DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 22 OCTOBER 1935 No. 8248 S)e Êcki^elveSou^mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De vertooning van gruwelen „Er is geen slechter middel om gruwe len te bestrijden, dan ze te vertoonen". In deze meening van A. B. K(leerekooper), neergeschreven in de socialistische pers van gisteravond, ligt heel veel waars. K. plaatst deze opmerking naar aanlei ding van een film, de gemaakt is van een vivisectie, waarvan de vertooning het ver schrikkelijke van zulk een handeling voor de toeschouwers duidelijk moet maken. Een vertooning van gruwelen is een overbodige kwelling voor normaal-goede en normaal-gezonde menschen. Deze be hoeven slechts het bestaan van gruwe len te kennen en daarvoor is 't niet noo- dig, ze te vertoonen om ze te ver afschuwen, te bestrijden. Voor dat deel van het publiek, dat van aard zoo slecht is, dat het niet als vanzelf, door de ken nis er van alléén, gruwelen met natuur lijken weerzin haat voor dat publiek is de vertooning echter een sensatie, die 't niet beter maar slechter zal maken. De gruwelen van den oorlog en dit is, helaas héél actueel! moet men het pu bliek leeren kennen, voorzoover die ken nis nog niet diep genoeg is doorgedrongen, door de feiten bekend te maken, niet door die gruwelen in realistische films te ver toonen. Dat is ook onze meening APOSTOLAAT DES GEBEDS. Z. H. de Paus vraagt te bidden voor een heel bijzondere intentie. De Nationaal-directeur van het Aposto laat des Gebeds in Nederland heeft van het hoofdbestuur van het Apostolaat des Gebeds te Rome gistermorgen telegrafisch bericht ontvangen, dat Z. H. de Paus allen leden van het Apostolaat des Gebeds drin gend verzoekt gebeden en offers op te dra gen voor een heel bijzondere intentie. DE INDUSTRIE-FINANCIERING. Naar wij vernemen heeft het Wetsont werp betreffende de industrie-financiering den Raad van State gepasseerd en is de indiening daarvan bij de Tweede Kamer binnenkort te verwachten. Van het oorspronkelijk denkbeeld, voor dit doel een stichting in het leven te roe pen is afgezien. Voorgesteld wordt éen naamlooze vennootschap „Maatschappij voor Industrie-financiering" op de richten. Bij het wetsontwerp zullen de statuten van de op te richten N.V. zijn gevoegd. BINNENLAND A. VAN GEELEN t .Directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening. In den afgeloopen nacht is te 's-Graven- hage geheel onverwacht overleden de heer A. van Geelen, directeur-generaal der Werkverschaffing en Steunverleening aan het Departement van Sociale Zaken. De heer van Geelen heeft den ouderdom van 54 jaar bereikt. Nadat hij tal van jaren te Utrecht werk zaam was geweest, aanvankelijk bij de Spoorwegen en vervolgens als chef van de afdeeling Sociale Zaken ter Gemeente secretarie, daarna als directeur van de ge meentelijke arbeidsbeurs aldaar, werd hij met ingang van 1 Juli 1933 benoemd tot di recteur-generaal der Werkverschaffing en Steunverleening. Deze functie werd door minister Slotemaker de Bruïne, die als eerste minister van Sociale Zaken optrad, ingesteld. De heer v. Geelen had gisteren het Ka tholiek Congres inzake bestrijding Jeugd werkloosheid te Nijmegen bijgewoond en daar ook namens den minister van Sociale Zaken een korte toespraak gehouden. DE JEUGDWERKLOOSHEID. Katholiek congres ter bestudeering van het vraagstuk. Zooals in oais vorig nummer medege deeld, is gisteren te Nijmegen een congres gehouden, bijgewoond door honderden lei ders uit de Katholieke arbeidersbeweging, gewijd aan de bespreking van het branden de, het ieder onzer pijnigende vraagstuk der jeugdwerkloosheid. Er is veel gesproken. En wij zullen op dij congres, ongetwijfeld nader terugkamen. Na hetgeen wij reeds gisteren mededeel den volstaan wij heden met de vermelding van de conclusie, welke aan het eind van de vergadering werd aangenomen, doch welke geen bindend karakter heeft. Zij zal door een oommissie nader worden bezien in overleg met de praeadviesurs en zoo zij dat wensohen met degenen, die met de praeadviseurs op het gisteren gehouden congres hebben gedebatteerd. Zij luidt als volgt: „De nat. r.k. commissie voor jeugdwerk* loozenzorg, zich steeds meer bewust van den beangstigenden omvang en het perma nent karakter der jeugdwerkloosheid, over tuigd van en verontrust door de funeste ge volgen der werkloosheid op het leven der jongeren en op het maatschappelijk leven, heeft gemeend een nationaal katholiek con gres i.z. de jeugdwerkloosheid te moeten organiseeren op 21 October 1935 te Nij megen, waar de mogelijkheden tot helpen werden onderzocht en bestudeerd. Dit nationaal katholiek congres i.z. jeugd werkloosheid is tot de volgende conclusies gekomen: I. De onvoldoende bekendheid met om vang en verloop der jeugdwerkloosheid moet ten spoedigste, met hulp der over heid, worden opgeheven, teneinde een doeltreffende bestrijding mogelijk te ma ken. De vakbekwaamheid en de arbeidsge schiktheid der jongeren moet behouden en, zoo noodig, verbeterd worden, wil in de toekomst geen ernstig tekort aan goede ge schoolde en goede ongeschoolde arbeids krachten ontstaan. II. Van overheidswege moeten maatrege len genomen worden tot verruiming der werkgelegenheid. Deze maatregelen zullen vanzelf ook de jonge werkloozen ten goede komen. Bedrij fsge wij ze moet worden na gegaan in hoeverre deze maatregelen tot werkverruiming aan de jonge werkloozen kunnen ten goede komen. In dat verband moge volstaan worden met te verwijzen naar de eindresolutie van het Industriali satie-congres van Mei 1935. III. Maatregelen dienen te worden getrof fen tot beperking van et aantal gegadig den voor den beschikbaren arbeid o.a. door: a. vervanging van oudere door jongere arbeidskrachten met behoorlijke verzorging van de belangen der ouderen; b. vervanging van vrouwelijke door man nelijke arbeidskrachten, met name door verplicht ontslag der huwende vrouw en der gehuwde vrouw, niet kost winster, met behoorlijke verzorging der vervangen krachten. De arbeidsgelegenheid voor meisjes wordt, zooveel mogelijk, terugge bracht tot werkzaamheden in huishoude lijk verband en in specifiek vrouwelijke be roepen. IV. Bevorderd worde een rationeele ver deeling van den beschikbaren arbeid door rouleering van personeel in andere dan fa briekmatige bedrijven, zoo noodig, de me chanisatie. V. Intusschen dient met kracht te war den voortgezet het werk ten bate der jonge werkloozen in den vorm van cultureele en vakcursussen, centrale werkplaatsen en werkkampen. De pogingen tot bestrijding der gevolgen der jeugdwerkloosheid zijn echter met te weinig resultaat en in te geringen omvang geschied, terwijl de me dewerking van zeer vele jonge werkloo zen onbevredigend moeten worden geacht; daarom moet deelname aan werkkampen en plaatselijk werk voor jonge werkloozen van overheidswege worden bevorderd, des noods worden verplichtend gesteld. Oplei ding van goede kampleiders is daarvoor on misbaar. Met erkenning van de noodzakelijkheid, dat bovengenoemde maatregelen grooten- deels van overheidswege dienen te worden genomen, doet het nationaal katholiek con gres een dringend beroep op het particu lier initiatief en met name op de belang stelling en milddadigheid van geheel katho liek Nederland". MINISTER DE GR AEFF. TERUG. De minister van buitenlandsche zaken, jhr mr. de Graeff, die teruggekeerd is uit Genève, heeft ten departemente zijn werk zaamheden hervat. TWEEDE KAMER. Vacature Snoeck Henkemans. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature-Snoeck Henke mans tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer Tj. Krol te Ha ren. De heer Krol is 4 September 1888 te Woudsend geboren. Hij is zijn loopbaan begonnen als ambtenaar ter secretarie ter gemeente Wymbritseradeel en is later naar Purmerend gegaan. Op 1 Januari 1913 werd hij benoemd tot secretaris van de ge meente Uithuizermeden, van welke ge meente hij op 6 November 1919 het burge meesterschap aanvaardde. Op 1 Juli van dat jaar werd hij benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Groningen. In de zomerzitting van 1931 werd hij benoemd tot lid van Ged. Staten, als opvolger van den heer ten Braaken. VOORZITTER „BLOEMBOLLEN CULTUUR". De heer A. Verduyn Jr. candidaat Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft gisteren vergaderd ter bespreking van de voorziening in de vacature van voorzitter, welke zal ontstaan door het af treden op 31 December van den heer E. H. Krelage. Naar wij vernemen zal aan de afdeelin- gen worden voorgesteld den heer A. Ver- duynJr. te L i s s e, lid van het hoofdbe stuur, op de algemeene vergadering in De cember te houden, candidaat te stellen. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR ABESSINIë. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangt meerdere financieele toezeggingen, voor het geval werkelijk een ambulance zal worden uitgezonden. Het Hoofdbestuur doet weten dat, indien geen voldoende gelden mochten bijeen komen voor het uitzenden van een volle dige ambulance, een uitzending zal ge schieden in bescheidener vorm. Mocht on verhoopt zulks ook niet mogelijk zijn, dan zullen de gelden in ieder geval besteed worden voor de toezending van verband, medicamenten enz. Het staat dus boven allen twijfel vast, dat elke gift voor de hulpverleening, aan de gewonde en zieke strijders in Abessinië gezonden, inderdaad aan net beoogde doel zal ten goede komen, welke dan ook de uiteindelijke vorm der hulpverleening moge wezen Het Hoofdbestuur hoopt echter, dat de giften op zijn girorekening No. 22120 zoo danig zullen blijven vloeien, dat binnen kort de uitzending eener bescheiden am bulance onder Nederlandsche Vlag zal kun nen geschieden. Prinses Juliana op een concert. Gisteravond heeft Prinses Juliana in Ti- voli het eerste gedeelte van het concert bijgewoond, dat ten bate van de Roode 1 Rruis-ambulance voor Abessinië werd ge geven. Aan dit concert verleende mede werking een plaatselijke zangvereeniging en' eenige plaatselijke muziek- en zang- j solisten. H.K.H. was vergezeld van Haar hofdame, Baronesse Van Heemstra en Haar kamerheer Baron Snouckart van Schouwenburg. De burgemeester van Apeldoorn, jhr. C. G. C. Quarles van Uf- ford en diens echtgenoote voegden zich in Tivoli bij het gevolg van de Prinses. HJC.H. liet aan zich voorstellen het bestuur van de afdeeling Apeldoorn van het Roode Kruis en mevr. J. Lulofs, die dit concert had samengesteld. KRIJGT PLUIMVEEHOUDER EEN RECHTSTREEKSCHE UIT KEER ING? Minister Deokers overweegt dit. Naar het „Hbld." verneemt, overweegt minister Deckers, om onder andere door het doen van rechtstreeksche uitkee- ringen aan de pluimveehouders, de gelde lijke gevolgen van de Engelsche invoerbe perking van eieren zooveel mogelijk weg te nemen. Wij herinneren er aan, dat de tot dusver genomen maatregelen zeer weinig steun hebben gegeven. Stationschefs ontevreden. De stationschefs en onderstationschefs, leden van den B-A.N.S., hebben in een mo tie, aangenomen op een gisteren gehouden vergadering, geprotesteerd tegen het op dragen der leiding van het station Amers foort aan een inspecteur 2e klasse. Zij be schouwen deze benoeming als een grieven- de achterstelling van hun corps. UITVOER WAPENEN NAAR ITALIë VERBODEN. Gisteren is de afkondiging geschied van het Koninklijk Besluit, dat, in overeen stemming met het eerste voorstel van de coördinatiecommissie te Genève, ingevol ge de Uitvoerverbodenwet 1935, den uit voer van wapenen, munitie en oorlogs materiaal uit het Koninkrijk der Neder landen naar Italië en zijn bezittingen met ingang van gisteren verbiedt. SANEERING WASCHINDUSTRIE. Systeem van licenties wordt ingevoerd. De Saneeringscommissie voor de Wasch- industrie heeft besloten, 'n stelsel van li centies voor wasscherij bedrij ven, strij kin- richtingen, waschverzendingen en linnen- verhuurinrichtingen in te voeren. Aan de bedrijven, welk op 1 Maart 1935 bestonden, zal in het algemeen een licentie worden verstrekt. Bedrijven, welke na genoemden datum zijn opgericht of die men zou wen- schen op te richten, kunnen slechts in bij zondere gevallen worden toegelaten. Be langhebbenden kunnen zich wenden tot het Bureau van de Saneeringscommissie voor de Waschindustrie, Fruit weg 23, 's-Gravenhage. Over een verdwenen rapport, dat niet verdwenen is. Naar het „Handelsblad" bericht, is een rapport, dat in den afgeloopen zomer van dit jaar is opgemaakt door den heer Sirks, oud-commissaris van politie te Rotterdam en thans hoofd van den Centralen Crisis- Controledienst en behelzende de resulta ten van een onderzoek inzake de gedra gingen en het verleden van twee hooge ambtenaren van het Landbouwcrisisbu reau, thans onvindbaar. Het spoorloos verdwijnen van dit rap port uit het archief is voor minister Deckers, zoo meent het „Hbld." hieraan nog te kunnen toevoegen, de feitelijke aan leiding geweest, om zooals reeds eerder gemeld mr. Schepel, Raadsheer in den Hoogen Raad en president van het Hoog Militair Gerechtshof, te verzoeken, zich met het geheele onderzoek inzake de toe standen en verhoudingen op het Land bouwcrisisbureau te willen belastenj Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld is het een noch het ander juist. Er is geen enkel rapport zoek noch zoek geweest. De origineelen van alle rap porten berusten bij den dienst. Nederlandsche Vereeniging van Rechtskundige Adviseurs. In de te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van de Nederlandsche I Vereeniging van Rechtskundige Adviseurs werd mede in verband met het groeiende ledenaantal besloten naast den reeds be- staanden Raad van Toezicht op haar leden nog 3 Raden in het leven te roepen. Aan dr. I. Höfelt, die, naar aanleiding van zijn uittreding wegens het bereiken van den daarvoor bepaalden leeftijdgrens uit de Rechterlijke Macht, het voorzitter- j schap van den te Amsterdam gevestigden j Raad van Toézicht neerlegde, werd dank gebracht voor hetgeen hij in die functie voor de Vereeniging had verricht. De Raad van Toezicht voor de provincie Noord-Holland is thans gevestigd te Am sterdam, die voor Zuid-Holland en Zeeland te Rotterdam, voor Utrecht, Noord-Brabant en Limburg te Utrecht en voor de overige provincies te Arnhem. De heeren mr. L. S. G. de Hartog, A'dam mr. T. de Jong Tzn., R'dam, mr. A. M. J. de Jager, Utrecht en mr. G. J. van Brakel, Arnhem, allen Kantonrechter, die werden uitgenoodigd het Voorzitterschap van die Raden te aanvaarden, hebben die functie aangenomen. Het Secretariaat van de vier Raden van Toezicht, waar eventueele klachten moe ten worden gericht, is gevestigd Heeren gracht no. 407 te Amsterdam. Tot redacteuren van het Vereenigings- orgaan werden benoemd de heeren J. Koops, R'dam, L. B. Spanjer, A'dam en Th. J. van der Heijden, Leiden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het Wetsontwerp tot Vergemakkelij king van Inning van Onbetwiste Geldvor deringen. Aan het Bestuur en de Redactie van de Rechtskundige Adviseur werd op gedragen ter bevoegder plaatse de eind conclusie van deze discussies ter kennis te brengen en daarbij tevens aan te geven op grond van de ervaringen in de incasso praktijk welke middelen wenschelijk zijn om te geraken tot een sneller en goedkoo- per recht. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Tussohen Rome en Parijs wordt op nieuw onderhandeld over bijlegging van het Abessijnsche geschil. In het Zuiden van Abessynië hebben de Italianen twee stra tegische punten bezet. (2de blad). Komt er een ommekeer in het Duitsche kerkconflict? (2e blad). BINNENLAND. Wetsontwerp inzake industrie-financie ring ligt gereed. (1ste blad). Het Katholiek Congres inzake jeugd werkloosheid. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). AARTSDIOCESANE R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND Openingsrede van L. baron van Voorts tot Voorst op de algemeene vergadering te Arnhem. Te Arnhem wordt een vergadering ge houden van den aartsdiocesanen rJc. boe ren- en tuindersbond, onder voorzitterschap van L. baron van Voorst tot Voorst. In zijn openingsrede constateerde de voorzitter, dat er sedert de vorige alge meene vergadering in de wereld en ook in ons land nog weinig ten goede veran derd is. Niet te ontkennen is, dat de export in vele landen door beschermende maatrege len wordt belemmerd, maar ook is het waar, dat naar vele landen export nog mo gelijk zou zijn, indien ons kosten peil niet zoo erbarmelijk hoog was. In vergelijking tot de landen, die door verlaging van hun muntwaarde het levenspeil en de produc tiekosten weten te drukken, zijn wij onge veer 40 pet. duurder! Om te kunnen con- curreeren in die landen, moeten onze pro ductiekosten dus 40 pet. naar beneden, door verlaging van rente, huren, pachten, belastingen, overheidsdiensten, loonen en salarissen, waarbij ook aan verlaging van de schulden niet te ankomen zou zijn, daar voor ons verarmde volk het totaal der schulden zoowel van overheid als particu lieren veel te hoog is. Deflatie—devaluatie. De deflatie-politiek, die de regeering zegt te willen volgen, om tot de gewensohte aanpassing te komen besprekende, merkte spr. op, dat zij deze niet toepast tegelij kertijd en over de geheele lijn, getuige ook het ontwerp op de vaste lasten, waarbij slechts huren en rente en eenige overheids- lasten worden verlaagd. Wel worden hef fingen en belastingen (omzet- en benzine belasting) verhoogd, waardoor het levens onderhoud en de productiekosten meer stij gen in plaats van dalen. Spreker verklaarde overtuigd te zijn, dat een consequente deflatie niet door te voe ren is, omdat alle lagen der bevolking zich daartegen verzetten en de werkloosheid en de verarming zulke afmetingen zouden aannemen, dat de staat de kosten van werk verschaffing en steunverleening niet meer zou kunnen dragen. Spreker wees er nog op, dat bij het sla gen van de deflatiepolitiek der regeering, de productiekosten in ons land geweldig zouden moeten worden verlaagd, wat al leen mogelijk is, wanneer ook de loonen naar beneden gaan, waardoor een groot deel der koopkracht echter wordt wegge nomen. Spreker acht het onbegrijpelijk, dat, nu met den dag duidelijker wordt, dat voldoen de aanpassing door verlaging van het kos- tenpeil niet mogelijk is, de regeefing zoo hardnekkig gekant blijft tegen aansluiting aan het wereld-prijsniveau door muntcor- rectie, welke door nagenoeg de geheele wereld gekozen is, om uit de misère te ko men. Nog roeien ons land en Zwitserland tegen den stroom op, maar tenslotte zullen ook wij het op moeten geven. Hiermede wilde spreker geenszins bewe ren, dat bij munt correctie in één slag alle moeilijkheden zouden opgeheven. Onze handelspolitiek zal ook dan nog als voor naamste taak hebben, de eigen binnen- landsche orde tegen invloeden van buiten te beschermen en den export zoodanig te reguleeren, dat ook in het buitenland de I ordening gerespecteerd wordt. Maar wel

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1