DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VOOR DE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Op verzoek van de Nationale Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg hebben eenige personen hier ter stede zich vereenigd tot een tijdelijk comité, om leiding te geven aan de nationale inzameling hier ter plaat se ten bate van onze werklooze jongeren. Dit tijdelijk comité is als volgt samen gesteld: Rector L. Beune, Prof. A. Cleophas, Kap. H. Schrama, Th. B. J. Wilmer, J. Manders Vermeulen, D. Haverkorn, W. Bull, P. N. Brouwer, P. Oostdam, Steph. Menken, A. C. H. Speel, G. van Dijk, W. ter Haar. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Geen enkel mensch die menschelijk voelt of hij lijdt onder de ramp van de werkloosheid, die zoovelen jongeren treftBehalve de gewone gevolgen, die werkloosheid altijd met zich brengt, komt er voor de jongeren nog bij: het tekort aan mogelijkheid om vakbekwaamheid te ver krijgen, onzekerheid voor de toekomst, be lemmering om een huwelijk te sluiten en een gezin te vormen. Ons katholieke valk zal het vanzelfspre kend achten en het weten te waardee- ren, waneer er een krachtige oproep ge daan wordt op de milddadigheid, teneinde voorde werklooze jongeren althans iets te bereiken, hun iets te geven in de plaats van het vele, wat zij, helaas, moeten missenDeze oproep zal gedaan wor den in de tweede helft van November in den vorm van een collecte aan de huizen. Mogen allen, die gezegend zijn met ar beid al is 't dan ook met arbeid, die te laag wordt betaald! daadwerke lijk toonen hun medeleven met de ellende van de jeugdige werkloozen. Naar wij vernemen, zal binnen enkele weken hier ter stede worden opgericht een katholiek comité, dat zich ten doel stelt, op korten termijn na te gaan, wat er hier ter stede kan worden bereikt voor de jeugdige werkloozen, werk objecten op te sporen zoowel bij particulieren als bij de gemeente, enz., enz. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Wederom vragen wij de bijzondere aan dacht der Katholieke jonge middenstan ders! De Woensdagavond is altijd een belang rijke avond voor de K.J.M.V. Deze week vragen wij de belangstelling der leden voor de conferentie van onzen Moderator. Het onderwerp dat dien avond zal behandeld worden luidt: „Onze ge meenschap in Christus, wij Christus' broe ders". De conferentie zal gehouden worden in de kapel van het Liduinahuis Zoeterw. Sin gel, aanvang 20.45 precies. Daarna bijeenkomst in het „Eigen huis" Breestraat 157. Jonge middenstanders, die nog niet zijn toegetreden tot de K.J.M.V., wij noodigen U allen uit op onze avonden, gij zijt van harte welkom! Wij laten nog enkele bijzondere pro grammapunten volgen: Woensdag 20 November: „Het eerst noodzakelijke: ordening van binnenuit". Door den weleerw. heer Kap. Hessing. Woensdag 11 December: Praatavond. In leider de heer P. Heemskerk. „Coöperatie en Warenhuizen contra middenstandsza ken". Woensdag 18 December: „Christus1 ver lossingswerk, ons Sacramenteel leven". Door Moderator Verhoofstad. Zondag 29 December: Kerstfeestviering der leden. PROF. DR H. WINDISCH. t In den ouderdom van 54 jaren is te Ha 11e overleden prof. dr. H. Windisch, hoog leeraar in de uitlegkunde van het Nieuwe Testament aan de Universiteit te Kiel, oud- hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Hans Windisch werd 25 April 1881 te Leipzig geboren. Hij studeerde daar god geleerdheid en vervolgens te Marburg en te Berlijn en behaalde den graad van dr. phil. op proefschrift getiteld „Die Theo dicee von Justinus". Van 19081914 was hij privaat-docent te Leipzig. Den 23sten Sept. 1914 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche universi teit in de teologische faculteit, om onder wijs te geven in de christelijke letterkunde, als opvolger van prof. Kirsopp Lake, die benoemd was tot hoogleeraar aan de Har vard University te Cambridge in Amerika. Prof. Windisch aanvaardde zijn ambt met een rede, getiteld „Der Untergang Je- rusalems im Urteill der Christen und Ju- den". In 1929 nam prof. Windisch een hooglee- raarsbenoeming aan de universiteit te Kiel aan, doch slechts noode scheidde hij van hier, wijl zijn arbeid aan de Leidsche Uni versiteit hem lief was geworden. Van zijn hand zijn tal van werken ver schenen. Prof. Windisch was voorts lid van de Kon. Academie van Wetenschap pen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 6662. Wed. V/. Overduin (f.) Leiden, Haarlemmerstraat 16. Hoofdz. Den Haag Veenestraat 1618. garen, band manufacturen en aanverwante artikelen. Genoemd filiaal te Leiden wordt thans ge dreven onder den naam der Naaml. Ven nootschap Iserief Co's Manufacturen- handel. Prof. Huizinga ongesteld. De vergadering van den Ned. Journalis tenkring, welke a.s. Zaterdag te 's-Graven- hage zou gehouden worden en waarin prof. Huizinga uit Leiden als spreker zou op treden, is uitgesteld. De hoogleeraar, die aan een zware ver koudheid lijdende is, zal op medisch advies voorloopig niet kunnen spreken. Door den heer K. is bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van een schuifladder. Bij de politie is een vermoedelijk val- sche gulden gedeponeerd. Personen te Leiden gevestigd. E. J. A. G. Bakker, Haagweg 34 M. Bleeker en Fam., kastelein, Oude Rijn 132 Wed. R. Raaphorst-Bonte, Kamerlingh Onneslaan 9 A. Boot, fabr. arb., Emma- straat 2 J. W. Bosch, Schelpenkade 43 A. C. Botter, buffetchef, Maredijk 89b J. M. Broer, opoth. ass., Rijnsb. weg 77a J. C. van Daalen, dienstbode, Nw. Brugsteeg 1 Wed. B. C. de Haas- Delissen, Evertsenstr. 41 P. Doek es, landb. knecht, Hooigr. 75 Wed. N. Keesom-Dijt, de M. van Streefkerkstr. 31 Th. Exalto, Wittesingel 89 H. C. Fieseler en Fam., hfd. agent van politie, Nieuwsteeg 4a P. A. Fisser, winkelchef Stationsweg 2 H. D. d'Haan, Nieuwe Beestenmarkt 23 T. H. Lammers-Hiet- kamp, Zeemanlaan 39 N. A. Hof en Fam, Haarlemmerstr 24 Wed A Booms- .van Hoof, Da Costastraat 33 B. H. van der Hijden en Fam., tuinder, Jan Vossen- steeg 15 C. A. Jansse, J. van Goyenkade 44 G. C. A Junge en Fam., ass. Nat.k. museum, Oegstgeesterlaan 18a M. S. Kamminga, Gerecht 7 J. P. Kennis en Fam., fabr. arb., Groenesteeg 28 F. Klever en Fam., machinist NS., Staalwijk- straat 1 R. Knijp, Plantsoen 87 I» J. W. Kok en Fam., handelsreiziger, Bree straat 83a A van Konijnenburg, Lijs terstraat 20 D. Kuneken en Fam., be steller van Ged en Loos, Koningstraat 8 J. van Polanen-La Lau, Oostdwarsgr. 15a J. Liese-Letteboer, Jan van Goyen kade 33 H. J. Louwes, Rapenburg 68 W. J. A. Mulder, dienstbode, Timorstr. 4 W. Nijenhuis en Fam., timmerman, Tasmanstraat 90 I. Opstelten, Aalmarkt 15a G. C. Pluijgers, Pieterskerkhof 30 A. van der Pol, ijzerhandelaar, Zee manlaan 39 F C. D. Popken, retoucheur P. de la Courtstraat 42 B. C. Quivooij, Wasstraat 7 F. Quivooij, Wasstraat 7 J. H. Reitsma, Meezenstraat 2 Ch. C. F. M. Ie Roux en Fam., conservator, J. de Wittstraat 1 S. C. C. Sloekers, verpleeg ster, Rijnsb. weg 10 M. A Spiering, apotheker, K. Galgewater 3 A. Staver- man, Witte singel 9 M. D. Stutvoet, verpleegster, Rijnsb. weg 10 H. Buijs- Thielsch en Fam., Zeemanlaan 28 A. W. Verbeek, Doezastraat 7 N. Versteeg en Fam., maj. magazijnm, art., Wasstn. 69 L. de Visser en Fam, Buys Ballotstr. 74 E. K. Volkers, Morschkade 3 J. J. Goorhuis, Lijsterstr. 21 P. Vorhoff, kapper, Witte singel 12 A. H. J. van j der Wal, Zeemanlaan 39 R. Wallaart en j Fam., kapper, Groenesteeg 61 B. J. j Zoetemeijer, Middelweg la W F. Zoe- temeijer, idem. Uit Leiden vertrokken: C. C. Bakker, Den Helder, Brakkeveldweg 73 G. Bernardon, Italië T. R. A. Beu- kema en fam., Hoogezand, Parklaan 11 A. A. Broekema, Delfzijl, Singel 10 N. M. Neugebauer-Bühren, Vegesack, Sandstr. 6 C. Meijers-van Dam, Katwijk, Voorstr. 23 P. C. Hoek-Damsteeg, Katwijk, Zee weg 22 W. Lugters-v. Drie en Fam., Rot terdam, Zwaanhals 195 KL 7 A. v. Eg- mond, Leiderdorp, v. d. Doesstr. 57 A. Ehrenfest, Amsterdam, Amstellaan 58 II J. v. Es, Haag, Burg. v. d. Werffstr. 21 J. v. Gorkum, Oegstgeest, Ln. v. Oud Poel geest 34 D. P. C. de Gunst en Fam., N. O. Indië M. W. v. Praag-den Haan en Fam., Heerlen, Saroleastr. 62 Wed. A. M. v. d. Veen-Hinrichs, IJmuiden, Ceder straat 99 J. M. W. Hulsekamp, Assen, Wilhelminaziekenhuis T. v. Ingen Sche- nau, Leiderdorp, Hoofdstr. 99 L. Janson en Fam., Voorschoten, Rijndijk 28b J. J. Jaspers, Rotterdam, Boschpolderpl. 8b S. J. de Jong, Amsterdam, Fr. v. Mierisstr. 98b J. Jongejan, Katwijk, Voorstr. 21 E. Just, Duitschland E. Kaesler, Rotta, Weinberge 64 A. M. Koene, Zetten, Steenbeek D. A. Krabbe, Haag, Klatte- weg 8 J. T. Kruithof, N. O. Indië J. M. v. d. Lubbe, Voorschoten, Landweg 4 H. Th. Roodakker-Luynenburg, Purmerend, Kanaaldijk 43 C. J. A. Matthe's, Amster dam, R. Visscherstr. 27 A. Moraal en Fam., Leiderdorp, Eikenlaan 5 G. Nieu- wenhuis, Nijmegen, Weurtscheweg 88 D. Th. Otsen, Haag, Stille Veerkade 36 A. C. P. Otto, Oegstgeest, Geversstr. 19 A. Penninga, Dokkum, Aalsumerprt. P. v. Roon, Alkemade, Nw. Wetering 37c K. F. C. Bosecke, de Steeg, Stationsweg E. Saar, Berlin Neuköln, Delbrückerstr. 4.445 j. Schenk, Rijnsburg, Oude Vliet 3-D. Schouten, Den Helder, Marine Ka zerne H. S. Schulte, N. O. Indië C. M. Smit, Wassenaar, Oostdorperw. 46 J. W. C. Teilegen, Amsterdam, Nw. Keizersgr. 49 J. C. Tjaberings, Banka T. v. Tui nen, Oegstgeest Abspoelweg 18 N. M. Tuiten, Amsterdam, Wagenaarstr. 8 I N. C. S. Uljee, Haarlem, Delftlaan 63 H. J. Uphoff, Venlo, Straalschew. 55 P. v. d. Voet en Fam., Winterswijk, Ravenhorstweg 10 G. Wildschut, Gouda, Vondelstr. 25 A. Wintgens, Heerlen, Schinkelstr. 29 A. W. Wittenberg, Rotterdam, v. Olden- barneveldstr. 89b L. J. G. Zilverentant, Voorschoten, Leidscheweg 187c. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 8. UIT DE OMGEVING LEIDEN, Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde mej. Y. M. Trap, Bloemendaal en de heer J. M. C. 1 Nuyt, Rotterdam. LEEVIUIDEN. Wederom een Sinterklaas-Winkelweek. - Maandagavond werd in het café van de Wed. J. Sneeboer de algemeene vergade ring van de Winkel week vereeniging ge houden. Het bleek dat een groot aantal zaken- menschen ter plaatse aanwezig waren en dus hun instemming met het streven van het bestuur der vereeniging betoonden. De voorzitter, de heer Ph. Muys, opende met een hartelijk woord van welkom de vergadering en richtte zich meer in het bij zonder tot Mej. v. Galen, de eenige dame die aanwezig was. De heer Muys zeide in zijn openings woord dat het bestuur gemeend had ook dit jaar weder een winkelweek te moeten houden. Het programma is ongeveer gelijk aan dat der vorige jaren, hier en daar is een verbetering aangebracht omdat de praktijk geleerd heeft dat deze verbeterin gen noodig waren. Spr. ontvouwt dan het programma der feestviering. Donderdag 21 Nov. zal de win kelweek aanvangen, met een feestelijke opening in de zaal van de Wed. J. Snee- boer, door den Edelachtbaren heer J. A. Bakhuizen. Om de belangstelling zoo groot mogelijk te doen zijn, zal de opening des avonds om 7 uur geschieden. De voorzitter zegt, dat de opening toe gankelijk is voor ieder belangstellende. Hij zegt dit omdat veel inwoners vorig jaar in de meening hebben verkeerd dat alleen zakenmenschen toegang hadden. Des middags zal St. Nicolaas weder te ongeveer half vier worden ingehaald vanaf de rolbrug. De winkelweek zal duren van 21 No vember tot 5 December. Evenals vorige jaren zullen in de 14 daagsche periode weder enkele films wor den vertoond. Voor de ouderen des avonds op 25 en op 29 October. Op 29 October zal vertoond worden de film van de Zeepfa briek „de Klok" en op 25 October de film „Meisjes in uniform". Voor de kinderen zal op een der mid dagen ook weer een film worden vertoond. Het batig slot van deze filmavonden zal komen ten bate van het plaatselijk Crisis- Comité en van de vereeniging voor nood zakelijke Ziekenhuisverpleging. Voorts zal het muziekcorps van Kudelstaart, bij den intocht van St. Nicolaas en op enkele avonden in de winkelweek zijn muzikale medewerking verleenen. De voorzitter deelt nog mede dat B. en W reeds toestemming hebben gegeven tot het langer openhouden der winkels. Hij hoopt dat alle menschen hun mede werking zullen verleenen opdat het ge zegde: „Koopt toch in den vreemde niet, wat de eigen plaats U biedt", weder zal worden bewaarheid. De zakenmenschen moeten in dezen som beren tijd niet tegenover elkaar maar naast elkaar staan om de moeilijkheden te kunnen overwinnen. De voorzitter deelt mede, dat de bijzon derheden nog nader in een huis aan huis te bezorgen circulaire zullen worden be kend gemaakt. LAATSTE BERICHTEN Tweede Kamer. REDE MINISTER DR. COLIJN. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting. Minister Colijn gaat ten opzichte van de beschuldiging, dat ons volk zou worden overgeleverd aan Rome over tot de orde van den dag. De reeds herhaaldelijk genoemde bezwa ren tegen erkenning van Sovjet-Rusland bestaan nog. Wat betreft de houding der Regeering je gens de N.S.B., de leden hiervan toonen een soort vaderlands-liefde, die tegen de histo rische ontwikkeling van ons volk ingaat. Spr. kan niet voldoen aan een wensch van den heer Westerman betreffende het terug komen op het uitsluiten van N.S.B.'ers uit het Ambtenaren-corps. Spr. verdedigt het beleid van den Gouverneur-Generaal jegens den heer Mussert. De Indische Regeering schroomt niet zoo noodig op te treden tegen de N.S.B. De Haagsche politie is in Duin dorp niet opgetreden op een wijze, die van sympathie voor de N.S.B. getuigt. Een al gemeen colportage-verbod is van de Re geering niet te verwachten. Spr. betoogt, dat de Grondwetswijziging partieel moet blijven en geen commissie noodig is. De bedoeling is o.m. de strekking van art. 7 te temperen. Spr. verdedigt het in beslag nemen van de persen van „Volk en Vaderland". Wat art. 194 betreft, worde rekening ge houden met de plaats van het bedrijfsleven in onze samenleving. De economische toestand is slecht, doch spr. kent geen land, waar de toestand der arbeidende bevolking beter is. Vergelijkingen makend tusschen de eco nomische toestanden in andere landen, be toogt spr., dat geen land méér is getroffen door de gebeurtenissen in andere landen dan juist Nederland. Dit blfjkt uit de werk loosheid te Amsterdam en Rotterdam. Terecht is gezegd, dat er meer evenwicht moet zijn, tusschen kost- en goederen-prij zen. Spr. schetst echter de gevolgen van devaluatie, welke vrij willig vande Regeering niette ver wachten is. Het Plan van den Arbeid zal slechts verplaatsing van koopkracht veroorzaken en de bijl zetten in de wor tel van onze uitvoer. En alles moet worden gedaan om de uitvoer te bevorderen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Fredericus Willebrordus, zoon van H. A. v. Oerle en M. F. J. v. d. Broek Maria, dochter van M. v. Pola- nen en J. v. Steenbergen Cornelis Jo hannes, zoon van J. v. 't Schip en A. Wa- wro Elsje, dochter van H. Kolling en E. S. L. Colin Marinus Theodoor, zoon van A. J. Vos en A. B. Buschenlange Willem, zoon van P. H. IJzerman en M. C. H. Tegelaar Pieter Hendrik, zoon van P. H. IJzerman en M. C. H. Tegelaar Marinus Anthoni-e Johannes, zoon van P. C. de Meij en W. G. G. van Goozen Cornelis, zoon van C. Batist en M. W. Vonk Hendrik Antoon, zoon van Th. v. Kampen en J. Neuteboom Nelly, doch ter van J. M. van Gelderen en M. de Vries Hendrikus Wilhelmus, zoon van P. W. Otto en H. Buis Johanna, dochter van J. Bosman en M. E. van Rossenberg Doeke, zoon van J. Puitrum en B. v. d. Brug Lodewijk Johannes, zoon van L. van Braam en F. Prikkel Hendrik, zoon van P. A. Klinkhamer en A. Stouten Johannes Nicolaas, zoon van N. Vervoorn en J. Meeuwissen Alida Theodora Ma ria, dochter van W. Boon en M. M. Th. Voskuil. Getrouwd: J. J. van Oyen jm en A. S. de Vink jd. Overleden: J. H. v. d. Bergv. Vas- tenhoven m. 66 jaar E. LosHooge- bom m., 64 jaar E. Nieuwenhuijsen dr. 32 jaar J. Pielanende Vries vr. 71 j. L. M. RidderikhoffMarkham vt. 42 j. A. C. van Tessel ongeh. vr. 73 jaar H. Mühlemeyer, m. 60 jaar J. C. Brandt de Bree wede. 61 jaar M, Colpa 59 jaar. DE HANDELSBESPREKINGEN MET DE VEREEN. STATEN. Naar ons ter oore komt, mag verwacht worden, dat de handelsbesprekingen tus schen Nederland -n Amerika, welke reeds geruimen tijd te Washington gevoerd wor den, nog deze maand zullen afloopen. Naar men weet, staat de Nederlandsche delega tie onder leiding van den heer A. Th. Lam ping, dircteur der Handelsaccoorden. BRAND STICHTING. Gisterenavond brandde te Terhoven on der Gilze de stal, behoorende bij de land bouwerswoning van C. Timmerman, go- heel af. Twee koeien en een kalf kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Vannacht kwam de zoon zich als de aan stichter van den brand aan de marechaus see-kazerne te Rijen melden. Hij werd in arrest gesteld. Rijks- en gemeente-politie hebben de zaak in onderzoek. DOOR ZANDTREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Onder de gemeente Schoorl, in de buurt schap Margar is gisterenmiddag een 85- jarige aldaar wonende weduwe, door een zandtrein overrden en gedood. De onge lukkige is waarschijnlijk tusschen de rails gevallen, toen zij haar woning verliet, juist toen de trein in aantocht was. TELEGRAMMEN Turksch kustvaartuig gezonken 79 DOODEN? ISTANBOEL, 12 November (A.N.P.). Uit Uit Smyrna wordt gemeld, dat het Turk- sche stoomschip „Inebolu" in den afgeloo- pen nacht bij het binnenloopen van de ha ven van Smyrna is gezonken. Van de 190 opvarenden zouden slechts 111 gered zijn. Negen en zeventig perso nen zijn verdronken, worden althans op het oogenblik nog vermist. De „Inebolu" is een klein oud schip van ongeveer 1000 ton, dat langs de Turksche kust een vasten kustdienst onderhield. Het schip was eigendom van de Turksche staatsreederij. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het ongeluk zijn geschied toen het schip bij zwaren zeegang probeerde den nauwen ingang van de haven binnen te varen. De havendienst en in de haven lig gende schepen verleenden oogenblikkelijk hulp. De ramp geschiedde echter met groote snelheid en bovendien brak in het dicht bezette schip een paniek uit. De pas sagiers hadden zich reeds gereed gemaakt voor de aankomst te Smyrna en stonden dicht open gepakt met hun bagage aan dek of in de gangen om gedebarkeerd te wor den. Het schip was met katoen geladen. Men vermoedt, dat de lading vochtig is gewor den en door haar groote zwaarte het schip deed zinken. ABESSIJNSCHE TROEPENCONCEN TRATIES ROND HARRAR. ASMARA, 12 Nov. De oorlogsberichtge ver van het D. N. B. meldt, dat -sterke Abessijnsche troepenafdeelingen, die te Asmara geschat worden op 200.000 man, de hoogten in de omgeving van Harrar hebben bezet, onder bevel van Ras Nas- siboe. In de stad Harrar zouden, naar het hier in Italiaansche kringen verluidt, pro- Italiaansche betoogingen zijn voorgeko men. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. MARKTBERICHTEN ALPHEN a. d. RIJN, 11 Nov. Groenten- veiling. Per 100 kg.: spinazie f 6.2015.60, snijboonen f 22, spruitkool f 5.308.00, kro ten f 3.90—4.20, uien f 1.60—2.00, per 100 bos: radijs f 1.701.00, selderie f 1.101.40, peen f 3.006.40 andijvie f 0.602.10, per 100 stuks: kropsla f 2.502.80, savoyekool f 4.305.60, roodekool f 3.509.70 KATWIJK a. d. RIJN, 11 Nov. Groenten- veiling. Per 100 stuks: bloemkool f 5.20 12.40, roodekool f 1215.10, gelekool f 12.20 15.40, groenekool f 4.405.90, bospeen f 5.106.90, andijvie f 0.601.70, per 100 kg.: Eigenheimers f 2.40—3.50, Drielingen f 1.20—1.60, uien f 2.50—3.10, peen f 6.20— 8.80, kroten f 3.50—4.10. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 221/2 Londen 7.25'/4 New York1.47V'4 Parijs 9.7OI/4 Brussel 24.90 Zwitserland 47.89 Milaan 11.92l/2 Madrid 20.171 /2 Oslo86.45 Kopenhagen32.40 Stockholm 87.40 Praag6.10 Ween en Boedapest BEURSOVERZICHT. Aan het slot van de vredesrede, die gis teren door President Roosevelt is afgesto ken, verklaarde hij, aan de wereld een voorbeeld te zullen geven door het afbre ken of verlagen van de tolmuren, welke aan het handelsverkeer een groote belem mering in den weg leggen. Een dergelijke verklaring klinkt zeer mooi en zou onwil lekeurig het denkbeeld van een matiging van het douanestelsel der Vereenigde Sta ten kunnen doen postvatten, ware het niet, dat Amerika op het gebied van pro tectionisme meer dan eens het voorbeeld heeft gegeven en juist de houding van dit land, ter bescherming van de eigen markt, afweermaatregelen van andere staten te voorschijn heeft geroepen. Ondertusschen doet de uitlating van Presdient Roosevelt uitkomen, dat hij er zich zeer goed van bewust is, dat de hooge tolbarrières waar mede vele landen zich hebben omringd, een vrije ontplooiing van het internationale ruilverkeer verhinderen. Het vraagstuk van de handelsbelemme ring vormt een onderwerp, waarmede de staatslieden en economisten zich heden ten dage geregeld bezig houden. De geschie denis heeft geleerd, dat het vrije handels verkeer steeds een bron is geweest van welvaart en rijkdom, terwijl het streven naar zelfvoorziening en autarkie, dat tegen woordig maar al te veel op de spits wordt gedreven, deze bron deerlijk heeft ver stopt, zoodat het geen verwondering be hoeft te wekken, dat deze kwestie her haaldelijk te berde wordt gebracht. Naar gemeld zal op de aanstaande vergadering van den Raad van de Internationale Kamer van Koophandel door den Franschen Mi nister van Handel een rede worden gehou den over een voorstel tot verlaging der ta riefmuren tusschen de verschillende landen door het toestaan van tariefsconcessies, af- j hankelijk van het handhaven van de sta- j biliteit der betalingsmiddelen binnen ze kere grenzen. Hieruit blijkt, dat men zich ook in Fransche kringen bewust is van de funeste uitwerking van hooge invoerrech ten, terwijl toch ook Frankrijk van be schermende maatregelen geenszins afkee- rig is geweest. Hoewel men zich nu geen illusies zal dienen te vormen inzake een spoedigen terugkeer tot vrijen internationalen handel zijn er toch onmiskenbaar teekenen, die er duidelijk op wijzen, dat men zich in meer dere landen ongerust gaat maken over de tarieven-politiek, die thans allerwegen schering en inslag is. En misschien kan dit er toe leiden, dat men er zich ten minste voor zal wachten maatregelen te nemen, die de huidige verhoudingen op handels gebied nog scherper vormen zouden kun nen doen aannemen. Ondanks alle tegen stellingen die tusschen de volkeren nog bestaan, is het desniettemin een heugelijk verschijnsel, dat zich teekenen van herstel voordoen en in dit verband behoeft slechts te worden gewezen op de mededeeling van de Bank voor Internationale Betalingen, dat sedert de laatste zitting een verdere vooruitgang van het zakenleven valt waar te Wederom had de handel niet veel te be- teekenen, doch de tendenz was niet onbe hagelijk. In de eerste plaats ging de be langstelling uit naar de scheepvaartpapie ren, waarvoor zich eenige vraag open baarde. In Suikerfondsen ging niet veel om; verschillende soorten hooger geno teerd. De aandeelen in Ind, cultuurban- ken bleven gemakkelijk op peil. Op de Petr. afd. trokken Kon. de aandacht door een kleine koersverheffing. De affaire in Rubbers was van bescheiden afmetingen. A'dam Rubbers konden desniettemin wat aantrekken. Tabakken bewogen zich op den achtergrond, doch waren goed van toon. Voor Ind. slechts geringe belang stelling. Alleen Unilevers verbeterden lichtelijk. Philips aan den vasten kant. De 4 pet. obi. Ned. en Ned. Indië waren aan aanbod onderhevig. De Oude Schuld was nauwelijks prijshoudend. De 4 pet. obl. Ned. Spoorwegen verkeerden eenigszins in herstel.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3