VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal waarschijnlijk plaats hebben op Maandag 4 Nov. a.s. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. De KJt.O.-Boys komen. Woensdag 6 November a.s. in de Stads- zaal, aanvang kwart over acht. Dit zal weer worden een echte K.R.O.- avond. Een avond tintelend van humor. Degenen die zoo'n avond reeds hebben medegemaakt weten wat dit beteekent en zullen ook nu dezen avond niet gaarne willen missen. De voorverkoop van plaatskaarten is reeds begonnen, cieze zijn verkrijgbaar bij de firma Geyer Botermarkt 27, firma Wed. Huibers Haarlemmerstraat 123 en te Oegst- geest firma Schrijvers Kempenaerstraat 25. De prijzen der plaatsen zijn: 1.50, 1.0.75 bel. inoegr. De firma Maarse en Kroon zal voor de omgeving na alloop van dezen avond extra bussen laten rijden (zonder prijsverhooging). U kunt zich hier voor opgeven bij genoemde firma en aan de chauifeurs van de bussen. Deze avond reserveert u natuurlijk voor: „de Twaalf van Piet"_ Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij u naar de ad vertentie van Woensdag a.s. in dit blad. Zuivelcursus. A.s. Woensdag 23 October sluit de in schrijving voor bovengenoemde cursus. Wij herinneren er aan dat voor deze cursus geen aparte vergadering wordt gehouden. Deelnemers voor deze cursus, waarvan de onkosten 10.bedraagt, kunnen zich opgeven bij de heeren J. P. v. d. Holst, Musschenbroekstraat 19, N. Overdevest, Heerenstraat 96 en J. v. Schie, Kraaier- straat 34a. TENTOONSTELLING NOMOTTA-WOL. Deze zeer interessante tentoonstelling van handwerken uit de motvrije Nomotta- wol wordt gehouden op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. in de Stadsgehoorzaal, Breestraat te Leiden. Er zulien meer dan 300 modellen in een groote verscheiden heid van technieken geëxposeerd worden. Men ziet hier o.a. pullovers, blouses, ves ten, costuums, kussens, theewarmers, en nog vele andere handwerken, welke de dames een idee geven, wat o.a. uit No- motta-wol vervaardigd kan wordeq. en alle bezoeksters ongetwijfeld in verruk king zullen brengen. Onder deskundige leiding zullen de nieuwste brei- en haaktechnieken gede monstreerd worden. Een bezoek aan deze tentoonstelling kan ten zeerste aanbevolen worden. DROGE SKI-CURSUS NED. REISVER. Het is een onmiskenbaar feit (door cij fers van de afgeloopen jaren trouwens be wezen!) dat er een sterk stijgende belang stelling in ons land is voor de wintersport en voor het skiën in het bijzonder. Tegen woordig trekken er des winters duizenden,, op uit naar Duitschland, naar Zwitserland en Oostenrijk om er in de ongerepte sneeuw van de skisport te genieten. Die sport vraagt echter eenige bekwaamheid: soepel heid wellicht méér nog dan kracht en te vens eenig idee betreffende het omgaan met de enorm lange latten, waarop men trachten zal zich voort te bewegen. En om de deelnemers gelegenheid te geven zich daarop zoo goed mogelijk voor te bereiden organiseert de N. R. V. nu al sinds eenige jaren in verschillende plaatsen van ons ski-gyhnastiek beoefent en waarop men land z.g. droge ski-cursussen, waarop men eenigermate met de ski's vertrouwd wordt gemaakt. Ook in Leiden wordt steeds een dergelijke cursus gehouden onder leiding van den heer Ant. Metz, die tevens jaar lijks een winterreis naar Oostenrijk leidt. Gisteravond vond de eerste les plaats, een les, die afgewerkt werd in een dergelijk tempo, dat zij ongetwijfeld bij menigeen heel wat spierpijn z?l heben teweegge bracht. De voorzitter van de af deeling Lei den der N. R. V., de heer Hardeweg, sprak een openingswoord, waarin hij uiting gaf aan z'n voldoening, dat de heer Metz zich wederom als leider beschikbaar had ge steld. Hij wees er op, dat op 19 Novem ber de voorzitter der N. R. V., de heer Pan man hier een causerie (met lichtbeel den) zal komen houden over de winter sport en zeide, dat daarbij een skileeraar uit Innsbruck zal komen demonstreeren. Hierna nam de cursus (die tien lessen omvat) en vooral ingesteld is op de hou dingen, aan het skiloopen ontleend, een aanvang. Aanbesteding. Door den directeur ,van Gemeentewer ken is hedenmorgen aanbesteed het afbre ken van het perceel Plantage 9. Er waren 18 biljetten ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven. De bedragen zijn alle door de gemeente toe te betalen. M. de Raad en Beugelsdijk te Noordwijk 1750, E. v. d. Berg, Leiaen 990, H. C. Heems kerk, Leiden 986, II. de Bolster, Leiden 935, W. Flanderij, Leiden 682, G. P. v. d. Drift, Leiden 860, W. F. Marcelis, Leiden ƒ751, A. de Jong, Leiden ƒ684, Phi- lippo en Olivier, Leiden ƒ671, H. Binnen dijk, Leiden 650, v. Halen en Doornik, Lei den 630, Joh de Groot, Leiden 600; P. v. d. Akker, Zoeterwoude 595, Gebrs. Knijnenburg, Wassenaar 540; P. Klui vers Leiden 417, W. de Ruiter, Katwijk aan Zee 400, C. E. de Waard, Gouda 395, M. Strikwerda, den Haag J 200. De gunning is aangehouden. Bij koninklijk besluit is aan den heer J. Wassenaar, meesterknecht bij de N.V. Textielfabrieken v.h. Gebrs. van Wijk en Co. alhier, toegekend aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver. De werkloosheid. Bij den Gemeentelijken dienst voor So ciale zaken alhier stonden gisteren de volgende werkloozen ingeschreven: bouw vakarbeiders 957, fabrieksarbeiders 187, kantoorpersoneel 101, hotel-café-personeel 55, houtbewerkers 143, reizigers-colp. 40, winkelbedienden 28, incasseerders 15, mu- cisi 6, onderwijzers 5, overheidspersoneel 12, verplegers 1, kleermakers 69, kappers 4, schoenmakers 4, land- en tuinarbeiders 92, metaalbewerkers 607, sigarenmakers 10, technici-opzichters 36, textielarbeiders 342, transportarbeiders 810, typografen 83, voedingsmiddelenarbeiders 219, kapsters 1, naaisters 10, breisters 3, winkeljuffrouwen 20, kantoorpersoneel 37, serveersters 4, teekenares§en 1, verpleegsters 9, kooksters 1, huisel. diensten 195, fabrieksarbeidsters 14, totaal 295. Alg. totaal 4121, 18 Oct. 1934 3534, 19 Ooct. 1933 2981. Ben. 109 ged. werkloozen en 54 werk verschaffing. Gistermiddag te kwart voor zes reed van den Hooge Rijndijk naar het Utrechtsche Jaagpad een door paarden getrokken hei machine. De pijp van de machine raakte daarbij de bovenleiding van het electrisch net, waardoor de 43-jarige G. de G., die zich loopend naast de machine daaraan vasthield, door den electrischen stroom ge troffen. Doordat de paarden het gevaarte verder voorttrokken, kwam de machine weer vrij van stroom, zoodat het ongeval geen verdere nadeelige gevolgen had. Speciale Familie- en Kindermatiné. Zondagmiddag half 3 is er in de feest zaal van „Zomerlust" een s'peciale Familie- en Kindermatiné met opvoering van het bekende tooneelstuk „Alleen op de We reld", naar het vermaarde boek van Hec tor Malot, in 6 bedrijven. Dit tooneelspel zal voor het voetlicht ge bracht worden door het „Groot Ned. Too- neel" onder leiding van Willem Goossens. Op dezen matiné zal tevens St. Nicolaas arriveeren die aan ieder kind versnape ringen zal uitreiken en een toespraak zal houden. Het belooft een^enotvolle middag voor groot en klein te worden. Onze lezers kunnen in dit blad een „bon" afgedrukt vinden die een groote reductie op den gewonen toegangsprijs geeft. Men knippe deze bon uit. MUZIEK RESIDENTIE-ORKEST Het eerste concert van de serie van zes was zeker niet minder bezocht dan andere jaren. Dr. van Anrooy had de leiding en werd opvallend begroet bij zijn intrede op het podium. Het voor iedereen toegan kelijk programma begon met de ouverture „Een Sommernachtstraum" van Mendels sohn, muziek, die langzamerhand ingebur gerd is, maar verjongd en fleurig uitge voerd haar charme behoudt. Veel bijval viel dan ook ten deel aan den dirigent en het voortreffelijk réageerend orkest. Jacques Thibaud speelde na deze inlei ding het „vioolconcert in b kL t op 61" (het belangrijkste van de drie vioolconcer ten) van Saint-Saëns. Nu herdacht wordt, dat Saint-Saëns honderd jaar geleden ge boren werd, is het begrijpelijk, dat uit voerende kunstenaars de muziek van deze beteekenisvolle figuur ten gehoor bren gen. Aldus deed ook Thibaud. En was onze verwachting hoog gespannen, Thibaud heeft haar overtroffen, 't Is geweldig zooals hij de expansie vasthoudt en voortdurend blijft ageeren op eigen penetrante aanvoel- baarheid. Hij doet groote dingen, brengt artistieke visies en toonkleurverscheiden- heid. Herinneren wij ons het eerste deel maar eens. Hij weeft door het rasechte violistische een joyeuse muzikaliteit om -zfjn voordracht. De toon-innerlijkheid is zóó nobel en glanzend, dat wij hem onder de zéér bij zonderen moeten scharen. Een zekere diepzinnigheid brengt rust (2de deel) en het temperament waarmede hij in overweldigend tempo een phrase verklankt is kortweg meesterlijk. Daarbij is zijn spel sierlijk en het Fransch esprit spreekt uit alles. Alles is even gaaf en geacheveerd. Zoo genoot Saint-Saëns' vioolconcert een ideale vertolking. Is hij een der beste vir tuozen, hij blijft de beheerschte, bezonke- ne, voornaam gevoelige, die de ontroering in duizendvoudig coloriet over de snaren doet trillen en zóó tot een verbazende wer kelijkheid komt. Hij heeft zijn toehoorders machtig beinvloed; men was in de wolken. Zijn succes was grandioos; de zaal da verde. Het orkest seeundeerde hem met de al lergrootste toewijding. Dr. van Anrooy hield de begeleiding in Thibaud's sfeer, zéker, bezonken en ver klaard. Tot slot Berlioz' „Symphonie fan- tastique" en vreemd opgetogen hebben wij de schitterende uitvoering beluisterd. Dr. van Anrooy overtuigde ons van zijn influ- enceerende kracht en zijn verlangen naar kleur en klank. De Berlioz-idee raakte hem terdege en riep in hem een activiteit op, die heel zijn gevoels-energie opdreef en aanspoorde. Vandaar uit kwamen die ge weldige emoties. In het begin „de Reve- riesch passions" vol sensueele verteedering met aan het slot dat losbarsten. Dan „Un bal", broeiend van passie. De „scène au champs", daar wordt een beklemmende sfeer gewekt en dan „de marche de sup- plice" en „Songe d'une nuit de Sabat", angst aanjagend ongebreideld, demonisch en penetrant, 't Is alsof Berlioz overprik keling geen grenzen meer kent, zoo staat hij in furieuzen gevoelsbrand. En de in terpretatie was voortreffelijk overstelpt van den geest van dezen vlammend harts tochtelijken en genialen zonderling. Het orkest spoelde brillant, forsch en ex pensief en rijk aan klankverfijning. Op zeer duidelijke wijze hebben de Leidenaars hun waardeering betuigd. Buitengewoon geestdriftig was de huldiging van dirigent en orkest en terecht. Want 't was mees terlijk. J. K. KERKNIEUWS Naar de Missie. Heden, den 18en October, vertrokken naar de West-Indische Missie twee Zusters van de Congregatie der Zusters Dominicanessen van Voorschoten: Zuster Alexine Kok en Zuster Benedicta Bisschop, beiden met be stemming voor het eiland Aruba, respectie velijk voor het verplegen van zieken in het San Pedrohospitaal en voor het onderwijs aldaar. LAATSTE BERICHTEN DE MOORD TE ZUIDBROEK. De arrestatie te Antwerpen. In verband met de arrestatie van den 31-jarigen Kikkert Munnik te Antwerpen, verdacht van den moord te Zuidbroek, (men zie hiervoor Gem. Ber., 3de blad) la ten wij nog eens een verhaal van het ge beurde volgen: Toen de postbode Christaan Rucfatie Woensdagmorgen 26 Augustus 1931 om 10 uur de woning van de weduwe Molanus te Zuidbroek beieikte, kwam hij tot de ont dekking dat de voordeur open stond, ter- wijl de koeien, die niet op tijd gemolken waren, loeiden. Om de oorzaak hiervan te onderozeekn betrak de man de woning en zag tot zijn ontsteltenis het lijk van de bewoonster op den grond liggen. Terstond waarschuwde hij de buren, waarop de bur gemeester, de heer H. E. Buurma, verge zeld van politie en rijksveldwacht, alsmede van een dokter ter plaatse een onderzoek instelde. Bij het betreden der woning, die zich ongeveer drie kwartier gaans van Zuidbroek bevindt, n.L te Krommerakken tusschen Zuidbroek en Scheemda, bemerk te men reeds dadelijk een doordringende brandlucht, en toen men de voorkamer be trad, stond deze geheel vol met een ver stikkende rook. Deze werd veroorzaakt door het smeulende^ beddegoed, dat reeds ge heel verkoold was. Midden in het vertrek lag het lijk van de 76-jarige bewoonster, de weduwe M. Molanus, die aldaar woonde met haar 45-jarigen zoon. De vrouw, die een gapende wonde aan het rechteroog had, lag met een prop in den mond onder een waschrek, terwijl het duidelijk was te zien, dat er een worsteling had plaats ge had. Toen men een onderzoek instelde naar den zoon, bleek deze nergens te vinden te zijn. In de kamer waar hij slaapt vond men wel de kleeren, die hij den vorigen avond had gedragen, doch zijn werkpak was ver dwenen. In de schuur vond men bloed- spatten op de deur, zoodat hier vermoe delijk ook een worsteling had plaats ge had. Twee mogelijkheden. Het parket uit Winschoten, dat spoedig ter plaatse was, zette het onderzoek krach tig voort. Men begon allereerst met dreg gen in het langs de boerenhoeve loopende Winschoterdiep, daar het niet uitgesloten was, dat de zoon was of werd verdronken. Men hield n.l. rekening met twee moge lijkheden. In de eerste plaats dat men te doen had met een roofmoord. Dit was op te maken uit het feit, dat men op tafel een leege portemonnaie vond, terwijl zich in de rokzak van het slachtoffer slechts enkele centen bevonden. Of er geld ver mist werd kon echter niet worden uitge maakt, daar men niet wist of de oude vrouw in het bezit van spaarduitjes was. Na de vrouw vermoord te hebben, zouden de daders ook den zoon hebben gedood, hetgeen de bloedspatten in den schuur zou den bewijzen en hem in het hooi hebben verstopt, waarna zij door brandstichting de sporen van hun misdaad zouden ge tracht hebben te verwijderen. Deze laatste conclusie trok men uit het feit dat het bed smeulde. De andere mogelijkheid was, dat de zoon, die in het dorp bekend stond als een zon derling, zich aan zijn moeder zou hebben vergrepen. Was dit het geval, dan bleef het duister, waarom hij na in een drift bui zijn moeder te hebben gedood, zijn slachtoffer daarna een prop in den mond zou hebben geduwd. Wat er in werkelijkheid was gebeurd, bleef echter eerst nog een onopgelost raad sel, totdat enkele dagen later de opstel lers van de eerste theorie gelijk kregen. Toen werd n.l. het lijk van den zoon uit een sloot in de nabijheid opgehaald. Wat de doodsoorzaak van de vrouw be treft. viel te constateeren, dat zij vermoe delijk eerst bewusteloos was geslagen en daarna door worging of verstikking gedood Bij het zoeken naar de daders kon men geen gebruik maken van een politiehond, vanwege den verstikkenden rook. Het slachtoffer hield geen meiden of knechten en woonde alleen met haar zoon op de boerenhoeve, die zich bevindt op een eenzame plek aan den weg met slechts en kele andere woningen in de nabijheid. De bewoners hiervan hadden van het gebeur de niets gemerkt. De lijkschouwing, door dr. Hulst uit Leiden, verricht, bevestigde later deze theorie. WEER EEN BEKENTENIS TE OSS. De roofoverval op den landbouwer Christiaansen. Het in het huis van bewaring te Den Bosch vertoevende lid van de Ossche Mis- dadigersbende, J. den Brok, heeft ten over staan van de gemeente-politie te Oss een volledige bekentenis afgelegd. Naast een twintigtal kippendiefstallen, waarbij tezamen eenige honderden kippen werden buitgemaakt, bevatte deze beken tenis nog een twintigtal misdrijven, waar onder drie roofovervallen. Aangezien ook in verband met deze bekentenis nieuwe ar restaties worden verwacht, kunnen deze misdrijven nog niet alle worden gepubli ceerd. Een ervan is de roofoverval in den Kerstnacht van 1933 te Heesch by Oss, op den landbouwer Christiaansen, waarbij on geveer 130.werd. buit gemaakt. Verder een diefstal van een aantal zil veren voorwerpen, ten nadeele van pastoor Bloem te Oss, alsmede de inbraken bij de families Iperen en Vos op Ussen te Oss, en bij van Heumen te Berchem. DE LANDBOUW CRISIS-POLITIEK Wijziging College van Regeeringscommis- sarissen Landbouwcrisispolitiek Naar wij vernemen heeft de heer L. Bückmann, regeer in gscommissar is voor de Zuivel, tegen 1 December a.s. eervol ont slag uit die functie gevraagd en verkregen; hij zal evenwel met een bepaalde om schreven taak in den crisisarbeid werk zaam blijven. Zijn arbeid als regeerings- commissaris voor de Zuivel zal worden overgenomen door den regeeringscommis- saris voor den akkerbouw en de veehou derij, ir. S. L. Louwes. Voorts heeft de voorzitter van het Col lege van Regeeringscommissarissen, mr. dr. A. A van Rhijn, in verband met het feit, dat hij kort geleden het ambt van secre taris-generaal van 2 Departementen, n.l. van Landbouw en Visscherij en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, op zich genomen heeft, den minister van Land bouw en Visscherij verzocht hem van het Regeeringscommissariaat voor de Vissche rij, Pluimveehouderij en de Turf te onthef fen, opdat hij zich uitsluitend aan zijn taak als secretaris-generaal der beide de partementen en als voorzitter van het College van Regeeringscommissarissen zal kunnen geven. De minister heeft den heer van Rhijn verzocht hem te adviseeren, op welke wijze in de vrijkomende plaatsen zal kun nen worden voorzien. HET ONGELUK TE WATERHUIZEN. Ook de grootmoeder overleden. Vorige week Vrijdag werden een groot moeder en haar kleinzoon, toen zij nabij Waterhuizen een G. A. D. .-bus verlieten, door een vrachtauto aangereden. Hierbij werd de kleinzoon op slag gedood, terwijl de grootmoeder me jufrouw G. Ebbinge ernstige verwondingen bekwam. De vrouw is thans in het Academisch ziekenhuis overleden. DOODELIJK MIJNONGEVAL. In den afgeloopen nacht heeft bij de on- grondsche werken van de mijn Oranje Nas sau II te Schaesberg, een ongeval met doo- delijken afloop plaats gehad. Terwijl de arbeider S. Frederiks bezig was met het weghalen van stutten, is hij getroffen door steenen uit het gewelf yan de mijngang. De man werd hierdoor ge dood. F., die 41 jaar oud is, is woonachtig te Heerlen. VERDRONKEN. In een water onder de gemeente Rilland Bath is het lijk opgehaald van den hoofd onderwijzer N. uit Krabbendijke, die se dert veertien dagen werd vermist. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De visscher J. de V. uit K a t w ij k heeft geknoeid met steunaanvragen. Hij kwam niet in aanmerking voor steun, oemdat hij bij familie inwoonde.' Verdachte heeft een ander adres opgegeven om zoodoende on derstand te verkrijgen. Eén en ander is geschied in samenwer king met M. van 't W., die de formulieren heeft ingevuld. Verdachte zelf kan niet schrijven. De Officier eischte drie maanden gevan genisstraf. De Politierechter heeft de zaak aange houden voor het inwinnen van een reclas- seerin gsr apport. M. van 't W. had zich vervolgens te ver antwoorden wegens valschheid in geschrif te en medeplichtigheid aan de valsche steunaanvrage van den verdachte uit de vorige zaak. Deze verdachte was destijds lid van de contact-commissie en moet be schouwd worden als de ontwerper van het „plannetje". Hoe de verdachte kon worden opgeno men in de contact-commissie, was den Offi cier een raadsel. Zijn strafblad vermeldt verschillende veroordeelingen. De Officier eischte drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter heeft ook deze zaak aangehouden voor een reclasseeringsrap- port. A. B. uit Le iden heeft zich schuldig gemaakt aan wederspannigheid. Verdachte was niet verschenen. Conform den eisch veroordeelde de Politierechter hem tot 30 subs. 30 dagen hechtenis. Ook de electricien M. J. W. uit L e i d e n heeft geknoeid met zijn steunaanvrage. Verdachte zou bij volgende opgaven het onrechtmatig genoten steunbedrag hebben vergoed door een hooger verdienste in te vullen dan hij in werkelijkheid zou heb ben genoten. Verdachte heeft dit echter niet aan de ambtenaren gezegd. De Officier eischte 2 maanden gevange nisstraf. Verdachte stond bij den Dienst niet gun stig bekend. Raadsman van verdachte was mr. Scha per. I Hij achtte de valschheid in geschrifte niet bewezen, omdat verdachte zijn fout hersteld heeft. Hij ging voorts de motieven na, die ver- daohte tot zijn daad hebben geleid. Hij vroeg een voorwaardelijke ver oordeel ing of het inwinnen van een reclasseeringsrap- port. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Arie, zoon van A. van Rém- mel en D. Boehmer. Ondertrouwd J. Siere jm. 22 jaar en A. C. Wielinga jd. 20 jaar C. H. J. Staats jm. 28 jaar en H. Wagenaar jd. 27 j. Overleden: M. Cornetv. Leeuwen, wede. 91 jaar W. Barn hoorn d. 20 mnd. M. Tamerus, d. 4 dagen J. v. d. Wijn gaard d. 44 jaar. De Politierechter heeft verdachte veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. De koopman J. G. van W. uit Le iden heeft geen gevolg gegeven aan het bevel van de politie om te stoppen. Verdachte reed op een motor en is doorgereden om dat zijn papieren niet in orde waren. Conform de vordering veroordeelde de Politierechter verdachte tot een geldboete van 25.subs. 25 dagen hechtenis. ATHLETIEK VELDLOOPEN „DONAR". Op de door „Donar" te houden veldloo- pen op Zondag 20 October ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan, wordt door 18. vereenigingen deelgenomen o. a. door Haar lem, A VAC en AAC uit Amsterdam. V. en L., Zwaluwen en Trekvogels uit Den Haag, verder uit Delft, Amersfoort, Hilversum, Utrecht, Vlissingen, Gouda, Boskoop, Lei den. In de A-klasse zal vooral strijd geleverd worden tusschen Meijer, Toorenburg, W. Bakker, allen AAC, en de Ruyler, Bosk. Boys, in de B-klasse zijn pl.m. 10 deelne mers in de C-klasse pl.m. 30 en in de klasse voor niet-KNAU leden pl.m. 10 deelnemers. Voor het publiek zijn deze wedstrijden langs de Nieuwe Vaart goed te volgen. De starts vinden- plaats op het NBLO-terrein, Hooge Rijndijk om 2 uur en pl.m. 2.30 uur. SCHAKEN DR. EUWE GEEFT DE 7e PARTIJ OP. Dr. Max Euwe heeft de zevende partij opgegeven. Zondagavond half 7 zal de achtste partij in de Militiezaal te Amsterdam aanvangen. TELEGRAMMEN SAMENZWERING TEGEN KEMAL ONTDEKT. 1ST AMBO EL, 18 Oct. (A.N.P.). Het blad „Tan" meldt uit Ankara, dat een samen zwering tegen het leven van den president van Turkije Kemal Ataturk is ontdekt. Het was reeds verscheidene dagen bekend, dat eenige personen, die onbevoegd de Zuide lijke grenzen hadden overschreden, gearres teerd waren, daar de verdenking bestond, dat zij met voor den staat gevaarlijke be doelingen waren gekomen. Het blad meldt nu, dat de gearresteerden naar Ankara zijn overgebracht en daar aan een uitge breid verhoor zijn onderworpen. Aan de hand van bekentenissen is komen vast te staan, dat de bende efn aanslag op het leven van den president in den zin had. Men verwacht dan ook, dat reeds de volgen de week de bendeleden te Ankara terecht zullen staan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Oct. Vee. Aanvoer: 1124 run deren, 282 kalveren, 1017 schapen, 762 var kens. Prijzen: 24 stieren f 70200, schoon gewicht 3242 cent, handel tamelijk; 214 kalf- en melkkoeien f 90205, handel idem: 674 varekoeien e.a. f 80140. handel stug; 212 vette koeien f 90185, schoon gewicht 3647 cent, handel stug; 138 graskalveren f 1540; 34 vette kalveren f 2667, schoon gewicht 3467 cent, handel vlug; 110 nuchtere kalveren f 58, handel tamelijk; 150 vette schapen f 1520, 300 vette lamme ren f 1013, 567 weideschapen f 914 handel matig; 265 mestvarkens f 1732 én 497 biggen f 1014, handel slecht; 2 paar den; 13 bokken of geiten f 210. Kaas. Aanvoer 70 parijen w. v. 49 partijen Goudsche en 21 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 2627, 2e soort f 2425, le soort Leidsche f 2224 en 2e soort f 2021 cent per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leid sche kaas Matig ALKMAAR, 18 Oct. Kaas. Aangevoerd 68 stapels, zijnde 131.000 kg., fabriekskaas kleine f 23, fabriekskaas commissie blank f 18, boerenkaas kleine f 19.50 en boeren kaas commissie f 21 per 50 kg. Handel stug. WISSELNOTEERfNGfcN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 35 Londen 7.25t/,, New York1.471/2 Parijs 9.72 Brussel 24.80 Zwitserland 18 02 Milaan 12.00 Madrid 20.20 Oslo36.47l/2 Kopenhagen 32.40 Stockholm 37.421/., Praag 6.12 Weenen Boedapest Prolongatie 4 1/2 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3