De Hollanders verslaan de Denen met 3-0. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. I Een onbevredigende overwinning. DE RUSTSTAND WAS 1-0. Amsterdam, 3 November 1935 Na vtff Jaren gaat de kennismaking met de Denen hernieuwd worden. Vijf jaren lang hebben we de vriendelijke blonde Noormannen niet meer op onze velden zien ronddartelen, en nu staan zij hier plotseling weer voor ons. Een wedstrijd tegei. de Denen heeft nog een ander voordeel dan een prettige wed strijd. Je kunt reeds lang voor de publi catie het elftal der Denen volledig opstel len. Het ziet er altijd ongeveer zoo uit: Doel: Jensen, Achter: Hansen en Hansen. Midden: Jörgensen, Jörgensen en Jörgen- sen. Voor: Hansen, Jörgensen, Hansen, Jör gensen, Hansen. Reserves: Jensen, Jörgensen en Hansen. Dat is het ideale elftal, waarmee de De nen altijd weer uitkomen, van gro.otvader op kleinzoon. Het Nederlandsche elftal kennen wij ook. Sinds de dagen van depressie en onmachti ge voorhoeden hebben we Bakhuys gekre gen en Smit en Wels en Vente, en die zul len natuurlijk goals blijven maken totdat zij grootvader geworden zijn. En misschien zullen dan op 't voorbeeld der Denen de kortom kleine „Ventjes" de taak van hun. grijze en gebaarde grootvaders overne men. Da's waar ook, U weet natuur lijk, dat Weber redivivus is, De om vangrijke en roodharige jongeling zal weer de Denen den weg pogen te versperren. Deze hope der toekomst begroeten wij weer met vreugde. En wij zijn er van overtuigd, weer te zullen winnen. Vente heeft wel een beenblessure gehad en langen tijd niet ge speeld, maar het is immers het elftal der overwinning! De ouverture is nog steeds dezelfde als bij alle internationale' voetbalwedstrijden. Zwaar beladen trams in de binnenstad, trams waar de sportlievende lieden uit de balcons naar buiten puilen. Veel drukte op het stadionplein. Druk doende politie-agenten te voet en te paard, die de menschen altijd een anderen kant uitsturen dan zij willen gaan. Menschen, die wel en menschen die nog geen kaartje hebben en een langzaam zich vullend sta dion. De Perskolonie is compleetwant wij gaan winnen en dan kun je zoo'n heer lijk lyrisch verslag componeeren. Natuurlijk is ér ook muziek. Muziek van de A'damsche trammannen. Anders flui ten zij, maar nu blazen zij. Het verschil is niet zoo groot. Wij wachten. Maar eindelijk komen de spelers het veld ophuppelen. De fotogra fen zijn daar reeds. Daar is Anderiessen, die zijn laatste Internationale zingen zal. Nationale hymnen van de Trammannen. Begroetingen van spelers, van aanvoerders en scheidsrechters en tossen. Denemarken is de gelukkige en kiest met wind en zon in den rug te spelen. De Denen zijn gekleed in hel-roode shirt en witte broeken. Het zijn aardige blonde jongens, die zich met de Hollanders gaan meten. Het is aangenaam weer met een schoo- nen hemel. In November een blauwe lucht boven het stadion en in die blauwe lucht een vliegmachine. Daaronder het groene groote tapijt en daaromheen vele blijde en lachende men schen. Het lijkt wel lente, een blijde lente. Het is bijna ongelooflijk, zulk een weer, zulk een zon, zulk een weelde. Een zacht windje. Ideaal voetbalweer. De spelers nemen intusschen hun plaat sen in. De opstelling is als volgt: Nederland: Halle Weber Caldenhove. B. Paauwe Anderiessen v. Heel Wels Vente Bakhuys Smit Mijnders Scheidsrechter O Jewell (Eng.) Thilssen Söbirk Axel Hansen P. Jörgensen Kleven Toft Jensen Nilson R. Hansen O. Jörgensen P. Hansen J. Jensen Denemarken. Scheidsrechter Jewell fluit en Bakhuys trapt af. Het feest is begonnen en er is een Hol- landsche aanval die spoedig wordt onder broken. Maar zij komen terug, de Holland- sche jongens. Bakhuys zet voor, er v/ordt gekopt en Smit schiet over. Aan den anderen kant loopt Halle uit en slaat den bal terug. Ook Weber doet zyn eerste werk goed. Dan gaat Mijnders een ver naar voren geschoten bal achterna, maar de Deensche keeper loopt uit. Hierna nog twee Hollandsche aanvallen, maar weer redt de keeper. De Hollanders spelen tegen den zon in, dan is het doel moeilijk te vinden. Vooral voor Halle is de taak niet benijdenswaar dig. Maar als even later een der Denen in den uitersten benedenhoek schiet, werpt Halle zich languit en stopt fraai, ondanks de zon. Een volgend schot van den centervoor gaat naast. Vente verknoeit dan een kans als hij het alleen wil doen, zijn schot gaat naast. Het spel is merkwaardig kalm, het ziet er uit als een vriendschappelijk partijtje. De lange centers der halflinie zijn alle voor den Deenschen doelman. Dan bij een nieuwen Hollandschen aan val maakte ineens Bakhuys zich even vrij, 'n knal, laag en naast. Even later doet Wels hetzelfde maar de keeper vangt. De Hollanders zijn wat meer in den aan val, de Deensche aanvallen worden door Caldenhove en Weber goed onderbroken. Een prachtgoal. Na eenige Hollandsche aanvallen, die mislukken, komt weer de bal bij Bakhuys. Hij speelt even, wordt aangevallen en valt. Maar liggend weet hij den bal nog door te geven naar Smit, die in de 13e minuut een hard schot lost, dat via 's keepers vin gertoppen doel treft. (10). Dat is een goed begin, al zullen bijge- loovige lieden deze 13e minuut misschien een veeg teeken hebben gevonden. Maar het traditioneele begin is er. Smit heeft het eerste doelpunt gemaakt. De Hollanders zijn nu veel sterker. Tel kens zitten zij voor het Deensche doel, waar keeper en backs handen vol werk hebben. Eenmaal haalt Bakhuys, door twee spelers bedreigd, prachtig om, met een een schot lossend. Het is echter te zacht en de keeper stopt. Mijnders geeft enkele goede voorztten, waarop goed kop- werk te zien wordt gegeven. Als de Holl. backs wat ver zijn opgedrongen krijgt Halle een schot te verwerken van den ont snapten Thilssen, hij stopt voortreffelijk. De halflinie verricht goed werk, door steeds met lange passes de voorhoede der Oranjemannen aan het werk te zetten. Plotseling wordt het Holl. doel bedreigd uit 'n vrije schop, waarbij Halle tweemaal fraai redt en gestopt moet worden voor Weber. Aan den anderen kant mist Vente een prachtkans en onderschept de keeper een voorzet van Mijnders. Uit eenige Deensche aanvallen ontstaat tenslotte de eerste corner op het Holland sche doel waaruit ver naast geschoten wordt. Bakhuys wordt bij een goede kans even buiten het strafschopgebied genomen. Een vrije schop is het gevolg. Alle Denen staan voor het doel, het schot van Bakhuys gaat rakelings over. Even later is het Ven te, die schiet als de Deensche doelman reeds is uitgeloopen. Toch weet deze den bal nog te stoppen, wat hem een applaus bezorgt. Een voorzet van Mijnders gaat voor het doel langs uit. De Hollandsche aanvallen verhouden zich tot de Deensche ongeveer als 4:1. Het is echter de Deensche keeper, die in laatste instantie veel redt. Een Deensche aanval wordt door ons achtertrio fraai weggetrapt. Dan is het weer Halle die ingrijpt, terwijl even later een fraai schot van P. Jörgensen rakelings langs gaat. Drie Deensche aanvallen na elkaar. Weer een Deensche aanval. Weer staat de centervoor voor Halle en springt hem den bal uit de handen, Weber weet nog uit den doelmond weg te koppen. De Hollanders verslappen wat. het oude feu sacré is in ieder geval nog steeds zoek. Denken de Oranjemannen er al te licht over? Een afgemeten voorzet van Wels wordt door Bakhuys fraai ingekopt, maar even fraai door J. Jensen gestopt. Een open kans voor Mijnders gaat teloor door off-side. Toch komen de Denen goed los, hun middenvoor is even gevaarlijk als onze Bakhuys en weer moet Halle een laag schot van Jörgensen stoppen. Zoo komt de rust. Half time. Na drie kwartier kunnen wij niet anders dan het resultaat mager noemen. Holland heeft een 10 voorsprong, Dien hebben zij precies verdiend, maar meer ook niet. Het is tot nu toe een „dooie" wedstrijd ge weest, waarin de Hollanders slap hebben gespeeld. Wij krijgen den indruk, dat zij er al te licht over denken. Maar dan moeten ïeHtiï zij tijdens de rust toch tot andere gedach ten komen, wil de overwinning een feit worden. Neen, dit is geen internationale wedstrijd. Wat zal de tweede helft brengen. Na de rust. Eerst volgen nu een paar tamme Holland- «"ms aan vanen, maar even later komen de Denen weer los en Halle ziet toe hoe de bal vlak langs zijn doel vliegt. Aan den an deren kant gaat een laag hard schot van Bakhuys rakelings langs. Dan een corner op het Hollandsche doel, welke ver in het veld wordt geschoten. Een nieuwe kogel van Bakhuys gaat voor het doel langs. Bij een aanval van de Denen gaat weer P. Joer- gensen in off-side positie op Halle af, deze echter redt fraai. Een vrije schop, die hier op volgt gaat naast en dan stopt Halle wederom. De Denen zijn nu meer in den aanval en het ziet er voor Holland nog steeds niet florissant uit. Het spel is slap en er ge beurt aan Hollandschen kant niets. Het publiek roert zich. Waar blijft tenminste het befaamde kwartiertje. Iemand op de staan tribune vangt aan te zingen: Wordt wakker.Het geeft allemaal niets. Er is opeens door de Deensche verdediging niet meer heen te komen. Eindelijk weer eens een goed schot van Vente, dat goed gehou den wordt. De Denen scheppen zich goede kansen, maar schieten slecht. Bij een Hol landschen aanval zet Mijnders goed voor, maar Bakhuys mist en Vente's schot wordt onderbroken en verandert van richting. Voor het Hollandsche doel redt van Heel door bij een misverstand corner te trappen. De corner wordt door Halle fraai gevangen. Het spel der Hollanders is nog minder dan voor de rust en het is alleen aan de Denen te danken, dat het 10 blijft. Maar dan ineens logenstraffen de Oranjeman nen dit. Vente krijgt 'n lange pass en zet ineens door naar Bakhuys, die er met een harden schuiver 20 van maakt na 19 minuten. Komen de Hollanders los? Weer komt Bakhuys aanstormen. Maar Jenssen loopt resoluut uit. Hij gaat met Bakhuys ten gronde, maar heeft den bal. Maar 't is ook waar, het moest 02 wor den, de traditioneele stand tegen de Denen. Het befaamde kwartiertje? Toch schijnt met het tweede doelpunt het befaamde kwartiertje te zijn begonnen. Want spoedig komt no. 3 Smit heeft door gegeven aan Bakhuys, die schiet. De bal komt echter tegen een der backs en aldus terug bij Wels, die zich niet bedenkt maar er 30 van maakt. Een prachtschot van Vente komt even la ter tegen den binnenkant van de paal en springt zoo weer in het veld terug. In ieder geval is er nu wat vuur bij de Hollanders gekomen. Een prachtig schot van Smit wordt schitterend door Jensen gehouden. Een Deensche aanval wordt weer niet afge werkt en het eindschot blijft zoek. Het befaamde kwartiertje heeft intus schen maar vijf minuten geduurd. De rust is wedergekeerd. Als bij een, volgenden Hollandschen aan val, welke op een schermutseling uitloopt, de Deensche keeper reeds is gevallen, weet de linksback op prachtige wijze den bal langs de paal te werken. Er is nu nog een kwartier te spelen. Jen sen vangt een ver schot van Vente en een hooge kopbal van Wels. Van Heel, die altijd constant en goed speelt, schept weer eens een mooie kans. De bal komt bij Smit, Bak huys. Vente die overschiet. Halle ontneemt aan den anderen kant den Denen een goe den kans. Weer Hollandsch aanvallen, -maar een kogel van Bakhuys gaat naast. Een vrije schop uit hands op den rand van het strafschopgebied levert den Denen ook al niets op. De wedstrijd is reeds langs weer op het oude peil teruggezakt, matig en tam. Nog vijf minuten. Vele bezoekers verla ten reeds het terrein. Het is al te saai en daarvoor hebben zij die drukte en het ge drang straks buiten te Stadion niet over. De Hollanders doen nog enkele uitvallen en de Denen eveneens. Maar allemaal zon der resultaat. Enkele schoten gaan naast of over of worden gestopt door goede kee pers en verandering in den stand komt er niet meer. En het is eigenlijk een verademing als de heer Jewell precies kwart voor vier het einde van dezen lusteloozen wedstrijd blaast. Holland heeft zoowaar met 30 gewon nen. N abeschou wing. Nederland heeft gewonnen, Nederland heeft verdiend gewonnen, maar of de tal rijke toeschouwers met deze overwinning tevreden zijn gesteld is een andere vraag. Wij gelooven het niet. Er lag over het spel een matheid, die het tot een matige com petitiewedstrijd stempelde. Nooit kwamen de spelers eens echt los, behalve misschien in die vijf minuten gedu rende de tweede helft, waarin twee doel punten geboren werden.Maar ook toen werd nog niet het befaamde Hollandsche spel vertoond; Moet men zeggen, dat de Hollan ders zij wonnen toch met 30 be hoorlijk hebben gespeeld. Geenszins, zij speelden alleen minder slecht dan de De nen, die na de rust ook hun opleving had den maar wien het aan schutters ontbrak, zoodat van de geschapen kansen geen ge bruik werd gemaakt. Hun eenigste gevaar lijke man was de midvoor P. Jörgensen, die echter in Halle een geweldig struikelblok vond. Ook echter kan men niet zeggen, dat de Oranjemannen individueel slecht spel heb ben vertoond. Bakhuys speelde behoorlijk en Smit en Vente en Wels en Weber enz., maar over het geheel lag een geweldige matheid. Wel was het spel der halflinie vóór de rust beter daar daarna, toen men niet meer met lange passes de voorh. aan het werk zette. Na de rust werd het spel korter en niet fraaier, waarbij wij echter wel een uitzondering mogen maken voor Van Heel en voor ons achtertrio, dat zich kranig weerde. Neen, deze wedstrijd is geen propagan da geweest voor de voetbalsport en wij vreezen, dat velen hun plaats te duur be taald zullen hebben gevonden. De Denen waren nog minder dan de Hollanders De keeper Jensen was echter zeer goed en aande doelpunten had hij geen schuld. Tegen de drie goals, die hij moest doorlaten, staan er veel meer, die hij heeft weten te voorkom-ui. Zonder hem was het waarschijnlijk meer dan 30 geworden. ,Ook Halle mogen wij een pluim voor zijn dikwijls prachtig werk niet onthouden. Met den Deenschen keeper noemen wij verder nog de midvoor P. Jörgensen, de linksbuiten Thielssen en den linkshalf Toft Jensen, die eveneens een goede partij heb ben gespeeld. Bij de Hollandsche memoreeren wij gaar ne Wels, Van Heel, van Halle, Caldenho ve en Weber. Een juweel was de scheidsrechter Jewell niet, hij zag wel eens iets over het hoofd of floot te gauw, maar de gemakkelijke taak, die hij had, heeft hü toch behoorlijk vervuld. En tenslottedo wedstrijd is gewon nen, maar door de zwakte der tegenstan ders. Als de Hollanders zoo blijven dit seizoen, ziet het er somber uti. Het is echter ook mogelijk, dat een krachtiger tegen stander dc Hollandsche geestdrift zal ont plooien en dat wij die bij volgende gelegen heden weer te zien zullen krijgen. Wij zullen het hopen. De balans. De balans van de wedstrijdenserie tus- schen NederlandDenemarken ziet er na het resultaat van heden, als volgt uit: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Nederland 11 6 2 3 2216 14 Denemarken 11 3 2 6 16—-22 8 De meening van anderen. Na den wedstrijd hebben wij nog enkele officials naar hun meening omtrent den wedstrijd gevraagd. In het Nederlandsche kamp heerschte niet zoo'n uitbundige vreugde, die wij na andere overwinningen maar zwaarder bevochten hebben meegemaakt. Men nam het over het algemeen erg rustig op. In het Deensche kamp heerschte een zeer pessimistische stemming, omdat men daar in de eerste plaats de oorzaak van den ne derlaag in eigen zwakte zocht en niet in de kracht var den tegenstander. De heer Dr. D. van Prooye, president van den K. N. V. B. gaf ons als zijn meening te kennen, dat de balbehandeling der Ne derlanders veel beter was geweest. Wat dat betreft waren de Denen hem tegenge vallen. Het Nederlanosche elftal heeft goed gespeeld, zonder meer. Van de Denen roem de hij het spel van midvoor Pauli Jörgen sen, keeper Jensen en linkshalf Toft Jen sen. De heer K. J. J. Lotsy, ex-voorzitter van de Technische Commissie van den K. N. V. B. vond den wedstrijd niet zoo belangwek kend. Hij was van oordeel, dat het een nut tige oefening was geweest voor de a.s. wedstrijden tegen Ierland en Frankrijk. Ook de T. C.-man, de heer O. de Vries was deze opinie toegedaan. De Engelsche scheidsrechter, de heer Jewell vond de Denen in sommige periodes zeer goed spelen, doch het schot was mi serabel. Een belangrijke fout achtte hij de groote gapingen, die er tusschen voorhoede en middenlinie waren ontstaan. Hij ro de de Hollandsche balcontrole en vond het ploegverband bij ons veel beter. Ook het schieten was perfect. De Deensche trainer Nilsson, oud-interna tionaal, zocht de schuld van den nederlaag VERBREEKT ITALIË DE SPORTIEVE BETREKKINGEN? In verband met de sancties. De Italiaansche correspondent van het Parijsche blad „Paris Soir" meldt, dat in grijpende maatregelen te verwachten zijn inzake de verbreking der sportieve betrek kingen van Italië met die landen, welke sancties zullen toepassen in verband met het Italiaansch-Abessij nsch conflict. Ver breking der sportieve betrekkingen tus schen Italië en Engeland, Frankrijk, Bel gië, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land zou binnenkort te verwachten zijn. Ook ten aanzien van Nederland zouden dergelijke maatregelen te verwachten zijn. In de eerste plaats zullen de wielrenners, de boksers en de voetballers bij deze aan gelegenheid betrokken zijn. Volgens den correspondent zou reeds vast staan, dat na 18 November geen Italiaansche renner meer in het buitenland mag starten. bij het Deensche binnentrio, dat geen be hoorlijk schot heeft gelost. Nilsson achtte het ook een fout, dat de spil Bakhuys niet voldoende heeft gedekt. De Nederlander vond hij uitstekend, het was een snelle ploeg, die sterker was dan het eigen elftal. Keeper Jensen sprak zijn achting uit voor de schotvaardigheid van alle voorhoe despelers. Hij vond het doelpunt van Wels magnifiek. Hij had gemeend, dat hij den bal nog net kon halen, doch die snelle Hollander had het leder juist over zijn hoofd in doel getipt. De oud-international Magnus Simonsen, thans speciale verslaggever voor het be kende Kopenhaagsche blad „Politiken" Simonsen heeft in 1927 te Kopenhagen zelf als rechtsbinnen tegen Nederland meege speeld prees het spel van Bakhuys. An deriessen had Jörgensen uitstekend ge dekt, terwijl Uldahler natuurlijk in de voorhoede erg gemist was. Hij vond onze beide backs in het eerste kwartier na de rust lang niet safe en met goede schutters had de Deensche voorhoede zeker tot sco ren kunnen komen. KON. NED. VOETBALBOND. De uitslagen. Internationaal. Amsterdam: Nederl.Denemarken 30. AFDEELING II. 4 e k 1. A.: TONA—LDWS 0—10. Om den Nederlandschen Voetbalbeker. Tweede ronde. AlphenThe Rising Hope 53; DOSB Fortuna 21; Neptunus—-GSV 52; Slie- drechtGouda 31; DCVEmma 16; VDLScheveningen 34; Schoonhoven UVS 31; Bosk. BoysMartinit 02; Over maasDHS 32. ALPHEN—THE RISING-HOPE 5—3. Het viel voor de thuisclub heusch niet mee van deze stoere tweede klasser te win nen. Beide elftallen waren goed aan elkaar gewaagd. De overwinning voor Alphen is intusschen wel verdiend. Vooral tijdens de eerste helft was Alphen bijna voortdu rend sterker. Daartegenover stond, dat de uitvallen der bezoekers zeer gevaarlijk wa ren en mede daardoor werd de strijd zeer spannend, zoodat de rust met een 43 voorsprong van de thuisclub in ging. Na een aanvankelijk overwicht van The R.-H. komt de eerste goede aanval van Alphen, waarbij Tuinenburg echter hoog overschiet. Dadelijk daarna doet hij het beter wanneer hij met een goed geplaatst schot den rech terhoek van het net vindt (10). Nog geen minuut later of de rechtsbinnen der be zoekers weet reeds gelijk te maken (11). Het spel verplaatst zich zeer snel en aan beide zijden ontstaan talrijke spannende momenten. Windhout weet de R otterdam- sche defensie te passeeren en handig in te schieten (21). Geruimen tijd blijft Al phen overwicht uitoefenen. Toch zijn het de bezoekers, die door hun linksbinnen den stand op gelijken voet brengen (22) en zelfs dadelijk daarop door denzelfden spe ler, de leiding hernemen (23). De vreug de hierover blijkt van korten duur, want v. d. Leek maakt voor Alphen weldra ge lijk (33). De thuisclub blijft thans ster ker en weet voor rust door denzelfden spe ler nogmaals het net te vinden (43) In de tweede helft blijken de bordjes aanvanke lijk verhangen. De bezoekers komen meer malen in den aanval en slechts met veel moeite gelukt het de defensie der thuis club soms doelpunten te voorkomen. Het gaat den bezoeker niet steeds voor den wind. Zelfs een penalty worden door Tui nenburg voortreffelijk gestopt. Aan de an dere zijde heeft Alpen meer succes, wan neer bij een goeden aanval Tuinenburg met een keurig schot den voorsprong ver groot (53). We denken Alphen nogmaals uit een penalty te zien doelpunten, doch ook de doelman der bezoekers geeft niet thuis. The Ris.-Hope valt nog enkele male vinnig aan, doch gedoelpunt wordt er niet meer, zoodat einde onveranderd aanbreekt. Haandao

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6