DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DAMMEN A. D. C. De stand van de onderlings competitie voor de borden plaatsen is thans: Afd. I: D. BevaartJ. Oosterman 02; W. de KnijffF. Oosterman 20; W. v. OfwegenD. Bevaart 02; J. v. d. Horst W. de Knijff 0—2. Afd. H: C. v. d. Hoorn—M. Krumpelman 20; C. v. d. HoornE. C. v. Oort 0—2; C. v. d. HoornT. Lagerweij 20; C. v. d. HoornN Stapper 20; C. v. d. Hoorn G. v. Berkel 20; J. VonkP. v. Oosterom 02; P. VerkadeM. Krumpelman 20; K. v. LeeuwenE. C. v. Oort 20; L. v. OosteromP. C. Vos 02; E. C. v. Oort P. v. Oosterom 20; M. KrumpelmanN. Stapper 20; W. J. van BerkelJac. van Ofwegen 20. SCHAKEN DE MATCH EUWE—ALJECHIN. Landau legt de functie van secondant van dr. Aljechin neer. Het EuweAljechin Comité deelt me de, dat de heer S. Landau in verband met drukke werkzaamheden niet langer kan optreden als secondant van dr. Aljechin. Zijn functie zal worden overgenomen door den Russischen schaakmeester Snosko Ho- rowski, die te Parijs woont. Zoodra deze hier te lande zal zijn gearriveerd, zal de heer Landau zijn functie neerleggen. De 19e partij zal worden gespeeld, zoo als wij reeds eerder mededeelden, in de zaal van Hotel Figi te Zeist op Donderdag 14 November, des avonds te 6.30 uur en eventueele Vrijdag 15 November. De 20e partij zal worden gespeeld Za terdag 16 November a.s. des avonds om 6.30 uur in de Militiezaal te Amsterdam. Indien deze partij wordt afgebroken, zal ze verder gespeeld worden op Zondag 17 November; het uur zal dan nader bekend worden gemaakt. Waar op 16 November de Bondsraadver gadering van den Nederlandschen Schaak bond plaats vindt, wordt deze partij door het Vereenigd Amsterdamsch Schaakge nootschap te Amsterdam opgedragen aan den Bondsraad, tot steun van de kas van het EuweAljechin Comité, een mooie geste, die navolging verdient. Vervolgens zal worden gespeeld te Er- melo, Zandvoort en 's Gravenhage, waar na de 24e partij op 26 November a.s. zal worden gespeeld in de Beursschaakclub in het Gebouw van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Voor deze partij is geen kaartverkoop dien avond in de Beurs. Zij, die deze partij dus zouden wil len bijwonen, moeten zich tijdig van een toegangsbewijs, hetwelk reeds thans voor 1.20 incl. belasting verkrijgbaar is bij den secretaris-penningmeester van het EuweAljechin Comité, Sarphatistraat 35, Amsterdam-C. Voor alle te Amster dam te spelen partijen is de voorverkoop der toegangskaarten opengesteld bij bo venstaand adres. Zoo spannend zich de wedstrijd laat aanzien, zoo spannend is' ook het verloop der loterij. Zooals wij reeds mededeelden, zal met de autoriteiten overwogen worden de trekking der door Z. E. den Minister van Justitie, bij besluit van 6 Maart 1935, no. 821, goedgekeurde lotderij te vervroe gen. Er is zelfs sprake van, dat deze trek king zal geschieden voor eind December. Allen, die het EuweAljechin Comité alsnog willen stunen, kunnen dit doen door het bestellen van loten bij den se cretaris-penningmeester van het Euwe Aljechin Comité, Sarphatiestraat 35, Am sterdam-C., de sub-Comité's en bij allen in den lande gevestigde Hoefijzer Kantoren. De 25e partij zal worden gespeeld te Delft op instignatie van de Delftsche Schaakclub D. S. C. Het programma van de 25e tot en met de 30e partij zal tijdig worden gepubli ceerd. Er is sprake van om staande de laatste vijf partijen een groote gala bridge-drive te organiseerren in alle zalen van het Carlton-Hotel. Bijzonderheden als wed strijdleiding, prijzen enz. zullen nader worden bekend gemaakt. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Hieronder volgt de uitslag van den wed strijd Oegstgeest IBodegraven H, gister avond te Oegstgeest voor de 2e klasse ge speeld. Oegstgeest IBodegraven II P. C. SegaarJ. Sterkenburg 1/2-1/2 A. ZweersG. Groeneveld 01 J. W. v. EekB. Batelaan 01 V. v. d. LindenS. Verburg 10 W. K. SasburgC. Kooy 10 J. OudegeestW. Verduyn 01 J. BroekstraE. v. Waveren 10 H. Th. JuffermansG. M. Dorrepaal 10 A. KlinkenP. Stapper 01 Th. A. KieftJ. Scheer 01 Totaal 4 1/2-5 1/2 L. Arb. Sch.club—Taveno. In het Volksgebouw aan de Heeren gracht werd gisteravond een vriendschap- pelijken wedstrijd gespeeld tusschen bo venstaande clubs. De uitslag was de volgende: J. Koet (LA..)W. v. d. Broek (T.) 10 J. LipsJ. Verduin 1o G. CartonA. Sjardijn 10 W. G. L. Monné—-J. Jansen 0l F. v. d. WijngaardJ. Schaloo 1—0 A. BlonkN. Loef 1o C. D. LigtvoetJ. F. Kriek Sr. 01 W. BodryJ. F. Kriek Jr. 01 P. Bink—J. Dusonva 1o G. MarijtL. Platerink 1/2-1/2 Totaal 6 1/2-3 1/2 BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. De wedstrijd D.O.S. 5T.O.G. 3 is we- derom door D.O.S. met flinke cijfers ge- wonnen. Hieronder volgt de uitslag: J. Wassing res. T.O.G. 41 26 11 1.57 D. Rietveld res. D.O.S. 60 26 m 2.37 H. Regeer 38 33 8 1.15 D. Rietveld 60 33 13 1.81 G. Wassink 60 31 12 1.93 Th. v. Nimwegen 56 30 7 1.80 W. Korswagen res. 51 28 6 1.82 B. de Laaf Jr. 60 28 7 2.14 D.O.S. wint met 46 caremb. Volgende week wordt gespeeld: Maandag 18 Nov. 3e afd. D.O.S. 3 T.O.G. 1. Woensdag 20 Nov. Ie afd. D.O.S. 1— A.B.C. den Haag. LISSER BILJARTKRING. Voor de competitie der 1ste klasse L. B. K. werd de wedstrijd gespeeld tusschen „Ons Genoegen I" en V. I. O. S. I. Het resultaat is als volgt: J. v. Kampen (O.G.) 123 26 17 4.73 J. Diedericks (Vios) 150 26 22 5.76 S. van Rijn 150 28 31 5.35 A. v. Diemen Jr. 103 28 16 3.68 Th. Duivenvoorden 150 49 16 3.06 J. Bos 134 49 11 2.73 C. van Oosten 150 62 15 2.41 Th. van Beek 138 62 13 2.22 Ons Genoegen I 6 en V. L O S.. I 2 punten. SCHERMEN ZAAL GIJSBERTI—PARADE ET RIPOSTE. Twee Haagsche, één Leidsche overwinning Gisteravond werd in de schermzaal „Gijs- berti" aan de Langebrug alhier de eerste wedstrijd van de Leidsche Vereeniging in de le klasse gehouden. Tegenpartij was het Haagsche Parade et Riposte. Er werd op drie wapens getrokken. Op floret kwamen uit: „Gijsberti": v. d. Beid, v. Dam, v. Gessel; „P. en R.": Hil- lenaar, Sjerp, Montfoort. Uitslag: P. en R.: 6 gew. part. 23 ontv., 28 geg. tr.; Zaal „Gijsberti": 3 gew. part. 28 ontv., 23 geg. tr. Op degen: „Gijsberti": de Jager, v. Ey- singa en v. Dam; „P. en R.": Kuiper, Sjerp en Montfoort. Uitslag: Den Haag 15 gew. part., Leiden 12 gew. part. Het beste resultaat voor „Gijsberti" werd behaald door v. Dam en voor „P. en R." door Sjerp. Op sabel trokken voor „Gijsberti": Zwaan, de Jager en Rering; voor „P. en R.": Hillenaar, Sjerp en Montfoort. Uitslag: Zaal „Gijsberti" 6 gew. part., 23 ontv. 29 geg. tr.; „P. en R.": 3 gew. part. 29 ontv. en 23 geg. tr. De wedstrijden stonden onder leiding van den heer D. Gijsberti Hodenpijl. ZWEMMEN WEER EEN NIEUW NEDERLANDSCH RECORD. Op de 3 x 50 meter wisselslag estafette heeren. De Haagsche Zwem- en Polo Club or ganiseerde gisterenavond internationale zwem- en polowedstrijden, waarvan de uitslagen als volgt luidde: 3 x 50 M. estafette wisselslag dames: 1. ODZ II tijd 1 min. 53.4 sec.; 2. Het Y, 1 min. 53.8 sec.; 3. ZIAN I, 1 min. 56.2 sec. Gediskwalificeerd als eerste aankomende ODZ I. 100 m. rugslag heeren: 1. J. van Hete- ren HZ en PC, 1 min. 12.4 sec.; 2. J. P. Metman, Het Y, 1 min. 13.8 sec.; 3. J. C. Scheffer, DJK, 1 min. 15.2 sec. 100 m. vrije slag heeren: 1. S. L. Mooi, HPC, 1 min. 2.2 sec.; 2. A. Kreffer, DJK, 1 min. 3.2 sec.; 3. G. Regter, RZC, 1 min. 3.8 sec. 5 x 50 m. estafette vrije slag dames: 1. ODZ I, 2 min. 46.4 sec.; 2. RDZ I, 2 min. 48.2 sec.; 3. HZ en PC I, 2 min. 52.2 sec. 4 x 100 m. vrije slag heeren (interna tionaal): 1. HPC, 4 min. 17.2 sec.; 2. Sport Verein Duisburg 1898, 4 min. 21.6 sec.; 3. Het Y, 4 min. 25.4 sec. Waterpolo Dames: HZ en PC I (kam pioen van Nederland) tegen de Rest van Nederland: 52. Rust 40. 3 x 50 m. wisselslag estafette heeren (internationaal): 1. 't Y, 1 min. 33.4 sec., (nieuw Nederlandsch record). Het oude record stond eveneens op naam van Het Y met 1 min. 33.8 sec. De ploeg bestond uit Metman, Mayer en Dijkema. 2. HZ en PC, 1 min. 33.6 sec., eveneens beneden het oude record; 3. ZIAN 1 min. 35.8 sec. 100 m. rugslag dames: 1. B. Martin ODZ 1 min. 22.2 sec.; 2. I. van Feggeelen, Het Y, 1 min. 26.2 sec.; 3. C. Kint, ODZ, 1 min. 26.4 sec. 100 m. vrye slag dames: 1. Rie Masten broek, ODZ, in 1 min. 10 sec. (het record ten name van Willy den Ouden bedraagt 1 min. 4. 8sec.; 2. C. W. Wagner, Het Y, 1 min. 11.6 sec.; 3. Sieberg, HZ en PC. 1 min. 14 sec. 10 x 50 m. vrije slag heeren (internatio naal): 1. Het Y, 4 min. 51.6 sec. Aangezien dit geen Olympisch nummer is, bestaat hiervan geen Nederlandsch re cord. Vermoedelijk zal de gemaakte tijd echter wel een recordtijd voor Nederland zijn. 2. Sport Verein Duisburg 1898, 4 min. 55.6 sec.: 3. HZ en PC 4 min. 56.2 sec. Waterpolo heeren: HZ en PC I (kam pioen van Nederland)—S. V. Duisburg 1898: 4—8. Rust 0—5. AUTOMOBILISME FACILITEITEN VOOR AUTOMOBILIS TEN IN BELGIë. De A.N.W.B. deelt mede: In tegenstel ling met reeds in de pers verschenen be richten kunnen wij meedeelen, heden uit Brussel officieel bericht te hebben ontvan gen, dat de faciliteiten, welke België voor automobilisten had ingevoerd en welke 15 November zouden eindigen, zullen worden gehandhaafd tot einde 1936. Nederlandsche automobilisten en motor rijders, die als toerist België bezoeken hebben dus ook in het vervolg geen inter nationaal rijbewijs of bewijs voor het mo torrijtuig noodig. NAAR EEN VEILIG VERKEER. De prijsvraag der K. N. A. C. In zijn ter gelegenheid van de van 20 tot 27 October jl. gehouden Veiligheidsweek der K. N. A C. uitgesproken radiorede, heeft de voorzitter Mr. J. Linthorst Homan medegedeeld, dat het in het voornemen lag van de Automobiel Club een prijsvraag uit te schrijv Thans zijn de voorwaarden van deze prijs vraag verschenen, waarvan de bedoeling is te komen tot een verzameling van ge gevens, welke kunnen leiden tot een be tere kennis van de 'v ijze waarop de weg gebruiker zich in het verkeer gedraagt en kunr°n bii dragen tot een goede verkeers- overheid?" Zij die aan de prijsvraag willen deelne men moeten de volgende vraag beant woorden: „Wat kan gedaan worden, om alle weggebruikers een goed verkeersin- zicht te doen krijgen en wat is daarbij de taak der overheid?" De antwoorden moeten voor 1 April 1936 aan het Secretariaat der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, Lange Vijverberg 10 te 's Gravenhage zijn inge leverd en mogen de tweeduizend woorden niet overtreffen. Als hoofdprijs is een bedrag van twee honderd vijftig gulden uitgeloofd, als tweede prijs een bedrag van éénhonderd en vijftig gulden en als derde prijs een bedrag van één honderd gulden. Boven dien worden ten hoogste vier premies elk van vijf en twintig gulden beschikbaar gesteld. De beoordeeling der antwoorden en de eventueele toekenning van prijzen en premies geschiedt door een jury, onder voorzitterschap van Mr. J. Linthorst Ho- man, Voorzitter van de Koninklijke Ne derlandsche Automobiel Club bestaande uit de heeren: E. Dozy, Districtscomman dant der Rijksveldwacht, Amsterdam; Mr. L. Einthoven, Hoofdcommissaris van Po litie, Rotterdam; Jhr. Mr. F. A. Groeninx van Zoelen, Ambtenaar O.M., Zwolle; Ma- jaar A. M. M. van Loon, Commandant van den Motordienst, Haarlem; Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, Voorzit ter van het Verbond van Vereenigingen voor Veiling Verkeer, Baarn; Mr. Dr. J. F. Schönfeld, Administrateur bij het departe ment van Waterstaat, 's Gravenhage. De jury zal zoo spoedig mogelijk na 1 April 1936 uitspraak doen en deze publi- ceeren in het Officieele orgaan der Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club, in het weekblad „De Auto". Zjj, die van de volledige voorwaarden kennis willen nemen, kunnen zich daartoe wenden tot het Secretariaat der K. N. A. C., Lange Vijverberg 10 te 's Gravenhage. WILT U IETS WETEN? V r aa g: inzake belasting van een dienstmeisje dat f 7.in de week ver dient. Antwoord: Zonder nadere gegevens is uw vraag niet te beantwoorden. Geef ons op uw belastbaar inkomen volgens uw aanslagbiljet, de plaats van uw inwo ning, en of u samenwoont met een andere belastingplichtige. Vraag: G. H. te H. inzake boedelbe schrijving en boedelscheiding. Antwoord: Zoo spoedig mogelijk dient een boedelbèschrijving te worden opgemaakt. Wanneer het een eenigszins belangrijke boedel betreft, is notarishulp aan te raden. In verband met de door u genoemde testamentaire bepaling is een boedelscheiding eog niet noodzakelijk, zelfs niet gewenscht. Van de boedelbe schrijving zult u zelf werk moeten maken. Wat uw tweede vraag betreft inzake be slaglegging door 2e hypotheekhouder, moet worden bevestigd, dat deze daartoe kan overgaan, zooals iedere schuldeischer dat kan. LUCHTVAART GEEN KERSTVLUCHT VAN DE AREND. Wel mettertijd een normale heen- en weervlucht op de Indië-route. Naar aanleiding van een bericht over een Kerstvlucht van de F. 36 stelt de K. L. M. er prijs op, mede te deelen, dat het hou den van een Kerstvlucht niet in het voor nemen ligt, hoewel het plan hiertoe wel in overweging is geweest. Wel bestaat het voornemen mettertijd de F. 36 een normale heen- en weervlucht op de Indië-route te laten volbrengen, doch omtrent den datum is nog niets bekend. EEN ONDERHOUD MET FOKKER. In verband met het voornemen van de K. L. M., het vlaggeschip dezer maat schappij, de F. 36 mettertijd een normale heen- en weervlucht op de Indië-route te laten volbrengen, heeft een verslaggever van het A. N. P. een onderhoud gehad met Anthony Fokker. De heer Fokker deelde mede van oor deel te zijn, dat deze vlucht een proefne ming op het traject naar Indië gelden zal, teneinde met deze machine algemeene be drijfservaring op de te doen, vooral wat de ventilatie en de geschiktheid van de bin- nen-inrichting betreft. Hij herinerde er aan, dat de F. 36 op 21 Maart 1934 hier bewijs van lucht vaardigheid heeft gekregen, waarna de overname door de K. L. M. op 1 Maart 1935 is gevolgd. Het toestel is sedert in den dienst geweest, teneinde ervaring op te doen met de moto ren-installatie en deze au point te brengen. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek heeft een groote serie projecten gemaakt met kleinere en grootere verbeteringen ten aanzien van de F. 36, welke projecten den naam hebben van F 36 b, F 37, F 37 a en dergelijke. Het is echter aldus de heer Fokker voor mijn onderneming onmo gelijk, eigen disposities voor verderen bouw en ontwikkeling te treffen, aange zien wij van de K. L. M. noch een beslis sing, noch richtlijnen ontvangen hebben omtrent haar desiderata. Zoo is er ook een project voor een F 40 uitgewerkt en sedert mijn terugreis uit Amerika met den heer Plesman bestaan er bij de K. L. M. wederom nieuwe plan nen voor het bestellen van een machine voor 48 personen. Het ontbreken van een vaste lijn bij on ze Nederlandsche afnemers leidt er echter steeds toe, dat de Nederlandsche industrie door gebrek aan informatie, zich niet tij dig op de behoefte van deze afnemers kan voorbereiden en, als er bestellingen ko men, ten onrechte het verwijt moet hoo- ren, dat zij niet up to date is, of niet in staat zou zijn op den gestelden termijn te leveren. Hierdoor zijn voor vele millioenen op drachten naar het buitenland gegaan, wel ke door tijdig overleg voor de Nederland sche industrie behouden hadden kunnen blijven. De Douglas-machines. Een eclatant geval ten deze is de bestel ling van de Douglas-vliegtuigen. In plaats dat ik, zooals thans het geval is geweest, 30 Douglas-machines als agent uit Amerika in Europa heb moeten importeeren, zou ik deze vliegtuigen, wanneer men minder lang getraineerd had, in onze Nederland sche fabriek hebben kunnen laten bouwen. De licentierechten toch hadden wij sinds November 1933 in ons bezit. Het droevigste echter is vervolgde de heer Fokker dat men in Nederland van den grooten voorsprong, welken wij hier met de viermotorige vliegtuigen hadden en nog hebben, rich niet bewust is en dat men zich uit vrees voor de Imperial Airways heeft laten beinvloeden toestellen aan te schaffen, welke voor de speciale toestan den in Amerika de logische ontwikkeling waren. Ervaringen in Amerika. De heer Fokker deelde voorts mede, dat de Studiecommisie van de K. L. M. in Ame rika de ervaring heeft opgedaan, dat er daar geen viermotorige commercieele land- vliegtuigen te koop zijn, doch dat deze al leen min of meer uitgewerkt op papier staan. De eenige vier-motorige landmachi- ne is de onlangs verongelukte Boeing- bommenwerper geweest, waarvan insiders weten, dat dit vliegtuig niet voor commer cieel gebruik in aanmerking kwam. Men heeft in Amerika moeten constateeren, dat geheel metalen vier-motorige vliegtuigen van de afmetingen als de F 36, wat de EEN KENTERING IN DE WEERS GESTELDHEID. Na de vele stormen, welke in de laatste twee maanden gewoed hebben, schijnt het of thans een kentering in de weersgesteld heid is ingetreden, die misschien het begin van een anderen weerstoestand beteekent. Trouwens de tijd nadert nu, dat de eigen lijke winter begint. De eerste voorteekenen van deze ken*»» ring in de weersgesteldheid liggen al wee* verscheidene dagen achter ons. Het is meer dan een week geleden, dat zich over het Oosten van Europa, in aansluiting aan dén weerstoestand over West-Rusland, een ge bied van hoogen druk van groote beteeke- nis ontwikkelde, dat sedert dien tijd, zij het dan ook, dat het in beteeken is af nam, als het waren een barrière heeft gevormd tegen het doordringen van de West-Euro- peesche depressies naar het binnenland. De laatste storm trok in den naoht van Donder dag 7 op Vrijdag 8 November over ons land en deze storm werd veroorzaakt door de plotselinge ontwikkeling van een kleine de pressie over het Engelsche Kanaal, maar het was toen al opvallend, dat het storm- veld beperkt van omvang bleef. De activi teit was als het ware uit de groote depres sie over West-Europa verdwenen, geheel in tegenstelling met de telkens weer ople vende activiteit na de vorige stormen. Na dezen laatsten storm is het groote de pressie-gebied over West-Epropa hoe lan ger hoe minder van beteeken is geworden. Het trok zich naar het Noordwesten terug en in onze omgeving bleven slechts kleine randstoringsgebieden over, die nog regen achtig weer met tijdelijk aan wakkerenden wind veroorzaakten maar tot stormweer kwam het niet meer. Welke be teekenis aan deze kentering in den algemeenen weerstoestand in Europa gehecht kan worden is thans nog niet ge heel duidelijk. De stormreeks kan worden voortgezet, maar dit lijkt niet heel waar schijnlijk. Daartegen kan de luchtdx-uk in het Oosten weer stijgen en het gebied van hoogen druk aldaar meer beteekenis krij gen. Feitelijk was dit de laatste dagen reeds het geval. Een verdere ontwikkeling zou voor ons de beteekenis hebben van kouder weer en van het begin van de eerste winter verschijnselen. aanschaffingskosten betreft, zoo duur zou den worden, dat de rentabiliteit zeer in het gedrang zou komen. Men ziet in dit ver band in Amerika thans in dat men con cessies aan de snelheid moet doen, tenein de wederom rentabiliteit te bereiken. Men heeft in Amerika ingezien, dat de veiligheid bij het vervoeren van een groo- ter aantal passagiers alleen bereikt kan worden met vier-motorige vliegtuigen en niet door de bestaande twee-motorige nog maals te vergrooten. JEAN BATTEN OVER DEN OCEAAN. Tevens een record. Jean Batten, het Nieuw-Zeelandsche meisje, dat een vlucht van Engeland naar Brazilië onderneemt, heeft gisteren het ge vaarlijkste deel van haar tocht, namelijk het traject van Afrika naar Zuid-Amerika volbracht. Om 16.45 uur plaatselijken tijd is zij te Port Natal in Brazilië geland. Zij heeft den sprong over den Oceaan in 13 uur en 15 minuten volbracht, en dus een nieuw record gevestigd (het vorige was 16 1/2 uur). Den afstand van Engeland naar de West kust van Afrika heeft zij in étappes afge legd. Gisteimorgen vroeg kwam zij te Thies in Fransch Senegal aan, na een voor spoedige vlucht van Villa Cisneros in Noord-West-Afrika. Na enkele uren te hebben gerust en haar benzinevoorraad te hebben aangevuld, is zij daarop weer ver trokken met bestemming naar Natal. Jean Batten is de eerste vrouw die een dergelijke vlucht over het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan heeft onder- WEDSTRIJD MET DEN DOOD. Uit Bakersfield wordt gemeld: Drie passagiers van een verkeei'svlieg tuig, dat op weg was naar Bakersfield in Californië, zijn ternauwernood aan den dood ontsnapt. Hoog in de lucht kreeg de piloot, captain Donald Buckman, plotseling een hevigen hartaanval. Met inspanning van zijn laatste krachten wist de vlieger nog een honderd vijftig kilometer te vliegen en zijn machine behouden op den grond te zetten. Toen zijn passagiers in veiligheid waren, gaf Buckman eenige minuten later den geest. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 15. Zij klopten aan de deur van een groote boerenhofste de; een forsche boer deed open en vroeg wat ze wilden. Ja, ziet U, zei Pat verlegen, onze vader en moeder zijn erg arm en nu zoeken we werk en onderdak. De boer keek hen on derzoekend aan. Maar jullie zijn niet sterk genoeg voor boerenwerk, opperde hij. Probeer 't eens met ons, meneer Boer, zei Pit haastig, heusch we zijn reuze werkezels. 16. Boer Pummels liet zich bepraten en daar de staljon gen juist ziek lag konden deze twee jongens het stalwerk verrichten. Deze nacht hadden ze alvast onderdak. In de keuken kregen ze van de boerenmeid een paar fiksche bo terhammen, die ze broederlijk met Dumpie deelden, waar na het drietal zich op de hooizolder ter ruste begaf.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10