BINNENLAND UIT DE OMGEVING DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN JEUGDSALARISSEN Wy zijn niet tegen de invoering van jeugdsalarissen. Een jeugdige arbeids kracht met vakpractijk en algemeene levenservaring heeft, als overigens alles gelijk is, niet dezelfde waarde als een oudere collega, ook al wordt hem het zelfde werk opgedragen. Wij stellen echter als voorwaarde, dat de jeugdsalarissen behoorlijk zijn er is een grens naar beneden óók voor deze sala rissen. De T ij d schijnt echter bezwaren te heb ben tegen het beginsel van de jeugd salarissen. „Dit systeem is in de eerste plaats on- salhrissen. Wij geven hier de opvatting van genoemd orgaan: „Dit syteem is in de eerste plaats on rechtvaardig. Het doet vreemd aan, dat het van een regeering komt, dat reeds jarenlang talmt met het nemen van mo netaire of deflatie-maatregelen uit vrees dat zij daarmee onvermijdelijke onbillijk heden begaan zal. Maar is de regeering tegenover haar onderdanen tot rechtvaar digheid gehouden, die zich uit in gelijke behandeling van wat gelijk is, des te na drukkelijker geldt dat gebod tegenover die onderdanen, die onmiddellijk in haar dienst staan. Bij dezen maatregel laat de overheid echter alle verband tusschen pres tatie en loon varen en maakt zij een door niets gebillijkt onderscheid tusschen ouden en jongen. Bij het omlaagdxukken van den salarispost, hetgeen zij onvermijdelijk acht, durft zij niet alle betrokkenen over één kam te scheren, doch zij zoekt den weg van den minsten weerstand. Zij beperkt de aanpassing tot die groepen waarvan verwacht kan worden dat hun protest het minst weerklank zal vinden, en die staats rechtelijk weerloos zijn. Want opvallend is het, dat de achterstelling ophoudt zoo dra de betrokkene het stemrecht krijgt. Doch ook practisch zijn aan het plan groote nadeelen verbonden. Op den leef tijd waarop jonge menschen zich ook fi nancieel op het huwelijk dienen voor te bereiden door te sparen en een „begin kapitaal" te vormen, wordt hun dit radi caal onmogelijk gemaakt". MUSSERT IN INDIE Uit een artikel in de Gelderlander: „De heer Mussert is, zooals men weet, naar Indië geweest. Een prachtland voor het nationaal- socialisme! „Daar is", zooals hij zelf, blijkens het verslag in de N. R. Crt. van den N.S.B.- Landdag te Loosduinen verklaarde, „het gezag in veilige handenHen minacht daar het politieke gekonkel en gekrakeel, dat het politieke leven hier te lande be- heerscht". Toen kwam plotseling' het bericht, dat een der nummers van „Volk en Vader land" was verboden. Wegens onwaardig geschrijf tegen de Regeering. Dat was een bittere piL Maar er kwam nog wat. Het „Bataviasche Nieuwsblad" kwam met de verklaring, dat het bezoek van den heer Mussert aan Indië een stevig stuk van zijn reputatie heeft doen verloren gaan. De „Indische Courant" constateerde, dat de heer Mussert een critiek voert, welke het gezag ondermijnt, maar geen opbou wende gedachten brengt. Wat zou, vraagt dit blad, deze woud-be dictator doen, nadat hij de macht in han den heeft genomen en alle andersdenken den heeft gemuilkorfd, doen om de Indi sche begrooting te doen sluiten, den eco- nomischen toestand van het land te verbe teren, de werkloosheid op te heffen en aan de gebreküj denden voedsel te geven? „Klanken uit de kinderkamer der Ne- derlandsche staatkunde", aldus kwalifi ceerde de „Indische Courant" 's heeren Mussert's uitlatingen. Zou de leider thans gaan bemerken, dat Indië toch ook niet zoo'n paradijs voor het nationaal-socialisme is, als hij zich zelf had gedacht? Zou hij thans gaan begrijpen, dat men ook in Indië holle phrases en nuchtere werkelijkheid weet te onderscheiden? De oogen beginnen open te gaan voor de nationaal-socialistische werkelijkheid. Uit het buitenland liggen de voorbeelden voor het grijpen, welke doen zien, wat de practijk van het nationaal-socialisme is; muilbanden van eerlijke meeningen, staats- vergoding en staatsverslaving, de Kerk dwingen de dienaresse van den opper- machtigen staat te worden. Blijkens de bladen in Nederl. Indië laat men zich daar ook niet begoochelen door dikke woordenkraam. De leider heeft het tegendeel bereikt, van wat hij begeerde. In plaats van een „ik kwam, ik zag, ik overwon", is het op een verspelen van in vloed uitgeloopen". „Wanneer een bont winkel komt man, moet je even stil staan. Ik heb immers een nieuwe bontmantel noodig!" DE HUIDIGE POSITIE VAN DE VARKENSMARKT, NU DE CRISIS- HEF^NG IS VERLAAGD. Van het secretariaat van de 6 samenwer kende bonden int Slagersbedrijf, Grossiers en Varkenshandel ontvingen we de navol gende beschouwing. De bestuurderen van de 6 bonden bonden op het gebied van Slagersbedrijf, Grossiers en Varkenshandel, hebben alle aanleiding Minister Deckers, na de audiëntie op 23 Oct., dankbaar te zijn voor zijn spoedige beslissing om de 50 pet. verhooging, die 7 October op de crisisheffing voor varkens- vleesch wös gelegd, ingaande 28 October terug te nemen. De verhooging der heffing had er nim mer moeten zijn en nu de varkensprijzen nog verder waren gedaald, dan in de be doeling der Veehouderij-Centrale lag, was er allerminst aanleiding meer de verhoo ging te bestendigen. Wanneer de Veehouderij-Centrale nu zegt, dat haar doel bereikt is en voorko men is dat verdere voorraden in varkens werden gevormd, dan moeten we toch op merken, dat na den 7en October op de var- kensmarkten niet merkbaar was, dat de op gehouden varkens los kwamen. De aan voeren werden iets ruimer, maar dit heeft niet de vrij sterke prijsdaling veroor zaakt. Wel dat varkensvleesch ep spek be gin Oct. aan de toprijzen waren gekomen en spoedig minder vlot gekocht zouden zijn. Toen kwam de 50^pct. verhooging der crisisheffing het dure product nog eens extra belasten, wat tot gevolg had dat de vraag ineens hokte. Het publiek, de con sument, keerde zich tegen die extra-hef fing, dus tegen den maatregel van de Cen trale en deze kreeg het deksel op den neus, doordat de varkensprijzen als gevolg van de door haar zelf geremde vraag, in twee weken 7 a 9 cent per K.G. daalden. De boer werd de dupe, de handelaar die varkens in voorraad had eveneens en niet minder de grossiers en slagers, die hun debiet sterk zagen verminderd. In feite heeft dan ook de Centrale niet de voorraadvorming verminderd, maar ver meerderd. Ze heeft de slachting beperkt en het debiet van spek in het binnenland met een ruk geremd. Vermindering van spekdebiet zou toch zijn gekomen, de tijd van 't jaar brengt dat mee. Maar door het ingrijpen der Centrale is de normale wissel werking van vraag en aanbod verstoord. De spekmarkt voor het binnenland is ontredderd en voor het buitenland staat de gewone afvoer stop, wijl de Centrale 't monopolie heeft van den export en nog met voorraad genoeg zit om het door Duitsch- land toegestande exportkwantum voor dit jaar te kunnen uitvoeren. Begrijpelijk verlangen dan ook de gros siers en spekexporteurs dat de Centrale als remmende factor voor den spekexport spoedig verdwijne. Nu de crisisheffing op geslachte varkens tot 6 cent per K.G. is teruggebracht zien we het merkwaardige verschijnsel, dat dé aanvoeren van varkens op de markten van begin dezer week minderden. Sterk kwam dit uit te Rotterdam, Alkmaar en Gronin gen waar nauwelijks de helft van den aanvoer van vorige week werd bereikt en waardoor de prijzen van 4 tot 6 cent per KG. stegen. Ook de markten te Sneek en Purmerend waren iets hooger in prijs, hoe wel de aanvoer te Purmerend niet kleiner was. De boeren hebben van de verlaging geprofiteerd. Dus minder varkens aan de markten, hoo- gere prijzen. Weer speculatieve doeleinden bij de boe ren en ophouden van varkens? Weer aan leiding voor de Centrale om met een hef- fingverhooging in te grijpen? Alsjeblieft niet, we zouden nog verder van huis komen en de huisvrouw nog ver der van de door haar nu verwachte prijs daling van varkensvleesch. Wij beschouwen de positie van de var- kensmarkt zoo: er is momenteel nog een zekere schaarschte aan slachtrijpe varkens, maar de mindere slachtingen in de afge- loopen weken en de voldoende aanfok zul len dat tekort spoedig reduceeren. We ver wachten dan ook niet, dat deze week in gezette prijsstijging van varkens zich een week lang zal handhaven. Vooral de flau we positie der spekmarkt zal dit moeilijk gedoogen. Het varkensvleesch zou dan ook spoedig in prijs kunnen dalen, ware het niet, dat de vrij sterke daling in de spek- prijzen voorshands het voordeel van de lar gere heffing absorbeerde. Intusschen mag worden geconstateerd, dat het volksvoedsel spek voor de groote massa meer bereikbaar is geworden dan voor enkele weken het geval was, toen een abnormale vraag, als gevolg van het ham steren, de prijzen van alle hoorten vet op dreef. De prijsdaling van het varkens vleesch is derhalve afhankelijk van de sta bilisatie der spekprijzen, van het meerder debiet van spek dus Een prijsdaling van de varkens van groote beteekenis mag men niet verwachten en ook niet wenschen, want de productie is voor den boer thans maar even loonend en beneden prijzen van 2223 cent perpond levend al niet meer. De positie van de varkensmarkt is slechts gebaat bij een voldoende loonende afzet. Export kost thans geld, veel geld. De bin- nenlandsche markt kan een loonende prijs voor den boer besteden, als de afnemers voor het binnenland worden ontlsat van de drukkende 6 cent crisisheffing. De bacon- export is van zoo weinig beteekenis ge worden, kost daarbij zooveel geld, dat daarvoor de 100.000 en meer per week toch moeilijk met eenige rechtvaardiging besteed kan worden. De spekexport, al is ze door Duitschland beperkt, behoeft geen toeslag en steunt de varkensmarkt veel meer dan de millioe- nen gekost hebbende baconexport, die voor ons land, ook vóór de Crisisvarkenswet en bij zeer lage varkensprijzen, kas gewor den een verloren zaak. Door de baconindustrie met millioenen te steunen ten koste van de binnenlandsche markt, heeft men voor bate aan de var kenshouders „op het verkeerde paard ge wed" De boer helpen aan een loonende, zij het dan beperkte productie, stelt als eerste factor een onbelaste binnenlandsche consumptie, dus vrij van crisisheffingen en ook met minder druk van vaste lasten, als te hooge keurloonen en slachtrechten, om zetbelasting enz. SNELVERKEER AMSTERDAM DEN HAAG Vrijdag eerste deel van den nieuwen weg in gebruik Morgen zal het eerste gedeelte van den nieuwen weg voor snelverkeer tusschen Amsterdam en Den Haag opengesteld wor den. Dit eerste gedeelte wordt gevormd door den Spaarnwouderweg, welke loopt van den Sloterweg ten Zuiden van den ringspoorweg om Amsterdam tot den Spaarnwouderdwarsweg in den Haarlem mermeer. Het openen van dezen weg beteekent, zooals men weet, een groote verbetering in de verbinding tusschen de hoofdstad en het vliegveld Schiphol. Deze afstand wordt thans ongeveer drie kilometer korter. „Msbd." DE LOONEN BIJ DE SPOORWEGEN Van verlaging geen sprake Van de meest bevoegde zijde deelt men ons mede zulks in tegenspraak op het bericht in ons vorig blad (ook wij hebben dit bericht medegedeeld. Red. L. Crt.) dat er geen plannen bestaan tot het invoe ren van een nieuwe algemeene loonsver laging voor het personeel, in dienst van de Ned. Spoorwegen. „Tijd". H. W. D. HELLEBREKERS t Te Lübeck is in den leeftijd van 74 jaar overleden de heer H. W. D, Hellebrekers, een bekend Rotterdamsch industrieeL De heer Hellebrekers was eenige jaren voorzitter van de R.K. Werkgeversvereni ging in het bisdom Haarlem, voorzitter van de katholieke politieke organisatie in de Maasstad „Recht en Orde", en oprich ter van de vereeniging „Katholiek Rotter dam". De thans overledene was commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groo- ten en officier in de orde van Oranje Nassau. RUMOER IN DE AANNEMERSWERELD TE HAARLEM. Te Haarlem-Noord zijn geruimen tijd ge leden een aantal huizen gebouwd door klei ne N.V.'s, welke niet kapitaalkrachtig ge noeg waren om hun schulden et betalen en daardoor failliet gingen of surceance van betaling kregen Een aantal onderaanne mers en leveranciers, georganiseerd in de zg. Schadecommisie voor Haarlem en Om streken, werden daardoor erg gedupeerd. Zij beschouwen den aannemer S., kantoor- houdende te Amsterdam en wonende te Bussum, als den promotor voor de N.V.'s en stelden hem moreel aansprakelijk voor de niet betaalde schulden. De aannemer daarentegen acht zich wettelijk niet aan sprakelijk en weigert de schulden te beta len. Langdurige conferenties gedurende het tijdvak van November tot Mei van dit jaar tusschen de commisie en aannemer werden gehouden, maar ieder bleef op zijn standpunt. Ten slotte besloot de commis sie op andere wijze op te treden Zij pro beert thans te verhinderen dat de aanne mer de bouw van 4 huizen in de Prof. v. d. Waalstraat kan uitvoeren. Dit geschiedt op allerlei manieren. Zoo bewerkt de com missie de leveranciers om geen bouwmate rialen aan den aannemer te leveren en heeft zelfs een keer materiaal van het bouw werk aan de Prof. v. d. Waalstraat wegge haald. Dit bracht haar in conflict met de politie, die echter nadat haar de situatie was uiteengezet, besloten heeft zich ver der afzijdig te houden en alleen maar op te t reden als er relletjes en derg. zouden ont staan. Dit is reeds eenmaal geschied, toen een leverancier, die heel erg door de af faire gedupeerd was, uit wraak naar den aannemer heeft gegooid. De commissie heeft daarop maatregelen getroffen dat zoo iets in de toekomst niet meer zal gebeuren. Gisteren kwam een schip met steenen voor den aannemer aan. De commisie wist te verhinderen, dat dit schip in Haarlem gelost werd. Daarop voer het schip naar Heemstede, doch ook daar weigerden de steenzetters het schip te lossen. Vervol gens is het schip naar de Ringvaart in den Haarlemmermer nabij De Cruqius gebracht De aannemers requireerde werklieden uit Amsterdam en Katwijk per autobus, doch de commissie wist deze werklieden te be wegen het schip niet te lossen. Een wa gen welke reeds met steenen geladen was, werd weer afgeladen Even leek het of het mis zou gaan, doch de politie behoefda zich slechts tot toezien te beperk .n. Tot nu toe is het schip niet gelost. De secretaris van de Schadecommissie, die ons bovenstaande mededeeling ver strekte, deelde ons nog mede, dat de vor deringen van de commissie op den aanne mer totaal 54.000 bedragen. _Res." NIEUWE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Worden in Nederland gebouwd. Werd dezer dagen gemeld, dat de Neder- landsche vliegtuigenfabriek den snelsten jager ter wereld op stapel had staan, zoo vernemgn wij nu, dat in de Koolhoven-fa- brieken een in overleg met de regeering ontworpen twee-persoons jager-verkenner gebouwd wordt. Dit nieuwe Koolhoven-toestel zal, indien het aan de verwachtingen van zijn con structeur voldoet, het snelste en best be wapende tweepersoons gevechtsvliegtuig zijn, dat in de wereld verkrijgbaar is! Dit geeft dus wederom hoop op een nieuw suc ces van den Nederlandschen vliegtuigbouw op de wereldmarkt. „Msb." DE SIGARENINDUSTRIE. Vrijdag 8 Nov. bespreking over nieuwe arbeidsvoorwaarden. De beide werkgeversorganisatie in de si- garenindustrie hadden, naar gemeld, de be sturen der arbeidsorganisaties uitgenoo- digd om vóór de invoering der nieuwe ar beidsvoorwaarden in December, op de ba sis van «het Scheidsgerecht, een gezamen lijke bespreking te houden. De arbeidersorganisaties hebben thans aan de werkgeversorganisaties medege deeld, dat de besturen bereid zijn aan een conferentie deel te nemen, mits deze be reidverklaring niet beschouwd zal worden als een in beginsel aanvaarden door de drie organisaties van de arbitrale uit spraak, welke loonsverlaging inhoudt. Ten aanzien van deze voorwaarden ver zochten de besturen nog het standpunt der patroons-organisaties te mogen- vernemen. Zoo de bespreking kan doorgaan wordt deze op 8 November a.s. te 's-Gravenhage gehouden. PADVINDERSJAMBOREE. Volgens de „N.R.Crt." heeft het Rijk zich bereid verklaard, 20.000 bij te dra gen in de financiering van de Padvinders- jamboree. Aan de door het Rijk gestelde voorwaarden zou reeds voldaan zijn. Voorts zou het zoo goed als zeker zijn, dat de Padvindersjamboree, als zij hier te lande doorgaat, in Het Gooi gehouden wordt. De gemeenteraad van Hilversum besloot de toegezegde deelneming in het garantie fonds voor de wereldsamenkomst van pad vinders, als deze in 't Gooi wordt gehou den, te verhoogen tot 10.000. De gemeenteraad van Haarlem heeft eveneens besloten voor een bedrag van 10.000 gld. deel te nemen in het garantie fonds. Naar de „Msb." verneemt, zal het hoofd bestuur van de Nederlan^sche Padvinders Zaterdagmiddag a.s. om 2 uur bijeenkomen om te beslissen over de vraag, of de We reld-Jamboree der Padvinders in 1937 in Nederland zal worden gehouden, of dat men aan anderen zal overlaten, dan de gastheer van het groote internationale, padvinderskamp te zijn. Tot hoofd van den geneeskundigen dienst te Enschedé is door den raad be noemd dr. A. A. Koopal, geneesheer-in specteur van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacatiekolonies te Alkmaar, die als nummer 2 op de voor dracht stond. Nummer 1 was de heer A. in 't Veld, districts-schoolarts te V o o rs c h o- ten. B. en W. van Eindhoven hebben aan den gemeenteraad doen toekomen de ontwerp-begrooting voor 1936. Zij sluit met een bedrag van 8.472.698; de ont vangsten worden geraamd op f 7.783.354. Er valt dus nog een tekort van bijna zeven ton te dekken. ALKEMADE. Werkloosheid. Het aantal ingeschre- ven werkloozen bedraagt momenteel 109. Hiervan werken er 26 in de werkverschaf fing, terwijl er 49 ingevolge de steunrege ling worden gesteund. KATWIJK. Raadsverslag. Ter verduidelijking van wat de Burgemeester en Wethouder Dub beldam beoogden met het voorstel tot on derbrenging van de steunregeling op het kantoor der Arbeidsbeurs, is het wensche- lijk aan het raadsverslag over deze aange legenheid nog toe te voegen, dat de bedoe ling van de meerderheid van het college van B. en W. was wel alles onder te bren gen bij den Directeur der Arbeidsbeurs, doch hiervoor niet te benutten het bestaan de primitieve gebouwtje in de Burgersdijk- straat, wat momenteel in lange na niet aan de behoefte voor de werkzaamheden der Arbeidsbeurs voorziet en dus na onder brenging der administratie van de steun regeling hieraan in 't geheel niet zou vol doen, doch hiervoor te stichten een andere gelegenheid, hetzij nieuw of oud, dat vol doende, ruimte heeft voor de noodige werkzaamheden en wachtgelegenheid voor stempelaars. Een dergelijk gebouwtje was door publieke werken geraamd op 5000 terwijl centralisatie van bovengenoemde werkzaamheden ongeveer 1000.per jaar meer zou kosten. ZELK. Speldjesverkoop. Ten bate van het Crisis-Comité alhier zal Vrijdag a.s. alhier een bloempjesverkoopdag gehouden wor den voornamelijk na de beide H. Missen. Ieder schenke zijn gave naar vermogen voor dit mooie doel. NIEUWVEEN. Bijz. Vrijw. Landstorm. De feiten noodzaken ons het weer lichtelijk te ver denken van een verkeerd begrip omtrent de B.V.L. Mogelijk brengt de naam het mee, doch de laatste jaren kan er hier geen Landstormavond plaats hebben, of er is een stormpje bij. Onze „jongens" trekken er zich natuurlijk niets vaan aan. Ook Dinsdagavond was de zaal van den heer Schreuder bezet tot de laatste plaats. De heer M. Karsemeyer, voorz. plaatsel. afdeeling, noemde in zijn woord van wel kom afzonderlijk Generaal Majoor Ned. Ind. Leger b.d. Ch. Kiès, oud-lid v. d. Volksraad in Ned. Oost-Indië; voorts den gewestel. commandant Majoor Boots, den eere-voorzitter burgemeester Geesink, den afd.-leider luit. L. Verleun, en de leden der plaatsel. commissie met hun echtgenooten. Vervolgens sprak de voorzitter, zonder de partij met name te noemen, al lag het er duidelijk op, over de N.S.B., met ver wijzing naar Italië en Duitschland voor de gevaren, welke ons land en zijn burgers bedreigen, zoo deze beweging blijft uit groeien. Spr. spoorde zijn auditorium aan in eigen omgeving dit onheil te signaleeren en te bestrijden. Wij zijn gelukkig nog vrij en hopen het ook te blijven. Na het Wilhelmus draaide de film over de begrafenis van Koningin Astrid, die over de opening van de Staten Generaal, een aardig journaal en een vermakelijke, gekleurde teekenfilm. Toen besteeg generaal Kiès het podium en vertelde onderhoudend over het Ko ninkrijk der Nederlanden in zijn volle om vang, dus met inbegrip van Ned. Oost- en West-Indië en Curasao. Wie het Neder- landsch gezag schraagt, gaat daardoor veel verder dan ons plekje grond aan de Noord zee. Zoo moet het ook zijn. Wat na veel inspanning, strijd, ondernemingsgeest en wijs regeeringsbeleid is veroverd en behou den, moeten wij niet aan andere begeerige staten prijsgeven. De B.V.L. is daarom tevens een strijder voor ons bezit in den vreemde. De geachte spr., die een en der tig jaren in Indië heeft zitten, vertelde van der Ver. Oost-Ind. Compagnie, die rond 1600 vaste voet in de Indische Archipel zette, doch zuiver handelsbelangen na streefde. In 1815 kwam Indië onder het koninkrijk der Nederlanden en van dien tijd ongeveer mogen we van een bestuur over dit gebied spreken. Het voeren van een ethische politiek, gericht op beschaven, opvoeden en tot welvaart brengen der in- landsche bevolking, dateert echter pas van pl.m. 1900, Majoor Boots, met zijn innemende trek ken, sprak in zijn héél kort, maar geest driftig woord ook over Insulinde, een grage prooi. Ook deze kreeg een krachtig ap plaus. Dit was nu eens een breken met de tra- ditioneele spreekbeurten over de revolutie van Nov. 1918, waar de toehoorders ten slotte slachtoffers van werden. De laatste jaren hebben we daar zoo dikwijls over ge hoord, dat deze sprekers ons een verkwik king brachten. Burgemeester Geesing bracht den hoogen gasten namens de aanwezigen dank en luchtte zijn gemoed over de moeilijkheden om eenige woningen onbewoonbaar te ver klaren in de gemeente, terwijl het in de Indische kampong zoo eenvoudig met een vlammetje werd opgelost. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden, terwijl tevens de prijzen voor de schietwedstrijden werden uitgereikt. Win naar van de wisselbeker is dit jaar W. Roest met 190 punten. Tenslotte draaide „De vier Müllers", waarbij genoten werd èn van het beeld èn van de muziek. Toen was het echter welle tjes, want de nieuwe dag was inmiddels ingegaan, zoodat de voorzitter het bij een nachtwensch liet. RIJNSBURG. Tuinbouw. Er kwam deze week voor uien, een bekend Rijnsburgsch product, wat meer vraag, waardoor ook de prijs iets omhoog ging en van 2.20 tot f 2.90 per 100 K.G. kon worden genoteerd. Bloem kool is zoo goed als op. Wat aan kleine partijtjes nog komt brengt niet meer dan 2.10 tot .30 per 100 op. Selderieknollen brengen van 3.50 tot f 4.50 per 100 op. Gele en Roode kool evenzoo vrij duur, varieerend van f 12.10 tot 15.40 per 100 voor eoede kwaliteit. Groene kool f 3.50 tot 4.70 per 100. Kroten goed aan de prijs, gaan vlug weg voor 3.50 tot 4.20 per 100 K.G. ZOETERMEER. Reddingsbrigade. Door de afdeeling Zoetermeer van de Ned. Centrale Red- dings-Brigade, zal, aanvangende Vrijdag 1 November a.s., wederom een cursus gehou den'worden voor de leden der afdeeling. Onderwezen zal worden de verschillende •methoden van kunstmatige ademhaling, het leggen van verbanden bij ongelukken, enz. Schietwedstrijd. De schietvereeniging alhier organiseert op 8, 9, 15 en 16 Novem ber a.s een schietwedstrijd, waarbij schut ters uit de omliggende plaats zullen wor den uitgenoodigd. Door ingezetenen der gemeente zijn reeds mooie prijzen beschik baar gesteld o.a. door een lid van de Oranje-Vereeniging een lauwerkrans, eenige schilderijen door een middenstan der. Verder zullen voor deze wedstrijd nog aangekocht worden kunst- en gebruiks voorwerpen, bekers, medailles enz. Geboren: Johannes Petrus Nicolaas, z. v. A. C. Arkensteijn en M. A. Rademaker. Nicolaas Jacobus, z. v. C. Henneken en A. M. Bollebeem. Anna Wilhelmina, d. v. H. Rietveld en H. Gaal. Elizabeth Willemina, d. v. G. P. Roos en E. W. de Zeeuw. Cornelis Gerardus, z. v. A. Hör- ters en J .W. de Veld. Overleden: M. Lelieveld, oud 66 jaar

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14