STADS WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 DE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. HOE WORDT HET WEER? DROOG HELDER WEER DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind, .helder tot licht bewolkt, droog weer, 's nachts lichte vorst in het Oosten, in het Westen om het vriespunt, weinig verandering in temperatuur over dag. Hoogste barometerst.! 763.8 te Jönköping. Laagste barometerst.: 735.6 te Isafjord. Over Scandinavië blijft de hooge druk king toenemen ën in de bovenlucht strekt zich deze hooge drukking verder naar het Westen uit, zoodat de depressie in het Westen weinig kans krijgt verder Oost waarts te dringen. Ierland en Schotland kwamen verder onder invloed van deze depressie en hebben regen en krachtigen Zuidelijken wind, ook in Engeland dreigt regen en is plaatselijk de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald. In Scandina vië breidde het vorstgebied zich nog iets uit,'aan de Noorsche kust is zware regen gevallen. In West-Duitschjand, het Oos ten van ons land, België en een deel van Frankrijk, kwam lichte vorst, op ten en kele plaats zelfs matige vorst voor. Zü- rich meldt sneeuw met een temperatuur even boven het vriespunt. In Zuid- en Zuid-Oost-Duitschland valt nog regen of natte sneeuw. De nog toenemende hooge drukking over de Oostzee, zal in de eer ste dagen den weerstóestand beheerschen en fraai herfstweer met lichte vorst in den nacht brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Woensdagnamiddag 5.21 uur tot Donderdagmorgen 6.09 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Donderdag 24 October voorm. 0.43 en nam. 1.01 uur. OUD-ZOUAAF OVERLEDEN. In het St. Aloysiusgesticht de Heibloem te Heijthuizen is in den ouderdom van bijna 90 jaar overleden de eerw. broeder Pau- lus, in de wereld Johannes Verhoeven, ge boren in Oss, oud-pauselijk zouaaf, meldt het „Huisgezin". Het „Oude Kalfje" aan den Amstel onder den hamer. Maandagavond is in Frascati te Amster dam de bekende uitspanning het „Oude Kalfje" aan den Amstel geveild en daarbij in het bezit gekomen van den heer J. C. Hamel, schoonzoon van den heer J. van Wilpe, die het restaurant van 1899 tot 1921 heeft geexploiteerd. Ingezet voor 60.000 werd het bij 85.000 afgemijnd. Bij de eerste verkoop in 1920 bracht het „Oude Kalfje" nog 160.000 op. KERKNIEUWS PLECHTIG AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN. Hedenochtend hebben in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk aan de Prin- cessegracht te 'sGravenhsge de plechtig heden plaats gehad bjj gelegenheid van het vertrek der paters missionarissen, een broeder en eenige zusters, van de Orde der Minderbroeders, naar de missiën in Chi na en Baluchistan (Br. Indic). Het kerk gebouw was geheel met belangstellenden gevuld. De plechtige H. Mis werd opgedra gen door pater Nivardus Noordermeer, O.F.M., met assistentie van zijn mede-mis sionarissen, waarvan de niet assisteeren- den mede in het priesterkoor hadden plaats genomen. Na het Evangelie, hield pastoor Aug. Bulters, een toespra'ak naar aanleiding van Rom. XIV:8: „Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, den Heer behooren wij toe", waarin hij de beteekenis dezer plechtig- I heid uiteenzette en de aanwezigen aan spoorde om den band tusschen hen en de vertrekkende jeugdige missionarissen door gebed en aalmoes te blijven onderhouden. Het zangkoor zong de Missa Pontificalis van L. Perosi. Na de H. Mis vereenigden de missiona rissen zich in het priesterkoor, alwaar zij door pater Paulus Stein, als waarnemend provinciaal der orde, werden toegespro ken. Vervolgens werd het „Veni Creator" ge zongen waarop de zendbrieven werden voorgelezen en de missiekruisen gezegend waarmede de missionarissen werden om hangen. Hieropzong men het „Ave Maris Stel- lp" en den lofzang van Simeon, als reis- gebed. Na gezamenlijk gebed, gaven de missio narissen elkander dén vredesgroet. Onder het zingen door de aanwezigen van het „Magnificat" verlieten zij de kerk om zich in de buiten gereedstaande autobussen naar Antwerpen te begeven, alwaar zij zich hedenmiddag naar hun bestemming inschepen. DE HEER J. G. v. ES IS VOORNEMENS ALS RAADSLID TE BEDANKEN. Het antirev. dagblacf de „Nieuwe Leidsche Courant" bracht gis teravond het bericht, dat de heer J. G. v. Es, antirev., in de Raadsvergadering van 4 November als Raadslid zal bedan ken. Dit bericht zal zoo wel in als buiten den antirev. kring door zeer velen met te leurstelling worden vernomen. Dokter v. Es is een persoonlijkheid, die noode in den gemeenteraad zal worden gemist, waar hij steeds eerlijk en oprecht zijn overtuiging en zijn opvatting ver klaarde en verdedigde. Wij weten, dat vooral zij, die in Raads commissies met hem samenwerkten, die sa menwerking op hoogen prijs stelden. En in de rechtsche Raadsclub (samengesteld uit de R. K., Chr. H. en Antirev. Raads leden), waarvan de heer v. Es voorzitter was, genoot hij aller volkomen vertrou wen. Dr. v. Es is ruim acht jaar lid van den Gemeenteraad geweest. Hij was nu lid van de Commissie voor den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren, en van de Commissie voor de Gestichten Endegeest, enz.; hij is ook lid geweest van de Onder- wijs-commissie. Waarom de heer v. Es nu zoo plotseling, nu de nieuwe zittingsperiode van den ge meenteraad pas is aangevangen, heen gaat? De „Nieuwe Leidsche Courant" geeft als reden aan: den gezondheidstoe stand van dr. v. Es. Wij kunnen deze re den, eerlijk gezegd, moeilijk aanvaarden, tenzij misschien.... er mede bedoeld zou zijn, dat de dokter een voorzorgsmaatregel wil nemen tot behoud van zijn, naar wij meenen, gelukkig, nog gaven gezondheids toestand! Zooals bekend, is er in de Afd. Leiden der Antirev. Partij den laatstentijd een en ander gebeurd, naar aanleiding van de jongste wethoudersverkiezing. Daar is n.l. buiten en in de Kiesver. geprotesteerd tegen het besluit der Anti rev. Raadsfractie, om mede te werken aan de verkiezing van soc. democr. wethou ders; door de Kiesver. is een speciale ver gadering gehouden, waarin die houding der Raadsfractie is becritiseerd. Buiten de Kiesver, was mr. Knibbe de leider der op positie; iiï de Kiesver. is mr. Briët de voor naamste woordvoerder der ontevredenen geweest. Ten slotte heeft bedoelde vergadering uitgesproken, dat zij haar vertrouwen in de Antirev. Raadsfractie, wier voorzitter de heer v. Es is, handhaafde. Wij kunnen echter begrijpen, dat, ondanks deze con clusie der vergadering, het gebeurde den heer v. Es onaangenaam heeft verrast, 't Kan niet anders. De oppositie tegen de houding der Antirev. Raadsfractie baseer de zich op principieele gronden; becriti- seerde de fractie, omdat deze zou hebben gehandeld in strijd met de Antirev. begin selen. Dit móet onaangenaam hebben ge troffen iemand als den heer v. Es, een streng principieel man die dit zij even terloops gezegd in de practische poli tiek o.i. zich eerder te veel dan te weinig anti-socialistisch betoonde! Zooals gezegd, wij kunnen dat begrij pen. Maar 't spijt ons zeer, dat de heer v. Es daaruit de conclusie heeft getrokken, om als Raadslid heen te gaan. 't Spijt ons voor de Antirev. Raadsfractie, voor den Gemeenteraad en de belangen, die de Ge meenteraad heeft te behartigen. Zou het besluit van den heer v. Es onherroepe lijk vaststaan? HERHAALDE OPROEP. Vorige week heert het R. K. Comité voor Werkloozenzorg een aantal dames uitge- noodigd om het behulpzaam tj zijn bij de jaarlijksche inzameling ten bate van de R. K. Werkloozen, die dit jaar nog meer dan voorheen dringend noodzakelijk is. Een aantal dames heeft zich beschikbaar gesteld en is reeds met de inzameling aangevangen, maar het aantal is nog lang niet voldoende voor de geheele stad. Het Comité doet dan ook een dringend beroep op alle dames boven 18 jaar om zich alsnog op te geven, hetgeen kan ge schieden op a.s. Donderdagavond 8 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond, Steenschhuur 17. Daar het bestuur vreest, dat de op komst niet voldoende groot zal zijn om alle lijsten as. Donderdag in omloop te brengen en het noodig is, dat in de eerst volgende 14 dagen alles afgewerkt is doet het comité een dringend beroep op alle bestuursleden van de vakbonden om ook een handje te helpen en zich Don derdagavond aan het Bondsgebouw te vervoegen. Vele krachten maken het werk licht. Daarom allen medegeholpen aan dit werk, een werk van het allergrootst so ciaal belang, en voor'de bestuursleden van de vakbonden een werk- van kameraad schappelijk medeleven met hun werklooze leden. Wij rekenen Donderdagavond op U. R. K. Comité voor Werkloozenzorg. R. K. VAN LEIDEN. Met deze roept het Bestuur van de R. K. Esperanto Club U allen op om morgen avond om 8.15 uur naar het gebouw der Zita-Vereeniging te komen en U op te geven als cursist voor de Wereldhulptaal Esperanto. Reeds duizenden R. Katholieken leerden deze mooi klinkende taal. De kos ten zijn zeer laag en men leert gemakke lijk in clubverband. Wij vragen ook aan die personen, die veel met publiek omgaan, zooals politie, spoor- en trampersoneel, post- en telegraafpersoneel, winkelperso neel, enz. leert Esperanto! Morgenavond zal een bevoegd spreker alle inlichtingen geven en een proefles geven, welke voor alle Roomsch Katholieken vrij toeganke lijk is, dus zonder verplichting om cursist te worden. Zeg het voort. Het Bestuur, J. v. d. Weijden, Correspondent. HET GROENE KRUIS. Afdeeling Leiden. Gisteravond had de najaarsvergadering plaats van de afdeeling Leiden van het Groene Kruis. Na vaststelling der notulen van de vori ge vergadering deelde de voorzitter dr. Boonacker allereerst mee, dat in de va cature ontstaan door het vertrek van Zus ter de Wit was voorzien door de benoeming van Zuster E. Huy, die 1 Augustus defi nitief in functie is getreden. De penningmeesteresse mej, F. A. Ie Poole diende de begrooting voor 1930 in. Deze begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van 6375. Voor aan schaffing van artikelen werd een post van 700.geraamd, aangezien het een groot belang werd geacht dat het magazijn der verplegingsartikelen goed op peil blijft. Aan een verlaging van de salarissen kon men voor 1936 niet geheel ontkomen. Bij een toeneming van het ledental zou deze niet noodig geweest zijn. Betreurd werd dat er in de laatste jaren te veel leden zijn cie bedanken wanneer ze eenigen tijd geen hulp noodig hebben en zich weer aanmel den zoodra in geval van ziekte de hulp der wijkverpleging of de artikelen uit het magazijn onmisbaar bleken. Bij een con stant aantal leden kan het Groene Kruis het beste aan zijn doel beantwoorden. De vergadering besloot den termijn ge durende welken de leden gratis van kin derweegschalen gebruik kan maken te verlengen van zes weken tot drie maanden. De aftredende bestuursleden dr. Boo nacker en mej. F. A. Ie Poole werden her benoemd. Tot afgevaardigde naar de ver gadering van de Zuid-Hollandsche vereeni- ging het Groene Kruis op 25 October te Rotterdam werd dr. Boonacker aangewe zen. Nada* de agenda dezer provinciale vergadering uitvoerig was besproken, sloot de voorzitter deze slecht bezochte verga dering. EGYPTISCHE EN BABYLONISCHE GENEESKUNDE. Lezing dr. J. G. de Lint. Vanwege het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum alhier, is gisteravond in het Kamerlingh Onnes La boratorium alhier de eerste van de reeks lezingen gegeven, welke ten doel heeft een beeld te geven van de plaats der natuur wetenschap in de beschaving der oudheid en van den samenhang tussohen de wijs- geerige stroomingen en de opkomst dier wetenschap. Dr. J. G. de Lint, uit 's-Gravemhage, opende de rij der sprekers met behandeling van het onderwerp: Egyptische en Babylo nische Geneeskunde. Aan deze lezing is het volgende ontleend: Om tot een goed begrip der Grieksche wetenschappen te komen, is het noodig de genese, de wording daarvan te laten voor afgaan en een korte schets te geven van de genees- en natuurkundige kennis bij een paar der oudste kuituurvolken: de- Egyptenaren en de Babyloniërs en Assy- riërs. Immers de Grieksche wetenschappen z(jn gebaseerd op wat door hen uit de oudere kuituren is overgenomen. Gebleken is, dat die invloed veel grooter is geweest dan vroeger vermoed werd. Onze kennis omtrent de geneeskunde in Egypte berust op wat oude schrijvers, zoo als Herodotus en Diodorus ons hebben overgeleverd, op hetgeen te vinden is in de geneeskundige papyri en voorts op de in schriften en voorstellingen, die op de oude monumenten bewaard gebleven zijn. Voor het tweestroomenland zijn wij in hoofd zaak aangewezen op de kleitafeltjes uit de bibliotheken der koninklijke paleizen, waarvan de Kounjounj ik-collectie, onder de bouwvallen van Niniveh gevonden, thans bewaard in het British Museum te Londen en nog slechts ten deele ontcijferd, wel de voornaamste bron vormt. Een der primitiefste denkbeelden om trent het ontstaan van ziekten is het ge loof aan den invloed van boo ze geesten en daemonen als ziekteverwekkers. Zelfs tij dens den hoogsten bloei der Egyptische be schaving op het einde van het Middelste Rijk en in het Nieuwe Koninkrijk, is deze gedachte terug te vinden. Ook de papyrus Ebers, een onzer best bewaarde en uitvoe rigste 'geneeskundige papyri uit ongeveer 1500 v. Chr. bevat hiervoor'nog menig be wijs. Neemt men aan, dat ziekte ontstaat on der invloed van booze geesten, dan bestaat het remedium uit verzoening van die gees ten door offerandes en bezweringen. De magischehandelingen waren bij het volk zoover doorgedrongen, dat men een for mule moest uitspreken bij iedere keer, dat VAN ONZE ADVERTEERDERS. HERFST-EXPOSITIE PIET VAN REEUWIJK. De Maatschappij voor Woninginrichting Piet van Reeuwijk te Rotterdam, vraagt aandacht voor haar groote herfst-exposi- tie op de le etage van haar magazijnen Kipstraat 1127. Genoemde etage werd onder de deskun dige leiding van eigen bekwame binnen huis-architecten geheel verbouwd, volgens de nieuwste eischen voor een modern in terieur. Hier zijn door de firma de allernieuwste modellen op meubelgebied tentoongesteld. Honderd kamers zijn geheel compleet in gericht en men vindt er in groote ver scheidenheid interieurs in de diverse hout soorten. Niet alleen de uitvoering in staal met blank eiken, die momenteel zeer en vogue is, doch ook het nieuwste in gepolitoerd mahonie, blank berken etc. is sterk verte genwoordigd, terwijl de Old Finish stijl met geheel gewijzigde modellen bewijst, nog in geen geval verouderd te zijn. Het spreekt vanzelf, dat de smaakvol le inrichting der kamers gepaard gaat met passende vloerbedekkingen en ook aan het interieur van de kamer de juiste zorg besteed is. Heel goede schilderijen van Pol Dom, alsmede etsen en houtsneden van H. J. van Wijk, zorgen hiervoor. Boekhoudkundig bureau J. A. Jansen. De heer J. A. Jansen heeft zijn bekend bureau voor boekhouden van Nieuwsteeg overgebracht naar Kamerlingh Onnes 15 (Kerkplein). Zooals bekend leidt de heer Jansen op voor L. O. Handelskennis en de practijk- examens Mercurius en Vereeniging van Leeraren, waarvoor hij reeds op een lange reeks van geslaagden kan wijzen. Zijn bu reau houdt zich eveneens bezig met het bijhouden van boekhoudingen en met con trole daarop. De heer Jansen heeft zijn bureau nu in het mooie, nieuwe perceel Kamerlingh Onneslaan 15 ingericht. De geheele eerste verdieping is daarvoor in beslag genomen, zoodat hij voor zijn privé- zoowel als club- lessen voldoende ruimte heeft. Ook hier zullen de gegadigden het bu reau van den heer Jansen ongetwijfeld weten te vinden. men geneesmiddelen nam. De bezweringen werden niet alleen als remedium, maar ook als voorbehoedmiddel, als prophylacticum gebruikt, in den vorm van amuletten, die om den hals gedragen en den dooden in het graf medegegeven werden. Van een en ander gaf spr. eenige voorbeelden. In Babylonië en Assyrië treden in het algemeen symbolische handelingen meer op den voorgrond dan in Egypte. Een volgend stadium in de ontwikkeling beschouwt ziekte als een straf der goden en daar in Egypte de geneesheeren uitslui tend tot den priesterstand behoorden, wa ren zij in de eerste plaats uitverkoren om als bemiddelaars de verzoening met de goedn te bewerkstelligen. Zelfs in het doodenboek, een boek, dat iederen doode mede in het graf gegeven werd en dat wij een soort Baedeker voor het hiernamaals zouden kunnen noemen, zijn bezweringen tegen ziekten in het leven hiernamaals te vinden. Daar de kuituur der Assyriërs en Ba byloniërs berust op die van de Sumeriërs en deze reeds sterk ontwikkeld was, vinden wij bij deze volken reeds een groote ken nis van de natuurwetenschappen. Naast de astronomie, zijn het botanie en zoölogie, die hun invloed op de geneeskunde heb ben uitgeoefend. Tusschen de Egyptische geneeskunde en die van het t weestroo m en land bestaat een groot onderscheid, doordat op de prognose in het Nijldal weinig gewicht gelegd werd, terwijl deze bij de Assyriërs en Babylo niërs zich zeer sterk ontwikkeld heeft. Hier werd' het voorspellen van den afloop niet alleen bij voorgenomen handelingen, maar ook bij ziekten, algemeen toegepast. Naast magische en priestergeneeskunde heeft zich de empirische geneeskunde ont wikkeld. Evenals een dier bij instinct die planten uitzoekt, die hij noodig heeft om bijvoorbeeld bij maagstoornissen braking op te wekken, zoo heeft de mensch zich in den loop der tijden tal van geneesmiddelen eigen gemaakt. De Egyptische papyri, even als de kleitafeltjes, bevatten een zeer groo te menigte van dergelijke empirische ge neesmiddelen. Als hoogste trap van de geneeskunde beschouwen wij de wetenschappelijke ge neeskunde en reeds in de oudheid zijn daarvan sporen te vinden. Uitvoerig wees spr. in dit verband op den invloed van lucht, bloed en voeding, die reeds zeer vroeg bekend was. In de papyrus Edwin Smith zijn een aan tal anatomische namen te vinden, die in geen der tot dusverre bekende Egyptische geschriften voorkomen, namen van deelen van het lichaam, waaruit duidelijk blijkt, dat men beter op de hoogte van de ontleed kunde was dan wij dachten. Door het bal semen heeft men weinig ontleedkundige, kennis kunnen verzamelen. Uit de opsomming van de betrekkingen en ambten op de grafdeuren blijkt, dat tij dens den bloeitijd der Egyptische cultuur de geneeskunde in een aantal specialiteiten verdeeld was. Het is spr. gelukt, naast den hofarts, ook oogartsen, tandartsen en spe cialisten voor de behandeling van buikaan doeningen te vinden. Er bestond in Egypte zelfs een specialiteit, die wij niet onder de geneeskundigen rekenen, de cosmetische, de parfumeur, die belast was met de ver zorging en de verfraaiing van de huid. Spr. behandelde vervolgens de chirur- AGENDA LEIDEN. Woensdag. Vriendenkring ter eere van he Allerh. Sacrament. Algem. Leden vergadering, St. Josephgezellen. Ver., Rapenburg 52. 8.15 uur. Donderdag, ledenvergadering Transport arbeidersbond „St. Bonifacius' Bondsgebouw te 8 uur. Donderdag. „Gelóóf en Wetenschap", In den Vergulden Turk", 8.15 uur. „Vlaam. sche humor", door Lode van Gent De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October a.s. waar- genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wil- helmlnapark 8, Oegstgeest, telef. 274. gie in de geneeskunde der oude culturen, In 1907 ontdekete Max Müller in de na bijheid van Memphis een graf, waarin re- liefs met voorstellingen van operaties. Doordat gedeelte ontbreken, is niet meer na te gaan, welke kunstbewerkingen hier zijn voorgesteld; zeker is het, dat die ge deelten, die goed bewaard zijn, de besnij denis te zien geven. Een bewijs, dat deze operatie in Egypte reeds van zeer oude tij den af moet hebben bestaan, zien wij in het'steenen mes, dat de operateur in de hand heeft. Ook voor het openen van den buik, bij het balsemen, was het gebruik van een steenen mes voorgeschreven. Dank zij da publicatie in 1930 van de pa pyrus Edwin Smith, door Breasted, heeft men een heel anderen kijk op den stand, der geneeskunde in het Nijldal gekregen. Vinden wij in de andere papyri slechts spo radisch iets over de behandeling van won den en is daarin niets te vinden over been breuken, de Edwin Smith is een zuiver chirurgisch boek. Het vermoeden, dat de chirurgie reeds vroeg door bepaalde specia listen werd beoefend, is door de papyrus Edwin Smith geheel bevestigd. Leest men dit geschrift, dat uit plus minus 1500 v. Chr. stamt, dan krijgt men den indruk, een mo dern compendium voor zich te hebben. Bij lezing valt het ons op, dat er bijna geen bezweringen in voorkomen. Bij de chirur gie was dit ook niet noodig. Hier was de samenhang tusschen oorzaak en gevolg iets, wat voor de hand lag. Spr. besloot: Vatten wij het medegedeel de kort tezamen, dan zagen wij dat de ge neeskunde zoowel van het Nijldal als van het twees troomenland bestaat uit een men geling van primitieve, magische en pries tergeneeskunde, waarbij een begin van we tenschappelijke geneeskunde herhaalde ma len duidelijk te bemerken is. De lezing werd met lantaarnplaatjes ver duidelijkt. Medisch Consultatie-bureau voor Alcoholisten. Aan het jaarverslag over het jaar 1934 is het volgende ontleend: Het was ook in het jaar 1934 zoo, dat Maatschappelijk Hulpbetoon de steungel den via het consultatiebureau in vele ge vallen liet uitbetalen. Voorwaar een goede maatregel; zoo bleef er contact tusschen velen. Zoo ontvingen 33 personen f 3749.73 (in 1933 24 personen f 2562.45). Ook nu weer hield Maatschappelijk Hulpbetoon zich er soms aan den steuri in te trekken, als drankmisbruik werd gecon stateerd, hetgeen wel eens tot moeilijk heden aanleiding gaf. Op den zittingsavond (Woensdag van 7-^—10) nam het aantal bezoeken toe, hoe wel het aantal nieuwe patiënten terugliep en het aantal behandelde patiënten ook, doch zij, die eenmaal kwamen, bleven dik wijls trouw komen. Aantal nieuwe Aantal be Aantal Aantal nieuwe behandelde Jaar Zittingen patiënten patiënten 1932 51 54 84 1933 50 50 89 1934 51 24 66 Aantal bezoeken Jaar van patiënten Huisbezoek 1932 480 1600 1933 599 1303 1934 732 1230 De resultaten waren: Gebleven, wat zij waren 19. Tijdelijk ver beterd 3. Verbeterd 24. Vallen en opstaan 13. Sterk verbeterd 6. Geheelonthouder ge worden 1. De geldmiddelen lieten ook dit jaar niet toe eenige geldelijke vergoeding te ver- leenen aan hen, die hun tijd en krachten aan het consultatiebureauwerk gaven. Ook waren we dit jaar uiterst karig in het ver schaffen van finantieele hulp aan onze pa- tienten, zooals wij vroeger wel met succes deden, en ook dit jaar in enkele gevallen gaarne zouden hebben gedaan. Jarep ach tereen was ons saldo afgenomen; dit jaar zijn wij er in geslaagd wat over te houden, zoodat we weer over eenige reserve be schikken. Handelsregister K. v. K. .Nieuwe inschrijving: 6674 Gebr. Schouls. Leiderdorp, Meidoornstraat 46. Aannemersbedrijf: straat-, grond- en rio- leerings\verken. Venn.: J. A. Schóóls en A. Schouls, Leiderdorp. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is alsnog, voor het tijdvak van 16 September 1935 tot en met 30 September 1936, aan gewezen als deskundige bij het afnemen van de artsexamens aan de Rijksuniversiteit alhier dr. J. A. C. van Pinxteren, apothe ker te Hillegersberg.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2