feiligheidsweek Y der K.N.A.C. 20.27Oct JQ35 •-,W UIT DF. OMGEVING WILT U IETS WETEN? VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 14 Tot een der vaste nummers van het werk programma der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club behoort de organisatie van een z.g. Veiligheids week, waarvoor dit maal de tijd is gekozen van 20 tot 27 Oc tober a.s. Men kan zich oogenschijnlijk niet ten onrechte afvragen, waarom een Veiligheids week noodig is en of het niet in strijd is met de in alle kringen onzer ge meenschap geldende opvatting, dat het ver keer ten allen -tende veilig moet zijn, dat men daarvoor een speciale week aanwijst. Toch blijft, voor wie de zaak van den psychologischen kant wil bekijken, de nood zakelijkheid gewenscht om eens per jaar op een daarvoor gunstig tijdstip extra pro paganda te maken voor de Veiligheidsge dachte. Ondanks de wetenschap, dat door velen en op zeer verschillende en practische wijzen, wordt gewezen op de talrijke oorza ken, welke ons verkeer onveilig maken, is het toch noodzakelijk, dat nu en dan nog eens extra de trom wordt geroerd ten bate van het vraagstuk dat ons allen zoo zeer ter harte gaat. Veilig verkeer is een vraagstuk geworden van meer dan gewone be teekenis, om de eenvoudige reden, dat het beheerscht wordt door vele en zeer verschillende factoren, welke de mensch niet alle in de hand heeft. De moderne verkeersmiddelen als automo bielen en motorrijwielen, zelfs rijwielen in sommige gevallen, zijn machines, welke naast het vele ingenieuse dat zij, dank zij hun ontwerpers bezitten, toch een belang rijke factor missen, n.L het menschelijk denkvermogen. Zij kunnen zich niet richten naar omstandigheden, noch zich aanpassen aan plotseling voorkomende situaties: zij zijn machines en gedragen zich als zooda nig. D.W.Z. dat zij falen, wanneer niet te juister tijd het oog van den meester de on volkomenheden ontdekt en wanneer niet de vakman op geregelde tijden gelegenheid krijgt om te waken voor de gevolgen van gebruikelijke slijtage en zwakheden welke uit ouderdom voortvloeien. Iedere machine heeft onderhoud noodig. En het zijn juist de steeds meer volmaakte machines als automobielen en motorrij wielen om maar van de rijwielen niet te spreken welke dat onderhoud dubbel wenschelijk maken, rru zij door him vol maaktheid meer nog dan vroeger in handen zijn gekomen van leeken, die niet volden- de kunnen beseffen aan welke gevaren zij zich en anderen blootstellen wanneer zij verzuimen er zich rekenschap van te ge ven dat naast het vele volmaakte er toch ook nog iets volmaakts is in de krachtige en snelle machine, waarmede zij zich te midden van het verkeer begeven. Het on derhoud van die machine mogen eenvoudig zijn geworden, het blijft toch noodzake lijk. En het is dat, waarop de K.NA.C. door middel van haar Veiligheidsweek de aandacht wil vestigen. Verkeersveiligheid is het wachtwoord van dezen modernen tijd. Ontstaan als ge volg van de geweldige ontwikkeling van de moderne verkeersmiddelen, die aan de voortschrijding van de techniek een groei te danken hebben, welke schier ongelimi teerd schijnt, is het thans aan den mo dernen mensch die middelen aan te grij pen welke hem in staat stellen zich te be schermen tegen de gevaren, welke hem al- lerwege bedreigen, niet in de laatste plaats ook tegen zichzelf. Want hoe nuttig en noodzakelijk het ook moge schijnen, alle zorg te wijden aan de verkeersmiddelen zelf, toch zal alleen daarmede de onveilig heid niet zijn uit te bannen. Ook de mensch is niet onfeilbaar. Zelfs zij die zich ten volle van hun verantwoor delijkheid bewust zijn, weten hoe een klei nigheid oorzaak kan zijn van een ongeval en hoe iedere, hoe geringe afleiding ook, tot ernstige ongelukken kan leiden. Zelfs de mensch is zoomin als de machine, welke hij bestuurt, volmaakt. En zoolang hij zich daarvan slechts ten volle bewust is, zal hij zich zooveel als in zijn vermogen is, inspan nen om dat onvolmaakte door grootere voorzichtigheid te compenseeren. Daarop dus zal een speciale Veiligheidsweek, als die welke de K.N.A.C. thans weer organi seert, nog eens extra de aandacht kunnen vestigen. Juist in dezen tijd van regen, mist en vallende bladeren is voorzichtigheid van allen die zich op straat en weg begeven ge boden; veel grootere voorzichtigheid nog dan anders. Plotseling remmen op gladde straten en wegen kan veel spoediger tot ongevallen leiden dan wanneer deze droog zijn. Men mag en moet van de automobilis ten eischen, dat zij met deze grootere ge varen rekening houden, maar tevens rust op de andere weggebruikers de plicht de zelfde voorzichtigheid te betrachten en vooral datgene na te laten, dat den auto mobilist plotseling voor onverwachte en gevaarlijke situaties plaatst, waaruit hij zichzelf en anderen nauwelijks onder nor male omstandigheden kan redden. In de hoop en de verwachting, dat door middel van een speciale actie ieders aan dacht eens extra op deze en de vele daar mede verband houdende veiligheidsvraag stukken wordt gevestigd, heeft de K.N.A.C. in deze Herfstdagen haar Veiligheidsweek georganiseerd. Het is reeds voor de vijfde maal, dat de K.NA.C. op deze wijze een beroep doet op allen wie het Veilige Verkeer na aan het hart ligt om mede te werken aan de vervolmaking van dit ideaal. En als ge woonlijk wendt zij zich in de eerste plaats met haar waarschuwingen tot de automo bilisten zelf, in de verwachting, dat ook de andere weggebruikers uit dit voorbeeld de voor hen noodige consequenties zullen trek ken. Van de ervaring bij de organisatie der vroegere Veiligheids weken opgedaan, is uiteraard ook ditmaal een dankbaar ge bruik gemaakt. Het succes dat de K.NA.C. met haar Veiligheidslaan-tournee heeft mogen boe ken, heeft haar doen zoeken naar een mid del om opnieuw op origineele wijze veler aandacht te vestigen op de Veilig-Verkeers- gedachte. Ditmaal heeft het gedrag van den weggebruiker de aandacht der K.N.A.C. ge vraagd en als gevolg daarvan is de zooge naamde Verkeerspaedagoog ontstaan, waar van de naam reeds de bedoeling aanduidt. De rijdende Verkeersopvoeder zal zich ge durende de Veiligheidsweek op onze we gen vertoonen en zijn wijze lessen uitdee- len aan iederen weggebruiker die deze noo dig blijkt te hebben. Nog maar al te veel wordt er, hetzij uit argeloosheid, hetzij uit onachtzaamheid of door nalatigheid, tegen gezonde verkeersbegrippen gezondigd en misbruik van onze wegen gemaakt, waar tegen de verkeerspaedagoog zal trachten te waken. De K.N.A.C. is van meening, dat zij daarmede een zeer nuttig werk zal doen in het belang van een veilig verkeer en er de jaarlijksche Veiligheidsweek een bij zondere beteeken is door zal geven. In hetzelfde licht dient men den Eersten Wegverkeersdag te beschouwen, welke in het midden van de Veiligheidsweek, ni. op Woensdag 23 dezer in een der zalen van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage zal worden gehouden en waarop door niet minder dan 15 sprekers van naam op verkeersgebied het woord zal worden gevoerd. In korte inleidingen zal op zeer vele verk eersvraagstukken de aandacht worden gevestigd, terwijl tot slot in een soort verkeerscollege alle inleiders op vra gen uit de vergadering zullen antwoorden. En tenslotte hebben als steeds weer zeer vele automobielzaken in ons land, voor zoo ver zij in het bezit zijn van apparaten ter onderzoek van remmen, wielsporing, lam pen enz., zich bereid verklaard automobi listen tijdens de Veiligheidsweek in de ge legenheid te stellen, gratis hun wagens door middel van deze toestellen te doen onderzoeken. Ziet daar in groote lijnen de wijze waar op ditmaal de Veiligheidsweek der K.NA.C. van 2027 October as. zal worden georga niseerd. Laten vrij hopen, dat zij tot de zoo hoog noodige meerdere veiligheid van ons verkeer zal bijdragen. Radiorede mr. J. Linthorst Homan. De voorzitter van de K.NA.C., mr. J. Linthorst Homan zal op Dinsdag 22 dezer des avonds van 19 uur 15 tto 19 uur 30 voor de A.V.R.O.-microfoon een lezing hou den over „De gevaren van het wegver keer". Verkeersexamen op de Haagse he scholen. Op verzoek van de Vereeniging voor Veilig Verkeer 's-Gravenhage en aan gr en- de gemeenten heeft de K.N.A.C. zich be reid verklaard de kosten op zich te nemen voor het doen vervaardigen van 20.000 exemplaren van een schriftelijke les, wel ke als examenvraag aan alle kinderen der hoogste klassen der lagere scholen in de Gemeente Den Haag tijdens de eViligheids- week der K.NA.C. zal worden voorgelegd. De Vereeniging voor Veilig Verkeer zal het door de kinderen afgeleverde werk be schouwen als onderdeel van haar examens, HEDKRI.ANDSCHE AÖTowoeia club ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Maandag 21 October des namiddags om 7 uur in openbare verga dering bijeen. Onderwerpen ter behande ling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-begrooting, dienstjaar 1936. 3. Verhuring van eenige perceelen tuinland. 4. Vaststelling van een aantal pensioens grondslagen. 5. Reclames straatbelasting. 6. Reclames hondenbelasting. 7. Reclames schoolgeld. 8. Vaststelling verordening op de heffing van een hondenbelasting in de gemeente Alk em are. HOOGMADE. L. T. B. In verband met de vele ver zoeken, welke binnenkomen over de getrof fen regelen inzake loontoeslag aan land bouwbedrijven, veehouders- en tuinbedrij- ven vernemen wij, dat het in het voorne men ligt van het bestuur van den L. T. B., in den loop van de' volgende week, deze zaak op een ledenvergadering nader te doen toelichten. De datum dezer vergadering zal nader per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Zij, die denken voor steun in aanmerking te komen, zullen goed doen op deze verga dering aanwezig te zijn. Naar wij vernemen stelt men het ter ge meentesecretarie op prijs, indien met het aanvragen van steun gewacht wordt tot na afloop van deze vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het is al een paar jaar, gedurende de z.g. crisistijd, gebleken, dat het als een gelukkige omstandigheid kan worden aangemerkt, dat de Katwij ksche veiling geen z.g. exportveiling is, d.w.z. dat de aanvoer voornamelijk bestemd is voor het binnenland. Het gelukkige er van is te constateeren uit het feit dat de aanvoer ders van exportveilingen in de moeilijkste omstandigheden verkeeren, dat deze vei lingen het eerst en voor het allergrootste gedeelte voor steun in aanmerking komen. Want men moge dankbaar zijn voor de ontvangen steungelden, een feit is het te vens dat de steunbedragen slechts pogin gen zijn om het zinkende schip voor totale ondergang te behoeden. Zoo gezien is het een gelukkige omstandigheid dat men hier nog'zoo goed als niet aan intensieve tuin bouw gedaan heeft doch zich beperkte, in hoofdzaak, tot de koudegrond producten, de producten die om de kwaliteit alom be-' kend zijn, de Katwij ksche bloemkool, de bospeen en waschpeen. We lazen dezer da gen nog in een der vakbladen: „Katwijk maakt weer, als steeds, op de teelt en kwa liteit van bloemkool, een uitzondering. Hoewel de koolteelt op de afgegraven duingronden lang niet vanzelf gaat, weten de tuinders daar een kwaliteit te telen die moeilijk te evenaren is". Zeker, er zijn ook hier misgewassen, er zijn ook hier vele slachtoffers. Doch die kwamen vroe ger, onder normale omstandigheden ook voor. De prijzen voor goede kwaliteit zijn waarvoor aan de jongelui na met goed ge volg afgelegd practisch examen een diplo ma met het Veilig Verkeersspeldje zal worden uitgereikt. Zooals men weet zijn door genoemde Vereeniging in Rijswijk en Voorburg reeds ongeveer 3000 kinderen geëxamineerd. voor de beide hoofdproducten al sinds eenigen tijd van goe dtot best. Voor bloem kool 1ste soort varieerde de prijs deze week van 7.70 tot 14.50, tweede werd betaald met 2.30 tot f 6.50. Waschpeen heeft de laatste dagen de volle belangstel- linig en het is de laatste jaren niet voor gekomen, dat, zooals thans, in dezen tijd van het jaar een prijs betaald werd van 1.10 tot 1.55 per kist van 20 K.G. Voor al de mooie zandpeen uit de duingronden is zeer gevraagd. Ook bospeen is goed ge vraagd, als is het niet in die mate als de waschpeen. Bospeen ging van 5.10 tot 7.30 per 100 bos. Met uien is het nog wei nig gedaan. Uien is een landbouwproduct en valt mitsdien niet onder de teeltbeper king. Begrijpelijk dat er daardoor van dit artikel meer dan voldoende voorraad is, al zijn er verschillende gewassen, waarop nog al iets aan te merken. Menig tuin der heeft omreden dit product vrij is, hier van gebruik gemaakt en de beperkingsop pervlakte volgezaaid met uien. Een ver hoogde prijs wordt dan ook voor dit pro duct niet verwacht in den a.s. winter. Gele en Roode kool blijven goed gevraagd. De gewassen zijn hier zoowel als in Noord- Holland, het land van de bewaarkool, vrij slecht. Geen enkel perceel best te veld staande is er aan te wijzen. De prijzen zijn daardoor vrij hoog, doch geven voor den tuinder toch geen loonende uitkomst. Voor Roode kodl was de prijs den laatsten tijd van 10.60 tot 12.20, gele kool ging daar zelfs nog boven. Deze werd betaald met 11.30 tot 15.in de goede kwaliteit. Nu het weer even beter is geworden kon men oo kweer aardappelen rooien en is er daardoor weer iets meer handel. De prijzen bleven stationair. Mooi zandaard- apelen bracht van 0.70 tot 0.95 per kist van 25 K.G. op. Kleiaardappelen, eigen heimers, gingen voor 0.55 tot 0.70. Drie lingen werden genoteerd voor f 0.30 tot 0.40 per kist. Groene kooltjes zijn erg ge vraagd en brengen voor deze tijd van het jaar een zeer goede prijs op van 4.10 tot 5.10 per 100. Vermelden wij verder nog, als zijnde van belang, dat de achterstand aan de veiling vergeleken bij 1934, wat de omzet betreft, onlangs meer dan 30% was en dat deze achterstand thans reeds is geslonken tot 5%. Een goed verloop dus. - LISSE. Aanbesteding. Gistermiddag had in het hotel „De Witte Zwaan" alhier, de aan besteding plaats voor het bouwen van een winkelpand van de N.V. De Gruyter, te 's-Hertogenbosch, welk pand komt te staan op den hoek HeerewegKanaal straat onder deze gemeente. Ingeschreven werd door de aannemers Blok voor 7.447, Beugelsdijk 6.118, Kieft 7.277, Kleinen- dost 8.835, Scheppingen 7.450, Rands- dorp 7.740, van Riet 8.136, Daudeij ƒ6.995, Schuit ƒ8.282, Seensener ƒ7.700, Langeveld 7.250, Greper 7.290, van der Wilde voor 7.371 en Groen 8.100. Laag ste inschrijver is A. L. Beugelsdijk te Lisse ƒ6.118. De gunning is aangehouden. Geboren: Margaretha d. van F. de Jonge en G. Bruijn. Franciscus Johan nes z. van A. Geerlings en D. E. Lommerse. Gerard us Engelbertus Johannesv. van G. E. Bergman en C. M. van der Vlugt. Antoon z: van M. D. Kuipers en J. Hors man. Gehuwd: G. A. Randsdorp, te Haar lemmermeer met J. M. van der Reep. Gevestigd: A. H. Klinkenberg uit Noord wij kerhout. C. B. Bos uit Haar lem. M. M. M. Buschman uit Amster dam. Vertrokken; J. P. Verdegaal naar Sassenheim. J. M .van der Putten naar Voorburg. F. W. Lenzen naar Noord- wijkerhout. C. van der Tang naar Haar lemmermeer. J. M. van der Reep naar Haarlemmermeer. De nieuwbakken papa, die nog niets vermoedt: Zeg nog niets laat me raden, of het een jongen of een meisje is. .1 NOORD WIJK. Personalia. De heer T. de Goede, amb tenaar ter secretarie dezer gemeente is be noemd tot adjunct-coinmies le klasse der provinciale griffie van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch. Werkloozen-hulp. Door de besturen van de Katholieke, de Algemeene en de Christelijke arbeidersbeweging is een adres aan den raad gericht waarbij wordt verzocht extrahulp voor de werklooze ar beiders beschikbaar te stellen, liefst in den vorm van kleeding en schoeisel. RUNSATERWOUD1L Schapenverscheurders. Door den vee houder J. E. Hartveld alhier, is bij de po litie kennis gegeven dat er bij hem scha pen verscheurd zijn door honden. Reeds geruimen tijd komen er uit de Vieram- bachtspolder van veehouders dergelijke klachten. Aldaar zijn al verscheidene scha pen verscheurd. O.a. bij een veehouder 20 stuks. Zouden de honden hun operatie-ter rein verlegd hebben naar huis. Men zij op zijn hoede. Indien men iets daaromtrent merkt waarschuwe men direct de politie. RIJNSBURG. Tuinbouw. De gewassen van verschil lende koolsoorten staan in het algemeen beneden middelmatig en dientengevolge is ook de aanvoer aanzienlijk geringer dan onder normale omstandigheden. Dienten gevolge wordt voor winterkool, gele en roode, een zeer goede prijs betaald, voor de eerstgenoemde van 11.tot 14.80, voor de tweede van 10.80 tot 12.60 per 100. Groene kool wordt verkocht voor 3.60 tot 4.60 per 100. Uien gaan niet vlug weg. De prijs is laag, van 1.70 tot 2.20 per 100 K.G. is voor het telen van dit product te weinig. Waschpeen, waarvan de aanvoer ook maar klein is, brengt van 4.20 tot 5.50 per 100 K.G. op. Andijvie van 1.10 tot 1.70 per 100. Vraag wat vereischt wordt voor het Staatsexamen B., wat betreft de wis- en natuurkundige vakken. Antwoord: Het antwoord is te vin den in het programma dat gehecht is aan het Besluit van 19 Maart 1931, inhoudende reglement voor het examen, bedoeld in art. 55 2e lid der Middelb. Onderwijswet. Het bedoelde programma is te groot om in deze rubriek af te drukken. U kunt het komen inzien aan ons bureau. Vraag inzake belastingbetaling van een meisje van 15 jaar. Antwoord: Ook een meisje van 15 jaar, dat in betrekking is en eigen geld verdient is belastingplichtig. U zult er niet aan ontkomen. Vraag inzake getuigengeld. Antwoord: De partij, voor wie u ge tuigenis hebt afgelegd, moet u dit bedrag uitkeeren. Het is te gering om er over te procedeeren. Wacht u eens af, hoe de af loop van het proces is. Als de tegenpartij in de kosten veroordeeld wordt, komt het geld misschien los. Vraag inzake verplichting van een ar beider om op het huis te passen. Antwoord: Het komt ons voor, dat dit niet behoort tot den arbeid, waartoe uw zoon zich verhuurd heeft. Een weige ring kan derhalve moeilijk beschouwd worden als een z.g. dringende reden tot ontslag. Of hij overigens met in acht ne ming van den opzegtermijn ontslagen kan worden, hangt af van den tijd, waarvoor de dienstbetrekking is aangegaan. Is hij aangenomen bijv. van 1 Mei1 Mei, dus voor een bepaalden tijd, dan is tusschen- tij dsche opzegging niet geoorloofd; is hij voor onbepaalden tijd aangenomen, dan is opzegging geoorloofd (om welke reden dan ook) met in achtneming van den opzeg termijn. Vraag: Wanneer ik abonné ben op „De Opmarsch" en dus lid van de R. K. Staats partij, sluit dit dan tevens in het lidmaat schap der R. K. Kiesvereeniging of moet men zich daarvoor apart opgeven? Antwoord: Voor het lidmaatschap der R. K. Kiesver. moet U zich apart opgeven. Wendt U tot een der bestuursleden in uw gewest Secr. der Leidsche afdeeling van de R. K. Staatspartij is de heer J. M. H. Horikx, Witte Rozenstraat 18. ■.i'VïWffiti HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 273. Intusschen was het njjlpaardenhok een beeld van groote verwoesting. Alle tralies waren verbogen en de bal ken kapot. De nijlpaarden waren zeker allang er vandoor geweest als ze niet bang waren geweest dat ze in drie dagen geen water en brood waden krijgen. 274. Het zeemonster van Nagasaki werd het eerst opge merkt door een paar heeren die op straat over zaken ston* den te praten. „Pas op", brulde de eene, „daar komt het zee monster aan. Maak dat je wegkomt!"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14