Provinciale Staten van Zuid-Holland. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Begrootingstekort 1936 geraamd op ƒ110.000. Hoe het gedekt wordt. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de provinciale begrooting voor 1936 aan de le den der Prov. Staten toegezonden. Bij de samenstelling dezer begrooting moest wederom rekening worden gehou den met een aanzienlijke daling der be lastingopbrengst. De opbrengst van de ten behoeve van de provincie geheven 13 op centen op de inkomsten- en vermogensbe- losting voor 1936 moet resp. 181.000 en 14.600 of in totaal 195.600 lager wor- den geraamd dan in de begrooting voor 1935. De werkelijk opbrengst van de op centen op deze bela,sting voor 1934 zal, voor zoover thans bekend, niet minder dan rond 451.000 beneden de oorspron kelijke raming blijven ten gevolge waar van de gewone dienst van dit jaar ver moedelijk een tekort van rond 100.000 zal opleveren. Daartegenover staat een regelmatig voortgaande stijging van de opbrengst der opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen. Dank zij deze stijging kon de totale vermindering der belastingopbrengst van den dienst 1936 worden teruggebracht tot 146.600. Het geraamde tekort bedraagt, nadat verschillende ramingen nog eens nader wa ren overwogen, rond 110.000. In dit tekort is op de volgende wijze voorzien: a. ver mindering personeelsuitgaven 50.000b. Verlaging raming subsidies krankzinigen- rerpleging 25.000; en c. verlaging ra ming post onvoorziene uitgaven ƒ35.000. 5 pet. salarisverlaging voor het Provinciaal Personeel. Op aandrang van de Regeering stellen Ged. Staten v-n Zuid-Holland voor een sa larisverlaging in te voeren van 5 pet. voor het provinciaal personeel. De gevolgen hiervan kunnen intusschen eenigermate worden verzacht, voor dat ge deelte van het provinciaal personeel, dat de laatste jaren het meest in bezoldiging is achteruitgegaan. De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft n.l. goedgevonden dat de overgangsbepaling, waartoe bij de laatste salarisverlaging is besloten, voor de jaren 1936 en 1937 gehandhaafd blijft. Volgens deze regeling zal over 1936 geen_ ambtenaar minder ontvangen dan 75 pet. en" over 1937 70 pet. van hetgeen hij in die jaren zonder de achtereenvolgende sala risverlagingen in den op 1 April 1934 be- kleeden rang zou hebben genoten. Eerst met ingang van 1 Januari 1938 zullen t.a.v. de ambtenaren, voor wie de overgangsre geling dan nog van beteekenis is, de ge volgen van de nieuwe verlaging zich doen gevoelen doordat met ingang van dien da tum het percentage van de maximale ver laging, dat de overgangsbepaling toelaat, tot 35 wordt verhoogd. Bovendien zullen het minimum en het maximum der kindertoelage, het bedrag van de huwelijkstoelage en het maximum salaris, waarbij deze toelage wordt geno ten, zoomede eenige andere toelagen, waar onder die van enkele boden, niet in de 5 pet. verlaging worden betrokken. Jaarwedden Ged. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen in verband met het schrijven van den Minis ter van Binnelandsche Zaken d.d. 4 Sep tember j.l. voor, het bedrag van de jaar wedde van de leden van Ged. Staten, waar van ieder de helft tusschen de leden als presentiegeld wordt verdeeld, met ingang van 1 Januari 1936 vast te stellen op 4500. BINNENLAND GEEN STEUNVERLAGING. Tenzij tengevolge van loonsverlaging. Op vragen van den heer Sneevliet in verband met de loonen der havenarbeiders in Amsterdam en de verlaagde steunuit- keering voor werklooze havenarbeiders, en betreffende een algemeene verlaging van werkloozensteun, antwoordt de heer Slin- genberg, Minister van Sociale Zaken o.a. het volgende: Een algemeene verlaging van werkloo- «ensteun is niet in voorbereiding. De in de eerste vraag bedoelde beslissing is niet an ders dan een normale toepassing van den algemeenen regel, vastgesteld in de steun regeling, dat de steun nooit meer mag be dragen dan een bepaald percentage van het loon, dat de betrokkene zou kunnen ver dienen. Naarmate het loon wijziging on dergaat, moet het maximum steunbedrag automatisch volgen. De gemeentelijke organen voor steunver- leening behooren zich dan ook regelmatig van het loonpeil in de verschillende bedrij ven op de hoogte te houden om, zoodra loonsverlagingen plaats hebben, de maxi mum steunuitkeeringen daaraan te doen aanpassen. Het Rijk houdt hierop toezicht en stelt zoo als i.e., zoo noodig zelfstandig wijziging in de loonnormen vast. SECRETARIS VAN MINISTER DECKERS. Zcodra mr. dr. L.. N. Deckers het ambt van minister van Landbouw aanvaardde, voelde hij behoefte aan een secretaris, die het rninisterieele we.-k kon helpen ccördi- neertm. Als zoodanig heeft de minister aan gezocht den heer ir. L. Peters, aie land- bouwconsulent was te Washington en thans te Brussel aan ons gezantschap deze func tie waarneemt. Voorloopig zal de heer Pe ters beide ambten blijven combineeren en blijft hij te Brussel woonachtig. Wegenverbetering. Voor aanleg en verbetering van'de groo- te verkeerswegen in Zuid-Holland is op de provinciale begrooting voor 1936 3.000.000 uitgetrokken. (De uitgaven over 1933 heb ben ƒ2.362.119.24 bedragen). In 1936 zal getracht worden de percee- len aan te koopen voor de verdere vol tooiing van het wegvak Zoetermee r Stompwijk en zullen de plannen wor den uitgewerkt voor de verbetering van den weg S t o m p w ij k-L e i d e n. Bij den aankoop van terreinen benoo- digd voor het wegvak B o s k o o pA 1- p h e n aan den Rijn worden vele moeilijk heden ondervonden. Voor de benoodigde terreinen werden n.l. prijzen gevraagd, welke ver uitgingen boven de waarde dezer perceelen, zoodat zelfs de mogelijkheid overwogen is, om hier een ander tracé te volgen. Sindsdien hebben de onderhande lingen echter een gunstiger verloop geno men, zoodat thans verwacht mag worden, dat in 1936 alle benoodigde terreinen in eigendom der Provincie zullen zijn over gegaan. Daarna zal de uitvoering der wer ken zoo spoedig mogelijk volgen. Omtrent het plan voor de verbetering van den weg Wassenaa rN oord- Hollandsche grens dat in overleg met de Rijkswaterstaat werd opgemaakt en waarin tevens is opgenomen de doortrek king van dezen weg van Wassenaar naar Scheveningen, worden besprekingen ge voerd met het bestuur der gemeente 's-Gra- venhage. Middelerwijl is een aanvang ge maakt met de uitwerking der plannen voor een omlegging om Ka t w ij k, waarin te vens een nieuwe brug is opgenomen over 't Uitwateringskalaal aldaar, zulks ten noor vanging van de smalle brug juist ten noor den van de kom van Katwijk De plannen zijn zoover gevorderd, dat, mocht omtrent het groote plan overeen stemming worden bereikt, spoedig met den grondaankoop kan worden aangevangen. Nieuwe Piet Gijzenbrug. In 1936 zal waarschijnlijk begonnen kun nen worden met den bouw van een nieu- wePietGijzenbrugoverdeLeid- sche Trekvaart. De plannen voor den toekomstigen weg van Sassenheim naar den Nieu wen Rijksweg Oegstgeest naar Haarlemmermeerpolder zijn thans in het stadium gekomen, dat spoe dig met den grondaankoop kan worden be gonnen. Met B. en W. van Sassenheim wer den besprekingen gevoerd omtrent den loop van den weg door het gemeentelijk uitbreidingsplan en omtrent de verlegging van de aansluiting van den weg aan ge noemden Rijksweg worden thans reeds door bemiddeling van het Rijk aangekocht. Ten aanzien van den weg L e i d e n Nieuwe Wetering zal in 1936 ge tracht worden de benoodigde perceelen te verkrijgen voor verbetering van de bochten nabij de boerderij „Straathof' te Nieuwe Wetering en zullen eenige oude vaste brugjes, welke hinderlijk zijn voor het verkeer, door nieuwe worden vervan gen. Spoedig zal een aanvang worden ge maakt met het uitwerken der plannen voor den weg Rijnsaterwoud eH aar- lemmermeerpolder. Omtrent de aansluiting van dezen weg aan den nieu wen Rijksweg door den Haarlemmermeer- polder is overleg gaande met het bestuur der provincie Noord-Holland. De werken tot aanleg van een weg langs de Oostzijde van het Aar kanaal zijn voortgezet voor zoover be treft het maken van opritten naar de nieuw te bouwen Rijnbrug over het Aar kanaal Het ligt in de bedoeling in 1936 een aanvang te maken met het afwerken van dezen weg. DE THESAURIER-GENERAAL. „Het Volk" meldt, dat de heer mr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal van het de partement van financiën, tegen 1 Januari a.s. ontslag uit zijn funotie heeft gevraagd, maar op andere wijze aan net ambtelijk apparaat verbonden zal blijven. Als opvolger van den heer van.Doorninck schijnt zeer ernstig in aanmerking te ko men de heer mr. L. A. Ries, geboren in 1893, en sinds 1 Januari 1927 administra teur aan het departement van financiën, een ambtenaar, die de laatste jaren her haaldelijk deelnam aan besprekingen met het buitenland. PADVINDERS-JAMBOREE IN 1937. Nog niet beslist, of ze in Nederland zal worden gehouden. Zaterdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Padvindersbewe ging in het hoofdkwartier te Den Haag ver gaderd over de vraag, of van de Nederland sche Padvinderij de uitnoodigingen zullen uitgaan, om de Wereld-Jamboree der Pad vinders in 1937 in Nederland te houden. De Hoofdverkenner, Staatsraad Rambon- net, heeft op die bijeenkomst den huidigen stand van zaken uiteengezet. Deze is van dien aard, dat de beslissing nog eenige da gen is uitgesteld. Waarschijnlijk zal de be- slssing a.s. Dinsdag of Woensdag worden genomen. „Msbd." H. IJ. S. M. Aankoop van spoorwegen. In de Zaterdag te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der naaml. venn. H.IJ.S.M. is de directie gemachtigd tot aankoop met in gang van 1 Januari 1936 van de spoorwegen Amsterdam (Haarlemmermeer)Aalsmeer/ Uithoorn en NieuwersluisHoofddorp Haarlem, alsmede tot het sluiten van een overeenkomst met den staat der Nederlan den betreffende de exploitatie van ge noemde spoorwegen. R. K. BOND VAN K.J.M.V. IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering. Huldiging van den aftredenden Voorzitter. De Jaarvergadering van den Bond der K.J.M.V. in het Bisdom Haarlem werd Zon dagmorgen aangevangen met een H. Mis ter intentie van den aftredenden voorzit ter Ton Lohman uit Haarlem. De stemmige kapel van 't St. Liduina-Gesticht te Lei den was geheel gevuld met afgevaardigden en bestuursleden der verschillenden K.J.M. V-afdeelingen uit het Bisdom. De H. Mis werd ongedragen door den Bondsmodera- tor Rector Beune, die in een korte kern achtige toespraak onder de H. Mis nog eens bijzonder wees op het doel en de diepere beteekenis der K.J.M.V. voor de Midden standsjongeren. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben werd de Jaarvergadering in het Café-Rest. „In den Vergulden Turk" ge opend door den Bondsvoorzitter met een hartelijk woord van welkom, in het bij zonder aan den Bondsmoderator en de heeren Klaver uit Hillegom en Verkleij uit Sassenheim, welke resp. de Hoofdbe sturen van de Hanze en L.T.B. vertegen woordigden. De Bondsvoorzitter wilde in zijn ope ningswoord nu eens niet uitweiden over het doel der K.J.M.V., daar dit den leden nu wel bekend zal zijn, maar eerder een bijzonder woord wijden aan de verhouding van de K.J.M.V. tot de Katholieke Actie. De vrees is wel eens uitgesproken, dat de K.J.M.V. daardoor haar zelfstandigheid zou verliezen. Dat deze meening geheel on juist is, toonde spr. zeer uitvoerig aan. De K.J.M.V. is door Mgr. Aengenent z.g. waardig gekeurd deel te nemen aan de Katholieke Actie. Dit legt een speciaal merkteeken op de K.J.M.V., en tevens legt dit op iedere K.J.M.V.-er meer dan ooit de verplichting te zorgen, dat hij een waar dig lid der K.J.M.V. is en blijft. Spr. eindigde met de aansporing de gees telijke leiding steeds te blijven volgen. Vervolgens was het woord aan den secre taris, Jan Floor uit Lisse en Joop v. Adri- chem uit Den Haag als penningmeester, welke functionarissen het wel en wee van de K.J.M.V. op organisatorisch en finan- tieel terrein uitvoerig belichtten. Uit het goedverzorgde jaarverslag van den secretaris vermelden wij het vertrek van den eersten Bondsmoderator Rector J. B. M. Timp, door zijn benoeming in Augustus 1934 als Pastoor te Vlissingen. Verder constateerde de secretaris een ver steviging van het saamhoorigheidsgevoel onder de leden, waaraan het persoonlijk contact op de in kleinen kring gehouden gewestelijke Bestuurdersdagen niet vreemd, zal zijn. Dat het Bondsbestuur in het afge- loopen jaar niet heeft stilgezeten, blijkt wel uit het feit, dat het den Bond officieel zeventigmaal vertegenwoordigde. Het Bondsbestuur zelf kwam 27 maal bijeen en gaf vele uren van ingespannen arbeid in dienst van het ideaal der K.J.M.V. Verder memoreerde spr. dat naast het Verbonds orgaan „De Keten", een leidersblad, is ver schenen, dat eveneens wordt uitgegeven door het Nationaal Verbond der K.J.M.V. De inkomsten en uitgaven over het afge- loopen Bondsjaar bedroegen, volgens het overzicht van den penningmeester, 1864.50 De raming voor het komende jaar be draagt 1550.Als leden der kascom- missie voor 1936 werden benoemd de heeren P. Nühn uit Delft en D. Mulder uit Alkmaar. Vervolgens was de Bestuursverkiezing aan de orde door het heengaan van Ton Lohman als voorzitter, Herman Engels als vice-voorzitter en Jan Floor als secretaris, welke zich geen van allen herkiesbaar stelden. Alvorens tot de bestuursverkiezing over te gaan, werden de gebruikelijke afscheids- en hudetoespraken gehouden en werd de scheidende voorzitter verrast met een kleine bibliotheek, hem aangeboden door de afdeelingen als blijk van waardeering voor het vele verrichte werk in de afgeloopen vijf jaren. De secretaris deed nog voorle zing van telegrammen van hulde, welke van het Nationaal Verbond en de Bonden van het Aartsbisdom en de Bisdommen Roermond en Den Bosch waren binnen gekomen. Ton Lohman, die achter een barricade van boeken schuil ging, geflankeerd door een cactus-verzameling op betonpalen, sprak zijn oprechten dank uit voor zooveel waardeering. Ook de heeren Klaver en Verkley sloten zich met enkele welgemeen de woorden aan bij de vele loftuitingen op den scheidenden voorzitter. Onder aan voering van Bondsmoderator Beune werd met een driewerf hoera de bestuurspe riode van den eersten Bondsvoorzitter van Haarlem definitief afgesloten. Nadat met enkele woorden de scheiden de vice-voorzitter Herman Engels, die als Nationaal voorzitter nog in de K.J.M. blijft en de secretaris Jan Floor, die als ge trouwd man de K.J.M.V. voor goed ver liet, waren uitgeleid, werd de nieuwe Bondsvoorzitter Jan v. d. Berg uit Haar lem gekozen. Als bestuursleden werden verder nog uitverkoren Anton de Gruyter uit Den Haag en Wim Bleijs uit Leidschen- dam. Na de behandeling der ingekomen voor stellen van de afdeelingen Heemstede en Leiden, hield de weleerw. heer Th. v. d. Lugt, secretaris van de Mannelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie een in leiding over „Het wezen en doel van de Katholieke Actie". In een glashelder en boeiend betoog gaf de eerwaarde spr. een summière uiteen zetting van de essentieele grondslagen der Katholieke Actie. De K. A. is de ordening in ons katholieke vereen igingslev en, waardoor de persoonlijke activiteit en het werk der vereeniging een eigen plaats krijgt in het groote geheel. K. A. is de organische regeling van de leeken-activiteit, het is de georganiseerde deelname van den leekenstand aan het hiërarchisch apostolaat. Bij de K. A. gaat het om de heiliging der zielen en de ver breiding van het Godsrijk op aarde. De K. A. is dus een veroveringsbeweging. K. A. beteekent geen persoonlijke heiliging, die zich opsluit in zich zelf, maar veronder stelt een activiteit die veroverend optreedt naar buiten. Alles veroveren en vernieu wen in Christus, dat wil de K. A. Verder wil de K. A. ordening door coördinatie van geheel het katholieke vereenigingsleven waarbij echter geen enkele vereeniging overbodig wordt, maar waarbij allen gaan medewerken aan de vervolmaking van het groote geheel. De K. A. is hiërarchisch apostolaat. De kerkelijke leiding alleen ontving de zen ding van het apostolaat. Daarom is de K. A. een kerkelijke beweging en daarom hebben wij ons te houden aan de alge meene richtlijnen, welke Rome gegeven heeft. Rome heeft de leeken in de K. A. gegroepeerd volgens de natuurstanden d.w.z. mannelijke en vrouwelijke volwas senen; mannelijke en vrouwelijke jeugd. Van fundamenteel belang is hierbij de groepeering volgens Bisdom en volgens parochie. Daarnaast is een verschillende regeling mogelijk overeenkomstig de acti viteit van een bepaald apostolaat. In som mige landen geschiedt deze regeling meer volgens stand en beroep. Dit laatste is bij ons de aangewezen weg, in verband met de hier bestaande stands- en beroepsorgani saties. Verder dient men met een zekere rang orde in de beweging rekening te houden. De werken van eigenlijke Katholieke Actie hebben ten doel de algeheele vor ming. Het algemeene maakt een or ganisatie tot orgaan der K. A. Zoo ook de K.J.M.V., welke een algemeen vor mend instituut is. Hiernaast dienen de helpende organisaties onderscheiden te worden. Het zijn de organisaties met een beperkt doel b.vb. de zuivere godsdienstige, de sportorganisaties e.d. De K. A. veronderstelt tevens een twee voudige werkzaamheid: de vorming en de actie. De Paus heeft echter nadrukkelijk verklaard, dat deze niet op elkaar volgend, maar gelijktijdig bestaand dienen te zijn, vooral bij de Jongeren. Tenslotte wees de eerw. spr. nog op de drie voorname hulpmiddelen der K. A.: het gebed, de actie en het offer. In het gebed moet de geest van het indi vidualisme „ik bid" wijken voor het ge meenschappelijke „wij bidden". De ge meenschappelijke deelname aan de God delijke Geheimen in Bisdom en Parochie is een allereerst vereischte. Wij moeten weer „kerkelijke" menschen hebben, wier „geheele" leven door de Kerk wordt be ïnvloed. Juist hier ligt een voorname taak van de Standsorganisaties der ouderen en jongeren. In het beroepsmilieu moet men op de eerste plaats apostel zijn, niet alleen in de kerk of het gezin. Het parochie-leven moet één levende gemeenschap zijn. Zoo krijgen we een centraal gerichte activiteit, die succes zal hebben. Versnippering van activiteit moet voorkomen worden. Wil de K. A. nu volledig slagen, dan is noodig een volgzaamheid aan de leiding en een bovennatuurlijke opvatting van ieders taak. K. A. is alles stuwen en bezielen met de idee van Christus met dien heiligen Geest, den geest van het Pinksterfeest. Spr. eindigde zijn voordracht met de aansporing den geest van de K. A. dik wijls te beleven rond het H. Altaar. Na het hartelijk dankwoord van den voorzitter voor de heldere uiteenzetting volgde de rondvraag, waarna deze belang rijke Jaarvergadering met den groet der Jongeren gesloten werd. Rest ons nog te vermelden, dat de schei dende Bondsvoorzitter bij acclamatie tot lid van verdienste werd-benoemd. BORGSTELLINGSFONDS VOOR GOUDA EN OMSTREKEN. De Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken heeft het initiatief genomen tot oprichting van een Borgstellingsfonds, dat werkzaam zal zijn in het geheele dis trict der Kamer en dat meer speciaal zal zijn bedoeld om den middenstand in dezen zoo uiterst moeilijken tijd bij te staan en, waar mogelijk, te steunen. De Kamer heeft den heer P. A. van Ag- gelen, directeur van de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden en districts-commissa- ris van het Rijnlandsche Borgstellings fonds, bereid gevonden over dit onderwerp een uiteenzetting te geven, waartoe een bijeenkomst is belegd op Woensdag 13 No vember a.s., des middags om half 3, in hotel „De Zalm" te Gouda. HET LOONPEIL IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Nieuwe besprekingen tusschen werkgever en werknemers. Vorige week hebben de beide werkge vers in de sigarenindustrie, het Verbond van Nederlandsche Sigarenfabrikanten en de Vereeniging van R. K. Sigarenfabri kanten, de besturen der vier betrokken arbeidersorganisaties uitgenoodigd om al vorens over te gaan tot invoering van de nieuwe loontarieven en andere arbeids voorwaarden op de basis van de scheids rechterlijke uitspraak aan het einde der eerste Novemberweek alsnog een geza menlijke bespreking te houden. De arbeidersorganisaties hebben thans, naar wij vernemen, aan de uitnoodigende vereenigingen medegedeeld, dat de hoofd besturen bereid zijn, aan een conferentie deel te nemen, op voorwaarde evenwel, dat deze bereidverklaring niet beschouwd zal worden als een in-beginsel-aanvaarden, door drie harer (de christelijke organisa tie stemde bereids in de nieuwe regeling toe) van de arbitrale uitspraak, welke loons verlaging inhoudt. Ten aanzien van deze voorwaarden ver zochten de arbeiders-afgevaardigden voor af nog even het standpunt der werkge vers te mogen vernemen. Na een bevredigend antwoord is thans de bespreking vastgesteld op Vrijdag 8 No vember te Utrecht in Terminus. „N. R. Crt." OPZEGGING COLLECTIEF CONTRACT BOUWBEDRIJVEN. Tegen 1 Maart 1936. De R.-K. en Chr. patroonsbonden hebben, aan de orbeidersorganisaties medegedeeld, dat zij de collectieve arbeidsovereenkomst, welke 1 Maart 1936 afloopt, wenschen op te zeggen. Zij achten loonsverlaging noodig en klas severlaging van een aantal plaatsen, terwijl niet overal de vacantieregeling zal kunnen worden gehandhaafd. De mate, waarin die loonsverlaging noo dig is, wordt niet medegedeeld, omdat men streeft naar samenwerking met den alge meenen werkgeversbond (Ned. Aannemers- bond en Patroonsbond voor de Bouwbe drijven in Nederland), welke zijn standpunt nog niet heeft bepaald. ONDERWIJZERSDAG TE GOUDA. De 11de vergadering van het personeel der openbare en bijzondere lagere scholen in de inspectie Gouda was zeer druk be zocht. De groote ,,Kunstmin"-zaal te Gouda was tot in alle hoeken met onderwijzend personeel bezet; ruim 450 onderwijzers en onderwijzeressen hadden aan den oproep van den inspecteur, den heer H. de Blouw, gehoor gegeven. In de ochtenduren deed ook de hoofdinspecteur, de heer P. van Nes Czn., van zijn belangstelling blijken. De heer de Blouw sprak een openings woord. Hij verwelkomde allen en speciaal den hoofdinspecteur. Deze richtte zich eveneens met enkele woorden tot de aan wezigen en bracht den inspecteur hulde voor de organisatie van dezen dag en voor het houden van de tentoonstelling, die de eerste is van dezen omvang op een inspec tiebij eenkomst. Allereerst volgde nu een les in natuur- historie, welke gegeven werd door den heer B. Swanenburg, onderwijzer aan de Cen trale Kopschool te Gouda. Ingeleid door de eerw. zuster Willibror- da, hoofd der R. K. meisjesschool te Bos koop, werd hierna door de eerw. zuster Christina, onderwijzeres aan deze school, een zangdemonstratie volgens de Ward- methode geboden. Over „Het leven der dwergen" hield ver volgens dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs te Utrecht, een causerie, toegelicht met lan taarnplaatjes. Na de pauze, waarin de belangstelling van velen weer uitging naar de tentoonstel ling, gaf de heer H. van der Kemp, hoofd eener bijz. lagere school te Alphen a. d. Rijn, met leerlingen der zesde en zevende klasse een taalles aan de hand van de in 1933 door den heer B. J. Douwes bestreden methode-Gielstra. De heer Gielstra was bij deze les aanwezig. Met een zangdemonstratie door leerlin gen van de school der Martnastichting te Alphen a. d. Rijn werd de dag besloten. „Msbd." PROCES-VERBAAL IN VERBAND MET UITVERKOOPSWET OPGEMAAKT. Drie proefprocessen uitgelokt te Groningen. In verband met de nieuwe, op 15 Octo ber in werking getreden wet, houdende re geling betreffende het uitverkoopen en op ruimen in het winkelbedrijf, heeft de Gro- ningsche politie Zaterdtg in drie gevallen proces-verbaal opgemaakt, welke proef processen ten gevolge zullen hebben. Het betreft hier overtreding van art. 2 lid 2 dier wet, waar staat vermeld, dat het verboden is om in het winkelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kon digen, dat daardoor redelijkerwijs de in druk wordt gewekt van tijdelijk voor- deelige aanbieden in verband met bijzon dere omstandigheden, welke zich ten aan zien van een winkelnering kunnen voor doen. Naar het oordeel der politie en ook van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke in geen der betreffende gevallen vergunning had verleend, is hier sprake van overtreding, daar dit inderdaad geval len zijn van h.i. „tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met bijzondere om standigheden." Het eerste geval betreft een groote ad vertentie van een modemagazijn, waarbo ven vermeld staat: „November-aanbie- ding" Het tweede een reclame-aanbieding in een krantje, uitgegeven door een win kelier, waarin een reclameverkoop voor den duur van acht dagen wordt aangekon digd, terwijl het derde geval een pamflet van een firma betreft, die iets aanbiedt, dat uitsluitend van 2 tot 7 November in ver koop wordt gebracht Zooals bekend, is in de Tweede' Kamer bij de behandeling der wet de wenschelijk- heid bepleit, dat de regeering een opsom ming zou geven van de aankondigingen, v/elke wèl en welke niet toelaatbaar zijn. Genoemd werden: verkoop wegens sterf geval, wegens vertrek naar het buitenland, op alle goederen 25 pet. korting (of een an der percentage), enz. Men meende, dat deze uitdrukkkingen niet geoorloofd zou den zijn. Van andere uitdrukkingen als: „specia le goedkoope aanbieding. Februari-aanbie- ding, bijzondere koopjes, e.d., achtte men de geoorloofdheid twijfelachtig. De politie wijst er op, dat de winkeliers er echter rekening mee moeten houden, dat, ook al verklaarde de regeering, dat h.i. een bepaalde aankondiging al of niet is geoorloofd, de rechter aan zulk een uit spraak, voor zoover zij niet in de wet is opgenomen, toch niet gebonden is. De Justitie zal de al of niet toelaatbaar heid van dergelijke aankondiigngen nu moeten uitmaken. „Tel."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11