liefderijke echtgenoote. Wees toch om 's hemels wil voorzichtig, Emiel! Wij hebben de ladder van de Pie- tersens geleend en moeten betalen, als o* iets aan komt!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14