VRUDAG 18 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Hedenmorgen te 10 uur heeft de opening plaats gehad van het nieuwe weggedeelte Groene KerkjeDrie Witte Palen van de groote verkeersbaan AmsterdamDen Haag. Het verkeer wordt nu geheel buiten Oegstgeest omgeleid- Bij deze ingebruikneming waren tegen woordig ir. Kloppert, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, burgemeester van Gerrevink van Oegstgeest, de beide wet houders, de gemeentesecretaris, de ge meente-opzichter en diens assistent de bur gemeester van Sassenheim, de heer B. Kortmann, consul van den A.N.WJ3. en de directeur en een ingenieur van de Nèd. Basaltmaatschappij. De hoofdingenieur van de Rijkswater staat, ir. Kloppert, sprak een welkomst- DE NIEUWE RIJKSWEG BU .OEGSTGEEST. woord en ging in 't kort na het verloop van het werk aan dezen grooten verkeers weg. In 1932 werd begonnen en in 1938 hoopt men1 met den geheelen weg gereed te zijn. Spr. hoopte, dat dit nieuwe wegge deelte bij zal dragen tot een snel en veilig verkeer, maar hoopte ook, dat de automo bilisten zich zullen realiseeren, dat deze breede wegen niet worden aangelegd, om nu eens zoo hard te rijden als een auto rijden kan, Spr. bracht tenslotte dank aan het gemeentebestuur van Oegstgeest, dat dezen weg in het uitbreidingsplan heeft opgenomen, en lintbebouwing zal voor komen. De burgemeester van Oegstgeest bracht een gelukwensch aan den Rijkswaterstaat met de voltooiing van dit gedeelte. In hoe verre de gemeente Oegstgeest bij deze wegen-omleg belang heeft, wil spr. in het midden laten. Ongetwijfeld zal deze nieu we weg er toe bijdragén het verkeer veili ger te maken en het aantal slachtoffers van verkeersongelukken te verminderen. De burgemeester van Sassenheim, de heer Gouverneur, achtte de opening van het weggedeelte een daad van groote be teeke nis. Bij de totstandkoming van deze nieu we verbinding betrokken zijnde, heeft spr. het doorzettingsvermogen van den hoofd ingenieur leeren bewonderen. Spr. wensch- te den hoofdingenieur met dit werk geluk. Ir. Kloppert sprak een woord van dank tot de sprekers tot tot de aannemers en arbeiders, die dit werk hebben uitgevoerd. Vervolgens maakten de autoriteiten een rit over den nieuwen weg. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester A. J. v. Gerre vink. Secretaris R. Reitsma. Aanwezig 12 leden. De notulen worden vastgesteld. De heer Kuyken gaat heen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Kuyken, dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van den Raad. De voorzitter spreekt eenige woorden van waardeering voor den heer Kuyken, en hoopt, dat hij spoedig algeheel mag her steld zijn. Door het hoofdstembureau is benoemd verklaard de heer A. J. J. Peeters, die zijn benoeming niet heeft aangenomen. Verzoek van den heer J. BrummeL, om ontslag als adjunct- gemeen te-opzichter, in gaande 1 October 1935, in verband met zijn benoeming tot gemeente-architect te Hui zen. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aldus beslo ten. Memorie van toelichting, behoorende bij het door de „Mabeg" ingediende riolee- ringsplan. Nader schrijven van het bestuur van de woningbouwvereeniging „Buitenkist" d.d. 12 October 1935, inzake bouwplan IH. B. en W. stellen voor dit schrijven te be spreken bij punt 7 der agenda. Goedge keurd. Jaarverslag en financieel overzicht 1934 -1935 van de woningbouwvereeniging „Bui tenkist". Rekening 19341935 en begrooting 1935 1936 van de „Vereeniging de Bijzondere Bewaarschool" aan de Hooge Morschweg te Oegstgeest. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Goedgekeurd. Verzoek van het bestuur van de Geiten- gokvereeniging te Oegstgeest, om toeken ning van een subsidie voor 1936. B. en W. stellen voor dit verzoek te behandelen bij de begrooting. Goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat de nieuwe Rijksweg op Vrijdag 18 October as. te 10 uur v.m. voor het verkeer zal worden open gesteld. B. en W. deelen mede, dat van den ge meenteopzichter een rapport over de vuil- nisafvoer is ontvangen, van welk rapport de Raadsleden inmiddels een afschrift is toegezonden. Leidsche bezwaren tegen de bebouwing. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening betreffende de aard van de bebouwing en het gebruik der gron den in de bebouwde kom gelegen (art. 43 Woningwet) en tot het nemen van een be slissing op het bezwaarschrift van het ge meentebestuur van Leiden tegen eenige bepalingen dezer verordening. B. en W. deelen mede, dat behalve enkele verbete ringen ook enkele wijzigingen noodzake lijk zijn. Leiden heeft tegen de verordening de volgende bezwaren: 1. Aan de Rhijngeesterstraatweg en de Endegeesterstraatweg mag slechts op een afstand van 28 meter uit de as van den weg gebouwd worden. Volgens artikel 3, 3e lid zijn Burgemeester en Wethouders bevoegd voor het plaatsen van gestichtsgebouwen, met uitzondering van paviljoens en andere gebouwen, bestemd voor huivesting van patiënten, op de terreinen van het krank zinnigengesticht „Endegeest" dus niet op het terrein van Rhijngeest van deze bepalingen ontheffing te verleenen, met dien verstande, dat deze ontheffing niet verder mag gaan dan tot 20 Meter uit de as van den weg. Het gemeentebestuur van Leiden vindt deze ontheffingsmogelijkheid te beperkt en wenscht de mogelijkheid tot elke bouw op een afstand van 20 Meter uit de as van den weg. Verder wenscht het dat deze wijziging mede geldt voor de ter reinen van Rhijngeest. In de derde plaats vindt het gemeentebestuur het noodig, dat de bepaling, gesteld in atrikel 3, le lid, dat B. en W. kunnen voorschrijven om een gebouw op een grootere afstand te bou wen, dan de afstand genoemd in kolom 2 van de staat bedoeld in artikel 2, le lid, voor de gestichtsterreinen vervalt. 2. Gevreesd wordt, dat artikel 6 der verordening de exploitatie der gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest zal be lemmeren. 3. Het oprichten van sanatoria op de gestichtsterreinen is slechts mogelijk met ontheffing door B. en W. Om te voorkomen, dat ontheffingen on gemotiveerd geweigerd worden, is in het 3e lid bovendien uitdrukkelijk bepaald, dat ontheffing alleen geweigerd mag wor den op gronden van stedebouwkun- dige aard, ontleend aan het karak ter van de omgeving, terwijl een besluit tot weigering met redenen omkleed moet zijn. Naar onze meening zijn de be langen van derden hierdoor volkomen ver zekerd. Bovendien mag$ de semi-publiek- rechtelijke functie der gestichten, ingeval van onredelijke handelingen van de zijde van het gemeentebestuur van Oegstgeest, zeer zeker de toepassing van het vernieti gingsrecht van de Kroon, wegens strijd met het algemeen belang doen veronderstellen. B. en W. stellen voor: a. de bezwaren van het gemeentebestuur van Leiden tegen de verordening, u ter kennis gebracht bij schrijven van 2 Augustus 1935, No. 532 20 A.Z. 1935; onder de punten 1 en 2 onge grond te verklaren. b. naar aanleiding van het bezwaar in gediend bij genoemd schrijven onder 3, aan artikel 7 der verordening een nieuw 4e lid toe te voegen luidende als volgt: „4. De ontheffing bedoeld in het vorige lid wordt voor de terreinen, behoorende bij de gestichten „Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest" bovendien niet geweigerd, dan na ingewonnen'advies van de provin ciale commisie van advies voor de uitbrei- dingsplannen in Zuid-Holland." Het thans bestaande 4e lid wordt 5e lid. c. Onder schrapping van: le de woorden „of voor een gedeelte" opgenomen in artikel 1, 3e lid; 2e. artikel 19, 2e lid sub a, de verordening, met bijbehoorende staat, overigens vast te stellen, zooals zij in ont werp ter inzage heeft gelegen. Na eenige opmerkingen wordt de veror dening met algemeene stemmen aangeno men. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van besmettelijke ziektegeld. Goedgekeurd. Het betreft hier bestendiging der oude verordening die slechts geldig was tot 1 Jan. 1935. Bijdrage aan Rijnlandsch Borg stellingsfonds. Verzoek van het bestuur der stichting „Rijnlandsch Borgstellingsfonds" om in het kapitaal van het fonds te willen bij dragen Het bestuur van het Rijnlandsch Borg stellingsfonds stelt zich voor een kapitaal van 100.000 bijeen te brengen. Van de gezamenlijke gemeentebesturen wordt gevraagd een totaal bedrag van rond 25000 berekend naar een bijdrage van 10 cent per inwoner (het district van de, Ka mer van Koophandel omvat 25 plaatsen met een gezamenlijk inwonertal van rond 250.000) 25000 zullen wij trachten te ver krijgen door bijdragen van de plaatselijke Crisis-Comité's en van het Nationaal Cri- sisi-Comité, de overige 5000 van het Rijk Het Nationaal Crisis-Comité dat eerlang haar werkzaamheden zal beëindigen, be vordert de oprichting van borgstellings fondsen, omdat dergelijke instituten een belangrijk deel van de taak van het Co mité zullen kunnen overnemen. De afdee- ling Leiden van het Nationaal Crisis-Co mité stortte bereids als daad van oprich ting, een bedrag van 5000. De gevoerde besprekingen op het Depar tement van Economische Zaken geven het bestuur de verwachting, dat van Rijkswege het fonds, ook in den vorm van een kapi taalsbij-drage, krachtig zal worden ge steund. Slechts die middenstandsbedrijven kun nen voor hulp van het borgstellingsfonds in aanmerking komen, wanneer uit de ge meente van inwoning in het kapitaal der Stichting van gemeentewege wordt bij ge- Het bedrag voor Oegstgeest ware te stel len op 800. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Bouw van arbeiderswoningen Verzoek van de woningbouwvereeniging „Buitenlust" om gelden uit de overheids kas voor den bouw van 37 arbeiderswo ningen. B. en W. hebben uitvoering gegeven aan het besluit van 26 Augustus j.L en met het bestuur der woningbouwvereeniging „Buitenlust" npder overleg gepleegd om trent de volgende' punten: el het bouwen van een geringer aantal woningen dan door het bestuur was aan gevraagd (b.v. het bouwen van een twin tigtal); b. het bouwen van een goedkooper wo- type; c. de mogelijkheid van het uitoefenen door het college van B. en W. van invloed bij de toewijzing der woningen aan de ge gadigden, Het bestuur van „Buitenlust", dat met deze punten te voren in kennis was ge steld, verklaarde op de op 1 October j.l. ehouden bespreking: 1. dat z.i. het aantal woningen bezwaar lijk verminderd kan worden, omdat door beperking van het aantal, b.v. tot 20, de huurprijs per woning met 34 cent per week zal stijgen tot ƒ4.23. De oorzaak hiervan is, dat de volle plantsoenkosten voorzoover deze niet voor rekening der gemeente wor den genomen, op het plan blijven drukken 2. Vervanging der woningen door een goedkooper type, is niet mogelijk, omdat dan aan den Zuidkant van de straat wo ningen komen met de kamer op het Noor den, Deze woningen, type C hebben vóór een kamer en achter een keuken. De wo ningen type A, die thans aan den Zuid kant van de straat geprojecteerd zijn, heb ben vóór een kleine kamer (een slaapka mer, die als zitkamertje kan worden in gericht) e>n achter een woonkamer. Het oprichten van nog goedkoopere woningen dan type C. acht het bestuur een teruggang tot vroeger gewraakte toestanden, toen men zich met alcoven en bedsteden moest behelpen en is dus zeer af te keuren. 3. De medezeggenschap van B. en W. bij de toewijzing der woningen is reglemen tair onmogelijk en onaanvaardbaar. Het zou de autonomie van het bestuur geheel aan banden leggen. De heer Paardekooper geeft zijn ver wondering te kennen, dat dit punt op de agenda voorkomt. De vorige maal heeft de Raad zich duidelijk uitgesproken. Bezwaar lijk was vooral het koopen van grond, waarvan men den prijs niet weet en voorts ook tegen den hoogen huurprijs. Spreker kan zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Uitenboogaard spreekt, mede na mens zijn partijgenooten mr, Spreij en den heer Sanders, in gelijken geest. De heer Bakker meent, dat weinig nieu we punten meer naar voren kunnen wor den gebracht. Blijkens het rapport van den gemeenteopzichter is het beter niets te doen dan half werk. Aan den bouw van arbeiderswoningen moet niet zooveel be zwaren in den weg worden gelegd, dat den bouw onmogelijk wordt. Spreker motiveert zijn stem voor 't voorstel. De heer Kruizinga meent den heerPaar- dekooper te moeten opmerken, dat het niet de bedoeling van den Raad is geweest, dat „Buitenlust" met een geheel nieuw plan zou komen. De financieele bezwaren worden wel op de spits gedreven. Spr. noemt die bezwa ren fictief. Door een plan van ongeveer 20 woningen te willen goedkeuren erkent men dat er woningnood is. Weet de heer Paardekooper voor „Buiten\ust" goedkoo- pe grond te verkrijgen, vraagt spreker. Weth. v. Egmond verdedigt het voorsteL Er is behoefte aan arbeiderswoningen. La ten we dus het plan goedkeuren. De heer Kortmann meent dat in deze kwestie nu eens een beslissing moet worden genomen. Spreker heeft respect voor de weerlegging der geoperde bezwaren van „Buitenlust", die spreker meer houvast geven dan wat hier in den Raad tegen den woningbouw is gezegd. De heer Paardekooper zegt, dat de Raad zich heeft uitgesproken voor arbeiderswo ningen, doch minder aantal wenschte. Om trent hetaanwijzen van grond zal spreker zich als raadslid wel onthouden. Spreker meent dat voor lageren prijs woningen kunnen woden gebouwd en toont dit na der aan. De voorz. betoogt nogmaals zijn bezwaar tegen den woningbouw. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen (die van de heeren Paardekooper, mr. Spreij, Sanders en Uitenboogaard). De rekening en begrooting H. Geest Arm bestuur worden zonder bespreking goed gekeurd. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting. De Raad dezer gemeente kwam j.L Don derdag ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mumsen. Tegenwoordig waren alle leden. Na ope ning met gebed werden de door den secre taris voorgelezen notulen onder dank goed gekeurd. Enkele ingekomen stukken passeerden den hamer van den voorzitter. Een verzoek is ingekomen van een drie tal besturen van bonden te Hoogmade om verlaging van de tarieven van het electri- citeits- en waterleidingbedrijf. De voor zitter meent, dat, in verband met een voor genomen herziening der tarieven, het ge wenscht is het rapport van deskundigen hierover af te wachten. Op een verzoek van ingezetenen om verlaging van den aanslag in de waterlei ding wordt afwijzend beschikt. De voor zitter liaht toe, dat B, en W. steeds zoo veel mogelijk afwijzend beschikt. De voor zitter licht toe, dat B. en W. steeds zooveel mogelijk de schatting van de personeele belasting aanhouden. Bij bedrijven e.d. wordt van dezen regel echter afgeweken, omdat zulke gedeelten buiten de pers. bel. vallen, hetgeen voor het bedrijf niet mo gelijk is te beoordeelen. Een regeling inzake hulp bij brand van buitengemeenten kan niet geheel de goed keuring van den Raad wegdragen. B. en W. hebben voorgesteld om de ontworpen regeling aan te nemen, waarbij ten aan zien van het grondgebied van Alphen, grenzende aan Woubrugge en gelegen ten Westen van de Heimanswetering en ten Noorden van den Ringdijk bedongen is, dat hier bij voorkomenden brand de brand spuit van Woubrugge hulp zal bieden. Enkele leden vinden de regeling niet verkeerd. Het is gewenscht, dat bij brand gerekend kan worden op hulp van een buitengemeente. Dat hiervoor betaald moet worden, wordt billijk geacht. Even wel zouden deze leden gaarne in de over eenkomst opgenomen zien, dat ook het ge deelte van Alphen, grenzende aan de Oostzijde aan Woubrugge ('s-Molenaars- weg) door Woubrugge bediend kon wor den. De voorzitter zegt, dat Alphen hiertegen bezwaren heeft gemaakt, omdat deze ge meente meent, dat gedeelte van haar ge meente even vlug te kunnen bedienen als Woubrugge. Besloten wordt de overeenkomst aan te gaan met opneming van een voorwaarde betreffende den 's Molenaarsweg. Het plaatsen van werkloozen in de bedrijven. Breedvoerig wordt gesproken over den steun aan de landbouwbedrijven, e.d. De voorzitter zegt, dat het hoofdmotief van de gemeente is en blijft, het plaat sen van werkloozen in de verschillende hiervoor in aanmerking komende bedrij ven. Nadat de voorzitter de regeling in het kort uiteen gezet heeft, wordt met alge meene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om zich bij deze regeling aan te sluiten, zoowel voor het landbouw-, vee teeltbedrijf als voor het tuindersbedrijf. Enkele leden meenen, dat het niet onge- wenscht is als aan deze regelingen meer bekendheid wordt gegeven. Een wijziging van de veldwachtersver ordening wordt door den voorzitter toege licht. Reeks enkele malen heeft deze ver ordening de belangstelling van den Raad mogen hebben. Enkele bepalingen, welke vanaf de vaststelling der eerste verorde ning hierin waren opgenomen ontmoeten nu bezwaren bij den Minister, terwijl toe kenning eener toelage voor het diploma moest plaats hebben. Enkele leden meenen, dat men nu niet alles behoeft te accepteeeren, wat Den GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE Haag voorschrijft. Inkomsten worden der gemeente ontnomen, uitgaven worden op gelegd doch van eenige extra-steun is geen sprake. De gemeente moet maar zien haar budget sluitend te maken. De leden vinden de jaarwedden der veldwachter, in ver houding zoowel tot de lagere als tot de hoogere loonen, geenszins te laag. Waar het hier echter geen verhooging betreft van bestaand personeel, kan men zich met het voorstel van den Minister vereenigea. De gemeente rekening. De begrootingen voor den idenst 1936. worden den Raad aangeboden. Als leden der commissie, belast met het nazien der begrootingen, worden benoemd de heeren P. van Ruiten, L. Donker en J. Zwetsloot, die deze benoeming aannemen. De rekening over 1934 wordt hierna voorloopig vastgesteld. De rekening der gemeente in den ge wonen dienst: inkomsten 110393.11, uit gaven 102929.48, batig saldo 7463.58, (over te brengen naar 1936). De rekening van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf: baten 19859.58, lasten ƒ16915.95, winst ƒ2943.63; kapitaaldienst, inkomsten 18933.43, uitgaven 18730.02, batis saldo 203.41. De rekening van het gemeentelijk wa terleidingbedrijf: baten 10898.96, lasten ƒ10310.32, winst ƒ588.64. Kapitaaldienst: inkomsten 6087.65, uit gaven 5037.60, batig saldo 1050.05. Van den keuringsdienst van waren in het district Leiden is een verzoek ingekomen om, wanneer voor de gemeenten de wette lijke verplichting tot het bijdragen in de kosten van den centralen keuringsdienst, mocht komen te vervallen, te bevorderen, dat na 1 Januari 1936 vrijwillig een bij drage tot dat doel wordt gegeven ap 'on geveer denzelfden voet als thans het ge val is. B. en W. meenen hiertoe een voorstel te moeten doen. De keuringsdienst van waren is ontegenzeggelijk van groot nut. De voor zitter releveert nog, dat bij het rapport aan de Tweede Kamer over dit ondeVwerp enkele leden wezen op de pratcijk, zooals deze vroeger was. De leveranciers deelden him waren in naar de gemeenten waar wel, en de gemeenten waar geen keurings dienst was. De verbruikers worden hiervan de dupe. De heer Donker vindt het het beste eens rustig af te wachten. Als van hoogerhand een maatregel als deze wordt opgeheven, dan zal de practijk wel uitgewezen heb ben, dat er geen directe behoefte aan be staat. Overigens zullen, volgen^Lspr„ de winkeliers voor het behoud vanmun cliën ten, wel zorg dragen, dat de verschillende artikelen goed zijn. Worden slechte waren geleverd, dan is de leverancier er in de eerste plaats de dupe van. Spr. vraagt of het tegenwoordig nog voorkomt dat er on deugdelijke waren aan de markt worden gebracht (geinterumpeerd wordt: dit komt door de preventieve controle). Spr. loopt niet hoog weg met de scheikundige onder zoekingen; de ervaring heeft hem andere ideeën bijgebracht. Besloten wordt het ontwerp-wet af te wachten en nader te bezien of het voor de gemeente gewenscht is zich bij Leiden aan te sluiten. Enkele wijzigingen in de begrooting voor den dienst 1935 wordt z.hs. aangenomen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Don ker den voorzitter streng op te willen tre den tegen honden, welke groote schade onder de schapen aanbrengen. De hiervoor in de A. P. V. opgenomen bepalingen moe ten streng nageleefd worden. De voorzitter zegt, dat deze zaak reeds zijn volle belangstelling heeft. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9