DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE LOONBIJSLAG IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF, L In de maand Juli j.l. werden de ge meenten in de bloembollenstreek verrast met een circulaire van den Minister van Sociale, Zaken, inhoudende, dat onder be paalde voorwaarden door het Rijk toeslag zoude worden verleend op de loonen der arbeiders tot een derde van het uitge keerde loon. Die bepaalde voorwaarden kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat voor den toeslag alleen in aanmerking konden komen z.g. steuntrekkers en dat de loontoeslag alleen zou gelden voor nieuw aan te stellen personeel. De gemeentebesturen in de bollenstreek ontvingen deze circulaire met verwonde ring en verbazing. Met een gèvoel van ver wondering, omdat men in Den Haag zon der voldoende kennis van zaken een rege ling had uitgedokterd zonder eenig over leg met de plaatselijke besturen, die toch zeker omtrent de verhoudingen in de bloembollenbedrijven beter op de hoogte waren dan de departementale bureaux en met een gevoel van verbazing, omdat aan de 'regeling, zooals het Departement zich die had gedacht, onoverkomelijke bezwa ren kleefden. De circulaire van den Minister van So ciale Zaken verscheen op een tijdstip, dat wegens seizoenarbeid ook zonder eenigen toeslag een sterke afname der werkloos heid voor de deur stond. Voor het doel, dat zij heette te bevorderen de verrui ming van werkgelegenheid was zij op dat moment dus overbodig. Verder stond in de regeling, dat alleen voor nieuw aan te stellen personeel toeslag werd ver strekt, hetgeen voor gevolg zou hebben, dat bedrijfsleiders, die hun menschen zoo veel mogelijk aan het werk hadden ge houden, niet of althans in mindere mate van de regeling zouden profiteeren dan zij, die hun arbeiders zooveel mogelijk ge daan hadden gegeven. Korten tijd na ontvangst an de ministe- rieele circulaire werd ten gemeentehuize van Sassenheim een bijeenkomst gehou den van de gemeentebesturen van Hille- gom, Lisse, Sasenheim, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Voorhout en Warmond. Het resultaat dier bijeenkomst was, dat beslo ten werd aan de ministerieele regeling voorloopig geen gevolg te geven. Doch onder den druk van het feit, dat gemeen ten, die op de bovenvermelde conferen tie niet uitgenoodigd waren o.a. Katwijk den loontoeslag wèl invoerden en waar schijnlijk ook wel onder den drang der belanghebbende werkgevers brak een der gemeenten haar gegeven woord om den loonbeslag voorloopig niet in te voeren. Door dit voorbeeld aangemoedigd volgde alras een tweede en toen was het hek van den dam. Vrijwel geen enkele gemeente voelde zich nog door haar woord gebon den en met ingang van 1 Juli 1935 werd de ministerieel regeling zoo goed als alge meen ingevoerd. Alleen Hilegom volgde eerst enkele weken later en aan Hillegom komt ongetwijfeld de eer toe het scherpst tegen de woordbreuk te hebben geprotes teerd en de invoering der niet gewensch- te regeling het langst te hebben tegenge houden. Op bovenvermelde bijeenkomst te Sas senheim had men dit verloop van zaken eenigszins gevreesd. Daarom was tevens besloten aan den Minister schorsing van de loontoeslagregeling te verzoeken, totdat in samenwerking met een Commissie uit de gementebesturen op het Departement een nieuwe regeling zou zijn ontworpen. Door het Nederlandsch Correspondentie Bureau werd daarop een blijkbaar van Departe mentale zijde geïnspireerd bericht ver spreid, dat de gemeentebesturen de Mi nisterieele circulaire niet goed hadden gelezen, want dat de Minister de gemeen tebesturen niet tot invoering van den loon- bijslag dwong, doch hen slechts in de gelegenheid stelde om van een rege ling te profiteeren en er dus geen aanlei ding was om tot de gevraagde schorsing over te gaan Men stelde dus in Den Haag de ge meentebesturen als een soort naivelingen voor! Volkomen ten onrechte! De gemeen tebesturen hadden de quintessence der mi nisterieele regeling zeer goed begrepen. Zij voorzagen, dat als b.v. Lisse den loon- bijslag niet invoerde en Sassenheim wèl alle Lissesche werkgevers met voorbijgang van eigen gemeentenaren zooveel moge lijk Sassenlieimsche arbeiders, waar loon- bijslag voor werd betaald, zouden nemen. Maar misschien had men dit in Den Haag niet in de gaten. Het bericht van het Ne derlandsch Correspondentie Bureau leidt althans tot die onderstelling. Met 1 Juli werd dus aan de vorenbe- sproken ministerieele circulaire vrijwel algemeene uitvoering gegeven en den door den Minister bepaalden loonbijslag in gevoerd. Deze regeling heeft gewerkt tot 5 Augustus, alzoo over een periode vein 5 weken. Wat waren de resultaten dezer re geling? Eenige cijfers met betrekking tot Noord- Wijkerhout mogen daaromtrent ophelde ring geven. Over de periode 1 Juli tot 5 Augustus 1934 werd te Noord wij kerhout aan steun uitgekeerd 6167.97. Over de zelfde periode van 1935 4659.90 of onge veer 1500 minder. Aan loonbijslag werd uitgekeerd 2598.94, zoodat de kosten voor de publieke kas in 1935 in gemelde pe riode ongeveer ƒ1100 hooger waren dan in 1934. Het aantal steuntrekkende werk- loozen bedroeg op 15 Juli 1934 117 en op 15 Juli 1935 84. Er waren dus meer pu blieke uitgaven, maar er was minder werk loosheid. Intusschen werd in de bollenstreek niet stil gezeten. Door de gemeentebesturen werd een commissie benoemd, waarin een vertegenwoordiger van iedere gemeente zit- .ting had. Deze commissie zocht en ver kreeg contact met het Departement van Haile Selassie's hoop op het Buitenland gevestigd. EEN INTERVIEW MET KAREL G. KUNTZ. (Bijzondere correspondentie). BERLIJN, Nov. 1935. Dr. Julius Karl Kuntz, bekend mijnin genieur en geoloog, is zoo juist uit Addis Abeba teruggekeerd. De geleerde, die in dienst van den Negus staat, is een Afri kaan. Hij is een buitengewoon kenner der goud- kolen-, diamant- en koper mijnen in Zuid-Afrika. Zijn groote expedities voeren hem sedert bijna 40 jaar jaar tot aan Ma dagascar. Nu eens werkte hij voor een Duitsch-Turksch Syndicaat in Klein-Azië, dan weer aan de Goudkust, in Zuid-West- Afrika. Tenslotte was hij werkzaam voor de Habsburgers en de prinsen van Thurn en Taxis in Siberië. Na den oorlog ging hij, in opdracht van de Chileensche regeering, naar Santiago. Ook in de aangrenzende landen, in Bolivia en Argentinië, deed hij onderzoekingen in koper-, zilver-, tin-, kolen- en petroleummijnen. Ook in Spanje, Portugal en Marokko is Kuntz bekend. Vóór eenige jaren trad hij door bemidde ling van de Fransche regeering in dienst van den Keizer van Abessynië. Momenteel vertoeft de vorscher in Duitschland, om er zijn vacantie door te brengen. Dr. Kuntz vertelt. Wij zitten in de woonkamer van den ge leerde, omgeven door exotische voorwer pen, souvernirs uit alle werelddeelen, wel ke Kuntz in den loop der jaren bijeen bracht. De geleerde, een oude heer met in telligent uiterlijk, begint, langzaam, te ver tellen. Zijn manier van spreken is zake lijk, koel, exact. Doch ondanks de zake lijkheid van de woorden, weet hij voor on zen geest geschiedenis te schilderen, die bontgekleurd, geheimzinnig en toch.... aantrekkelijk zijn. Fantastisch klinkt reeds de inleiding, waarbij Kuntz ons verzekert, dat Abessy nië het oudste rijk ter wereld is. De Abes- sijnen beweren het tenminste en voeren als bewijs daarvoor aan, dat de stam der ko ningen teruggaat tot4300 vóór Chris tus. De voorzichtige, Europeesche weten schap hooft deze bewering zwijgend aan. Een tegenbewijs kan men nog niet voeren. Ja, er zijn zelfs Europeesche geleerden, die de Abessijnen in hun bewering steunen. De tegenwoordige dynastie stamt, zoo zeg gen de Abessijnen, rechtstreeks af van Ko ning Salomon en de Koningin van Saba. In ieder geval is Abessynië toch het oud ste Christelijke Rijk, ongeveer 400 jaar ouder dan de eerste Christelijke gemeen schap in Midden Europa. Het waren Griek- sche monniken, die Abessynië rond het jaar 400 het Christendom brachten. Naast de overwegend Christelijke bevolking in het Oosten en het Westen, vindt men in het Zuiden van het Rijk voor het meeren- deel heidenen. Haile Selassie geen strijdlustig man. Keizer Haille Selassie, een zwart gelok te, naar Abessijnsche verhouding, kleine man, met zachtbruine gelaatskleur, is een uitstekend diplomaat. De keizer heeft Europeesche leeraren gehad; zijn opvoe ding was voortreffelijk. En tóch, volgens de meening van Dr. Kuntz, is deze vorst in oorlogstijd niet de man, die zich op zijn plaats gevoelt als leider van militaire troe pen. Bij al zijn diplomatieke bekwaamheid ontbreken hem de militaire eigenschappen van een Menelik, dien vorst, die voor meer dan veertig jaar de Italianen nabij Adoea versloeg. De Belgische en Zweedsche offi cieren, die den Negus momenteel bijstaan in de oplossing der militairistische vraag stukken, zullen, ongeacht hun goeden wil, slechts weinig kunnen uitrichten, daar zij met het beschikbaar materiaal niet veel kunnen beginnen, Wat op het laatste oogenblik aan modern oorlogsmateriaal naar Abessynië werd gezonden, is niet toereikend. De stille hoop van den Keizer is, dat Italië door andere machten ten slotte zoo ernstig wordt gehinderd, dat het zijn plan moet opgeven. In ieder geval zullen de Abessijnen met de hen eigen dapperheid hun vaderland verdedigen. De gedachte voor him vrij heid te vechten, maakt hen tot een gevaar lijk tegenstander, vooral waar het op per soonlijken moed aankomt! De geleerde zwijgt Addis Abeba Berlijn daartusschen ligt méér dan een paar duizend kilometer. „Wanneer Mus solini dezen oorlog wint", zoo zegt hij ten slotte, „dan is mijn werkzaamheid in dienst van Abessynië beëindigd. De Ita lianen hebben hun eigen menschen". Doch dan voegt hij er glimlachend aan toe. „Ik zal in een ander land weer volop werk vin den. Voor mij is er altijd arbeid!" En dit willen wij graag gelooven van dezen on- vermoeibaren pionier der wetenschap. Sociale Zaken. Na gezamenlijk overleg werd door het Departement een nieuwe loontoeslagregeling opgesteld, die met in gang van 5 Augustus 1935 werd inge voerd. Over deze nieuwe thans nog geldende loontoeslagregeling hopen wij in een vol gend artikel een en ander te vertellen. Wij zullen dan tevens eenige cijfers geven, waaraan de kosten der regeling kunnen worden getoetst, terwijl wij tevens de voor- en nadeelen der regeling in het licht zullen stellen. VAN IERSEL. Noordwijkerhout. HOE MEN IN ABESSYNIË WAPENS OPKOOPT De keizer is vergeetachtig HET REDDENDE ESPERANTOI HARRAR, Nov. '35. Gisteren verschenen een tweetal zonder ling uitgedoste boden in de straten van Harrar. Zij gaven pamfletten uit, welke ongeveer den volgenden inhoud hadden: „In Naam van den Koning van Ita- „lie in Naam van den Eersten Mi nister Mussolini en m Naam van Z.M. „Haile Selassie, den Zoon van Ras „Goegsa Arana, Gouverneur van Ti- ..gre". „Volk van Tigre, verheugt U, Jo hannes is gekomen. Hallelujah! De „Dynastie Johannes" de Vrome is op nieuw opgestaan en strijdt aan de „zijde van Italië. Volgt hem! Wie Jo hannes volgt zal onze vriend „zijn...." Voor de Europeanen, die de verhoudin gen niet kennen, een tamelijk onverklaar baar stukje papier. De Abessijnen begrijpen het echter wel; zij immers weten van de overlevering, dat zekere priester, Johan nes de Vrome genaamd, hen het Christen dom bracht. Sedert 300 jaar strijden nu 44 families om de eer, de eenige en ware na komelingen van dezen Johannes te zijn. Ten slotte behaalde Ras Goegsa Arana de overwinning, daar hij Aksoem in bezit wist te nemen. De zoon van dezen Ras Goegsa Arana is de tot de Italianen overgeloopen Ras Haile Selassie Goegsa. De proclamatie maakte, bijzonder op de Koptische priesters, een diepen indruk, of schoon onmiddellijk 1000 man te paard werd uitgezonden, om alle proclamaties in te zamelen en te vernietigen.... „Wij zullen tot den laatsten man strijden...." Een min of meer heetere episode zoo als deze slechts in Abessinië mogelijk is speelde zich deze week af. Ras Nasibu en Dedasmatsj Wahib-Pacha, beide comman danten voor het Ogadenfront, gaven den aldaar vertoevenden Gerasmatsj Afewerk bevel, met zijn mannen, Gorrahai te ver dedigen. Toen het bevel den Gerasmatsj bereikte, trok hij zijn zwaard en legde zijn mannen den eed af: „Wij zijn trouw. Wij zullen tot den laatsten man strijden Deze eed-aflegging liet niet na in Harar diepen indruk te maken. Doch eerst later kwam uit, dat de vrome Gerasmatsj niet meer dan 800 man had en deze 800 man was bovendien slecht gewapend! De Italia nen kwamen, namen.spoedig de Abessijn sche stellingen in en keerden terug. Ge rasmatsj berichtte aan Ras Nasibu: „Wij hebben tot den laatsten man gevochten. Thans bezit ik geen soldaat meer. Heb ik niet mijn eed gehouden?" Wat Nasibu hier op heeft geantwoord, wordt niet ver meld. „De vergeetachtige keizer. Vóór enkele dagen arriveerde een Franschman te Harrar. Hij wilde een zaak beginnen. Hij vertelde ons het volgende verhaal: „De Fitaurar Biru, een invloed rijk man, eertijds Minister van Oorlog, was bij den keizer in ongenade gevallen en hij werd naar het Zuiden verbannen. Toen de oorlog uitbrak, zond "hij den keizer 2000, op zijn kosten uitgeruste mannen en de keizer was bereid de „zon zijner genade weder over den Fitaurar te laten schijnen". Zóó eenvoudig ging het echter niet. Het was, zoo vertelt de Franschman, groote audiëntie. Naast den keizer zaten de bevel hebbers. Toen de deur openging en Fitaurar Biru verscheen. Armelijk gekleed als een bedelaar. Op den rug sleepte hij een 20 K.G. zwaren steen. Stilte heerscht in het vertrek. De vorst spreekt geanimeerd met een der bevelhebbers. De bedelaar loopt naar den troon van den keizer, legt den steen neer en knielt voor den vorst. „Wat- wil die bedelaar?" vraagt de kei zer aan iemand van zijn hofhouding. Men vertelt hem: „Dit is geen bedelaar, Ma jesteit. Het is de vroegere Minister Biru.. De keizer denkt even diep na en glim lacht dan. Juist, nu herinnerde hij het zich weer. De vorst gaf bevel den steen uit de zaal te verwijderen en nam Biru in genade aan. Levendige wapensmokkel handel. Onlangs maakte een der beambten van Ras Nasibu een opmerking, die ons liet na denken. Wij gingen op onderzoek uit en kwamen tot belangrijke conclusies: De kei zer heeft een groot bedrag aan geld ach tergehouden. Doel? Aankoop van wapens! Zijn mannen reizen door het geheele land van Fransch- tot Britsch-Somaliland, en koopen alle wapenen, die te krijgen zijn, op. Deze wapenen worden naar Addis Abe ba gezonden, waar zij worden opgeborgen. Heeft nu een der Ras' wapens noodig, dan zendt men ze vanuit de hoofdstad.... te gen betaling. Meestal betaalt de Ras een veel hooger bedrag dan de wapens heb ben gekost. Men vermoedt, dat een of an dere hooge persoonlijkheid achter dezen wapenhandel staat, want de wapens ko men met militaire auto's aan en deze wor den door keizerlijke chauffeurs bestuurd. Hoe het ook zij, het zaakje loont ruim schoots de moeite! Het reddende Esperanto! Vóór enkele weken verscheen in Engel- sche en Amerikaansche dagbladen berich- BUITENLAND DUITSCHLAND. DE DEVIEZENPROCESSEN IN DUITSCHLAND. Nederlandse he bankiers worden uitgenoodigd naar Berlijn te komen. Het proces, dat wegens het smokkelen van deviezen Maandag voor het „Sonder- gerioht" te Berlijn is begonnen tegen de eerste Gen er aal-Assistente en tegen de Al gemeen-Econome der congregatie van de Zusters der Christelijke Liefde, alsmede tegen een viertal medeplichtigen, onder wie twee religieuzen, heeft gisteren plot seling een onverwachte wending genomen. De zusters, die onder leiding van den di recteur der Universum-bank, dr. Hofius, op onwettige wijze de obligaties hebben op gekocht van de leening van een kwart mil- lioen gulden, welke zij ten gunste van haar moederhuis te Paderborn in Nederland hadden geplaatst, hebben getracht gebruik te maken van de rechten tot het verkrijgen van amnestie, welke de Duitsche regeering heeft toegezegd aan al degenen, die de overtreding van de deviezenbepalingen vrij willig aangaven De hiervoor te vervullen formaliteiten lieten zij echter zoo verdedigden de .zus ters zich over aan genoemden dr. Ho fius. Later is gebleken, dat de gedane opgaven vervalscht waren. De rechtbank moet nu uitmaken of de zusters werkelijk te goeder trouw waren en slechts de dupe zijn geworden vam dr. Hofius' practijken, dan wel of zij bewust de handteekeningen plaatsten, welke onder de valsche aangiften staan. De openbare aanklager, dr. Blasius, gaf Woensdagmiddag onverwacht op duidelij ke wijze te kennen, dat hij van de schuld der zusters op zijn minst niet overtuigd was. Hij vroeg verdaging van het proces om als getuigen te hooren den Amsterdam- schen bankier Arnold Gilissen en den di recteur van de Nederlandsche Landbouw- bank, den heer Schippers. Een der deskundigen zeide tijdens een bezoek te Amsterdam vernomen te hebben, dat niemand in de Nederlandsche bankwe reld bereid zou zijn in de deviezenproces- sen als getuige op te treden. Niettemin besloot de rechtbank, de hee- ren Gilissen en Schippers uit te noodigen naar Berlyn te komen om in deze zaak als getuigen te worden gehoord. AMERIKA. VERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Verliezen der democraten in den staat New-York. In verband met de Dinsdag gehouden verkiezingen voor het parlement van den staat New-York waren buitengewone maat regelen genomen ter voorkoming van on geregeldheden. Om. was de verkoop van sterken drank verboden. Zeven honderd detectives reden door de stad in van draad- looze installaties voorziene auto's. Vóór 12 uur des middags hadden zij reeds 400 gangsters in arrest gesteld, ter wijl er tevens zorg was gedragen, dat bij de stembureaux geen samenscholingen ont stonden. Uit de eerste uitslagen van de ver kiezingen voor het huis van afgevaardig den in den staat New-York blijkt, dat de republikeinen talrijke zetels hebben her wonnen en dat zij waarschijnlijk in de meerderheid zullen zijn met 81 zetels, te gen de democraten 69 zetels. De tegenwoor dige verhouding is: democraten 76 en repu blikeinen 73 zetels. Het is op het oogenblik echter nog moei lijk zich een meening te vormen, daar de uitslagen in de andere staten nog slechts ten deele bekend zijn. Hoewel deze nederlaag in den staat New- York een teleurstelling voor Roosevelt moet beteekenen, kan hieruit toch be zwaarlijk een conclusie worden getrokken omtrent de in het geheele gebied der Ver- eenigde Staten en de het volgend jaar te houden presidentieele verkiezingen, daal de staat New York vanouds overwegend republikeinsch gezind was. De verkie zingsuitslagen der verschillende andere staten bevestigen dit. Zoo hebben de de mocraten in de agrarisch georiënteerde sta ten Virginia en Mississippi, zooals te voor zien was, de overwinning behaald. ten uit Addis Abeba, volgens welke de kei zer zwaar ziek en regeeringsmoede zou zijn. De berichten waren onjuist. Zij hadden al leen tot gevolg, dat een strenge censuur werd ingevoerd In Addis Abeba vindt men Zweden als censoren. Zij moeten zeer te gemoetkomend zijn. In de provinciesteden echter vindt men Grieksche censors, die wel talen spreken, doch geen enkele goed! Ontvangen zij een schrijven, dat hen ver dacht voorkomt, dan wordt het terugge zonden. Nu kwam een college op een goed idee. Men wilde een lang bericht over het Ogadenfront zenden een precaire kwes tie behandelend en zond het stuk in. Hét werd teruggezonden. Daarop zond men een bode naar den censor. De man bracht het zelfde stuk, doch inEsperanto. De bode lichtte den censor in, dat het stuk een bevel was aan de in Europa verblijvende Abessijnen geschreven in het Amha- risch. Het bericht werd goedgekeurd Sedertdien ontvangen de in Europa leven de Abessijnen geregeld in het „Amha- risch" geschreven bevelen en geen mensch valt het op. De toonaangevende censor was vroeger.rijsthandelaar! „ROOSEVELT MOET OVER RUIME VOLMACHTEN BESCHIKKEN". Een radiorede van Minister Huil. De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil. hield gisteren voor de radio een rede over de neutraliteitspolitiek der Vereenig- de Staten, waarbij hij duidelijk ver buiten de huidige wetgeving in dit opzicht ging en blijkbaar aankondigde wat president Roo sevelt zou verlangen van het in Januari a.s. beginnende Congres. Minister Huil gaf een overzicht van de ontwikkeling van de neutraliteits-kwestie, waarbij hij tevens de door hem en presi dent Roosevelt gegeven waarschuwing to gen elk zaken doen met oorlogvoerende staten verdedigde. Vervolgens verklaarde hij, dat deze zui ver negatieve houding niet voldoende was. Krachtens het huidige wetsontwerp kon den eik oogenblik moeilijkheden ontstaan, die Amerika in den oorlog zouden kunnen verwikkelen, hetgeen in strijd zou zijn met den zin der wetgeving. De president, aldus Huil, heeft elastische volmachten noodig, om zijn maatregelen aan den dikwijls veranderenden buiten- landschen politieken toestand te kunnen aanpassen en zijn invloed ter voorkoming van oorlogen tijdig en effectief te kunnen doen gelden. Zoo was o.a. de aan tijd gebonden afkon diging van een uitvoerverbod van oorlogs materiaal een vergissing. Doch ook in vele andere opzichten moet de Amerikaansche regeering in staat zijn, elk oogenblik stappen te doen tot vreed zame oplossing van internationale conflic ten. Het bewaren van den vrede is per saldo beter dan een lijdelijk toezien in de zelfvoldane overtuiging, dat de Vereen igde Staten door een uitvoerverbod op wapenen en munitie hun neutraliteit bewaard had den en er zeker van waren, niet in den strijd te zullen worden verwikkeld. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE ORKAAN BOVEN FLORIDA. Vier dooden, 150 gewonden. Uit Miami wordt gemeldt, dat tijdens den orkaan, welke gisteren boven Florida heeft gewoed, vier personen om het leven zijn gekomen en ongeveer 150 personen zijn gewond. De schade wordt geschat op enkele millioenen dollars. In een zieken huis te Miami zijn 124 personen, die ge wond waren, geholpen. INBRAAK IN DE VILLA VAN •MINISTER-PRESIDENT VAN ZEELAND. Minister-president Van Zeeland heeft te Boschvoorde, even buiten Brussel een villa. Toen hij dezer dagen uit Genève terugkeerde, ontdekte hij dat tijdens zijn afwezigheid inbrekers een bezoek aan zijn woning hadden gebracht. De ongenoode gasten hebben zilverwerk, juweelen en bontmantels ter waarde van enkele hon derdduizenden franken gestolen. SLANGEN-INVASIE IN EEN BURMAANSCH DORP. Tengevolge van de overstroomingen in Burma is het dorp Yandoon geteisterd door een slangeninvasie. De reptielen dron gen bij tientallen de huizen binnen. De be woners van het dorp, tot vrouwen en kin deren toe, hebben met behulp van stokken reeds 5000 adders en 20 cobra's doodge slagen. NED. OOST-INDIE VERGIFTIGDE PADDESTOELEN GEGETEN. Acht personen overleden. Aneta seint uit Den Passax In Poedjoengan bij Tabanan (Bali) zijn door het gebruik van vergiftigde padde stoelen acht personen overleden. LUCHTVAART KINGSFORD SMITH VLIEGT DOOR NAAR BAGDAD. Kingsford Smith, die gistermorgen voor een tocht naar Australië was gestart, is gistermiddag op het vliegveld Tatoi in Griekenland geland. Na zijn landing te Tatoi bij Athene is Kingsford Smith bijna onmiddelijk daarna weer opgestegen met bestemming Bagdad. „Die hoed staat U werkelijk heel goed!** „Ja juffrouw, alles goed en wel, maar wat moet ik doen wanneer mijn ooren moe worden?"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5