Nazien van uitlotingen UIT DE RIJNSTREEK WILT U IETS WETEN? WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OEGSTGEEST. Iets bijzonders. Neen dit keer eens niet een ongeluk bij 't Groene Kerkje onder 't plaatselijk nieuws van Oegstgeest. 't Is niet tragisch, niet droevig, maar wel waar en noodzakelijk hetgeen volgen gaat. Er is een spreekwoord, allen overbe kend, 't gebruik er van wordt zelfs verve lend, maar ach, sta me dan toe u eventjes te vervelen, er is een spreekwoord, dat zegt: „Wie de Jeugd heeft, heeft de toe komst". 't Is waar. Maar als we het nu eens anders bezien en. vragen, wat belooft de toekomst aan onze tegenwoordige jeugd? Rijst zij op als een mooie dageraad, die een schoone dag voorspelt? of is zij als een nevelige morgen, die alles hult in een waas van onduidelijkheid, een morgenhemel met grauwe wolken? U zult het dus met mij eens zijn de naaste toekomst ziet er niet zoo rooskleurig uit. Allen, doch spe ciaal 't groote gezin,, lijden er onder. Wien treft de geesel der werkloosheid het meest: het groote gezin. Waar heerscht nu veelal de grootste ellende: in het groote gezin. Voor de kinderen uit het groote gezin, voor het groote gezin zelf, dus moet vooral in dezen tijd iets bijzonders worden gedaan. Dit is heel duidelijk, dat begrijpt iedereen en niet het minst degenen, die de belan gen der groote gezinnen moeten beharti gen. En nu is het merkwaardig, hetgeen som migen schijnbaar niet zoo duidelijk en be grijpelijk is, dat wil men vruchtbaar en succesvol werken, ze niet afzonderlijk moe ten werken, maar samen moeten werken. Door samenwerking is alléén goed resul taat te verwachten. In mijn verbeelding zie ik de „Leidsche Courant" als goede huisvriend bij zeer ve len van avond door de deur in huis „val len" en menigeen denkt als hij „Oegst geest" ziet staan onder 't plaatselijk nieuws: „zeker weer een ongeluk". Maar neen, langzaam komt er een kleine glimlach op 't gezicht van dien lezer, om dat hij of zij geen groot gezin heeft, nog niet zooveel van de minder goede tijden heeft geleden. Doch, glimlachende lezer of lezeres, bedrieg u niet, denk niet dat u daar om den dans ontspringt, denk niet dat het „waarom" dit stukje werd geschreven u geen plicht geeft. Beken eens eerlijk, zou 't billijk zijn het werken voor 't groote gezin alleen aan 't bestuur van den Bond voor groote gezin nen over te laten. Neen, niet waar. Welnu, waar anderen werken door hun persoon, hom krachten, hun tijd te geven, moet gij op uw manier meewerken, sa menwerken, door uw sympathie, uw per soonlijke belangstelling door uwnu ja, door uwfinancieele steun. Het behoeftige groote gezin helpen kost geld. Ja, ik kan het nu eenmaal niet helpen, maar 't is nu eenmaal zoo en daarom heeft het bestuur van den Bond voor Groote Gezinnen eenige avonden georganiseerd, ten bate van Bond en onderafdeelingen en bieden u het volgende varieerend program ma aan, dat u allen, die de „Leidsche Cou rant" leest, zal doen komen, naar St. Willi- brord op een der ondergenoemde dagen. Vrijdagavond heeft de officieele opening plaats door Pastoor de Vetten. Voor deze opening zijn speciale uitnoodigingen ge zonden aan besturen der diverse vereeni- gingen en gemeentebestuur. Zaterdagmiddag van 25 uur speciaal kinderprogram. Voorts is de fancy-fair geopend dien dag vanaf 7 uur. Zondag vanaf 2 uur en Maandag om acht uur 's avonds. Zondagmiddag en -avond bijzondere ver makelijkheden. Komt, ziet enamuseert u. Optreden van „Jaapie van het Amstel- veld". Tombola zonder nieten. Nieuwe at tracties vol verrassingen! Gratis entrée alle dagen. ROELOF ARENDSVEEN. OM HET BEHOUD VAN DE SPOORLIJN. De standsorganisaties bijeen. Op Woensdag 3 October vergaderden alhier de dagel. besturen van de R.-K. Tuinderspatroonsvereeniging, St. Benedic- tus, de R.-K. Volksbond en de R.-K. Mid- denstandsvereeniging „St. Maarten", ten einde te komen tot een z.g. Contact-Com missie voor algemeene belangen. Een aan- leidende oorzaak tot het vormen van deze Commissie was wel de opheffing van de spoorlijn Hoofddorp—Leiden. De Con- tact-Commisie is gevormd, waarna over gegaan werd tot het eenige punt van be spreking van dezen avond, n.l. „Opheffing spoorlijnen in de Haarlemmermeer". Na een zeer serieuse bespreking tot be houd van de spoorlijn LeidenHoofddorp, werd besloten aan de desbetreffende hoofd besturen van bovengenoemde standsorga- nisaties te verzoeken hierin hunne mede werking te willen verleenen. Gesteund werden deze verzoeken door officieel cijfer-maeriaal van inkomende en uitgaande geladen wagons goederen en door bewijzen, dat opheffing van de spoor- Jijn LeidenHoofddorp zoo ongeveer ge lijk zou staan met een ramp voor Roelof - arendsveen e.o. Als plaatselijk bericht in „De Leidsche Courant" is hieraan direct publiciteit ge geven, opdat men in de Veen zou weten, dat er althans getracht wordt te houden, wat we hebben. Het resultaat is tot nog toe negatief ge weest, maar de commissie wilde dit toch gaarne even herhaald zien, omdat boven staand bericht schijnbaar aan de aandacht van sommige is ontgaan Heden, 14 October j.L, nu heeft er weer een vergadering plaats gehad van de Con tact-Commissie met de dagel. besturen van bovengenoemde Standsorganisaties, waar bij tevens aanwezig was de voorzitter van de R.-K. Coöp. Groentenveiling „Eendracht naakt Macht" en het gemeentebestuur van Alkemade vertegenwoordigt was door den eersten wethouder, den heer P. de Jong Czn., en de Kamer van Koophandel door den heer Reynders. Bij ontstentenis van den voorzitter werd aan den secretaris de leiding der vergadering opgedragen. Op deze vergadering werd een uiteenzetting gegeven van de gedane werkzaamheden in het afgeloopen seizoen, hetwelk neer kwam op bovenstaand resumé. De vergadering toonde zich zeer tevre den met hetgeen door de Contact-Commis sie was beproefd inzake behoud spoorlijn LeidenHoofddorp, zij het dat het resul taat tot nog toe poover was, waarvoor even- we' de Commissie geen verwijt kan tref fen. Na nogmaals bespreking van het zoo moeilijke en voor onzen tuinbouw zoo ge wichtige punt, besloot men met algemeene stemmen nog een laatste poging te doen en met hetzelfde cijfer-materiaal, aange vuld met de cijfers van seizoen 1935, en met' dezelfde argumentatie een beroep te doen bij den nieuwbenoemden Minister van Landbouw en Visscherij en hem te ver zoeken toch een beroep te doen op Z.Exc. den minister van Waterstaat tot behoud van de spoorlijn LeidenHoofddorp. Daar bij opheffing te vreezen is, dat de toch reeds zoo zwaar getroffen tuinbouw, ten docde is opgeschreven. Waar echter een land, zonder een bloeiende land- en tuinbouw, niet kan blij- van bestaan, twijfelen wij er niet aan of ons beleefd verzoek zal uiteindelijk een gunstig onthaal vinden. Hierna werd door den heer Reynders een duidelijke uiteenzetting gegeven van de werking van het Rijnlandsch-Borgstellings- fonds, waarvoor hij den dank der verga dering oogstte. Hierna sluiting met den cLi. groet SASSENHEIM. Propaganda-avond K. J. M. V. Het bestuur van de Katholieke Jonge Midden - standsvereeniging „St. Stephanus" zal Zon dagavond 20 October voor de leden en be langstellenden een groote propaganda- avond geven, waarop de Zeereerw. heer Rector L. Beune een propaganda-rede zal uitspreken. Verder zal de Tooneelclub der K.J.M.V. uit Lisse een tooneelspel opvoe ren ml.: „De klucht van den gehangene, met de koorde", van Henri Ghéon. VEUR. K.R.0.-jubileum. Het actie-comité van den K.R.O. meldt dat de jubileumgave heeft opgebracht de somma van 334.39. Voorwaar een prachtige som .Katholiek Veur en Leidschendam heeft wel op ondub belzinnige wijze zijn sympathie voor den K.R.O. betoond. Het actie-comité betuigt aan allen zijn oprechten dank voor de me dewerking. Ook aan de heeren jubileum werkers voor het rondbrengen en ophalen van de jubileum-couverts. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleys kwam de K.J.M.V. in vergadering bijeen. Als inleider trad de zen avond op de heer H. E. van den Brule. Na een kort inleidend woord verkrijgt j den heer Brule het woord voor de behan deling van het 1ste sociale onderwerp van het program „De tegenwoordige wanorde in het maatschappelijk leven". Spr. toont aan, hoe de wanorde is ontstaan door de verkeerde beginselen waarop het econo misch leven gebouwd is. Het economisch leven moet berusten op rechtvaardig heid en liefde, zooals dit aangegeven wordt in Quadragesimo Anno. Het econo misch leven moet doortrokken worden van een christelijke geest. Wij zijn thans te veel naar de wereld gekeerd, terwijl wij een voorbeeld moeten zijn voor de Maat schappij. Onze taak is zelf te zijn 100 pet. Katholiek, 1 eekenapostelen in de Katho lieke actie. Spr. besluit zijn prachtige in leiding met een krachtige aansporing om goed Christen te zijn. Een dankbaar ap plaus bekroonde deze mooie inleiding, wel ke ongetwijfeld rijke vruchten af zal wer pen. Hierna volgden enkele mededeelingen o.a. over de an. ledenvergadering op 25 Oct. a.s., betaling contributie en middenstand- cursus. Uit naam der geheele K.J.M.V. be tuigde de voorzitter zijn dank aan den in leider voor zijn kernachtige rede. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 17 Oct. a.s. ces morgen te half tien. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Verzoek van J. P. van Leeuwen om verlaging van rente van de hem van ge meentewege verstrekte gelden. 4. Reclames schoolgeld. 5. Gemeenschappelijke regeling met Alphen aan den Rijn inzake de brand weer. 6. Steun aan land-, vee-, tuinders- en bloembollenbedrijven. 7. Wijziging veld wachtersverordening. 8. Aanbieding be grootingen voor het dienstpaar 1936 en benoeming leden van de commissie voor het onderzoek dezer begrootingen. 9. Vast stelling rekeningen 1934. 10. Praeadvies op een verzoek van den Keuringsdienst van Waren te Leiden. 11. Wijziging der begroo ting voor het dienstpaar 1935. 12. Rond vraag. Winkelweek. Begunstigd door mooi weer en in tegenwoordigheid van een groot aantal nieuwsgierigen had Maandagavond te 7 uur de opening plaats van de Wou- brugsche Winkelweek, welke duurt van 14 26 October as. De winkelweek werd geopend door den burgemeester, den heer H. B. N. Mumsen, waarna de voorzitter der organiseerende vereeniging „Ons Belang" een kort opwek kend woord sprak en den burgemeester dankte voor zijn medewerking. De fees telijkheid werd opgeluisterd door muziek van de plaatselijke harmonie. Na deze opening trok de muziek vereeni ging naar de verschillende deelnemers aan de winkelweek en bracht vroolijke muziek ten gehoore. ^5,%^ 5892 Weg WoubruggeAlphen. De gere construeerde weg in den Vier ambachtspol der is thans van een betonnen wegdek voorzien en tusschen Alphen aan den Rijn en Rijnsaterwoude eveneens van 2 rijwiel paden. In verband hiermede hebben burgemees ter en wethouders gevolg gegeven aan een verzoek om advies van Ged. Staten dezer provincie, om het middengedeelte van dien rijweg te gesloten te verklaren in beide richtingen voor rijtuigen. De fietsers mo gen dus alleen maar gebruik maken van de ter weerszijden van den weg Alphen Rijnsaterwoude aangelegde fietspaden. Een goede maatregel voor veilig verkeer. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Koritsteekterweg. Met de asphaltee- ring van den Kortsteekterweg is dezer da gen aangevangen. Mislukte beplanting. Van de beplan ting met berken-boompjes iangs de Ver lengde Aarkade is niet veel terecht geko men. Eenige honderden berken moesten, omdat zij niet groeiden, worden verwijderd. Binnen enkele dagen zal, naar wij verne men, met een nieuwe beplanting een proef worden genomen. BODEGRAVEN. Propaganda-avond L. T. B. Voor de leden van den L. T. B. werd Maandag 1.1. des avonds te 7.30 uur in het parochiehuis een voordracht met films gegeven door het Landbouwkundig Bureau van de N.V. Vereenigde Kali Maatschappij Amsterdam. De heer A. de Vos, voorz. van den L. T. Bopende deze avond; het verheugde spr. dat de opkomst deze avond zoo schitterend was. Daarna gaf spr. het woord aan den vertegenwoordiger der Kali Maatschappij, die op duidelijke wijze de voordelen en doelmatigheid der kunstmest uiteenzette voor gras en hooiland, vooral ook in deze streek. Daarna werd door hem een leer zame film vertoond n.l. het delven en be reiden van het Kali-zout, dat vooral in dezen crisistijd ook veel goedkooper is. Na deze werden nog 2 komische films op het doek gebracht o.a. „De groote en Ideine boer met zijn aardappelbebesting" en „De vetten magere koeien", eveneens het ver schil van kunstmest en stalmest aantoo- nend. Na afloop dankte de voorz. den spr. voor zijn leerzame avond, de aanwezigen voor hun belangstelling in 't bijz. de geest, adviseur, kap. L. van Teylingen, en sloot op de gewone wijze de vergadering. BOSKOOP. Opening Mica 1935. Maandagmiddag had op het Raadhuis al hier de officieele opening plaats van de Mica. De voorz., de heer J. C. Vermeiden, sprak namens de drie middenstandsorganisaties een woord Van welkom tot den eere-voorz., burgemeester mr. E. P. Verkerk, den secre taris, den heer W. Trapman, wethouder Guldemond, kap. Stroek als adv. der R.-K. Middenstandsorganisatie, den heer Stij- kel, directeur der bedrijven en dames en heeren genoodigden. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur voor de welwillende medewerking om de Mica officieel op het gemeentehuis te openen. Spr. hoopte, dat de „Mica", die over het geheele land ge houden zal worden, zal slagen en verzocht hierna den burgemeester de „Mica" te wil len openen. Gaarne, aldus de burgemeester, voldoe ik aan het tot mij gerichte verzoek om de Middenstands-campagne, welke ditmaal een onderdeel vormt van de landelijke ac tie, met een enkel woord te openen. De angstig snel wisselende omstandighe den eischen, dat wij eiken dag de noodza kelijkheid van ons bestaan kunnen bewij zen. Wat geweest is, is in deze onherroe pelijk voorbij. Wat geeft het mij, dat ik een druk-beklante zaak had in een gezelli ge winkelstraat en nu in letterlijke zin vanuit de hoogte bekeken word? Wie brengt mijn klanten terug, als ik de artikelen niet meer heb, welke men wenscht en weiger mijn conservatisme in te ruilen voor gezonde vooruitstrevendheid? Het is een verheugend verschijnsel, dat de middenstand alle geoorloofde middelen bezigt om de noodzakelijkheid van zijn be staan aan Boskoop te demonstreeren Ik geloof, dat dit lukt, omdat onze Bos- koopsche middenstand iets in zich heeft van de onverzettelijkheid aan het kwee kersras eigen en het al heel vreemd zou zijn, als er van die stalende energie onder de allermoeilijkste omstandigheden op hen geen werking zoude uitgaan. De middenstand van Boskoop kan bij voortduring rekenen op de waardeering van het gemeentebestuur. Waar mogelijk zal ontzent wege geen zwaardere druk worden gelegd dan strikt noodzakelijk is en mocht het mogelijk zijn ter verlichting van druk iets te doen, wat ook verantwoord zou zijn, dan zal het on zerzijds niet nagelaten worden Met de hoop, dat snelle voortgang van provinciale ombouw en nog levend parti culier middenstandsinitiatief wegen en hui zen weer aansluit en de crisis in haar uit werking ook voor u binnen zekere grenzen worde ingeperkt, verklaar ik de Mica te Boskoop voor geopend. De voorz. dankte de burgemeester voor deze openingsrede en gaf hierna het woord aan den oud-voorz., den heer W. Vos, die een beschouwing hield over de noodzake lijkheid der middenstand, vooral op lan delijk gebied. Kap. Stroek als adv. der R.-K. Midden stand juichte toe de hechte en aangena me samenwerking der drie organisaties en sprak de hoop uit, dat deze „Mica" moge slagen. Verschillende sprekers voerden nog het woord en spraken de hoop uit tot het wel slagen van deze actie. De voorz. sprak vervolgens nog een woord van dank tot de verschillende spre kers en dames en heeren genoodigden voor him opkomst, waarna de thee werd geser veerd en men nog eenigen tijd gezellig bij een bleef. HAZERSWOUDE. Landbouw Crisiscentrale. Voor plaat sing van arbeiders met toeslag van de Re geering in de boom-, land- en veeteeltbe drijven is een commissie alhier benoemd, waarin zitting hebben genomen: Voor boomkweekers: de heeren A. War- naar, voor Gemeentebestuur; T. Weselen- burg Kzn., voor werkgevers; T. van Veen, voor werknemers. Voor landbouw: de heeren A. Warnaar, voor Gemeentebestuur; A. van der Lelie, voor werkgever; W. van der Voort, voor werknemers. Voor veeteelt: de heeren C. A. van Dam, voor Gemeentebestuur; A. J. de Jong, voor werkgevers; J. A. van Kampen, voor werknemers. Collecten. De collecte over de maand October voor het plaatselijk crisis-comité heeft opgebracht 103.04, benevens 1 bon voor kruidenierswaren en een bon a 1. en een a 1.50 voor manuacturen. De collecte voor het Roode Kruis heeft alhier opgebracht de som van 18.25. KOUDEKERK. B. V. L. Morgenavond (Woensdag) te half acht, zullen de wekelijksche schiet oefeningen van den Bijz. Vrijw. Landstorm voor het komende winterseizoen weer aan vangen in de O. L. school, alhier. Tot opwekking van een meer geregelde deelname aan die oefeningen, wordt een wisselbeker beschikbaar gesteld terwijl aan het eind van het seizoen de gewone jaar- lij ksche schietwedstrijd zal worden gehou den om prijzen. Er wordt dus op gerekend dat de oefeningen trouw zullen worden bij gewoond. Verloren bankpapier. Bij de gemeente politie zijn inlichtingen te bekomen om trent een 'gevonden bedrag aan bankpa pier. Crisis-comité. De voorloopige bruto- opbrengst van de gehouden bezar ten bate van het plaatselijk Crisis-comité in de vo rige week, bedraagt 1074.09 1/2. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. KJt.O. De Jubileum-actie ten bate van het bouwfonds der K.R.O. heeft opge bracht 55. Wintersche gezelligheid. Zondag 20 October wordt de bibliotheek in het pa tronaat geopend. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. Door den aankoop van ongeveer 100 nieuwe boeken van zeer bekende schrij vers is het aantal boeken gestegen tot on geveer 1000 nummers en kunnen de oude lezers zich weer abonneeeren en wat nieuws te lezen krijgen en de nieuwe lezers kun nen uit de keur der verschillende schrij vers weer gezellig den winter door ko men. De prijs van het lidmaatschap is maar 1 voor het geheele seizoen, waarvoor men elke week 2 boeken kan komen halen. Zij die geen lid wenschen te worden kun nen voor 5 ct. per deel en per week zich vorzien van lectuur. De uitgifte der boeken zal geschieden 's Zondags na de Hoogmis tot 12 uur en 's avonds na het Lof tot 8 uur. ZWAMMERDAM. Geboren: Maria Christina, d. v. Dirk Bitter en Cornelia Hoosbeek. Johanna Catharina, d. v. Johannes van Wijngaar den en Johanna Catharina Koster. Overleden: Teunis van Leeuwen, 57 jr., echtgenoot van Maria van der Velde. Getrouwd: Theodorus van Hevelin gen, jm. 36 j., te Boskoop en Emma Aletta Straver, jd. 32 j. ART. 16 VAN HET VOLKENBONDS HANDVEST. Vraag: Wat is de inhoud van art. 16 van het Volkenbondspact? Antwoord: Art. 16 (het sanctie-arti kel) luidt als volgt: „Indien een lid van den Bond, met in breuk op de in de artt. 12, 13 en 15 om schreven en aanvaarde verplichtingen, overgaat tot oorlog, zal dat ipso facto als een oorlogsdaad tegen alle andere Vol kenbondsleden gelden. Deze verbinden zich terstond alle handels- en financieele be trekkingen met dat lid te verbreken, alle betrekkingen tusschen hun onderdanen en die van den Staat die het verdrag schendt, te verbieden en een einde te maken aan alle financieele, handels- en persoonlijk verkeer tusschen de onderdanen van dien staat en die van eiken anderen staat, on verschillig of hij lid is van den Bond." „In dit geval is de Volkembondsraad ge houden, den betrokken regeeringen aan te bevelen met welke strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht elk Bonds lid heeft bij te dragen tot de gewapende macht,, die de verplichtingen van den Bond heeft te doen eerbiedigen. De Bonds leden beloven elkaar voorts steun bij de uitvoering van de op grond van dit arti kel te treffen economische en financieele maatregelen, om de daarmee gepaard gaan de verliezen en nadeelen tot het minimum te beperken. Zij steunen elkaar evenzeer tegen eiken maatregel, welke de staat, die inbreuk maakte op het Handvest, tegen een hunner neemt. Zij doen al het noodige, om de strijdkrachten van elk Bondslid, dat deelneemt aan een gemeenschappelijk op treden tot het doen eerbiedigen van de Volkenbondsverplichtingen, den doortocht door him gebied te vergemakkelijken. Elk Bondslid dat zich aan kreuking van een in het Handvest omschreven verplich ting schuldig maakt, kan buiten den Voi- kenbouw worden gesloten. Deze uitslui ting wordt door de steun van alle andere in den Volkenbondsraad vertegenwoordi gende Bondsleden uitgesproken." En aan welken kant mag ik de derde haar leggen, meneer?.... 269. Piet en Drein kwamen buiten adem aanhollen. „Sluit j alle uitgangen af', gilde Piet. Het was echter te laat. Het zeemonster bleek reeds over het hek geklommen te zijn. J Dat zag er mooi uit! 270. Op straat heerschte de grootste opgewondenheid. Als een loopend vuurtje ging het door de stad dat het zeemon ster van Nagasaki losgebroken was en in zijn eentje door de stad marcheerde. De drukste straten werden afgezet. Niemand mocht er meer door.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10