De belangen van boeren en tuinders UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De meening van het hoofdbestuur van den L.T. B (Vervolg) De teeltregeling. BÜ de teeltregeling zorge men, dat het totaal areaal zich concentreert in de oude tuinbouw-centra. Het teeltrecht blijve per soonlijk, evenwel acht het Hoofdbestuur een instantie van beroep noodig voor bij zondere gevallen. Het Hoofdbestuur is tegen een verder gaande gedwongen in krimping van het tuinbouwareaal. Het Hoofdbestuur meent zich eveneens te moe ten verzetten tegen geopperde plannen om den tuinbouw te beperken via de aan voer middels kwaliteit. Groote soepelheid worde betracht met het verleenen van teeltrechten aan jonge beginnende tuinders, die een gezin gesticht hebben, en aan grooter wordende gezinnen, •waar men arbeidsgelegenheid behoeft voor eigen gezinsleden. De teeltrechten van hen, die definitief het tuinbouwbedrijf vaarwel hebben gezegd, zouden hiertoe na een be paalde tijd ingetrokken en beschikbaar ge steld kunnen worden. Prijsregeling. Het Hoofdbestuur blijft bij zijn stand punt, dat door een binnenlandsche prijsre geling ordening van de markt moet wor den verkregen. Zoolang men deze niet uit voert, bereike men loondende arbeid voor den tuinder door het vaststellen van mi nimumprijzen, welke de productiekosten benaderen. Deze minimumprijzen moeten naar streek en tijd van het jaar worden vastgesteld. Steunverleening aan den tuin bouw. Steun aan den tuinbouw blijft geboden. Alle voor steun in aanmerking komende producten, moeten in de bijslagregeling worden opgenomen. Het Hoofdbestuur blijft uitkeering tot 100% van den richt prijs bepleiten. Aangedrongen wordt zoo spoedig mogelijk nadat een bepaald pro duct geheel geveild is, een voorschot-uit- keering te doen op den te verleenen steun, terwijl de slotuitkeering zoo spoedig mo gelijk na 1 Januari gedaan dient te wor den. De export van tuinbouwpro ducten. Het Hoofdbestuur is van meening, dat bij handelsovereenkomsten meer voor on zen tuinbouw bereikt zou kunnen worden. Het zal bij de bevoegde instanties op bete re behartiging onzer export-belangen blij ven aandringen. Met klem zal het blijven aandringen op betere clearing-regelingen. De vorderingen van momenteele export moeten den voorrang hebben voor de ren tevorderingen. Bloem-, bloembollen, en boom kwekerij. Het Hoofdbestuur is van meening, dat door de Regeering een voorschot moet worden verstrekt ter spoediger betaling van de door de Regeering opgenomen sur- plus-bollen. Het is daarbij noodzakelijk, dat de Regeering garandeert, de opgeno men surplus-bollen tegen 85% van de mi nimumprijs te zullen vergoeden. Mochten de daartoe benoodigde geldmiddelen niet middels de bestaande heffingen zijn te ver krijgen, zoo dient uit het Landbouwcrisis fonds het ontbrekende te wordenn aange vuld. Intusschen wenscht het Hoofdbestuur omtrent de onderscheiden wenschen en bezwaren overleg te plegen met de bestu ren van andere organisaties van bloem bollenkweekers. De kwestie bloembollenkweeker-bloem- bollentrekker, zal, naar het Hoofdbestuur vertrouwt, binnenkort in orde komen. Steun voor de in nood geraakte bloemis terij wordt bepleit. Langs welke weg or dening in deze tak van bedrijf moet wor den gebracht, is nog in onderzoek. "Steunverleening aan boeren en tuinders. Zeer velen onzer boeren en tuinders zijn door de tijdsomstandigheden geheel ver armd. Het Hoofdbestuur zal blijven aan dringen, dat aan degenen, die het oogstri- sico niet meer kunnen dragen, bij ernstige misoogst van overheidswege steun wordt verleend. Verder, dat loonsbijslagregelin- gen in het komende jaar blijven gehand haafd. Hopenlijk, dat de bezwaren, kleven de aan de huidige regelingen, zullen on dervangen kunnen worden. Ook, dat door de meest verarmden onder ons de werk verschaffing in eigen bedrijf wordt inge voerd en dat aan hen, die het niet meer kunnen bolwerken, hulp wordt verleend middes gezinssteun. Samenwerking met andere organisaties. De samenwerking met andere organisa ties is groeiende. In het komende jaar zal, waar het in het belang van onze boeren en tuinders is, deze samenwerking zooveel mogelijk bevorderd worden. Misschien dat reeds m 1936 deze samenwerking aanlei ding zal zijn tot instelling van een of meer bedrijfsraden in ons bedrijf. Statutenwijziging. Opdat de L.TH. zijn actie ter vervul ling van het in dit prae-advies naar voren gebrachte zoo goed mogelijk zal kunnen voeren, stelt het Hoofdbestuur voor een hiertoe eventueel noodzakelijke statuten wijziging voor te leggen aan een Alge- meene Vergadering, welke te dien einde bijeen geroepen zou kunnen worden in Fe bruari 1936. Het Bondsorgaan. Ten aanzien van het Bondsorgaan kan het Hoofdbestuur ten slotte mededeelen, dat dit steeds zijn bijzondere zorg zal houden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Hert loopt, naar omstan digheden, nog niet tegen voor vele tuin ders. In sommige jaren had de natuur al een einde gemaakt aan veel wat dan te velde stond in dezen tijd van het jaar. Vooral de gevreesde nachtvorsten deden soms zeer veel schade. Tot heden bleef men hiervan ongeveer gevrijwaard. Het staat er momenteel voor of de bloemkool, een der hoofdproducten en een product wat al zeer slecht tegen vorst kan, geheel zal binnen komen. En gezien de maat van het product is het een vrij duur artikel voor den consument. Wat goed is brengt een zeer goede prijs op. Eerste kwaliteit werd, naar gelang van de groote vooral, verkocht voor f6.50 tot f 12.50 per 100 en tweede soort werd betaald met f 1.50 tot f 6.40 per 100. Roode en gele kool bleef, zooals ver wacht werd, goed in de prijs, varieerend van f 12.10 tot f 15.40 per 100. De verwach ting is, dat er as. voorjaar van dit product weinig zal zijn aan te bieden. Het gewas v/as slecht en gezien de bevredigende prijs, wordt er niet veel van bewaard. Ook de groene kooltjes hadden geregeld goede be langstelling; ze brachten van f3.70 tot f5.10 per 100 op. De meeste vraag was er echter wel voor de waschpeen waarvan de prijs, na een kleine teruggang vorige week, wéér opliep tot een voor dezen tijd ongekende hoogte, n.l. van f 6.tot f 8.50 per 100 K.G. Ook de grovere waschpeen kon nog van f 3.tot f 3.60 per 100 K.G. opbrengen.- De prijs voor Kroten bleef sta tionair, van f 3.60 tot f 4.10 per 100 K.G., zeer bevredigend voor die ze telen. Voor Andijvie kwam deze week meer belang stelling. De kwaliteit van het product wordt iets beter en hoe vei-der in den win ter, hoe beter het product te verkoopen is. Ze gaat voor f 0.60 tot f 1.70 per 100 stuks. Met aardappelen ging het allesbehalve vlug. Beste kwaliteit kon van f 2.80 tot f3.60 per 100 K.G. opbrengen. Die hooge prijs waren echter slechts uitzonderingen. De massa ging voor f 3.20 per 100 K.G. In omzet is men, bij vergelijking van vorig jaar, nog steeds aan het inhalen. Nog 14 dagen zonder vorst en het zal weinig of niets schelen of men is er. Een prachtavond. Katholiek Katwijk gaf gisteravond de eerste der ontwikke- lings- of kunstavonden van dezen winter. Het waren de „Vereenigde Haagsche spe lers" die in het parochiehuis optraden. De zaal was zeer goed bezet. Er hadden er meer kunnen zijn. Die wegbleven verzuim den veel, zeer veel. Het was een avond vol kunstgenot. Pastoor Buys sprak als voorzitter een openingswoord, heette allen welkom, niet in het minst de „Ver. Haag sche spelers" onder directie van Balledux, wenschte allen 'n mooien gezelligen avond. Opgevoerd werd „Het Apostelspel" van Dr. Max Mell, een modern mysteriespel, en na de pauze „Bietje" van Maurits Sabbe, een comische geschiedenis. Er werd, zooals van •dit gezelschap verwacht mocht worden, prachtig, fijn spel gegeven. Het publiek heeft genoten, van het eerste tot het laat ste oogenblik. Het daverend applaus na elk stuk, bewees zulks. De spelers werden tot driemaal toe genoodzaakt het doek te openen om de ovaties in ontvangst te ne men. Katholiek Katwijk heeft het seizoen op schitterende wijze ingezet en de parochia nen aan zich verplicht. Er wordt reeds met vreugde uitgezien naar een tweede avond. LISSE. Pluimvee- en Konijnenvereeniging. Gisteravond hield de Pluimvee- en Konij- nensportvereeniging een vergadering in de „Kleine Vereeniging" onder voorzitterschap van den heer N. J. Dol. De heer A. N. Ruigrok bracht verslag uit van de gehou den jaarvergadering van den Raad v. Be heer. Voor de a.s. tentoonstelling werd een Commissie van Bijstand benoemd. De se cretaris deed vervolgens mededeeling var den stand van zaken betreffende de ten toonstelling, waaruit bleek, dat een mooie collectie Eereprijzen reeds was toegezegd. Wat de veiling betreft werd medegedeeld, dat nog geen zaal beschikbaar is. Getracht zal worden de as. week met deze veilin gen te beginnen. Na rondvraag en verlo ting van eenige mooie prijzen, sluiting. Geboren: Elizabeth Dominica Maria, d. v. M. J. Manshanden en H. M. Schou- tens. Abraham, z. v. G. Marseille en M. C. van Eendenburg. Henriëtta Maria, d, v. J. P. Segers en Th. G. Eggink. Cor nelia Helena Maria, d. v. P. J. Mense en D. van Trijp. Cornelis, z. v. S. Smit en G. Vis. Hendrikus Joannes, z. v. J. Flo- ris en P. M. van Leeuwen. Overleden: Maria Anna van der Hulst, 29 jaren, echtg. van W. W. Beugels- dijk. Elisabeth Upmeijer, wed. van H. Kroon, 71 jaren. Gevestigd: W. J. Bouwens, van 's-Gravenhage; M. N. M. Blomert, van Nieuwer Amstel; A. van Beek, van Maas tricht. Vertrokken: C. J. L. Mulder naar Wassenaar; C. G. J. Hekkers en gezin, naar Heemstede; M. A. Keijzer, naar Voorscho ten; L. W. J. Versteeg naar Bloemendaal; A. van der Vlies en gezin naar Sliedrecht. NOORDWUKERHOUT. Opbrengst collecte Crisis-Comité. De opbrengst van de vlaggetjesdag ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité bedraagt de som van f 76.19. R. K. Damclub „Ons Genoegen". Nu de wintertijd nadert komt er weer leven in de brouwerijen van de vereenigingen. Vrydag, dus hedenavond, speelt het eerste 10-tal van „Ons Genoegen" de eerste com petitie-wedstrijd tegen „Ontspanning I" te Noordwijk. Maandag 11 November speelt „Ons Ge noegen" thuis tegen „St. Bavo" I uit Heem stede. Ieder belangstellende is welkom. Vrijdag 22 Noc. a.s. zal er door „Ons Ge noegen" een groote propaganda-avond worden gehouden. Het programma hiervan zal nader bekend worden gemaakt. OEGSTGEEST. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer W. F. de Rooy, hield „De Hanze" haar maandelijksche vergadering. De be langstelling was slechts matig. Nadat secretaris de Bruin de notulen had gelezen, werden de verschillende in gekomen stukken van het hoofdbestuur voorgelezen en behandeld. Daarna werden de resultaten van de M. I. C. A. besproken. Medegedeeld werd voorts dat (mis schien ook wel als resultaat van de M. I. C. A.) een afd. is opgericht van de Kon. Ned. Middenstandsbond en de oprichting van een afdeeling van den Chr. Bond in voorbereidig is. De wensch werd uitgesproken dat deze afdeelingen nog veel zouden mogen tot stand brengen in het belang van den Oegstgeester Middenstand. Op een verzoek van het Borgstellings fonds om bijdragen van 50 cent per lid kon nog niet worden beslist. Nadere gegevens zullen worden ge vraagd. Sluiting. Geitenfokvereenlging. Gisteravond hield de Geitenfokvereenlging een alge- meene vergadering, welke zeer goed was bezocht en waar de kringvorming ter spra ke kwam. Men was het er over eens, dat deze tweeërlei voordeel biedt, nL contact met het hoofdbestuur en onderling cont'act der afdeelingen voor den geitenverkoop. Hierdoor bestaat de kans goede en ge zonde geiten te krijgen. In verband met de kringvorming be sloot men het bestuur met twee leden 'uit te breiden. Gekozen werden de heer Hogewoning en Zijlstra. Nog werd medegedeeld dat de vereeniging iets zou bijdragen voor hul deblijk aan den Burgemeester bij diens 25-jarig ambtsjubileum. De voorzitter sprak nog woorden van dank en erkentelijkheid aan het adres i van den heer H. v. d. Hoeven voor het vele werk dat hij verrichtte tijdens de vee-tentoonstelling te Leiden. Opbrengst fancy-fair. Het bestuur van den R. K. Bond van Groote Gezinnen verzoekt om mede te deelen dat het batig saldo der gehouden fancy-fair bedraagt 778.75. Gaarne brengen we dank aan het Comité van actie en aan allen die op eeni- gerlei wijze hun medewerking gaven. Gemeente-begrooting. Uit het rap port der commissie voor het nazien der gemeente begrooting constateeren wij, dat de commissie met waardeering heeft ken nis genomen van de mededeelingen van B. en W.; dat op deze begrooting ingrij pend is bezuinigd. Bij het nagaan der be grooting heeft de commissie echter de in druk gekregen, dat die bezuinigingen deels van opportunistischen aard zijn en overi gens, eenige postendaar gelaten, een ge ringe effectieve beteekenis hebben. De verschillende opmerkingen der arti kelen zullen wfj bij de mondelinge be handeling vermelden. Het College van B. en W. maakt op het rapport der commissie de volgende op merkingen. B. en W. kunnen niet anders dan hun teleurstelling over de opmerkingen der commissie uitspreken en geven de verze kering, dat het niet gemakkelijk valt op een begrooting, als die van Oegstgeest, die reeds eenige jaren door den Raad met de grootste zorg is samengesteld te bezuini gen, zonder daarbij de-vitale belangen der gemeente te schaden. Bij het ontwerpen staat men eenerzijds voor uitgaven, die of beslist onvermijde lijk, of wettelijk aan de gemeente opge dragen zijn, anderzijds voor posten, die noodig zijn voor instandhouding der ge meente en zijn diensten. Een gemeente is nu eenmaal geen com mercieele instelling die desnoods haar werkzaamheden kan staken. B. en W. zouden hun teleurstelling over de opmerking der commissie niet hebben geuit, indien de commissie hun de juist heid daarvan had kunnen overtuigen, door b.v. zelf wel effectieve bezuinigingen voor te stellen. Hierna is zij h. i. allerminst geslaagd; getuige het resultaat van het on derzoek, B. en W. kunnen zich dan ook niet ontworstelen aan den indruk, dat de commissie deze uitdrukking heeft neerge schreven zonder voldoende gedetailleerde kennis van de cijfers en feiten. Zij hand haven dan ook tegen de meening der commissie het standpunt, dat zij op de ontwerp-begrooting ingrijpende bezuini gingen hebben aangebracht en dat alleen daardoor belastingverhooging is voorko men. Als men nagaat, dat alleen reeds door lager batig saldo, door verlaging van de uitkeering uit het gemeentefonds en door herclassificatie voor de heffing der per- soneele belasting een bedrag van onge veer 37.000 minder tot beschikking stond dan het vorige jaar, dan valt te begrij pen, dat het sluitend maken de begrooting zonder belastingverhooging, met bezuini gingengepaard moest gaan. B. en W. geven terstond toe dat niet het gansche bedrag ad f 37.000 bezuinigd is. Voor het sluitend maken hebben B. en W. beschikt over het bedrag, dat in 1936 fei telijk voor reserveering was bestemd, 18.000, terwijl van het bedrag, dat in 1935 gereserveerd is, eveneens een som van 8000.is verbruikt. In totaal is dus over 26.000 der reserve beschikt. Dan blijft nog altijd f 11000.over en dit be drag is inderdaad, door bezuiniging ver kregen. Verder dient gewezen op het feit, dat de bezuiniging in verhouding nog grooter is. Immers, niettegenstaande uitbreiding van aantal en oppervlakte der onderhoudsob- jecten, straten, plantsoenen enz. en bij ge lijke raming der belastingen, hetgeen rela tief, een lagere raming beteekent, zijn de uitgaven gedaald, hetgeen op zich zelf reeds een bezuiniging is. De bezuiniging op hoofdstuk in betreft inzonderheid de straatverlichting en het aanschaffen van handbluschmiddelen. De verlaging op hoofdstuk III betreft inzon derheid het onderhouden en schoonmaken van straten en pleinen, van wandel plaatsen- en plantsoenen en van pompen en rioolen. Speciaal op de verlaging van de kosten van het onderhoud, van wandel plaatsen en plantsoenen vestigen B. en W. de aandacht. De oppervlakte der plantsoenen (zonder water) bedroeg tot 1934 3500 M2. In 1934 bedroeg de te onderhouden oppervlakte door vergrooting 8100 M2. en in 1935 14500 M2. De onderhoudskosten bedroegen tot 1934 gemiddeld f 1850.02 of f 0.53 per M2., in 1934 gemiddeld f 2969.28 of 0.37 per M2. In 1935 3800.— of 0.26 per M2. geraamd voor 1936 3525.of 0.25 per M2. Een bezuiniging in drie jaar dus vol gens B. en W. van 0.53 tot f 0.25 per M2. d. i. 50 pet. De bezuinigingen op hoofdstuk VIII zijn in hoofdzaak verkregen door de kosten per leerling van het openbaar onderwijs van 24.tot f 11.50 terug te brengen. B. en W. vragen zich bij het slot af, of de commissie haar uitdrukking, dat de be zuinigingen weinig effectieve beteekenis hebben, kan handhaven. RIJNSBURG. Tuinbouw. Verschillende omstandig heden zijn er als oorzaak aan te wijzen, dat de aanvoer dezer dagen grooter is dan andere jaren in dezen tijd. Meerdere win- terproducten zijn lang niet godekoop, zoo b.v. gele en roode kool, groentjes, en bo vendien zijn sommige niet goed bewaar- baar. De volgende prijzen werden betaald: Uien per 100 K.G. f 2.302.90, Roode kool van f 12.20 tot f 14.30 per 100, Gele kool van f 12.40 tot f 15.10 per 100, Groentjes f 3.20 4.30 p. 100. Waschpeen vain f 5.40 tot f 7.60 per 100 K.G. Andijvie per 100 stuks f 0.60 1.70. Kroten gaan vlug weg tegen f 3.60 tot f4.10 per 100 K.G. SASSENHEIM. Geslipt en aangereden. Gisterenmid dag had op de Hoofdstraat nabij het „Westend" een ongeveer 30-jarige wielrijd- ster het ongeluk te slippen op de rails. Zij werd aangereden door een haar achterop komende vrachtauto. Het slachtoffer be kwam hierdoor een gapende hoofdwonde en inwendige kneuzingen. In bewustelooze toestand werd de patiënt van den weg ge haaid, waarna eerste hulp werd verleend door de doktoren Dommisse, Le Grand en Zijerveld. Later werd het slachtoffer per ziekenauto van Bakker naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht; Géborén: Albertus, z. v. J. Mooij en D. van Delft. Wilhelmina Hendrika, d. v. C. M. Noordermeer en J. Hockx. Getrouwd: G. S. van Druten 26 j. en J. G. Blinde 22 j. Overleden: A. M. van Eijl 80 j. on- geh. Ingekomen: C. G. van der Meer, Bij dorpstraat 24, van Haarlem; C. C. Have naar, Hoofdstraat 110, van Voorhout; J. W. Jansen en gezin, Jac. v. Beierenlaan 27, van Alkemade; P. M. K. Luca en gezin, Teylin- gerlaan 17, van Hilversum; J. W. Heins- bergen en gezin, Weltevreden 10, van War mond. Vertrokken: P. van der Wilden, naar Koudekerk; C. C. P. Huijg en gezih, naar Utrecht; M. P. van Schoten, naar Guthenborg (Zweden); C. J. Bergman, naar Amsterdam; L. A. Natzijl, naar Streefkerk; A. M. Noordermeer, naar Wassenaar; H. van der Wilden en gezin, naar Ede; A. M. Berbee, naar Leiden. VOORHOUT. Veiling D.V.V. Gisteravond hield D. V.V. haar gewone werkelijksche veiling in Boerhave. Alhoewel het weer zeer slecht was, lieten de kooper zich niet terug schrikken, er waren toch aanwezig.De aan voer en belangstelling was weer zeer goed en de prijzen bleven stabiel, naar gelang de kwaliteit. Aangevoerd waren 100 konij nen, die opbrachten van f 0.201.55 per stuk, 16 kippen en hanen van f 0.400.65 per stuk, 10 duiven van f 0.150.25 per paar. Verder nog 20 nummers diversen ar tikelen, die ook allen verkocht werden. GEMEENTERAAD. Vergadering op 7 Nov. Tegenwoordig met den voorz. alle leden. De voorz. opent met gebed, waarna de notulen zonder aan merkingen worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Nu de aankoop grond v. d. Vaart door Ged. St. is goedge keurd, zou de heer Snel willen, dat een paar stukjes nagenoeg waardelooze grond, waardoor misschien een minder aange naam gebruik zou kunnen worden gemaakt, door de gemeente weiden aangekocht, na tuurlijk tegen een minimum prijs. De raad gaat accoord. Overige stukken voor kennisgeving aan genomen. 2. Wijziging uitbr.plan. Deze wijzigingen worden goedgekeurd, mits het geheele plan nogmaals nauwkeurig zal worden nage gaan. 3. Benoeming lid Burg. Armbest. Met 9 tegen 4 stemmen wordt de heer Fahren- horst gekozen. 4. Wordt voor een jaar vastgesteld, daar de heer Zon van plan is ingrijpende voor stellen te doen in verband met de begroo ting 1936. 5. Na veel heen en weer praten wordt de instructie Keur ings veearts goedgekeurd. Het voorstel van den heer Ruys betreffen de een commissie voor het slachthuis en wat daaraan vast zit wordt aangenomen. Deze commissie zal verschillende zaken, o.a. die betreffende de auto's, onder de oogen zien. 6. Er blijkt een grootboekinschrijving te bestaan van f 22.200 op 't oogenblik een waarde vertegenwoordigend van 17.600. Wordt voorgesteld deze inschrijving tot die prijs te verkoopen, daar de gem. nu tot een hoogen percentage moet leenen. Aange houden tot het einde dei' vergadering, die dan zal worden geschorst. 7 en 8 zonder discussie goedgekeurd. 9. De persoonlijke diensten betrefefn hoofdzakelijk luchtbescherming in tijd van oorlog. Deze diensten zouden kunnen wor den .afgekocht, iets, waar de heer v. d. Lee beslist tegen is. De heer Snel valt den heer v. d. Lee bij en wil dit bedrag zoo gering mogelijk stellen. De heer Lunenburg zou liever B. en W. de bevoegdheid willen ge ven, sommige personen om gewichtige re denen vrij te stellen. De voorz. stetl voor 25.aangenomen. 10. Gebruik schoollokaal instituut ar- beidsontwikkeling. Daar dit instituut voor al de soc.-dem. beginselen propageert, stelt de voorz. voor dit af.te wijzen. De heer Weltevreden leest eenige passages uit een leerboekje voor, die dit volmondig bewij zen. De heer Zon wijst er op, dat zioh voor. het volgen van een cursus voor ontwikke ling in de Nijverheidsschool niemand heeft aangemeld. Wel een bewijs dus, dat het on derwijs als bedoeld door den heer v. d. Lee, in soc.-dem. geest wordt gegeven. Voorstel B. en W. aangenomen. Reddingsbrigade en E.H.B.O. Boven staande vereeniging gaf Woensdag 'n pro- paganda-feestavond ter gelegenheid van het eerste lustrum in Hotel „De Dubbele Sleutel". Toen mevr. de Kat, voorzitster der vereeniging de feestavond opende, merkten we onder de talrijke aanwezigen enkele hoofdbestuursleden van den Ned. Bond tot Redding v. Drenkelingen, heeren" doktoren uit Woerden en Zegveld, verte genwoordigers van de beide plaatselijke zwemvereenigingen en andere genoodig- den. Na de voorzitster sprak ook een der leden van het hoofdbestuur tot het tal rijk publiek, er vooralwijzend op het mooie doel, dat de vereeniging beoogt en het werk van die vereeniging te steunen. Evenals de voorzitster, gaf ook hij de wensch te kennen, dat de vereeniging tot groote bloei mocht komen. Bijzonder lof had hij voor de onvermoeide werkkracht van de voorzitster. De heer de Vries, oud-voorzitter der ver eeniging, sprak vervolgens nog 'n pro pagandistisch woord. Dr. v. d. Giesen, die dit lustrum ook het zijne mocht noemen, daar hij vanaf de op richting der E.H.B.O. jaarlijks de cursus heeft geleid, sprak als eere-voorzitter nog 'n opwekkend woord en complimenteerde de vereeniging. Daarna werd door leden van de Brigade E.H.B.O. opgevoerd het propagandistisch blijspel: ,,'t Kan Verkeeren", een vochtig blijspel van R. Damsté. Alleraardigst werd hier in uitgebeeld hoe de oude heer Dalhuis, wethouder van onderwijs, 'n verwoed tegenstander van sport, tot 'n groot voorstander er van, in zonderheid der zwemsport, wordt. Dit alles door 't heldhaftig optreden van zijn klein zoon, die iemand uit 'n haven had gered. De heer Dalhuis had als wethouder v. onderwijs op 'n zwemfeest de burgemeester, die voorwendde niet aanwezig te kunnen zijn, moeten vertegenwoordigen. Allerkos telijkst is 't hoe hij, die zwemmen uit den booze acht, zich van deze taak kwijt. De intrige is vermakelijk. Het heldhaftig ge drag van zijn kleinzoon wordt hem hier medegedeeld en hij verliest al zijn voor- oordeelen. Keurig werden de rollen, inzon derheid van het echtpaar Dalhuis, vertolkt. Mevr. de Kat, als voorzitster, en de me- despelende dames werden bloeemn aange boden. Ook mevr, v. d. Giezen had bloe men in ontvangst te nemen. De heeren Sprang en Drinkenburg hadden ook door de voorzitster 'n hartelijk woord van dank in ontvangst te nemen voor het respectieve lijk instudeeren en grimeeren. 'n Gezellig bal besloot de avond.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6