Zware regens belem meren activiteit in Zuid-Abessynië DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN RUST AAN ALLE FRONTEN 27ste Jaargang DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 No. 8244 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Oproep van Z. Em. Kardinaal Prefect Aan de Katholieken van de geheele wereld. Zondag, 20 October, worden de Katho lieken van de geheele wereld uitgenoodigd deel tenemen aan den Missie-Zondag, die aan het Pauselijk Liefdewerk tot Voort planting des Geloofs schenken moet: gebe den en offers. De Kardinaal Prefect van de Propagan da, de eerste medewerker van den eersten Missionaris, den Paus, richt een oproep en een dringend verzoek aan alle goede Ka tholieken, opdait zij met algemeene toewij ding den Missie-Zondag vieren en aldus 't succes verzekeren, door den Paus ver langd en afgesmeekt door de Missionaris sen. Wij moeten de edelmoedigheid van de Missionarissen, die in verre landen met een algeheele zelfverloochening zich opof feren voor de belangen van God, de Kerk, de zielen en de beschaving, beantwoorden met onze edelmoedige en eenparige mede werking; hun apostolaat steunen door onze hulp. Op de eerste plaats: de noodzakelijkste, de doeltreffendste, de belangrijkste hulp: ons geestelijk gemeenschapsgevoel Zondag, 20 October, zullen al onze ge beden, al onze H.H. Missen, al onze gods- ddenstge plechtigheden één missiedoel be oogen. Moge tot God uit aller hart opstijgen zoowel van kinderen als van volwassenen, van priesters als van leeken, van beschou wende als van actieve zielen een aanhou dend en dringend gebed, opdat God's ge nade het streven van de herauten van het Evangelie ondersteune en aan him ver moeienissen de goddelijke vruchtbaarheid moge geven. Mogen wij verkrijgen voor de Kerk een steeds grooter aantal heilige en ontwik kelde Missionarissen en voor de ongeloo- vigen een volgzaam hart om te luisteren naar den roepstem van den eenigen en wa ren Herder. Dat van het eene uiteinde der wereld tot het andere, van Oost tot West, het groo- te Katholieke Huisgezin rond den Paus zich vereenige, afsmeeke en verkrijge, dat Christus gekend en bemind worde door alle volkeren en alle natiën: „Laudate Do- minum omnes gentes, laudate eurn omnes populi". Uit deze universeele drang des harten, dat slechts één verlangen heeft: blijk ge ven van dankbaarheid aan Christus voor de onuitsprekelijke weldaad der Verlos sing, zal spontaan het verlangen opwellen en de wil om aan de missionarissen hulp te bieden en tevens de zoo noodzakelijke stoffelijke steun. De Katholieken, meer speciaal van ze kere volkeren, betoonen een hartroerende edelmoedigheid, maar allen hebben nog niet begrepen, dat het hun plicht is, de missionarissen ter zijde te staan. Misschien zijn zij nog onbekend met het groot en goddelijk werk der Missie, nog on bekend met haar groote en menigvuldige armoede. Moge de Propaganda van den Missie- Zondag de laatste sporen van onverschil ligheid wegnemen, opdat niemand verzui- me aan deze actie deel te nemen. De Missiën breiden zich alle jaren uit, de Missionarissen en de bekeeringen ver menigvuldigen zich, maar deze vooruitgang brengt noodzakelijk met zich mede: oprich ting van gebouwen en instellingen. De kosten van deze werken zouden niet gedragen kunnen worden door de pas be keerde landen; deze last behoort met vreugde gedragen te worden door de oude Katholieke landen. Zeker, de tijden zijn lang niet gunstig voor een geldelijke mild heid van ruimen omvang. Maar het Liefde werk tot Voortplanting des Geloofs re kent minder op belangrijke giften als wel op de bescheiden aalmoes, dat allen kun nen bijdragen. Aan de leden van de missie-genootschap pen, aan de strijders voor de Katholieke actie, aan de Katholieken, georganiseerd of niet, aan de seculiere en reguliere gees telijkheid vertrouwt de Kardinaal Pre fect van de Propaganda, met erkentelijk heid en zekerheid van welslagen, het lot toe van den Missie-Zondag. P. CARD. FUMASONI BIONDI, Prefect der Propaganda. Rome, 12 October 1935. *t* Een onware bestrijding U vindt 't boter aan den galg ge smeerd?.... U zult zeer waarschijnlijk ge lijk krijgen, lezer., maar wij willen tóch probeeren, of 't eenig nut kan hebben de waarheid in het licht te stellen tegen over een tegenstander, die er ten opzichte van ons werkelijk maar op losphan- taseert, tegenover een propagandist van de N S. B.; wij willen tóch probeeren, of die na tiona al-socialistische tegenstander ge volg wil geven aan de plicht der eer lijkheid en zijn gephantaseerde be schuldiging zal terugnemen. In een orgaan van den kring Leiden van de N. S. B. schrijft B. over „De Leidsche Courant" het volgende: Dit blad zal b.v. nooit nalaten, stuk jes te citeeren uit de marxistische riool pers, wanneer daarin de N. S. B. wordt aangevallen; zelf blijft zij dan netjes, want ze vermeldt alleen de leu gens van anderen. Ja een blad, dat zoo'n houding tegen over een tegenstander, in casu de N. S. B., aanneemt, is waarlijk on verdragelij k! Stelt u voor: iemand komt bij u aan huis, is heel beleefd, gedraagt zich naar alle eischen van de uiterlijke beschavingsvormen, maar laat u met klaarblijkelijk pleizier een brief le zen van een on beschaamden tegenstander waarin deze u zoo grof mogelijk uitscheldt voor alles wat leelijk is.Zoo'n optreden moet in hevige mate prikkelen. Welnu, zoo ongeveer zou ons blad op treden tegenover de N. S. B. Zelf blijft het netjes", maar 't laat nooit na, „stukjes te citeeren uit de marxistische rioolpers". Laten wij nü dit verklaren; De wijze, waarop de socialistische (marxistische) bladen de N. S. B. bestrij den, is over het algemeen heelemaal niet naar onzen smaak; integendeel. Wij ge voelen daarom vanzelf sprekend nooit eenigen aandrang, om citaten uit die pers, de N. S. B. betreffende, onzen lezers voor te zetten. Misschien is er 'n keer aanleiding ge weest, om die pers in dit verband te citee ren misschien; wij herinneren het ons echter niet. Maar. de heer B. schrijft dat wij „n o o i t nalaten, stukjes te citeeren uit de marxistische pers, wanneer daar de N. S. B. wordt aangevallen". Dat wil nog al wat zeggen; vooral als men weet, dat de „marxistische pers" zoo ongeveer dagelijks de N. S B. aanvalt! Neen waarheid is, dat wij nooit (misschien op 'n hoogst enkele uitzon dering na), opzettelijk nooit, de „marxistische pers" in haar bestrijding van de N. S. B. citeeren, om de reeds door ons meegedeelde reden! Mijnheer B., propagandist van de N. S. B., gij zegt, dat wij „netjes" willen blijven in onze bestrijding van de N. S. B. Inder daad, dat willen wij. En* .Jet alleen „netjes" in dien zin, dat wij de uiterlijke bescha vingsvormen in acht nemen, maar ook en allereerst „netjes" doordat wij waar en eerlijk zijn! Als gij, mijnheer B., ook waar en eerlijk wilt zijn ten opzichte van ons, den moet gij erkennen, u vergist te heb ben en uw bewering inzake ons citeeren van de socialistische pers intrekken. Deze bewering berust op een klaarblijke- lijke feitelijke onwaarheid! Nogmaals: Wij kunnen ons voorstellen, dat er zijn, die meenen, dat wij hier het nutteloos bedrijf hebben gepleegd van bo ter aan den galg te smeeren, omdat be doelde propagandist van de N. S. B. toch wel niet ruiterlijk en ridderlijk zijn be schuldiging zal intrekken; maar wij willen hem toch daartoe in de gelegenheid stel len. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD LAVAL TRACHT TE BEMIDDELEN, VOORLOOPIG ZONDER VEEL UITZICHT OP SUCCES RUST IN HET NOORDEN. Blijkens nadere berichten is het nieuws over groote activiteit in het Noorden on juist geweest. Men kan niet te veel op z'n hoede zijn tegen de onbetrouwbaarheid der berichtgeving uit Abessynië. Wel ontwik kelen de Italiaansche vliegtuigen een groote activiteit door het maken van verkennings vluchten, maar overigens heerscnt er rust. Deze verkenningsvluchten houden waar schijnlijk verband met geruchten, dat de Negus aan Ras Seijoem opdracht zou heb ben gegeven om Aksoem te heroveren. Volgens een overzicht van Italiaansche zijde kenmerkt de situatie op het Noorde lijk oorlogstooneel zich door de drie vol gende feiten: 1. De dreigende tegenaanvallen op de beide Italiaansche vleugels, vooral in het gebied van Aksoem. 2. De plaatselijke Abessinische aan vallen in het gebied van de rivier de Setit, dat wil zeggen tusschen Aksoem en de grens van den Britsch-Egyptischen Soe dan. Deze aanvallen zijn zonder uitzon dering afgeslagen. 3. De opstandige beweging in de tus schen het Noordelijke front en Addis Abe ba gelegen provincie Goj am, waardoor het de regeering te Addis Abeba wellicht niet mogelijk zal zijn, vrij over haar strijd krachten te beschikken. ZWARE REGENS IN HET ZUIDEN. De speciale correspondent van het Duit- sche Nieuwsbureau te Asmara seint, dat de opmarsch der Italiaansche troepen op het Somalifront in de richting van Harrar na de bezetting van Gerlogoebi kort voor Gorrahei tot staan is gekomen tengevolge van zware regenbuien. Het is niet uitge sloten, dat deze regenval tot eind Novem ber aanhoudt. In officieele Abessynische kringen wordt ontkend, dat uit Addis Abeba bevel is ge- gegeven, om aan het front Ogaden het al gemeen offensief te openen. Naar men in deze kringen doet opmer ken, is het de politiek van den keizer, aan den Italiaanschen opmarsch geen tegen stand te bieden en den Italianen in het ge- heelen geen strijd te leveren, totdat deze lange, kwetsbare verbindingslinies hebben en hun strijdkrachten ver van hun basis zijn verwijderd. oVan welingelichte zijde te Addis Abeba wordt verklaard, dat de Abessijnsche leger leiding gebruik denkt te maken van de pe riode, die de Italianen noodig hebben voor consolidatie van hun stellingen in het Noorden en van het oponthoud, dat de Zui delijke, Italiaansche legers door den regen val ondervinden, om de Abessijnsche troe pen gereed te maken voor een beslissen- den slag, waarvan het resultaat voor den geheelen oorlog van overwegend belang zou zijn. In hoeverre deze mededeelingen juist zijn en in overeenstemming gebracht kun nen worden tot de guerrilla, die over het algemeen beschouwd werd als de tactiek, die hoofdzakelijk door Abessinië zou wor den toegepast, valt hier niet te contro leeren, daar men uiteraard over de strijd plannen het grootste stilzwijgen bewaart. EEN NEUTRAAL GEBIED TE DIREDAUA. Volgens een officieel Abessinisch bericht aldus meldt de correspondent van het „Deutsches Nachrichten-Büro wil Italië niet afzien van een bombardement van open steden, doch wel heeft het zich be reid verklaard de Europeanen te ontzien. Dientengevolge wordt te Diredaua, het Abessinische grensstation aan den spoor lijn DjiboetiAddis Abeba, waar 800 bui tenlanders gevestigd zijn, op grond van een overeenkomst met de Fransche regeering een neutraal gebied geschapen, waar de Europeesche inwoners worden onderge bracht, ten einde veilig te zijn voor lucht aanvallen. Nog deze week zal een oommissie naar Diredaua vertrekken om het neutrale ge bied af te bakenen. De bescherming van de vreemdelingen neemt Frankrijk op zich. GEBRUIKEN DE ITALIANEN DUMDUM-KOGELS? Van Italiaansche zijde wordt er op ge wezen, dat in een aantal buitenlandsche bladen berichten zijn gepubliceerd, volgens welke een Amerikaansch arts, die te Harrar verblijf houdt, uit door hem onderzochte verwondingen zou hebben geconcludeerd, dat deze veroorzaakt waren door Italiaan sche dumdum-kogels. Men acht het hier overbodig te verklaren, dat dergelijke be richten volstrekt onjuist moeten zijn, ten zij het gaat om verwondingen, die veroor zaakt zijn door Abessijnsche dumdumko- gels, waarvan het gebruik reeds be we- De beraadslaging te Genève EEN ENGELSCH SANCTIEVOORSTEL. In- en uitvoerverboden. Onder voorzitterschap van De Vascon- cellos is gisterochtend de uit veertien le den bestaande ondercommissie voor de in- en uitvoerverboden bijeengekomen. De commissie heeft de kwestie van de in voerverboden op Italiaansche waren be handeld. Eden diende een voorstel in, vol gens hetwelk de volkenbondsstaten den in voer binnen hun grondgebied zullen ver bieden van alle goederen (gouden en zil veren baren en munten uitgezonderd), die uit Italië afkomstig zijn, of die in Italië of in de Italiaansche bezittingen zijn voort gebracht of vervaardigd, onverschillig van welke plaats deze goederen zijn afgezon den. De in Italië of in de Italiaansche be zittingen voortgebracht goederen, die in een ander land zijn verwerkt en goederen, die gedeeltelijk in Italië of in de Italiaan sche bezittingen, gedeeltelijk in een ander land zijn vervaardigd, zullen beschouwd worden onder deze verbodsbepaling te val len, tenzij minstens 25 procent van de waarde der goederen op het oogenblik, waarop zij de laatste plaats van afzending hebben verlaten te danken is aan een be werking, die zij hebben ondergaan, sinds de koopwaren defintief Italië of de Itali aansche bezittingen hebben verlaten. (Het schijnt, dat dit voorbehoud o.a. slaat op zeep, die uit Italiaansche olijven wordt ge maakt). De goederen, die het voorwerp van loo- pende contracten uitmaken, zullen daardoor van de verbodsbepalingen niet worden be vrijd. De koopwaren, die reeds onderweg zijn op het oogenblik van de in krachttre- ding der verbodsbepaling, zullen daaren tegen wel buiten het verbod vallen. Ook de persoonlijke lijfsbagage van uit Italië of de Italiaansche bezittingen komen de reizigers zal van de verbodsbepalingen kunnen worden uitgezonderd. Dit voorstel van Eden werd ondersteund door minister de Graeff en de gedelegeer den van België, Sovjet-Rusland en Zwe den, terwijl ook de gedelegeerden van Roe menië en van Turkije hun principieele in stemming ermede uitspraken, doch eenige voorbehouden, gegrond op overwegingen van nationale economie, maakten ten aan zien van de preciesen tekst. De Fransche deskundigen bleven tot veler verrassing zwijgen, ofschoon zij het verleden Zondag met de Engelschen over dit punt waren eens geweest. Blijkbaar hadden de Fransche deskundigen van hun regeering nog geen uitdrukkelijke toestem ming ontvangen het Engelsche voorstel definitief te aanvaarden. Daar ook enkele gedelegeerden bedenktijd vroegen, werden de discussies tot heden verdaagd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Op alle Abessijnsche fronten heerschit rust. Berichten over activiteit in het Zuiden tegengesproken. Regens beletten verdere opmarsch. De bespreking der sancties te Genève voortgezet Vergeefsche bemidde lingspogingen van Laval. (1ste blad)., Tien jaar geleden kwam het pact van Locarno tot stand. (2de blad). Ongeregeldheden in het mijndistrict van Wales. (2de blad). Het disconto der Ned. Bank verlaagd. (Fin. en Economie 2de blad). BINNENLAND. De Rijksmiddelen, zonder de directe be lastingen, hebben in September ƒ30.017.190 opgebracht, of ƒ706.965 minder den ver leden jaar (2de blad). Twee en half millioen steun aan den Tuinbouw. (2de blad). Zeven goederenwagens ontspoorden he dennacht in de Watergraafsmeer; persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, de materieele schade is groot (2de blad). SPORT EN ~WEDSTRIJDEN. De zesde schaakpartij om den wereld titel tusschen Euwe en Aljechin eindigde in remise (3de blad). De levering van petroleum. In petroleumkringen te Londen wordt het gerucht bevestigd, dat de Volkenbond onderhandelingen heeft geopend ten einde de levering van petroleum naar Italië ge heel stop te zetten. Er wordt te verstaan gegeven, dat de Sovjet-Unie het initiatief hiertoe heeft genomen, hetgeen in Brrtsche kringen een goed onthaal heeft gevonden. Op het oogenblik kan echter nog niets ge zegd worden omtrent de houding, die de Amerikaansche, Nederlandsche en Roe- meensche petroleumkringen in dit opzicht zullen aannemen. Wat Roemenië betreft is de situatie nogal gecompliceerd, omdat ver scheiden Roemeensche petroleumconcessies, die in naam toebehooren aan particuliere ondernemingen, in werkelijkheid het eigen dom zouden zijn van de Italiaansche regee ring. VREDESPOGINGEN VAN LAVAL. Ondanks alle tegenspraken blijkt, dat de Fransche minister-president Laval een laatste poging in het werk stelt om een uiterste conflict met Italië te vermijden. Volgens de „Daily Tel." heeft Laval de volgende voorstellen gedaan: lo. De Italiaansche troepen mogen niet verder oprukken dan de posities, die zij thans innemen. 2o. De provincie Tigre zal worden ge proclameerd tot een onafhankelijk vorsten dom onder Italiaansche controle. 3o. Afstand aan Italië van het her togdom Harrar en het gebied van Ogaden. 4o. De toekenning aan Abessynië van een toegang naar de zee, door een corri dor naar Zeila. Deze corridor zou door Italiaansch gebied loopen tot de grens van Britsch en Fransch Somaliland. 5o. Een internationale controle over de rest van Abessynië, zooals voorgesteld in de aanbevelingen van de Volkenbondscom missie van vijf, met erkenning van het overheersehend belang van Italië. 6o. Alle onderhandelingen over een der gelijke regeling zullen worden gevoerd via den Volkenbond. Rome is sceptisch gestemd. In Italië maakt men zich naar Reuter meldt niet veel illusies over de moge lijkheid tot onderhandelingen te komen. Men is er te Rome van overtuigd, dat Engeland niet bezield wordt door een waarachtig verlangen naar verzoening, doch dat het alles in het werk zal stellen, Italië en het fascisme schade te berokke nen. De hervatting der onderhandelingen zou bij de openbare meening in Italië een ver keerden indruk wekken, nu te Genève be sloten is tot sancties, hetgeen men in Ita lië als een poging tot intimidatie be schouwt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1