Fa. I. ZANDlfOQRT's Slagerijen ij VOOR ONZE ZIEKEN, ij ALS RECLAME 75 Ct. Vet gerook en versch vet Spek 30 et. p. pond, bij 5 pond ft.40; De behandeling der Rijksbegrooting Italië-Abessinië DONDERDAG 14 NOVEMBER IS33 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 LEIDEN, Oude Vest 55, Tel. 880 P. K. Koorsteeg 26, Tel. 514 Hoogewoerd 42, Tel. 3390 v. d. Waalsstr. 19, Tel. 3717 OEGSTGEEST, Kempenaerstr. 87, Tel. 2411. NOORDW1JK, Kerkstraat 64, Tel. 100. ALPHEN AAN DEN RIJN Prins Hendrikstraat 29 hoek Zaalbergstraat Telefoon 348 Hoofdkantoor Conservenfabriek en Engros-Slachterü „DE RIJNSTREEK", Hazerswoude, Telefoon 1785. 6 RON H POND HOOFDKAAS, V, POND TONGEN- dv/il WORST, y POND ROOKWORST, -j y POND LEVERWORST #4 CcllI 3 pond runderrollade en f K OC 3/2 pond rauw rundvet. I I.lU RON V00R POND HOOFDKAAS, y POND AA LEVERWORST, y POND ROOKWORST, Totaal I blik Boterham worst, 18 ons voor inhoud RÜNDVLEESCH per pond Malsche Biefstuk 0.65 Rosbief0.45 en 0.50 Ossenhaas (ook gedeelte) 0.70 Runder Gehakt 0.30 bij 4 pond 1.— Soepvleesch -0.35 Mag. Rundlappen, vanaf 0.35 Ribstuk, vanaf 0.45 Contrafilet 0.55 Staartstuk 0.50 4 pond Runderlappen „1.20 Rauw Rundvet0.40 Gemalen Rundvet0.35 Klapstuk 0.40 Schenkelvleesch m. been 0.30 3 pond Runder Rollade „1.10 BLANK KALFSVLEESCH Kalfsfricandeau, vanaf p.p. 0.60 Kalfslappen, vanaf p.p. 0.40 Kalfstongen (groot) p. st. 0.75 Kalfsgehakt, vanaf p.p. 0.35 Blinde Vinken 0.75 Kalfs Oester p.p. 0.80 Kalfs Rollade, vanaf0.40 Rauwe Kalfslever p.p. 0.50 Kalfsschenkels VLEESCHWAREN Boterhammenworst per y pond 14 ct. Bloedworst p. p. 25 ct. Tongenworstp. ons 12 ct. Gekookte Ham p. ons 14 ct. Lunchham p. y p. 17 ct. Plockworstp. ons 12 ct. Hoofdkaasp. y, p. 15 ct. Rookvleeschp. ons 14 ct. Rookworst als paling p. p. 35 ct. Rauwe Rookworst, met loodje35 ct. p. pond VARKENSVLEESCH p. pond ƒ0.37 Varkens Fricandeau Varkenslappen 0.40 en 0.45 Vet gerookt Spek dik SPEKLAPPEN LAMSVLEESCH Lamslappen 25 ct. p. pond bij 4 pond 0.95 Lamsschouder 35 ct. p. pond bij 3 pond f 1. Lamsbout 40 ct. p. pond bij 3 pond 1.10 Lamscarbonade 35 ct. p. pond LEVERWORST, wereldberoemd 30 ct. p. pond TWEEDE KAMER ALG. BESCHOUWINGEN GëEINDIGD De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag, na aanvaarding van een reeks kleine wets ontwerpen, de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. De heer De Geer (C.H.) zegt, dat het allerminst zijn bedoeling is geweest, dat een algemeene preventieve pers-censuur zal worden ingevoerd. Maar het moet moge lijk zijn, dat de verschijning van een blad, dat door repressieve controle met den rech ter in aanmerking komt, als bijkomende straf voor een zekeren tijd wordt verbo den. De heer J. ter Laan (S.D.) dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat het voornemen der regeering, om op de sa- larieering van het jeugdige personeel een aanzienlijke verlaging toe te passen, tot ongewenschte toestanden en verhoudingen moet leiden, en waarin hij de Regeering uitnoodigt, van dit voornemen af te zien. De heer Aalberse (RJC.) uit zijn voldoening over de aangekondigde wijzi ging van art. 194 der grondwet. Spr. meent, dat een commissie wel dienstig zou zijn voor een alzijdige voorbe reiding van de grondwetherziening, maar ten. slotte moet de regeering zelve weten, welke adviezen zij noodig heeft. Spr. maakt verschil tusschen de vraag, of men evenredige vertegenwoordiging moet invoeren, en de vraag of, nu zij er eenmaal is, zij uit de wetgeving moet worden ver wijderd. De laatste vraag beantwoordt spr. ont kennend. De eigenlijke oorzaak van de moeilijk heid, om een parlementair kabinet te vor men, is de overheersching van het staat- kundig-principieele door het economische. Dat er verschil van meening is over den weg, die naar het nieuwe economische even wicht leidt, valt te begrijpen. Spr. zet nog eens uiteen, dat men er met devaluatie al leen niet zal komen. Het blijkt nu in Bel gië. Na een aantal maanden zullen dezelfde vraagstukken als vóór de devaluatie be stonden nog aanwezig blijken. De heer Joekes (V.D.) zegt, dat de grondwetsherziening, al is zij van beperk ten omvang, betrekking heeft op belang rijke onderwerpen. Daarom verdient voor bereiding door een commissie aanbeveling. De heer Teulings (R.K.) betoogt de wenschelijkheid van invoering eener vrij gezellen-belasting, die heel wat meer aan vaardbaar is dan een verhooging der Om zetbelasting. De Minister wil zich neerleggen bij een achterwege laten van die verhooging en van de verlaging der accijnzen op bier en gedistilleerd. Maar dit raakt niet het hoofd bezwaar tegen de belastingverhooging, n.l. dat de kostprijs der goederen niet moet worden verhoogd. De regeering vraagt me dewerking om iets te doen, dat met haar eigen politiek in strijd is. Het volk begrijpt niet, hoe de regeering nieuwe belastingver hooging kan voorstellen. Het bezwaar mo ge bij de Omzetbelastingverhooging wat ge voeliger spreken, het geldt even goed tegen de andere voorstellen. Spr. heeft over devaluatie een debat ge- wenscht in zakelijke sfeer. Maar het ant woord der regeering, dat zij het toch niet doet, is niet bevorderlijk voor het schep pen van die sfeer. Er moet openhartigheid en opheldering komen. Dr. Colijn spreekt. De Voorzitter van den Minis terraad, de heer C o 1 ij n, zegt, dat de regeering een staatscommissie voor grond wetsherziening onnoodig vindt, maar zal, gezien de wenschen in de Kam ei", de moge lijkheid overwegen om ook anderen dan zichzelve bij de voorbereiding te betrekken. Maar de regeering geeft de grenzen en den omvang der grondwetsherziening aan. De heer Teulings wil opheldering inzake devaluatie Spr. heeft al gezegd: „Wij doen het toch niet". Wat wil men meer voor op heldering? (Gelach). De heer Bierema vond het dictatoriaal, wat spr. gezegd had. Maar als hij voor devaluatie is, moet hij een uit spraak van de Kamer trachten te krijgen, en, als die er dan in meerderheid voor is, moet men achter de regeeringstafel gaan zitten. Maar als het tegenwoordige kabinet zegt, dat het toch geen devaluatie maakt, is dit toch niet dictatoriaal? De heer Aalberse zei, dat er in andere landen een verbetering der conjunctuur is. Maar vergelijking met andere landen is al tijd moeilijk. In Engeland b.v. was er een groote werkloosheid in een tijd, dat er in ons land nog geen werkloosheid was. Zoo ziet men, dat het verloop der crisis in de onderscheidene landen verschillend is. Spr.'s uitlating over de evenredige ver tegenwoordiging was een cri de coeur. Een minister is nu eenmaal geen wassen beeld uit Madame Tussaud's te Londen. Een par lement moet een goede weerspiegeling zijn van de stroomingen in het volk, ja. Maar een parlement moet ook zoo zijn samenge steld, dat een regeering ermee kan samen werken. Beide elementen moeten tot hun recht komen. Anders moet men de moge lijkheid aanvaarden van een Kamer van honderd leden met- honderd verschillende denkbeelden. Zoo ver is het niet. Maar wel moet men een Kamer zoo laten samenstel len, dat het voor een regeering doenlijk is, ermee samen te werken. In dit licht moet men spr.'s uitlating bezien. Minister Oud antwoordt, dat een vrijgezellenbelasting het bezwaar oplevert, dat veel vrijgezellen toch voor familie moeten zorgen. De heer Teulings zei, dat spr. de verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd noodzakelijk achtte en er nu toch afstand van wil doen. Zoo mag men de zaak niet zien. Spr. vindt het beste eenerzijds die verlaging, anderzijds de omzetbelasting verhooging. Maar hij is niet zoo stijfhoof dig, dat hij onder alle omstandigheden zijn wil zou verlangen door te zetten. Hij heeft cok gezegd, hoe hij de 5 millioen tekort alsdan hoopt te vinden. De heer Teulings is niet billijk jegens spr. Overigens, als spr. meegaat met wat de Kamer alsdan op dit punt zal blijken te willen, knabbele de Ka mer niet aan de overige belastingvoorstel len. Verder kan hij niet gaan. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. RECHTZAKEN De Ossche misdrijven UITSPRAKEN. De Bossche Rechtbank deed heden uit spraak in de Ossche strafzaken, die op de zitting van 31 October werden behandeld. Wegens den roofoverval in de woning van W. Bouwman te Uden in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 werd de 23-jarige J. P. Ceelen veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf, de 23-jarige A. J. Hendriks „Jonge Toon de Soep" tot zeven jaar gevangenis straf en de 23-jarige opperman H. A. van der Putten „De Rut" tot acht jaar gevange nisstraf (de eisch was tegen ieder tien jaar gevangenisstraf). De 20-jarige fabrieksar beider P. de B. werd tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld (eisch drie jaar); de 45-jarige verzekerings agent T. J. L. Kooien uit Tilburg werd van uitlokking van den roofoverval te Uden en heling vrijgesproken, (de eisch was acht jaar). Van der Putten en Hendriks werden ter zake van den roofoverval in den nacht van 15 op 16 Mei 1913 te Oyen, waarbij de Gebrs. Verhoeven zoo werden mishandeld, dat A. Verhoeven overleed en P. Verhoeven ernstige hoofdwonden bekwam, veroordeeld tot onderscheidenlijk vier en drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest (de eisch was vijf jaar gevangenisstraf). De rechtbank veroordeelde Ceelen we gens moord op den caféhouder J. van der Pas op 9 November 1932 te Bergum tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (de eisch was tien jaar gevange nisstraf). DE MOORD TE GRONINGEN. Beide verdachten conform den eisch tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Groningsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de bekende moord zaak Kroeze, welke zaak, zooals bekend, op 31 October j.l. werd behandeld en waarbij de Officier van Justitie tegen de beide verdachten Klaas Sterenberg en Bouwe Bloem levenslange gevangenisstraf had geëischt. De rechtbank veroordeelde beide ver dachten, conform den eisch, tot levenslange gevangenisstraf. Zij achtte moord, diefstal en braak, evenals mededaderschap bewe zen en achtte alleen levenslange gevange nisstraf in den juisten vorm te staan tegen het gruwelijk misdrijf. HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. J. W. van A., transportarbeiders te Lei derdorp, en J. J. P., bloemist te Lei den, wegens vernieling en bedreiging met openlijk geweld; v. A. tot 5 maanden en Ph. tot 3 maanden gevangenisstraf. B. M. J. de H., smid te Voorschoten, heeft terecht gestaan wegens het als auto bestuurder veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld en is veroordeeld tot 50 boete subs. 50 dagen. C. J. D. te Bloemendaal heeft terecht ge staan ter zake dat hij op 10 Juli j.l. op den Gooweg te Noordwijkerhout den motorrijder G. met een door hem bestuur de auto heeft aangereden, tengevolge waarvan deze lichamelijk letsel heeft be komen en is veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. Bij de gisteren in hotel „Centraal" ten overstaan van den notaris jhr. Stoop gehouden verkooping van de perceelen Raadhuisstraat 2, 4 en 6 in bod staande op 2750 werd niet afgemijnd. BODEGRAVEN. Al z'n centjes verdronken! Gistermid dag zou de heer W. zich vanaf zijn werk plaats, naar huis begeven, en bevond zich langs de Rijnkade, toen hij werd aange reden en pardoes in den Rijn viel. C. W., die zich in de onmiddellijke nabijheid be vond, zag kans hem boven water te hou den, terwijl nadien toegeschoten hulp den drenkeling redde. Echter was hiermede het ongeval nog niet afgeloopen, want W., zei- de in het bezit geweest te zijn van een geldkistje, inhoudende circa 800. Daar door overstuur gebracht, wilde hij weer in den Rijn springen, doch werd door de om standers tegen gehouden. Oogenblikkelijk ging men aan het dreggen, met alle moge lijke middelen probeerde men het, doch tot op heden is het nog niet gelukt, het waardevolle kistje op te halen. Ongeluk. De heer v. d. A., wonende aan de Molenbrug, was bezig met de bij de ruilverkavelings-werkzaamheden open- gekomen boerderij van R. af te breken, toen hij door vallend gesteente getroffen werd en een enkel brak. Door dr. v. B. werd hij behandeld, waarna hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. Naar de missie. Met het s.s. „Madrid" vertrok gisteren onze plaatsgenoot, de heer P. Caspers, om zich naar Brazilië te begeven, ten einde in het Carmelieten- klooster aldaar zijn verdere studies af te maken. Amusementsver. „Tot ons Pleizier". Bovengenoemde vereeniging gaf Dinsdag avond in hotel van Rossum een feestavond voor haar leden. De Goudsche R.-K. Too- neel- en Declamatieclub „De Gonz" gaf een opvoering van het tooneelstuk „De Spook- herberg" van Tobiat Joy onder leiding van den heer J. van Vliet. Het stuk dat zich afspeelde in een afge legen herberg deed het publiek griezelen van de spookgeschiedenissen. De herberg, die bezicht wordt door verschillende stu denten is een verzamelplaats van angst aanjagende gebeurtenissen. De spoken verschijnen ten tooneele op de meest on gelegen oogenblikken. Aan het einde van het derde bedrijf blijkt deze scène in elkaar gezet te zijn door een rijken oom van een der studen ten die te veel detective romans las en door schrik van deze gewoonte moest wor den genezen. Het moeilijk te spelen stuk werd goed ten tooneele gebracht, hoewel de rolvastheid wel eens iets te wenschen overliet. Het muzikale gedeelte der avond was in zeer goede handen bij Llsselstein en zijn band. Met een gezellig bal werd deze goed geslaagde avond besloten. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Leerzaam. Gisteren werd de 1ste ont wikkelingsavond gegeven voor de leden der Joseph-Gezellen en R.K. Volksbond. Ka pelaan Krom sprak een kort openingswoord en verheugde zich, dat de heer Brouwers, hoofd der R.K. school, wederom bereid was een leerzame avond te geven. Dat dit op prijs werd gesteld bleek wel uit de belang stelling. Na nog eenige mededeelingen te hebben gedaan betreffende de actie voor de jeugdige werkloozen, werd het woord gegeven aan den heer Brouwers, die dezen avond eens iets wilde zeggen over den be kenden Vlaamschen schrijver Felix Tim mermans. Spr. had den heer Timmermans van nabij leeren kennen, niet als een man met een opbruisend leven, zooals men na het lezen van enkele zijner boeken zou denken, maar als een gesloten man, een denker, als een Vlaming, die heel veel van zijn volk houdt. Uit de verschillende wer ken van dezen schrijver behandelde spr., op de bekende bevattelijke wijze het boekske „De Drie Koningen Triptiek", waardoor hij een beeld gaf van het Room- sche volksleven in Vlaanderen. Na een korte pauze volgde het korte maar leuke verhaaltje „De begrafenis van Matantje". De heer Brouwers oogstte een dankbaar applaus, waarna Kapelaan Krom als tolk van alle aanwezigen een hartelijk dankwoord sprak voor hetgeen de heer Brouwers ons dezen avond had gegeven, daarbij het verzoek richtende tot den heer Br. om nog eens een dergelijke avond te willen geven. Dit verzoek werd toegezegd, terwijl in nader overleg de avond zal wor den bepaald. De voorzitter van den Volksbond, de heer Klaver, deelde mede, dat a.s. Zondag het Willibrordusfeest zal worden gevierd. De onlangs opgerichte tóoneelvereeniging zal des avonds een uitvoering geven voor de leden met hunne echtgenooten. De leden der Joseph-Gezellen-Vereeniging hebben toegang voor halve prijs. Kinderen beneden de 16 jaar hebben geen toegang. SPORT WATERPOLO OEFENWEDSTRIJDEN NEDERLANDSCHE SPELERS. Tegen West-Duitsche ploegen. Naar wij vernemen zal een Nederlar.d- sche Kikvorschen-ploeg te Dusseldorf een waterpolo-wedstrijd spelen tegen een Olympisch kern-team van de Gau „Neder- rijn". Op 24 November wordt voorts een ontmoeting te Duisburg georganiseerd waar de Kikvorschen eveneens tegen een sterke Gau-ploeg zullen aantreden. Zoowel aan Duitsche als aan Nederlandsche zijde zit bij het organiseeren dezer ontmoetingen voor om de voor de Olympische Spelen in aanmerking komende spelers aan een goede wedstrijdtraining te onderwerpen. Het ligt voorts in de bedoeling om op 7 en 8 December daaraanvolgende de re turn-wedstrijden in Nederland te doen houden. Men heeft de keuze uit de zwem baden te Eindhoven, Maastricht en Breda en nog nader zal moeten worden uitge maakt, welke van deze drie plaatsen voor beide data zal afvallen. Nog slechts enkele exemplaren verkrijgbaar van de groote kaart van het Oost-Afrikaansche ge vechtsterrein. De kaart is in kleurendruk uitgevoerd en heeft een afmeting van 1 M. x 0.65 M. De prijs is afgehaald aan ons bureau 15 cent, franco per post na ontvangst van 20 cent. DE ADMINISTRATIE Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen i een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. j En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen j huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het j t geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche 11 Courant" van den vorigen dag te bezorgen. j Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, 1 huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato- j j i rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad j t te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. i Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de 1 j i verpleging. j1 jAan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. i Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. 1 i j DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8