MICA? VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. HITLER OPENT DE WINTERHULP- CAMPAGNE. In zijn gisteren bij de opening van de ■winterhulpcampagne gehouden rede be toogde Hitier, dat Duitschland's tegenwoor dige en vroegere economische moeilijkhe den moesten worden toegeschreven aan den klassestrijd gedurende het Marxistische re gime. Bij de botsingen tusschen de parti culiere belangen werden de loon en en prijzen vastgesteld zonder dart men reke ning hield met de toestanden in de overige wereld. Duitsehland kon tengevolge van zijn gebrek aan grondstoffen de prijzen en loonen niet naar believen vaststellen. Nie mand koopt goederen uit sympathie voor den verkooper. Daarom was het noodig een nieuwen grondslag te vinden voor de regeling van het bedrijfsleven, een stelsel, dat onafhankelijk was van particuliere be langen en gezaghebbende beslissingen kon nemen. Hitler achtte zichzelf den meest onafhankelijken man voor dit doel. Hij was aan niemand ondergeschikt, aan niemand verantwoordelijk dan alleen aan het Deut sche volk. Anderen strijden voor beginselen of voor materieele dingen, wij voor de verovering van het Duitsche volk en voor zijn arbeid. Prijsstijging en schaarschte. De Commissaris van Politie te Berlijn heeft de winkels van vijf slagers laten slui ten, omdat ze het varkensvleesch duurder verkocht hadden dan de vastgestelde maxi mum prijzen. De slagers krijgen veel te weinig varkens van het abattoir en daarom trachten ze op het platteland varkens op te koopen, natuurlijk tegen veel duurder prij zen om op die wijze althans hun klanten te kunnen bedienen. In de laatste dagen is het haast onmogelijk om ergens een stuk je spek te kunnen koopen, hetgeen vooral voor de arbeidersbevolking een ramp be teeken t. In lange rijen staan de menschen voor de winkels om him beurt af te wachten, want rundvleesch koopen is voor de arbei ders absoluut uitgesloten. Vooral voor de Joden is de toestand hachelijk geworden. Zij zijn thans burgers van den tweeden rang, en zij komen niet in aanmerking om eenigerlei steun in wel ken vorm ook te ontvangen van de Winter- •hilfe. De naastenliefde der Nazis houdt op bij de Joden. In Berlijn waar 150.000 Is raëlieten wonen zijn 30.000 Joden die in behoeftige omstandigheden verkeeren en die thans aan de ellende zijn prijsgegeven. KARL BAR TH OVER DE GRENS GEZET. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" meldt, dat prof. dr. Karl Barth, de bekende Protestantsche theoloog, in Duitschland is gearresteerd ea over de grens gezet. Karl Barth, die indertijd uk Duitschland is vertrokken toen hij was ontslagen als hoogleeraar aan de Universiteit te Bonn, was thans naar Bannen gekomen om daar het woord te voeren op een Evangelische theologische week. Hij werd door de poli tie gearresteerd en als angewenschte vreemdeling over de Zwitsersche grens ge zet ENGELAND. GERUCHTEN INZAKE BRITSCHE LEENINGSPLANNEN. Uitgifte van leening voor bewapening en economisch herstel? De Engelsche regeering zou de uitgifte overwegen van een leening, waarvan de opbrengst zou worden aangewend een er- zijds voor de nationale verdediging, ander zijds voor economische doeleinden. Het tweeledige doel van deze emissie zou bestaan in het scheppen van middelen tot versterking van leger en vloot, terwijl daarnaast gelden zou den worden bestemd voor ondernemingen van algemeen nut, waarvan de noodzakelijkheid algemeen wordt erkend. De nieuwe leening zou worden geëmit teerd als „leening voor nationale verdedi ging en economisch herstel". De uitgifte van een dergelijke leening zou het voordeel bieden, dat de openbare meening eerder vrede zou nemen met het aanvragen van nieuwe middelen voor be wapeningsdoeleinden. GRIEKENLAND. De republiek afgeschaft INGRIJPEN VAN OFFICIEREN. Staat van beleg afgekondigd. Zooals gisteren gemeld, is het Grieksche kabinet afgetreden, hetgeen samenhing met een soort staatsgreep van enkele offi cieren ten gunste van het herstel der mo narchie. Toen minister-president Tsaldaris zich gisteren naar het ministerie van buiten landse he zaken begaf, kwamen hem de offi cieren Papagos, Reppas en Oeconoanoe te gemoet, die hem een onderhoud vroegen. Zij keerden terug naar de woning van Tsal- daris, waar de officieren hem mededeelden, dat het leger in opstand was gekomen en het herstel der monarchie had" uitgeroepen. TsaMaris was gedwongen dit feit te erken nen, dan wel af te treden. Onmiddellijk daarop riep Tsaldaris den ministerraad bijeen, waar hij bekend maak te, dat hij aftrad, aangezien hij geen afstand kon doen van zijn principe, dat de mo narchie alleen hersteld kon worden door een plebisciet. Nadat de regeering was afgetreden heeft generaal Kandylis, die leider der monarchis ten, de teugels van het bewind in handen genomen. Hij heeft een nieuwe regeering gevormd, die als eerste maatregel den staat van be leg afkondigde in geheel Griekenland en vervolgens de Nationale Vergadering bij eenriep. Het besluit der Nat. Vergadering. De Nationale Vergadering kwam gis- teroamiddag om 6 uur bijeen. De eerste spreker was de leider der Volkspartij, de vroegere minister-president Tsaldaris, aldus meldt de correspondent van het „Hbld.". Hij gaf een historisch overzicht van de staatsvormen, die in den loop der tijden in Griekenland hebben ge- heerscht; daarbij oefende hij critiek op de houding van eenige officieren en verklaar de ten slotte, dat de Volkspartij door haar aanwezigheid nu wilde blijk geven, dat zij voor een en ander de verantwoordelijkheid wilde dragen. Daarom zou hij bij de stem ming de zaal verlaten. Tsaldaris voegde de daad bij het woord; hij werd gevolgd door een deel van zijn aanhangers. Hierna sprak de vrij demkerspartij bij monde van Mebaxas, die relde, dat zijn groep de initiatief-regeering zal ondersteu nen in alles wat zij onderneemt met be trekking tot den terugkeer van Koning George. De laatste spreker was minister-presi dent Kondilis. Deze trachtte in 'n lange re de het optreden van de officieren te recht vaardigen. Dit optreden was noodig ge weest om aan een ongezonden toestand een einde te maken. Kondilis maakte dan eeni ge zinspelingen op de gebeurtenissen van 9 September, toen ook Tsaldaris van het le ger gebruik wilde maken voor een inter ventie. De eerste plicht van de nieuwe regeering zal bestaan in de handhaving van orde en rust, voorts heeft zij ervoor te zorgen, dat de volksstemming op het vastgestelde tijd stip wordt gehouden. De nationale vergadering nam tenslotte de volgende drie besluiten aan: 1. de republikernsche regeeringsvorm in Griekenland wordt opgeheven; 2. de monarchistische constitutie van 1911 wondt weer van kracht; 3. de volksstemming zal op 3 Novem ber worden gehouden; 4. in dezen tusschentijd wordt als ko ninklijk regent minister-president Kondilis aangewezen. Koning George nog niet op de hoogte gesteld. Koning George van Griekenland die te Landen vertoeft, had gistermiddag nog geen bericht van de gebeurtenissen in Griekenland ontvangen. Volgens mededee- ling van zijn secretaris weet hij nog niets meer dan in de Engelsche kranten staat. iUITENLANDSCHE BERICHTEN. STORMVLOED IN ALASKA Van Bethel, in het Zuid-Westen bijna alle woonhuizen weggespoeld De kustwacht te Seattle heeft een draad loos bericht opgevangen, waarin wordt medegedeeld, dat het plaatsje Bethel, in Zuid-West Alaska, door een stormvloed is geteisterd. Een dergelijke hevige vloed is in 50 jaar niet meer waargenomen. Bijna alle woon huizen van het plaatsje zijn weggespoeld, bijna alle kleinere schepen in de haven zijn tot zinken gebracht. Ook het vlieg veld staat blank. De hoogste waterstand bedraagt 3.70 boven den began en grond. Men vreest, dat ook andere plaatsen door den vloed zijn getroffen. DRIE DOODEN IN WEST- DUITSCHLAND Ook het Westen van Duitschland is gis termorgen door een zwaren storm geteis terd. Van tijd to tijd kreeg de wind de sterkte van een orkaan. Vooral in Neuss is door een windhoos veel schade aange richt, daken werden afgerukt, lantarens en boomen knakten, schoorsteenen stort ten omlaag. Zes gezinnen zijn letterlijk dakloos geworden. Verscheidene personen bekwamen verwondingen. Drie kinderen, die door neerstortende balken gewond wa ren, moesten in het ziekenhuis worden op genomen. Op den weg tusschen Neus en Grimlinghausen werden de langs den weg staande populieren over een afstand van ongeveer 500 m. allen ontworteld. Een 37- jarige man en en ongeveer 10-jarige jon gen, die hier hout sprokkelden werden door omstortende boomen gedood. Van een chemische fabriek aan de Koelner Land- strasse viel een groote fabrieksschoorsteen neer. Gelukkig werd hierbij niemand ge wond. Ook uit Muenchen-Gladbach komen berichten over stormschade. In Essen werd een ongeveer 10 m. lange tak van een boom gerukt, die neerkwam op drie meis jes, die van school naar huis gingen. Een der meisjes, oud negen jaar, werd zoo hevig getroffen dat zij op slag dood was. De twee andere meisjes werden minder zwaar gewand. ZENDERMAST IN LANGENBERG OMGEVALLEN Tengevolge van den storm Gistermiddag om 13.22 uur is de zen- dermast van den zender van Langenberg tengevolge van den orkaanachtigen storm omgevallen. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. Ook werden geen verdere gebouwen of installaties bescha digd. Een onderzoek wordt ingesteld, WERVELSTORM RICHT SCHADE AAN IN ANTWERPEN Een hevige wervelstorm heeft gisteren gewoed boven Antwerpen en omgeving. Vooral het Noord-Oostelijke gedeelte der stad werd zwaar geteisterd. Daken wer den vernield, schoorsteenen afgerukt, schut tingen omgedrukt en talrijke boomen ont worteld. Van het gemeentehuis van Bor ger hout werd een koepel vernield, terwijl van hetzelfde gebouw tal van ruiten ver brijzeld werden. De kracht van den wind was zoo groot, dat een politie-agent, die op surveillance was, opgenomen werd en een tiental metera verder tegen den grond werd gesmakt Het auto-verkeer moest een tijdlang vrijwel stopgezet worden, aan gezien de chauffeurs in den ontzaggelijken wind hun stuur niet meer meester konden blijven. BRAND OP DE WERELD TENTOONSTELLING Hen stands van het Lunapark vernield In den nacht van Woensdag op Donder dag is op het terrein van het Lunapark der wereldtentoonstelling te Brussel een brand ontstaan, die ondanks het spoedige ingrijpen van de brandweer met groote kracht om zich heen greep en binnen be trekkelijk kqrten tijd een tiental stands in de asch legde. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door het springen van een flesch zuurstof. DOLGEWORDEN KOE DOODT GEESTELIJKE En verwondt verschillende andere ■personen Een koe, die gisteren in den loop van den dag naar hetabattoir van Doornik zou worden gebracht, en die plotseling wild werd, rukte zuch los en sloeg op de vlucht. Achtereenvolgens werden een vrouw en een kind door het woedende, dol geworden dier aangevallen, vertrapt en zwaar gewond. Een geestelijke, kanunnik Wariclez, die hetzelfde lot onderging, be kwam een zwaren schedelbreuk en over leed korten tijd later. Een zeer bewogen jacht volgde, waarbij de koe er nog in slaagde een van haar achtervolgers, een slager, op de horens te nemen en een eind- weegs te slingeren. Na veel moeite wist men het dier eindelijk te overmeesteren en neer te slaan. LUCHTVAART ENGELSCH VERKEERSVLIEGTUIG ERNSTIG BESCHADIGD. Eén persoon gewond. Een groot Engelsch vliegtuig, dat op de lijn Keulen-Brussel-Londen dienst deed is gistermiddag, komende uit Keulen op het vliegveld Haeren bij Brussel vlot geland. Onmiddellijk na de landing echter werd het toestel door een plotseling opsteken- den rukwind gegrepen en omgeslagen. In het toestel zaten nog de vier passagiers, waarvan echter slechts één verwondingen bekwam. Het toestel zelf, een viermotorige machine van het type Scylla, plaats bie dende aan 39 passagiers, werd vrijwel to taal vernield. KERKNIEUWS Z. D. H. de Kapittel-Vicaris van het Bis dom Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. gespookt heeft: Wil je wel eens dadelijk te voorschijn komen, bengel-dat-je-bent! BINNENLAND KATHOLIEK CONGRES IN ZAKE JEUGDWERKLOOSHEID. Reeds eerder werd melding gemaakt van het feit, dat 21 October a.s. aanvangend des voormiddag om half elf, in het ge bouw „De Vereeniging" te Nijmegen een Congres plaats heeft tot bestudeering van het Jeugdwerkloozenvraagstuk. Tevens werd medegedeeld, dat dit vraagstuk door een achttal praeadviseurs in groote ver scheidenheid van onderwerpen zal wor den belicht Deze praeadviezen zijn verschenen, ge bundeld tot een boekdeel van 152 bladzij den en met 12 bladzijden conclusies. Deze laatste zullen besproken worden op het Congres. Uit het voorwoord lichten wü het volgende omtrent doel en motiveering van dit katholieke congres: Steeds meer bewust van den beangsti genden omvang der jeugdwerkloosheid, overtuigd van en verontrust door de fu neste gevolgen der werkloosheid op het le ven der jongeren, heeft de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg ge meend de mogelijkheden tot helpen te moeten onderzoeken en bestudeeren op een congres, gewijd aan de vraagstukken de jeugdwerkloosheid betreffende. Het is vooreerst de omvang, welken dit gevolg der huidige crisis aanneemt. Het juiste aantal jonge werkLoozen (1424 jaar) is in ons land niet bekend; men tracht dit cijfer te vinden door berekenin gen, afgeleid uit plaatselijke gegevens, uit cijfers van arbeidsbeurzen en geschat wordt dan pl.m. 140.000. In hoeverre benadert dit cijfer de wer kelijkheid? Wie zal t ons zeggen? Doch belangrijker is de gevolgtrekking, dat der gelijke onbekendheid met omvang en ver loop van deze kwaal desnoods met dwin gende maatregelen en ten spoedigste en afdoende moet opgeheven worden. Dit klemt temeer, en dat is de tweede reden nu de jeugdwerkloosheid meer en meer een permanent karakter aanneemt en daardoor de gevolgen èn voor de jongeren zelf èn voor de maatschappij èn voor onze economische weerbaarheid steeds funester worden. Als derde overweging gold, dat de pogin gen, aangewend tot bestrijding der gevol gen der jeugdwerkloosheid, met te wei nig resultaat, en in te geringen omvang zijn geschied, terwijl de medewerking van den kant der jonge werkloozen zelf, minstens onbevredigend moet geacht worden. De cijfers der deelnemers van ruim 140 gemeenten in ons land betreffende ont wikkelingsarbeid (vakkundig en algemeen) van tientallen werkkampen der diverse richtingen, steken zeer schril af bij het cijfer van het berekend aantal jonge werk loozen. Deze overwegingen motiveerden voor de Nationale R.-K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg te volle het houden van een katholiek congres: om het vraagstuk der jeugdwerkloosheid in vollen omvang te bestudeeren; om de mogelijkheden, tot helpen te onderzoeken; om voor de katholieke commissie en orga nisaties richtlijnen te hebben in het zeer moeilijke werk der jeugdwerkloozenzorg; om eindelijk de belangstelling van katho liek Nederland voor dit probleem te ver- grooten. Allerwege blijkt, zoowel uit officieele als particuliere kringen, zeer veel belang stelling voor dit congres op 21 October te Nijmegen. Wanneer het Jeugdwerkloozenvraagstuk in zijn vollen omvang wordt behandeld, zooals dit zal geschieden, zijn de proble men talrijk. Zoowel de moreele gevaren, die de werkloosheid voor de rijpere en rij pende jeugd met zich meebrengt, als het oorzakelijk verband tusschen jeugdwerk loosheid en criminaliteit werden door de praeadviseurs onderzocht. Een grondig onderzoek werd ingesteld naar de bestaande mogelijkheden tot in schakeling in het beroepsleven. Uit den aard der zaak werden afzonderlijke prae adviezen uitgebracht die dit voor de indus trie en den landbouw bestudeeren. Betere belichting van mogelijkheden en bezwaren in afzónderlijke bedrijfstakken werd daar door mogelijk. In alle richtingen is gezocht naar ver breeding van het arbeidsveld en naar een betere verdeeling van den momenteel be schikbaren arbeid. Waardevol is het, dat zoowel deskundi gen uit de werkgevers- en werknemers wereld hun standpunt in dezen naar voren hebben gebracht. Verder wordt aandacht gewijd aan het vraagstuk der jonge intel- lectueelen. Ook zij worden zwaar door werkloosheid getroffen en ook bij hen over treft het aanbod de behoefte aan intellec- tueele krachten verre en treedt de vraag naar voren in hoe verre en op welke wijze deze te helpen zijn. Een afzonderlijk praeadvies onderzoekt de mogelijkheid van hunne inschakeling in het beroepsleven en tracht richtlijnen voor de toekomst te geven. Zeer noodzakelijk blijft ook de bestrij ding van de gevolgen der jeugdwerkloos heid. Gebrek aan werkgelegenheid vermin der de arbeidsbekwaamheid en arbeidsfit- heid en werkt in hooge mate demoralisee- rend. Behoud van godsdienstig leven en technische scholing is allernoodzakelijkst. In een tweetal praeadviezen, een bestemd voor meisjes en een voor jongens, worden de middelen tot bestrijding aan de hand gedaan. Bijzonder te vermelden is dat in een der zalen van het Congresgebouw een tentoon stelling wordt gehouden. Getracht is hier door een overzicht te geven van hetgeen van katholieke zijde werd verricht om den nood onder de jeugdwerkloozen te bestrij den. Zoo duidelijk mogelijk wordt gede monstreerd, welke plaatsen zich onder een of anderen vorm, hetzij door theoretisch hetzij door practische cursussen, in dit op zicht verdeinstelijk hebben gemaakt. Een vergelijkend overzicht is aange- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NUTTELOOS WERK TN DE GEMEENTEN VERPUCH- TEND GESTELD. Hoe meer werk hoe beter, maar 't moet toch geen improductief, volslagen nutteloos werk zijn. Daarmede is ten slotte de samenleving niet gediend. Zulk werk geschiedt inderdaad nog maar al te veel in de omslachtige administra tieve huishouding der gemeente. Hierover schrijft de (AJR.) Rotterdam mer: „Bij de versobering welke tot dusver verschillende wetsontwerpen brachten, was het in de regel zóó, dat verlaging van uitgaven voor het Rijk vooropging, terwijl dan meermalen daarmee verband houden de versoberingen voor de gemeenten wer den meegenomen. Op zichzelf is deze volgorde en deze werkwijze begrijpelijk, maar de vraag is gewettiged, of er geen plaats is voor een zelfstandig onderzoek naar de mogelijk heid van besparingen in de gemeentelijke dienst. Bij de behandeling van het wetsont werp tot verlaging der openbare uitgaven in de Tweede Kamer was het de heer Kooi man, die dit bekende onderwerp nogeens ter sprake bracht. Uit zijn jarenlange ervaring als burge meester en als lid van Gedeputeerde Sta ten was het dezen afgevaardigde bekend, hoe de gemeente-administratie onder de druk van vele paperassen gebukt gaat, ter wijl toch in menig opzicht vereenvoudi ging zou kunnen worden bereikt. Herinnerd werd aan de gemeentereke ning, waarbij elke uitgave moet geschie den op 'bevelschrift van burgemeester en wethouders, terwijl dit voorschrift toch niet voor de bedrijven geldt en de afwezig heid van zulk een voorschrift niet tot be zwaren aanleiding geeft. Gewezen had ook kunnen worden op de rekenings- en begrootingsvoorschriften, die aan de kleinste gemeente voor beide doel einden een zeer lijvig boekdeel opleggen, zonder dat de kosten en de administratie ve arbeid in die omvang gerechtvaardigd zijn. Met moed en regelmaat wordt jaarlijks de omvangrijke'arbeid aan de kiezerslijst verricht, ook dan wanneer de mogelijk heid eener verkiezing zeer gering wordt geacht. Dergelijke feiten gaven den heer Kooi man terecht aanleiding om den minister in overweging te geven instelling van een commissie van onderzoek naar vereenvou diging in de administratie, die den minis ter van voorlichting zal hebben te dienen. Minister de Wilde, wien het gemeente lijke terrein niet vreemd is, zegde onder zoek en overleg met den minister van justitie op korten termijn toe. Deze hoopvolle toezegging deed weldadig aan: met belangstelling zien wij de uit slag er van tegemoet". bracht van den stand der door de Natio nale K-K. Commissie georganiseerde werk kampen vanaf hunne oprichting tot op he den. Ingedeeld naar diverse beroepen, zul len hier getallen aantoonen, hoeveel jeug digen aan dit noodzakelijke en vruchtbare werk hebben deelgenomen. HET BENZENE-UITVOER-VERBOD - Wat beteekent het? Naar wij vernemen, wordt de beteeke- nis van 't benzine-uitvoerverbod, dat Don derdag bij verrassing werd ingevoerd, in kringen, die omtrent het benzineverbruik over het algemeen goed ingelicht moeten worden geacht, slechts matig begrepen. De jaarlijksche invoer van benzine wordt op rond 375.000 ton getaxeerd (ook door de regeering in haar wetsontwerp tot ver hooging van den benzineprijs met 1/2 cent per liter in verband met den versnelden bruggenbouw), én deze hoeveelheid wordt zoo ongeveer ook binnenlands verbruikt; de uitvoer van benzine is heel gering. In deskundige kringen bleek niets be kend omtrent factoren, welke den invoer van benzine nu of in de naaste toekomst zouden belemmeren, en in de huidige om standigheden kan ook geen abnormaal hoog verbruik verwacht wordt. Na de per 1 Januari verhoogde belas ting is het aantal motorrijtuigen in Neder land achteruitgegaan inplaats van vooruit, en nu nog weer eens een benzine-prijs- verhooging van 1/2 cent per liter te wach ten staat, zal zoo meende men het verbruik allerminst toenemen. Ter aanvulling van bovenstaand be richt vernemen wij nog nader, dat de uit voer van benzine, die ingevoerd is in den vrijen handel, over het algemeen gering is. De uitvoer van benzine uit de entrepot- bedrijven is echter zeer groot en belangrijk meer dan hier te lande wordt ingevoerd. Als het uitgevaardigde verbod ook voor deze benzine geldt, is het inderdaad van zeer groot belang. „Tijd". ARIëNSCOMMISSIE De Ariënscommissie, die zich ten doel stelt meer bekendheid te geven aan het le ven van mgr. dr. Alph. Ariëns als pries ter, heeft de eer, bij deze alle vrienden en vereerders van den dokter uit te noodigen om op 2 November (Allerzielendag) te gaan bidden op zijn graf te Maarssen. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter. P. Elpidius Bruna O.F.M., Secretaris.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6