dctsdag 29 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 REGEN EN WIND. DE BILT SEINT: Meest matige tot krachtige Zuid-Weste- lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 777.3 te La Coruna. Laagste barometerst.: 737.2 te Seydisfjord. Met groote snelheid hebben zich daalge- bieden van de nieuwe depressie bij IJsland, die daar dieper werd, naar de Noorsche kust en ons land verplaatst, terwijl andere vrij diepe over de Britsche Eilanden trek ken. De hooge drukking in het Zuid-Wes ten bleef belangrijk maar trok zich, even als die in het Noord-Westen, iets terug. Met uitzondering van een smalle opkla- ringsstrook van Zuid-Zweden tot Oosten rijk, is het weer overal regenachtig en stormachtig onder invloed van de depres sies. In Scandinavië valt op vrij veel plaat sen sneeuw bij lichte vorst, in Oost-Duitsch- land nog regen aan de achterzijde van de vorige depressie. Vooral om het Kanaal waaien stormachtige Westelijke winden, aan de Noorsche kust krachtige Zuidelijke, Frankrijk heeft op bijna alle stations re gen. Voorloopig moet men nog op stormach tig en regenachtig weer rekenen. LUCHTTEMPERATUUR. 14.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.3L Van Dinsdagnamiddag 5.09 uur tot Woensdagmorgen 6.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 30 October voorm. 3.53 en nam. 4.14 uur. Storm waarschuwingsdienst. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt seinde hedenmorgen te 9 uur aan alle posten. „Weest op uw hoede". „Gij hebt het gezegd, Ik ben het". Christus is Koning ook bij zijn dood, als de aarde verduistert en als hij na drie dagen de kluisters van het graf verbreekt en als Koning opstaat. Koning zal Hij zich toonen in eeuwig heid. „De onsterfelijke Koning zal komen als rechter van levenden en dooden", aldus verklaarde Hij voor Caiphas Dat is de Koning der Koningen: Jezus Christus. Welnu, het Kerst man if est van Pius XI is geweest een hernieuwde proclameering van de wereldmonarchie van den Christus over de volken. Niet voor niets heeft de Paus van Rome deze woorden in dezen tijd gesproken. Het is om de wereld den weg te wijzen naar dit eenig heilsteeken, het is om den Katho lieken in deze moderne wereld eraan te herinneren, dat de Christus recht heeft op zijn Koningschap, ondanks de verderfe lijke wereld het: „Nolimus hunc, wij willen Hem niet" steeds uitbraakt. Deze zelfde haatkreet van den Goeden Vrijdag klinkt overal in 's menschen per soonlijk- en in zijn zakenleven, in de poli tiek en in de diplomatie, die de Christus heeft uitgewezen. Maar daarmee werd het hoogste goed der menschheid vernield, de rechtvaardig heid, de vrede, de goede zede, alles werd over boord geworpen en daarvoor in de plaats kwamen bedrog, leugen en heb zucht, die nu de beslissing moeten bren gen. Dan baat geen vredesverdrag en geen overeenkomst, dan komt slechts de macht van het modern machinegeweer, die de minder bewapende volken afslacht. Het gezinsleven is verwoest door huwe lijksontrouw en zedenbederf. Daaraan helpt geen rasverbetering en geen sterili satie-wetgeving. Gevolg van het feit, dat Christus uit het openbare leven is weggejaagd.... Daarom heeft de Paus van Rome in deze chaotische wereld gewezen op het eenig heilsteeken, den Christus de plaats her geven, die Hem toekomt in de wereld, maar ook heeft hij de Katholieken opge roepen. tot trouwen dienst. 't Is meer dan ooit noodig, dat degenen, die nog in Christus gelooven, in Hem een roeping erkennen. Meer dan ooit moet het strijdleven der Kerk begrepen en nage leefd worden. Twee redenen moeten de Katholieken hierbij voor oogen staan: le Hij is Koning, maar Koning van het Kruis. 2e Hij is de Koning der eeuwen. Daarvoor wordt geëischt gehoorzaam heid en discipline. Immers niet degenen, die roepen „Heere, Heere", maar degenen, die Hem willen navolgen, zullen zijn vol gelingen zijn. Katholieken, die zich nog Katholiek noe men, maar doen wat de moderne wereld vraagt, dat zijn verraders. Zij, die het idiotisme vinden, dat men nu nog kinderen ter wereld brengt; zij, die het idiotisme vinden als men in dezen zorg- vollen tijd nog handelt volgens de begrip pen van rechtvaardigheid, zij zijn het, die den verderfelijken geest van de huidige maatschappij aankweeken. Spr. wijst vervolgens op 't onchristelijke van de idee der staatstotaliteit, dat indivi du en Kerk ondergeschikt maakt aan den Staat met alle heillooze, alom duidelijk waarneembare gevolgen van dien. Spr. zeide niet te willen prediken, maar hij vroeg zich toch af, hoe er Katholieken kunnen zijn in Nederland, die, ondanks de toch zoo duidelijke bisschoppelijke ver maningen in het bekende Vastenmande- men.t, ondanks de toepassing van de natio- naal-socialistische beginselen die wij zien in Duitschland zich nog durven aan sluiten bij de N.S.B. (Daverend applaus). Als men mij hiervoor uitnoodigt zal ik, al dus sp., hier komen spreken in den verkie zingstijd en dan met alle kracht, die in mij is, bestrijden de N.S.B. (Een langdurige ovatie wordt spr. gebracht). Onze Christus Koning is geen Herodes, omhangen met goud of omgeven van een hofstoet, maar hij is de Koning van het Kruis. Wie Hem erkent moet zijn bevelen opvolgen. Daarom vermaant spr. de Katho lieken trouw te blijven, omdat Hij is de Koning der eeuwen, Hij is de onsterfelijke, Hij is de eenige, die altijd regeert. Wij weten ook niet wat de toekomst brengen zal. Afvallige priesters en bis schoppen? Algemeene christenvervolging? De Kerk kan een puinhoop gelijken en volgens den Apocalypsis kan het beest de Anti-Christ verschijnen, maar Chris tus zal blijven. Koninkrijken en keizerrijken zullen val len, al wat hecht en sterk leek zal vergaan, maar één rijk zal blijven: het rijk van Koning Jezus Christus! Hier op aard. En in eeuwigheid? Dan is er een trium- fator saeculi, de zegepraler der eeuwen. Men moge nu zeggen: er is geen blij heid meer, nog nimmer was er sedert menschenheugenis zooveel armoe, zooveel ellende, zooveel zorg. Maar toch roept spr. zijn gehoor toe: Katholieken, houdt moed! Wij wisten het toch, dat het aardsche leven slechts een doorgangshuis van allerlei we derwaardigheden is naar het eeuwige Va derhuis? Nooit is het leven nog geweest stralend van geluk, altijd is er ellende en armoe geweest, niemand ontkomt aan de levens smart. Onze hoop is echter gevestigd op den Koning Christus. Wie gestreden zal hebben met Hem, zal ook met Hem triumfeeren in het andere leven, want Christus is de triumfator saeculi. Op de begeesterende woorden van den machtigen redenaar, die met 't geweld van zijn stem en zijn schitterende woordenkeus als steeds zijn rede kracht wist bij te zet ten, volgde een korte pauze. Daarna volgde de Eucharistische op dracht van de Graal, Treffend door een voud, maar meer treffend nog door de zoo welgekozen spreek- en zangkoren, greep deze opdracht alle aanwezigen in de ziel. Gelukkig degenen, die zoo den Christus- Koning mogen eeren, zich aan Hem mogen toewijden. Het kan niet anders, of zooveel liefde, zooveel hulde kan door den Christus Ko ning niet onbeantwoord blijven, doch er slechts toe bijdragen, dat meerderen, die óf nog in den sleur van het dagelijksch leven óf nog in de duisternis des ongeloofs voort leven, Hem zullen leeren kennen en op zooveler voorbeeld Hem zullen erkennen als den Christus, die zal triomfeeren, die zal heerschen en regeeren, eeuwig in Zijn Koningsmacht. Na de laatste zangnummers door mej. Jo Stallinga, sprak de heer W. J. Kriek het slotwoord, waarin hij op de allereerste plaats dank bracht aan pater Borromaeus de Greeve voor zijn schitterende rede (Ap plaus), vervolgens aan de Graal, mej. Stallinga en mej. Bots, Pulchri Studio, en verder allen aanwezigen voor hun aandach tig gehoor. Met het Lied van Christus Koning, door allen gezongen, kwam het einde van den prachtigen avond. Een collecte aan den uitgang voor de R. K. werkloozen bracht f 38.37 op. DE UITVOERING DER ZANGNUMMERS. Na het inleidingswoord van den voor zitter opende de R. K. Gemengde Zang- vereeniging „Pulchri studio" onder leiding van den heer Th. van Niekerk, de rij. Een mooi stemmingsvol programma had Pulchri zich gekozen, n.l. het intens diep- aangevoelde „Ecce quomodo moritur" van Jac. Handl, „Tenebrae factae sunt" van Michaël Haydn een broer van den meer bekenden Joseph Haydn en „Wiegelied" van Mozart, waarbij èen niet genoemde soliste zich liet hooren en op zeer keurige wijze de charmante Mozart-melodie liet hooren. De taak die „Pulchri Studio" op zich had genomen was niet gemakkelijk, want vooral de twee eerste nummers zijn niet zóó maar zonder meer uit te voeren, en ook Mozart laat niet met zich spotten. Voorbereiding wat zangkunst en dictie be treft is er noodig en deze heeft de heer van Niekerk gegeven, zoodat de uitvoering in derdaad geslaagd mag heeten. „Pulchri" werkt flink en de gevolgen zijn niet uitge bleven. Overvloedig applaus heeft de uit voerenden beloond. Hierna betrad mej. Jo Stallinga het po dium, om, begeleid door mej. Cor Bots, drie zeer fraaie liederen uit de Duitsche muzieklitteratuur te laten hooren. Wij al len weten met welk een toewijding Jo Stallinga zingt. Zij heeft een stralende, kristalheldere sporaanstem, die zeer draag krachtig is. Rustig en devoot is de voor dracht. Daardoor heeft zij aller harten stormenderhand veroverd en duidëlijk werd hiervan getuigd door luid applaus. Mej. Cor Bots heeft door alleszins toege wijde begeleiding het hare bijdragen tot het welslagen van het muzikale gedeelte van dezen avond. Nadat Pater Borromaeus de Greeve zijn welsprekende rede had gezegd, gaf „de Graal" een gewijd gebarenspel, afgewis seld en vergezeld van liturgische zang en spreekkoor. Onnoodig te zeggen, dat de door Bernard Verhoeven samengestelde „Eucharistische Opdracht" een góed ge disciplineerde voorstudie heeft gehad en een goede vertolking, schoone effecten heeft gegeven. Hierna liet Jo Stallinga nogmaals haar welluidende stem hooren. Een van de een voudigste, maar ook een van de mooiste liederen, die Max Reger ooit schreef „Ma ria Wiegenlied", heeft zij met veel teer heid vertolkt. Zij besloot met twee liede ren van den vorstelijken kapelmeester (te Ansbach). Johann Wolfgang Franck (1641 geboren). De geestelijke liederen van dezen vermoedelijk te Londen gestorven toon kunstenaar behooren tot de meest bekende van zijn werken. Ze zijn mooi en stem mingsvol en zoodanig zijn ze ook gezon gen, smeekend en vol verheffing. De zan geres is gelukkig in haar keuze geweest. Stemaanwending, tekstbehandeling en voordracht verdienen aller waardeering. Het applaus was daverend en welverdiend. Na het slotwoord werd door alle aanwe zigen uit volle borst het Lied van Christus Koning aangeheven een waarlijk veel zeggende demonstratie. A. I. ST. JOSEPHS GEZELLEN VEREEN. Propaganda-avond. Morgenavond wordt in het Gezellenhuis een propaganda-avond gehouden voor de katholieke jongemannen, die dit jaar 17 jaar worden. Allen, die belang stellen in de Gez. Ver. worden er verwacht. Ook de leden zijn welkom. Moge het een avond worden met blij vend succes voor het Kolpingswerk. Liedertafel. Alle zangers worden morgenavond vóór half negen verwacht op de repetitie. In tegenstelling met het Zaterdag gepubli ceerde gaat de zangrepetitie wel door. Laat niemand ontbreken! „St. Raphael". Het bestuur der Leidsche afdeeling her innert de leden aan den eersten ontwik kelingsavond op Woensdag a.s. 20 uur in het Bondsgebouw, welke gehouden wordt door den weleerw. Pater v. d. Snoek O.F.M. Dezen leerrijken avond moeten vooral de bestuursleden en vertrouwens mannen bezoeken. Handelsregister K. v. K. N. I n s c h r ij v i n g: 6678 Roxy Theater, Leiden, Haarlemmerstraat 52, bioscoop theater. E.: G. Lewin, Leiden. W ij z i g i n g: 464. Naamlooze Vennoot schap Conservenfabriek „De Verwachting" v.h. E. J. SchoondergangSpeet, Leiden, Middelstegracht 49-53. De statuten zijn gewijzigd. De Mij der Ned. Letterkunde houdt Vrij dagavond 8 Nov. haar gewone maandelijk- sche vergadering in het Nutsgebouw alhier. Als sprekers zullen optreden prof. dr. D. C. Hesseling met het onderwerp „Grieken land in Oegstgeest" en dr. F. W. T. Hunger over „Botanische incunabelen in het alge meen en over het Herbarium van pseudo- Apuleius in het bijonder". Voor het examen politiediploma van den R.-K. Politiebond „St. Michaël" zijn te 's Hertogenbosch geslaagd onze stadgenoo- ten J. H. S. Olde Juninck (met aanteeke- ning) en W. van Es. (Herplaatst wegens misstelling). De wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een gevonden heerenrijwiel. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. J. M. van S. uit Bode graven was appellant en geïnteresseerde van een von nis van den politierechter, die hem terzake van valschheid in geschrifte heeft veroor deeld tot een week voorwaardelijk. S. die op een visoh-vergunning, de da tum had veranderd, beweerde, dat hij dit voor een grap had gedaan en dat de eige naar van het vischwater (zijn patroon) hem c'jit in het geheel niet kwalijk had ge nomen. Door een toeval was deze vergunning in handen van den veldwachter geraakt. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. la Gro uit Bodegraven pleitte vrij spraak. Uitspraak 11 Nov. a.s. De arbeider T. B. uit R ij n s b u r g is in hooger beroep gekomen van een vonnis van den politierechter, waarbij hij ter zake van oplichting, ten nadeele van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon dier gemeente is veroordeeld tot zes weken gevangenis straf. De advocaat-generaal, die er op wees, dat deze handelingen streng dienen te worden tegengegaan, vroeg bevestiging van dit vonnis. Mr. van der Pas uit Leiden wees op de omstandigheden, die B. er toe hadden ge leid om een onjuiste opgaven van zijn in komen te doen. Pleiter verzocht het hof de straf voor waardelijk op te leggen. Uitspraak 11 November a.s. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs hield de Leid- schendamsche K. J. M. V. hare wekelijk- sche ontwikkelingsavond. Na opening met den Vereenigingsgroet en een kort, kernachtig openingswoord van den voorzitter, waarin hij hartelijk welkom heet den inleider van dezen avond, ir. A. W. Ausems, adj. secretaris van den L. T. B., verkrijgt deze het woord. Op duidelijke en breedvoerige wijze be handelde spreker het aangekondigde on derwerp: „Een ander geluid", waarin hij schetste de oude toestanden en de organi sche taak van den L. T. B. in den huidigen tijd, en hoe er momenteel o.m. naar ge streefd wordt en er voor gewerkt wordt den leden meer solidariteitsgevoel bij te brengen, om de maatschappelijke belangen van de leden te behartigen en een welva rende boerenstand te vormen in ^hristelij- ken geest. Spreker behandelde nog de vraag: Waarom den boeren- en tuinders- stand noodzakelijk is om ten slotte allen aan te sporen mede te werken met hun besturen, die allen trachten voor hun leden het beste te verkrijgen. Hierna ontspon zich een interessante en leerzame gedachten- wisseling. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen had gedaan betreffende de Ver- eeniging etc., sloot hij na dank gebracht te hebben aan den inleider, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Huisvuil. In verband met den feest dag van Allerheiligen zal in de gemeente Stompwijk het vuilnis in plaats van op Vrijdag 1 November nu worden opeg- haald op Donderdag 31 October a.s. Sluiting. Op Vrijdag 1 November a.s. (Allerheiligen) zal de Secretarie der ge meente Stompwijk en Veur gesloten zijn, alleen voor den Burgerlijken Stand zal de ze geopend zijn des morgens van 9 tot 10 STOMPWIJK. Geboren: Maria Cornelia Helena d. van G. A. Onderwater en W. J. Groene- weg. Johanna Petrus Gerard us z. van G. P. Kneppers en S. H. J. Pex. Elisa beth Maria d. van N. L. Groenewegen en E. C. Loman. Gerard us Nicolaas Maria z. van J. L. Remmerswaal en G. G. Per soon. Ondertrouwd: P. J. Warmerdam en M. J. Maaskant. J. L. Nieuwenbroek en W. A. Scheffers. Gehuwd: J. A. v. d. Ploeg en P. M. Bolleboom. J. A. van Lochem en C. P. Mooijman. VEUR. Geboren: Wilhelmus Johannes Petnas z. v. W. H. v. d. Kolk en C. W. M. Koel man. Ondertrouwd: H. C. Noordermeer en G. C. van Baren. Gehuwd: C. van Leeuwen en A. A. Kulker. OEGSTGEEST. Motor in brand gevlogen. Hedenmid dag om 12.30 uur is nabij het viaduct op den nieuwen Rijksweg de motorfiets H48511 ten gevolge van het breken van de benzi neleiding in brand gevlogen. De op de duo zittende dame sprong er af met het gevolg, dat zij. een pees van haar knie scheurde. Roode Kruis. Ten huize van den heer J. C. Koppier, Sumatrastraat 14, nabij het viaduct is een hulppost gevestigd van de afd. Rijnland van het Roode Kruis. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Nadat de voorzitter wederom geopend had, werd onmiddellijk overgegaan tot voortzetting der behandeling van de be grooting. De leden Spierenburg en Witte- man waren beiden met kennisgeving af wezig. De voorzitter houdt een korte inleiding inzake wegenverbetering, teerprocedé. Het lid Van dèn Nouland haalt hierbij aan de. uiterst slechte toestand waarin de Engelschelaan en de Van den Bergh van Heemstedeweg zijn. Naar zijn meening laat hier het onderhoud wel wat te wenschen over,waaraan spr. toevoegt de vraag waar voor men dan toch wel wegenbelasting be taalt? Bedrijven lijden er zelfs schade door. Spr. stond versteld te zien, dat de Looster- weg bij de verbetering voorrang verdiende boven deze wegen. De voorzitter antwoordt hierop dat voor al de regen der laatste dagen oorzaak is van de uiterst slechte toestand der wegen, waarvan het lid Van Nouland sprak; daar valt niet tegen te werken. Spr. laat hierbij goed uitkomen, dat de gemeente-arbeiders hun handen vol werk hebben. Spr. hoopt evenwel dat de toekomst ons de gelegen heid geven zal, dat alle wegen der gemeen te eens van een gesloten wegdek zullen zijn voorzien. Waarom de Loosterweg voorging zegt spr. komt omdat deze weg voor het interlocaal verkeer van meer belang is. Na deze artikelgewijze behandeling, wordt de begrooting in haar geheel zonder stemming vastgesteld. Rondvraag. Het lid Vester kan zich nog niet inden ken dat de verbetering van den overweg in de Hoofdstraat aan de Spoorwegen 9000.moet kosten; het lid Kruithof be grijpt het evenmin. De voorzitter zegt evenwel toe, in de volgende vergadering met bewijsmateriaal voor den dag te zullen komen. Hierna sluiting. WARMOND. Kostelooze inenting. Op Woensdag 6 November a.s. des namiddags twee uur zal in een der lokalen der O. L. School gelegen heid zijn voor kostelooze inenting en her inenting. AGENDA LEIDEN. Woensdag. Eerste ontwikkelingsavond v. d. leden R.K. Volksbond, 8 uur, Bondsgebouw. Spreker Pater v. d. Snoek O.F.M. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Oct. tot en met Zondag 3 Nov. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dyk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. TER AAR. Patronaatsfeest. Het is traditie ge worden, dat op het feest van Christus Ko ningschap, het Patronaat feest viert. Des morgens werd door den Directeur, Kape laan Groen, een H. Mis opgedragen, waar onder alle leden van het patronaat geza menlijk ter H. Tafel naderden. Na de H. Mis was er een gemeenschappelijk ontbijt in het vereenigingsgebouw. Hoe snel de negentig jongens de broodjes verorberd hadden, is bijna niet weer te geven, en met de por tie's, die hier en daar te veel ston den, wisten zij ook wel raad. Des avonds om half zeven werd een Plechtig Lof gecelebreerd door den Direc teur. De Zeereerw. heer Pastoor hield de feestpredicatie over de grootsche taak van de opvoeding der jeugd. Hierna togen we naar het vereenigings gebouw, alwaar de feestavond gegeven zou worden. Naast de ouders en leden merkten wij op den Burgemeester met mevrouw, verschillende deputaties van vereenigingen, die met het jeugdwerk in nauw contact staan, en verdere genoodig- den. Kwart over acht is het, wanneer de pastoor de bijeenkomst opent met den chr. groet, allen verwelkomt, bijzonder den burgemeester en kapelaan Nicolaas. In het kort werpt de pastoor een terugblik over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en neemt de gelegenheid te baat om een dankwoord te brengen aan den Direc teur en z'n staf van medewerkers, voor het vele wat zij gedaan hebben voor de jeugd, al is dat werk altijd niet even ge makkelijk en aangenaam. Gelukkig is het voor de zielzorgers dit zijn immers zij die met de opvoeding der jeugd belast zijn een voldoening, wanneer zij zien dat him pogingen om de jongens te maken tot degelijke burgers en parochianen, niet vruchteloos zijn geweest. Bijzonder vraagt spr. de belangstelling der ouders voor dit schoone werk en wenscht verder allen een genoeglijken avond toe. Direct bestijgt kapelaan Nicolaas het podium om de ouders en jongens eenige wijze lessen te geven, verband houdende met de opvoeding. Duidelijk en klaar stelt spr. ons voor oogen, waarom de Kerk haar eerste zorgen besteedt aan de opvoeding der jeugd. Als de samenwerking van gees telijkheid en ouders uitstekend is, wien de taak is opgelegd van zieleleider, zullen zij met de opvoeding der jeugd de kiemen ten goede ontwikkelen welke God in de zielen heeft gelegd. Het ideaal van den jongen moet zijn zich geheel te geven voor Christus. Om hiertoe te komen, moeten zij dikwijls naderen tot de H. Tafel. Dan staan zij voortdurend in contact met Christus en krijgen kracht in hun dikwijls moeilijk leven. Het zijn de ouders, die moeten voorgaan. Met enkele voorbeelden haalt spr. aan, hoe in andere landen strijd gevoerd wordt tegen de Katholieken. Spr. doet dan een beroep op de jongens om met de priesters mede te helpen aan de Katholieke Actie om het Rijk van Christus te verdedigen. Met een opwekking veel vuldig te communiceeren en zich steeds aan de leiding van priester, ouders en commissieleden te onderwerpen, eindigt spr. z'n mooie rede, waarop een spontaan applaus volgde. Een aanvang wordt nu gemaakt met de uitdeeling van prijzen, behaald met de on derlinge wedstrijden in het afgeloopen seizoen. Biljarten: H. Koeleman, J. Eg berts, L. Sassen, J. Sassen, Ant. Lek, G. Bocxe, Th. v. d. Jagt, S. Mank. Tafeltennis: J. den Haan, P. Hartveld, A. den Haan, P. van Kints. Schieten: J. Vale, A. v. d. Jagt. Sjoelbakken: G. van Kints, G. Vale, P. den Haan, W. Markwat. Dammen: A. Bontje, J. v. d. Hoorn. Kruisjassen: A. Egberts, P. Sassen, W. Mank, D. Verlaan. Sinds de wedstrijden om het wereld kampioenschap Schaken tusschen Aljechin en Euwe, is ook in onze plaats zoo'n be langstelling gekomen voor dit mooie spel, dat zelfs de Directie van het Patronaat een „schaak-competitie" heeft ingedeeld. De jongeheer A. Bontje kwam na vinnigen strijd als „plaatskampioen" uit het strijd perk. Met een blij hart stapten de jongens naar voren om de prijzen, die bestonden uit verschillende luxe voorwerpen, in ont vangst te nemen. Al is het aanvaarden van een prijs maar een eenvoudig werk, toch namen enkelen de beleefdheidsvor men niet in acht. Iets wat terstond opvalt! Bij het amusementsgedeelte hebben wij reuze -gelachen over de kluchtfilms met Harold Lloyd en Hangsnor aan het hoofd. Ook de groote film „De Verschrikkelijke Verdediger" in vier acten, werd met de grootste spanning gevolgd. Het gulle ap plaus bewees wel, hoe het gebodene in den smaak viel. Tijdens het ontspanningsge deelte werd de stemming verhoogd met het draaien van populaire gramofoonpla- ten, en zoodra bekende refreinen naar vo ren kwamen zongen de jongens lustig mee. Tegen twaalven was het, toen het pro gramma sluiting aanwees. Wij eindigen het verslag met te herinneren aan de woorden van den Zeereerw. heer pastoor uit de predicatie: „Voor de opvoeding der jeugd is het Patronaat een machtig mid del, en dat er dan nog ouders zijn die het niet willen begrijpen!" Het is maar al te waar!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2