Beschrijving modelen. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De patronen, welke voor de lezeressen in deze Damesrubriek beschikbaar worden gesteld, zijn verkrijgbaar tegen den prijs van 50 ct. per stuk. Wij kiezen voor onze abonné's zooveel mogelijk de gangbare ma ten, zoodat een ieder haar voordeel kan doen. De patronen kunnen worden besteld per brief, met bijgesloten postzegels, of per postwissel aan de Moderedactrice Dames- rubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde patronen worden binnen en kele dagen aan u afgezonden. i i =a der K 28022. Dit model is een afternoon-tea- japon, gemaakt van zeer zware zijde, of van fluweel. De kraag is een bescheiden naboot sing van de kragen, welke de dames zoo wel als de heeren in den zestienden eeuw droegen! De halve mouwen zijn iet of wat poffend. Het japonnetje is overigens heel eenvoudig, wat de charme vrena verhoogt. K 28021. Deze japon wordt gemaakt van zwart fluweel. De mouwen zijn heel nauw en glad, behalve aan den bovenkant, waar lij iets wijder zijn, waardoor bij het inzet ten kleine plooitjes ontstaan. De kraag, de ceintuur en de rok worden gegarneerd door stiksels, evenals bij de heupen. K 3089. Dit model is een japonnetje, dat zeer jeugdig kleedt Het is vervaardigd uit een roode wollen stof. Het jakje, de rok, de kraag en de manchetjes worden versierd metfranje. De hals is V-vormig uitge sneden, de kraag is breed en valt aan weerszijden in een plooi. JURK VOOR MEISJES van 46 jaar. 20324. Ben. stof 1.55 M. van 70 c.M. breed. Het jurkje is gemaakt van geruite stof en loopt naar de zoom toe wijder uit. Platte schou derkraag, waardoor bandfluweel wordt ge haald, dat aan de voorzijde gestrikt of ge knoopt wordt. Ook fluweel leent zich uitstekend voor dit modeL Patronen verkrijgbaar a 0.48. van 810 jaar. 20325. Ben. stof plm. 2.50 M. van 80 cM. breed. Popeline, zandcrêpe of andere wollen weefsels zijn geschikt voor deze jurk, waarvan de breede pas vóór met drie knoo- pen wordt gesloten. Het geheel is een spor tief model enheeft opgestikte naden en zakken, gladde mouwen. Inplaats van een kraag wordt een gekleurde shawl gedra gen, waarvan de uiteinden onder de pas Uitkomen. Patronen verkrijgbaar a 0.48. van 1416 jaar. 20328. Ben. stof pijn. 3.75 M. van 80 C.M. breed. Men krijgt een aardig geheel van gewerkt wollen mousseline met effen kraag over de ronde pas en knoopsluiting. Rug- en zijpan- den warden ingehaald en aan de pas ge zet. Drie kwart lange mouwen. Rok met plooien aan de voorzijde en gladde achter- Patronen verkrijgbaar a 0.58. BABY LEERT LOOPEN Niets is minder in het belang van jonge kinderen, dan de eerzucht der moeders om hen liefst zoo vroeg mogelijk te le er en loopen. Veel verstandiger is het indien zij het kind alléén laten oefenen, want zoodra het zich krachtig genoeg gevoeld, zet het zijn pogingen in daden om. Kinderen die geforceerd leeren - loopen, krijgen kromme beentjes, een zwakke rug- gegraat en meermalen scheeve schouders, zoo niet onmiddellijk, dan toch in de naaste toekomst. De box is een prachtige oefenplaats voor baby, want als hij zich machtig gevoeld, dan begint hij zich aan de kanten op te trekken. Steeds meer oefent hij zich en het nieuwe spel, de ontdekking van zijn kun nen, heeft groote bekoring voor hem. Is hij moe, dan gaat hij uit zichzelf weer zitten en grijpt ter afwisseling naar het omrin gende speelgoed, om later zijn krachten weer te beproeven. In den beginne is zijn pogen weinig met succes bekroond, doch hij geeft het niet op en begint steeds weer opnieuw, zelfs ai komt hij van tijd tot tijd op den grond terecht. Deze voorbereidende pogingen tot loopen moet de moeders on gemerkt gadeslaan en geen angstige kre ten uiten als baby eens valt of zich stoot, waardoor hij zijn zelfvertrouwen zou gaan missen. Langzaam aan gaat het staan hem zóó goed af, dat hij langs de box schuift en zijn voetjes voorzichtig verplaatst. Vol trotsch ziet hij moeder aan en als na voortgezette oefening de eerste pasjes, in den aanvang natuurlijk wankel, gedaan worden, dan breidt Moeder haar armen uit en komt 20328 30324 „kleintje" overgelukkig naar haar toe. Zelfs wanneer hij zoover is, dat hij al leen loopt, laat men het kind zijn groote kunst niet aan alle familie en kennissen vertoonen, als hij behoefte gevoeld zal hij uit zich zelf beginnen. Trouwens reeds uit paedagogisch oogpunt is het verkeerd te veel aandacht aan kinderen te schenken. De kleine beentjes moeten vooral ontzien worden en daarom is het, hoewel begrij pelijk, toch verkeerd om jonge kinderen aan de hand mee op straat te nemen en langer te laten loopen dan wenschelijk is. Hoe vaak zien wij niet, dat kleine kinderen huilende achter moeder aansjokken omdat ze doodmoe zijn. Is het noodzakelijk, dat kinderen meegenomen worden om bood schappen te doen, dan moeten zij, zeker tot him derde jaar in de wagen gereden worden. Iets anders is het als zij in den tuin, in park of bosch spelen, waar het rustig is en de voetjes niet over ongelijke steenen gaan. In het belang der kinderen zullen de moeders hen daarom noch op groote wan delingen noch met boodschappen doen me- denemen, voordat zij inderdaad krachtig en flink genoeg zijn. Hiervoor is geen bepaalde leeftijd te noe men, en is afhankelijk van de constitutie der kleintjes. CELLOPHAAN ALS MODE-ARTIKEL. Tot voor korten tijd kende de meeste huisvrouwen cellophaan slechts als ver pakkingsmateriaal voor verschillende le vensmiddelen. Alleen reeds als zoodanig heeft het groote verdiensten, want de be- treffenden inhoud wordt noch door de verkoopsters aangeraakt, noch door las tige insecten geïnfecteerd. De technische wetenschap is steeds in de weer om door voortdurende proeven ver schillende producten zoodanig te verwer 20325 ken, dat er nieuwe mogelijkheden ont staan. De proeven om cellophaan te combinee ren met wollen en kunstzijden weefsels mogen alleszins geslaagd genoemd worden. De stoffen, welke spoedig als nieuwste zullen uitkamen voor het as. herfst-- en winter-seizoen, zijn veelal met cellophaan verwerkt, waardoor dikwijls bijzonder aardige effecten worden verkregen. De smalle, fijne cellophaandraden geven een aardig glanzend iets aan de soepele weef sels, evenals aan de stroohoeden, die wij den afgeloopen zomer ftiet dit materiaal verwerkt zagen. EEN A3IERIKAANSCHE „SCHOPSTOEL". In een Nederlandsch tijdschrift van 1859 kan men een bericht lezen over een Ame rika ansche uitvinding, een z.g. schopstoel, welke uitvinding al zeer overdreven en echt „Amerikaansch" werd gehouden. Men schrijft: „De Amerikanen hebben „schop stoelen" uitgedacht, die bij iedere bewe ging een kostbare geur verspreiden. Te New York heeft men een dergelijk „wel riekend meubelstuk" tentoongesteld. Aan een der leuningen is een buigzaam roer verbonden, hetwelk door kostbare parfu merieën loopend, een stroom van geurige lucht in het gezicht blaast van dengene, die op den stoel zit, zoodxa hij* door de schop in beweging te brengen een onder den stoel geplaatsten blaasbalg op en neer doet gaan. Hoe moet men, vraagt de schrij ver, te moede zijn, wanneer men een ver trek binnenkomt, waar een kring van schoone dames is vereenigd, alen in zulke luchtblazende, geurverspreidende schop stoelen gezet, allen schommelend, allen geu ren voortbrengend, amber, mile fleurs, violette de réséda Bloemen in vazen. Kleurstoffen en levensduur. Wanneer wij een bloemenwinkel voor bij gaan met zijn overvloed van bloeiende planten en losse bloemen blijven we onwil lekeurig even stilstaan om te genieten van de kleurenpracht. Weinig denken wij er echter aan hoe veel moeite en zorg er aan besteed moet worden om ales zoo lang mogelijk frisoh te houden. Koopen wij bloemen, dan zullen wij ze ook liefst lang goed houden. Bloemen met een saprijken stengel ver welken vrij gauw, doch de soorten welke een houterigen stengel hebben houden zich langer goed. Het is echter aan te bevelen, deze stelen vóór wij de bloemen in een vaas met water plaatsen, met een hard voorwerp plat te slaan, althans een centimeter of vijf van den onderkant af. Nu reeds zien wij chrysanten, die bij goede verzorging minstens een dag of tien, zelfs langer goed blijven. Zonnebloemen en helianthen zijn thans een sieraad in onze woonkamers. De levensduur van afgesneden bloemen is echter over het algemeen zeer begrensd te noemen en bij sommigen kan men het verwelken of het stervensproces gemak kelijk waarnemen. Een tulp b.v., waarvan de steel geknakt is, verwelkt in minder dan een uur tijds en reeds na eenige mi nuten kunnen wij de bloem langzaam om zien knikken, de bladeren hangen slap naar beneden en het frissche aanzien is voorbij. Bepaalde kleurstoffen hebben een groo- ten invloed op bloemen en een tijdlang heeft men witte rozen blauw en groen we ten te kleuren. Het gevolg hiervan was echter, dat zij niet alleen een onnatuurlijk aanzien verkregen, doch ook spoedig hare frischheid verloren. Een typisch verschijn sel is, dat de kleurstof spoedig verdwijnt als de bloemen in water worden gezet en de oorspronkelijke kleur weer te voorschijn komt, doch zelfs hierdoor wordt de scha delijke inwerking van de kleurstof op de bloem niet te niet gedaan. Duizendschoonen, welke met roode verf stof gekleurd waren, verloren eveneens spoedig hun frischheid en waren na ver loop van een uur volkomen verwelkt. Dergelijke experimenten bewijzen, dat bloemen slechts een normale levensduur hebben, wanneer ze na het afsnijden in ruime vazen met versch water worden ge plaatst. Even verkeerd is het om bloemen in vazen te plaatsen opgehouden door ijzer- draad, zooals men dit meermalen in bloem stukken ziet. De eerste indruk mag wellicht mooi zijn, doch de levensduur is korter. DRUIVEN KUREN. Druiven zijn niet alleen smakelijk doch ook zeer gezond en het eten van deze vruchten komt het organisme zeer ten goede. Druiven kuren worden door de doktoren veelvuldig voorgeschreven en in den regel met goed gevolg. Bij bloed armoede, zenuwzwakte, asthma en ver schillende andere ziektebeelden alsmede tot bevordering van de slanke lijn worden ■uitstekende resultaten bereikt. Zij werken tevens uitstekend bij lever ziekte, jicht, rhumatiek, slechte spijsver tering e.d. Vanzelfsprekend moet deze kuren op medisch advies gevolgd worden en kan men zoo iets niet naar eigen goeddunken doen. Bij leverziekte worden b.v. witte druiven voorgeschreven, bij jicht en rhu matiek witte en blauwe, terwijl bij vet zucht de zure soorten het best werken. De aard van de kuur kan zeer verschil lend zijn en bij de strenge druivenkuren wordt niets anders dan deze vruchten ge bruikt, soms ook nog melk. Een derge lijke kuur duurt in den regel drie weken en het behoeft nauwelijks betoog, dat de betrokkenen inderdaad over de noodige energie moeten beschikken om door te zetten. Minder strenge kuren bepalen zich tot beperkte maaltijden en druiven, die in een bepaalde hoeveelheid voorgeschreven wor den. In den regel wordt de hoeveelheid druiven tot drie pond per dag opgevoerd, welke over den geheelen dag verdeeld worden. Pitten en schil moet men bij het eten van grootere hoeveelheden liefst ver wijderen, daar zij de maag onnoodig be zwaren. Veelal wordt er de voorkeur aan gegeven de vruchten uit te persen en al leen het sap te drinken. Nogmaals willen wij echter aanraden, nimmer een radicale vruchtenkuur te vol gen, zonder medisch advies, daar zij, in dien niet oordeelkundig toegepast, het or ganisme te veel aantasten. Cheviot kan men op de volgende wijze afglanzen. Men neemt een stuk van het zelfde materiaal of een stuk linnen, maakt het in water nat, drukt 'het een weinig uit en legt het op de glimmende plek, daarna strijkt men de doek met een heet ijzer terwijl men telkens de doek opneemt om de damp te laten ontsnappen. De doek waarover men strijkt moet nat blijven en het proces wordt eenige malen herhaald. AZIJN OF CITROEN. Zoetzuur zal men van verschillende soorten vruchten maken door azijn en suiker op te koken. Onnoodig ware het om hiervoor citroensap te gebruiken. Mooie witte peren, die geconserveerd worden, behouden him kleur, indien ze met een aangesneden citroen worden afgewreven, vóór de verdere behandeling wordt toege past. Schorseneeren daarentegen reagee- ren niet op citroenzuur, doch blijven blank in water, waarbij een scheut azijn is ge voegd. Soms gebruikt men een combinatie van azijn en citroensap, die aanvullend werkt. Zeevisch wordt eerst met citroensap af gewreven en daarna in water met een scheut azijn gekookt. In plaats van room kan men bij de bereiding van zure sausen melk met azijn of citroensap gebruiken. HOE GEBRUIKT MEN CHAMPIGNONS? De tijd van champignons is thans aange broken en velen zullen ze weer in een erf anderen vorm toebereid eten. Men maakt ze schoon door het huidje van het bovendeel en de steel af te nemen en het onderste deel hiervan af te snijden, daarna worden ze vlug in water met een weinig azijn of citroen-sap gewasschen. In boter met het aanhangende water worden ze gaar gesmoord, citroensap en zout naar smaak en het vocht binden met een wei nig maizena of eierdooiers. Men kan ze ook drogen door ze in stuk ken verdeeld of in hun geheel, naar ge lang van de grootte aan een draad te rij gen (op kleine afstanden van elkander ge scheiden houden) en in.de zon of oven dro gen. De gedroogde champignons mogen niet in metaal doch in glazen of steenen potten bewaard worden. Voor het gebruik worden zij minstens twaalf uur geweekt. Champignons in azijn is zeer smakelijk bij vleesch- en groentengereohten. Men neemt jonge, stevige exemplaren, borstelt en wascht ze grondig, kookt azijn met kruidnagelen, peperkorrels en lauwrierblad naar smaak, doet hierbij de champignons en kookt ze 5 min., schept ze uit met een zilveren lepel, doet ze in een inmaakpot en bedekt ze met de azijn, laat deze afkoelen en sluit de pot met perkamentpapier af. YOGHURT. Nog veel te weinig wordt yoghurt in ons land gebruikt in tegenstelling met de meer Oostelijk gelegen landen, vooral Bulgarije, waar men dit melkproduct zeer veel nut tigt. Yoghurt bevat bacterieën, welke de schadelijke stoffen welke zich in de darmen bevinden vernietigen en vermindert de zelfvergiftiging, welke in den ouderdom veelal optreedt. Het wordt aanbevolen door medici bij nier-, lever- en maagstoornissen, alsmede bij aderverkalking. Bij trage wer king van de darmen alsmede bij overpro ductie van de uitscheidingsstoffen bewijst dit gerecht uitstekende diensten. Zelfs in de kleinere dorpen is het te verkrijgen of althans zelf te bereiden, door het koopen van de bacteriën, die men bij de, op lage temperatuur gebrachte melk voegt. Een yoghurt-kuur van enkele weken is van tijd tot tijd uitstekend om het maagdarmstel sel te reinigen, terwijl het tevens een sma kelijk toespijs vormt met beschuit en sui ker. HOE MEN VLEKKEN UIT EIKEN HOUTEN MEUBELS WRIJFT. Vlekken uit iekenhouten meubels ver wijdert men door er terpentijnolie over te gieten. De vlek trekt zich dadelijk samen op de oppervlakte en kan dan eerst met een mes worden afgeschaaft, waarop men de plek dadelijk (opdat geen vlek ontsta) met water afwascht. Bij oudere vlekken herhaalt men deze behandeling. Zijn de vlekken in hard hout, zoo bestrijke men ze 's avonds te voren eerst dik met olie- zeep en strooit er zand overheen', den vol genden morgen schuurt men ze met warm water af en herhaalt dit als de vlek nog niet geheel verdwenen mocht zijn. De vrouwelijke politie in Warschau jubileert. De vrouwelijke politie in Warschau heeft haar 10-jarig bestaan herdacht en wel op feestelijke wijze. Zij verschenen op dezen heugelijken dag voor de eerste maal in het openbaar in haar mooie blauwe uniformen met zilveren tressen. Gedurende de leerjaren wonen zij in kazernes en moeten vóór zij als zelfstan dige agente worden aangesteld een con tract teekenen, waarbij zij zich verbinden in zeven jaar niet te zullen trouwen. De vrouwelijke politie van Warschau heeft zeer veel nuttig werk verricht in ver band met de vagebondeerende jeugd, waarmede de straten daar ter stede zoo zeer bevolkt zijn. De verwaarloosde jon gens en meisjes worden door de agenten in modern ingerichte tehuizen onderge bracht. Ongetwijfeld wordt prachtig maatschap pelijk werk verricht in het belang dezer kinderen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12