Italië-Abessinië DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 772.0 te Nancy. Laagste barometerst.: 744.8 te Röst. Het hoogedruk gebied in onze omgeving houdt stand en breidde zich Zuidwaarts uit. Bij IJsland en Ierland verscheen weer #en minder diepe depressie, die evenals de vorige Noord-Oostwaarts schijnt te trek ken. De storm aan de Noorsche kust nam af, maar er valt nog regen. Ierland en Schotland hebben regen en plaatselijk krachtigen wind onder invloed van de nieu we depressie, in Fankrijk en Duitschland wordt veel windstilte aangetroffen en in het droge gedeelte van het hooge druk ge bied, van Biarritz over Nancy en Frankfurt naar Stetttin zijn lage ochtendtemperatu- ren waargenomen, te Frankfort zelfs lichte vorst. Aan weerszijden van deze strook is de lucht vochtig en tamelijk warm en werd veel mist gemeld. Het aanhouden van de vochtige strooming met droge en hooge temperatuur in de bovenlucht, zal herhaal delijk ochtendmist veroorzaken, zonder neerslag van beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR. 14.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJU Van Dinsdagnamiddag 5.38 uur tot Woensdagmorgen 5.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 16 October voorm. 4.56 en nam. 5.21 uur. stuk gemaakt, dat allooze manschappen zander schoeisel loopen, him voeten in" lompen gewikkeld, of met him teenen door hun schoenen. Officieren zoowel als soldaten zijn in geen dagen uit de kleeren geweest; door de stof; welke door de muildieren wordt opgeworpen, zijn him oogen ontstoken; ve len hebben een zakdoek voor hun mond gebonden, teneinde him keel tegen de stof te beschermen. Van de verlatenheid van dit gebied kan men, schrijft Miller, zich moeilijk een voor stelling maken; het begrip tijd verdwijnt hier; men weet niet meer in welken dag van de week men is. Uit de buitenwereld dringt niets door en een ieder vraagt zich af: „Wat gebeurt er in Europa?" Toen de Italianen dit pad betraden, lag het daar, zooals het daar eeuwen lang had gelegen, tot nu toe slechts betreden door menschen en muildieren Thans werken honderden Italianen van den ochtend tot den avond om het pad te verbreeden en het geschikt te maken voor vrachtauto's. HET LOT VAN GRAAF VINCI. Het laatste, wat verluidt omtrent de houding van graaf Vinci en die van de Abessijnsche regeering in deze aangele genheid, is, dat de voormalige gezant be kend heeft gemaakt de hand aan zichzelf te zullen slaan, waneer men hem met ge weld naar het station zou willen brengen vóór de consulaire ambtenaren, op wier komst hij in ieder geval wil wachten, in Addis Abeba zullen zijn aangekomen. De Abessijnsche regeering van haar kant zegt ter wille van de waardigheid van het corps diplomatique alles te willen vermijden, wat opzien zou kunnen baren of aanlei ding zou kunnen geven tot wrijving, van welken aard die ook zop mogen zijn. Er kan echter geen sprake zijn, dat graaf Vinei in vrijheid zou worden gesteld. Hij blijft ond'jr scherpe bewaking, de gevangene van de Abessijnsche regeering. Alleen wan neer hij besluit te vertrekken, zal hem daartoe noodige vrijheid van beweging worden gegeven. De vredesinvloed van den Paus DE PAUS KAN NIET INGRIJPEN. Partijkiezen in Abessinisch conflict zou ernstige gevolgen hebben. De hoogste Roomsch-Katholieke autoriteit in Engeland, aartsbisschop dr. Hinsley, heeft tijdens een te Londen gehouden preek in scherpe bewoardingen den Italiaanschen aanval op Abessinië veroordeeld. De bewering, dat het Vaticaan den Ita- liaansche veldtocht zou steunen, is onjuist. De Paus kan geen nabuurstaat, die met alle moderne machtsmiddelen is uitge rust, veroordeelen. Zou de Paus de ex-com- municstie uitspreken, dan zou hij daar mede een oorlog met den naburigen dicta tuur-staat onvermijdelijk maken en tege lijkertijd den vrede en het geweten der groote massa in Italië versloren, hetgeen jreder een groote, de Kerk vijandige actie Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een groote kaart van het Oost-Afrikaansche ge vechtsterrein. De kaart is in kleurendruk uitgevoerd en heeft een afmeting van 1 M. x 0.65 M. De prijs is afgehaald aan ons bureau 15 cent, franco per post na ontvangst van 20 cent. DE ADMINISTRATIE tengevolge zou hebben. Verder kan de Paus in het Italiaansch-Abessinische con flict geen oordeel uitspreken, daar hij door geen der partijen is uitgenoodigd het ge schil te beslechten. Bovendien heeft het geheim verdrag van Londen, dateerend van 1915, den Paus uit drukkelijk van verdere deelneming aan vredesonderhandelingen uitgesloten. De „Osservatore" contra Lanbsury. In een rede te Bournemouth heeft de Brit- sche labour-afgevaardigde Lansbury het hoofd der Anglicaansche kerk aangevallen, die sprekend over het Ethiopisch conflict, volgens de bladen staande hield, dat na de economische sancties zoo noodig militaire zouden moeten volgen. Naar aanleiding hiervan merkte Lans bury o.a. het volgende op: „Na ongeveer vier eeuwen van strijd, hebben de mogendheden den godsdienst al leen aanvaard om iedere geestelijke waar de te dooden. En zulks is op zoo krachtda dige wijze geschied, dat thans de hoofden der kerken met een beroep op de noodza kelijkheid zich tot voorvechters maken ieder soort van verstikkende gassen en van machines, die gebouwd zijn om menschen- levens te vernietigen. Deze christenen van alle secten zijn georganiseerd om den mas samoord te verdedigen". De „Osservatore Romano" teekent hier bij het volgende aan: „Wij weten niet, of Lansbury, toen hij zinspeelde op de „christenen van alle sec ten" in het vuur van zijn rede ook de Ka tholieke Kerk heeft willen treffen met zoo ernstige critiek en beschuldiging, de Ka tholieke Kerk, die „sedert ongeveer vier eeuwen van strijd" systematisch door de burgerlijke macht bestreden wordt, om Haar moreelen invloed op de volkeren te fnuiken. Indien dit het geval was, schrapt hy uit de geschiedenis van deze droeve oogen- blikken de woorden der Pausen weg. Reeds het feit, dat hij in zijn requisitoir, ook al richt hij zich alleen tot de Anglicaansche kerk, deze woorden verzwegen heeft, be- teekenit in alle geval een lacune, die des te onrechtvaardiger is, naarmate hij in zijn vervloeking van de gruwelen van den oorlog en van een nog omvangrijker en öntzettender oorlog een beroep gedaan heeft op Christus, alsof geen enkele stem buiten de zijne in deze stonde zich zou ver heven hebben als tolks, tusschen den Ver losser en de menschen, van de gedachten, en leeringen van het Evangelie, Alsof dus juist de Plaatsbekleeder van Christus niet op plechtige wijze hadde gesproken, ge trouw aan Zijn zending van vrede en ge rechtigheid. De H. Vader heeft niet één oorlog ver vloekt, maar alle oorlogen, ook die, welke een exces van verdediging zijn; Hij heeft den vrede, het hoogste goed, dat ieder ver loochening en ieder offer waardig is, ver heerlijkt en afgesmeekt. Niet alleen dat echter. Hij heeft ook de wegen die leiden naar den vrede, aangewezen. Wegen, die om de moreele en logische contradictie, welke zulks niet billijkt, nooit, kunnen zijn die van een oorlog, welke de conflicten, rampen en slachtingen slechts kan ver meerderen, maar wegen, die veeleer ge zocht moeten worden in een billijke wijze in overweging nemen van dit feiten en die behoeften, waarmee al zijn zij niet identiek aan het recht, wel degelijk moet worden gehouden (non possono non essere tenutti in conto). Hij prees dan ook de weldadige activi teit van die scherpzinnige mannen, die niet door middel van bedreigingen wel ke de situatie doordat ze de geesten irritee- ren, slechts kunnen verergeren en den toe stand met den dag moeilijker en dreigen der maken al het mogelijke doen, om vredeswerk te verrichten, met de waarlij ke oprechte bedoeling, den oorlog af te wen den". Lansbury en niet Lansbury alleen, heeft dit alles vergeten. Het christelijk geweten der volkeren vergeet het echter niet. Aksoem de heilige stad der koningen van Saba, MET HAAR LEGENDEN EN GEHEIMEN. Aksoem, de naam van een der geheim zinnigste steden van het zwarte wereld deel zweeft thans op aller lippen. Aksoem is het oeroude, heilige pel grimsoord der Abessyniërs, een stad welks oorsprong zich verliest in de voorhistori sche eeuwen. In deze heilige stad, met haar vele oud-Egyptische opschriften en ver weerde obelisken, werden van oudsher de Negussen gekroond; hier ook vonden zij hun laatste rustplaats. In de grijze oudheid was de slangencul- tus de staatsgodsdienst in het rijk van Ak soem. Vier eeuwen lang moet deze slan- genvereering hier haar hoogsten bloei heb ben beleefd, totdat ongeveer in 't jaar 1400 vóór Christus Angabo, de held van Saba verscheen, die in een geweldigen kamp het monster Arau, de vreeselijke drakenslang, den doodsteek toebracht en ,Jiet mensch- dom voor zijn dreigende klauwen redde". (De groote vereer in g, die men thans in Abessynië voor St. George heeft, aan wien ook de hoofdkerk van Addis Abeba is toe gewijd, moet in het licht van deze gebeur tenis gezien worden). Door dit heldenfeit werd Angabo tot rijksbestuurder uitgeroepen. Maar eerst onder zijn opvolgers werden uit het Egyp tische Hyksos architecten en steenhou wers ontboden, om voor de nieuwe dynas tie een waardige residentie te bouwen. Zoo ontstond dan in de vlakte van Yeha of Saba de stad, welke den naam Aksoem ontving. Rusten in Aksoem de Mozaïsche Tafelen der Wet? In de oeroude basiliek van Aksoem, be kend als de „Eddft Zion Edda Mariam" (woonstede van Sion en Maria) waarvan de muren zijn opgetrokken op de oude fundamenten van een Zeustempel, die op zijn beurt was gebouwd boven het heilig dom der voormalige slangenvereerders, bewaart men de kostbaarste relieken der Koptische Kerk, n.l. de steen en tafelen, waarop God de Wet der Tién Geboden aan Mozes gaf op den berg Sinai. Deze Tafelen der Tien Geboden moe ten volgens de legende uit den tempel van Jeruzalem zijn gestolen door Menelik I, zoon van Koning Salomon en van Makade, koningin van Saba. Deze Mmelik bleef na den terugkeer van zijn moeder naar haar land in Jeruzalem achter en werd aan Sa- lomons hof opgevoerd. Zoo tenminste ver haalt ons de overoude kroniek van Ethio pië bekend als de „Kebra Negest" (De roem der Koningen). Een feit is het, dat de levieten van Ak soem, die vol trots verkondigen, dat hun kaste reeds meer dan 2900 jaar in het rijk van Aksoem als rechters en stadsbestuur ders optreedt, nog heden ten dage de be wakers zijn van de Tafelen van Mozes. Het gewone volk van Aksoem gelooft on voorwaardelijk in de goddelijke afkomst van deze schatten en wanneer ze een plechtigen eed moeten afleggen zweren zij aldus: ,3a Haile Selassie! Ba Tabot; bij Haile Selassie en bij de Tafelen der Wet! Teleurgestelde verwachtingen. Eerst in het jaar 1868 hoorde men in de Westersche cultuurstaten over deze won derbare stukken spreken en wel door den Armeenschen bisschop Izaak Charper en pater Timotheus uit Jeruzalem, die in op dracht van Koningin Victoria een reis door Abessynië hadden gemaakt. Zoo kwamen deze beide priesters ook in de heilige stad van Saba's koningen, waar trots het strenge verbod van de inlandsche priesterschap en de vreeselijkste bedrei gingen met een oogenblikkelijken dood, de stadhouder Kaassa Dedsjas aan de vreem de bezoekers toestemming verleende, de heilige schatten te bezichtigen. In een lange processie werden de buitenlandsche gees telijken naar het priesterkoor in de kathe draal geleid. Daar moesten ze langs een ladder naar een geheimzinnig zolderver- trek klimmen, alwaar levieten een houten schot wegbraken, waarachter een houten kist stond opgesteld in den vorm van een ark. Na eerst met groote plechtigheid de ark bewierookt te hebben, werd daaruit te voorschijn gehaald een rood-marmeren plaatje, dat 24 c.m. lang, 22 c.m. breed en 3 c.m. dik was, op elke zijde waarvan vijf geboden waren gegrift iri delandstaal. Aan den voet van een der zijden stonden bovendien de letterteekens J. H. S. (Jezus hominum Salvator Jezus Verlosser der menschheid). Met groote hoffelijkheid bedankten de beide priesters Kassa Dedsjas voor zyn buitengewone voorkomendheid, maar zij moesten zich geweld aandoen, om hun ge voelens te verbergen, daar de getoonde tafel hun het duidelijkste bewijs had ge leverd, dat hier van een grove en opzet telijke misleiding sprake was. Immers vol gens het Oude Testament gaf Jehova aan Mozes de Tien Geboden, gegrift op twee steenen tafelen, maar zeker niet in de taal van een vreemd land. Tenslotte konden de bekende initialen J.H.S. nooit op de oor spronkelijke tafels aangebracht zijn ge weest. Welk een uitleg toch zou Mozes daaraan gegeven moeten hebben! De geheimzinnige stad Aksoem, de hei lige stad van Saba's koningen zal vermoe delijk spoedig haar geheimen moeten af staan, want zoodra de Italianen haar be zetten en er een geregeld en toestand in het leven zullen hebben geroepen, kunnen de mannen der wetenschap er naar hartelust met hun onderzoekingen beginnen. TIENDUIZEND DOODEN EN GEWONDEN? Het totaal aantal dooden en gewonden aan Abessijnsche zijde, met inbegrip van de non-combattanten, wordt geschat op 10.000, van wie velen op fatale wijze zijn gegast met een mengsel van chlorine. Damot, dat ten Zuiden van de Britsch- Somalilandsche grens ligt en bekend is om zijn zeven moskeëen is door luchtbom bardementen geheel verwoest. 200.000 man Abessijnsche troepen zijn geconcentreerd bij Jijiga en Sasabanch. De Turksche officier Jevib Pasja en de Duitscher von Loeben zijn adviseurs dezer troepen, die hun hoofdkwartier te Tomsa hebben. VOORBEREIDINGEN VOOR EEN ABESSIJNSCH OFFENSIEF. Het verraad van Ras Koeksa bevestigd. ADDIS ABEBA, 15 October (A.N.P.) Te Addis Abeba zijn geen nieuwe berich ten van het front ontvangen. De algemeene mobilisatie is voltooid. Groote troepenaf- deelingen hebben de aangewezen stellin gen betrokken of worden ingelijfd bij de reeds bestaande frontformaties. Alle maatregelen voor een Abessijn- schen tegenaanval zijn getroffen. Deze aanval zal waarschijnlijk in het begin van de volgende week plaats hebben. Het verraad van Ras Koeksa wordt hier thans bevestigd. Volgens berichten uit Abessijnsche bron verliet Ras Koeksa des nachts zijn stelling, slechts begeleid door zijn lijfgarde ter sterkte van ongeveer 200 man. Het bevel over de troepen bij Makale is onmiddellijk door Ras Seyoem overge nomen. Verklaard wordt, dat de Makale- troepen zeer verbitterd zijn over het ver raad van Ras Koeksa. Overigens wordt gezegd, dat Koeksa op militair gebied een onbeduidende persoonlijkheid is. Zyn op volger is nog niet benoemd. In de omgeving van. Addis Abeba zyn ongeveer 50.000 man als tweede reserve in tentenkampen ondergebracht. In den loop van deze week zal de minister van oorlog naar het front vertrekken. Van verstrekkende beteekenis. ROME, 15 October (A.N.P.) Van Ita liaansche zijde wordt gemeld, dat het over- loopen van Ras Koeksa een feit van ver strekkende beteekenis en vermoedelijk een begin van verrassingen in Abessinië is. Ras Koeksa is de eenige directe afstam meling van wijlen koning Johannes. Hij maakt dus deel uit van de familie, die tot de negentiende eeuw de koningskroon van Tigre en de keizerskroon van Abessynië bezat. Na den dood van Johannes heeft Negus Menelik uit Sjoa zich als keizer van Abessynië laten uitroepen, nadat hij de koningen van Tigre, Gojjam, Amhara, Harrar, Gimma en Caffa onttroond had. Van Italiaansche zijde wordt verder verklaard, dat het overloopen van Ras Koeksa en de sympathieke ontvangst door de bevolking der grensstreken bewijzen, hoe diep bij de vooraanstaande families en bij het volk van Tigre het verlangen is, om zich aan de heerschappij van Addis Abeba te onttrekken. Het bewijst voorts, aldus wordt verklaard, in welke mate de gunstige invloed van de beschaving, die van Italiaansche zijde in Eritrea gebracht is, zich bij de bewoners der grensstreken voelbaar maakt. SANCTIEMAATREGELEN VAN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT? LONDEN, 15 October. (A. N. P.) De „Ti mes" schrijft, dat de Iersche Vrijstaat wel- lioht een der eerste landen zal zijn, die sanctiemaatregelen tegen Italië in toepas sing brengen. Aan de Zuidkust van Ierland zijn nl. eenige Italiaansche bergingsvaartui gen bezig om uit het ruim van tijdens den oorlog gezonken schepen koper te halen. Koper is een der voornaamste grondstoffen voor oorlogsmateriaal en men wacht thans af, of de Iersche Vrijstaat het door de Ita liaansche vaartuigen gewonnen koper in beslag zal nemen en de verdere werkzaam heden der vaartuigen in de Iersche wateren zal verbieden. JAPAN BLUFT NEUTRAAL. TOKIO, 15 October. De Italiaansche aim.- bassadeur Auriti heeft bij den plaatsvervan- genden minister van buitenlandsche zaken Sjigemitsoe informaties ingewonnen om trent de houding van Japan ten aanzien der besluiten van den Volkenbond. Sjige- mitscoe verklaarde, dat Japan aan zijn neutraliteit blijft vasthouden. Japan is of ficieel niet op de hoogte gesteld van de be sluiten van den Volkenbond, speciaal niet over de wijze, waarop de Bond artikel 16 in de practijk wil toepassen. Japan behoudt zich daarom tégenover de beslissingen van den Volkenbond zijn volledige vrijheid van handelen voor, vooral omdat voor Japan geen verplichtingen ten aanzien van den Bond meer bestaan. DE ABESSUNSCHE ZAAKGELASTIGDE TE ROME. ROME, 15 October. Zooals bekend heeft de Abessijnsche zaakgelastigde opdracht van zijn regeering gekregen om naar Addis Abeba terug te keeren. Hij heeft zich voor behouden nog nader mededeeling te doen van den datum van vertrek. De minister van buitenlandsche zaken heeft van dit standpunt kennis genomen en den zaakge lastigde lhten weten, dat hij op zijn gemak kan vertrekken. NIEUWE VERZOENINGSPOGING VAN LAVAL? PARIJS, 15 October. Het onderhoud, dat Laval gisteren heeft gehad met de Ita liaansche en Engelsche ambassadeurs, te Parijs, wordt door de „Oeuvre" gezien in het kader van nieuwe verzoeningspogingen, die de Fransche ministerpresident in het werk zou hebben gesteld. Het blad gelooft, dat Laval, voor de sanctiemaatregelen in werking zullen worden gesteld een laatsten stap heeft gedaan om tot minnelijke rege ling van het conflict te komen. Welk plan hij daarvoor zou hebben is de „Oeuvre" niet bekend. Men kan echter aannemen, aldus het blad, dat Laval van de Engelsche regeering de belofte tracht te verkrijgen, dat de sanctiemaatregelen in den aanvang slechts met de grootste voorzichtigheid zul len worden toegepast, terwijl hij den Ita liaansche ambassadeur zou hebben verzocht, de laatste voorstellen zijner regeer in g, waarop zou kunnen worden onderhandeld, bekend te maken. In de omgeving van den Ministerpresident, ontveinst men zich vol gens de „Oeuvre" niet, dat een mislukking ook van deze laatste poging een onverwijl de en strenge toepassing van het pact door Frankrijk tengevolge zou hebben. TIENDUIZEND ZIEKE ITALIANEN DOOR HET SUEZKANAAL? Zij zouden lijden aan malaria. PARIJS, 15 October (A.N.P.) De „Excelsior" meldt, dat ongeveer 10.000 Italiaansche soldaten, die ziek van het Afrikaansche front terugkeeren, het Suez- kanaal zijn gepasseerd. Het meerendeel dezen zieken zou lijdende zijn aan malaria. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De coördinatie-commissie heeft besloten tot invoering der financieele sanctiemaat regelen. De heilige stad Aksoem heeft zich aan de Italianen overgegeven. Graaf Vinei nog steeds te Addis Abeba. De vredes invloed van den Paus. (1ste blad). Steeds nog deviezen-processen in Duitsch land. (4e blad). Vrijmetselaarsloges in Turkije ontbon den. (4de blad). BINNENLAND. Twee dooden op den rijksweg DelftRot terdam. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). Het auto-ongeluk te Nigtevecht. Be stuurder in arrest, verdacht opzettelijk in het water te zijn gereden. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). De Ossche misdadigers vow de rechtbank. (Rechtz- 4de blad). De moord op Schiermonnikoog. (Rechtz., Lite blad). Veertig jaar cinematografie. Heden her dacht. (2de blad). De derde voorschot-uitkeering aan den Tuinbouw. (4de blad). LEIDEN. Mr. H. P. Marchant op de inauguratie- vergadering van „Sanctus Augustinus". (2de blad). De vijfde Katholieke Onderwijzersdag te Leiden. (1ste blad). OMGEVING. Plannen voor een zweminrichting te Lisse. (3de blad.). AGENDA LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering van de H. K. W. in Huize Maria (Zitagebouw) 8.15 uur. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden, Gebouw Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. Vrijdag. Ledenvergadering „StL Christof- fel", „Harmonie", 8.30 uur. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Christof- fel", Harmonie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Oct. as. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. LAATSTE BERICHTEN AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het maken van den onderbouw van een basculebrug over de Gouwe te Wad- dinxveen, met toeleidende viaducten en bijkomende werken in het gedeelte Bode gravenMoordrecht (station) van den aan te leggen weg no. 3 van het Rijkswegenplan (Amsterdam Bodegraven Rotterdam (werk verruiming Laagste inschxijfster was de N.V. Wer- nink's Beton Mij. te Leiden voor 296.000.—. HET AUTO-ONGELUK BIJ NIGTEVECHT Waarom de bestuurder is gearresteerd. Zooals bekend is Donderdagavond bij Nigtevecht een auto in het kanaal gereden, bij welk ongeluk een vrouw en haar 10- jarig dochtertje jammerlijk zijn verdron ken. De bestuurder van den wagen, J. O., wonende te Bloemendaal, was op onver klaarbare wijze met zijn auto van den weg af geraakt en in schuine richting in het Merwedekanaal gereden. Het onder zoek, dat naar dit ongeluk is ingesteld, heeft, zooals wij onder Gem. Ber. in dit nummer reeds mededeelden, ertoe geleid, dat O. op last van den Officier van Justi tie te Amsterdam is gearresteerd, op ver moeden, dat hij het ongeluk opzettelijk heeft veroorzaakt. Bij het onderzoek is o.m. gebleken, dat de verstandhouding tusschen O. en zijn echtgenoote veel te wenschen overliet; laatstgenoemde had daarom be sloten echtscheiding aan te vragen. Ge sprekken van buurtbewoners over het raad selachtige ongeluk, waarbij allerlei feiten en gissingen ter sprake kwamen, hadden den burgemeester van Weesperkarspel, den heer W. Bins, die door de Bloemendaalsche recherche op de hoogte was gebracht, aan leiding gegeven, een nader onderzoek te doen instellen. Nadat dit geschied was, is de Substituut Officier van Justitie te Am sterdam, mr. H. A. Wassenbergh, gewaar schuwd, die het verdere onderzoek ter hand heeft genomen. Na het verhoor van O. acht te de Officier het noodzakelijk, dat de man in arrest werd gesteld. Hij is in het Huis van Bewaring te Amsterdam opge sloten en zal morgen voor den Rechter commissaris worden geleid.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2