Ml- en Oreiwedstrijd 14 dagen verlengd, WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 De inning van kleine vorderingen BINNENLAND Haken en breien, vooral breien, is wéér modern. Inderdaad, de groote deelname aan onze wedstrijd bewijst het overduidelijk. Dagelijks melden zich nog deelneemsters, die bij vrienden of kennissen gezien hebben, wat met onze mooie wolsoorten te bereiken is. Met het oog op de onverflauwde belang» stelling van de dames, is de termijn van inzending dus verschoven naar 9 tot en met 14 Nov. Deelname-formulieren en uitvoerige inlichtingen gratis aan onze wol-afdeeling en aan de cassa's HAARLEMMERSTRAAT 130-134 - LEIDEN De Regeering heeft een wetsontwerp in gediend betreffende de inning van kleine vorderingen. Tot dusver had men om den crediteur tot betalen te dwingen, het ge wone langdurige en kostbare verloop te volgen. Wanneer het kleine bedragen gold, deed men derhalve geen stappen in deze richting, omdat de kosten dan menigmaal belangrijk meer zouden bedragen dan het geheele bedrag der vordering. Hierin zal nu wijziging komen. De pro cedure zal, indien het wetsontwerp wordt aangenomen, kort en weinig kostbaar wor den, zoodat de debiteur niet meer zal kun nen trachten misbruik te maken van de practische onmogelijkheid om langs lega- len weg die kleine vorderingen binnen te krijgen. Dit wetsontwerp voldoet derhalve in een lang gevoelde behoefte bij den midden stand. Deze zit vol met oninbare kleine vorderingen op onwillige debiteuren en hierdoor zijn velen zélf in bevroren toe stand geraakt. Over eenigen tijd zal dat dus uit zijn. Dan zal men zich niet meer achter de hooge kosten kunnen verschuilen en de onwillige loopt de kans in kort ge ding te moeten betalen plus de kosten, die al zijn ze klein, toch altijd onnut besteed geld beteekent. Het zwaartepunt is der halve van den crediteur naar den debiteur verplaatst. Dit is een preventieve werking. Het is echter jammer, dat de midden standers zélf niet waken voor het geven Van crediet aan hen, die dit crediet niet verdienen. Natuurlijk zijn er gevallen van overmacht. Het kan tegenloopen; iemand, die crediet genomen heeft en altijd prompt betaald heeft, kan op een gegeven moment door allerlei onvoorziene omstandigheden vastgeloopen zijn. Dan is de eenige weg voor den schuldeischer om te wachten. Im mers een goedwillende debiteur zal zijn verplichtingen nakomen, al wordt hem een min of meer langen tijd van uitstel gege ven. Doch er zijn ongetwijfeld een groot aan tal memschen, die maar raak koopen en be talen (of niet betalen) wanneer dit in hun kraam te pas komt. Het behoeft hier nog niet altijd oneerlijkheid te zijn, maar non chalance en het niet beseffen, dat een win kelier ook een mensch is met verplichtin gen, welke verplichtingen weer samenhan gen met zijn omzet en dus met zQn debi teur ene ijf er. Het is voor den winkelier moeilijk een goede, maar nonchalante cliënt te gaan ma nen. Dit doet hij slechts in het uiterste ge val. Een aanmaning is ten slotte een per soonlijk iets, dat vrijwel algemeen als een onheusehheid wordt beschouwd. Dit is een feit met of zonder een gemakkelijke pro cedure over het innen van kleinere vorde ringen. Het nieuwe wetsontwerp is derhal ve een uitkomst, zoodra de winkelier be sloten heeft om zijn cliënt aan te pakken. Doch juist het aanpakken is hier, om de hierboven uitgestippelde redenen, de hoofdzaak. Zal men een kooper aanpak ken? Welke gevolgen ontstaan hierdoor? Voorkomen is iin dit verband verstandi ger. Men kan dit doen door ten eerste een selectie te houden onder degenen, die zich als klant op rekening aanmelden. Men moet hiervoor een wijkbureau hebben, door de gezamenlijke middenstanders opgericht. Elke aangeslotene geeft zijn ervaringen vertrouwelijk aan het gemeenschappelijke informatiebureau en wanneer men dus zich wil overtuigen van de boniteit van een nieu we relatie, welnu men kan dan bij het in formatie-bureau terecht. En, zij het ook niet afdoend middel, is het voegen bij de factuur van een onder ling vastgestelde circulaire, waarin de aan dacht gevestigd wordt op de nadeelen, die de middenstanders loopen, wanneer men slof is met zijn betalingen. Een dergelijke circulaire kan in pakkende en toch niet storende bewoordingen .worden gesteld. Dit is dan geen persoonlijk feit; de circulaire is algemeen, terwijl een aanmaning zich direct tot den natlatige wendt. Tal van argumenten kunnen in die cir culaire naar voren worden gebracht. Een vlotte afdoening van financieele zaken kan zelfs tot prijsverlaging leiden. Want het niet vlot binnenkomen van uitstaande be dragen vertraagt de omzetsnelheid, dus vermindert den omzet en hoe grooter om zet, hoe lager de kostprijs per eenheid wordt. Het traag binnenkomen van gelden maakt, dat de middenstander, indien hij bedrijfscredieten heeft opgenomen, rente heeft te betalen, die zijn kostprijs doet stij gen. Zoo kunnen veel argumenten worden aangevoerd om de door ons bedoelde cir culaire bij de wélden kende menschen als practisch opvoedend middel te benutten. De circulaire kan "dan tevens worden benut om andere problemen naar voren te bren gen, o.a. dat het te doen thuisbezorgen, zelfs op ongelegen tijden van elkinighe- den, voor alle consumenten prijsverhoo- gend werkt. Want ook deze service kost handen vol geld. Wilt u gelooven jon geman, dat iedereen ons voor zusters aanziet 'Humour), NEDERLAND EN DE SANCTIES. Een desbetreffend wetsontwerp zal zeer spoedig worden ingediend. Overeenkomstig de Maandag door de Coördinatie-Commissie te Genève aange nomen resolutie inzake financieele sanctie- maatregelen tegen Italië, waarbij de Re geeringen worden uitgenoodigd onmiddel lijk de aanbevolen maatregelen in werking te stellen voorzoover die toegepast kunnen worden zoolang de wettelijke grondslag daarvoor nog niet aanwezig is en voorts in de praktijk alles te doen om te bevor deren, dat van 31 October af de toepassing van de voorgestelde maatregelen verzekerd zal zyn, doet het Departement van Finan ciën in overleg met de Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueel andere door den Volkenbond aan te bevelen sancties moet leveren, zeer spoedig worden ingediend. HET NIEUWE AARTSBISSCHOP- LIJKE KLEIN-SEMINARIE TE APELDOORN. De officieele opening. Vandaag is te Apeldoorn het nieuwe Aartsbisschoppelijke Klein-Seminarie aan den grooten weg naar Arnhem officieel ge opend door Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong, coadjutor van Z.H.Exc. den Aartsbisschop van Utrecht. De plechtigheden vingen vanmorgen om half acht aan met de consecratie van de kapel door Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Na afloop van het wijdingsseremonieel, om streeks half elf, droeg de vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. Th. Huurde- man een plechtige Hoogmis in de kapel op. Om twaalf uur vereenigden de aanwezi gen zich aan een koffiemaaltijd, waarna om kwart voor één de officieele opening van het Seminarie in de aula plaats vond. Vele hooge geestelijken en de burgemeester van Apeldoorn jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford woonden deze historische oogen- blikken bij. Nadat de studenten „Io Vivat" en een Introïtus hadden gezongen, sprak de pre sident van het Klein-Seminarie, kanunnik H. J Koopmans de aanwezigen toe, waarna de vicaris-generaal, Mgr. Th. Huurdeman de openingsrede hield. De plechtigheid werd besloten met het zingen van „Mag nus Dominus". Op de cour brachten ten slotte de studenten „Carmen inougurale" ten gehoore. DE VOORGESTELDE VERHOOGING DER OMZET-ENZ.-BELASTING. Adres aan de Tweede Kamer van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De indiening door de Regeering van een ontwerp van wet tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het Werkloosheidssub- sidiefonds heeft voor het Hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Midden standsbond aanleiding gevormd zich tot de Tweede Kamer te wenden, teneinde zijn bezwaren tegen deze belastingvoorstellen tot uiting te brengen. De precaire toestand van 's lands finan ciën wettigt ongetwijfeld het nemen van maatregelen van bij zonderen aard. De er kenning hiervan heeft den Ned. R. K. Mid denstandsbond echter niet de overtuiging ontnomen, dat in de huidige omstandig heden elke verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven, hoe gering ook, tot het uiter ste moet worden vermeden. Niet alleen toch beteekent het opleggen van nieuwe of verhoogen van bestaande lasten onmid dellijk een nieuwe belemmering voor het reeds moeizaam gaande gehouden bedrijfs leven, maar bovendien moet een dergelijke wijze van versterking der rijks-inkomst en spoedig wederom een verzwakking dier inkomsten tengevolge hebben, omdat de belastbare opbrengsten uit het bedrijfs leven worden verkleind. De Ned. R. K. Middenstandsbond meent derhalve in het algemeen te moeten aan dringen op het niet-aanvaarden van de voorgestelde verzwaring van lasten. Meer in het bijzonder geldt het ernstig bezwaar, dat in den kring van den katho lieken middenstand tegen de ingediende belasting voorstellen bestaat, de voorge stelde heffing van opcenten op de Omzet belasting. Het bedrijfsleven in zijn geheel onder vindt de ernstige gevolgen van een omzet belasting in de huidige economische om standigheden. Het middenstandsbedrijfs leven ondervindt deze gevolgen echter in sterk verhoogde mate, omdat de omzetbe lasting voor dit bedrijfsleven practisch maar al te zeer is geworden-een bedrijfs belasting. De door de omstandigheden in het leven geroepen scherpe concurrentie, de practi sche moeilijkheden bij het berekenen van de omzetbelasting over kleine aankoopen, en de vaak te constateeren onwil van het publiek om omzetbelasting te betalen, heb ben meer in het bijzonder den detailhan del in zeer vele gevallen genoodzaakt om de omzetbelasting voor eigen rekening te nemen. Een verhooging van de heffing met 20 opcenten zal derhalve in feite neerkomen op een nieuwe rechtstreeksche belasting van deze bedrijven, welke toch reeds zoo zwaar door den economischen nood zijn ge troffen. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft daarom de bijzondere aandacht gevraagd voor de ernstige bezwaren, welke het mid denstandsbedrijfsleven tegen de ingedien de belastingvoorstellen koestert en de Ka mer met nadruk verzocht de erkenning daarvan in een afwijzing van de ingedien de voorstellen tot uiting te willen doen komen. KONINGIN EN PRINSES NAAR DEN HAAG. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliajia zijn Dinsdagavond om 18.43 uur per trein uit Apeldoorn naar Den Haag vertrokken. Zij zullen daar eenige dagen blijven. DE VERBINDING DEN HAAG—HAARLEM. Een belangrijke verbetering. De A. N. W. B. meldt: Dezer dagen zal het tweede gedeelte van de omlegging be westen Oegstgeest in den Rijksweg Den HaagHaarlem gereed komen; het eerste deel, waardoor de beruchte bochten nabij het Groene Kerkje werden vermeden, kon reeds het vorige jaar worden opgesteld. Nu het geheele wegvak bereden zal kun nen worden, behoeven de vele auto's zich niet meer door de langgerekte en nauwe kom van Oegstgeest te wringen en eveneens wordt de smalle brug over het kanaal ont gaan, waarop twee wagens elkaar ternau wernood kunnen passeeren. De nieuwe asph alt-beton weg heeft een breedte van 12 M. ter weerszijden zijn vrij liggende rijwielpaden aangelegd. Het Oegstgeesterkanaal en de daarnaast loo- pende weg worden door een brug met aan sluitend viaduct gekruist; ook de nieuw aangelegde Rijnzichtweg, welke de verbin ding LeidenKatwijk vormt, gaat onder den Rijksweg door. Bij dit laatste viaduct is voor het ver keer LeidenHaarlem en omgekeerd een aansluiting ontworpen, waarbij het door gaande snelverkeer niet behoeft te wor den gekruist. De op- en afritten van den Rijksweg mogen namelijk slechts in één richting worden bereden, terwijl, teneinde het oversteken van den snelweg te voor komen, deze door een middenberm over een afstand van ongeveer 1000 M in twee afzonderlijke rijwegen is verdeeld. Ongetwijfeld beteekent de openstelling van dit wegvak, waarvan de aanleg eenige jaren heeft geduurd, een belangrijke ver betering voor het drukken verkeer op dien weg. WERKLOOSHEID STIJGT. In de tweede helft van September weer 2192 meer. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 23 t.m. 28 September het aantal leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 544.100, waarvan 75.300 landarbeiders. In de maan den Mei i.m. November worden geen ge gevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ont vangen. De werkloosheid onder de overige 468.800 verzekerden bedroeg 30.2 pCt. In de vorige verslagperiode (9 t.m. 14 September 1935) bedroeg de werkloosheid 29.8 pCt. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 25.6 pCt. en 24.1 pCt. Bij 106 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 September in totaal 380.014 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 358.911 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 360.743 werkloos, onder wie 344.903 mannen. Op 14 September bedroeg het totale aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 376.022, onder wie 358.551 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is blijkens het bovenstaande sedert 14 Sep tember gestegen met 3992, het aantal werk loozen daaronder met 2192. HET VERSCHE KADETJE. Referendum onder de bakkers. Naar de „Telegraaf" verneemt zal dezer dagen aan alle Nederlandsche bakkers, on geveer 16.000, een circulaire gericht wor den namens de hoofdbesturen der nationale bakkersorganisaties. De circulaire is be- j doeld als een referendum over de vraag of de bakkers wijziging der Arbeidswet ge- wenscht achten, om aflevering van verseh brood, tijdig vóór het ontbijt, mogelijk te kunnen maken. Zooals men weet is thans de aflevering vóór tien uur des morgens verboden. VERHOOGING ZOOLLEDERPRIJZEN. De Federatie van Vereenigingen van Ne derlandsche Lederfabrikanten te Den Haag deelt ons het volgende mede: In verband met de sterk verhoogde hui- denprijzen zijn de vache-zoollederfabrikan- ten opnieuw verplicht lederprijzen aan de verhooging aan te passen. VOORRADEN VEEKOEKEN. Het blijkt noodzakelijk nog eens de aan dacht er op te vestigen, dat ieder, die op 21 September 1935, na afloop der expeditie werkzaamheden, veekoeken (al dan niet gemengd met andere veevoederproducten) in voorraad had en die deze veekoeken of een gedeelte daarvan op eenigerlei wijze een bewerking doet ondergaan (breken, malen, mengen etc.), als georganiseerde moet zijn aangesloten bij de Stichting Ne derlandsche Meelcentrale en bovendien de voor die veekoeken vastgestelde monopolie- heffing van 0.50 moet voldoen. De regeling welke voor het berekenen dezer heffing is getroffen, is per circulaire bekend gemaakt. Het niet ontvangen dezer circulaire ontslaat echter niet van de ver plichting, opgave te doen van bovenbe doelde voorraden. Aanvragen tot het verkrijgen van inlich tingen en formulieren, moeten worden ge richt tot de Stichting Nederlandsche Meel centrale Riouwstraat 174180, 's-Graven- hage. CONSUMPTIEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 6K cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2^ oent per liter. KATHOLIEKE DOCUMENTATIE. Op documentair gebied zijn de katho lieken van Nederland vrij slecht voorzien. Wie gegevens wil hebben over een of ander onderwerp, een strooming of een beweging, zal deze gegevens zelf moeten verzamelen en ordenen, hetgeen een moeizaam en tijd- roovend werk is. Teneinde in deze leemte te voorzien, is een uitgave in voorbereiding onder de naam „Katholieke Documentatie", waarin wordt opgenomen en geordend, al hetgeen wat iemand, die schrijft of spreekt in katholie ken geest, noodig heeft als bron of leid draad. Zoo zal de uitgave bevatten gegevens over ethische richtlijnen, moraal-vraagstuk ken, huwelijk, opvoeding, gezinszorg, jeugdbeweging, sociale en economische vra gen, algemeene politiek en gemeente-poli tiek. Over het katholieke standpunt en de aotueele practische houding tegenover tal van vraagstukken. Verder worden gegevens verwerkt over belangrijke gebeurtenissen in de kerk, missiën, kloosterorden, getui genissen van niet-katholieken over katho lieken enz. Op cultureel gebied wordt een weergave gegeven van de belangrijke feiten en stroomingen in de kunst, film, radio en pers. De verrichtingen en iniatieven van de groote organisaties, hun statistische gege vens worden eveneens in de uitgave ver werkt, zoodat het werk voor iedere katho liek, die zich op openbaar terrein beweegt, belangrijk materiaal bevat. Deze gegevens worden verzameld uit de landelijke, gewestelijke en plaatselijke pers, alsmede uit de leidinggevende tijd schriften. Wekelijks verschijnt een exemplaar, ge drukt en geordend, terwijl maandelijks een index volgt. In den raad van advies voor deze uitgave hebben zitting genomen: Z. Exc. de Minis ter van Staat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouok; Prof. dr. Titus Brandsma, Hoogleeraar aan de R.K. Universiteit van Nijmegen; Rector B. H. de Groot, Amers foort, Rector J. F. A. Bots, Amsterdam, mr. dr. J. P. Witteman, Amsterdam, lid, van Ged. Staten in Noord-Holland, mr. C. Ch. A. van Haren, 's Gravenhage, Leider Cen traal adviesbureau voor gemeente-politiek der. R.K. Staatspartij, Anton van Duinker ken, letterkundige, Amsterdam. De uitgave geschiedt door de N.V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf te Hilversum. De voorbereidingen zijn thans zoover ge vorderd, dat op 1 Januari 1936 de uitgave zal verschijnen. GEEN VERPLEEGSTERS NAAR ABESSYNIë. Het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis maakt bekend, dat op uitdrukkelijk verzoek van het Ethiopische Roode Kruis, bij de eventueel naar Abes- synië uit te zenden ambulance, geen vrou welijk personeel zal worden ingedeeld. GOUDVOORRAAD NED. BANK. Weder een lichte sitijging. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen periode met 6 millioen gulden gestegen NIEUWE NOTARISSEN. De „Staatscourant" van gisteren vermeldt de benoeming tot notaris in de hoofdstad van jhr. P. A. A. H. Graafland, candidaat- notaris te Baarn (vacature W. J. A. R. Richardson Bennernagel) en van mr. H. M. C. Kuipers, candidaat-notaris te Amster dam (vacature-C .F. J. Brands). VEERTIG JAREN CINEMATOGRAFIE. In het kader van de herdenking van het 40-jarig bestaan van de cinematografie is het bestuur van den Nederlandschen Bios coop-Bond hedenmiddag officieel ontvan gen door het gemeentebestuur der hoofd stad, dat vertegenwoordigd was door de wethouders mr. Kropman en Jac. Rustige eerstgenoemde als waarnemend burge meester terwijl verder, mét den ge meente-secretaris, mr. S. J. van Lier, ver scheidene raadsleden aanwezig waren. Tot de gasten in de raadzaal, waar de ontvangst plaats vond, behoorden de uit vinder van de cinematografie, de heer Louis Lumière, de Fransche gezant, de heer baron d'Arnauld de Vitrolles, de consul van Frankrijk te Amsterdam, de heer Ju das, alsmede de voorzitter van de plaatse lijke Commissie van Toezicht, mr. dr. J. A. van Thiel. In zijn toespraak bracht de heer Krop man hulde aan den Nederlandschen Bios coop-Bond, die, voordat de keuringsinstan ties buiten deze organisatie de taak op zich namen van de behartiging van het geeste lijk heil der volksgemeenschap, blijk had gegeven dat hij voor den goeden naam van de film op de bres stond. Spr. merkte voorts op, dat in den heer Louis Lumière alle uitvinders gehuldigd kunnen worden, die de cinematografie tot haar huidige ontwikkeling hebben ge bracht. Het perfecte technische apparaat, waarover men thans beschikt, mag echter geen doel, doch slechts middel zijn om de menschheid te dienen; de film zelf wordt, waar zij de gemoederen raakt, een cultuur goed van hooge waarde. Spr. gaf uiting aan de door de overheid gekoesterde hoop, dat, met medewerking van de organisatie, eenmaal een eenheid tot stand zal komen, welke geest en ma terie in zich vereenigt en hij eindigde met namens het gemeentebestuur een afzonder lijk hartelijk woord van welkom te richten tot den heer Lumière, die daarvoor met een handdruk dankte. De toespraak van den heer Kropman werd beantwoord door den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, den D. Hamburger, die de verzekering gaf dat bestuur en leden van deze organisatie, welke naar hij zeide uniek is in de ge heele wereld, alles zullen doen om de film de rol te laten spelen, die zij in de we reld behoort te spelen. Gistermiddag werd ter gelegenheid van de herdenking van het veertigjarig be staan der cinematographie in het Kolo- nniaal Instituut te Amsterdam een histori sche film vertoond, samengesteld door de heeren Willy Mullens, B. D. Ochse en C. S. Roem. Tevoren verklaarde de heer Mullens, dat de samenstellers de opdracht om een film samen te stellen, welke een overzicht moet geven van de ontwikkeling der cine matographie gedurende de afgeloopen veertig jaar, hebben aanvaard met de we tenschap, dat een volledig overzicht ten eenenmale onmogelijk is. Ten eerste was de vertooningsduur van de film uit den aard der zaak door het uitgebreide pro gramma der herdenkingsplechtigheden be perkt; ten tweede zijn van tal van bijzon dere filmwerken geen copieën meer aan wezig. Uit deze voorbeschouwing blijkt, waarom bepaalde films, die velen misschien in een bloemlezing als deze niet hadden willen missen, ontbraken. Een bloemlezing kan niet alles geven, doch is geslaagd als zij de symptonen der ontwikkeling geeft. Het historisch over zicht, dat deze jubileumfilm gaf, verschaf te den toeschouwers een duidelijk inzicht in de geleidelijke technische en aestheti- sche ontwikkeling van Lumière's uitvin ding. De moeilijke beginperiode, de fantas tische exeperimenten van Méliès, het ont staan van grootsche opgezette speelfilms met massa-regie, de stomme film, de ge luidsfilm, de kleurenfilm, dit alles werd door een kort fragment weer teruggeroe pen in de herinnering. Daar het publiek in het Koloniaal Insti tuut grootendeels bestond uit veteranen van het bioscoopbedrijf, was het terugzien van deze beelden uit het verleden een bij zonder genot. ii LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11