HAAR MOEDERS EVENBEELD De nieuwe Oostenrijksche regeering Schuschnigg-Starhemberg op het balcon van de Bondskanselarij te Weenen tijdens de huldigingsdemonstratie na de wijziging in het kabinet De nieuwe Oostenrijksche regeering. De steen, welke gebruikt zal worden voor het monument voor wijlen H. M. de Koningin Moeder in het Rosarium te den Haag, is Maandag op zijn fundament geplaatst - De beeldhouwer Toon Dupuis (geheel rechts), die het monument zal vervaardigen, bij het leiden der werkzaamheden FEUILLETON. Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. (Nadruk verboden). 19) „Weest u maar niet bang; niets anders dan zakelijke dingen. Over Winifred zul len we geen woord meer verliezen. Vroeg of laat zal ik haar terugvinden en dan trou wen we.... zoo gauw mogelijk. Dat is al les. Wat ik u te zeggen heb is dit. Ik vond dat het meer dan tijd was om me eens aan den stand van onze zaken gelegen te laten liggen. Ik heb me op de hoogte gesteld en wat ik gewaar ben geworden is verre van opwekkend. De directeur van onze fabrieken in Yorkshire heeft me verteld, dat het bedrijf slecht gaat. We werken al een paar jaar met verlies; onze machines zijn verouderd en we beschikken niet over voldoende reserves om ze door moderne te vervangen. We hebben schulden en ons crediet loopt gevaar te gaan wankelen. Denkt u daar eens even in, moeder: de naam Carshaw met een klank van twijfel uitgesproken door bankiers en houders van wissels. „Mr. Meiklejohn heeft vaag op iets van dien aard gezinspeeld." „Mr. Meiklejohn schijnt veel belang in ons te stellen", merkte Reginald scham per op. „Maar als groot financier weet hij waar Abraham de mosterd haalt." „Je vader zei altijd", hernam lady Car shaw, „dat het bedrijfsleven een kringloop doormaakt; vette jaren en magere jaren wisselen elkaar af." „Dat mocht hij zeggen. Hij bouwde een machtige onderneming op, bracht een for tuin bijeen en kreeg, volkomen verdiend een titel voor alles wat hij voor de ge meenschap tot stand had gebracht. Maar hij bereikte dat niet door in de stad te blijven hangen en zijn leven te slijten met rondboemelen in de uitgaande wereld. Misschien vindt u het pedant, maar ik ver beeld me dat ik wat van zijn hersens ge ërfd heb en ik van plan ben te handelen zooals hij in dezelfde omstandigheden ge handeld zou hebben." „Je maakt me gek, Reginald, met je toon en je gezicht van een ongeluksprofeet!" Lady Carshaw gilde meer dan ze sprak. „Wat wil je precies? Praat alsjeblieft niet langer in raadsels ik kan die span ning niet verdragen." „Wat ik precies wil? Dat is eenvoudig ge noeg. De zaak heeft tachtig duizend pond noodig om haar oude soliditeit en concur rentie-vermogen terug te krijgen en met vier of vijf jaar van goed en economisch beheer zijn we er dan weer heelemaal bo venop. We hebben tot nu toe voor ons privé-leven tien duizend pond per jaar uitgegeven. Om dat bedrag te halen heb ben we van tijd tot tijd kleine hyppothe- ken opgenomen, in de verwachting die uit de zaak te kunnen aflossen. Nu zijn de rol len omgekeerd en moet ons landbezit de zaak te hulp komen." „Op welke manier?" klnok het scherp. „Al onze goederen moeten tot den laat- sten vierkanten centimeter bezwaard wor den. De kleine hypotheken komen dan te vervallen en verder moet het geld in de zaak worden gestoken. We krijgen de be- noodigde tachtig duizend pond zoo wel bij elkaar. In tien jaar kan de boel weer vrij zijn." „En wat hebben wij om te leven?" „Dat punt is ook onder de oogen gezien. U persoonlijk hebt het jaarlijksch inko men, dat bij uw huwelijk voor u is vast gesteld: vijfhonderd pond. Dat geld is on aantastbaar en daarvan moet u zich zien te redden. Ikzelf neem een bescheiden sala ris als onder-directeur, terwijl ik me in de zaken inwerk. Ik had gedacht ook een vier a vijfhonderd pond. Ik heb uitgerekend dat de vérkoop van allerlei overbodige din gen: paarden, auto's, meubelen, juweelen genoeg zal opbrengen om onze persoonlijke schulden te betalen en nog een kleine re serve over te houden; zeg duizend pond voor allebei." Lady Carshaw stond met een ruk uit haar stoel op. Ze was nog meer verontwaardigd dan verslagen. „Je moet stapeldol zijn, Reginald", beet ze haar zoon toe. „Integendeel, moeder; misschien voor het eerst in mijn leven volkomen bij mijn verstand. Gelooft u mij niet? Informeert u dan bij onze advocaten; het plan is in hoofdtrekken van hen afkomstig. Het zijn eerste-klas zakenlui en ze hebben me ge luk gewenscht fet wat ze een wijs besluit noemden. Zoo ziet u, moeder," eindigde hij met een lachje, „dat ik niet eens een mon daine vrouw zou kunnen nemen, zelfs al wilde ik het!" „Ikik overleef het niet!" riep lady Carshaw wild.' „Toe moeder, windt u toch niet zoo op., gebruik uw verstand toch. U bent toch niet broodeloos.... u hoeft toch niet te gaan bedelen! Natuurlijk, het is geen weelde, maar vijfhonderd pond per jaar en duizend als 'n appeltje voor den dorst op de bank.... dat is toch nog wel te doen. Als u zich eenmaal op uw nieuwe uevenswijze hebt ingesteld, zult u waar schijnlijk tot de ontdekking komen, dat u nog nooit zoo gelukkig bent geweest. Luister eens, moeder", ging hij na een korte pauze voort, „wat zou u er van vin den om maar meteen met de bezuiniging te beginnen en het personeel op te zeg gen? Tranen? Dat zal u opluchten. Laat u me maar roepen als u weer kalmer bent." Hij kon een gevoel van medelijden niet onderdrukken toen hij zich over zijn moe der heenboog en haar een kus op het voor hoofd gaf. Ze wilde hem terughouden, maar hij stapte resoluut naar de deur. „Neen", zei hij, „geen gedachtenwisse- lingdat heb ik u al gezegdèn geen sentimentaliteit. Bovendien, ik heb nog het een en ander te doen vóór het diner." XXII. Verkenning en schermutseling. Sir Reginald belde Scotland Yard op om een- afspraak te maken met commissaris Marshall, maar tot zijn onaangename ver rassing hoorde hij, dat de onvermoeide werker thans op medisch advies een poosje rust had moeten nemen en de hoofdstad voor een korte vacantie verlaten had. Hij werd niet eerder dan Maandag terugver wacht en het was nu Woensdag. Daarop trachtte de jonge baronet den theater-agent, wiens brief hij in Winifred's kamer gevonden had, te bereiken. Maar deze bleek noch op zijn kantoor, noch in zijn particuliere woning aanwezig; hij was voor zaken even naar Parijs weggevlogen en zou op zijn vroegst laat in den volgen den middag weer in Londen zijn. Om bij het warenhuis, dat Winifred's sollicitatie had afgewezen, te informeeren, was het nu ook te laat; voorloopig zat er dus niets anders op dan, wat deze mogelijkheden om een spoor van het meisje te ontdekken be trof, zijn ziel in lijdzaamheid te bezitten, hoe moeilijk dit ook viel. Hij dineerde met zijn moeder. Haar stem ming was sinds het einde van hun gesprek belangrijk verbeterd; ze scheen te geloo- ven dat haar zoon, misschien door de physieke crisis die hij in verband met zijn liefdesgeschiedenis doormaakte, de zaken veel te zwart inzag en dat een onderhoud met haar advocaat, den jarenlange raads man der familie, er wel eens gansch ander licht op zou werpen Na tafel kwam een te- de telegram: „Geen nieuws". Reginald wilde de rest van den avond niet ongebruikt laten en begaf zich naar de kamers van William Meiklejohn. Maar de vos, die honden op zijn spoor rook, had zijn hol verlaten. „Mr. Meiklejohn heeft met een lid van de tegenpartij afgesproken dat ze beiden uit het parlement zouden wegblijven voor de rest van de zitting en is op reis ge gaan", vertelde de bediende. Carshaw vroeg verder niets; hij begreep dat het nutteloos was. 's Morgens een twee de telegram: „Geen niuews". 1 (Wordt VdTvigu,. I Het eerste gedeelte van den snelverkeersweg Amsterdam-den Haag. n.l. van den Sloterweg tot den Spaarnwouderdwarsweg in de Haarlemmermeer, zal binnenkort voor het verkeer worden opengesteld Deze weg beteekent tevens een befangrijke verbetering in de verbinding naar Schiphol en Hoofddorp De nieuwe militaire medaille, welke vervaardigd is volgens aanwijzingen van den commandant van het veld leger, luitenant-generaal jhr. Roëll Het Noorsche s.s. .Iris" is Maandag te Rotterdam binnengeloopen met de geredde bemanning van het Engelsche s.s. .Pendennis", dat Zondag benoorden Terschelling is gezonken De naar Bombay verkochte salonboot .Veluwe", welke eenige jaren tusschen Amsterdam en Harderwijk heeft gevaren, is Maandag te Rotterdam aan boord van de .Tajandoen geheschen voor het transport naar de plaats van bestemming

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5