De jeugd in de Katholieke Actie DE TWEEDE „STATENDAM". WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Besprekingen op „Priesterdag" te Noordwijkerhout Zal in Nederland worden gebouwd Meer dan honderd priesters om pre cies te zijn: 132 waren gisteren uit alle hoeken en uithoeken van ons Bisdom sa mengekomen in het St. Clemens-Retraite- huis te Noordwijkerhout, om hun inzicht in de beteekenis van de „Katholieke Actie" te verwijden en nadere mededeelingen te ontvangen over de practische toepassing in ons diocees van het wereld-omvattende denkbeeld van den H. Vader. Het woord „Katholieke Actie" heeft reeds in breede lagen van ons volk een bekende klank, imaar meer dan een klank is het voor de meestfcn onzer niet. Het begrip „Katholieke Actie" is nog iets vaags en onbepaald, het lééft nog niet in het volk, en daarom zijn wij het Centraal Bureau van het Manne lijk Jeugdwerk erkentelijk, dat op dezen „Priesterdag" ook de pers was uitgenoo- digd, om het besprokene op dezen dag in breeden kring bekend te maken. De dag werd geopend door den voor zitter van het Centraal Bureau van het Mannelijk Jeugdwerk in het Bisdom Haar lem, mr. J. M. A. V o 11 a e r s uit den Haag. Het was een tragisch oogenblik, toen mr. Vollaers zich richtte tot den ontsla pen Bisschop, die weinige maanden gele den in dezelfde zaal en op dezelfde plaats gesproken had over „Katholieke Actie". „Wij vertrouwen, Monseigneur, op Uw volle instemming met het doel van dezen dag. Wij vertrouwen op Uw gebed en Uw voorspraak. Wij zullen Uw werk voortzet ten volgens de lijnen, door U voor Uw bis dom gegeven". De leeken worden uitgezonden- Het Centraal Bureau had prof. dr. Alph. Steger uitgenoodigd voor het houden van een algemeene beschouwing over „Ka tholieke Actie", aan wien de voorzitter, na de gasten verwelkomd te hebben, het woord verleende. Prof. Steger begon met de definitie, welke Paus Pius XI zelf van de Katholieke Actie heeft gegeven: deelneming der lee ken aan het hiërarchisch apostolaat. De K. A. moet ook werkelijk een actie zijn.- „Fatti non parole" zeide de Paus. Geen studieclub is de bedoeling, maar het" stel len van daden. De leeken worden opge roepen deel te nemen aan het hiërarchisch apostolaat, cLw.z. aan de taak, door Chris tus aan de Apostelen gegeven, toen Hij tot hen sprak: „Zooals de Vader Mij ge zonden heeft, zoo zend ik U. Gaat dan, onderwijst alle volkeren en leert hen on derhouden, al wat ik u geboden hebt". Deze zending van de apostelen, en in hen van de bisschoppen en priesters voor alle tijden, wil de Paus ook geven aan de lee ken. Ook de leeken moeten hun bijstand verleenen tot kerstening en herkerste ning van de wereld, maar het is tevens de bedoeling van den H. Vader, dat deze leeken-deelneming organisch geregeld wor de. De priesters kunnen in de tegenwoor dige maatschappij op vele plaatsen de men- schen niet meer bereiken. Bovendien zijn zy met arbeid overladen. Het is daarom noodzakelijk, zegt de Paus tot ieder onzer, dat gij mij helpt, door mede te werken met de Priesterschap, door deel te. nemen aan het hiërarchisch apostolaat. Hoe aan dezen Pauselijken wensch en oproep gevolg te geven? Op de eerste plaats door eigen heili ging. Dit moet de grondslag zijn van onze Katholieke Actie. „Niemand kan geven, wat hü niet heeft". Geen waarlijk aposto lische daad kan gesteld worden zonder een goedgericht, ja, ascetisch leven. Niet alleen echter in het individueele leven moeten wij de heiliging nastreven, maar ook in het huisgezin. In de maatschappij, waarin de leek zijn grootste activiteit verspreid, moet hij ook actief bezig zijn aan de heiliging der zie len. Het Object van de Katholieke Actie is hetzelfde als het object van de werkzaam heid der Kerk. Het antwoord op de vraag „Wat is Katholieke Actie?" kan luiden: datgene wat de priester doet, moet ook de leek doen op zijn wijze. In zekeren zin moet ook de leek leeraren, heiligen, offe ren. „Niets zonder den Bisschop". Deze deelneming van leeken aan het apostolaat der Kerk moet echter hiërar chisch geschieden, d.w.z. onder leiding van den Bisschop. De Paus heeft voor deze hiërarchische ordening een devies ont leend aan de woorden van St. Ignatius, den Martelaar: „Niets zonder den Bisschop". Dit devies moet ieder leek, die zijn krachten wil geven aan de Katholieke Actie, voortdurend voor oogen houden. Zoodra en zoolang hij werkt naar de di rectieven van den Bisschop, is hij veilig en verantwoord op den goeden weg ook als het evident zou zijn, dat de Bisschop zich vergist. Dat is een groote veiligheidsverzekering, zeide prof Steger, eraan toevoegende, dat wat voor den bisschop geldt, ook geldt voor diens gedelegeerde, dat is hier: de leider van de Katholieke Actie De Katholieke Actie moet niet alleen hiërarchisch, maar ook georgani seerd zijn. Dis is de uitgesproken bedoe ling v. d. Paus in al zijn talrijke geschriften en toespraken, aan de K. A. gewijd. De grondslag van de Katholieke Actie is de parochie. Dit is van deze actie de cel, de kern, welke cellen georganiseerd worden in bisschoppelijk en daarenboven in een landelijk verband. In de wijze van orga nisatie van de Katholieke Actoe in de verschillende bisdommen, zijn merkbare verschillen aan te wijzen. Hoe in ons bis dom de Kathlieke Actie verwerkelijkt zal worden, zal nader worden uiteengezet. Een merkwaardige brandkast. De deelneming der leeken aan het Apos tolaat is niet nieuw. De leeken hebben al tijd meegedaan/ De Kerk immers is het mystieke lichaam van Christus en wij allen zijn daarvan de ledematen. Evenmin als m het lichaam een der ledematen geheel passief is, evenmin mogen er in het mys tieke lichaam van Christus passieve le dematen zijn. In zekeren zin heeft ook de leek een priesterlijke taak te vervullen, vooral onder de niet-Katholieken. De ge nade van het H. Doopsel en het H. Vorm sel is ons niet alleen voor onszelve gege ven, maar ook om ten bate te komen van hen, die zoo misdeeld op de wereld zijn ge komen. Ons geloof is een welgevulde brandkast, met deze merkwaardige eigen schap, dat hoe meer men er uit geeft, hoe meer er in komt. Voor de uitbreidingsdrang der Kerk, voor de propaganda is de leek dikwijls in de beste positie om in het niet- Katholieke gebied binnen te dringen. De taak van den priester in de Katholie ke Actie zal een vormende en een leidende zijn. Bij de zedelijke en religieuse vor ming van de deelnemers aan deze Actie moeten de priesters ons leeren ascese, lief de en offergeest. Dat is ook hun groote taak in de jeugdbeweging. Wanneer de Katho lieke Actie is doorgedrongen tot én alle ge lederen zal de Jeugdbeweging grooten- o'eels overbodig zijn. Tusschen de bestaande organisaties en de Katholieke Actie zij een hartelijke wis selwerking en medewerking. De Katho lieke Actie is de hoofdgedachte, die inspi reert. De Paus wil wel éénheid, maar geen éénvormigheid, niets afbreken, maar wel samenbinden tot één grootsche Actie voor de uitbreiding van het Koninkrijk Gods op aarde. Na een korte gedachtenwisseling over de beschouwing van prof. Steger werd gepau zeerd. In de middag-bijeenkomst'heeft Kanunnik K. Dubois, alg. Proost van de Katholieke Actie in het Bisdom Brugge het woord gevoerd. De Katholieke Actie, zeide spr., is niet een kwestie van geen of wel sympa thie of al of geen liefhebberij, maar een kwestie op leven en dood voor de Kerk. De atmosfeer in de wereld, die de menschen thans spontaan maakt tot heidenen om te vormen in een atmosfeer, die hen spon taan maakt tot Christenen, dat is de taak der Katholieke Actie. Spr. gaf vervolgens een belangwekkend en leerzaam exposé, hoe de Katholieke Actie in het Bisdom Brugge was georganiseerd. Daar evenwel in ons Bisdom de organisatie anders zal worden ingekleed, zou een verslag van deze lezing slechts verwarrend kunnen werken. Jhr. mr. dr. Ch. Ruys de Beeren- bouck, die dezen geheelen dag bij woonde heeft vervolgens een toespraak tot de priesters gehouden over de Katholieke Actie onder en door de intellectueelen. Ten slotte heeft rector J. Mol, alge meen diocesaan directeur van het Manne lijk Jeugdwerk een korte toelichting ge geven over de werkwijze van de Katho lieke Actie in de mannelijke jeugdbewe ging, aan welke toelichting wij het vol gende ontleenen. De Katholieke Actie en de man nelijke Jeugdbeweging. Alle jongeren van de parochie behooren zonder onderscheid tot hun paroohieele af deeling van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie. De parochieele afdeeling van de Manne lijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie wordt geleid door den leeken-bestuurder en den Algemeen Parochieel Directeur als as- sistens ecclesiasticus. De 1 eekenbestuurder van de parochieele afdeeling wordt aangewezen door den pas toor van de parochie en ontvangt na het volgen van de daarvoor bestemde studie dagen zijn aanstelling van den pastoor en het diocesaan bestuur van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie. De paroohieele leiding van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie heeft niet tot taak om het werk der jeugd- vereenigingen over te nemen, maar om volgens de aanwijzingen van den pastoor der parochie en de diocesane leiding: a. de samenwerking tusschen de ver schillende parochieele jeugdvereenigingen te bevorderen; b. geheel de mannelijke jeugd zoo actief mogelijk aan het parochieleven te doen deelnemen (assistentie bij kerkelijke plech tigheden volkszang maandelijksche gemeenschappelijke H. Mis met algemee ne H. Communie van geheel de mannelijke jeugd deelname aan het apostolaatswerk voor verbreiding van goede lectuur, voor herleving van christelijke volksgebruiken, voor jeugdleiding, retraitewerk, enz.); c. leiding te geven bij gelegenheden, waarbij de mannelijke jeugd van de paro chie in zijn geheel aan bijeenkomsten en acties deelneemt. De vorming in de geest der Katholieke Actie geschiedt: a. in de jeugd- en jeugdstandsorganisa- ties. Deze vorming stelt zich speciaal in op de eigen behoeften van leeftijd en beroeps midden; b. in de godsdienstige vereenigingen als: Mariacongregatie, Derde Orde en H. Fa milie. Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 G. H. KLOVIHANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 Tot de Mannelijke Jeugdbe weging voor de Katholieke Actie behooren de vereeni gingen, welke de algeheele vorming van de mannelijke jeugd ten doel hebben, o. a.: a. Katholieke Jongens Cen trale voor geheel de mannelijke jeugd tot 17 jaar. In de Katholieke Jongens Centrale zijn de. jongens gegroepeerd: 1. in algemeen vormend groepverband van Kruisvaart; Sint Franciscus Liefde werk, Verkenners; 2. in clubverband in de verschillende clubs voor ontwikkeling (apologie litur gie Esperanto schaken, enz.), cultu- reele vorming (muziek, spel, dans en voor dracht), lichamelijke oefening en ontspan ning; 3. in verband van algemeene actie» en bijeenkomsten, b. v. bij kerkelijke feesten, bedevaarten, katholiekendagen, nationale gebeurtenissen. De K, J. C. doet zooveel mogelijk jongens aan deze bijeenkomsten en acties deelnemen. ,b. Katholieke Jonge Midden stands Vereenig in g. Deze om vat de middenstand in de meest breede zin van het woord: werkgevende en werkne- mende middenstand, de middenstand uit de vrije beroepen, boeren en tuinders. De K. J. M. V. wil haar leden vormen op godsdienstig-zedelijk, sociaal en cultureel terrein in overeenstemming met en aan passing aan het beroepsmidden. De kernvorming van de K. J. M. V. ge schiedt in de „actiegroepen". c. De Sint Joseph s-gezellen- vereeniging is de jeugdstandsorga- nisatie voor de jonge arbeiders. In en door het vrij vereenigings-gezin vormt de Gezellenvereeniging haar leden op godsdienstig, sociaal en cultureel ter rein tot bewuste christenen en bekwame vakgenooten, die de dagelij ksche af beid als een roeping waardeeren. De kerngroepen van dc „Paladijnen" hebben de diepere persoonlijke vorming ten doel, op de eerste plaats godsdienstig, ver volgens ook sociaal en cultureel. De kernvorming in de jeugdstandsorgani- saties in de geest der Katholieke Actie heeft niet slechts het vereenigingsbelang ten doel, maar vooral de godsdienstig-apostoli- sche vorming, welke gericht is op de her kerstening van heel het leven, speciaal van het beroeps-midden. Voor de kernvorming in de jeugd-stands- organisaties geeft de Algemeen Diocesaan Directeur algemeene richtlijnen, die in de jeugd-standsorganisaties overeenkomstig eigen aard en karakter van de vereeniging worden doorgevoerd. Vereenigingen voor lichamelijke oefening en sport, schaakverenigingen en andere vereenigingen voor ontwikkeling en cultu- reele vorming zijn hulpwerken voor Ka tholieke Actie. Deze vereenigingen kunnen bevorderen, dat haar leden zich aansluiten bij de algemeen vormende jeugd-standsor ganisaties en kunnen een machtige steun zijn bij de verschillende werken en initia tieven van Katholieke Actie. Het diocesaan Bestuur van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie is benoemd door den Bisschop van Haarlem en geeft leiding bij de doorvoering van de Katholieke Actie onder de mannelijke jeugd. Als bisschoppelijk gevolmachtigde of as- sistens ecclesiasticus is door den Bisschop aangewezen de Algemeen Diocesaan Direc teur van het mannelijk jeugdwerk. Deze is verantwoordelijk voor de katholieke geest van de .Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in haar geheel en van de bij haar aangesloten vereenigingen. Hij geeft richtlijnen aan voor de Katholieke Actie en legt alle maatregelen op, die daar voor noodzakelijk zijn. Hij oefent toezicht uit op de juiste naleving der bisschoppelijke bepalingen en treft de hiertoe noodzakelijke maatregelen. DE DUITSCHE BETALINGEN. Verzoek om minder stagnatie. Het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland heeft aan den Minister van Landbouw een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de stagnatie in den export welke onlangs is ingetreden, toen van Duitsche zijde niet tijdig aan de importeurs de z.g. „Genehmigungen" wer den verstrekt. Deze genehmigungen zijn noodig voor den import van onze producten. Bij de be paling van de hoeveelheid betalingscon tingenten, hetgeen iedere drie maanedn door Duitschland plaats vindt, blijkt tel kens zich het geval voor te doen, dat het eenigen tijd duurt, alvorens de genehmi gungen worden verstrekt, waardoor geen producten naar Duitschland gezonden kun nen worden. Dit werkt zeer schadelijk voor onzen toch reeds in moeilijkheden verkee renden export, en doet de prijzen der pro ducten nog meer inzinken gedurende het betrokken tijdvak. Zoo daalde b.v. tenge volge van he ontbreken dezer genehmigun gen in hte begin dezer maand de prijs van de druiven tot slechts 15 cent per kilo, ter wijl zelfs belangrijke hoeveelheden onver koopbaar bleken. Daarom wordt aan den Minister verzocht te willen bewerkstelli gen, dat in het vervolg door Duitschland met een en ander rekening wordt gehou den, en tijdig de betalingsmiddelen wor den verstrekt. Zooals gemeld, is na moeizame en lang durige onderhandelingen, onder leiding van den minister van handel,, nijverheid en scheepvaart,, gevoerd met.de .Holland. Ame rika. Lijn,, de drie Rotterdamse he werven en de Mij. De Schelde,, alsmede na bespre kingen, gehouden, met. .de afgevaardigden der .betrokken arbeiders, .overeenstemming bereikt. En de Ministerraad heeft daarna in zijn zitting zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van den minister van handel, nij verheid en scheepvaart, zoodat de bouw van het schip voor Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkver ruiming is, moge blijken uit het feit, dat hierin voor 5 millioen loon is geaccumu leerd. Het nieuwe schip zal waarschijnlijk den naam „Prinsendam" dragen. Naar wij vernemen heeft het rijk de to tale bouwsom voor de „Prinsendam" als leening aan de Hollamd-Amerikalijn ver strekt. Het schip zal gebouwd worden op een helling van de Rotterdamsche Droogdokmij. Gedeelten van het, schip worden vervaar digd bij Wilton, Piet Smit, beide te Rotter dam, De Schelde te Vlissingen en Werk spoor te Amsterdam. DE BOUW. Omtrent den bouw van de „Prinsendam" deelde de heer Wierdsma aan de „Tijd" mede, dat het nieuwe zeeschip geen getrou we nabootsing zal worden van de „Staten dam". In het algemeen zal bij den bouw het principe stroomlijn in praktijk worden gebracht. Het schip zal een lengte krijgen van 229 meter en een breedte van 26.82 meter. De snelheid zal in vergelijking met die van de „Statendam" iets worden opge voerd, ofschoon het niet in de bedoeling ligt met de „Prinsendam" de „Blue Ribbon" te veroveren. Dit beteekent immers een te groot olieverbruik met de daarmee ge paard gaande hoogere exploitatiekosten. De dienstsnelheid van de „Statendam" be draagt 19 knoopen per uur en de „Prinsen dam" zal er 21 loopen. Twee schroeven met twee turbine-instal laties zullen het schip, met een inhoud van 33.250 B.R.T., voortbewegen. Misschien zul len de passagiers, die met den „Prinsen dam" des Zaterdags van New-York vertrek ken, reeds Vrijdagsmorgens vroeg te Cher bourg aankomen. Wat de passagiers-accomodatie betreft, deelde men ons mede, dat de publieke loka liteit op zeer bescheiden schaal zal worden uitgevoerd. Het aantal hutten met badka mer zal, in verhouding met die van den „Statendam", worden vergroot. De derde klas hutten zullen meer naar achteren worden gebouwd, met het gevolg dat men ruimere sport- en zomerdekken zal ver krijgen. Voor de 1300 passagiers zullen 2 zwembaden warden ingericht. Evenals op de „Normandië" zal op den „Prinsendam" een theater worden gebouwd voor filmvoorstellingen vergaderingen en bijeenkomsten. Tegen brandgevaar heeft men een geperfeotionneerd alarm-systeem bedacht. DE NAAM. Ook over den naam van het nieuwe schip is nog geen beslissing gevallen. Hoewel men algemeen spreekt van de „Prinsen dam", is het zeer wel mogelijk, dat het den naam „Amsterdam" zal krijgen. Werkspoor te Amsterdam en „de Schel de" te Vlissingen zuilen de machines le veren. Alleen datgene wat niet door Ne- derlandsche firma's vervaardigd kan wor den zal in het buitenland worden besteld. De heer D. C. Endert, directeur van de Rotterdamsche Droogdok Mij., deelde mede, dat voor de Nederlandsohe industrie de bouw van dit schip een belangrijke werk verruiming beteekent. De werf van de Rotterdamsche Droog dok Mij. zal worden vergroot; het grootste schip dat daar gebouwd is, meet 15.000 ton, terwijl het nieuwe schip 33.000 ton meet. DE MEDEWERKING VAN WERKGEVERS EN ARBEIDERS. Aan het einde van de vorige week wer den de besturen van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond, den Ned. R.K. Metaalbe- werkersbond en den Chr. Metaalbewerkers- bond in Nederland voor de vraag gesteld, eerst door den minister van Arbeid, prof. Gelissen en daarna door de directie van de vijf groote ondernemingen: de Rotterdam sche Droogdok Maatschappij, Wilton - Feijenoord, P. Smits Jr. te Rotterdam, Werkspoor te Amsterdam en de Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, of er van deze zijde medewerking verleend kon worden, om den bouw van den tweeden „Statendam" in ons land te houden. Zaterdagavond moest in deze een beslis sing genomen worden en de besturen wa ren door de vijf hierboven genoemde groo te werkgevers uitgenoodigd, om te verne men op welke wijze het nog mogelijk zou zijn tot een oplossing te komen en dit schip hier te houden. De werkgevers waren, na alles wat zij zich in deze al aan offers hadden moeten getroosten, aan het einde van huaj kunnen .en terwille van eigen be staan zouden zij, hoe moeilijk het ook zou vallen, van dit werk moeten afzien, als door de bonden geen medewerking kon worden verleend. Ook de regeering en de reeder ij hadden thans alles gedaan, wat mogelijk was, en er bleek nog een bedrag van 750.000 te overbruggen. De werkgevers moesten Maandagmorgen beslissen en hebben zich verplicht een deel van dit bedrag voor hun rekening te nemen, mits de vak besturen bereid wa ren hun medewerking te verleenen om een bedrag groot 300.000 bijeen te doen bren gen door korting op de loonen. Maandag hebben de samenwerkende vak- besturen, na alles wat met deze aangelegen heid in verband staat nog eens overwogen te hebben, besloten, hun medewerking tóe te zeggen voor de leden te verdedigen, dat dit bedrag van drie ton bijeen gebracht moet warden door inhouding op de loonen van allen, die werkzaam zijn in genoemde vijf ondernemingen, ongeacht of zij al dan niet aan dit schip werken. Dit zal moeten geschieden door inhou ding van 2 yz pCt. van het loon, dat iedere week wordt ontvangen en dit zal moeten duren tot genoemd bedrag bijeen is. Voor overleg met de leden of personeel en is daarbij geen gelegenheid meer gegeven en de besturen stonden daarbij voor de be langrijke beslissing in deze de verantwoor delijkheid op zich te moeten nemen. Wan neer zij medewerking afwezen, zouden zij de laatste kans, om dit schip in ons land te doen bouwen, verspelen. Waar zij omtrent dit laatste van Z. Exc. minister Gelissen, zoowel als van de vijf betrokken ondernemingen de stellige verzekering hadden gekregen, hebben de besturen de knoop in deze doorgehakt en hun medewerking toegezegd. VOORBEELDIGE SAMENWERKING. Over deze voor ons land zoo blijde ge beurtenis heeft prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge lissen, minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in een onderhoud met den „Telegraaf"-correspondent o.m. gezegd: „Onnoodig te zeggen, dat ik uitermate verheugd bem dat het mogelijk is geble ken, dit grootè werk, dat overeenkomt met gedurende twee jaren arbeid voor twee duizend man voor Nederland te behouden". De minister was vol lof over de van de verschillende partijen ondervonden mede werking. Tegenover den belangrijken financieelen steun welken het rijk, ten deele „a fonds perdu", overigens als crediet via de Be- nas, bereid was aan de H.A.L. te bieden, was het natuurlijk noodzakelijk, dat door de werven en door de arbeiders waarlijk niet geringe offers werden gebracht. Zonder deze zou het voor de regeering niet mogelijk zijn geweest het verschil tus schen de aanvankelijke offerte der samen werkende werven en buitenlandsche aan biedingen te overbruggen. Om dit doel te bereiken, om deze werk gelegenheid te scheppen, hebben we met elkaar de tanden op elkaar geklemd en. we zijn geslaagd, besloot de minister. Het model van de „Prinsendam". welk schip thans la Nederland gebouwd zal worden

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7