DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 No. 8267 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De jeugdwerkloosheid Onderstaand artikel van Bernard Ver hoeven in „Bouwen" geven wij hier een plaats, omdat het iedereen aanspoort om elke gelegenheid, die zich aanbiedt en die hij grijpen kan, te benutten, om o p z ij n w ij z e mede te werken, aan de werklooze jeugd arbeid te geven, en vul ling voor de troosteloos-leege dagen. „Zelden had een Congres een nijpender en actueeler thema dan het Jeugdwerk- loosheidscongres, dat op 21 October in Nij megen werd gehouden op initiatief van de Nationale R.-K. Commisie voor jeugd- werkloozenzorg. Er zijn er, die congresseeren een parle mentair afvalproduct vinden. Er zijn er, die alle praten überhaupt uit den booze achten, misschien omdat praten wat met denken te maken heeft, en denken een moeilijk ding is. Zoolang we nog met een gemeenschap van vrije menschen met vrije gedachten te doen hebben, zal een Congres als het Nijmeegsche hopelijk nog zijn eigen waar de behouden. Zijn betrekkelijke waarde natuurlijk. Hoe voortreffelijk schier alle prae-advie- zen voor het Congres ook waren, een der prae-adviseurs, de heer K. L. H. van der Putt, heeft met een acte van nederigheid hun beperkte beteekenis uitgesproken, toen hij zijn repliek besloot met de woorden: La ten we geen prae-adviezen meer schrijven maar dóen! Toch zouden we deze prae-adviezen en de gedachtenwiseling daarover ongaarne hebben gemist. Natuurlijk zijn er bezwaren verbonden aan zoo'n aardverschuiving van prae-ad viezen en problemen, maar het zou onbil lijk zijn, deze breed uit te meten. Wanneer een gansche wereld binnenste buiten wordt gekeerd, zijn er altijd vertraagde kinderen, die er een speelveld van maken. Wanneer er gelegenheid is om in het pu bliek te demonstreeren. zijn er altijd mo gendheid j es voor vlagvertoon te vinden. Uiterlijk, door de massale stof onvermij delijk, wat verbrokkeld en gecompliceerd, heeft het Congres in groote lijnen niette min getuigenis afgelegd van een overheer- schende eensgezindheid. We gaan dan voorbij het formeel en ultimatief protest van den R.-K. Vrou wenbond tegen de bijna algemeene ten- denz van de prae-adviseurs en het Congres, om waar mogelijk en rechtmatig de vrouw in het bedrijfsleven te vervangen door den man. In de samenvattende eindconclusie van het Congres werd deze meening, trots de tegenkanting, vastgehouden en geformu leerd. Een bewijs, dat dit Congres Goddank! zich niet liet degradeeren tot een zacht zinnige hechtpleister, maar een doelbewus te beginselverklaring, en idee in opmarsch, een daad in potentie wilde zijn. Het Congres voorbij 't programma in concept gereed, geeldt voortaan het woord: Laten we geen prae-adviezen meer schrij ven, maar doen. Een jeugd in nood, een toekomst in ge vaar, is niet met papier, maar alleen met geloof en hoop en liefde te redden. Het is heel jammer, dat een der woordvoer ders, die het allermeest het oor had van het Congres, prof. Cleophas, om formeele redenen tot de orde werd geroepen, juist toen hij zwevende buiten de grenzen van 1 papier precies in het hart der kwestie was beland. Zijn vurig beroep op de katholieke soli dariteit in den ruimsten zin van het woord was feitelijk actueeler dan het Jeugdwerk- loosheidsprobleem zelf. Alle problemen zijn bijzaak tegenover de Liefde. En men ver gist zich zeer, indien men in afzienbaren tijd het Jeugd werkloosheidsprobleem denkt op te lossen, louter door een complex van maatregelen. Het is kil, hier op dit Calvinistisch Schiereiland, de kilte van Calvinisme, libe ralisme, kapitalisme. Een jeugd verkleumt, minder nog door gebrek aan voeding en kleeding, dan door een tekort aan liefde. „God zij met ons" is het klassieke rand schrift op de nog altijd gave gulden. Met een bijna mystieke toewijding wordt de waardevastheid van de munt gediend, en als er vermaningen en vertroostingen van boven klinken, dan bepaalt het zich tot de adviezen van een voorzichtig finan cier. Maar een jeugd gaat ten onder, mate rieel en moreel, en geen gave gulden kan deze catastrophe vergoeden. Als dan van bovenaf niets anders dan welwillend ambtenarenwerk, dan goed be doeld stukwerk kar geboden worden, en geen geloof in, geen hoop op de toekomst, het éénige wat de jeugd op de been kan houden dan zal het moeten komen van de volksgroepeeringen, die in eigen kring althans nog verbondenheid, saamhoorig- heid en geloof in waarachtige beginselen hebben. Dan hangt voor ónze jeugd alles af van de katholieke solidariteit, indien deze wil bestaan. Rusland richt altaren op voor den god Arbeid, en men offert tot waanzin toe. Hitier zegt, dat er een Beloofd Land ach ter de woestijnen is, en de jeugd gelóóft met doffen hartstocht. Mussolini leert zijn volk de ascese van zijn heilsleer, en men draagt ontberingen. Roosevelt zingt altijd door hymnen aan de ontwijfelbaar weer- keerende welvaart, en men glimlacht be moedigd. Hiér zegt men: het zal morgen en over morgen nog wel regenen, en verder zullen we nog wel eens kijken. Maar hier heb je een parapluie. En in dien motregen der moedeloosheid, dit eindeloos sijpelend „spleen" staat de jeugd van heden, en verkommert van kil te en gemis aan geloof en vertrouwen. Na het Congres de Daad. Aan de Katholieken. Hier en Nu." WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BELASTINGRUTL. Het Handelsblad schrijft: Velen zullen met eenigszins gemengde gevoelens kennis hebben genomen van de belangrijke mededeeling, welke mr. Oud gisteren in de Tweede Kamer heeft ge daan: Als er te veel bezwaren zijn tegen de verhooging van de omzetbelasting en verlaging van de bier- en gedistilleerdac- cijnzen, dan kan de minister ook anders; de millioenen die hem dit scheelt moeten dan maar uit de reisbelasting komen! Maar on middellijk, naast eenige verrassing over dit wel erg gemakkelijke „uitruilen" van be lastingen, mogen wij met vreugde consta- teeren, dat de minister bereid is om de werkelijk met de deflatiepolitiek spotten de verhooging van de omzetbelasting in te trekken. Die vreugde wordt echter weer getemperd door de compensatie, welke de minister dan voor de schatkist meent te kunnen vinden in een niet-verlaging der bier- en gedistilleerdaccijnzen. Immers, nog in de Memorie van Toelichting op het Be- zuinigingsontwerp heeft de regeering ver klaard, dat deze verlagingen noodzakelijk waren, omdat het tarief zijn technisch maximum overschreden bleek te hebben, en het dus juist in het belang van de schatkist was deze accijnzen te verlagen. Om de woorden van de regeering, door mi nister Oud zelf in de Millioenennota nog eens herhaald, even aan te halen: „Bij deze accijnzen is de grens, waarbij belastingverhooging tot hoogere opbrengst leidt, overschreden. Hierbij komt, dat ten aanzien van den gedistilleerd-accijns op uit gebreide wijze ontduiking wordt begaan. Zoowel frauduleuze invoer als frauduleuze bereiding in het binnenland vormen een ernstige kwaal, die niet alleen aan de schatkist en aan bonafine fabrikanten en handelaren zeer groote schade berokkent, maar ook in moreel opzicht voor de bevol king funest is. Aan dezen wantoestand zal alleen een einde zijn te maken, door den accijns met zoodanig bedrag te verlagen, dat fraude niet meer loonend zal zijn". Met betrekking tot den bieraccijns treedt het fraude-argument niet zoo zeer op den voorgrond. Ook hier is echter het accijns te hoog opgevoerd. Dit heeft geleid tot een zoodanigen verminderden afzet, dat de be langen van de schatkist door den hoogen accijns blijken te worden benadeeld inste- de van te worden gebaat". Aldus minister Oud nog zeer kort gele den. En in de Memorie van Antwoord op het Bezuinigingsontwerp heeft de regeering het bovenstaande nog eens nadrukkelijk onderstreept, door te schrijven, dat om de hier boven opgesomde redenen die belas tingverlaging „volstrekt 'onvermijdelijk moet worden geacht". Geldt dit alles thans ineens niet meer? ONZE VLAG. De Avondpost schrijft: Eindelijk begint er een klein beetje schot te komen inzake de erkenning van onze vlag. De heer Wendelaar heeft de zaak in de Tweede Kamer ter sprake gebracht, plei tend voor het rood-wit-blauw. De Minis ter van Binnenlandsche Zaken antwoord de, en terecht, dat hij persoonlijk niet al léén over de zaak te zeggen heeft, maar hij beloofde een beslissing te zullen be vorderen en voegde er bij, voor-zich-zelf evenzeer aan het rood-wit-blauw de voor keu' te geven. We beginnen nu dus eindelijk een klein beetje op te schieten. Het wordt tijd, hoog tijd, dat door een openlijke en officieele verklaring de vlag, die eeuwenlang voer de geheele wereld hei symbool van ons volk is geweest, die onzen roem, ons streven op zoo velerlei gebied, hier en in Indië en overal heeft uitgedrukt, officieel in haar positie wordt erkend. Wij moeten een natie zijn metéén vlag, en niet met twee vlaggen. En boven het rood-wit-blauw wappere dan steeds de oranje-wimpel. Zóó is de vlag de beste en nobelste uitdrukking van ons volks-historie. DE DISCONTO-VERLAGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft de Ned. Bank met ingang van heden har dis conto verlaagd. Reeds ten tijde van de vorige disconto verlaging spraken wij de verwachting uit, dat de omstandigheden van dien aard wa ren, dat bij een voortduren daarvan er op gerekend kon worden, dat de Nederland- sche Bank geen oogenblik langer dan strikt noodzakelijk was, zou wachten met het verder losdraaien van de disconto- schroef. De week-staat, die hedenochtend is gepubliceerd, heeft wel aantoond, dat dit moment daar was en de thans aange kondigde verdere verlaging van de offi cieele tarieven met een half procent heeft dan ook geen verrassing gewekt. Ook de noteeringen op de geldmarkt wezen de laat ste dagen trouwens reeds in die richting. Het particuliere disconto gold heden 3 1/16, en de prolongatie-koers is gisteren voor het eerst weer tot 3 pet. gedaald. Bij derge lijke noteeringen in de open markt was het officieele tarief van 4 pet. uiteraard niet meer effectief. De jongste keekstaat heeft aangetoond, dat déze lagere notee ringen de positie van de geldmarkt in ons land volkomen juist illustreerden, want de binnenlandsche crediet-verleening is in de afgeloopen week opnieuw zeer sterk in gekrompen. Voorts heeft de goud-toe vloeiing naar ons land verderen voortgang gehad, waaruit blijkt, dat de positie van den gulden op de internationale wissel markten weer volkomen gezond is en dat het eenigen tijd geleden gevluchte kapi taal weer naar ons land terugstroomt, het geen bewijst, dat men weer vertrouwen in de situatie stelt. Daartoe heeft o.a. mee gewerkt het verloop van de debatten in de Tweede Kamer, welke een aanduiding ge ven, dat de regeering op een meerderheid kan rekenen bij het verder voeren van haar op aanpassing gerichte politiek. De beleggingsmarkt geeft hiervan trouwens eveneens een weerspiegeling. Hoewel de laatste dagen een lichte aarzeling viel waar te nemen, heeft heden een zeer vaste stemming bestaan en hoewel het peil, waarop een groot deel der prima beleg gingswaarden thans staan nog altijd niet als volkomen normaal kan worden be schouwd, zoo is de situatie toch aanmer kelijk verbeterd en kan verwacht worden, dat bij een aanhouren van de huidige ont wikkeling een verder hersteld voor de be leggingswaarden zal plaats hebben. Indien zich geen onvoorziene gebeurtenissen voor doen, is trouwens een verdere verlaging van het rente-niveau hier te landen zeker niet onmogelijk en aangenomen kan wor den, dat de Nederlandsche Bank niet zal nalaten hierop, voor zoover mogelijk, in vloed uit te oefenen. Al is het rente-niveau laatstelijk reeds belangrijk gedaald, zon der twijfel is dit, de zeer groote beschik bare kapitalen waarvoor thans geen em plooi kan worden gevonden in aanmerking genomen, nog aan den hoogen kant. Zoo wel het bedrijfsleven als de Nederland sche Staat zullen bij een verdere daling van het renteniveau ten zeerste gebaat zijn. Tweede Kamer. Motie inzake jeugdsalarissen verworpen De Tweede Kamer heeft heden met 52 27 stemmen verworpen de motie-J. ter Laan, de regeering verzoekende af te zien van haar voornemen tot verlaging der sa larissen van jeugdig personeel. Voor: de Soc. Dem., de Communisten, Arts (K.D. P.), v. Houten (Chr. Dem.) en Sneevliet (Rev.-Soc.). Wij wijzen er op, dat 't hier een b e- ginselruitspraak betreft. De Ka mer heeft hierdoor zich niet uitgesproken voor jeugdsalarissen in een bepaalden vorm, van een bepaalde grootte; alléén het beginsel, dat salarissen van jeugdig personeel lager mogen zijn, dan die van oudere is o.i. aanvaard door verwerping van de motie. BINNENLAND GOUDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Op initiatief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken is gistermiddag te Gouda een ver gadering gehouden om te komen tot de oprichting van een Borgstellingsfonds voor het geheele district der Kamer, dat 36 ge meenten omvat met 250.000 bewoners. Het fonds zal speciaal bedoeld zijn om den middenstand in deze moeilijke tijden bij te staan en waar mogelijk te steunen. Aan de uitnoodiging der Kamer hadden velen gevolg gegeven. Verscheidene bur gemeesters, voorzitters van Crisiscomité's, leden der Kamer van Koophandel en afge vaardigden van de besturen van Midden standsorganisaties en Spaar- en Hulpban ken waren aanwezig. De heer H. A. Schreu- der Sr., voorzitter der Kamer van Koop handel, wees in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid, dat in het district Gouda een Borgstellingsfonds zal worden opge richt. De heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden en districts-commissaris van het Rijn- landsch Borgstellingsfonds, was bereid ge vonden een uiteenzetting te geven over het doel en de werkwijze der fondsen. Na eerst een en ander te hebben medegedeeld over het Leidsch Borgstellingsfonds, dat in October 1928 tot stand kwam en nu reeds zeven jaar met groot succes werkt, kwam de heer van Aggelen tot het Rynlandsch Borgstellingsfonds, dat als maatstaf voor het Goudsche fonds zou kunnen dienen. De Rijnlandsche stichting beoogt hulpverlee ning en woekerbestrijding ten bate van den industrieelen en handeldrij venden mid denstand in den vorm van borgstelling voor credietwaardige credietbeho.evenden, die trots ernstige, pogingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte borgen of in het stellen van ge vorderde zekerheid en voorts bemiddeling en voorlichting voor credietwaardige cre- dietbehoevenden, die deze niet elders kon den krijgen. Talrijke bijzonderheden over het Rijnlandsche Fonds, de samenstelling en financiering daarvan heeft spreker uit eengezet. De voorzitter der Kamer van Koophandel bracht daarna de vorming van een comité, dat in het district Gouda de stichting van een Borgstellingsfonds zal voorbereiden, aan de orde. Het comité moet plannen ont werpen en deze aan een binnenkort te hou den officieele stichtingsvergadering voor leggen. In het comité namen zitting de hee- ren H. A. Schreuder Sr. te Schoonhoven, voorzitter; M. de Koster, Gouda, secretaris; C. H. Koemans, wethouder voor sociale za ken te Gouda; burgemeester A. M. Nieu- wenhuisen van Schoonhoven; burgemeester E. P. Verkerk van Boskoop; burgemeester C. G. Roos van Lekkerkerk; C. H. Hagedorn te Gouda; M. van Loon te Gouda, als ver tegenwoordiger der Middenstandsorganisa ties en A. C .van Beek te Woerden als ver tegenwoordiger der Crisis-comité's. DE KRUISVAART ROEPT: APOLLOHAL! Door de K.J.C. is van Mgr. H. J. M. Tas- kin, Kapittel-Vicaris van het Bisdom Haar lem, de toezegging ontvangen, dat hij de opvoering van het St. Michielsspel op Zondag 24 November a.s. in de Apollohal te Amsterdam, met zijn tegenwoordigheid zal opluisteren. BLOEMBOLLEN-SANEERINGSPLAN. Inlevering van hyacinthen. Het dag. bestuur der Stichting Ned. Sier teeltcentrale heeft besloten de inlevering van hyacinthen te doen geschieden op on derstaande data in de onderstaande plaat sen: 1. te Lisse bij de Coöperatieve Veilings- vereeniging voor bloembollenkweekers „H. B. G." (G.A) met ingang van 18 tot en met 23 November 1935; 2. te Lisse bij de Naamlooze Vennoot schap Holland's Bloembollen Huis met in gang van 18 tot en met 23 November 1935; 3. te Hillegom bij de Coöperatieve Vei- lingsvereeniging „Hillegom (U.A.) met in- ggng van 18 tot en met 23 November 1935; 4. te Haarlem bij de Naamlooze Ven nootschap „Haarlemsche Veiling" met in gang van 18 tot en met 23 November 1935; 5. te Bovenkarspel bij de Boelmbollen- j veilingvereeniging „West-Friesland" op 22 en 23 November 1935; 6. te Anna-Paulowna bij de Coöperatie- 1 ve Bloembollen-veilingvereeniging „Bree- zand" (WA) op 22 en 23 November 1935. Dit besluit treedt heden in werking en kan worden aangehaald als „Inleverings- i besluit Hyacinthen 1935". DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Uit Abessynië komen berichten van Abes- si jnsche tegenaanvallen. (2de blad). Naar een Duitsch-Fransch accoord? (2de blad). Revolutionaire actie van de Egyptische Wafd-partij. (2de blad). De vrouwelijke pilote Jean Batten heeft baar Oceaanvlucht volbracht. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer zijn gesloten. (2de blad). Uitvaart en begrafenis van eere-kanun nik pastoor v. d. Ven te Scheveningen. (Kerkn., 1ste blad). Tekort op kassïerskantoor te Barneveld ontdekt (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Weer een nieuw Ned. Zwemrecord. (3de blad). KAARTSPELENDE MELKCONTROLEURS Klachten niet geheel juist gebleken Naar aanleiding van klachten, welke indertijd bij den Minister van Landbouw en Visschedij o.a. door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn inge diend over het optreden van melkcontro- leurs te Zoetermeer en omstreken, is zooals reeds eerder is medegedeeld, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van het resultaat van dit onderzoek kan thans worden medegedeeld, dat de om standigheden zich anders hebben toege dragen, dan viel op te maken uit het schrijven dat door bemiddeling van de Hollandsche Maatschappij aan den Mi nister werd toegezonden. Van het henge len en kaartspelen, is komen vast te staan, dat dit buiten de diensturen is ge schied, terwijl het biljartspel terstond werd gestaakt wanneer een veehouder ge holpen diende te worden. Toegegeven moet worden, dat het aan tal uitgezonden controleurs ruim is ge weest, hetgeen geschiedde om te bereiken dat de veehouders zoo snel mogelijk zou den worden geholpen. Den controleurs is niets te verwijten, dan dat zij niet onder alle omstandigheden met de noodige takt zijn opgetreden, waarover zij ernstig zijn onderhouden. Wanneer niettemin een tweetal contro leurs als gevolg van dit onderzoek is ont slagen, dan houdt dit dan ook voor den één in het geheel niet en voor den ander slechts ten deele vebrand met de in voor meld schrijven geuite klachten. ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijn de broodbakkerijen in alle gemeenten te vergunnen, dat door mannen arbeid wordt verricht als volgt. 1. in het tijdvak van heden tot en met 16 November 1935 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2. in het tijdvak van 18 tot en met 28 November 1935 gedurende 11 uren per dag, met een maximum van 60 uren per week. Voorts dat door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 18 November tot en met 5 December 1935, benevens op 23, 24, 30 en 31 December 1935 arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus- schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1