MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. Hedenmiddag te 2 uur vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen. Onder de Ingek. Stukken bevindt zich o.a. een reeds door ons gepubliceerd adres van de Woningbouwver. „Eensgezindheid" welk adres wordt aangehouden tot het ein de der agenda. Van den heer Hirschig, leeraar in de wis kunde aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus, is een verzoek om ontslag uit deze functie ingekomen, welk verzoek in handen van B. en W. wordt gesteld om praeadvies. Agenda. Vervolgens wordt overgegaan tot behan deling van de agenda. lo. Benoeming van een hoofd der o. 1. school aan de Medusastraat B. Benoemd wordt de heer J. Voorwinden te Spijkernisse. 2o. Praeadvies op het verzoek van mej. S. Molenaar om ontslag als hoofd van de openbare bewaarschool aan het Elisabeths- hof. Goedgekeurd. 3o. Voorstel tot verhuring van het pand Oude Rijn No. 132 aan M. Bleeker, te 's-Gravenhage. Goedgekeurd. 4o. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 28 September 1931 in zake de verhuring van een strook grond aan de Boommarkt, voor het daarop hebben van een kiosk voor den verkoop van verver- schingen, aan H. Hoppenbrouwer. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van strooken voor straat bestemden grond, deel uitmakend van de Bakhuis Rozeboom- straat en de van Bememlenstraat, van M. C. van Straten, te Leiden. Goedgekeurd. 6o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeen te van strooken voor straat bestemden grond, gelegen in het verlengde van de Lo- rentzkade op den hoek van de Kamerlingh Onneslaan, van de N.V. Gemeenschappe lijk Eigendom, Maatschappij tot Exploita tie van Woon- en Winkelhuizen, te 's-Gra venhage. Goedgekeurd. 7o. Voorstel om een in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" aanwezige sjees in eigendom af te staan aan het Openlucht- Museum, te Arnhem. Goedgekeurd. 8o. Voorstel tot verkoop van een strook grond, gelegen achter de perceelen Vol dersgracht nis. 16 en 18, kad. bekend Ge meente Leiden, Sectie H. nis. 1366 (ged.) en 1368 (ged.), aan J. A. Slierings, te Lei den. Goedgekeurd. 9o. Voorstel in zake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het be kwar taal 1936. Goedgekeurd. lOo. Voorstel in zake belegging van kas gelden. Goedgekeurd. Ho. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Noord Rundersteeg No. 2. Goedgekeurd. 12o. Voorstel om, overeenkomstig art. 36, 4e lid, der Woningwet, te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbrei ding wordt voorbereid voor de drie ter reinen, ten aanzien waarvan de goedkeu ring van het op 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding niet is ver leend. Goedgekeurd na een opmerking van den heer Jongeleen (S.D.A.P.). 13o. Praeadvies op het verzoek van G. van den Nieuwendijk, te Voorschoten, om restitutie van de kosten van gerechtelijke invordering van de schadevergoeding we gens het aanrijden van een lantaarn door zijn zoon. De heer de Vries (Nat. Herstel) meent, dat men een onrechtvaardigheid begaat, als men dit verzoek weigert. Wie is gedag- vaart? Alleen de minderjarige, terwijl de vader wordt aangesproken voor de kosten. Dat is z.i. een fout van de gemeente. De voorzitter meent, dat de min derjarige terecht is gedagvaard. De heer de Vries (Nat. Herstel) dient een voorstel in, dat de gemeente de helft van de gerechtskosten zal restitueeren. Wethouder V e r w e ij (S. D. A P.) wijkt niet gaarne af van het advies van den rechtsgeleerden raadsman. De heer Wilmer (R.-K.) merkt op, dat men zich niet altijd per se aan een advies behoeft te houden. De heer Wilbrink (C.-H.) meent met den heer de Vries, dat deze zaak niet hee- lemaal in den haak is, zeker niet moreel. Toch wil hij het voorstel van den heer De Vries niet steunen, omdat hij niet kan aannemen, dat de veder van de aanrij ding geen kennis heeft gedragen. De heer v. E c k (S. D. A. P.) stelt voor, deze zaak aan te houden. De v o o r z. ziet geen enkele reden, waarom men bezwaar zou maken tegen den gang van zaken. De vader is nu eenmaal aansprakelijk voor de schade door zijn zoon toegebracht. Het voorstel-v. Eek (verdaging) wordt aangenomen met 22 tegen 10 stem men. 14o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een brandweerkazerne c.a., op 'het terrein van de v.m. St. Petruskerk. Goedgekeurd. Brandstoffenverstrekking. 15o. Voorstel in zake het verstrekken vsn brandstoffen aan daarvoor in aanmer king komende werklooze gehuwde en on gehuwde kostwinners en op zich zelf wo nende personen gedurende het wintersei zoen 1935—1936. De heer Romijn (V. B.) merkt tp, dat er eenige wijzigingen zijn in de tot nu toe •gevolgde regeling. De voornaamste zijn eenige uitbreidingen zoowel wat betreft de hoeveelheid als wat betreft degenen die met deze verstrekking bedacht worden. Z.i. is noch het een noch het ander noo- dig. De heer L o m b e r t vraagt zich af, of het gewenscht is, direct met het maximale kwantum te beginnen. Velen zijn niet in de gelegenheid om brandstoffen op te spa ren. Handhaving van de oude maatregel acht spr. verstandiger. De heer Snel (S. D. A. P.) herinnert er aan, dat door het .opsparen" een zeker bedrag aan de menschen telken jare is ont houden. Met die regeling is thans gelukkig gebroken. Spr. zou voor hen, die dat wen- schen, geld willen verstrekken in plaats van kolen. Bij abnormale koude houdt spr. zich het recht voor aanvullende voor stellen te doen. De heer v. Weizen (C. P.) erkent, dat de voorgestelde regeling een verbetering is, zij het dan ook een kleine verbetering. Of de werkloozen al of niet willen sparen, moet men aan henzelf overlaten. De heer Wilbrink (C.H.) ziet geen re den om het huidige college een pluim te geven, want dat er thans meer gegeven kan worden, ligt uitsluitend aan de om standigheid, dat de cokes-prijs is gedaald. Inzake het geven van geld in plaats van natura, heeft spr. geen bezwaar, voor de toekomst althans. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) zegt, dat het thans voor het eerst gelukt is, om den bijslag van 1.voor de volle 100 pet. aan de werkloozen ten goede te doen komen. Dat resultaat is zeker bereikt door de verlaging van den cokes-prijs. De heer Romijn vond de hoeveelheid van verlèden jaar voldoende, maar B. en W. konden thans meer geven en derhalve deden zij dat. De grootere hoeveelheid geeft gele genheid om wat op te sparen voor groote koude. Bij zeer koude perioden zullen ech ter toch nog extra maatregelen worden overwogen. De uitbreiding tot de z.g. kas- trekkers vindt spr. gerechtvaardigd met het oog op de toch reeds zeer verslechterde toesstanden voor deze personen. Hst gaat trouwens slechts om circa 50 personen. Het Rijk staat een gelduitkeering toe, maar dat zou thans een handicap zijn voor de gemeente, met het oog op de voorraden bij de Lichtfabrieken. Later kan het worden overwogen. Na eenig repliek door de heeren Lom- bert, Romijn en Goslinga (A.R.), waarop wethouder v. Stralen antwoordt, dient de heer Romijn (V.B.) een voor stel in, om geen brandstoffen te verstrek ken aan de z.g. kastrekkers. De heer Wilmer (R.K.) vraagt zich ai, wat er zal gebeuren bij een extra stren ge vorst-periode. In de stukken staat, dat de werkloozen zelf moeten sparen; de wet houder zeide evenwel, dat er toch extra maatregelen zullen worden overwogen. Spr. vraagt nadere toelichting. De heer Wilbrink (C.H.) gaat ac- coord met de uitbreiding der brandstoffen- verstrekking tot de kastrekkers, welke uit breiding z.i. zeer billijk is. Na eenige opmerkingen van de heeren v. Weizen, R om ij n, S ch11 er, ant woordt wethouder v. S t r al e n op de vraag van den heer Wilmer, dat de verstrekking voldoende is voor een normalen winter. Bij een abnormaalstrengen winter zal een extra voorziening moeten worden beraamcr (Wordt vervolgd). LAATSTE BERICHTEN MR. LODER ERNSTIG ONGESTELD Naar wij uit Den Haag vernemen, is de toestand van mr. B. C. J. Loder, oud president van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, die reeds geruimen tijd ingesteld was, in de laatste dagen zeer verergerd. Mede met het oog op den hoogen leef tijd van mr, Loder is de toestand thans zeer zorgwekkend. DISCONTO-VERLAGING. De Nederlandsche Bank verlaagt met in gang van 5 November haar tarieven over de geheele linie met een 1/2%. Het wissel-disconto zal derhalve vanaf morgen 4% bedragen. DE SCHOENFABRIKANTEN EN DE VOORGESTELDE VERHOOGING DER OMZETBELASTING. De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht waarin zij haar bezwaren uiteenzet tegen de voorgestelde heffing van opcenten op de omzetbelasting. De scherpe onderlinge concurrentie tus- schen de Nederlandsche schoenfabrikanten zal het practisch niet mogelijk maken deze nieuwe heffing op de afnemers te verhalen. De Federatie verwacht van deze heffing dan ook een verhooging van de vaste las ten van den fabrikant. Zij verzoekt de Ka mer aan dit ontwerp van wet-hare goed keuring te onthouden voor zoover daarbij voorgesteld wordt een heffing van 20 op centen op de omzetbelasting. KATHOLIEKE BOEREN- EN TUINDERS- BOND. In de vergadering van het Hoofd- en Da- gelijksch Bestuur van den Katholieken Ne- derlandschen Boren- en Tuindersbond, gehouden op Maandag, 28 October 1935 te Utrecht, werd mededeeling gedaan van een schrijven ontvangen van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen, waarin de aandacht van het Bestuur werd gevestigd op den nood der groote gezinnen onder de tuin ders, die door de maatregelen tot beper king van de teelt zoo zwaar werden getrof fen. Het Bestuur stelde zich op het stand punt, dat met behoud van het stelsel van bedrijfssteun zeer zeker de belangen voor de groote gezinnen zooveel als maar mo gelijk is op bijzondere wijze moeten wor den behartigd. Ingevolge een hiertoe gedaan verzoek van de Nederlandsche Wolfederatie werd besloten den secretaris aan te wijzen als adviseur bij deze vereeniging. Besloten werd de heeren Jac. Groen Az. te Zuid-Scharwoude en J. D. de Kok Dz. te Loosduinen als lid resp. plaatsvervan gend lid aan te wijzen in de Commissie van Samenwerking tusschen de tuinbouworga nisaties en de landarbeidersbonden. Door de delegatie, welke op 24 October 1935 een audiëntie had bij Zijne Excellen tie den Minister van Landbouw en Vissche- rij, werd hiervan verslag uitgebracht. Besloten werd van 47 Januari 1936 een leiderscursus te organiseeren als voortzet ting van de in vroegere jaren gehouden Ontwikkelingsdagen. De cursus zal worden gehouden op de H. Land-Stichting te Nij megen. De deelnemers zullen worden aan gewezen door de Besturen der gewestelijke organisaties benevens die der buitengewone lden van den Kath. Ned. Boeren- en Tuin dersbond. Het volledige program zal bin nenkort worden gepubliceerd. Besloten werd medewerking te verlee- nen aan een inzending vanweg de Katho lieke Sociale Organisaties van Nederland naar de in 1936 in de Vaticaansche Stad te. houden Wereldtentoonstelling van de Ka tholieke Pers. Van gedachten werd gewiseld over de instelling door den Minister van Land bouw en Visscherij van een Commissie in zake wijzigingen in de landbouwcrisis maatregelen, over den melkprijs, waarnaar dient te worden gestreefd, over het volgens de geruchten spoedig in te stellen boter - monopolie en over de varkenspolitiek. De hieromtrent genomen besluiten -zullen te bestemder plaatse worden ter kennis ge bracht en verdedigd. ARRESTATIES TE DELFT. Wederom heeft de politie te Delft de hand weten te leggen op een drietal in brekers, die reeds eenige vonnissen achter den rug hebben. Nadat de vorige week was bemerkt, dat eenige jongelui zich verdacht ophiel bij een houten gebouw aan de Mijnbouw- straat, welk gebouw vroeger in gebruik was bij de Technische Hoogeschool, werd er gedurende enkele avonden door re chercheurs in dit gebouw post gevat. Gisteravond te omstreeks half zeven hoorden de rechercheurs eenig lawaai en even later bemerkten zij, dat in den kel der gezaagd werd. Een der rechercheurs vroeg om assistentie, waarna het gebouw door de politie werd afgezet. In den kel der trof men twee jongemannen, den 16- jarigen v. d. B. en den 19-jarigen S. Later op den avond werd nog aangehouden de 18-jarige S. Het drietal bleek reeds eer der uit den kelder een aanzienlijke hoe veelheid lood te hebben gestolen. Tijdens de overbrenging naar het bu reau van politie gaf een der gearresteer den een agent van politie een slag in het gezicht, waarop beide dieven werden ge boeid. 300.000STE BEZOEKER OP SCHIPHOL Aangelokt door het mooie weer en in nieuwsgierigheid naar den nieuwen weg, zijn Zaterdag en Zondag een voor dezen tijd van het jaar zeer groot aantal bezoe kers naar Schiphol gekomen. Zaterdag wa ren er 406, Zondag 1513, van wie er 65 een rondvlucht maakten. En onder deze Zondagsche bezoekers bevond zich de 300.000ste, die in 1935 zijn belangstelling voor de Amsterdamsche luchthaven toon de, Deze 300.000ste, een inwoner van Vel- zen, werd met een toespraak ontvangen, kreeg de legpenning der K.L.M. ten ge schenke en twee retours op een der bin- nenlandsche luchtlijnen. TELEGRAMMEN FEY VOOR TERUGKEER NAAR MONARCHIE. WEENEN 4 November (A.N.P.) Tijdens de grootste betooging, die sedert den oor log in Oostenrijk ten gunste van Habsburg is gehouden, heeft majoor Fey een toe spraak gehouden voor 10.000 oorlogvete ranen, welke culmineerde in den uitroep: „Heil Keizer Otto". Prins Schoenburg-Harten verklaarde: „Wij eischen, dat aartshertog Otto onmid dellijk terugkomt en den Oostenrijkschen troon bezet". DE VOLKSSTEMMING IN GRIEKENLAND. ATHENE, 4 Nov. (A. N. P.). Hedenmor gen is de voorloopige uitslag bekend ge maakt van de volksstemming over de te rugkeer van de monarchie. Van de 1.527.714 kiezers, die aan de stemming hebben deel genomen, stemden 1.491.992 vóór de mo narchie en 32.454 voor de republiek, ter wijl 3540 stemmen ongeldig waren. KONING GEORGE 16 NOVEMBER NAAR ATHENE. LONDEN, 4 November. (A. N. P.). Ko ning George van Griekenland, die te Lon den het resultaat van de volksstemming heeft afgewacht, verklaarde aan zijn vrienden zeer verrast te zijn over de over weldigende meerderheid, waarmede 't Griek sche volk zioh voor zijn terugkeer heeft uitgesproken. Hij is van plan op 16 No vember naar Athene te vertrekken, om den troon te bestijgen welke hem door het plebisciet is aangeboden. CHINA STABILISEERT ZIJN MUNT SJANGHAI, 4 November. De Chinee- sche regeering heeft besloten krachtige maatregelen te treffen tot stabilisatie van de valuta, waardoor men een einde hoopt te maken#aan de financieele crisis, die een verlammenden invloed heeft op den han- deL Reeds heden treedt de maatregel in werking tot nationalisatie van den zilver- voorraad. Indien de buitenlandsche ban ken zich niet aan de verordening houden verwacht men, dat hier spoedig een zil veruitvoerverbod zal volgen. Reeds heden moeten alle rentebetalingen en alle openbare af particuliere betalingen in bankbiljetten geschieden en is het ge bruik van zilverdollars of edele metalen verboden. De bankbiljetten der regeeringsbanken worden wettig .betaalmiddel en de biljet ten der particuliere banken moeten bin nen twee jaar door biljetten van de cen trale bank als eenige staats-circulatiebank worden vervangen. De Chineesche dollar wordt op zijn huidigen stand gestabili seerd. De regeering kondigt voorts een reor ganisatie van de centrale bank aan met het doel de valuta te beschermen en tot beveiliging van de geldmarkt met het oog op handel en industrie, waarbij in het bij zonder rekening wordt gehouden met de hyaptheekmarkt. Binnen 18 maanden moet de staatsbegrooting in evenwicht zijn. Ver der worden scherpe maatregelen tegen spe culatie en prijzenwoeker aangekondigd. DE STORM IN DE ZWARTE ZEE. MOSKOU, 4 Nov. (A. N. P.). De storm in de Zwarte Zee woedt nog steeds voort en heeft een windsterkte 12 bereikt. De ijsbreker '„Toros" is uitgevaren om assis tentie te verleenen aan het stoomschip „Tsjitsjerin" aan boord waarvan zich Rus sische deelnemers aan sportfeesten te Istanboel bevinden, die op den terugweg naar huis zijn. In vele havens moest het werk vanwege den storm gestaakt worden Ook de Oostzee-havens worden door storm geteisterd, evenals de havens aan de Witte Zee. De ijsbreker „Sadko", die op wg was van Moermansk naar Spitsbergen had met een zoo z waren storm te kam pen, dat het schip opdracht kreeg het Be ren-eiland aan te loopen en daar te wach ten tot de storm in kracht zou afnemen. EEN GEESTESZIEKE BRANDSTICHTER TE NEW YORK. NEW YORK, 4 November. Een gees teszieke brandstichter die in de laatste maanden in het New Yorksche district Harlem meer dan 20 branden heeft ge sticht en naar wien de politie ijverig zoekt, heeft in den afgeloopen nacht een oude vijf verdiepingen hooge huurkazerne in een der armste deelen van het New Yorksche East-End in brand gestoken. De bewoners werden in hun slaap verrast en er speel den zich vreeselijke scenes af. De brand weer die met levensgevaar de bewoners in veiligheid bracht, vond in de keuken van een woning de verkoolde lijken van een moeder met vijf kinderen van 8 tot 14 jaar. Een tweede brand, die de brandstichter had veroorzaakt, kon nog tijdig gebluscht worden. De brandstichter heeft de gewoon te brandbare stoffen in een kinderwagen te verbergen en deze in het trappenhuis in brand te steken. Vif HTEN AMSTERDAM, 4 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. 545 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: 4851, 4046 en 3038 cent per kg. slachtgewicht^ 105 melk- en kalfkoeien f 125170 per stuk; 101 vette kalveren 2e kwal. 4046 en 3e kwal. 3238 cent per kg. levend gewicht; 74 nuchtere kalveren f 3.506.50 per stuk, 85 schapen en lam meren: schapen f 1620 en lammeren f 1215 per stuk; 512 varkens: Vleesch- varkens wegende van 90110 kg. 5354 cent, zware 5253 en vette 5152 cent per kg. slachtgewicht. 18 paarden f 70110 per stuk. Overzicht: Runderen behoorlijke aanvoer, handel zeer stug, onveranderde prijzen. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel. Vette kalveren, minder aanvoer, handel vlug. Eenige 4 cent boven notee ring. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer stugge handel. Constante prijzen. Schapen en lammeren, redelijke aanvoer, handel traag. Varkens ruimere aanvoer. Handel zeer stug. Prijzen iets lager. Paarden stille aanvoer en handel. ROTTERDAM, 4 Nov. Vee. Aanvoer: 2434 stuks. 507 vette runderen, 292 vette kalveren, 936 schapen en runderen, 694 varkens, 5 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koeien 46, 42 en 2733 cent, vette kalveren 75, 65 en 4045 cent, var kens levend gewicht 44, 42 en 40 cent, schapen 36, 32 en 28 cent, lammeren 37, 33 en 28 cent. Prijzen per stuk: schapen f 151218, lammeren f 12106. Over zicht: Vette koeien en ossen aanvoer kor ter, handel tamelijk, prijzen le en 2e kwa. liteit als vorige week, 3e kwaliteit iets stijver, prima 50 vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel redelijk, urijzen als 29 Oct. prima 80. Schapen en lamme ren, aanvoer korter, handel lui, prijzen schapen onveranderd, lammeren iets stij ver. Varkens, aanvoer aanmerkelijk rui mer, handel slecht, prijzen lager.. UTRECHT, 2 Nov. Boter 8590 cent, kaas 2030 cent, Eieren f 4.005.75 per 100 stuks. Vee. Aan de markt alhier waren he den aangevoerd 3255 stuks vee. De prij zen waren als volgt: stieren 17—20 cent, slachtkoeien tweede soort 2120 cent, derde soort 1720 cent, alles per pond. Vaarzen f 90160, pinken f 6595, melk koeien f 100190, kalfkoeien f 110200, varekoeien f 80145, magere kalveren f 4060, nuchtere kalveren f 58, magere biggen f 913.50, magere schapen f 1120, lammeren f 712, alles per stuk BURf-PmnrrF STAND LEIDEN. G e b o r e n: .Johan, z. v. J. Klein en M. Nebbeling. Johannes, z. v. I. Boekkooi en J. Bavelaar. Elisabeth Hlelna Theo dora, d. v. I. v. d. Linden en E. H. Schlag- wein. Ondertrouwd: J. J. Kooreman jm 22 j. en M. A. Buis jd. 20 j. H. A. de Haas jm 26 j. en S. Boom jd 26 j. F. Tuijthoff jm 20 j. en N. A. Mieremet jd 20 j. C. B. de Tombe jm en G. Meijer jd. J. P. Louwrier jm 21 j. en P. Cornet jd 19 j. P. C. Arnoldus jm 29 j. en P. Selier jd 24 j. S. Kijk in de Vegte jm 21 j. en J. C. Kromhout jd 19 j. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Roxy: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59 25 Londen 7.25l/4 New York1-473 8 Parijs 9.701/2 Brussel 24.89 Zwitserland 47.89 Milaan .12.— Madrid 20.15 0si°S6.45 Kopenhagen32.40 Stockholm 37.40 Praage.10 Weenen Boedapest Prolongatie 3 1/4—3 1/2% BEURSOVERZICHT. De Vereenigde Staten zijn verreweg de grootste petroleumproducenten van de ge heele wereld. In 1934 produceerden zij 122,3 millioen ton tegen 84,8 millioen ton door alle overige productielanden tezamen. In het cijfer voor de Vereenigde Staten is bovendien geen rekening gehouden met de onwettig gewonnen olie. Hoewel het land het grootste gedeelte van de productie voor eigen behoefte noodig heeft, is zijn export grooter dan van eenig ander land. Desondanks heeft de Amerikaansche pe troleumindustrie gedurende langen tijd ge leden onder een te groote petroleumpro- ductie, waardoor de voorraden zich ophoop ten en de prijs zoowel van de ruwe olie als van de afgewerkte producten sterk daalde. In sommige Amerikaansche Staten zijn door de regeering maatregelen geno men om de productie meer in overeen stemming te brengen met het verbruik en inderdaad is hierdoor in den loop van den tijd eenige verbetering tot stand gekomen. Weliswaar kreeg men te kampen met on wettig gewonnen petroleum, doch door een strengere controle is dit euvel in den loop van dit jaar tot een betrekkelijk geringen omvang teruggebracht. In Californië ech ter bleek het niet mogelijk een wet tot stand te brengen, waarbij de peroleum- productie aan bepaalde grengen werd ge bonden. Nu is Californië op een na de grootste petroleumproducent van de Ver Staten. Zijn aandeel in de totale productie van Amerika bedraagt 25,%. Toch zou deze omstandigheid de Amerikaansche petro leumindustrie niet in gevaar hebben ge bracht, indien niet in Augustus j.l. nieuwe zeer rijke petroleumvelden in Californië waren gevonden, waardoor de productie van dien Staat in snel tempo belangrijk steeg. Als gevolg hiervan werden de prij zen in Californië belangrijk verlaagd en men vreesde voor een uitbreiding van den prijzenoorlog. Het is echter gelukt niet al leen om den strijd te localiseeren tot Cali fornië, doch bovendien hebben de omstan digheden meegewerkt, om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het verbruik van benzine is, ondanks het verstrijken van het seizoen, nauwelijks verminderd, terwijl groote aankoopen van Italiaansche zijde de voorraden tot een normaal niveau hebbep gereduceerd. Op 2 October j.l. heeft de Union Oil Company of Californië (een dochtermaatschappij van Shell Union Oil Corporation) de ruwolieprijzen met 55 dollarcent per barrel verhoogd en de ge middelde petroleumprijs is thans hooger dan hij was voor de verlaging in Augustus plaats vond, ja zelfs hooger dan hij was in de afgeloopen twee jaar. Men houdt er rekening mede, dat de prijzen opnieuw zullen kunnen worden verhoogd en thans •niet alleen in Californië, doch ook in an dere staten van de Amerikaansche Unie. De vaste houding die de Amerikaansche petroleumaandeelen aan den dag leggen, is dus wel gemakkelijk te verklaren, temeer daar de kwartaalverslagen die door ver schillende dezer ondernemingen zijn gepu bliceerd, veel gunstiger zijn geweest dan verwacht werd, gezien de ongunstige prijs ontwikkeling in de maanden Augustus en September. Daar de Amerikaansche petroleumin dustrie op de petroleum wereldmarkt een overheerschende rol speelt, is het gemak kelijk te begrijpen, dat de gunstiger voor uitzichten hun stempel hebben gedrukt op de situatie in andere productielanden. Ook elders zijn petroleumaandeelen onder in vloed van dit alles vaster gestemd en op de Amsterdamsche Effectenbeurs is dit wel duidelijk gebleken in het koersverloop van aandeelen Koninklijke Petroleum die reeds geruimen tijd aanmerkelijk boven 200% noteeren. Weliswaar zijn geruchten omtrent een interimdividend niet vreemd geweest aan de vaste stemming, doch deze geruchten zouden minder geloof hebben gevonden indien de Amerikaansche petro leumindustrie geen keer ten goede had ge nomen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3