STADS V NIEUWS DINSDAG 22 OCTOBER 1935 ÜE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 TWEE BEKENDE INBREKERS GEARRESTEERD. In een meelfabriek te A'dam. Dank zij de activiteit van een surveil- leerende agent van politie te Amsterdam zijn in den afgeloopen nacht twee bekende inbrekers, een 42-jarig en een 24-jarig per soon, gearresteerd. De agent liep tegen 3 uur op de Brou wersgracht, toen hij in de fabriek van Meelproducten van Joh. B. Scholten, Brou wersgracht 288, verdacht gestommel hoor de. De agent waarschuwde -het posthuis aan het Haarlemmerplein, met het gevolg, dat kort daarna het pand geheel door de politie was omsingeld en er, bij wijze van spreken, geen rat uit ontsnappen kon. In middels was ook de her Scholten gewaar schuwd; onder zijn geleide verschafte de politie zich toegang tot de fabriek en toen bleek al dadelijk dat hier inbrekers aan het werk waren geweest. In enkele ver trekken heerschte een ware chaos; de in houd van .kasten en laden lag over den vloer verspreid, terwijl verscheidene lesse naars sporen van braak vertoonden. Toen de politiemannen de zolderverdie ping bereikt hadden, troffen zij op den achterzolder twee mannen aan, die zich in een hoek verstopt hadden en zich, toen zij zich ontdekt zagen, zonder verzet overga ven. Zooals reeds vermeld, bleken het twee bekende inbrekers te zijn, die be halve dit feit, nog meer op hun kerfstok hebben. Zij werden overgebracht naar het bureau Spaarndammerstraat en daar na hun verhoor opgesloten. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat het tweetal zich toegang tot de fabriek heeft verschaft via een daarnaast gelegen leegstaand perceel, waarvan zij een raam in een der zijmuren hebben opengebroken en zoo op het dak van de fabriek zijn ge komen. Daar hebben zij een dakraam ge opend, hebben vervolgens op de viering een stuk uit den vloer weggebroken, waar na zij zich langs een ketting, welke aan een der spanten was bevestigd, naar bene den hebben laten zakken. Ook zonder hun arrestatie zou hun moei te vergeefsch geweest zijn, aangezien de heer Scholten zoo verstandig is, alle gelds waarden des nachts buiten de fabriek te bewaren. TELEGRAMMEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: WilheLmina Adriana Catha- rina Maria, d. van A. M". J. A. Devilee en D. C. S. M. Mazurel Gualtherus Hendrik Albert, z. van W. R. Juijnboll en M. S. v. IJsselsteijn Willem Adriaan, z van A. Linschooten en M. v. Vliet Anna Maria, d. van J. H. Koot en A. M. de Jong Hen drik, z. van I. v. Duuren en M. J. Cra- ma Jaoobus Johannes, z. van C. v. d. Wilk en M. E. v. Atten Johanna, d. van A. Hofman en J. C. W. Post Cornelia Margaretha, d. van J. D. Haasnoot en A. A. M. Voorham Dirkje, d. van J. Kor- bee en J. de Mooij Hendrikus Johannes, z. van A. J. v. Noorten G. Bobkiewicz Celia, d. van M. Verkade en J. v. Klave ren Johannes Leonardus, z. van J. L. Duijndam en S. Guban Willem Simon, z. van S. Lievense en M. A. Harteveld Cornells, z. van J. N. Ouwehand en J. Dul fer Jannetje, d. van W. Bergshoeff cn J. v. Triest Maria, d. van C. Kershof en W. Bouwman. Ondertrouwd: H. J. P. Kuitems jm. en S. Roosendaal jd. J. J. v. Oyen jm. 43 j. en A. S. de Vink jd. 36 j. Gehuwd: J. v. d. Laan jm. en R. Lam- booij jd. Overleden: S. Rosier m. 69 j. A. M. Koot-de Jong vr. 32 j. H. Veltman dr. 5 j. heeft zich reeds een sneeuwlaag gevormd, die te Oberschreiberhau zelfs 18 centime ter dik is. LONDEN, 22 October. (A.N.P.) Het is gisteren in geheel Engeland zeer koud geweest. In het Noorden van Wales en in sommige deelen van Ierland en Schotland hebben zelfs de eerste sneeuwstormen reeds gewoed. In verschillende districten zijn de heuvels met een sneeuwtapijt be dekt. Het weerbericht voorspelt, dat het vandaag iets zachter zal zijn. PARIJS, 22 October (A.N.P.) In de omgeving van Annecy in Savoye is in den afgeloopen nacht, nadat de temperatuur sterk was gedaald, de eerste sneeuw ge vallen, die de bergen tot op 1600 M. bedekt. Ook in Puy-en-Velay in het departement Haute-Loire is het kwik in den thermome ter plotseling zeer gedaald. Nadat er lan gen tijd een ijskouden regen is gevallen, sneeuwt het thans in de hooger gelegen streken. vriendenkring ter eere van het allerheiligst sacrament. Morgen, Woensdagavond, om 8.15 uur, houdt bovengenoemde Vereeniging een algemeene ledenvergadering in de zaal van de St. Joseph's Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52. Deze mededeeling betreft niet zoozeer de leden, daar deze hun convocatiekaart reeds ontvangen hebben, doch is bedoeld, als een vriendelijke uitnoodiging aan de Katholieken, niet-leden, om deze verga dering bij te wonen. Spreker is de weleerw. heer p. M. Ver- hoofstad, met als onderwerp: „De H. Eu charistie en ons leven." Het koor van de Dekenale Kerk zal door gezangen de vergadering opluisteren. Het doel van den Vriendenkring is: de Godsvrucht tot het Allerh. Sacrament on der de Roomsch-Katholieken te Leiden te bevorderen en te verspreiden. Is er wel iets mooiers denkbaar? De geestelijke voordeelen aan het lid maatschap verbonden, zijn in de door de Kerkelijke Overheid goedgekeurde sta tuten vastgelegd. Deze worden ter verga dering gaarne gratis verstrekt. De Katholieken die een in geestelijk en stoffelijk opzicht genot vollen avond wen- schen, bezoeken deze vergadering. Toe gang vrij. k. J. m. v. „st. peter kanis". Het winterprogram der K. J. M. V. is begonnen. Dank zij de activiteit van de propaganda-afdeeling heeft de vereeni ging reeds verschillende nieuwe leden mo gen noteeren. Aan hen 'n hartelijk wel kom; Nu vol houden met vurig enthousiasme. Activiteit moet thans meer dan ooit te voren ontplooid worden. Huisbezoek en nog eens huisbezoek, de jonge middenstanders willen nu eenmaal bescheidenlijk gevraagd worden. Heel de katholieke jonge middenstand van heden moet lid worden van de K. J. M. V. Allen worden ruimschoots in de gelegen heid gesteld om nader met de K. J. M. V. kennis te maken. A-s. Woensdagavond in het „Eigen Huis" (Maison Bernsen, Breestraat 157), is er weer een pracht gelegenheid. Een cultu- reele avond door den heer Van Rooijen uit Rotterdam over „Indië en zijn Cultuur". De lezing zal worden opgeluisterd met snelteekenen en Indische muziek. Alle jonge middenstanders worden uit- genoodigd om dan eens te komen kijken. intern. pluimvee-tentoon stelling te brussel. Leidenaars behalen prijzen. Op de internationale Pluimvee-tentoon stelling cp 19, 20 en 21 Oct. te Brussel ge houden in het verband der Wereldtentoon stelling hebben de heeren F. v. d. Mark en P. Vintges alhier enkele prijzen be haald. De heei F. v. d. Mark, Julianastraat 41. alhier, behaalde met 5 Holl. Krielen 4 eer ste en 1 tweede prijs, de heer P. Vinges, Monschweg 137, alhier, met Vlaamsche Reuzen twee 2de prijzen. oudermiddag op de buitenschool Men verzoekt ons opname van het vol gende: Ondanks het slechte weer, werd de oudermiddag op de „Leidsche Buiten school" 1.1 Zaterdag door een bevredigend aantal ouders bezocht. Als welkom zongen de kinderen der hoogste klassen eenige lie deren, waarna de directrice het woord nam. In haar uiteenzetting omtrent doel en werken der Buitenschool legde ze in het bijzonder den nadruk op het aandeel der ouders in een spoedige en algeheele gene zing der patiënten, want dat de leerlin gen der school patiënt zijn wordt maar al te vaak vergeten. In deze tijden van groo- te zorgen op alle mogelijk gebied zien we in veel gezinnen een aan onverschilligheid grenzende verslapping optreden, d ie voor onze opgroeiende jeugd allernoodlottigst is. Veel te groot is het aantal te-laat-komers vaak omdat moeder of vader zich versla pen heeft, veel te vaak wordt afgeweken van de voorschriften, door den dokter nauwkeurig voor de kinderen samenge steld. Hierin vindt u vermeld: de tijd van naar bed gaan. verbod om hen mee te ne men naar feestjes en het kind de school te doen verzuimen behalve dan voor ziek ten en om heel bijzondere redenen en nog tal van andere aanwijzingen. Doch.... soms na een week al komen de aanvragen cm vrij voor dit en dat, vinden we de kinderen om 9 uur of later door Leidens straten zwerven. Beseffen de ouders dan niet dat het hier gaat om de gezondheid van hun kind en dat het niet voldoende is het van 's morgens half 9 tot 's middags 6 uur naar Katwijk te sturen? Als onze taak hier teneinde is, begint de uwe. Niet alleen hebt u hierin den plicht tegenover uw kind te vervullen, maar ook tegenover de Buitenschool voor wie het elk jaar moeilijker wordt om de zaken te laten mar ch eeren. Artikelsgewijze werd nu de lijst van voorschriften besproken. Nog werd eenige oogenbliken stil gestaan bij een ander ver schijnsel. dat zich op de Buitenschool ook vaak vertoont, n.l. het z.g. verwennen van zwakke kinderen. Hoe verklaarbaar ook, wordt niet beseft hoe veel moeilijker u het leven voor uw verwende jongen of meisje maakt. Lichamelijke zwakte is geen beletsel om uw kind te leeern al vroeg zelfstandig te zijn, om het te leeren dat niet de heele wereld er is voor hem of haar. Nog meer voor hen dan voor hun lichamelijk flinkere makers is het noodig, dat ze vroeg leeren de moeilijkheden in hun kinderleven onder oogen te zien en zelf teoverwinnen. Helpt u ons de kin deren zoowel lichamelijk als geestelijk sterk te maken. Hierna voerden de kinderen der hoogste klassen eenige gymnastische oefeningen uit, geleid door den heer Verwer, die de ouders speciaal op het belang der adem halingsoefeningen wees. Vervolgens hield deze een interessante lezing over beroeps keuze, waarna spreker nog een beroep deed op de ouders de kinderen toch zooveel mo gelijk van de straat te houden. De jongens komen na hun 14de jaar in de moeiijkste jaren. Ze groeien op van kind tot mensch. Deze jaren van vorming zijn van de aller grootste waarde voor heel hun verder le ven. Nog werd verwezen naar het bureau voor beroepskeuze te Leiden, waarvan verschil lende ouders het bestaan niet weten en dat toch belangrijke inlichtingen verschaft. Hierna werd het werk van de leerlingen bekeken, waarvan vooral het houtwerk, gemaakt grootendeels in den vrijen tijd, de aandacht trok. Een kleine wandeling over het terrein, een kopje thee en tegen 6 uur trokken de bezoekers weer huiswaarts. Aanbesteding Lichtfabrieken. Door Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit al hier is in het openbaar aanbesteed: het maken van een verlenging van het kraan viaduct van de Koolgasfabriek (beton- en heiwerk). Ingeschreven was als volgt: C. God schalk, Leiden 9990.I. Th. Cornet, Leiden f 9720.H. C. Heemskerk, Lei den 9693.H. Bakx en Co, Haarlem 9655.J. Oldenkamp, Koog aan de Zaan 9600.N. V. Aannemersbedrijf v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht 9461. Th. L. J. Zitman, Leiden f 9350.N. Kieft, Lisse 8955.Enschedesche Bouw en Betonmaatschappij, Enschedé f 8890. A. K. Pik, Barsingerhorn 8874.Fa. Wed. H. van Driel, Koudekerk 8560. Ir. W. L. Eerkes, Amsterdam f 8490. G. Gesman en C. Zoetemeijer, Alphen a. d. Rijn 8490.Gewapende betonbouw „De Kondor", N.V., Amsterdam 8450. A. W. Zegers, Haarlem 8436.Zwol- sche Betonijzerbouw v.h. G. A. Schrale, N.V. Zwolle 8317.—; L. P. H. Kantebeen Leiden 8229.C. van Leeuwen Zn., Nieuwerkerk aan de IJsel f 8192.W. F. Staal Co., Amsterdam f 8142.Aan nemersbedrijf „Mulkoobru", Amsterdam 8120.P. Terreehorst, Aalsmeer 7995; Rijnlandsche Betonbouw Maatschappij NV Delft 7887.N. Vermeulen, Haarlem 7677.Rijswijksche Betonbouw N. V., Rijswijk 7294.N.V. Wernink's Beton Mij. Leiden 7270. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. Handelsregister K. v. K. Wijziging 4141. C. G. Smit, Leiden, Steenstraat 49, in fijna worst en vieesch- waren. Uittx. E.: C. G. Smit, d.d. 1 Nov. 1935. Wijz. handelsn. in: J. J. Schaft fa. C. G. Smit. N.E.: J. J. Schaft, Leiden. De Wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij is verhinderd morgen spreekuur te houden. Op verzoek van de burgemeester van Bodegraven is door de politie alhier aan gehouden de 27-jarige J. L., verdacht van diefstal van rijwielbelastingplaatjes. Hij is naar Bodegraven overgebracht. MUZIEK. ITALIAANSCHE OPERA. La Traviata. Met de opvoering van Verdi's „La Tra viata" heeft de Italiaansche Opera een opvallend succes gehad. Ik meen hiermede, dat er vrij veel belangstelling was, en dat het applaus herhaaldelijk opdreunde en scheen te zeggen, hoe blijde men was, weer eens ee?. echte opera te hooren. Verdi heeft geniaal geschreven. Het geheele werk door, is het een onuitputtelijke rijk dom van muziek. De meester schaamde zich .njet een heel, gewone (tegenwoordig wil men wel eens.zeggen anale) melodie te gebruiken. Beethoven en ook Mahler hebben dit gedaan. Maar dan zijn het toch melodieën van onvergankelijke vitaliteit, .karakteristiek en realiteit. Verbleeken zul- Verdi's werken voorloopig- niet. Dit is niet om dewaarde hunger libretti (met uitzondering van enkele) maar om de menschelijke waarde van de muziek. Ook „La Traviata" geeft in haar muziek, het groote treurspel van een menschenleven: de strijd, net onderduiken, het streven naar omhoog. De tragische geschiedenis van Violette's levensloop doet de compo nist ons geestelijk beleven. Zoo komen wij tot de hoofdrollen die in goede handen waren. Jolanda Cirillo als Violetta demonstreerde haar rijk talent aan stem en spel. Haar stem moge dan niet zoo krachtig wezen, als wij vooral bij Italiaansche sopranen vaak aantreffen maar in het hooge register is de stem zeer welluiiend en expressief. De voordracht bewogen. Zij heeft ook haar zwakke zijde. Inderdaad is het vibrato wat hevig, de coleratuur minder duidelijk. Maar daar staat tegenover een zeldzaam mooi en draagkrachtig mezza-voce, waarmee zij prachtige dingen doet. Haar lichtelijk ge sluierde stem kan hevig emotioneeren. Haar persoon is uitnemend geschikt voor deze rol. Haar spel is gevoelig en als tra gédienne heeft zij haar verdienste. Hier in is zij de meei-dere van haar tegenspeler Alfredo, door Gaspare Rubino vertolkt. Rubino heeft de beschikking over een groote metaalachtig klinkende tenorstem. Wat ons in zijn zingen en in zijn actee- ren niet kan boeien is een zekere starheid, iets onbewogens. Slechts zelden gebruikt hij een pianissimo en doet hij dit dan wil hij meermalen te laag intoneeren. De eerste acte kan wel eens wat ver ward aandoen, hebben de solisten weieens wat minder fortuin. In de tweede acte ko men alle spelers beter op dreef is de pres tatie groeiend. Maar ons bezwaar ten op zichte van Rubino konden wij niet ophef fen. In het tweede bedrijf toonde Jolanda Cirillo haar speeltalant in het wonder mooie duet met den baryton. Een gave sympathieke vertolking van den vaderrol werd door Spartaco Marchi gegeven. Er ontstond een wisselwerking tusschen de twee solisten'. Hij zingt Verdi voortreffe lijk, want óók hij weet van de eene ge- voelssituatie in de andere over te gaan. Zijn sterke, klankrijke stem vermag hij tot een zeer mooi mezza-voce te kleuren. Zijn stemaanwijzing is gelieërd en sappig. De actie sober en gevoelig. Deze drie zijn de dragers geweest van Verdi's onvergan kelijk muziekschoon, 'en 'over hét geheel genomen is het werk zeer aannemlijk ge ïnterpreteerd, beheersch, elegant. Mis schien zou op iets meer lévendigheid' kun nen worden aangedrongen. De overige kleine rollen waren voldoende bezet. Ma- falde Chiorboli gaf een heel sympathieke Annina ten beste. De klank der koren (een moeilijk opera- vraagstuk), die bij Amedeo Barbiere in vakkundige handen zijn, was beschaafd. Het ballet onder leiding van Darfa Col- lèn was uiterst sober. Evenwel er werd niet zonder charme gedanst. Met onver moeide geestdrift, werden orkest, solis ten en ensemble geleid door Maestro Ma- rini, die met omzichtigheid om de moeilij ke klippen voert. Hij houdt alles stevig in handen, zoodat de ensembles kloppen. De fijne inzet der violen aan het begin van de ouverture klonk ietwat ijl, maar al be ter werd de interpretatie. De inzet der strijkers aan het begin der 4e acte was heel mooi. De dirigent geeft aan het ge heel een bewogen cachet. Menig voortref- felijk moment werd onder zijn directie genoten. Nogmaals memoreer ik het derde en vierde bedrijf door de sopraan-soliste gedragen. De voorstelling als geheel, heeft tot het laatst geboeid. De toehoorders wa ren zeer waardeerend. Na elk bedrijf meer dere open doekjes. De dirigent deelde in de betuigingen van bijval ei de sopraan soliste ontving bloemen. Mogen wij de Italiaansche Opera hier nog eens een keer terugzien? J. K. Robert le Rütte. De ook hier ter stede bekende violist Robert le Rütte, zal dit jaar wederom een recital geven, onder auspiciën der con certdirectie Johan Koning, in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal op Dinsdag 29 October a.s. De pianist Henk Endt zal hem aan den vleugel begeleiden. LAATST^ RS-RFCHTEN DE VARKENS UIT DENEMARKEN. Van officieele zijde wordt berichte Naar wij vernemen zijn de geruchten, dat de Nederlandsche Veehouder ij centrale varkens in Denemarken gekocht zou heb ben tot nakoming van haar verplichtingen in België, niet juist. Deze Centrale heeft in verband met het gering aanbod van var kens, dat hier te lande tijdelijk viel te con- stateeren, in de laatste weken de levering van varkens naar België, zooveel mogelijk beperkt. Een gedeelte der consenten voor invoer naar België in de maand October, die oorspronkelijk voor invoer van varkens uit Nederland bestemd waren, is daarna door de Belgische importeurs voor invoer uit andere landen met name uit Denemar ken gebruikt. Wel heeft degene, door wiens bemiddeling in den laatsten tijd de ver koop der Nederlandsche varkens in België geschiedde, daarbij zijn medewerking ver leend, doch zulks is noch in opdracht noch met voorkennis der Nederlandsche Vee houderijcentrale geschied. Aangezien be doelde persoon niet in dienst dezer Centra le staat doch voor eigen rekening werkt, bestaat daartegen geen enkel bezwaar. Van een overdracht van consenten door de Ne derlandsche Veehouderijcentrale is, gelijk uit het bovenstaande blijkt, geen sprake. De consenten voor invoer in België zijn niet aan de Nederlamdsehe Veehouderij centrale doch aan de Belgische importeurs afgegeven. OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Hedenmorgen bad te Olst op den onbe- waakten overweg bij Hoensloo een ver keersongeval plaats. Vanuit de richting Loevenstein kwam de vrachtauto van den groentenhandelaar Have. Bij den overweg bemerkte de chauffeur den trein uit de richting OLst. De chauffeur had nog de tegenwoordigheid van geest zijn wagen met den trein mede te laten rijden, maar hij kon daardoor niet voorkomen dat zijn auto door den trein werd gegrepen en in de spoorsloot werd geslingerd. De chauffeur kwam er wonder boven wonder met den schrik af. De auto is ge heel vernield. De trein had 10 minuten vertraging. RIJWIELDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT. Hij liep met een fiets op zijn schouder weg Te half twee in den afgeloopen nacht bemerkte een surveilleerende agent van politie te Amsterdam, dat een man zich op verdachte wijze ophield bij enkele fietsen, die geparkeerd stonden in de Nieuwe Teer tuinen. Plotseling .nam de man een der rij wielen op zijn schouder en liep er mee weg. De agent hield hem daarop aan en bracht hem over naar het bureau Spaarndammer straat. De arrestant, een 29-jarig persoon, 1 zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE oorlog IN ABESSYNIë. Een stroom van wapenen naar Abessynië. BERLIJN, 22 October (A.N.P.) De speciale correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt uit Addis Abeba, dat se dert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wapens en munitie Abes synië binnenkomt. Indien dit in denzelfden omvang zou voortduren, aldus verklaarde een vooraanstaand militair deskundige, dan zouden de Abessijnsche troepen bin- nén drie maanden onoverwinnelijk zijn, in ieder geval in de guerilla. De machine-geweren, die vroeger slechts door de commandeerende officieren wer den bediend, worden thans ook onder de gewone soldaten uitgedeeld. De Europee- sche militaire adviseurs van den Negus, die eenige weken geleden nog somber ge stemd waren, hebben thans veel meer ver trouwen in den goeden afloop voor Abes synië. Ook psychologisch heeft de ophef fing van het embargo belangrijke gevol gen. De Abessijnsche zaakgelastigde vertrekt. ROME, 22 October (A.N.P.) De Abes sijnsche zaakgelastigde te Rome, Chevre- jesus is vanmorgen naar Napels vertrok ken, waar hij zich nog heden naar Oost- Afrika zal inschepen. DE STAKING DER HAVENARBEIDERS. Ernstige botsingen. NEW YORK, 22 October (A.N.P.) Te Port Arthur in den staat Texas is het tus schen stakende havenarbeiders en werk willigen tot ernstige botsingen gekomen, waarbij één man werd gedood, terwijl ver scheidene personen ernstige verwondingen opliepen* Twee der personen, die bij de vechtpartijen betrokken waren, worden nog vermist, zoodat men vreest, dat ook zij het leven hebben gelaten. Ook te Lake Charles in den staat Loui siana hebben hevige vechtpartijen plaats gehad. Een sterke afdeeling politie, gewa pend met machine-geweren, deed ten slotte de pier door de stakers ontruimen. Daarna werd een Zweedsch schip onder toezicht der politie door niet-georganiseer- de arbeiders gelost. ONLUSTEN OP ST. VINCENT. LONDEN, 22 October (A.N.P.) Bü Maandag op het eiland St. Vincent (Br. West-Indië) plaats gehad hebbende onge regeldheden met arbeiders zijn drie per sonen gedood. DE ONDERGANG VAN DE „VARDULIA" Bemanning vermoedelijk omgekomen. LONDEN, 22 October (A.N.P.). Men vreest thans .dat de uit 37 koppen bestaan de bemanning van het stoomschip „Var- dulia" uit Glasgow, dat op den Atlanti- schen Oceaan is gezonken, om het leven is gekomen. SNEEUWVAL IN EUROPA. BRESLAU, 22 October (A.N.P.) In geheel Silezië valt sedert gisteren veel re gen en sneeuw. In hooger gelegen streken WlSSELNOTEErtlNGEN AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Praag Weenen Boedapest Prolongatie 4 1/4 pet. beurso verzicht. Nadat het wisseldisconto van de Neder landsche Bank zich geruimen tijd op 6 pet. had gehandhaafd, is onze centrale crediet- instelling er verleden week toe overgegaan het disconto met een vol procent te verla gen' en met ingang van heden heeft een verdere reductie plaats waardoor thans 4 1/2 procent wordt genoteerd. Het feit, dat de Nederlandsche Bank in een zeer kort tijdsverloop tot een drastische verlaging van de rentetarieven kon overgaan, vormt een sprekend bewijs van de groote ont spanning, die op de geldmarkt heeft plaats gevonden. De jongste verlaging is algemeen met insteming begroet, want het Neder lands bedrijfsleven heeft geruimen tijd ge bukt gegaan onder den grooten last van de hooge geldnoteeringen. Ook op de effecten beurs was men uiteraard met deze gestie van onze circulatiebank ingenomen. De proiongatiekoers is gedaald tot 4 1/2 pro cent, doch rekening houdende met de pro visie, die door particulieren moet worden betaald, komt deze koers in de practijk neer op een rente van 6.3 procent. Een der gelijke rentevergoeding moet nog altijd zeer hoog worden genoemd. Waar het geld in de open markt op het oogenblik ruim schoots verkrijgbaar is, en het particu liere disconto momenteel niet meer dan 4 1/4 procent bedingt, terwijl het niet is uitgesloten, dat een verdere daling van de tarieven in de open markt zal plaats vin den,daar behoeft het niet tot de onmoge lijkheden te worden geacht, dat de Neder landsche Bank, wanneer in de situatie geen verandering komt, binnen afzienbaren tijd haar rentetarieven nogmaals terug zal bren gen. Op de Effectenbeurs hoopt men nu meer, dat de primaire geldgevers zich eer lang ook weer toeschietelijker zullen gaan betoonen, zoodat dan wellicht ook de pro- longatiekoers tot een matiger niveau zal dalen Het feit, dat de geldgevers tijden achtereen niet geneigd waren om hun mid delen ter beschikking te stellen, moest daaraan worden toegeschreven, dat de po litieke toestand in Europa zeer gespannen was, groote bedragen aan goud waren weg gevloeid en de buitenlandsche wisselkoer sen zich op een peil bewogen dat meer dere goud-exporten niet uitgesloten be hoefden te worden geacht. Thans echter be hoeft vrees voor verdere afvloeiing van goud niet te bestaan Het vertrouwen in de credietwaardigheid van ons land is aan het terugkeeren, hetgeen trouwens wel be wezen is geworden door het koersverloop van de staatspapieren en waar de banken hun liquide positie goed hebben verzorgd, daar meent men dat er ook aanleding be staat om een lagere noteering voor prolon gatie-gelden tegemoet te mogen zien. 59 28 7.23?'8 1.473/g 9.711 lo 24.801/2 47.92 H-97 !/2 20.20 36.45 32.37l/2 37.40 6.IOI/0

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3