Sanctie-besluiten door 52 Staten aanvaard Coördinatie-commissie verdaagd tot 31 October BUITENLAND HAANDAG 21 OCTOBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Zal de Fransch-Britsche overeenstemming leiden tot ontspanning in de Middellandsche Zee? WEINIG ACTIE AAN HET OORLOGSFRONT Orkaan op de Noordzee LANGS DE DU1TSCHE KUST DUITSCHLAND. DE BESLUITEN DER COÖRDINATIE COMMISSIE In- en uitvoer verboden De coördinatie-commissie, waarin zoo als men weet alle 52 staten vertegenwoor digd zijn, die deel uitmaken van de confe rentie der Volkenbondsstaten voor de sanc tie-bepalingen tegen Italië heeft Zaterdag avond het Engelsche voorstel, houdende een volstrekt verbod van invoer van alle Italiaansche waren bekrachtigd, evenals alle andere voorstellen die des ochtends door de commissie van 18 waren aangeno- Zooals bekend had de coördinatie-com missie de vorige week reeds besloten dat de uitvoer van wapenen, munitie en oor logsmateriaal naar Italië behoort verboden te worden en verleden Maandag had de coördinatie-commissie zich reeds uitgespro ken ten gunste van de veel omvattende fi- nancieele sanctiemaatregelen die de com missie van achttien had voorgesteld. Zaterdagavond heeft de commissie thans op voorstel van de commissie van 18 het volgende beslist: 1. Alle invoer van Italiaansche waren be hoort te worden verboden. 2. De uitvoer van een aantal nader ge noemde grondstoffen en producten naar Ita lië behoort te worden verboden. 3. De staten die, aan de sanctiebepalin gen deelnemen moeten elkander wederkee- rig steun verleenen voornamelijk door de vermeerdering van elkanders invoer. 4. De commissie van achttien te Genève zal in permanente zitting bijeen blijven om de uitvoering der genoemde besluiten na te gaan en eventueel nieuwe voorstellen aan de coördinatie-commissie in te dienen. 5. De voorzitter der coördinatie-commis- sie De Vasconcellos zal de voornaamste do cumenten inzake het Italiaansch Abessyni- sche geschil met inbegrip natuurlijk van de aanbevelingen der coördinatie-commissie aan de niet-Volkenbondsstaten doen toe komen met de mededeeling dat de coördi natie-commissie gaarne alle mededeelingen zal ontvangen, die niet-Volkenbondsstaten nuttig zouden oordeelen aan de coördina tie-commissie te doen, 6. De coördinatie-commissie zal óp 31 Oc tober weer bijeen komen om den datum van de inwerkingtreding der economische sanctiemaatregelen vast te stellen. Bij de discussies die naar aanleiding van de verschillende voorstellen van de com missie van 18 plaats vonden, hebben de ge delegeerden van Albanië, Hongarije en Oostenrijk herhaald, dat zij aan de sanctiemaatregelen niet zullen meedoen. De gedelegeerden van Chili. Iran en Uruguay verklaarden de voorstellen aan te nemen, onder voorbehoud echter van een mogelijk afwijkend oordeel hunner regeeringen, na dat deze de kwestie grondiger zouden heb ben bestudeerd. De drie weigeraars Ten aanzien van die landen, die weige ren aan de sancties mee te doen, dus Oos tenrijk, Hongarije en Albanië, is voorts de volgende resolutie aangenomen: De leden van den Bond verplichten zich op alle mo gelijke manieren hun importen uit te brei den ten gunste van die landen, die hun af zetmarkten in Italië verliezen. Daar de mo gelijkheid bestaat dat zekere leden van den Bond, die niet aan sancties meedoen, voor- deelen trekken uit den handel met Italië, verplichten de overige leden zich in al dergelijke gevallen de noodige maatrege len te treffen om de importen uit dergelijke staten naar hun land op een billijke wijze te verminderen. Welke uitvoer verboden is De boven onder 2 aangeduide grondstof fen en producten waarvan de uitvoer naar Italië verboden zijn, zijn de volgende: a. paarden, muilezels, kameelen en alle ander transportdieren; b. rubber, bauxiet aluminium, ijzererts en schroot, chroom, mangaan, nikkel, tung sten, vanadium, hun mineralen en de ijzer alliages daaruit, tin en tin-mineralen. Uit gezonderd zijn bovengenoemde grondstof fen, die op het moment, dat het verbod wordt uitgevaardigd, reeds naar Italië on derweg zijn. Wederzijdsche bijstand De Bondsleden hebben zich voorts ver plicht: a. terstond de noodige maatregelen te treffen, opdat geen land, hetwelk de sanc ties toepast, de voordeelen, die voor dat land voortvloeien uit de meest begunsti gingsclausule, in zijn handelsverdragen op genomen, zal derven. b.' de goederen en producten, die 2ij tot dusver van Italië afnamen, te vervangen door import van gelijke producten uit de staten, die aan de sancties deelnemen. c. onderhandelingen te beginnen om hun handelsbetrekkingen met de leden zooveel mogelijk uit te breiden en op deze wijze tegemoet te komen aan de schade, die be paalde leden lijden door het verlies van de Italiaansche markten. DE FRANSCH—ENGELSCHE SAMEN WERKING. Geen publicatie van het Fransche antwoord. Naar verluidt heeft het Fransche ant woord omtrent steunverleening bij een niet- uitgelokten aanval in politieke kringen te Londen bevrediging gewekt. De tekst van het antwoord wordt echter niet gepubli ceerd. Volgent. Keuter zou de Fransche regee ring verklaard hebben dezelfde opvatting als het Britsche kabinet te hebben over de interpretatie, die moet worden gegeven aan alinea drie van artikel 16 van het Volken bondspact. De Fransche regeering is van oordeel, dat de wederkeerige steun, waar over genoemd artikel spreekt, automatisch ook gegeven moet worden aan een staat, die bij het deelnemen aan een gemeenschap pelijke actie, overeenkomstig het besluit vSn den Volkenbond, aangevallen wordt door den staat, die zich aan schending van het Volkenbondspact heeft schuldig ge maakt. Er wordt, naar Reuter verder verneemt, in het Fransche antwoord op gewezen, dat indiert de aanval door den staat, die het pact heeft geschonden, een gevolg is van indi- vidueele maatregelen (welke dus niet goed gekeurd zijn door den Volkenbond) weder alinea één van artikel 16 van toepassing wordt, d. w. z. er moet dan worden gespro ken van een nieuw geval van agressie. Met andere woorden, de Fransche nota aanvaardt de automatische toepassing van alinea drie van bedoeld artikel slechts, wanneer de aanval geschiedt bij de uitvoe ring van collectieve maatregelen. Het document, dat vervolgens een uiteen zetting geeft van de politieke overwegin gen, eindigt met den wensch uit te spreken, dat overgegaan zal worden tot de terugtrek king van een gedeelte, der Britsche vloot in de Middellandsche Zee en het terugroepen van de Italiaansche versterkingen, welke naar Libye zijn gezonden. Zal Engeland nu zijn vloot in de Middel landsche Zee verminderen? Nu het antwoord is gegeven, aldus Reu ter, is aan de eerste voorwaarde voldaan, welke noodig is voor de ontspanning in de Middellandsche Zee. Nu Engeland steun krijgt van de Fransche vloot is het, naar men meent, bereid het terugtrekken van een gedeelte der schepen, die ter verster king naar de Middellandsche Zee zijn ge zonden, te bestudeeren. Voordat de Brit sche vloot in de Middellandsche Zee echter weer op normale sterkte wordt gebracht, zal aan twee voorwaarden voldaan moeten worden: lo. Italië zou zijn in Libye geconcentreer de troepen moeten terugtrekken. 2o. Er zou een aanzienlijke verbetering moeten intreden in den algemeenen toe stand, d. w. z. de aanvallen in de Italiaan sche pers op Groot-Brittannië moeten op houden. Hoewel het niet onmogelijk is, dat aan die twee voorwaarden wordt voldaan, is te dien aanzien nog geen enkel accoord tus- schen Italië en Engeland tot stand gekomen. TROEPENCONCENTRATIES BIJ BEIDE PARTIJEN. In afwachting van nieuwe aanvallen. De correspondent van het D. N. B. te Asmara meldt, dat volgens officieele opga ven van Italiaansche zijde de Abessijnen in de gevechten bij Adoea in Gasjiorki 400 dooden en gewonden hebben geteld. Aan Italiaansche zijde zouden 35 dooden en ge wonden te betreuren zijn. Aan het Zuidelijk front is alles rustig. Slechts voorpostengevechten hebben plaats gehad en de Italiaansche vliegtuigen heb ben verkenningsvluchten ondernomen. In het Noorden heeft de Abcssijnsche troepenconcentratie voortgang. Italiaansche vliegtuigen hebben troepenbewegingen waargenomen in de omgeving van Tembien en Makale, waar Ras Seyoem en Ras Kassa hun legers schijnen te verzamelen. De Abes sijnen verplaatsen zich in den nacht en zoe ken overdag dekking in de bosschen. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leidenen Ometreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewensohte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavsstr. 30 567» Naar verluidt, zouden zioh opnieuw tien inlandsche hoofdmannen en verschillende Koptlsche priesters bij het Italiaansche hoofdkwartier te Aksoem gemeld hebben om hun onderwerping aan te bieden. Ofschoon ook van Italiaansche zijde wordt- bevestigd, dat allee gereed is voor den tweeden sprong, is de Italiaansche op- marsch nog niet hervat. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de opmarsch van de Abessijnsche strijdkrach ten steeds verder gaat. Zestig dooden te Makale. Vólgens een uit Addis Abeba ontvangen Exchange Telegram zijn bij een aanval op Makale van Italiaansche vliegers, die bom men wierpen en van machinegeweren ge bruik maakten, 60 personen gedood of ge wond. O gaden is één groot moeras. Volgens berichten, die te Londen van het Zuidelijk front ontvangen zijn, wordt de opmarsch van het Italiaansche leger, onder bevel van generaal Graziani, zeer bemoei lijkt door de aanhoudende tropische regens. Het terrein aan de grens van Italiaansch Somaliland is reeds zeer moeilijk, doch thans zij de wegen bovendien in modder poelen veranderd. Ogaden is in een groot moeras veranderd. Ook Reuter seint uit As mara, dat de opmarksch van Graziani door den regen is gestaakt. EENIGE ETHIOPISCHE „RASSEN." De K. W. P. geeft de volgende bijzonder heden over de veldheeren, die in Abessynië de legerscharen van den Negus tegen de Italianen aanvoeren. Ras Seijoem. De sterkste persoonlijkheid in het Abes- synische leger is na den keizer ongetwijfeld Ras Seijoem, de gouverneur van de veel omstreden provincie Tigre, en aanvoerder van het Noordelijke leger. Ras Seijoem die zijn 50ste levensjaar reeds gepasseerd is, heeft een langdurige praktijk als gouver neur en als militair en bij de Amharen ge niet hij een onbegrensd gezag. Hij is fa milie van Haile Selassie en van den door Italië tot tegen-keizer bestemden Haile Selassie Koeksa. Met deze laatste stamt Ras Seijoem af van keizer Johannes, die door Menelik II onterfd werd. Terwijl Ras Koeksa reeds jarenlang tegen den keizer geheim verzet pleegt, is Ras Seijoem een van de trouwste aanhangers van den Negus. En by het uitbreken van het conflict vertrouwde de keizer aan zijn vriend de belangrijke functie toe van leger aanvoerder aan het Noordelijk front. Ras Rasiboe. De aanvoerder van het Zuid-Oostelijk front nabij Harrar is generaal Rasiboe, eveneens een bloedverwant van den keizer en vroeger lid van de „Paleiswacht" van Ras Tafari voor hij keizer werd. Deze man •heeft de niet gemakkelijke taak, om de Italianen, die vanuit Somaliland Abassy- nië's tweede hoofdstad Harrar bedreigen, tegen te houden. Terwijl Ras Seijoem de machtige bergen tot natuurlijke vesting heeft, moet Ras Rasiboe de weinig heuveli ge provincie Ogaden verdedigen. Deze Ras geldt in Abessynië als een ijzervreter en hij maakt er geen geheim van, dat hij iederen Europeaan van welke natie of ras ook, niet al te vriendelijk genegen is. Zijn stafchef Wehib Pascha heeft zijn hoofdkwartier aan merkelijk gemoderniseerd. Ras Ayennoe. Een soort legendarische roem bezit Ras Ayennoe. Hij is er in geslaagd met de lin kervleugel van het leger van Ras Seijoem de provincie Erithrea binnen te rukken om de Italianen in den rug aan te vallen. Ras Ayennoe is een Amhaar en dus lid van een der meest krijgshaftige stammen van Abes synië. Zijn gebied ligt tusschen Adoea en Tana- see. Hij is nog betrekkelijk jong maar zijn roemrijke daden worden des avonds aan alle kampvuren verhaald. De Minister van Oorlog. Tot de oudere generatie behoort de Mi nister van Oorlog: Ras Moelogheta. Ook hij was lid van de oude Paleiswacht van den Prins-regent, Ras Tafari. Hij is reeds ver in de vijftig en sedert jaren een der voornaam ste raadsheeren van den Keizer op militair gebied. Zoo heeft hij o.m. in het voorjaar per soonlijk met den Negus de wapentranspor ten aan het station te Addis Abeba inge haald en in bewaring genomen. Als teeken van zijn waardigheid heeft hy steeds een lange stok bij zich. Hij is persoonlijk zeer bevriend met den Minister van Handel en Financiën. Het was ook Ras Moelogheta die de Belgische Officieren naar Abessynië riep en hen met de vorming van de jonge officieren belastte op.de Ras-Tafari-school, in Holotta. De laatste weken heeft hij aan de zijde van den kroonprins het comman do van een leger aan het Oostelijk front overgenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft boven de Noordzee een orkaan van zeer groote hevigheid gewoed. De geheele scheepvaart stond stil, aan gezien de schepen beschutting hadden ge zocht. Op de Beneden-Elbe lagen 40 a 50 schepen van alle grootten en nationalitei ten voor anker. In de haven van Hamburg is tot nu toe nog geen groote schade aangericht. Ver schillende schepen zijn van de ankerkabels weggeslagen, doch konden weer wordei gemeer. Viervoudige scheepsbotsing Op de Elbe bij Altona heeft zich Zater- dagvond een viervoudige scheepsbotsing voorgedaan. De Tacoma, een motorschip van de Hupag, was afgedreven, waardoor de „Ulm" van de Lloyd, een schip van 4000 ton, de „Mitra", een Noorsch schip van 1150 ton en de „Vesta", een Neder- landsch schip van 1600 ton (bedoeld is de „Vesta" van de K.N.S.M., welk schip 1835 bruto ton en 1146 netto ton meet en Zondag uit Hamburg te Amsterdam werd terugverwacht), die op weg naar zee wa ren en op korte afstanden elkander volg den, werden gehinderd. De „Ulm" kwam in botsing met de „Tacoma", terwijl de beide andere scheepn eveneens met etlkander in aanraking kwamen. Nadat de schepen had pen gestopt, werden zij door den storm uit elkander gedreven, waarbij de „Tacoma" aan den grond geraakte. Alle vier schepen zijn naar de haven van Hamburg terugge sleept. Boven List is het Fransche 6000 ton me tende schip Atrar, dat uit Hamburg kwam op het straid geloopen. De bemanning wei gerde evenwel het schip te verlaten, toen de reddingsbooten van List hulp aanboden. In de buurt van Denemarken In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de treiler Rastede uit Wesermuende ten Noorden van het eeiland Anhold in het Kattegat geramd door een zeilschip, waar door aan het achterschip een groot lek ontstond. Dank zij de waterdichte schotten van de machinekwamer is de treiler, welke een bemanning van 13 koppen aan boord had, niet direct gezonken. Het zeilschip, dat niet herkend werd, zet te zonder oponthoud zijn reis voort. Men vermoedt, dat hetzelfde zeilschip is als Donderdagavond in den Oeresund tusschen Helsingsóer en Helsingborg bijna in aanva ring was gekomen met een spoorwegveer. Toen de veerboot „Dan" zich Donderdag avond ongeveer halverwege de Sont be vond, naderde uit Zuidelijke richting plot seling een groot zeilschip, dat recht op het achterschip van de Dan aanstevende. De kapitein van de veerboot slaagde er nog nét in een aanvaring te vermijden. Wel is waar liep de „Dan" eenige averij op, doch deze had niet veel te beteekenen. Ook in dit geval deed de bemanning van het zeil schip alsof niets gebeurd was, Schip in nood op den Atlantischen Oceaan. Zaterdag gaf het schip „Vardulia", een Engelsch stoomschip uit Glasgow, dat zich 700 mijl uit de Iersche kust bevond, nood seinen. Later werd geseind, dat het schip werd verlaten en dat de bemanning van ongeveer 35 personen zich in de booten ba- gaf. Er zijn verschillende schepen ter hulp verleening naar de opgegeven plaats ge stoomd, doch de afstand van de dichtst by- zijnde schepen was aanzienlijk, Men denkt, dat de helpende schepen eerst dezen mor en in de nabijheid van de opgegeven plaats kunenn zijn aangekomen. Boven Engeland Geheel Groot-Brittannië is Zondagnacht doar een vliegenden storm geteisterd. De hevige windvlagen bereikten een ongeken de snelheid. Te Pembroke en Hollyhead werden respectievelijk windsnelheden ge registreerd van 73 en 96 mijl per uur. Za terdagmorgen heeft de wind over Schotland gewoed, waar hij een snelheid bereikte van honderd mijl. Zeer groote schade is aan gebouwen en schepen toegebracht in de omgeving van Glasgow, De scheepvaart op de Clyde lag geheel stil. De „Transsylva- nia" van de Anchor Line, metende 16923 ton, welke de haven van Glasgow moest uitvaren met bestemming New-Yory, moest met haar 240 passagiers in de haven blij ven, daar de sleepbooten haar niet uit de haven konden manoeuvreeren. Vele distric ten van Schotland waren onbereikbaar door de omgevallen boomen en de ver stoorde telefoonverbindingen. Record van den storm Dê weerkundige medewerker van de Ma- tin heeft uitgerekend, dat de storm, die boven Engeland en de Noordzee woedde, de hevigste is, welke ooit is geregistreerd, sinds de, isobarische kaart wordt gebruikt. Merkwaardig is, dat de storm de Fransche kust is voorbijgegaan. Het noodweer schijnt een stormacbtigen tijd in te luiden. NED. 00ST-IND1E PEST IN HET CHERIBONSCHE Vijftien dooden in een week Gedurende de tweede week van October kwamen vijftien gevallen van pest voor in het onderdistrict Madja. Alle gevallen had den een doodelijken afloop. DUITSCHLAND UIT DEN VOLKENBOND Vandaag eindigt zijn lidmaatschap. Vandaag 21 October is het twee jaar ge leden, dat Duitschland zijn lidmaatschap van den Volkenbond opzegde. De opzeg gingstermijn is twee jaar, zoodat vandaag Duitschland ophoudt lid te zijn van den Bond. In politieke kringen wordt het afloopen van dezen termijn als een belangrijk feit gezien, in verband met Duitschland's ver plichtingen krachtens het verdrag van Lo carno, waaraan voortaan weinig practische beteekenis meer kan worden gehecht. DE APOSTOLISCHS NUNTIUS BIJ MINISTER KERRL. De Apostolische Nuntius Mgr. Cesare Orsenigo legde Vrijdag een bezoek af bij den minister voor kerkelyke aangelegen heden Kerrl. FRANCISCANER PATER IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Voor het Schoffengericht te Arnsberg stond Vrijdag de 51-jarige Pater Aloysius Montag (Pater Reinhold) uit het bekende Franciskanerklooster Werl, terecht. De beklaagde is Missieprocurator van de missie dezer Orde in China en is met de zorg voor de geldzaken belast. Hij werd er van beschuldigd geld over de grens „ge scholen" te hebben. Zijn vergrijp bestond hierin, dat hij eenmaal een Missie-pater die terugkeerde naar de missie in China een bedrag van 11.600 mark had meegegeven. Ook had hij in drie gevallen door beta ling op verschillende rekeningen de grens van 200 Mark niet in acht genomen; en telkens 300 mark meer gestort. In derde instantie werd hij er van beschuldigd, dat hij aan het college St. Louis in Holland, dat in Duitschland een bankrekening onder houdt, een bedrag van 9000 mark had over gemaakt. Het gerecht veroordeelde de beklaagde tot een jaar en negen maanden gevange nisstraf, 45.000 mark geldboete en ruim 22.500 mark schadevergoeding. VERBODEN HUWELIJKEN. De ministerraad heeft Vrijdag een wet aangenomen, welke ten doel heeft om de volksgezondheid te beschermen tegen hu welijken, welke op hygiënische gronden niet wenschelijk zijn. Het sluiten van een huwelijk is volgens die wet verboden als: Ten eerste een der partijen aan een be smettelijke ziekte lijdt, waarmee de andere partij of hun kinderen zouden kunnen won den geinfecteerd. Ten tweede: als een der partijen onder tijdelijke curateele is geplaatst of niet in staat wordt geacht om zijn eigen zaken te beheeren. De meest voorkomende gevallen, welke onder deze bepaling vallen, zijn geestelijke afwijkingen en verkwisting. Ten derde: als een der partijen aan een geestelijke stoornis lydt, welke een huwe lijk ongewenscht maakt in het belang der volksgemeensoh ap Ten vierde: als een der partijen aan een erfelijke ziekte lijdt, als bedoeld in de ste- rilisatiewetten. Bij het sluiten van het huwelijk moet een certificaat worden overgelegd, dat er geen huwelijksbelemmering krachtens een van de hierboven genoemde gronden be staat. Een huwelijk, gesloten in strijd met deze wet, is nietig, en de schuldige partijen kunnen met gevangenisstraf worden ge straft. ENGELAND. ARTHUR HENDERSON OVERLEDEN. Arthur Henderson, oud-minister van En geland en voorzitter van de Ontwapenings conferentie, die reeds eenigen tijd ernstig ziek was, is gisteren overleden. Met Henderson is een groot voorvechter voor den vrede heengegaan, die met taaie volharding bleef ijveren voor het denk beeld der internationale ontwapening, dat op een zoo droevig fiasco is uitgeloopen. Henderson begon zijn loopbaan als me taalarbeider en nam spoedig een vooraan staande plaats in de vakbeweging in. In 1900 nam hij deel aan de stichting van een Labour-partij, al behoorde hij toen nog tot de liberalen. Pas enkele jaren later ging hij zich zelfstandig met de politiek be moeien en in 1903 werd Henderson een van de eerste afgevaardigden der jonge arbeidersbeweging, maar ook als leeken- apostel bewoog hij zioh onder het volk. Tot het eind van zijn leven is hij een vurig aan hanger geweest van de leer de Wesleyaan- sche Methodisten en tot zelfs in de zware dagen, die hij in Genève doormaakte, dacht hij er niet aan om bijvoorbeeld de Zondags heiliging te schenden. In 1915 werd hij benoemd tot lid van den geheimen raad van den Koning en in Mei van hetzelfde jaar nam Asquith hem in zijn coalitie-kabinet op. In het kabinet- Lloyd George, dat in December 1916 ge vormd werd, was Henderson lid van het z.g. oorlogskabinet van vijf man, dat toen het lot van Engeland in handen had. Ver schil van meening met de overige leden van het kabinet Henderson was voorstander van den vrede zonder veroveringen en schadeloostellingen was oorzaak, dat hij in Augustus 1917 aftrad als minister en het daaropvolgend jaar niet meer als Par lementslid herkozen werd. Bij de tusschen- tydsche verkiezingen keerde Henderson echter weer in het Lagerhuis terug. Na den oorlog deed Henderson veel voor het herstel van de Socialistische Internatio nale en van het Int. Vakverbond. Natuur-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11