t BRIEVEN OVER ONS GELOOF RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 In' de andere kerkgenootschappen is de „eenheid" niet te vinden. De éénheid van de Katholieke Kerk! Daarover, Paul, schreef ik je de vorige keer. Het is een onderwerp, waarover een boekdeel zou zijn te vullen (wat meerma len ook gebeurd is!) en ik moest mij be perken tot een paar brief „kantjes" Maar het ging er ook slechts om, je „de groote lijnen" aan te geven voor je ge sprekken met je Protestantschen vriend. En ik meen in alle bescheidenheid je toch te hebben aangetoond dat de éénheid, welke Christus als kenteeken voor Zijn Kerk wil de, in de Roomsch Katholieke Kerk gevonden wordt: de drievou dige eenheid, n.l. de eenheid van geloof, van middelen, tot bereiking van het doel Zijner Kerk en van be stuur. Je Protest an tsche collega heeft zoo schreef je mij ook thans met zijn ge wone eerlijkheid erkend, dat zijn tegen werpingen tegen de Eenheid onzer Kerk de toets der critiek niet konden doorstaan en toen ben je met hem begonnen over het volslagen gemis aan eenheid bij de Protestanten. Je schreef mij, dat je „zoo maar héél in 't algemeen" met hem daarover sprak en dat je merken kon, dat dit hem reeds pijn deed, zoodat het je ook zelf nogal moeite ging kosten om met hem over deze, voor hem pijnlijke feiten te spreken. Dat je deze situatie zoo „aanvoelde", deed mij goed. Er zijn ka tholieken die natuurlijk meestal te goe der trouw min of meer „triomfantelijk" en in een „o, zoo!"-stemming dergelijke delicate onderwerpen aan andersdenken den opdringen. Dat getuigt niet van den goeden, liefdevollen geest! De ontzettende verdeeldheid onder de (toch meestal zoo vrome) Protestanten is een verschijnsel dat ieder weldenkend Christen tot droef heid stemt; de eenige lichtzijde is, dat het aan velen van hen de oogen opent en hen doet besluiten: „wij kunnen de Ware Kerk van Christus niet zijn!" En dit laatste mag en moet de eenige reden zijn, waarom wij Katholieken vaak' die schrijnende wond openleggen; 't is de eenige reden dan ook, waarom ik je nu op eenige feiten ga wijzen, welke die ver deeldheid onder de meer dan tweehon derd millioen Protestanten doen zien. Eenheid van leer is er niet bij de Protestanten en kan er ook niet zijn. Zij huldigen immers een beginsel, dat daarmee lijnrecht in strijd is: „vrijheid van onderzoek". Zij erkennen geen, door Christus zelf ingesteld, leerge zag, dat in zaken van geloof en zeden be slissend is. De H. Schrift alléén is voor hen de eenige bron van het Geloof, in de H. .Schrift alléén zoo beweren zij is te vinden, wat God aan de menschen ge openbaard heeft. En volgens 't. beginsel van het „vrije onderzoek" moet iedereen uit die H. Schrift uit den Bijbel, zoo als zij altijd zeggen zelf opmaken, wat hij heeft te gelooven. Maar als ieder den Bijbel mag uitleggen naar eigen goeddunken, dan zou alléén een voortdurende, wonderbare bijstand van God de Protestantsche geloovigen voor een Babylonische verwarring kunnen be waren. En nu mogen de Protestanten al beweren, dat een ieders uitleg van den Bijbel inderdaad geschiedt overeenkomstig de hem door den H. Geest ingegeven ver klaring, duidelijk blijkt toch, dat dezelfde Schriftuurteksten voor vele en verschil lende uitleggingen vatbaar zijn. Wat de één zegt, te moeten gelooven volgens een door den „H. Geest ingegeven" ver klaring weigert een ander te gelooven, op precies denzelfden grond! Zoo veel hoofden, zoo veel zinnen; elk Protestant vormt een eigen leergezag! Zoo was 't in het begin der „hervorming" bij de Pro testanten en zoo is 't nu nog. Nog geen tien jaar (1525) na zijn eerste optreden schreef Luther zelf: „Er zijn bijna even veel sekten en gelooven als hoofden. Deze wil geen doopsel, gene verwerpt het Sa crament des Altaarssommigen zeggen dat Christus niet God is: de een beweert dit, de ander dat. Er is tegenwoordig nie mand, wat voor een domoor hij ook is, die niet volhoudt, wanneer hij zich iets ver beeldt, of iets droomt, dat de H. Geest het hem heeft ingegeven...." Zoo was het vroeger, reeds in Luthers tijd, toen de kopstukken der „hervorming" het al niet eens waren over de meest belangrijke ge loofspunten, zoo is het ook nu nog, zooals men in iedere stad en zelfs in de kleinste dorpen kan constateeren. Zie eens naar het aantal Protestantsche Kerkgenoot schappen reeds in ons klein landje: de Ne- derlandsch Hervormde Kerk, de Remon- strantsche Broederschap, de Evangelisch Luthersche kerk, de Hersteld-Evangelisch- Luthersche kerk enz. enz. Ik heb hier voor mij, Paul, een lijstje van alléén die kerk genootschappen in Nederland, welke het woord „Gereformeerd" in hun naam dra gen. Je kent het misschien al? Hier is het: de Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerk „onder Hersteld Kerkverband", de Gereformeerde Gemeente, de Dordtsche Gereformeerde Gemeente, de Vrije Gere formeerde Gemeente, de Vrije Evangeli sche Gereformeerden, de Oud-Gerefor meerde Gemeente, de Gereformeerde Ge meente onder het Kruis, de Oud-Neder- duitsch Gereformeerde Gemeente, de Oud- Gereformeerde Kerk, de Nederduitsch Ge reformeerde Gemeente, de Christelijk Ge reformeerde Kerk In andere landen is 't niet beter. Enge land en Wales bijv. tellen een 300 sekten. Smartelijk zijn dan ook de tallooze klach ten, die herhaaldelijk door de Protestan ten zelf worden geuit, zooals die van een Protestantsch voorganger (Boschma in „Noorderlicht"): „Het is zoo duidelijk als de dag, dat het Protestantisme aan zijn verdeeldheid moet tenonder gaan". Als men zulk een droeve klacht zet naast Christus belofte aan Zijn Kerk: „Ik zal met U zijn tot het einde der wereld" dan zegt dat méér dan alle apologetische vertogen. Als een laatste redplank zal je Protes tantsche vriend zich misschien vasthouden aan de bewering, dat het Protestantisme, bij deze hopelooze verdeeldheid toch wel een „innerlijke eenheid" laat zien een „verborgen eenheid van allen, die in den Christus gelooven". Maar hoe kan men dit bij mogelijkheid nog een éénheid noemen, wanneer men het niet eens is over de meest gewichtige dingen, welke Christus heeft geleerd en geboden? Want daarop wees ik je al: die verdeeldheid betreft niet ondergeschikte punten, maar juist de al lervoornaamste geloofswaarheden, ja de Godheid van Christus zelf! Neen, de Protestanten hebben het door Christus voor Zijn Kerk gewilde kentee ken der Eenheid niet. Zij zijn niet een in leer, zoolang iedere Protestant feite lijk zijn eigen „paus" is, die zelfstandig beslist over hetgeen geloofd moet worden. Zij zijn niet een in de middelen tot heiligmaking, zoolang zij over 't aantal en den aard dier middelen de sacramenten niet eens zijn. Zij zijn niet één in bestuur, zoolang de kerkelijke bestuursmacht berust bij 't hoofd van den Staat (zooals in Engeland) of, (zooals hier te lande) bij een „Synode", welker wankele macht eveneens door de landsgrenzen wordt beperkt. Het gemis van het kenteeken der Een heid, dat ik je nu voorzoover het de Pro testanten betreft, in groote trekken heb blootgelegd, kan even duidelijk worden aangetoond bij alle andere niet Katholieke Kerkgenootschappen. Je begrijpt, dat 't ondoenlijk is, elk dier kerkgenootschap pen afzonderlijk onder de loupe te nemen. Mocht je Protestantsche vriend meenen, een niet-katholiek kerkgenootschap te kunnen noemen, dat volgens hem dat ken teeken wèl heeft, laat hij het probeeren. De Schismatieke Grieken mis schien? Zeker die erkennen den patriarch van Constantinopel in naam als hun opper ste bestuurder, maar een onfeilbaar, en dus de eenheid van Geloof waarborgend leergezag kennen zij hem niét toe. Dat berust volgens hem bij de „algemeene kerkvergadering". Maar als de 1 a a t s te „algemeene kerkvergadering" erkennen zij slechts die, welke meer dan duizend jaar geleden, in 't jaar 787, werd gehouden, precies alsof vanaf dien datum er in 't ge heel geen moeilijkheden betreffende ge- loofs- of zedenleer meer zijn voorgeko men, alsof, met andere woorden, toen reeds de volledige door God geopenbaarde waarheid op alle punten en onderdeelen volmaakt bekend was! Vandaar dan ook, dat de eenheid van geloofsleer bij hen ten eenenmale ontbreekt en er over de gewichtigste punten de grootste meeningsverschillen onder hen bestaan. Ook-de eenheid van bestuur onder de opperleiding van den Patriarch van Con stantinopel is in werkelijkheid slechts s c h ij n, daar de patriarchen van Jeruza lem, Alexandrië, Antiochië en de leiders der Russische Kerk zelfs in de meest be langrijke zaken geheel hun eigen gang gaan. En zoo kan men doorgaan met bij eiken niet-katholieken godsdienst dat gemis van het door Christus voor Zijn Kerk gewilde kenteeken der Eenheid te constateeren. Stel daartegenover niet triomfeerend in leedvermaak maar met een dankbaar hart die duidelijke, gemakkkelijk her kenbare Eenheid, zooals die door Christus is verordend, dan moet een ieder besluiten: niet in de andere kerkgenootschappen, maar alléén in de Katholieke Kerk wordt die Eenheid gevonden. „Met een dankbaar hart", Paul, dat wij, onverdiend, door Gods genade tot die „ééne"_kerk mogen behoo- ren. En ons verheugend in dat lidmaat schap, gevoelen wij een oprechte niet een hoogmoedige deernis met onze niet katholieke mede-christenen. Een deernis, die tot daadwerkelijke naastenliefde wordt als wij haar omzetten in een hartelijk ge bed „opdat allen één zijn" en opdat het worde ééns: „één schaapstal en één Her der". Wij moeten bidden, Paul, dat voor al zij, die juist wegens de groote verdeeld heid geen bevrediging meer vinden in hun Protestantsch of Schismatiek geloof, een veilige gids moge vinden in de rotsvaste eenheid van die 320 millioen katholieken over heel de wereld verspreid, opdat ook zij mogen komen tot de „Haven der Waar heid en de Eenheid des Geloofs"! De volgende maal over het kenteeken: de Heiligheid. Correspondentie-adres: Mr. A. Diepen- brock, Seminarie Hageveld, Heemstede. GEMENGDE BERICHTEN WELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Gistermiddag stak de boschwachter Rie- sen van het Gooische Natuurreservaat zon der richting aan te geven, per rijwiel den Rijksweg over, ter hoogte van den nieuwen Blaricumerweg, tusschen Bussum en La ren. Hij werd door een auto gegrepen, kreeg een zware hersenschudding en is in levens gevaarlijken toestand naar de Majellastieh- ting vervoerd. SCHOT HAGEL IN HET HOOFD. Woensdagmiddag zouden twee zoons van den heer L. Kleinhuis te Eerlewoud, na het jachtterrein afgeloopen te hebben, hun boot bij de Fonej acht brug op den wal trek ken. Daarin lag een geladen geweer in den aanslag. Het schijnt, dat tijdens het optrekken van de boot de haan van het geweer is blijven haken, waardoor deze uit de rust sprong met het noodlottig gevolg, dat het schot hagel den ruim 20-jarigen J. Kleinhuis in het hoofd trof. Onmiddellijk werd hulp van een dokter ingeroepen. Deze consta teerde geen direct levensgevaar. De jon gere broer kwam met de schrik vrij. KRANKZINNIGE VERWONDT ZIJN VROUW. Huiselijk drama te Deventer. Gisternacht werden buren in de woning van de familie De W. aan den Schouten- weg te Deventer opgeschrikt door een he vig tumult. Kort daarop snelde de heer des huizes iin hevige opwinding de straat op. Men stelde een onderzoek in en vond de echtgenoote van den man zwaar gewond. De politie vervoerde de vrouw in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis. De 30-jarige de W. is naar het krankzin nigengesticht Brinkgreven te Deventer overgebracht. Hij is ook vroeger reeds we gens krankzinnigheid verpleegd. DE MOORD TE ZUID-BROEK. Dader te Antwerpen aangehouden? Te Antwerpen is door de politie aange houden de 31-jarige Rikkert Mimnik ge boren te Slochteren, die verdacht wordt een roofmoord gepleegd te hebben in den nacht van 25 op 26 Augustus 1931 te Zuid- Broek gepleegd op de weduwe Molanes en haar zoon. De aangehoudene hield verblijf in de Loosstraat te Antwerpen en was in ge zelschap van een Nederlandsche vrouw Reina van de Wal. De 45-jarige vrouw, af komstig uit Winschoten, leefde gescheiden van haar man. De aangehoudene ontkent schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Zijn uitle vering was verzocht door de N ederlandsche justitie. DE TREINONTSPORING IN DE WATERGRAAFSMEER. De oorzaak. Omtrent de oorzaak vam het derailleeren van den goederentrein in den vorigen nacht op het rangeerterrein in de Water graafsmeer verneemt de „Msb." nader: Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in de nabijheid van Weesp een ledige Belgi sche wagon uit de rails is geloopen. Deze wagon is meegehobbeld tot aan Diemen en is daar, bij een overweg, weer in de rails gesprongen. Het loopwerk was echter de fect geraakt. Zoolang de trein den rechten weg volgde, bleef deze defecte Belgische wagon tusschen de andere wagens zonder stoornis meeloopen, doch toen de trein bij Watergraafsmeer gekomen, rechts het emplacement op moest rijden, kon de wa gen niet meer mee. De wielen schoten er zelfs onder uit, terwijl de wissel dadelijk defect was. Daardoor gingen ook andere wagons uit het spoor. De wagon achter de Belgische, een Fransche wagon, geladen met cement, viel op het hoofdspoor, waar door ook dit werd ontzet. Nadat men den wagen had weggesleept, is het hoofdspoor hersteld. In den loop van den middag werd begonnen met het ge deeltelijk vernielde zijspoor. Men hoopte met dit werk gereed te zijn, vóór in den ïvond het drukke goederenvervoer op di+ emplacement weer begon. NIEUWE ARRESTATIE VOOR OSS. Op verzoek van de gemeente-politie te Oss is te Eindhoven aangehouden als ver dacht van diefstal de 30-jarige J. A. S. Hij is naar Den Bosch overgebracht. VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt als volgt: le klasse: LRC 1Katwijk 1; Noord- wijk 1ARC 1; Quick B. 1Rijnsb. B. 1; SLF 1—Ter Leede 1. 2e klasse A: O. Clubje 1Quick B. 2; Sleutels 1ARC 2; Woubrugge 1SCO 1. 2e klasse B: Katwijk 2Noordwijk 2; SCO 2-nASC 1. 3e klasse A: ARC 3LRC 3; Ter Lee de 3—SCO 3. 3e klasse B: Noordwijk 4O. Clubje 2 (bijterrein); Rijnsb. B 3LRC 3; Koude kerk 2Quick B. 5. 4 e klasse: Katwijk 4Noordwijk 5 (bijterrein); ASC 2LRC 4 (2e terrein); Weter. B. 3— Quick B. 6. Adspiranten: Quick B.(a)Ter Lee de (bijterrein). Alle wedstrijden vangen aan om half vier. ZATERDAG 19 OCTOBER Hilversum 1875 M. KRO-uitzending 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gram of oon platen. 11.30 Godsdienstig halfuurtje, door pas toor Perquin. 12.15 Gramofoonpl, I.00 Het KRO-orkest en gram.pl, 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Sporthalfuurtje. 3.00 Kinderuurtje. 4.15 Gramofoonpl, (opera-programma). 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-bos. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.50 Mgr, Th. M. P. Bekkers over den Missie-Zondag. 7.15 Dr. C. Pauwels O.P. over de „Uni versaliteit van het Christendom". 7.35 Maria-liederen (Gram.pl.) 7.50 Esperanto-praat je. 8.00 Berichten en actueele aether-flitsen. 8.20 Om- en om-programma met hoor spel-intermezzo; m.m.v. de KRO-boys, KRO-orkest en gramof.pl. II.15 Gram.platen. Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending 8.00 Gram.pL 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. L d. Continubedr. 12.00 Trio Sam de Gorter. 12.45 Gram.pL I.15Ï1.45 Vervolg trio-concert. 2.00 „Hoe de kunst groeide". 2.20 Dubbel X. 3.15 Causerie. 3.30 Gram.pL 4.20 Causerie. 4.40 Gram.pL 5.40 Literaire causerie. 6.00 Oude Nederl. muziek door het VA- RA-orkest, het Collegium Musicorum, en blokfluitenensemble „Viva la Musica". 7.00 Veluwsche uitzending. 7.40 Viool en piano. 8.00 Herh. S.O.S., Nieuwsber., VARA- Varia. 8.15 Gevar. programma m.rrLV. solisten. 9.55 Gram.pL 10.15 VARA-Maandrevue II.00 Gram.pL 11.3012.00 Orvitropia, Droitwich. 1500 M 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 BBC-Northern-orkest. 12.35 Commodore Grand Orkest. 2.25 Het Coventry Hippodrome Orkest. 3.20 Orgelspel. 4.20 Orkestconcert. 5.05 Andrew James en zijn orkest. 5.50 Relais uit Amerika. 7.20 Week-End Programma. 8.50 Jack Payne's Radio-Partij, gevar. programma. 10.20 BBC-Theaterorkest, 11.2012.20 Jack Payne en zijn Band. R a d i o-P ar is 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Radiotooneel. I 9.05 Operetteconcert l'| L 11.1012.35 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.504.50 Omroeporkest. 7.45 Bonte avond. 10.2011.50 Dansorkest m.m.v. solisten. Keulen, 456 M. 1120 Uit Stuttgart: Orkest harmonicaduo en zangsolisten. 3.20 Vroolijk programma m.m.v. solisten. 6.20 Kwartetconcert, 7.30 Gevar. programma m.m.v. solisten, het Omroeporkest, en -klemorkest, 10.2011.20 Populair concert. Rome, 421 M. 8.10 „La vedeva scaltra", operette. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Salonorkest. I.502.20, 4.20 en 5.20 Gram.pl 635 Salonorkest en Gram.pL 8.20 Symphonie-concert. 10.3012.20 Gram.pL 484 M.: 12.20, 1.30—2.20 en 4.35 Gram.- platen. 5.20 Het Constantin-orkest. 6.20 Gram.pL 6.50 Zang. 7.10 Gram.pL 7.30 Pianorecital. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert, 10.30 Dansmuziek. II.50—12.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 „Kurz und gut", gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Concert door een fluitkwartet 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 DeutschLs, 9.20 Keulen. 13.20 Brussel VL 14.20 Keulen. 14.50 Kalundborg. 15.20 Keulen. 17.20 Brussel Fr. 18.20 Keulen. 21.20 Droitwich. 21.50 Berlijn. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.05 DeutschLs. 10.35 London Reg, 12.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 London Reg. L. P. S. V. ILeidseh Stud. Corps 10. Gisteren speelden op het N. B. L. O.-ter- rein bovengenoemde elftallen. L. P. S. V. wint den toss en verkiest met sterken wind mede te spelen en zit er direct flink op. De keeper van L. P. S. V. krijgt even hierna handen vol werk en is in schitterende con ditie. Zelfs driemaal achtereen redt hij vallend met den bal. Even voor de rust krijgt de linksbinnen van L. S. C. den bal vrij en schiet keihard in doel, maar het leer wordt prachtig corner geslagen. Rust 00. Na de rust zet v. d. Ham zijn mannen flink aan het werk. Bij een uitval van L. P. S. V. wordt teruggespeeld door den linksback, maar de bal komt bij den linksbuiten van L. P. S. V. v. Hoijen. Deze aarzelt niet en schiet ineens voor en v. Wel (L. P. S. V.) scoort (10). Nu komen de studenten ge weldig opzetten; v. d. Ham trekt zijn spelers terug en zes man staan te verdedigen bij L. P. S. V. De druk wordt wel zwaar maar L. P. S. V. houdt stand en het einde komt met een zwaar bevochten overwinning der politiemannen. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN O. De competitie De uitslag van een wedstrijd gisteravond te Katwijk a. Zee gespeeld tusschen de R.K. Schaakclub „De twee koningen" al hier en de schaakclub aldaar was, dat de Katwijksche club den wedstrijd won met 64 p., zooals uit het hieronder overzicht blijkt. 1. Th. Admiraal (K.)H. Geyer (L.) 1—0 2. J. N. OptendreesB. Geyer 01 3. Jac. HoogeveenW. v Beusekom 4. J. Huysman Sr.J. Huigsloot 01 5. A. PetersP. H. Keesom 10 6. J. de JongA. Geyer %-A 7. J. Huysman Jr.Kouwenhoven 10 8. W. HouwaertG. v. Alphen 01 9. E. H. v GaaienH. v. Gelderen 10 10. W. SpierenburgJ. Berk 10 Totaal 64 De competitie van den Haagschen Schaakbond Het Leidseh Schaakgenootschap, dat in de hoogste groep deze competitie met een vijftal Haagsche club speelt, zal dit jaar met het volgende tiental uitkomen. 1. G. Bosscha, 2. W. Demmendal, 3. Ir. J. Westra, 4. W, H. v d, Nat, 5 L. J. Rut ten, 6. Ir. J. J. G van Hoek, 7 M M Segaar 8. Mr. A. G. de Blécourt, 9. S. P. Ouwer- kerk en 10. I. Samkalden. EUWEALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Zevende partij afgebroken, voor Aljechin in gunstige stelling De zevende partij van de match Euwe Aljechin om het wereldkampioenschap schaken werd gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ge speeld. Na 40 zetten werd de partij afge broken, waarbij dr. Aljechin den zet af gaf. De wereldkampioen staat met 2 pion nen voor in een voor hem gunstig eind spel. Na nadere bestudeering van de stel ling zal Euwe mededeelen, of hij de partij nog zal voortzetten. Het varloop was als volgt: Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. Fransche verdediging: 1. e2e4 e7e6, 2. d2d4, dl7d5, 3. Pblc3, Lf8—b4, 4. Pgl—e2, d5 xe5, 5. a2a3, Lbxe7, 6. Pc3xe4, Pb8—c6, 7. g2—g4, b7—b6, 8. Lfl—g2, Lc8—b7, 9. c2c3, Pg8—f6, 10. Pe2g3, 0—0, 11. g4 g5, Pfxe4, 12. Pg3xe4, Kg8—h8, 13. Ddl h5, Dd8e8, 14. Pe4—f6, Le7xf6, 15. g5 xf6, g7xf6, 16. Dh5h4, De7—d8, 17. Lel— f4, e6e5, 18. Lf4—g3!, f6—f5, 19. d4xe5, Tf8g8, 20. L82—f3, Dd8—d3, 21. Lf3—e2, Dd3e4, 22. Dh4xe4, f5xe4, 23. Lg3—h4, h7—h6, 24. 0—0, Ta8—e8, 25. Lh4—f6t, Kh 8—h7, 26. f2—f4!, e4xf3 e.p. 27. Le2xf3, Pc6a5, 28. Lf3xb7, Pa5xb7, 29. Tdl—d7, Pb7c5, 30. Td7xf7f, Kh7—g6, 31. Tf7x c7, Pc5d3t, 32. Kcl—bl, Kg6—f5, 33. Th 1—dl, Pd3xe5, 34. Tdl—fit, Kf5—e4, 35. Tc7xa7, Pe5c4, 36. Ta7—d7, Ke4—e3, 37. Tflelf, Ke3—f3, 38. Telxe8, Tg8xe8, 39. Td7d4, Pc4e3, 40. Td4—h4, Pe3—f5. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE STOCKHOLM De eerste dag van het groote internatia- nale zwemtournooi, dat S.K.K.Stockholm naar aanleiding van zijn 40-jarig bestaan organiseert, heeft de volgende uitslagen opgeleverd: heer en 100 mr. vrije slag: 1. Helmuth Fischer (Duitschland) 1 min. Yt sec. 2. Sven Petterson (Zweden) 1 min. IA sec.; 3. Hietanen (Finland) 1 min. 2 sec.; 4. Heiko Schwarz 1 min. 2 3/5 sec. 100 m. rugslag: Heinz Schwarz (Duitsch land) 1 min. 10 9/10 sec.; 2. Ferm (Zweden) 1 min. 15 4/5 sec. 100 m. borstslag: Heina (Duitschland) 2 min. 49Y sec.; 2. Harling (Zweden) 2 min. 59 3/10 sec. 300 m. vrije slag dames: 1. Hoeger (De nemarken) 4 min. 25 2/5 sec.; 2. Arndt (Denemarken) 4 min. 25 7/10 sec.; 3. Bauer (Stockholm) 4 min. 33 3/10 sec., Zweedsch record.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13