S)e £eictochc6oti/fcci/nt H.H. Adverteerders DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEGEMOETKOMINGEN AAN VER GUNNING- EN VERLOFSBEDRIJVEN. 27ste Jaargang WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 No. 8255 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. ALLERHEILIGEN. De Katholieken worden eraan herinnerd, dat volgens het Kerkelijk Wetboek canon 1252 het a.s. Vrijdag wegens het feest van Allerheiligen geoorloofd is vleesch te eten. Deken HOMULLE. V De noodzakelijkheid van ordening. Aan de on verbeterlijken, die htm hoop blijven stellen op den „eenzamen durver" en iedere ordening afwijzen, legt de „Volkskrant" een verte lsel-met-moraal voor. Men leze: Naast een huis, waarin een bakkers- bedrijfje was gevestigd, kwam een winkel leeg, die door iemand gehuurd werd met de in die buurt bekend ge maakte bedoeling, daarin eveneens een bakkerij te vestigen. De reeds bestaande bakker vreesde, dat de buurman een deel van zijn "om zet zou tot zich trekken, en op die vrees speculeerde juist de nieuwe buur. Deze verklaarde zich namelijk be reid geen bakkerij in die straat te be ginnen, mits het bakkersbaasje, wiens concurrent hij zou worden, hem dui zend gulden betaalde. Na een samenvattende teekening van de chaotische toestanden iin het Amsterdam- sche bakkersbedrijf te hebben gegeven, vraagt genoemd orgaan: „Waar blijft te genover deze feiten de lofzang op de vrije ondernemersgeestdrift? De socialistische pers neemt deze be schouwing van de „Volkskrant" over en betuigt er hare instemming mee. Jammer, dat het initiatief der Katholieke Amsterdamsche Raadsfractie een stok tus- schen de beenen is geworpen juist door de S.D.A.P. in den Amsterdamschen Raad, die voor het coöperatief bedrijf een uitzon deringstoestand wenschte, dit bedrijf uit zonderlijk van de „ordenings"-bevoegdiheid van de overheid wilde uitschakelen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de S.D.A.P. in den Amsterdamschen Raad haar stem niet aan het .ordenings'-voorstel der Ka tholieke Raadsfractie gegeven, toen zy in zake haar, oi. onredelijke, coöperatie-voor keur haar zin niet had gekregen. Wat zich te dezer zake in Amsterdam heeft afgespeeld inzake de „ordening" geeft geen goede noot voor de samenwerking der politieke partijen in het algemeen be- NIEUVVE GOUDAANWAS BIJ DE NED. BANK Metaalvoorraad met ƒ18 millioen vermeerderd De jongste weekstaat van de Nederland- sche Bank toont wederom een vermeerde ring van den goudvoorraad, welke thans niet minder dan 18 millioen bedraagt, zoodat goud en zilver thans te boek staan met ƒ609 millioen. Deze stijging is geheel op rekening te stellen van den post goud in het buitenland De dekking der direct opeischbare verplichtingen door goud en zilver is thans gestegen tot 72,2 pet. tegen de vorige week 71.6 pet. DE STATEN VAN HET Z.G. „GOUDBLOK". Aangedrongen op samenwerking. - In de afdeelingen der Tweede Kamer is aan het Buitenlandsch Beleid onzer Re geer in g lof en critiek gebracht. De Volkenbond werd aangevallen, maar meer verdedigd. Aangedrongen werd op het openen van besprekingen om te bereiken, dat de sta ten, behoorende tot het zoogenaamde „goudblok", die niet gehinderd worden door valuta-depreciatie, onderling hun tarieven van invoer verlagen en tot een vrijer goe deren- en geldverkeer overgaan. WIJZIGING GRONDSLAG VERGUNNINGSRECHT. Overdracht van uitoefening van het recht van verkoop van alcoholhoudende dranken aan een derde Princïpïeele punten blijven op één na onaangeroerd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Drankwet. Blijkens de memo rie van toelichting is de strekking van dit wetsontwerp, in de Drankwet eenige wij zigingen aan te brengen, die zonder schade voor de werking van de wet eenigermate tegemoet komen aan de moeilijkheden, welke de ver gunnings- en verlofsbedryven in dezen tijd ondervinden. Principieele punten van de wet, die in 1931 zijn vastgesteld, blijven onaangeroerd met uitzondering van één punt, n.l. de eisch, dat het bedrijf moet worden uitgeoefend op naam en voor rekening van den ver- gunning- of den verlofhouder. De practyk heeft tot dusver geleerd, dat die bepaling veelvuldig wordt ontdoken met behulp van sahijncontracten. In veel gevallen leiden de omstandigheden daartoe en er zijn veel vergunning- en verlofhou ders, die niet in staat zijn, zelf het bedrijf uit te oefenen en ook niet de uitoefening voor huin rekening kunnen controleeren. Bovendien worden voor de z.g. verpach ting dikwijls prijzen bedongen, die als woe ker moeten worden gebrandmerkt, wat tot ernstige misstanden en moeilijkheden aan leiding geeft. Dit alles veroorzaakt voor houders en vervangers moeilijkheid en risico, waaraan tegemoet kan worden gekomen door het in dit wetsontwerp opgenomen nieuwe arti kel 27a, dat, wet geworden, zal mogelijk maken de uitoefening van het recht van verkoop van alcoholhou dende dranken aan een derde over te dragen met toestemming van B. en W., die zullen moeten nagaan of de vervan ger behoort tot personen, die ingevolge de wet buiten het bedrijf moeten blijven. Uit de wijziging van art. 27 volgt, dat deze overdracht beperkt blijft tot den in de wetbeperktenduurvan de vergunning. Hierdoor wordt voorko men, dat de vergunning of het verlof A een vermogensbestanddeel wordt; zy blijven gebonden aan den persoon van den hou der. Voor de werking van de wet levert dit in geen enkel opzicht schade op; aan moei lijkheden in het bedrijf wordt er door tege moet gekomen en een bepaling, die prac- tisch vrijwel niet te handhaven is, kan uit de wet worden geschrapt. Andere verbeteringen. Naast deze tegemoetkoming zym in dit wetsontwerp opgenomen: verlaging van de grens voor kleinhandel van 10 op 5 liter; verlaging van vergunnings- en verlofsrecht; wijziging van den grondslag voor het ver gunningsrecht. Voorts zijn de bepalingen ietwat gemakkelijker voor de praktijk en zijn enkele misstellingen hersteld. Voorts wordt o.m. opgemerkt, dat het meer en meer voorkomt, dat in hotels aan gasten van het hotel of van een daaraan verbonden restaurant gelegenheid wordt geboden, zich te laten behandelen door een kapper of barbier, die in een localiteit van het hotel zijn bedrijf uitoefent. Het schaadt de wet in geen enkel opzicht, wanneer dit wordt toegelaten. Verder wordt bij deze wijziging tegemoet gekomen aan een bij herhaling geuiten wensch, dat de bestaande grondslag voor het vergunnings recht zou worden gewijzigd. De bestaande grond slag, de huurwaarde van het perceel, is in derdaad niet juist, omdat hij zeer vaag is en ruimte laat voor phantasieën, die lei den tot een te hooge bepaling van het ver gunningsrecht. De omzet van sterken drank is een grondslag, die meer feitelijk is en dus meer bevrediging zal geven. Ook het minimum van het recht wordt iets verlaagd om aan de lasten van de be drijven in dezen tyd eenigermate tegemoet te komen. Stopzetting gedurende enkele dagen als strafmaatregel. De Drankwet mist tot dusverre een be paling, krachtens welke als strafmaatregel het bedrijf enkele dagen kan worden stop gezet, indien dat bedrijf in strijd met het algemeen belang wordt uitgeoefend. Vele gemeentebesturen aarzelen dikwijls een vergunning in té trekken, omdat door intrekking het gezin van den vergunning houder vaak broodeloos wordt gemaakt. Wordt de mogelijkheid geopend, om als eerste maatregel het bedrijf gedurende eenige dagen stop te zetten, dan zullen ge meentebesturen gemakkelijker medewer ken voor een goede naleving van de wet. Een mogelijkheid als wordt voorgesteld, is inderdaad .ge wensch t; in volkskroegen wordt jenever verkocht in deciliter glazen; deze wijze van verkoop is voor de arbeiders gevaarlijk en kan met de voorgestelde be voegdheid worden tegen gegaan. Het wetsontwerp beoogt voorts een mo dern euvel aan banden te leggen, n.l. Automaatverkoop. Voor dezen ver koop is toestemming van den minister ver- eischt. EXPORTMONOPOLIES De regeering overweegt de instelling van een boterexportmonopolie, nadat een commissie daaromtrent een advies heeft uitgebracht. Wij willen de noodzakelijk heid van een dergelijke maatregel thans nog niet beoordeelen, alvorens meer be kend is geworden omtrent de motieven, die hierbij den doorslag zullen geven. De praktijk van de bestaande export monopolies in verband met de Landbouw- crisiswet en met andere maatregelen, heb ben echter reeds bewezen, dat in sommige gevallen aan deze monopolies geen onbe langrijke bezwaren zijn verbonden. Bij een dergelijk exportmonopolie wordt het afzetterrein verdeeld tusschen de be staande, door de regeering erkende, expor teurs. Dit is daarom noodzakelijk, omdat in bijna alle gevallen de export gaat naar landen, waarvoor de invoer gecontingeerd is, en waarmede dikwijls bepaalde over eenkomsten door onze regeering zijn ge troffen. Dit geldt zoowel voor Duitschland, België als ook Frankrijk, en eveneens voor sommige andere landen. Het is begrijpe lijk, dat de bestaande exporteurs ieder een deel van het beperkte afzetgebied toege wezen krijgen. Door het feit echter, dat men erkend ex porteur moet zijn, wordt het nieuwe firma's onmogelijk gemaakt om zich in dit opzicht voor de belangen van ons land verdienste lijk te aken. Alweer, in de oude afzetge bieden zijn geen nieuwe exporteurs noo- dig. Dit terrein is daar zoo afgegraasd, dat de bestaande exporteurs stellig in staat zijn het geheele terrein te bewerken, zoo dat geen mogelijke order voor Nederland- sche producten verloren gaat. Geheel anders wordt dit evenwel ten aanzien van nieuwe afzetmarkten. Een be langrijk deel van onzen agrarischen ex port wordt voor 80 en 90 pCt. slechts in een paar landen geplaatst. Boter behoort tot die producten, en ook de meeste tuin bouwproducten. Wanneer nu een firma nieuwe exportmogelijkheden zou vinden, hetgeen bij boter en groenten zeer wel kom zou zijn, en niet buitengesloten moet worden geacht, dan stuit zij op de bepa lingen van het exportmonopolie, waardoor allerlei moeilijkheden aan den export naar nieuwe gebieden in den weg worden ge legd. Dit gevaar is volstrekt niet denkbeeldig. Ons is een geval bekend, dat voor een exportartikel .op tuinbouwgebied mogelijk heden werden geopend voor uitvoer naar een nieuwe markt. Zooals het in dergelijke gevallen zeer vaak gaat, was de firma, die de gelegenheid daartoe opspoorde, geen specialiteit op het gebied van den agrari schen export. Zij had echter uitstekende verbindingen in bepaalde landen, en dien tengevolge zou zij in staat zijn haar be middeling te verleenen bij de vergrootting van den uitvoer van Nederlandsche tuin bouwproducten. Zonder het exportmonopolie zou de zaak eenvoudig genoeg zijn geweest. Men zou eenvoudig een exportfirma in die branche in den arm hebben genomen, en daartoe die firma hebben uitgezocht, die de gun stigste aanbieding deed. Met het export monopolie werd de zaak moeilijker. Men kwam bij de Groenten en Fruitcentrale te recht, die haar bemiddeling voor de ex portvergunning moest verleenen. Het resultaat der besprekingen en on derhandelingen is geweest, dat de trans actie niet tot stand is gekomen. Er bestond te weinig belangstelling van de zijde der exporteurs. Dit bewijst, dat men bij .dergelijke ex- portmonopolies een scherp onderscheid moet maken tusschen oude markten, waar bij geen uitbreiding mogelijk is, en tus schen nieuwe markten of markten in die landen, waarheen een groote export in de toekomst zou kunnen plaats vinden. Wat de laatste landen betreft, dient het initia tief van ieder, al of niet erkende expor teur, te worden aangemoedigd. Een gevaar van het exportmonopolie is n.l., dat de bestaande exporteurs een zeker percentage van den uitvoer toegewezen krijgen, afhankelijk van de hoeveelheid, die in vroegere jaren door hen is uitge voerd. Zij hebben dan volstrekt geen be lang bij uitbreiding van den export naar nieuwe markten, integendeel. Want als zij naar een nieuw land exporteeren, en hun quotum wordt niet vergroot, dan wordt het afgetrokken van de hoeveelheid, die zij aan hun oude klanten kunnen leveren, en geen enkele exporteur zal het prettig vin den oude afnemers teleur te moeten stel len. Daarom zou by een regeling van den ex port, waarbij ieder der exporteurs een zeker aandeel in het geheel zou krijgen, deze verdeeling slechts mogen gelden voor eenige oude markten, waar uitbreiding practisch buitengesloten moet worden ge acht. Wat echter de overige landen betreft, daarheen dient de uitvoer vrij te blijven, en de hoeveelheid, die daarheen wordt ge ëxporteerd, mag niet in mindering worden gebracht van 'de leveringen, die de expor teurs aan hun oude klanten mogen doen. Slechts op deze wijze wordt voorkomfen, dat het initiatief op exportgebied wordt ge dood. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND De gedachten wisseling over de inleidingen Nadat achtereenvolgens de inleidingen gehouden waren, die we reeds in ons num mer van gisteren releveerden, had de ge dachten-wisseling over deze inleidingen plaats. Die van den heer dr. ir. J. W. Droe- sen uit Roermond over de al of niet gemo tiveerdheid van de algemeene oppositie te gen den landbouwsteun, lokte geen ge- dachtenwisseling uit. Meer oppositie was er tegen de rede over „vaste lasten" van ir. C. J. Heijmeijer, rentmeester van het Kroondomein te Klundert. Vooreerst openbaarde die oppositie zich in bezwaren die werden naar voren ge bracht tegen het werk der crisis-hypo theek-commissie. Deze commissie, opge richt in verband met de wet tegen onge motiveerde executie en met kennelijke be doeling om de boeren te helpen, voldoet allerminst aan de gestelde verwachtingen. Ja, zoo betoogde de heer Aussems, uit Tilburg en verschillende volgende spre kers vielen hem daarin bij, na het overleg dat die commissie gevoerd heeft met bank directeuren is haar werking vrijwel illu soir geworden. Vooral de kwestie van ge motiveerde en niet gemotiveerde opzeggin gen van hypotheken geeft tot tal van moeilijkheden aanleiding. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Weij- den, kwam er bovendien nog tegen op, dat door den inleider het stelsel van verlaging der vaste lasten, zooals dat door prof. Mees verdedigd was. Prof. Mees n.1. had als middel ter verlaging van de schulden lasten een herleidingsstelsel bepleit, vol gens welke bij afbetaling van schulden niet zou gelden de nominale geldwaarde, doch de koopkracht van het geld door ver gelijking der indexcijfers. Dit stelsel, aldus deze opponent, zal in de praktijk hoogst gevaarlijk blijken. Vooreerst zal de eenvoudige man het niet verstaan, dat een schuld van b.v. twee dui zend gulden voor eenige jaren aangegaan nu plotseling met b.v. twaalf honderd gulden vereffend zal zijn, maar bovendien zal dit stelsel ook geweldig de lust tot cre- diet-verleening inkrimpen en de mogelijk heid, dat niet aan voldoende credieten te komen zal zijn, lijkt hem verre van denk- beeldig.Deze spreker ging ook na de ge volgen voor den land- en tuinbonw, ver bonden aan de consequente deflatie en de devaluatie. Spr. zou het toejuichen, indien de organisatie der katholieke boeren en tuinders zich openlijk voor de devaluatie uitsprak. A.s. Vrijdag, feestdag van Aller heiligen, zal „De Leidsche Courant'' niet verschijnen. Advertentiën voor dien datum opgegeven worden Donderdag 31 Oct. Advertentiën voor het nummer van Donderdag a.s. gelieve men tijdig in te zenden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Italië zet zich schrap tegen de sanctie - maatregelen. Rantsoeneering en bezuini ging. Morgen komt de sanctie-commissie weer bijeen. Inmiddels worden de bespre kingen tusschen Londen en Rome voort gezet. (2de blad). Nieuw Spaansch kabinet gevormd. (2de blad). Zeventig dooden bij overstrooming in Honduras. (Buitenl. Ber.„ 2de blad). BINNENLAND. Wetsontwerp tot wijziging der Drank wet ingediend. (1ste blad). Goudvoorraad Nederlandsche Bank ver der toegenomen met ruim 18 millioen gld. (lste blad). Benoeming Directeur-Generaal Rijkswa terstaat. (lste blad). De distributie van rundvleesch in blik. Circulaire aan de gemeentebesturen. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. Euwe heeft de 12e partij om het wereldkampioenschap van dr. Aljechin ge wonnen; stand 61/2—51/2 voor den laat ste. (3de blad). Ook de heer Huijsman, directeur van de Boerenleenbank te Eindhoven oefende scherpe critiek uit op de gesties van de crisis hypotheek commissie waardoor op het terrein van de landelijke hypotheek voorziening zeer ongewenschte toestanden dreigen te komen. De voorz. zou gaarne de vraag van de flatie of devaluatie thans buiten het debat willen houden. Het bestuur van den Bond heeft over dit vraagstuk geen eenstemmi ge meening, althans op dit oogenblik nog niet. Het bestuur stelt zich voor deze ma terie binnen afzienbaren tijd op een afzon derlijke vergadering onder het oog te zien en wil liever op de besprekingen van dan nu niet vooruit loopen. De inleider zelf wees erop dat hij in zijn inleiding geen enkel stelsel had voorgestaan, noch eenige regeeringsinstelling had verdedigd of be streden. Als ambtenaar achtte hij zich daartoe niet gerechtigd. Hij had slechts een objectieve uiteenzetting gegeven. Een der aanwezigen vroeg nog een krachtige motie tegen de werkwijze der crisisinstelingen, doch zoowel de inleider als de voorzitter meenden de indiening en aanneming van een motie te moeten op traden. De Minister, zoo zeide de heer Ruijter, heeft aan een motie niets en even min heeft hij iets aan algemeene klachten. Indien men werkelijk concrete klachten heeft, laat men die dan zooveel mogelijk gemotiveerd en gestaafd met bewijzen op geven aan den secretaris van den Boeren bond, deze zal wel zorgen dat zij bij de bevoegde instanties komen. Daarvan is re sultaat te wachten, niet van algemeenhe den in moties uitgedrukt. Met een dankwoord van den voorzitter werd daarop de vergadering gesloten. „Geld."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1