DINSDAG 22 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 On-vaderlandschlievende „schobbers" „Gij zijt een on-vaderlandschlievende schobber, daar gij door devaluatie noodig te vinden, om het land van een wissen ondergang te redden, de vlucht uit den gulden bevordert". Bovenstaande ontboezeming op een open briefkaart bereikte mij dezer dagen en, naar mij later is gebleken, hebben meer dere leden uit de Kath. Kamerfractie en ook de Liberale Fractie gelijkluidende be richten van een anoniemen schrijver ont vangen. Het is geenszins mijn bedoeling om iets te zeggen aan den anoniemen schrijver van deze kaarten. Men gaat dergelijk schrij ven van menschen, die hun naam niet dur ven noemen, schouderophalend voorbij en men kan hoogstens denken bij zich zelf, „verliezers worden nog al eens vaak schel ders", als het tenminste de schrijver de bedoeling had om te schelden. Maar men vraagt zich toch af, of het niet gewenscht is, eens te ontleden, wie in dit verband door dr. Colijn wel be doeld zijn. Dr. Colijn heeft natuurlijk niet bedoeld hen, die op grond van politieke en econo mische weerstanden, welke zich voordoen bij de verlaging van vaste lasten, voor standers van devaluatie zijn, om op deze wijze te komen tot die verlaging, waar door een eerste stap wordt gezet naar betere ruil- en concurrentie-kracht van het Nederlandsche bedrijfsleven; een vraag stuk, waarmede de werkloosheid volgens hun wijze van zien in nauw verband staat en waarmede ook de rechtvaardigheid ge moeid is. Onder hen, die zoo denken, treft men eerbiedwaardige personen aan; personen met groote kennis zooals Prof. Kaag en Prof. Gimbrère van de Kath. Handels- hoogeschool te Tilburg; voorts Professoren van de Handelshoogeschool te Rotterdam, leiders uit het bedrijfsleven met groote nationale verdiensten als dr. Philips uit Eindhoven, vooraanstaande mannen in de sociale organisaties, zooals het Eerste Ka merlid Sarrarens, zelfs figuren als oud- minister Steenberghe en de tegenwoordige minister van Economische Zaken Prof. Gelissen, die kort voor zijn benoeming tot minister van Economisch Zaken nog deze stelling verKondigde: elke poging tot in dustrialisatie, elke poging tot werkherstel of werkverruiming, elke poging tot acti veering van het bedrijfsleven is van te voren tot volkomen mislukking gedoemd, als men er niet in slaagd het kostenpeil in overeenstemming te brengen met de op brengst. Dit kan geschieden, zoo zeide Prof. Gelissen, of door herwaardeering der schulden of door devaluatie. De illusie van herwaardeering der schul den zal Prof. Gelissen, gezien de laatste debatten over „consequente deflatie", wel hebben laten varen, althans onder dit ka binet. Dr. Colijn zal ook niet bedoeld hebben, hen, die bij de schommelingen van pond en dollar en franc, hier als buitenlanders destijds, in de guldens hun bezit hebben veilig gesteld en nu zonder bezwaar hun guldens-bezit met winst hebben omgezet in dollars of ponden in den laatsten tijd. Deze buitenlanders kunnen slechts va derlandsliefde hebben voor hun eigen va derland, maar niet voor Nederland. Nu deze personen zagen, dat de econo mische ondergrond voor Nederland weg zinkt en de begrooting alleen op papier sluitend kan worden, hebben zij reeds ge- ruimen tijd de vlucht uit den gulden gesti muleerd. Maar de aanduiding van den Min.-Pres. is op hen, als buitenlanders in Nederland, niet van toepassing. Ik kan vooralsnog geen enkele categorie ontdekken, waarvoor deze kwalificatie met recht kan gebruikt zijn, dan die Neder landers, die speculeeren (en daaraan door speculatie medehelpen) op de val van den gulden om daaruit, zonder eenige re delijke grond, winst te slaan, uit een te verwachten vermindering -van de goud- pariteit van den gulden. Hieronder vallen dan ook zij, die den laatsten tijd, terwijl altijd rente betaald is, hypotheken opzeg gen van hoogst achtenswaardige menschen, die onder geen mogelijkheid ander crediet kunnen bekomen, en die dit vrij gekomen geld aanwenden om dollars te koopen, zoo doende tal van menschen in het ongeluk stortend, wat herhaaldelijk voorkomt. Maar waarom laat men deze „schob bers", die zich ook niet houden aan de ra diorede van dr. Colijn, hun gang gaan? Waarom heeft men niet afgekondigd een moratorium voor opzegging van geld vorderingen, waarvan de rente nog be taald werd of nagenoeg. Waarom niet een goud-uitvoerverbod af gekondigd? Dan is het afgeloopen met de goudafvloeiingen en kan men het een ega lisatiefonds den gulden op elk gewenscht peil houden. In Engeland gebeurt dit reeds jaren met het grootste succes. Daar hebben „on-vaderlandschlievende" „schobbers" geen kans gekregen en daar is de rente belangrijk lager dan bjj ons; iets, waarop de Min.-Pres. heeft gewezen als noodzakelijk voor ons bedrijfsleven. In- tusschen is hier het disconto om de 6% (Het disconto bedraagt thans 4,5. R. L.Ct.) en prolongatierente eveneens, zoodat bankschulden met 8% moeten betaald wor den en het bedrijfsleven geruïneerd wordt. Uit een en ander blijkt wel, dat men, als men overtuigd devaluist is, geen ge volg kan geven aan de suggestie van den Min.-Pres., om over devaluatie niet meer te praten in het belang van het land. Het gaat er maar om hoe men dit be lang ziet en talloozen vooraanstaande per sonen zien dit anders dan den Min.-Pres. Men zou evengoed kunnen vragen om niet meer te spreken over de 440.000 werkloo- zen hier te lande, om de gerustheid van de bevolking te bevorderen. Er is een spreekwoord, wat zegt „De wal RECHTZAKEN VERKEERD AANBRENGEN VAN BIGGENMERKEN TE NIEUWVEEN. In hooger beroep voorwaardelijke eisch. In Mei j.l. stond A. v. d. V. te Nieuw- v e e n, van beroep castreur, terecht wegens het feit: „dat hij in Januari 1935 of daar omtrent te Nieuw veen echte merken en wel metalen varkensoormerken als bedoeld in het Crisis-Varkensbesluit 1933 en de op grond daarvan genomen Crisis-Varkensbe schikking 1933 II heeft aangebracht op 28, althans op eenige, nog geen vijf kilogram, in ieder geval minder dan tien kilogram wegende, varkens van P. G. G., die deze aldaar in voorraad had, voor welke var kens die merken niet bestemd waren, met het oogmerk om die varkens door anderen te doen gebruiken alsof die merken daar voor bestemd waren". Verdachte werd daarop door de Haagsche Rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Daarna wendde verdachte zich tot mr. Hugenholtz, advocaat te Leiden, die hem hooger beroep liet aanteekenen. Gisteren (21 Oct.) diende de zaak voor het Hof. Van den kant van de verdediging werden twee getuigen a décharge voorge bracht. De verdediger, mr. Hugenholtz, hield het volgende pleidooi: PI. betoogde, dat bij het vonnis van de Arr. Rechtbank in het geheel geen reke ning is gehouden met het feit, dat V. in het geheel niet gehandeld heeft uit winst bejag. Uit de stukken blijkt ook niet voldoende de ware toedracht van de zaak. Wat toch is het geval? Verdachte was tot 26 Januari 1935 als biggenmerker in dienst bij de Landbouw- Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland en kreeg als zoodanig eervol ontslag op vnd. datum. Hij werd ten zeerste gewaardeerd, het geen o.a. blijkt uit den brief van 9 Jan. 1935 van de L.C.O., waarin o.m. werd ge schreven: „Het spijt ons, dat u niet in onzen dienst kunt blijven, doch er is niets aan te doen". V. had als merker slechts een gering sa laris. Hij verdiende in 1934 nog geen 200 per jaar, alzoo nog geen 4 per week. Hoe is nu het feit ontstaan? Er waren drie varkenhouders, die eeni ge biggenmerken te veel hadden, n.l. D., de L. en V. Van die personen ging het plan uit de overtollige merken bij anderen te plaatsen. In totaal hadden zij 28 merken over. Toen V. bij hen kwam, vroegen zij hem om raad en of hij hunne merken aan anderen wilde verkoopen met een over winst. V., die een behulpzaam man is, ge lijk ook blijkt uit het Reclasseeringsrap- port, uit het verzoekschrift van de diverse inwoners van Zevenhoven en Nieuwveen en uit een brief van den Burgemeester van Nieuwveen, is genoemde personen toen te hulp gekomen. Dit blijkt ook uit de stuk ken. V. verklaarde: „ik had 10 biggenmerken over en ik heb aan verdachte gevraagd of hij die niet wist te plaatsen". Deze verklaring is zeer belangrijk, als mede de verklaringen der beide getuigen a décharge: immers het initiatief is uitge gaan van de drie genoemde veehouders. Zij hebben gevraagd te verkoopen en de over winst was voor hun. V. verkocht daarop de 28 biggenmerken aan G., die gaarne i 0.75 extra betaalde. Daarop bracht V. het geld bij de drie personen. Deze wilden het niet meer aan vaarden, daar het feit inmiddels bekend was geworden en bracht V. het geld terug bij G. Uit alles blijkt dus, dat V. geen oog en- blik te kwader trouw heeft gehandeld, om zelf het geld machtig te worden. Hier komt nog bij: dat tot kort daarvoor een dergelijke overdracht toegestaan was en veel gebeurde. Deze heele zaak is dus niet door V. uit gelokt, maar wel door de drie anderen, die V. hebben gebruikt voor him doeleinden. Uit de verklaring van V. en uit de ver klaringen der beide getuigen a décharge blijkt zulks terdege. Ook uit het rapport. Ook hierom drong het feit niet zoo tot V. door, daar in zijn voorstelling de hande ling mogelijk was, waar de volgende con structie voor zijn geest zweefde: Als G. merken noodig heeft, b.v. voor 28 biggen, kan hij die biggen verkoopen en in eigen dom overdragen aan de drie personen (D. enz.) die biggenmerken over hebben. Deze mogen dan die biggen laten merken en na merking weer terug verkoopen aan G. V. achtte het daarom ook mogelijk, de big gen direct bij G. te merken. Komen wij nu tot het feit zelf een pro jecteeren wij de feitelijke toestand op art. 219 sub 3 W. v. Str. De vraag is nu, of dit artikel toepasselijk is. Er zijn hier merken gebruikt voor goederen, waarvoor die mer ken wel bestemd waren, immers de big genmerken waren bestemd voor biggen en zijn er ook voor gebruikt. Iets anders wa re het als b.v. botermerk gebruikt werd bij margarine. PI. concludeerde, dat vrijspraak zal moeten volgen. Mocht vrijspraak niet kunnen volgen, dan wees pl. erop, dat V. ook voor het feit van art. 219 W. v. Str. alreeds vervolgd is keert het schip", en ik onderschrijf ten volle, wat in de laatste aflevering van het Maandblad van de R. K. Staatspartij ge schreven werd n.l. dai de devaluatie toch komt, maar dan op de meest ongewenschle wijze en op het meest ongewenschte oogen- blik dat men zich denken kan, n.l. als onze goudvoorraad geheel weg is. M. P. v. d. W e y d e n. door heit tuchtrechtelijk college van de Landbouw Crisis Organisatie. Op 26 Augustus 1935 is V. namelijk door de Commissie voor de Crisistuchtrecht- spraak te 's-Gravenhage, samengesteld uit mr. H. van Wageningen, voorzitter, mr. D. J. Veegens en C. C. Oskam, veroordeeld: tot schrapping als georganiseerde van de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid- Holland met ontzegging van het recht, om opnieuw als zoodanig te worden toegelaten voor drie achtereenvolgende tijdvakken van vier maanden. Ziehier dus weer een voorbeeld van de zoo schadelijke en onrechtvaardige samen loop van strafbaar feit en tuchtrechtelijke overtreding. Ook hier weer een dubbele vervolging, die toch eigenlijk in strijd is met art. 68 W. v. Str. en is er sprake van een uit spraak van een Nederla/ndschen Rechter, op grond waarvan de ndet-ontvankelijkheid zal moeten volgen. Wordt dit niet aangenomen, aldus pl., dam moge ik uw Hof eerbiedig en dringend verzoeken toch rekening te houden met de (bereids opgelegde straf, die het aan V. practisch onmogelijk maakt zijn bedrijf uit te oefenen. Door die straf is V. vrijwel broodeloos geworden. Daardoor is hij bereids uitgestoten uit de sociale gemeenschap. Het feit tweemaal vervolgd te worden, grieft de justitiabelen zeer en met recht. Even erg is, dat de nieuwe crisiswetge ving storting van een geldsom eischt, in dien men hooger beroep wil instellen. Waar in die tuehtr.uitspraak geen reke ning is gehouden met het feit, dat de zaak niet van V. uitgegaan, maar wel van de drie biggenhouders, die hun merken ver koopen wilden, had V. gaarne in hooger beroep willen gaan, doch dit was hem on mogelijk, waar hij in casu 100.had moe ten storten, krachtens artikel 34 van het Crisis Organisatie Besluit. De wijze waarop de Crisistuchtrecht- spraak zijn oplossing heeft gevonden, door het aanstellen van quasi-overheidsrechters acht pl. met genoemde schrijvers een vol komen mislukking. Het gevolg ervan is, alleen dat de justi tiabelen twee maal vervolgd worden, het geen voor het rechtsgevoel funest werkt. Indien nu tenslotte het Hof vrijspraak niet zou kunnen geven en ook niet-ontvan kelijkheid van het Openbaar Ministerie niet zou kunnen aannemen, zou pl. op uiter ste clementie willen aandringen en vragen, hier een voorwaardelijke gevangenisstraf uit te spreken en wel vooral waar V. niet uit winstbejag heeft gehandeld, doch lou ter en alleen op verzoek en tot hulp van anderen, al had hij het natuurlijk niet mo gen doen. Ook hier wreekt zich het feit, dat men personen, die zich meer boer dam Over heid voelen en zelf boer (georganiseerde) blijven, tevens tot „ambtenaar" aanstelt. Vervolgens is de reeds opgelegde straf van een jaar schrapping als georganiseer de een vreeselijk iets voor V., waardoor hij zijn kostwinning langzaam maar zeker heeft verloren, waardoor hij rechteloos is geworden en uitgestooten uit de economi sche gebondenheid. In dit verbamd wees pl. op het Reclassee- ringsrapport van den Directeur van de So ciale Dienst te Leiden, tevens Seer. Aid. Leiden der Zedelijke verbetering, die mede op grond van onverdeeld gunstige inlich tingen een voorwaardelijke straf vraagt, opdat een goed mensch voor de gevangenis gespaard blijft. Vam belang is nog de opmerking vam hen, die het verzoekschrift spontaan hebben ge- teekend, waaronder 2 predikanten, 1 pas toor, 2 burgemeesters, 2 gemeente-secreta rissen, 3 schoolhoofden enz., dat zijm daad „is voortgekomen uit onnadenkendheid en oppervlakkige zucht tot dienstbetoon voor een paar bekenden". Pl. verzocht tenslotte nogmaals vrij spraak of voorwaardelijke veroordeeling. De Procureur-generaal eischte een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maan den met proeftijd van drie jaax. Uitspraak óver 14 dagen. FAILLISSEMENTEN U i t g'e s p r o k e n: W. F. Legeer, caféhouder, Voorscho ten, Haagweg 4. Cur.: Mr. J. Blom, Was senaar. SAMENWERKING langs den w«g, déér gaat hat oml Niet alleen om de eigen auto of fleta denken, maar ook reke ning houden met ande ren. Dan zal het ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeersveilig- >1%. he d grooter. Helpt allen mee: meer samenwerking LANGS DEN WEG UIT DE OMGEVING SASSENHEIiM. St. Joseph's Gezellen. Onder zeer groote belangstelling van genoodigden, ge zellen en bgesturen van verschillende or ganisaties hield gisteravond de afdeeling Sassenheim een bijeenkomst met als eenig agendapunt: De heer Piet Kasteel komt als spreker. De belangstelling voor dezen avond was groot. Te 8 uur opende de Vice-Praeses, kape laan Westerkamp, den avond met een wel komstwoord tot alle aanwezigen, inzomder tot den heer P. Kasteel. Z.Eerw. sprak zijn genoegen uit over de opkomst op dezen Gezellenavond en deed eenige mededeelin- gen over de Gezellenbeweging. Wat deze beweging wil, blijkt uit de verschillende acties, die de St. Joseph's Gezellen onder nemen. Alles wat nuttig is voor elke be weging en voor iederen katholieken jon gen. leeft en herleeft in de St. Joseph's Ge zellen. Het toonbeeld van Vader Kolping vooral wordt nagestreefd. Spr. verwacht van de 50 aangesloten gezellen, dat zij in de toekomst echte katholieken van den daad zullen zijn. Spreker hoopt, dat deze avond, welke een van de punten van het winterprogram vormt, ertoe moge bijdragen, dat het kleine leger zal uitgebreid worden. Na deze toespraak werd door de gezel len het Vlaggelied gezongen. Vervolgens wordt het woord verleend aan den geachten spreker, die met applaus wordt begroet. De heer Kasteel gaf een uiteenzetting van de politieke toestand in ons land in verband met de situatie in het buitenland. Veel en veel heeft spr. dezen avond verteld en zeer vele dingen duidelijk gemaakt voor hen, die niet in alles zoo thuis zijn. Het slot van spr.'s betoog was, dat wij katholieken, die het ware geloof bezitten, waarnaar an deren zoeken en het niet willen zien, hen ten voorbeeld moeten zijn, zooals Kolping dat voor ons is geweest en ons is voorge gaan. De Kerk heeft ons altijd door alle tijden heen geholpen en geleid en zal dat steeds blijven doen. Laten we daarom be sluiten ons aan Haar te klampen. Dan is de toekomst verzekerd. Op deze geestdriftige rede volgde een daverend applaus. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik ge maakt. Vooral over devaluatie werden vele inlichtingen gevraagd. Over deze materie heeft spreker uitvoerig gesproken, totdat zijn keel en de tijd hem verder beletten er nog verder op in te gaan. De klok had bijna sluiten geslagen, toen kap. Westerkamp sloot met dank aan den spreker en voor de aangename debatten. Arbeidsbeurs. Aan het bureau van arbeidsbemiddeling staan heden ingeschre ven 148 werkloozen tegen 145 op het zelfde tijdvak van vorig jaar. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagmorgen a.s. 10 uur ten raadhuize. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding Gemeentebegrooting voor 1936. 3 Aangaan geldleening voor vernieuwing en verbreeding van wegen en afstaan van gronden. 4. Aanvaarding van gronden voor weg verbreeding, onder zekere voorwaar den. 5. Verhuur van het voormalige Ge meentehuis aan den R.K. Volksbond als ontspanininigslokaal voor werkloozen, en toekenning van een subsidie 6. Wijziging verordening op de heffing van Secretarie leges en van rechten ten bureele van den Burgerlijken Stand. 7. Vaststelling veror dening regelende de inning der leges voor de afgifte van jachtakten en ontvangen gelden ingevolge het vuurwapenreglement. 8. Verordening tot wijziging van die, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de Gemeenteveldwach ters. 9. Voorstel tot het eene richting- verkeer, over den Buurweg naar de Laan van Oud-Alkemade. 10. Beschikking op het verzoek van het bestuur der school met den Bijbel om gelden uit de Gemeentekas voor verbouw of verandering van de inrichting van het schoolgebouw. 11. Prae-advies met betrekking tot het aanleggen van vreemde schippers met hun vaartuigen, in de nabij heid van de Gemeentelijke aschschuur. 12. Comptabiliteit. 13. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening dienst 1934. 14. Wat verder zal worden, ter tafel gébracht. 15. Rondvraag. „Graal"-kersmis. Zooals eerder werd aangekondigd, was door de Graal een „ker mis" op touw gezet. Inderdaad, het was met recht een „kermis", want een ieder kon zich naar hartelust vermaken. Amusement was er in overvloed. Een bijzondere attrac tie vormde voorzeker de waarzegster, die in een fantastisch hoekje, de duistere za ken wist op te lossen, en vooral de hengel sport, die zeker wel het grootste voordeel voor de kas is geweest. Te ruim drie^ uur werd deze kermis op offiicieele wijze geopend. Allereerst werd door alle graalleden het „Graallied" ge zongen, waarbij Mej. Jo Machen haar medewerking verleende door het gezang met pianomuziek op te luisteren. Hierna verzocht Mej. M. Burcksen den zeereerw. heer Pastoor Oudejans deze ker mis te openen. Volgaarne, aldus spreker, voldoe ik aan deze wensch. Gedurende mijn 34-jarige loopbaan, aldus spreker, is mij reeds vele malen verzocht het openen van een of ander, maar nog nooit is mij de eer te beurt gevallen een „kermis" te ope nen, en daar het houden van zulk een ker mis in Warmond iets is, wat er wel in wil, ben ik er vast van overtuigd, dat ook deze kermi6 een succes zal worden, en dat na afloop de kas zoo vexsterkt zal zijn, dat di verse benoodigdheden zullen kunnen wor den aangeschaft. Voorts wenschte spreker GRAAL-HOEKJE. Als de wind aan ruiten en deuren ram melt en de boomen al zoo geel beginnen te worden, de regenvlagen zwiepen en bij zondere waai-luchten je de buitengewoon prettige gewaarwording geven, dat de we reld toch zoo wijd is, dan zoek je een gezel lige oude jas op, zoo eentje waar je na ja ren slechts noode van kan scheiden, die zoo'n stuk van jezelf geworden schijnt. Je duikt diep weg in je kraag van je jas, trekt je pet diep op je bol, zwaait de huis deur in het slot, stopt je handen in je zak ken, en plant je beenen veilig op de hob belige keitjes. De kracht van den wind, de prikkeling van de lucht, het fijne waas, dat alles zoo puntig af contourt wat 'n frisch- heid, wat 'n kracht, wat 'n pit, wat 'n voortvarendheid komt je buiten tegemoet! En al loopende, los je problemen op, waaien je bekommeringen je bol uit, komt er plan voor plan in je hoofd opom te werken, want: je staat te midden van het bruisende leven. Je ziet menschen om je heen, die je interesseeren. Je leest ge zichten, je taxeert, wikt en weegt. Je haalt je hart op aan 'n humoristische hondenstaart, glimmende roode tomaten enz. Je roetst tusschen bakfietsen, zwaar hagende motoren, angstig tingelende trams. Je geniet van alles rondom je heen, je geniet vooral van de menschen. Daar zie je 'n landerigen mijnheer, 'n schooiersvrouw, 'n opgeschoten vlegel.... 'n bedelaarskind. Als je goed kijkt, zit er in al die men schen iets leuks. En je denkt: wat een rare rommel bij elkaar! Aan den eenen kant het geweldig blinkend gezicht van de techniek de an dere kant is goor, onfrisch, het is verlept, de vale kant van armoede crisis. Naast de toespitsing van het menschelijk den ken meest ruïneuze geestelijke verwor ding. Toch is dezelfde God over ons allen, werkt de genade in den mensch, leeft Chris tus in ons voort, spiegelt Hij Zich in iede ren mensch, ook in de meest armzaligen. Wij zijn daarvan tot in het diepst van onze ziel overtuigd. Wij gelooven daarom in de mogelijkheid van wereldver nieuwing. In en door en met Christus willen we leven, werken en vechten. Vèchten tegen den lamlendigen geest van enge levensbekrompenheid: van hokjes mentaliteit der menschen, die o-zoo-gezel- lig anderen kunnen afbreken en zwart ma ken. Vèchten tegen den zwartgalligen mensch van dezen tijd, die als crisismensch het hoofd gericht houdt naar den grond, en zich moeizaam voortsleept over de aarde; die geen blijheid afstraalt, omdat-ie licht schuw is. God en Zijn zon en sterren en bloemen en vogels, het sdhoone, dat we toch in duizend en één variëteiten óm ons hebben ze zeggen hem immers niets. Hij is van beton: plomp en sterk en mas sief. Maar zonder ramen in z'n zielehuis, zonder een grein fantasie: één blok ma terialisme. Vèchten èn durven. Durven reiken naar ons ideaal: een Christelijke samenle ving met als centraal punt het kruis. Durven onze kruisliefde in pr act ijk om zetten. Durven gelooven in wereldver nieuwing. Durven optimist zijn en de zon zien. Durven tegen alle benepen voorzich tigheid en zwaar op de handsche critiek nieuwe banen te gaan. Stralend en frisch een wereld wij d Katholicisme te beleven. Steeds Excel sior! Graalleden, laat dit ons bezielen. De Graal eischt moed, liefde, overgave, kracht, uit houdingsvermogen; straalt dit ook uit Wees lief, vroolijk, sprankelend, gezellig en leuk. Weet te dienen met gratie en sleep de wereld naar Christus. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW 3AGBLA0 ADVERTEEREN L alle aanwezigen hartelijk welkom w.o. wij ojn. opmerkten de verschillende afgevaar digden der besturen, alsmede dr. Walen kamp Jr. en vele anderen. Een luid applaus volgde op deze woorden. Bij monde van Mej. Burcksen werd den Pastoor een woord van dank gebracht voor zijn sym pathieke woorden. Deze dank werd nog vertolkt door het zingen van een lied, on der leiding van Mej. Paardekooper, bijge staan door het spel van Mej. Machen. Hierna wachtten ons aangename uren, doorgebracht in gezellige drukte en pret tige stemming. Nadat de verschillende stands bezocht waren, waarbij een Pinda- mannkele zijn versnaperingen aan den man trachtte te brengen, kon men in een Ja- pansch theesalon een geurig kopje thee ge bruiken, welke door eenige Japansche da mes werd rondgediend. Het tusschen de bedrijven door geboden muzikale en declamatorische voordrachten vielen ook zeer in de smaak. Met recht komt hier een woord van hul de toe aan de leidsters, die deze zoo keurig geslaagde kermis hebben op touw gezet. Ook mag niet vergeten worden een woord van dank te brengen aan degenen, die zoo bereidwillig het een en ander hadden af gestaan en verschillende prijzen hadden beschikbaar gesteld. Tot slot zij nog vermeld, dat Mej. Th. van Niekerk haar medewerking verleende om van tijd tot tijd door haar keurig piano spel de feestvreugde te helpen verhoogen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11