STADS NIEUWS DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 l HET ONGELUK OP DEN WEG DELFT—ROTTERDAM. Tweede slachtoffer overleden. De 44-jairige Kbnings, expediteur te Rot terdam, dde bij het verkeersongeval, gis teravond op den Nieuwen Rijksweg Delft Rotterdam, onder de gemeente Pijnacker, ernstige verwondingen bekwam, is heden ochtend in het Gasthuis te Delft overleden. QROOTE BOERDERIJBRAND. Gisteravond is brand ontstaan in' de boer derij van den heer Th. Dijkmans te So- mereneind. Schuur en stalling stonden reeds spoedig in lichter laaie en brandden geheel uit. Het woonhuis, dat door een brandmuur van de stallen gescheiden is, kon behouden blijven. Behalve de geheele oogst ward een aan tal landbouwwerktuigen door het vuur vernield. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Vermoed wordt, dat de brand moet wor den toegeschreven aan het spelen met lu cifers door kinderen De schade wordt door verzekering ge dekt. TELEGRAMMEN NIEUWE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN NOORD-MEXICO. Twee steden in handen der rebellen. NOGALES, 15 October. (A. N. P.). De revolutionaire beweging, die maandenlang in de steden en in de landbouwdistricten van Noord Mexico heeft gesluimerd, is thans weer tot uitbarsting gekomen. Naar verluidt bevinden de steden Santa Ana en Magdelena zich in handen der rebellen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN, Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde de hee- ren A. F. B. Noordhoek Hegt, Den Haag, C. J. Kerkhof, Merxem (België). VIJFDE R.K. ONDER WIJZERSDAG Pater Henricus over „De Kath. onderwijzer en onze tijd" Vandaag werd in de Stadsgehoorzaal al hier de vijfde Katholieke Onderwijzersdag gehouden, georganiseerd, door de afdeelin- gen Leiden en Omstreken en Hillegom der St. Augustinjusvereemging in het Bisdom Haarlem. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis in de Hartebrugkerk, opgedragen door den zeereerw. hooggel. heer prof. P. J. M. Heskes, adviseur der afd. Leiden en Omstreken. De belangstelling van het Katholiek on derwijzend personeel was hier zeer groot. Te ruim half elf ving in de Stadsgehoor zaal de ochtendbijeenkomst aan, nadat te voren de aanwezigen zich hadden kunnen vergewissen wat de diverse stands der ten toonstelling, welke in de vestibule en in de 'zaal waren aangericht, aan nieuws brachten omtrent de talrijke leermiddelen, welke een moederne, goed geoutilleerde school ten dienste staan. De ochtendbijeenkomst werd o.m. bijge woond door deken A. H. J. M. Homulle, pastoor Th. M. Beukers, pastoor Smits en pastoor Ign. Smeets, rector R. J. J. Reynen, voorz. van het schoolbestuur hier ter ste de, pastoor v. Leeuwen uit Hazerswoude en pastoor Floor uit Stomp wijk; verder den hoofdinspecteur in de 2e inspectie, den heer v. Nes, alsmede den inspecteur uit de inspectie. Haarlem, den heer v. d. Weyer, alsmede de heeren dr. Zijerveld en dr. in t Veld, vertegenwoordigers van de offi- cieele schoolartsendienstèn in de distric ten Leiden en Hillegom en den heer Rem merswaal, afgevaardigde van de Dioc. Ver- eeniging van Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. OPENINGSREDE H. G. DE BOER. De heer H. G. de Boer, voorz. van het co mité, sprak aan het begin der vergadering de volgende openingsrede uit: Voor de vijfde maal is het voor de Be sturen der afdeelingen Hillegom en Lei den, tot wier tolk ik mij maak, een genoe gen u welkom te heeten op onzen Onder wijzersdag, die het eerste, lustrum moet volmaken. En ook ditmaal verheugen we ons over de overgroote deelname, want nimmer is de belangstelling zoo groot geweest. Wij zien daarin een hernieuwd bewijs, dat de zorgelijkheid der tijden de waardeering dei- ideale goederen niet heeft uitgeschakeld. U behoeft het niet gezegd te worden, dat onze onder wij zersdagen meer bedoelen dan een eendaagsche onderbreking van het schoolleven. Wij willen ze zien, als een der gelegenheden par excellence, die het saam- hoorigheidsgevoel versterken, die ons door dringen van onze plichten als Katholieke Nederlandsche onderwijzers, die een moge lijk smeulende liefde voor onze taak po gen te doen uitlaaien tot enthousisme. Dat hebben wij noodig. Meer dan om gekeerd evenredig met de getalsverminde ring van oqis corps is de verzwaring van onze taak. Vergrooting der klassen, straks beperking in de leermiddelen, moeilijker kinderen als gevolg van zwaarder economi sche omstandigheden der ouders, dat alles werkt deprimeerend. Tegenover dit alles staan ook de licht zijden van ons vak. Daaronder reken ik op dé eerste plaats het veranderend inzicht in de beteekenis der opvoeding. Wat bereikt kan wonden door de opvoeding, is een oude strijdvraag. De rationalistische wijsbegeer te der 18e eeuw en de op haar steunende paedagogiek geloofden in de almacht der opvoeding; het bestaan van endogene facto ren in het kind werd ontkend. Met een nooit gekend optimisme zijn de Auf-kla- ruingspaedagogen aan het opvoeden geto gen. Daartegenover stond de opvatting van de algeheele bedorvenheid der menschelijke natuur en de verzwakking van alle geeste lijke functies, een opvatting die diametraal staat tegenover het optimisme der zoojuist genoemde. Wij, Katholieken, zijn ons bewust van het bestaan en de beteekenis der erfzon de, erkennen de deels remmende werking van allerlei endogene en exogene factoren buiten den opvoeder om. Wij zijn ons be wust, welke verzwaring dit geeft aan onze taak, een verzwaring, die pessimisten en wankelmoedigen bovendien tot een obses sie wordt, als ze te veel abstraheeren van de werking der genade. Daarnaast staat evenwel het feit, dat de contemporaine gesohiedenis ons allerdui delijkst aanwijst, hoe het mogelijk is, vol ken en volksgroepen in een bepaalde rich ting te leiden, al naar een domineerende persoonlijkheid het stempel van zijn geest gelieft te drukken op het opvoedingswerk. En dit betreft niet enkele de bewuste lei ding van volwassenen, maar ook van onvol wassen en. Het bolsjewistisch opvoedings systeem in Rusland, het fascistisch in Italië, het nationaal-socialistisch in Duitschland hebben ook in de school een geestesgesteld heid onder de opgroeiende jeugd aange kweekt als gewenscht wordt door de lei dende figuren in verschillende landen. Ik beoordeel resp. veroordeel deze stelsels nu niet. Ik wenschte u slechts te doordringen van de waarheid, dat in onze dagen meer dan ooit is duidelijk geworden, hoe een con sequent doorgevoerd opvoedingsstelsel, steunende op scherp omlijnende doeleinden, tot een maximaal rendement geleid heeft. De macht der opvoeding is niet gering. De persoon van den opvoeder en de opvoe dingsmiddelen beïnvloeden sterk het re sultaat. Welnu, onze onder wijzersdagen trachten ons steeds meer van waarheden als deze te doordringen. Deze dag geeft door het te behandelen onderwerp een visie op de taak van den onderwijzer. De didactische kant van het probleem wordt belicht door de leermidde len-expositie. Er is in onzen tijd bemoediging voor ons als we zien, dat anderen hun idealen kun nen verwezenlijken, niet om het door hen bereikte resultaat, dan wel om het feit, dat de opvoeding een macht beteekent. De Nederlandsche Katholieke onderwij zers zijn ook katholieke Nederlanders. Mo ge ons opvoedingsideaal, culmineerend in 's menschen einddoel, maar insluitend diens levenstaak, in een land, dat zoo ontzagge lijk veel voor heeft op andere landen, door dezen vijfden onderwijzersdag ons helder der voor den geest staan, ons warmer be zielen en ons aanzetten tot een krachtig streven om het gewilde te bereiken. Spr. heet vervolgens de verschillende ge- noodigden van harte welkom en beveelt van harte een bezoek aan de expositie in de zaal en vestibule aan. Na het inleiden van den spreker, ver kreeg de weleerw. pater Henricus, O.Cap., het woord. REDE PATER HENRICUS. Spr. ving zijn inleiding aan met de ver deeling van zijn onderwerp in vier ge dachten: het kind, de sfeer, de onderwijzer en het'tijdig onderwijs. Het begrip kind wordt door spr. in al lerlei vorm ontleed, naar oorsprong, aan leg en temperament, naar argeloosheid en onschuld. Voor ieder kind geldt echter, dat het een object is van drager van heilige rechten, vooral omdat het hulpeloos is. De onder wijzer heeft dat kind voor zich: misschien een aspirant-sjappie of een genie, mis schien een aspirant boef of een heilige. Tenslotte is dat kind, geloovig bezien, een kapelletje, waarin de H. Geest leeft. Is het kind slechter dan vroeger? In 'n enkel opzicht misschien wel, in 't alge meen echter niet, alleen is de sfeer waar in het leeft, minder goed dan b.v. 50 of 100 jaar geleden. God is een boeman, en boemannen be staan niet, de Tien Geboden zijn kluis ters, gezagsdragers zijn remmen. Dat is 'n huidig tijdsbeeld en in die sfeer moet het kind opgroeien. Onze huidige maatschappij is niet meer ingesteld theo-centrisch, doch antropo centrisch, Spr. verklaart de verschillende levensopvattingen van het huidge mensch- dom, dat in God gelopft voorzoover het slechts voordeel brengt. Naast die ver schillende nuance staan we tegenwoordig in een tijd van sterk anti-clericalisme. Daar komt een groote streving, ook in ons land van kerkelijke katholiscisme, voorge staan door Hitier en consorten. Het leven is vernaturaliseerd, vermaterialiseerd en verpragmatiseerd. Er is vandaag een ga pende holheid in het leven, een grijpend tasten naar iets wat men niet kan begrij pen. De onderwijzer is de vertrouwensper soon van ouders en Kerk. Dat mag niet vergeten worden, want de onderwijzer is er voor het kind, het kind voor den onder wijzer. Dat beteekent zorg voor het kind met contact tusschen ouders en kind. De onderwijzer moet familiaal opvoeden, Kerksch opvoeden. Het familieleven moet hersteld en de katholieke onderwijzer moet zorgen voor' opvoeding tot katho lieke staatsburgers. Hij heeft noodig een dosis parate kennis, maar hij wacht zich tevens een eruditie-machine te zijn. Hij moet niet alleen zorgen voor scholing, maar ook voor vorming. Waar zijn taak soms taai moet zijn, moet hij zorgen voor de noodige vitaliteit. Gods liefde moet hem waakzaamheid en edelmoedigheid bijbren gen. Geen enkel onderwijzer moge iets hebben van ambtenaar om den broode, die zijn diensturen telt. Christus, de groote paedagoog, gaf zijn kracht, zijn gezond heid en zijn leven. Naar dat voorbeeld dient de onderwijzer zijn taak op te vat ten. De onderwijzer moet zich respect weten te veroveren in dezen tijd van gezagson dermijning door ernst in levensopgewekt heid, door wijsheid in warme belangstel ling voor wat het kind interesseert, door voorzichtigheid en zelfsbedwang. Men winne vertrouwen door zachtmoedigheid en geduld, door te bannen alle norschheid en bitterheid. Het katholiek onderwijs beteekent niet het onderwijs met katholicisme erbij, doch het onderwijs van katholicisme doortrok ken. Niet de sterke geest, doch het zwakke hart verzwakt in den godsdienst. Men moet het kind bewust militant katholiek maken zonder fanatisme. Men moet het kind vertrouwd maken met het Roomsche Rome, het centrum van de eenig alge- meene wereld-internationale. 'n Nieuwe maatschappij beteekent 'n nieuwe structuur van nieuwe menschen. Het kind moet opgevoed worden tot een heilige, want ieder in zijn stand of zijn vak kan in Gods oogen heilig worden. Kweekt heiligen niet door zoete werke lijkheid maar door kracht. Niet overgeloo- vig, niet bijgeloof, niet bekrompen, zonder vingerhoedjes-idee, zonder separatisme, zonder rigorisme, zonder terreur, aldus moet het onderwijs en moet de opvoeding zijn. Spr. waarschuwt tegen verkeerde hei- ligendevotie, tegen geestelijk kapitalisme, tegen onsociaal geörienteerde liefde en maant tot het onderhouden van de Tien Geboden. Men zorge de jeugd op te voe den zoodanig, dat het kind krijge een ge zonde geest in een gezonde ziel. Na vervolgens uitgeweid te hebben over de gezagscrisis en de middelen aangegeven te hebben tot oplossing daarvan, wijst spr erop, dat er nog' altijd Nederlanders zijn, die zich wel willen geven als zouaaf voor den Paus maar voor de restAls spr. zijn meening mag zeggen omtrent het politieke credo der Kath. Nederlanders, dan is het dit begin: leve Oranje, leve Wil- helmina! Maar de goede katholiek voegt daaraan ook toe: leve Paus Pius XI! Na een korte pauze vervolgde pater Henricus zijn rede. Hierin wees spr. erop, dat bij de opvoe ding tevens niet onderschat moge worden het stoffelijke, het economische. Vooral in dezen tijd van werkloosheid dient men hiermede rekening te houden. Wij staan voor een geweldig offensief ChristendomMoskou. De rol van den onderwijzer is aangewe zen: opvoeding van het kind in alle gele dingen. Men zal er hem dankbaar voor zijn, indien hij zijn functie naar behoor en vervult, als hij zijn roeping van lichtbron altijd nakomt. Hij moet zijn een instru ment in Gods hand. En als over 25000 jaren de aardbol nog draaien zal en er geen Moskou meer is en de Sovjet allang is opgelost, dan zingt ons Katholicisme als 'n machtig koer over de twee halfronden het: Aan U, o Koning der Eeuwen". (Applaus). De voorzitter, de heer de Boer, dankte pater Henricus voor zijn begeesterend en lichtend woord en gaf de verzekering dat allen zijn woorden naar zwakke krachten zullen behartigen, zooveel in hun vermo gen is. Te kwart over twee begon de middag vergadering. Deze werd opgeluisterd door zang van een frisch jongenskoor onder lei ding van den heer W. P. Braun uit Noord- wijk. In deze bijeenkomst hield dr. Ernest Claes uit Ukkel een causerie over zijn boek „de Witte". Hierna sprak de heer de Boer 'n slot woord, waarin hij allen dankzegde voor hun aandacht en den wensch uitsprak, dat deze dag in ruime mate vruchten moge af werpen. K. R. O.-AVOND. Voorloopige mededeeling omtrent den K. R. O.-avond. De 12 van Piet komen naar Leiden. 6 November a.s. komen de K. R. O.-boys con certeeren in de Stadszaal. Iedere luisteraar zal natuurlijk dien avond, present zijn. De voorverkoop der kaarten vindt plaats te Leiden: bij de fa. J. N. Geijer, Boter markt, fa. Wed. Huibers, Haarlemmerstraat. Oegstgeest: bij J. G. Schrijvers, Kempe- naerstraat. Plaatsbespreken Zondag 27 Oct. en 2 Nov. van 122 uur aan de Stadsgehoor zaal. Reserveert nu reeds uw avond voor de K. R. O.-boys. Voor muziekliefhebbers uit Leimuiden, N en Oude-Wetering, Roelof ar endsveen en Rijpwetering en verdere plaatsen uit die omgeving kunnen wij reeds mededeelen, i dat de fa. Maarse en Kroon na afloop ex tra-bussen zal laten loopen. ST. JOSEPHS-GEZ.-VER. Het Stichtingsfeest. Ook de tweede feestavond der Gez.-Ver. is een groot succes geworden. De groote stadszaal was weer bijna vol, zoodat circa 2000 personen de uitvoeringen bezocht hebben. Het muziekgezelschap „Fr. Schweitzer" en de liedertafel „Seb. Schaffer" voerden de nummers op sublieme wijze uit en met „De trein der verschrikking" had de too- neelclub weer veel succes. De K.E.B.-geluidsversterker van den heer P. v. Remundt bleek een onmisbare factor om in de groote zaal alles verstaan baar te maken- Alles bijeen is het feest zeer goed ge slaagd. ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. Maria-Conferentie. De Maria-Conferentie betuigt haar har telijke dank aan den onbekenden gever voor de ontvangen gift van 100. Wie helpt ons nog?? De winter staat voor de deur! De nood stijgt met de week. De kas is leeg. God zal u beloonen! NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Gisteravond had in een der zalen van café de Burcht een ledenvergadering plaats, welke druk bezocht is. Te pl.m. half negen opende de voorzitter, de heer C. Schinck, de vergadering. Na voorlezing van de notulen en ingekomen stukken had een verkiezing plaats van een bestuurslid. Ingekomen was een candidaatlijst voor den heer P. van Zijl. Deze heer werd met al geheele stemmen gekozen in 't bestuur, waarna de voorzitter tot hem het woörd richtend, hem van harte welkom heette in het bestuur. De voorzitter deed mede- deelingen omtrent 't a.s. winterprogram. Deze winter zullen Sociëteitsavonden en in teressante lezingen georganiseerd worden, waarvan de eerste zal plaats hebben op Dinsdag 30 October a.s. Tevens zal op Zon dag 8 December een St. Nicolaas-avond georganiseerd worden, waarvoor een feest commissie in 't leven geroepen is, onder leiding van den heer P. van Zijl. Daarna had een verslag plaats van de zomerreizen, welke dezen zomer weder schitterend wa- Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat sinds de laatste weken het le dental bij tientallen vooruit ging (harte lijk applaus). De leden aansporend, te zor gen, dat elk lid aan 't einde dezer maand twee nieuwe leden zou kunnen laten no- teeren, sloot de voorzitter dit eerste ge deelte. Hierna volgde een interessante le zing met lichtbeelden-door den heer Th. de Wilde, met als onderwerp: „Mijn fietstoch ten door Frankrijk en mijn bezoek aan Parijs". Ongetwijfeld heeft deze heer door zijn voordracht grootere liefde voor Frank rijk bij de leden aangekweekt. Na deze lezing dankte de voorzitter den heer dé Wilde voor zijn schitterende en interes sante lezing. Na nogmaals de leden te heb ben aangespoord vooral trouw de vergade ringen en sociteitsavonden te bezoeken en te zorgen voor een groot aantal nieuwe leden, sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Veertigjarig jubileum. De heer P. Rietkerken herdacht heden den dag waarop hij vóór 40 jaar bij de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. alhier in dienst trad. De heer Rietkerken kwam als bij- voller in dienst, terwijl hij thans reeds vele jaren als deken wever werkzaam is. De heer Rietkerken werd door de Directie op het privékantoor ontvangen, waarbij hij gecomplimenteerd werd en hem een cadeau werd ter hand gesteld. De heer Rietkerken bracht verder den dag in den huiselijken kring door. De voordracht, welke de heer J. B. Uges gisteravond voor de afd. Leiden der Ned. Reisvereeniging zou houden, is wegens bijzondere omstandigheden uitgesteld tot volgende week Dinsdag. De heer Uges zal dan spreken op de jaarvergadering der afdeeling. Voor het diploma Voetkunde van de Ne derlandsche Vereeniging van voetkundi- gen slaagde te Amsterdam de heer G. F. van Oerle, alhier. VERVOLG STADSNIEUWS PAGINA 6 EN 7. BURGERLIJKE STAND LEIDEN, 14 Oct. Groentenvceiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.602.40, kroten f 0.80 1.50, komkommers f 1.003.20, bloem kool I f 2.60—13.50, idem II f 1.50—5.40, wittekool f 2.802.90, roodekool f 1,60 12.20, savoyekool f 5.8012.groenekool f 1.406.20, Chinakool f 5.405.80, meloe nen f 35, Pieterselie f 0.701.20, prei f 0.901.60, radijs f 0.601.50, kropsalade f 0.50—2.80, selderie f 0.80—1.50, bleeksel- derie f 2024, knolselderie f 1.302.50, wortelen f 3.408.30 per 100 kg.: kroten f 1.802.90, kroten, gekookt f 47, snijboo- nen f 933, stokboonen f 545, pronkboo- nen f 28, stamboonen f 736, boerenkool f 24, postelein f 913, spinazie f 423, tomaten A f 3—5, B f 3—6, C f 3—3.60, CC f 2.002.60, uien f 1.202.80, wortelen f 1.70 4.80, spruiten I f 1218, spruiten II f 4 10, andijvie f 25, nero f 39, Vette Varkens. Aanvoer totaal 243 stuks. 227 zwaar 4648 cent en 16 licht 45 cent per kg. levend gewicht in centen. Han del zeer matig. Flinke aanvoer. BODEGRAVEN, 15 October. Kaas. Aangevoerd 353 partijen Goudsche kaas, totaal 15885 stuks, wegende 142.965 K.G. LEIDEN. Geboren: Hendrika Bernarda d. van H. v. 't Hag en E. N. M. Uittenbosch Geertruida d. van H. H. Vlasveld en D. G. v. Helden Frederik Hendrik z. van F. H. Nieuwenhuizen Segaar en C. G. R. Ul- jee Carel z. van F. Aarts en H. v. Zut- phen Geertruida Wijnanda Theodora d. van J. C. Wijnen en W. M. v. Dijk Franciscus Maria z. van C. v. d. Werf en M. Rietveld Maria Theresia d. van P. C. Heemskerk en M. J. C. Berbé Ge- rardus z. van K. Opstal en G. Lammerse Wilhelmina Philippina d. van C. Balk en W. v. d. Berg Katharina Johanna d. van L. M. Coppens en K. B. Teering Maria d. van W. Tamerus en A. Blij leven Ima d. van H. v. Dusschoten en C. W. Admiraal Adrianus z. van P. v. Elswijk en M. H. Dorsman Cornelia Sofia d. van A. Oosterveer en C. H. Edelaar Johan Jacob z. van J. Verdoes en H. M. E. F. Dorrius Cornelia d. van W. v. d. Oever en 'N. v. d. Plas Arend Gerrit z. van G. Holland en H. H. Weitzer. Gehuwd: S. T. Goslinga jm. en H. Eisener jd. Overleden: J. BoonLeijten vr. 75 j. V. Stokhuijzen m. 64 j. B. J. v. d. Meer zn. 4 mnd. W. VerhagenBone faas vr. 65 j. H. O vervliet m. 78 j. J. C. v. Stadenv. d. Hert wede. 81 j. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. Roxy: Goedgekeurd. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. Prijs met rijksmenk le soort f 2628.2e soort f 2325.zwaardere tot f 30. Handel matig. PURMEREND, 15 Oct. Kaas. Op de ge meentelijke kaasbeurs zijn 18 partijen ver handeld, wegende 35.000 kg. Handel matig. Hoogste prijs f 21. Artikelen: 17 partijen kleine boerenkaas per 100 kg. met R. M. f 19, 3 partijen goudsche kaas' idem f 2'2, volvette kaar idem f 20. Boter, f 1.50—1.60 per kg. Vee. 630 runderen. 550 vette koeien 4252 cent per kg., 43 geldekoeien f 80 120 per stuk, handel stug; 37 stieren 3238 cent per kg. handel matig; 2 paarden, 140 vette kalveren 3045 cent per kg. handel matig; 320 nuchtere kalveren voor de slacht f 511 per stuk handel vlug; nuch tere kalveren voor de fok f 813, handel vlug; 181 vette varkens voor de slacht 44 48 cent per kg., handel matig; 32 magere varkens f 1730 per stuk, handel stug; 333 biggen f 917 per stuk, handel stug, 1538 schapen f 818 per stuk, handel matig; 85 bokken f 312 per stuk, handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 35 Londen 7.24 New York1.475/8 Parijs 9.727/g Brussel 24.85 Zwitserland 4809 Milaan 12.00 Madrid 20.20 Oslo 36.40 Kopenhagen32.35 Stockholm 37.35 Praag6.13 Weenen Boedapest Prol. 5 1/25 pet. Ter beurze van Amsterdam he-erschte vandaag een gunstige stemming ónder in vloed van de verdere koersstijging van Suikers en aanverwante fondsen,- de vaste houding van Wallstreet en last not least de daling van den geldkoers t'ot 5 pet na 5 1/2 te hebben genoteerd. Deze daling droeg sterk bij tot de verwachting, dat spoedig tot een verlaging van het officieele wisseldisconto en de andere geldtarieven van de Ned. Bank zal worden ovérgegaan. De handel had over het algemeen een rus tig karakter, met uitzondering van de Sui kerwaarden, die vrij levendig werden om gezet. De geruchten, die gisteren de ren de deden en volgens welke de NiVas gis teren wederom een groote hoeveelheid suiker van de hand zou hebben gedaan, werden bevestigd, terwijl tevens de limie ten opnieuw met 10 pence werden ver- hoofd. H. V. A.'s liepen opnieuw 5 pet. op, terwijl ook.de minder belangrijke soorten vrij groote koerswinsten konden boeken. Voorts bestond er wat vraag naar Cultuur- bankaéndeelen die dientengevolge konden verbeteren. Aan Tabakken werd mede eenige aandacht geschonken, dank zij de mededeeling, dat de Deli Mij. zou over gaan tot de uitkeering van een interim di vidend van 3 pet. De noteering van dit fonds trok tot 160 aan, terwijl de overige Sumatra-soorten eveneens enkele pets. hoo- ger kwamen. Rubbers daarentegen ston den eenigszins onder druk en waren hier en daar iets lager. A'dam Rubbers daal den met 1 pet. Van de Industrieelen waren Philips goed gedisponeerd; de noteering liep 2 pet. Unilevers waren goed prijshou dend, Aku's verwaarloosd. Er bestond eeni ge belangstelling voor de Mij. de Schelde en Fulton Feyenoord in verband in de beslissing, dat de „Prinsendam" in Neder land zal woruen gebouwd. Oliewaarden la gen prijshoudend, evenals Scheepv. In na volging van Wallstreet kwamen voor Amerikanen iets hooger noteeringen tot stand. Duitsche oblgaties bleven op peil. Dank zij den lagen geldkoers konden Ne- derl. Staatsfondsen algemeen verbeteren, waarbij de 4 pet. obligaties Nederland 95 3/4 en de 4 pet. obligaties Indië tot 94 opliepen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3