DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 BUITENUND van het vaticaah. CONSISTORIE IN NOVEMBER? In Vaticaansche kringen gaat het ge rucht, dat Z. H. de Paus in November a.s. een consistorie bijeen zal roepen, tot het benoemen van nieuwe kardinalen. Het col lege telt thans 49 leden, terwijl het nor male aantal 70 leden is, zooals men weet. Als regel houdt de Paus bij dergelijke gebeurtenissen een redevoering, die thans, gezien den internationalen toestand, met spanning wordt verwacht. duit scklamd. RIJKSKERKCOMMISSIE EN PRUISISCHE LANDSKERK-COMMISSIE BENOEMD. De Pruisische en Rijksminister voor ker kelijke aangelegenheden heeft de in de verordening van 3 October j.l. aangekon digde commissies, de Rijkskerkcommissie en de Pruisische Landskerk-commissie, ge vormd. Bij de samenstelling van de commissies is men uitgegaan van den wil een eensge zinde en daardoor tot vruchtdragend ker kelijk optreden in staat zijnde kring van mannen te vormen, die door hun princi pieel standpunt bewezen hebben de diepste verantwoordelijkheid te gevoelen jegens kerk, volk en staat. De vorming der kerkcommissies is ge schied, nadat de te benoemen mannen zelf in twee dagen durende beraadslagingen on der elkander volkomen overeenstemming over de richtlijnen der toekomstige inwen dige kerkelijke werkzaamheden en over de kwesties van de verhouding tusschen kerk, staat en volk, hadden bereikt. De rij kskerkcoiftmissie zal nog in den loop van deze week bijeenkomen. Zij zal zich in een publicatie betreffende de prin cipes voor de oplossing van zijn hooge ta ken tot het kerkvolk wenden. STEEDS NOG DEVIEZEN-PROCESSEN. In het deviezen-proces tegen Zuster Bruegemann, genaamd Zuster Maria Cari- sia uit Amsberg in Westfalen heeft de offi cier den eisch uitgesproken. Deze luidt: ln drie gevallen een tuchthuisstraf van 3 jaar, 3 jaar eerverlies en 100.000 R.M. boete. Voorts confiscatie van een bedrag van 188.000 R.M., waarvoor de orde van de zus ters aansprakelijk gesteld wordt. Het vonnis luidde: 2 jaren gevangenis straf en 40.000 R.M. boete. italië. STABILITEIT VAN DE LIRE IN GEVAAR? De int. bankiers uiten hun ongerustheid. Tijdens in-officieele besprekingen te Ba zel tusschen de leiders der oentrale ban ken werd aandacht gewijd aan de groole gevaren welke op monetair en economisch gebied kunnen voortvloeien uit de huidige politieke situatie. In verband met de vermindering van den goudvoorraad van de Bank van Italië ■werd uiting gegeven aan de vrees, dat de stabiliteit van de lire niet gehandhaafd zal kunnen worden en dat de bankbiljettencir- culatie in Italië zal toenemen. Van Italiaansche zijde werd betoogd, dat de Italiaansche regeering op grond van de jongste decreten beschikt over 8 milliard lire aan buitenlandsche obligaties, aandee- len en vorderingen van ondernemingen op het buitenland. Deze vormen een daadwer kelijke basis voor de verdediging van de lire. In financieele kringen is men echter van ineening, dat de politieke situatie de op lossing van het vraagstuk der monetaire stabiliteit heeft verschoven. Vooral in Engelsche kringen is men van meening, dat een stabiele politieke en eco nomische toestand in Europa voorwaarde was voor een definitieve terugkeer tot den gouden standaard. turkije. VRIJMETSELAARSLOGES ONTBONDEN. De Turksche regeering heeft de ontbin ding gelast van alle Vrijmetselaarsvereeni- gimgenhaar bezittingen zullen worden ge- confiskeerd. buitenlandsche berichten INSTORTINGSONGELUK IN AMERIKA. 23 arbeiders gewond. Te Bayonne, in den Amerikaanschen staat New Jersey, zijn bij een instorting 23 van de 40 arbeiders, die ergens ston den te wachten, min of meer ernstig ge^ wond. DE SCHEEVE TOREN VAN NEW YORK. De toren van Trinity-kerk in Wallstreet, het bekende financieele centrum van New York, is den laatsten tijd geleidelijk aan het verzakken. De toren helt ieder jaar vijf inches meer naar één kant over. Men heeft nu echter maatregelen hierte gen genomen. Zeventien caissons gevuld met massief staal zijn tot op een diepte van 25 Meter onder de fundamenten van de kerk aangebracht. Het werk, dat onder lei ding staat van Hobart Ubjohn, den klein zoon van den architect, die de kerk gebouwd heeft, is vorigen winter begonnen en is on langs beëindigd. Zoo men de werkzaamheden nog eenige jaren had uitgesteld, zou de reparatie nut teloos geweest zijn, daar men dan niet meer had kunnen voorkomen, dat de toren steeds meer was gaan overhellen en tenslotte op de naburige huizen zou zijn terechtgeko men. HONDERD EN VIER JAAR. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": De eere-prefect der koninklijke palei zen in Italië, hertog Borea d'Olmo, in ja ren en rang de oudste dienaar van het Huis van Savoie, vierde den lOden dezer, gees telijk en lichamelijk volkomen frisch en gezonderd, zijn honderd vierden verjaar dag. Hertog Borea d'Olmo, die tevens sena tor van het koninkrijk is, woont in San Remo. Daar vierde hij, omgeven door zijn talrijke familie, zijn verjaardag. Van alle leden der koninklijke familie en uit ge heel Italië ontving de jubilaris gelukwen- schen en blijken van waardeering en be langstelling. De krasse koningsdienaar kan terugzien op een welbesteed leven van trouwe plichtsbetrachting; óók jegens God en Kerk, want, overtuigd katholiek, was de hertog te allen tijde een voorbeeldig, open lijk zijn godsdienst belijdend Christen. BINNENLAND DE 3e VOORSCHOT-UITKEERING AAN DEN TUINBOUW. De 3de voorschotuitkeering voor 1935 op tuinbouwproducten, waarvan het totaal bedrag, naar we vernemen, 2 millioen zal bedragen, zal gaan op de hierna te noe men producten binnen de hierna te noe men tijdvakken: Tomaten van 1 Jan. tot 30 Juni 4.per 100 K.G. Kaskomkommers 1 Jan. tot 30 Juni 2. per 100 stuks. Platglaskomk. 1 Jan. tot 30 Juni ƒ2. per 100 stuks. Gele Kool 1 Jan. tot 26 Med 0.60 per 100 K.G. Deensche W. Kool 1 aJn. tot 26 Mei f 0.60 per 100 K.G. Augurken AB 1 Jan tot 31 Aug. ƒ4. per 100 K.G. Augurken O—D 1 Jan. tot 31 Aug. 2.- per 100 K.G. Sla 18 Maart tot 15 April 0.50 per 100 stuks. RIJKSAANDEEL IN DE NOZEMA. 600.000. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de P.T.T.-begroo- ting voor 1935. Uitgetrokken is alsnog een post van ƒ600.000 voor deelneming in het kapitaal der N.V. Nederlandsche Omroep- Zender-Maatschappij Nozems, als gevolg van het tot stand komen van de Radio- Omroep-Zender-Wet 1936. NATIONALE MIDDENSTANDS CAMPAGNE. Gisteren heeft de Nationale Midden standscampagne, welke onder den naam „MICA" in meer dan 200 plaatsen in het land wordt gehouden, een aanvang geno men. Het Comité van Actie voor het Mid- denstandsbedrijf, gevormd uit de drie Ne derlandsche Middenstandsbonden, heeft ook in ruime mate medewerking ondervonden van de omroepvereenigingen. Zoo zal heden, Dinsdagavond, van 6.50 tot 7 uur de heer F. L. van der Leeuw, direc teur van het Bureau van den Koninkl. Ne- derl. Middenstandsbond en voorzitter van het Comité, voor den A.V.R.O.-microfoon een causerie houden over „De beteeken is van het middenstandsbedrijf", waarin het doel van de MICA zal worden uiteengezet. RECHTZAKEN De Ossche misdrijven VOOR DE BOSSCHE RECHTBANK. DE PRAKTIJKEN VAN EEN ASSURADEUR. De middagzitting. Na de pauze wordt in de voortgezette eerste zitting van de Arrondissements- Rechtbank ter berechting van de Ossche misdadigheid en wat daarmede samen hangt aangevangen met de strafzaak te gen den 22-jarigen Osschen landbouwer Antonius Johannes van der Wielen, bijge naamd Slappe Toon van Mineke de Soep. Hem is in de eerste plaats medeplichtig heid ten laste gelegd aan de op 3 April 1934 te Oss door den thans 19-jarigen schoenmaker P. A. Schuurmans en zijn mededaders in de woning van den kapper M. van den Berg aan de Heuvelstraat ge pleegde inbraak. In de tweede plaats wordt ■hij beschuldigd van heling doordat hij van Schuurmans een van de inbraak afkom stige haarsnijmachine, flesschen met reuk water en eenige pakjes sigaren ten ge schenke heeft aangenomen. Hij geeft toe, bij deze inbraak waar aan mede Willem de Bie debet was op den uitkijk te hebben gestaan, om voor onraad te waarschuwen en in de buit te hebben gedeeld. Ik dacht niet aldus verdachte dat ik er kwaad mee kon! President, mr. Ummels: Dan dacht u verkeerd! U wist heel goed, dat het gesto len waar was! De inspecteur van de gemeente-politie te Oss, de heer Van Kempen, zegt als ge tuige gehoord, dat hij verdachte enkele ja ren kent; de laatste jaren was hij veel in gezelschap van den jongen De Bie. Hij heeft na de inbraak een onderzoek ter plaatse ingesteld. De daders zijn, bij afwe zigheid van den kapper, door een tuimel raam binnengekomen. Ook de kapper zelf wordt dan nog ge hoord. Toen hij den bewusten avond thuis kwam, lag de geheele winkel overhoop en miste hij vele van zijn eigendommen. De beruchte 17-jarige Willem de Bie is de volgende getuige. Volgens zijn verkla ring is Schuurmans naar binnen gegaan en heeft hij met van der Wielen op den uitkijk gestaan. Den volgenden dag is de buit te zijnen huize verdeeld. P. A. Schuurmans, vervolgens gehoord, zegt, dat hij door de achterdeur binnen is gekomen en daarna zijn slag heeft gesla gen. Met monotone stem, de banden op den rug gevouwen, geeft getuige zijn in lichtingen. De Officier van Justitie, mr. J. J. G. van Everdingen, noemt het een geluk, dat kort nadat verdachte bij de bende kwam, deze is uitgeroeid. De feiten bewezen achtende eischte spr. één jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechte nis doorgebracht. De verdediger, mr. N. van den Heuvel, keert zich tegen het naar sensatie snak kend publiek, dat door de pers ten volle tevreden is gesteld. Er zit aan dergelijke sensatie de gevaarlijke kant, dat men de zaken niet meer objectief gaat zien, hoe wel pl. hiervoor bij dit college niet be vreesd is Het geval van verdachte geldt een kwa jongensstreek; verdachte is een opgescho ten lummel, die door ongevallen verzwakt is en door het gevangenisrégime ten onder zou gaan. Nimmer is hij nog veroordeeld, hij kan dan ook nog volkomen worden ge- reclasseerd. Pl. vraagt, opdat recht gespro ken zal worden, de onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt Nadat inspecteur van Kempen nog in het midden heeft gebracht dat het ge- wenscht is, dat Van der Wielen, voor het geval hij vrijkomt, niet in den kring van zijn familie terugkeert, gaat de Rechtbank in Raadkamer. Na terugkeer in de zaal deelt de president mede, dat de Rechtbank geen aanleiding heeft gevonden, den ver dachte in vrijheid te stellen De uitspraak wordt dan bepaald op 28 October De zaak tegen den assuradeur Snabel. De 43-jarige assuradeur Abraham Sna- bel uit Nijmegen zoo op het oog een keurig heer! is de laatste verdachte op deze zittng. Hem zijn drie feiten ten laste gelegd en wel: ten eerste dat hij P. J. de Bie, L. van den Heuvel, A. J. Hendriks en L. Vos, de daders van de in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Gassel gepleegde inbraak eenigen tijd tevoren te Oss opzettelijk inlichtingen heeft ver schaft tot het plegen van dit misdrijf; ten tweede, dat hij hun opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van de inbraak in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den molenaar Gerrit van Huiseling en in de derde plaats heling van een gestolen be drag van* 375. Verdachte geeft de feiten onomwonden toe, tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat hij op het oogenblik, dat hij de verzekeringen sloot, nog niet het plan had om er misbruik van te maken. Wat. de te Langenboom gepleegde inbraak betreft, heeft hij de daders naar de woning van den molenaar Huiseling gereden President: Ik vind het een schandelijk bedrijf, dat u er op heeft nagehouden. Er zijn vanmorgen enkele zaken behandeld en er komen er nog vele, maar wat u heeft gedaan is wel zoo onsympathiek als er iets kan bestaan! Het is een afschuwelijk iets, zooals u van uw positie van verzekerings agent misbruik hebt gemaakt! A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep) verklaart in 1933 met verdachte kennis te hebben gemaakt. Hij heeft te Oss verschil lende „tips" voor inbraken e.d. gegeven. Verdachte Snabel: Ik ben door een an der persoon een kroeghouder met de Bie en Vos in contact gebracht. Toen ik dien persoon vertelde, dat ik er slecht voorzat, zei hij,dat daar wel een mouw aan te passen was en dat er nog wel wat te verdienen zou zijn. Zóó ben ik met de bende in contact gekomen. Lambertus Vos (Bijs de Sijp) verklaart, dat de inlichtingen van Snabel zelf zijn uitgegaan, o.a. die voor de inbraak in het gemeentehuis te Gassel. Verdachte Snabel: Zij hebben mij om inlichtingen gevraagd, ik ben er niet mee begonnen! Een der rechters: Een feit is, dat, nadat u een verzekering had gesloten, bij den betrokkene werd ingebroken. Dat zegt voor mij genoeg! Wat u deed was erger dan stelen! President: We hebben hier de naakte feiten voor ons en dat is niet uit te wis- schen! Requisitoir. De Officier van Justitie, die de feiten bewezen acht, noemt de misdrijven, door verdachte gepleegd, buitengewoon ernstig. Hij eischt acht jaren gevangenisstraf. Verdachte: Acht jaren! Als 't acht maan den waren.... Ik ben toch geen moorde naar! Een der rechters: Wel een moreele moordenaar! Verdachte: Ik ben een gevallene, geen misdadiger! De verdediger, mr. De Bok, gaat uitvoe rig den levensloop van verdachte na, er op wijzende, dat de tien jaren, door ver- WERELDTENTOON- STELLINGSPLANNEN NA BRUSSEL EN PARUS IN 1940 AMSTERDAM. De meening van directeur-generaal Fonck en burgemeester Adlophe Mas. Zullen de plannen, die eenigen tijd ge leden zijn opgeworpen, om na het succes volle voorbeeld van Brussel omstreeks 1940 ook in Amsterdam een groote wereldten toonstelling te houden, vasteren vorm gaan aannemen? Nadat de wensch van verschillende zijden was geuit, dat na tientallen jaren ook Ne derland weer eens een wereldtentoonstel ling zou krijgen, verschenen de eerste be richten, die melding maakten van die plan nen, ongeveer gelijktijdig met het bezoek van eenige Nederlandsche ministers aan de Brusselsohe tentoonstelling. In een onderhoud met een A.N.P.-redac- teur verklaarde de heer Carles Fonck, di recteur-generaal van de Brusselsche We reldtentoonstelling, dat hij het was, die tijdens het bezoek van de Nederlandsche ministers aan Brussel ten zeerste op verwe zenlijking van de Nederlandsche plannen had aangedrongen. „U zult het misschien vreemd vinden" aldus de heer Fonck „dat ik op iedereen, die hier eenigen invloed kan uitoefenen, denzelfden aandrang uitoefen. Maar in de eerste plaats gun ik Nederland van harte, dat het alle vruchten plukt, die een succes volle wereldtentoonstelling kan opleveren, en ben ik van meening, dat Nederland, na tientallen jaren van een wereldtentoonstel ling* verstoken te zijn geweest, daar recht op heeft. Daarnaast zijn ook overwegingen van eigenbelang me niet vreemd. Ik sta n.l. op het standpunt, dat vreemdelingen, die door een geslaagde wereldtentoonstel ling naar Nederland worden getrokken, zeker niet zullen nalaten België te bezoe ken. Dit geldt in de eerste platas voor be zoekers uit overzeesche landen, die een dergelijke gelegenheid tevens zullen ge bruiken om andere nabijgelegen landen te bezoeken, en in zooverre geloof ik dan ook, dat alle West-Europeesohe landen van een wereldtentoonstelling in Nederland zullen kunnen profiteer en". De heer Fonck deelde ter verklaring hier van mede, dat in 1928 te Parijs een conven tie tot stand was gekomen, waarbij 29 lan den waren aangesloten, die o.a. bepaalde, dat in elk der aangesloten landen hoogstens tweemaal in 15 jaar een wereldtentoonstel ling mag worden gehouden. Na Antwerpen en Luik in 1930 en Brussel 1935 heeft Bel gië dus voorloopig zijn aandeel gehad. Waar zou men dan een volgende wereldtentoon stelling liever zien dan in het naburige Ne derland? De heer Fonók verklaarde, dat hij met verschillende leiders van buitenlandsche deelnemingen op de Brusselsche tentoon stelling over het denkbeeld van een we reldtentoonstelling in Nederland gesproken had en dat dit denkbeeld bijna overal in goede aarde was gevallen. Waar dat niet het geval was, voegde hij eraan toe, had hij al zijn overredingskracht gebruikt om anderen te overtuigen van het belang, dat ook zij hadden bij een geslaagde tentoon stelling in Nederland. Nu Parijs beslag heeft gelegd op 1938, was de heer Fonck van meening, dat Ne derland zeker niet langer moest wachten dan 1939, hoogstens 1940, wat misschien een geschikt jaar was in verband met het honderdjarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen. Wat den aard eener tentoonstelling in Nederland betrof, was de heer Fonck van meening, dat het recipieerende land, dat representatief zeer sterk voor den dag dient te komen, zich voornamelijk diende te wijden aan die dingen, die karakteris tiek voor het land waren. Zonder dat een Nederlandsche Wereldtentoonstelling haar universeel karakter behoefde prijs te geven, zou het voor Nederland niet kwaad zijn, zich eenigszins te beperken tot bijv. vier hoofdzaken als koloniën, scheepvaart, land bouw en architectuur, op welke gebieden het zeer sterk voor den dag kan komen. Terugkomende op de Brusselsche Wereld tentoonstelling verzekerde de directeur-ge neraal ons, dat het succes elke verwachting had overtroffen. In de eerste week van October had het totaal aantal bezoekers de 17 millioen overschreden. Het financieele succes stond reeds thans vast. De exposan ten waren in het algemeen zeer tevreden. En de stad Brussel? En de Belgische mid den stand, het bedrijfsleven? Men behoeft slechts even te spreken met winkeliers, doch vooral met de restaurant- en hotel eigenaars, om te hooren, dat een seizoen als het huidige nog nooit was voorgeko men. Bij Burgemeester Max. De charmante burgemeester van de stad Brussel, de heer Adolphe Max, is presi dent van het Uitvoerend Comité der We- dachte in het Ossch, milieu doorgebracht, hem een moreelen deuk hebben gegeven. Een beroepsmisdadiger is hij allerminst; hij was zelfs eenige jaren lid van een kerk genootschap en heeft zich ook met zen dingswerk beziggehouden. Veel baat heeft hij van zijn inlichtingen aan de bende, welke zij hem heeft ontlokt en die hij niet uit zichzelf heeft gegeven, niet gehad. Gezien het feit, dat verdachte nog nim mer veroordeeld is en hij voor een gezin heeft te zorgen, dring pl. op de uiterste clementie aan. Nadat verdachte zich hierbij heeft aan gesloten, wordt de uitspraak bepaald op 28 October. De zitting wordt daarna gesloten. rekltentoonstelling. Niemand kan het suc ces dezer expositie tot grooter voldoening stemmen den dezen Burgemeester, want hij was de man, die reeds in 1924 het initia tief hiertoe heeft genomen en met de eer ste plannen kwam. In een onderhoud dat hij den A.N.P.-redacteur toestond, heeft de heer Max iets verteld omtrent den opzet en de voorbereiding der Brusselsche We reldtentoonstelling. „Reeds in 1924 liep ik met plannen rond, en in 1925 werd een commissie ingesteld, die van meening was, dat de zaak zeer goed en langdurig moest worden voorbereid. Doch Antwerpen legde beslag op het jaar 1930, spoedig gevolgd door Luik, en wij in Brussel verklaarden ons bereid, voor- loopig elke actie uit te stellen, mits men ons in het te kiezen jaar geen concurrentie zou aandoen. We kozen 1935 en onmiddel lijk na de sluiting van de tentoonstellingen van Antwerpen en Luik gingen we aan het werk". Een van de groote voordeelen bij de opzet van de Brusselsche tentoonstelling is het feit, dat de gewoonlijk tijdelijke wer ken, die een tentoonstelling eischt, in dit geval permanent zullen zijn. Het terrein immers, dat eenige jaren geleden nog uit grasland en aardappelvelden bestond en eigendom was van het Rijk, werd door de Stad Brussel gekocht en de gemeente ont wierp voor dit terrein een uitbreidingsplan, met welks uitvoering onmiddellijk nadat de tentoonstelling is afgebroken zal wor den begonnen. Niet voor de wereldtentoon stelling, maar voor het nieuwe, zeer luxieuze villadorp, waar ook eenige mo derne luxe-flatgebouwen zullen komen, werden de wegen geprojecteerd, werden waterleiding, rioleerings-, gas- en electri- citeits werken aangelegd. Toen konden, langs de geprojecteerde wagen, de gebou wen en paviljoenen der wereldtentoonstel ling worden neergezet. Alle aanlegkosten behoeven niet door de opbrengst der ten toonstelling te worden gedekt, doch kun nen in den loop der tijden worden afge schreven. De vraag is echter, voegde Bur gemeester Max hieraan toe, of ze niet toch grootendeels gedekt zullen worden, even als de kosten van het boschpark, het rosa rium, het Heyssel-stadion en de vier of vijf gebouwen, die alle permanent zijn. Sprekende over de vermoedelijke finan cieele resultaten der tentoonstelling, kwam de heer Max ook te spreken over de finan ciering ervan. De staat, zoo verzekerde hij ons, had een nauwelijks noemenswaardig bedrag aan subsidie bijgedragen, terwijl de stad Brussel in het geheel geen subsidie had gegeven, doch slechts de eerste noo- dige bedragen had voorgeschoten, n.l. 15 millioen franc, waarvan thans, terwijl de tentoonstelling nog aan de gang is, reeds 10 millioen francs is afbetaald. Behalve uit de opbrengst van de entree-gelden, huren en pachten, wordt de tentoonstelling voor een belangrijk gedeelte gefinancierd uit de opbrengst van een loterij, die reeds gerui- men tijd voor de opening begon en na de sluiting nog zal voortduren. Gezien het resultaat van de tentoonstel ling maakte Burgemeester Mex zich niet de minste zorg over de terugbetaling der overige gelden. En na de sluiting zouden de permanente gebouwen onmiddellijk eigendom worden van de stad Brussel. Daartoe had de vennootschap, die onder leiding van de gemeente was gesticht om de tentoonstelling te exploiteeren, van de stad Brussel een bedrag ontvangen, dat juist voldoende was om de vijf hoofdge bouwen in permanent materiaal te doen uitvoeren. De gemeente had slechts het verschil bijgepast en zou daardoor aan stonds voor een betrekkelijk gering bedrag eigenares worden van het hoofdgebouw, dat permanente tentoonstellingsruimte zou blijven en de vier andere permanente ge bouwen, alsmede van het stadion, dat ruim te biedt aan 65.000 toeschouwers, en van een geheel terrein, dat klaar was om ver pacht of verkocht te worden als villapark. Tenslotte verklaarde Burgemeester Max, als hoofd der burgerij, dat de tentoonstel ling in Brussel en ook ver daarbuiten in België een enorme welvaart had gebracht, waarvan schier alle bedrijven en alle la gen der bevolking hadden geprofiteerd. En naast dit materieele voordeel stond de groo te moreele winst, dat het slagen der Brus selsche Wereldtentoonstelling in België nieuwe kracht had gewekt én overal het bewustzijn had wakker geroepen, dat, als dit succes in dezen tijd van depressie mo gelijk was, men in staat moest zijn, de cri sis te bevechten en te overwinnen. Wij vroegen Burgemeester Max nog, of hij, in verband met de Wereldtentoonstel ling als hoofd der politie nog bijzondere maatregelen had genomen. Hij antwoordde glimlachend: „Wel neen, de gewone orde maatregelen voor de stad Brussel zijn ook voor de Wereldtentoonstelling voldoende gebleken. Alle inrichtingen, café's en restau rants kunnen zelf bepalen hoe laat ze wil len sluiten. Er kan overal gedanst worden, al wordt hierop ook een zware belasting geheven, niet door de stad Brussel, maar door den staat. Hazardspel en het schen ken van gedistilleerd zijn op de Wereld tentoonstelling zoo goed als te allen tijde in Brussel zelf verboden. Deze dingen heeft een stad niet noodig om voor vreemdelin gen aantrekkelijk te zijn". Burgemeester Max eindigde het onder houd met de verklaring, dat het hem een groote vreugde zou zijn, den burgemeester van Amsterdam te ontvangen wanneer deze een bezoek aan de Wereldtentoonstelling zou komen brengen, en hij sprak hierbij de hoop uit, dat een dergelijk bezoek aanlei ding zou zijn tot een Wereldtentoonstelling in Nederland, die een even groot succes zou mogen worden als die van Brussel 1935. koopt bij hen. die in uw dagblad t adverteeren

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11