DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 TOESPRAAK R. T. M. VAN DER LUGT. Praeses van der Lugt heette vervolgens alle aanwezigen, in het bijzonder de ver schillende gasten van harte welkom en wees er dan op, dat, terwijl overal aan de universiteiten het studentenaantal terug loopt, zoodanig zelfs, dat - bijna alle recto- res magnifici meenden bij hun rectorale oraties dit euvel te moeten bespreken, ter wijl tevens alle stedelijke vereenigingen hun ledenaantal terug zagen gaan, „Sanc- tus Augustinus" met vreugde mag consta- teeren, hoe bij deze inauguratie het aantal geïnaugureerd en met 30% is toegenomen. En al zijn er nog velen geen lid van de katholieke studentenvereeniging, toch ver heugt spr. zich over dezen vooruitgang, omdat hij daarin tevens een bewijs ziet van den vooruitgang van het geheele vereeni- gingsleven, een bewijs ook, dat S. Augus tinus weer een naam heeft. Spr. wijst ver volgens op het verkeerde standpunt der e.g. nihilisten, die meenen de vereeniging niet noodig te hebben en later onsociale wezens dreigen te worden in deze sociale wereld. Spr. wijst ook op het type van den kath. corpsstudent, die niet weet, hoe een neu traal corps niet dat kan geven, waaraan hij als katholiek student behoefte heeft. Spr. zou iets kunnen voelen voor de imeening, dat het goed zou zijn als allen iid waren van 't corps en daar een dispuut ▼ormden om veel goeds te kunnen tot stand brengen, maar gezien de practi- sche onmogelijkheid daarvan is het ge- wenscht solidair te blijven en aaneenge sloten te blijven in één verband. Dit beteekent echter ook weer niet,' dat de kath. vereeniging haar leden wil op sluiten achter een paar walletjes, om ze voor 's werelds bederf of zoo iets te be hoeden, doch integendeel hen wil aan sporen hun katholicisme meer te door leven, hun overtuiging uit te dragen in de andersdenkende wereld. In verband met de ter plaatse gevorm de volkseenheid-conferenties zegt spr., dat direct tot deelname werd besloten, omdat een katholieke stem in deze graag gehoord wordt en mag en moet gehoord worden. Door deze deelname móet de katholieke student ervoor zorgen, dat hem niet langer het verwijt kan treffen, dat hij zich in een glazen huisje opsluit. De organisatie in een katholieke vereeniging geschiedt uitslui tend om gezamenlijk het katholiek geloof beter te beleven en te verdiepen, waaruit als vanzelf de plicht voert, deze overtui ging uit te dragen. Met den wensch, dat de katholieke stu denten waardig hun eigen gang* zullen blijven gaan, besluit spr., dat zij aldus een apostolaat zullen uitoefenen, niet direct van bekeering, maar van verduidelijking van anderer inzicht met wegneming van onnoodig vooroordeel. Spr. hoopte, dat de - nieuwe leden van Augustinus in hun stu dententijd dezen weg zullen bewandelen. (Applaus). Nadat vervolgens op de gebruikelijke wijze de plechtige inauguratie der nieuwe Augustijnen had plaats gehad, was het woord aan Mr. Marohant, die door praeses van der Lugt met enkele woorden werd ingeleid. REDE Mr. H. P. MARCHANT. Mr. Marchant zeide bij de inleiding tot zijn rede zich te hebben afgevraagd of een feestrede hier wel op zijn plaats was, want ellende heerscht in onzen tijd alom. Van de beschaving, in den zin van de vor deringen van wetenschapen techniek heeft de menschheid altijd groote voordee- len en vooruitgang verwacht. Nu zijn die vorderingen gekomen, het verkeer gaat zoo snel, dat alle afstanden wegvallen. De machine' .neemt steeds meer werk van de menschenhanden over, deze beschaving is tot volken doorgedrongen, die zich tot voor kort daarvan niet bewust waren. En toch is het gevolg ellende. Hoe dat gekomen is? Door twee directe economische gevolgen bovenal. Vooreerst zijn in een industrie, die op deze vorderingen nog niet kon wor den gebaseerd, reusachtige kapitalen vast gelegd, die met de omzetting onproductief zijn geworden en afsterven. In de tweede plaats hebben de volken met 'n nieuwe be schaving hun eigen voorziening ter hand genomen, welke vroeger door de volken der oude beschaving werd behartigd. Zoo liepen de zaken vast en nu wreekt zich het feit, dat de geestelijke beschaving met die andere geen gelijken tred heeft ge houden. De menschheid voelt zichzelf niet als één gezin, als één gemeenschap, waar van de leden elkander noodig hebben en voor elkander moeten zorgen. Daar is een volk, dat zegt: ik ben veel beschaafder dan gij, ander volk. Ik ben christelijk, ik leef onder goede wetten en gij houdt slaven. Ik zal u dwingen mijn beschaving te aanvaarden. En dit volk, dit superieure, gaat aan het inferieure zijn be schaving brengen door het te bewerken met stikgassen en zoutzuur.... Zoo wordt het hoe langer hoe erger. Intusschen zijn de eerste vruchten deze, dat er geen werk is en dat er ondanks of door den overvloed honger wordt geleden. Zich tot de nieuwe Augustijnen wen dend, zegt spr., dat er zijn, die studeeren alleen om de studie, om daarmee wijsheid te bereiken, die men aan anderen kan meedeelen, zooals b.v. in een klooster. Maar de studenten hier studeeren ook om een maatschappelijk doel te bereiken. Onder de afgestudeerden zijn er echter maar al te veel, die niet aan den slag kun nen komen en deze gaan zelfs die reserve vormen van intellectueele desperado's, wien elke verandering welkom is. Onder deze omstandigheden duiken er altijd staatkundige uitvinders op, die dikwijls tijdelijk succes hebben gehad. Ook nu zijn er, die beweren, dat Nederland niet mag deelnemen aan de actie van den Volken bond, omdat verschillende volken, die lid zijn van den Volkenbond, vroeger zelf eigenrichting hebben gepleegd met wapen geweld. Het is duidelijk, dat deze moti veering eiken vooruitgang in de interna tionale samenleving uitsluit. Wie beweert, dat hij ruimte noodig heeft, moet vrij zijn om met wapengeweld en wat voor wa pengeweld! zich die ruimte te banen. Men wil ook Nederland wapenen om aan de vreemde grijpvogels schrik in te boe zemen. Men wil in Nederland een dictato riaal regime vestigen en dit zal ons dan sterk gewapend naar een betere toekomst leiden. Van een Volkenbond wil een dicta tor echter niets hooren, want daar heeft hy maar last van. En toch vinden waandenkbeelden als deze toejuiching, omdat zij iets anders brengen dan wij hebben. En erger kan het toch niet.... Ja, men schijnt één toestand erger te vinden: het is het communistische bolsjewisme en men beroemt zich erop, dat wij daarvoor zijn bewaard. Gesteld eens, dat dit werkelijk aldus zou zijn, dan is spr. toch van meening, dat het bolwerk geen haar beter is. Het eenige verschil ligt in den naam van den executant. En voor wie de geestelijke belangen vooropstaan, zou het 'heidendom van den een bezwaar lijk sterker bekoring hebben dan dat van den ander. Als men van de menschen, aan wie Christus zijn leer is komen brengen, 'n stamboek gaat aanleggen en men zelfs tot nog verdere uitwassen afdaalt, dan is 't toch wel ver gekomen. Neen, wie van oor deel is, dat 't hakenkruis 't Kruis van Gol gotha moet vervangen, hem kan spr. niet meer paaien met de verzekering, dat hij aldus van het communistische bolsje wisme kan vrij blijven. En als dan nog, precies als bij de bolsjewieken, voor den rechter hoogste maatstaf is het belang van het regime in plaats van het recht eener op christelijke grondslagen gebouwde wet, dan dienen wij ons tegen beide gewapend te houden. Hier is telkens de duivel in op- marsch. De duivel komt nooit zonder uiter lijke bekoring. Dat moeten de desperado's begrijpen. Deze feiten hebben spr. lang bezwaard en bezwaren hem nog en hij vraagt zich af, of er niet een steun te vinden was, om hun, die moedeloos werden en wanhopig, niet een doffe berusting, maar levensmoed en levensblijheid, een geestelijk perspectief te schenken? Spr. weidt er dan in den breede over uit, hoe de katholieken in het bezit zijn van een dergelijk perspectief, omdat zij ge- looven aan het eeuwige leven. In onze dagen is er werkloosheid, maar in werkelijkheid is er meer te doen dan ooit, want in werkelijkheid heeft God de leden, elk in het bijzonder, een plaats ge geven in het Lichaam van Christus, zoo als het Hem heeft behaagd. Ieder heeft zijn taak en niemand is teveel, want er is nood, nood aan leekenapostelen. Temeer aan leekenapostelen, die in welk vak ook, wetenschappelijk zijn voorbereid. Zich tot zijn hoorders richtend, zegt spr., dat het een voorrecht is hier student te kunnen zijn, maar een veel grooter voor recht is het katholiek te zijn. Dat heeft spr. zelf ervaren. Ons geloof geeft ons de kracht, ernstig te zijn zonder zuur te wor den of zwaarmoedig, om vol levensblij heid te zijn waar een ander den moed laat zakken. Er zijn er, die meenen, dat de katholieke studenten by anderen ten achter staan en in de toekomst zullen achterstaan blijven, omdat zij katholiek zijn. Dat zullen zij hier ervaren, want, naar spr. vernam, zou een Leidsch hoogleeraar dezer dagen bij het opgeven van een wetenschappelijk werk tot zijn studenten hebben gezegd, dat dit werk weliswaar door een katholiek was geschreven, maar dat hij het niette min ter bestudeering kon aanbevelen. Het was geen theologisch werk; de hoogleeraar beweegt zich op wat men pleegt te noe men neutraal terrein, als hij maar blijft bij zijn vak. Spr. durfde daarom veilig vaststellen: indien deze hoogleeraar van het katho licisme en van de verhouding tusschen Ge loof en Wetenschap iets had geweten, zou hij de opmerking achterwege hebben ge laten. De verklaring van deze meening is vol gens spr. te zoeken in de onder niet-katho- lieken gangbare meening, dat de katholiek uit hoofde van zijn geloofsovertuiging in tellectueel en wetenschappelijk minder waardig is. Dat wil zeggen minder waard dan degene, wien het licht is opgegaan van het protestantisme .of van het onge loof. De eerste taak van de katholieke stu denten aan een neutrale universiteit is an dersdenkenden van die dwaling trachten te genezen. Zij moeten er niet op uit zijn om zieltjes te winnen, maar zij zullen wel gelegenheid hebben om duidelijk te ma ken, dat onder andersdenkende bedenke lijk veel misverstand heerscht en onwe tendheid omtrent het katholicisme. Zelfs onder hoogleeraren. De wetenschap, die haar taak begrijpt, kan niet een bepaald terrein, waarop on derzoek moet plaats hebben om de waar heid te naderen, welbewust buiten haar onderzoek laten. Veel minder kan hij, die dit toch heeft gedaan, zich een oordeel aan matigen over hetgeen hij niet heeft onder zocht. Hiermede is het standpunt veroor deeld van hen, die buiten hun onderzoek en buiten hun denken laten al hetgeen bovenzinnelijk is. Wel verre, dat in het bovenzinnelijke de rede onmachtig zou we zen, voert zij ons tot het geloof. De hulp middelen van den menschelijken geest moet men nimmer en nergens op non-acti viteit stellen. Als men van de katholieken beweert, dat zij van dezen regel afwijken, waar zij het leergezag van den Paus aan vaarden, dan is dat een vergissing, voort gekomen uit het vrije onderzoek. De his torie van het christendom doet dit dade lijk begrijpen. Het leergezag der katholieke kerk zoekt men tevergeefs bij de protestanten. Men zou trouwens niet weten waar jnen de waarheid zou moeten vinden. Zij, die den weg zijn gegaan van de katholieke kerk I af, zijn een weg omlaag gegaan, naar be- neden en niet omhoog en htm gids is niet geweest de kostelijke gave van God, de rede. Spr betoogde verder, dat het gelukkig was, dat ook aan de rijksuniversiteit ka tholieke studenten blijven studeeren, maar dat het goed en noodzakelijk is, dat zij een eigen vereenigingspunt en een eigen huis hebben,1 want aldus loopen zij geen ge vaar te vergeten, dat zij katholiek zijn door volledige geestelijke assimilatie aan anderen met wie zij dagelijks omgaan, maar dit moet vooral niet tot gevolg heb ben, dat zij die anderen mijden. Dat zou niet goed zijn voor hen noch voor de an deren. Daarom blijft het noodig, dat de stu dent zich behalve in zijn vak ook verdiept in het wezen van het katholiek geloof, dat hij vraagt wat hem niet duidelijk is. Deze vragen leveren niet het bewijs van onze kerheid of van twijfel, doch getuigen in tegendeel van een actief geloofsleven. Als men in dit verband spr. vroeg, waar om zoo weinig belangstelling wordt ge toond voor het protestantisme, dan stelt hij hier tegenover de vraag: waar is het protestantsche Schild, zooals wij katholie ken hebben? Wie toch op het vragenbu- reau van het protestantisme moet wezen, moet zich tot talrijke bureaux richten. En als hij dan antwoord heeft, zal het hem groen en geel voor de oogen worden. Tenslotte wyst spr. er nog op, dat wat katholiek is, niet wordt gelezen, omdat zulks wel eens zou kunnen leiden tot ka tholiek worden! Het is een stand punt, doch wie het inneemt, moet zich niet boven den katholiek willen verheffen als geestelijk superieur. Spr. besluit dan met den raad: onderzoekt alle dingen doch behoudt het goede. (Applaus). Nadat praeses van der Lugt mr. Mar chant hartelijk had dank gezegd voor zijn begeesterende rede, volgde tot slot de uit reiking van avunculaats-insignes aan de oud-bestuursleden, natuurlijk vergezeld van de gebruikelijke speeches. INAUGITREELE REDE PROF. DR. P. N. VAN EYCK.. De inaugureele rede van prof. dr. P. N. van Eek, benoemd hoogleeraar in de Ne- derlandsche Letteren, is nader vastgesteld op Vrijdag 8 November des middags 4 uur in het groot-auditorium der Universiteit. LEIDSCH CRISIS-COMITé. De 3 October-collecten. Het Crisis-Comité bericht, dat de collec ten, gehouden op 2 en 3 October, tezamen met giften per giro ontvangen, in totaal be dragen hebben 1901.71. Aan hen, die nog verzuimd hebben eene bijdrage te geven, wordt verzocht dit als nog te doen op postrekening Nr. 188690. DE UTRECHTSCHE BRUG. De nieuwe Utrechtsche brug tusschen de Plantage en Hooge Rijndijk is zoo goed als gereed. Hier is een prachtige verkeersver- betering tot stand gekomen, welke eerst ten volle tot haar recht zal komen als de nieu we weg naar het gedempte Levendaal ge reed zal zijn. De stadstram, die tijdens den nieuwbouw van de brug niet verder kon rijden dan tot het einde der Plantage zal vanaf morgen weer haar geheele traject tot het eind op den Hooge Rijndijk kun nen rijden. TOONEEL. FRITZ HIRSCH OPERETTE. „Alles für mein Madschen". De Abonnementsvoorstellingen volgen elkaar in „Strum und Drang" op; gisteren was het reeds de tweede van de reeks van acht. De abonné's zullen er echter geen spijt van gehad hebben, want het was Fritz Hirsch met zijn gezelschap, die een avond van vroolijke kunst bracht en tevens van van de gelegenheid gebruik maakte om zijn trouwen medewerker Paul Harden zijn 25-jarigen tooneelloopbaan te doen vieren in de Sleutelstad. De operette, welke werd opgevoerd, was het reeds van opvoeringen elders bekende „Alles für mein Madschen", een operette, die niet de sterkste is van de vele Fritz Hirsch-Operettes, welke wij reeds in Lei den zagen. Het eigenlijke gegeven is vrij mager: Cavalliere di Torelli is een knap ruiter en tevens een onverbeterlijke don Juan. Ma rietta, prinses van Ravarna, wil hem eens een lesje geven en maakt het plan, al le operette-prinsessen komen op een derge lijk idee om zich als sinaasappelenver koopster te vermommen en haar begeleider markies Paolo Arancini als gewoon man van de straat. Voordat zij echter als zoo danig vermomd de „Herren reiterclub" binnendringt, is het plannetje al uitgelekt, dank zij den piccolo, en worden een echte sinaasappelenverkoopster, die toevallig ook Marietto heet, met haar Nicolo (Paul Har den) voor de prinses en den markies aan gezien Komische situaties volgen, dan de ontmaskering en ten slotte vallen de gelie ven in eikaars armen. Dit weinig oorspronkelijke en magere gegeven, heeft veel vulsel noodig en als de operette alles bijeen genomen toch nog ge slaagd mag heeten, dan komt de eer daar van bijna geheel toe aan de onnavolgba re wijze waarop het Fritz Hirsch Gezel schap stemming weet te maken en aan den heerlijken „Schwung" die elk der operet tes van dit gezelschap kenmerkt. Paul Harden, de jubilaris, had hier weer echt een kolfje naar zijn hand in den rol van Nicolo, die een avond markies is; hij kon zijn blunders slaan en zijn liedjes zin gen tezamen met Hilde Harmath als de echte sinaasappelenverkoopster en pseu- do-prinses. Hoewel Fritz Hirsch voortdurend be weerde, dat dit „keine Rolle für ihm" was, was het publiek toch zeer met zijn „creatie" van markies ingenomen. Claire Clairy zorgde als piccolo natuur lijk weer voor een klein maar zeer vroo- lijk nootje, gesecondeerd door haar tegen pool der langen Arpad Latabar. Twee nieuwe gezichten zagen wij in Eman Silten, als di Torelli en Martha Wag ner als prinses van Lavarna, beiden een goede versterking vormend van het gezel schap. Na afloop van de voorstelling betrad prof. mr. E. M. Meyers het tooneel om Paul Harden namens het Schouwburgbe stuur te huldigen. Spr. heeft zulke toespra ken reeds vele malen gehouden, maar thans is het echt een „Rolle für mich", verklaart hij met Fritz Hirsch. Spr. huldigde den jubilaris omdat hij het publiek steeds weer kan doen lachen in die echte opgewekte stemming, die eigen is aan de Weensche operette. Het geheim van het succes van het Fritz Hirsch Gezelschap zag hij in den sterken band, die zeldzaam is in zulk een gezelschap. Men zegt wel eens, dat Leiden een stad is met een koele bevolking, natte straten en droge professoren. Afgezien van de mogelijkheid, dat de jubilaris wel eens droge Leidsche straten en natte professoren heeft gezien, heeft hij toch zeker van de koelheid der Leidsche bevolking nooit iets kunnen merken. Als herinnering aan Leiden bopd spr. hem een tweetal prenten van oud-Leiden aan alsmede een krans. Ook de Schouwburgcommissie van het L. S. C. bood een krans aan, waarna nog een krans werd aangedragen. Aldus staande te midden zijner lauweren dankte Paul Harden met eenige woorden en besloot zijn toespraak met een toepas selijk versje in het Hollandsch, wat zeer in den smaak viel. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Oct. Vee. Totale aan voer 5292 stuks, 139 paarden, 2146 magere runderen, 918 vette runderen, 170 vette kalveren, 549 graskalveren, 908 nuchtere kalveren, 526 schapen en ilammeren. 2 var kens, 43 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 48, 44 en 2832 cent, vette os sen 46, 42 en 3436 cent, stieren 44, 40, en 3436 cent, vette kalveren 75, 65 en 4045 cent, schapen 40, 38 en 32 cent, lammeren 39, 37 en 32 cent, graskalveren 38 en 30 cent, nuchtere kalveren 2720 cent, slacht- paarden 40, 36 en 32 cent. Prijzen per stuk: schapen f 191510, lammeren f 128, nuchtere slachtkalveren f 754, nuchtere fokkalveren f 15128, slachtpaarden f 160 12090, werkpaarden f 25014080, hit ten f 1007060, stieren f 200150100, kalfkoeien f 19514595, melkkoeien f 205 14590, vaarzen f 1107560, pinken f 8570—60, graskalveren f 302014. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, hhandel traag, prijzen koeien als vorige week, ossen als gisteren, prima koe 52, os 48. Stieren, aanvoer korter, han del matig, prijzen iets hooger. Vette kalve ren, aanvoer als vorige week, handel tame lijk, prijze als gisteren, prima 80 cent, Scha pen en lammeren, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen iets minder. Nuchtere slacht en fokkalveren, aanvoer iets ruimer, handel relijk, prijzen v. d. fok overanderd, v. d. slacht iets lager, paarden, aanvoer korter, handel stil, prijzen stabiel, late kwaliteit iets lager, kwaliteit iets lager, tweede kwa liteit stabiel, 3de kwaliteit iets hooger. Kalf- en melkkoeien, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel kalm, prijzen kalfkoeien prijshoudend, melkkoeien iets stijver. Vaar zen en Pinken, aanvoer groot, handel slee- pend, prijzen iets duurder. Graskalveren, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 14 October. Buitenl. Gra nen. Stemming flauw. Rogge 74-75 kg. Bahia Blanca, oude oogst disponibel f 8.45, 74-75 kg. Bahia Blanca nieuwe oogst f 3.40, 74-75 kg. Pool- sche disponibel f 7.55, 74-74 kg. Poolsche gedenatuleerd disp. f 4.65, 73-74 kg. Li- tausche disp. f 7:60, 73-74 kg. Litausohe ge- denalueerd disp. f 4.70. Gerst 71-72 kg. La Plata aangekomen f 112 68-69 kg. La Plata disponibel f 111, 69-70 kg. La Plata stoomend f 110, 64-65 kg. Zuid-Russische aangekomen f 106.50 106, 6465 kg. Zuid-Russische stoomend 106.—. Mais per 2000 kg. Gele La Plata dispo nibel f 98.55098, gele La Plata stoomend 98, La Plata cinquantine disp. f 103, La Plata cinquantine stoomend f '103, witte Zuid-Russische disp. f 101. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Gerst: chevalier f 5.005.80. Erwten, kleine groene f 8.009.10. Schokker erwten f 811. Bruine boonen f 1415, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 14 Oct. Buitenl. Granen Mais La Plata gele, aangekomen, ver wacht 19 Oct. per Zaanland, 4 Nov. per Eemland en per Jevington Court, 10 Nov. per Galvin, 16 Nov. per Salland en 30 Nov. per Montferland, alsmede ladend per Southgate f 98. Gerst La Plata 6465 verwacht 4 Nov. per Jevington Court 108. Lijnkoeken N. Amerikaansche disponi bel, boord-spoorvrij f 6.40. Binnenl. Granen. Rogge f 6.507.00, Chevaliergerst f 5.005.25, wintergerst f 4.505.00, haver f 6.506.75, duiveboo- nen f 8.509.00, paardeboonen f 5.255.75, groene erwten f 89, vale erwten f 14 16.50, alles per 100 kg. Karwijzaad f 11 11.25, en blauw maanzaad f 9.009.75 per 50 kg. DEN HAAG, 14 Oct. Haagsche Veiling. Appelen: Ster 515, Goudreinet 4.5014, Provincialen le 79,50, 2e 24; Benderzoet 3.507.00, Bellefleur 25.50; Cox Oranje Pippeling 1317; Lentsche Roodjes 57; Uilen 34; Gron. Kroon 47; Kaf appel 2.50 5.00; Princes Noble 36; Ossekoppen 58; Miss Cavel 612; Present of England 67; Peren: IJsbouten 56; Min. Dr. Lu cius 46; Winterjannen 36; BI. Bezie 34; Joden peer 57; Doyenné de Com- mice 2123; Nouveau Poiteau 4.5010.00; Leghiponts 722; Beurré Clairgeau le 13 17; 2e 47; idem d'Anjou 1015, St. German 3.504.50; Wintervijgen 45; Maagdeperen 411; Giezemannen 79; Comtesse de Paris 45, Herfstpeer 45. Maiskolven: 3.303.50 p. stuk. Overige prij zen per kg. ALPHEN ad. RIJN, 14 Oct. Groenten- veiling. Per 100 kg.: spinazie f 8.2018.50, heerenboonen f 12.0015.30, snijboonen f 20 35, postelein f 12.6013.10, uien f 2.30 2.70, per 100 bos: radijs f 3.40, selderie f 0.201.00, peen f 4.008.20, kroten f 2.30 3.00, andijvie f 0.602.10, per 100 stuks: bloemkool I f 610, idem II f 25, savoije- kool f 6.00—9.20, roodekool f 4.10—10.00,- wittekool f 5.207.20, meloenen f 811. BOSKOOP, 14 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1016 cent, Marcel Rouyer 1015 cent, Hadley 2050 cent, Claudius Pernet 30 52 cent, Columbia 1025 cent. Butterfly 13 30 cent, Mac. Keiler 1017 cent, Wilh. Kordes 1532 cent, Mme Jules Bouché 1525 cent, Rosalandia 1830 cent, Florex 2035 cent, Phoebe 2540 cent, Wendland 5081 cent, Chas. P. Kilham 1220 cent, Edith Helen 3065 cent, Aug. Noack 10 25 cent, Else Poulsen 2038 cent, Gloria Mundi 4060 cent, Kraus 6085 cent, In- gar Ohlson 3045 cent, Briarcliff 2035 cent, Ellen Poulsen 1525 cent, Hoover 15 25 cent, Chrysanten, grootbloemig f 70 120, idem tros 1015 cent, Asparagus 12 20 cent, Physalis Franchetti 1018 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.201.50, Cle matis l'Azurstem f 1.10, Tritoma 48 cent, Peurettia 40—60 cent. ROELOFARENDSVEEN, 14 Oct. Groen- tenveiling. Druiven 89 cent per pond, tomaten A 4065 cent, B. 6085 cent, C 3840 cent per bak van 25 pond, andijvie f 1.30—1.40, sla f 0.60—5.20. per 100 krop, kassnijboonen f 2.052.65, idem stek f 1.65 1.95 per 10 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 14 Oct. Groenten- veiling. Per 100 stuks: Bloemkool I f 7.60 13.80, idem II f 1.705.40, roodekool f 10 12.10, gelekool f 10.5012.50, groenekool f 3.305.10, bospeen f 4.207.10, per 100 kg.: Eigenheimers f 1.70—3.60, Drielingen f 1.20—1.40, uien f 1.70—2.30, peen f 4.60— 6.70. VINKEVEEN, 14 Oct. Groentenveiling. Kassnijboonen le soort 2730 cent, 2e soort 1620 cent, kasspekboonen 21 cent per kg., tomaten 14 cent per pond, bloemkool 2 13 cent per stuk, kropsla 530 cent per 10 krop, postelein 1011 cent per kg., bleek- selderie 37 cent per struik, peen 28 cent per bos, witte kool 1214 cent per stuk, andijvie 520 cent per 10 stronk. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 267.'s Avonds lazen Drein en Piet in de krant dat ze 268. Den volgenden dag gebeurde er iets vreeselijks. Het beiden benoemd waren tot eerelid van het natuurkundig zeemonster was losgebroken. Radeloos holde de directeur genootschap, doordat ze alle moeilijkheden en gevaren zoo van den dierentuin de deur uit om het béést te zoeken. Aan dapper hadden doorstaan. Gelukkig lachend keken beiden Piet en Drein werd een telegram gezonden, elkaar aan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7