IC A De Volkenbond stelt een Coördinatie commissie in DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Italië-Abessinië Ter uitvoering van tinancieele en economische sancties tegen Italië VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 No. 8239 S)e Êcld^clve(2oti^mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Fascisme en oorlog „Op het oogenblik krijgt geheel de we reld in Abessynië een aanschouwelijke les van wat het fascisme eigenlijk is en wil". Wij ontleenen deze bewering aan een ar tikel in de liberale „Avondpost". Naar onze meening wordt hier op den rug van het fascisme een pak kwaad ge bonden, dat het fascisme niet behoeft te dragen, omdat het niet van hem is! Wij zijn, evenmin als de „Avondpost", bewonderaars of voorstanders van het fas cism e! 't Is volstrekt overbodig, dit te gaan bewijzen; onze lezers zullen 't ons grif toegeven. Maar de strijd moet zuiver en eerlijk blijven; wij moeten ons plaat sen op de realiteit, de werkelijkheid, en ons wapen moet de waarheid zijn. Nu staat het voor ons vast, dat een blad ads de „Avondpost" hetwelk wij met volle instemming meermalen graag citeer den, ook in zijn bestrijding van het fas cisme ten deze eenzelfde standpunt in neemt als wy. Boven-geciteerde uitlating zal het blad daarom o.i. niet kunnen volhouden -"ten zij met een aanvulling. 't Is toch een onomstootelijk feit, dat de geschiedenis ons voorbeelden geeft van aanvals- en verover in gs-oorlogen, terwijl er van geen fascisme sprake was. Wat het fascistisch Italië in Abessynië doet, heeft een ander niet fascistisch land el ders gedaan meerdere malen terwijl men dan toch óók niet kan en mocht zeg gen, dat zulks was inhaerent aan of een uitvloeisel van het in dat land heerschen- de politieke stelseL Men kan echter wèl dit zeggen: „Op het oogenblik krijgt geheel de wereld irt Abes synië een aanschouweijke les, dat het oor logsgevaar onder een fascistisch regiem niet zéker niet! minder dreigend is, dan onder een ander regiem". De e e r 1 ij - k e tegenstanders van het fascisme en onder deze behoort, ongetwijfeld, de „Avondpost" moeten zich in hun be strijding hoeden voor verwarring tusschen stelsel en dingen, die los staan van het stelsel, er althans niet per se aan vastzit ten. Wij meenden, dat wij deze opmer king mochten maken. Los van het bovenstaande, willen wij constateeren, dat tegenstanders van het fascisme zich, natuurlijk, niet mogen laten inspireer en door de strijdwijze van een blad als „Volk en Vaderland"! Als wij om 'n enkel voorbeeld te noemen in het laatste nummer van „Volk en Va derland" bij een vermelding van het feit, dat in den Amsterdamschen Gemeenteraad een communist is gekozen tot voorzitter van een raadscommissie, de conclusie' lezen, dat „de wegen der democratie uiteindelijk naar Moscou loopen", dan weten wij, dat dit bij onnadenkende „Volk en Vaderland"- lezers zal inslaan, maar wij vragen ons af, hoe een schrijver, die nadenkt, een derge lijke opmerking kan en durft neerschrij ven, als hij eerlijk wil blijven....! Het doel heiligt volgens onze moraal de mid delen niet! Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een groote kaart van het Oost-Afrikaansche ge vechtsterrein. De kaart is in kleurendruk uitgevoerd en heeft een afmeting van 1 M. x 0.65 M. De prijs is afgehaald aan ons bureau 15 cent, franco per post na ontvangst van postwissel a 20 cent. DE ADMINISTRATIE WEINIG NIEUWS VAN HET ABESSIJNSCH OORLOGSFRONT. DE COÖRDINATIE-COMMISSIE. Nadat gisteren in de voortgezette verga dering van den Volkenbond nog bondsraad Mofcta gewezen had op de neutraliteitsposi tie van Zwitserland en de vertegenwoordi gers van Rusland en Haïti het woord had den gevoerd, diende de voorzitter dr. Be- nejs een door het presidium uitgewerkte ontwerp-resolutie in betreffende de ont worpen coördinatie-commissie. In dit ont werp wordt den Volkenbondsleden ver zocht met het oog op het besluit van den Volkenbondsraad van 7 October en op grond van hun verplichtingen volgens arti kel 16 van het Handvest een coördinatie van de door hen onder oogen geziene maat regelen aldus tot stand te brengen, dat zij zich in een daartoe in het leven te roe pen commissie doen vertegenwoordigen, elk door één gedelegeerde en door deskun digen. De zaak van deze commissie zou zijn zorg te dragen voor het bestudeeren en eensgezinde uitvoeren van de maatregelen en den Raad opmerkzaam te maken op iedere omstandigheid, die zijn bestudeering zou kunnen eischen. Benesj legde er den nadruk op, dat de coördinatie-commissie geen orgaan zal zijn van de Assemblée of van den Raad, maar een soort conferentie van de leden van den Volkenbond, die daarin bijeen zouden ko men met het doel artikel 16 toe te passen. Voordat echter werd overgegaan tot stem ming over dit voorstel, werden de alge- meene debatten voortgezet. De Chileensche gedelegeerde sprak de hoop uit, dat geen langdurige procedure noodig zou zijn om een rechtvaardige oplossing voor het ge schil t? vinden.' De gedelegeerde van Ve nezuela riep den Volkenbond op een laat ste beroep te doen op de beide partijen tot herstel van den vrede. Voorts kondigde hij aan in de coördinatie-commissie op de bijzondere moeilijkheden te zullen wijzen, die Venezuela zou ondervinden bij het toe passen van sancties. De Zuid-Slavische ge delegeerde constateerde uit naam van de Kleine Entente, dat deze den Volkenbond trouw zou blijven en consciëntieus de be palingen van het Volkenbondshandvest zou nakomen. Voor de Balk an-Entente ver klaarde de Grieksche minister van buiten- landsche zaken, Maximos, dat deze het handvest trouw zou blijven en haar ver plichtingen ten volle en getrouw ten uit voer zou leggen. De vertegenwoordigers van Uruguay, Ecuador, Peru en Bolivië verklaarden dat, ongeacht de vriendschap voor Italië, het Handvest toegepast moest worden, aange zien de Volkenbond een nieuwe rechtsorde geschapen had, die een einde maakt aan het tijdperk van eigen hulp. Als laatste spreker voerde de eerste ge delegeerde van Abessynië, Tekle Hawariate, het woord. Hij keerde zich tegen de belee- diging van zijn land door Italië en in het bijzonder tegen de bewering, dat de kei zer van Abessynië opruiende redevoerin gen zou hebben gehouden. Sedert 10 maan den wacht Abessynië geduldig en vol ver trouwen er op, dat het rechtvaardigheid wedervaren zal. Spr. verzocht met het oog op den aanval, dien Abessynië ondergaat, snel en effectief te handelen. Iedere ver traging zou den internationalen misdaad steunen, waaraan de Italiaansche regeering schuldig bevonden is. De barbary der mo derne oorlogsmiddelen tegenover een met verouderde wapenen uitgerust volk maakt het uitvoerverbod van wapenen naar Abes synië tot een dagelijks grooter wordend onrecht. Abessynië staat den Volkenbond ter beschikking voor iedere poging om de vijandelijkheden tot een. einde te brengen en is bereid een eervolle vrede te sluiten. Het zal echter zijn onafhankelijkheid en integriteit tot het uiterste verdedigen en zal niet dulden, dat den aanvaller eeniger- 1 lei premie verleend wordt. Hiermede waren de algemeene debatten beëindigd en stelde de voorzatter het ont werp-resolutie betreffende de coördinatie commissie aan de orde. Baron Aloisi verklaarde, dat hij tegen de resolutie stemmen zou, ofschoon de presi dent geconstateerd had, dat het hier geen resolutie in den eigenlijken zin van het woord betreft. Voorts maakte Aloisi reser ves ten opzichte van het feit, dat geen constateering van een inbreuk op het hand vest geschied was door een bevoegd Vol kenbondsorgaan. Uit het protocol van de raadszitting van 7 October blijkt, dat het rapport van de commissie van zes niet door den Raad, maar door de 14 daarin vertegen woordigde staten, met inbegrip van Abes synië aangenomen is. Ook de Assemblée als zoodanig heeft het rapport niet aanvaard. Wat de coördinatiecommissie betreft, kan deze, zooais de voorzitter reeds had opge merkt niet beschouwd worden als een or gaan van den Volkenbond. Benesj antwoordde hierop, dat het met de taak is van een Volkenbondsorgaan een beslissing te nemen over een inbreuk op het Handvest. De plichten van de Volken bondsleden blijken veeleer onmiddellijk uit het Handvest. Wat de overige opmer kingen van baron Aloisi betreft, stelde dr. Benesj voor, alle moeilijkheden uit den weg te ruimen door niet te spreken over een resolutie, maar over een wensen van de Assemblée. De Hongaarsche gedelegeerde Velitsj en de Oostenrijksche vertegenwoordiger, ba ron Pfleugl verklaarden, refereerende aan him verklaringen van gisteren, dat zij zich het bepalen van een standpunt inzake het voorstel voorbehielden. Vervolgens werd de gewijzigde tekst voorgelezen en daar geen verdere bezwaren werden ingediend, werd vastgesteld, dat de „wensch" met alle stemmen tegen één en twee stemmen blanco was aangenomen. De nieuwe oommissie, waarin dus alle le den van den Volkenbond zitting kunnen nemen, kwam hedenochtend bijeen. De slotzitting voor dit gedeelte van de agenda der Assemblée werd vastgesteld op Vrij dagmiddag 12 uur. DE HOUDING VAN OOSTENRIJK EN HONGARIJE. De Fransche pers wijst er op, dat de moeilijkheden, die in de practijk aan de toepassing van sancties verbonden zijn, reeds in de Woensdag gehouden zitting der Assemblée aan den dag zijn getreden. Met uitzondering van de bladen van uiterst links vindt de pers dan ook woorden van verontschuldiging voor het standpunt, het welk de gedelegeerden van Hongarije en Oostenrijk namens hun landen hebben ver tolkt, welk standpunt een uitvloeisel is van de bestaande verdragen en van den eoo- nomischen toestand in Midden-Europa. De Oostenrijksch-Hongaarsche verkla ringen schrijt de „Petit Parisien" ver sterken den indruk, dat het moeilijk zal zijn, een eenstemmig besluit te verkrijgen van alle te Genève vertegenwoordigende staten. In de „Echo de Paris" wijst Per tin ax er op, dat Oostenrijk en Hongarije en tot op zekere hoogte ook Zwitserland, een open deur vormen, die de andere mogend heden niet zullen kunnen sluiten. Via deze staten kan Italië over Duitschland als ach terland beschikken. Het zal dan ook uiterst moeilijk zijn, Italië verstoken te houden van de producten, die het noodig heeft. Daarentegen zal door de algemeene ver mindering der aankoopen, die de sancties toepassende landen ónder normale omstan digheden in Italië verrichten, de finan- cieele structuur van Italië worden geschokt waardoor de goudafvloeiing uit Rome zal worden verhaast. Zulk een dwangmiddel kan evenwel slechts van langzame uitwer king zijn. Wij zien dan ook aldus het blad dat Engeland steeds meer overhelt naar het radicale denkbeeld een er blokkade in de Roode Zee Madame Tabouis verklaart in de „Oeuvre", dat het meerendeel der te Genève bijeen zijnde gedelegeerden gelooft, dat Enge land over veertien dagen a een maand zal overgaan tot het blokkeeren van de beide voornaamste haven in Eritrea en Ita- liaansch Soma 111 and, hetgeen voor Musso lini een beslissenden sdag zou beteekenen. BETREKKELIJKE RUST AAN HET OORLOGSFRONT. Alleen gevechten in het Zuiden? Nog steeds is het rustig aan alle fronten. In de afgeloopen dagen zijn de Italianen zoo goed als niet voruitgekomen. De stad Aksoem is nog altijd niet in hun bezit. Ook is er geen nieuws over de beweerde Abes- sijnsche inval in Italiaansch Eritrea. Men verwacht evenwel, dat het offensief bin nen enkele dagen zal worden hervat. De Italiaansche opmarsch zal dan worden voortgezet in de richting van de stad Ma- kale, ten zuidoosten van Adoea. Berichten uit Eritrea zeggen, dat er in het zuiden is gevochten; bevestigd wordt dit echter niet. De Abessijnsche regeering heeft graaf Vinei andermaal verzocht terstond het land te verlaten. Vinei heeft om een audiën tie bij den Negus verzocht, voor hij ver trekt. WEDLOOP OM EEN BERG. De Italianen hebben den ten Zuiden van Adigrat gelegen berg Edagahamoes bezet. Nacat vliegtuigen hadden waargenomen, dat een sterke afdeeling der onder bevel van Ras Seyoem staande troepen naar den Edagahamoes op weg was, werd onmiddel lijk een colonne Italianen en Askari's uit gezonden om dit punt, dat strategisch van het hoogste belang is, nog vóór de Abessy- niërs aankwamen, te bezetten. De bezetting van den berg geschiedde in den nacht ten koste van groote inspanning van de Italianen, die, terwijl 'n ijskoude wind woei, 3000 meter moesten stijgen. In verband met de ontoegankelijkheid van het terrein, was het onmogelijk tanks te zenden. Men gelooft, dat het uiterst moeilijk zou zijn geweest, den vijand uit dit gebied te verdrijven, indien men dezen hier het eerst had laten aankomen. ITALIAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Volgens geruchten uit Makale is daar een Italiaansch vliegtuig neergestort, waarbij de vier inzittenden om het leven kwamen. Uit Harrar en Diredawa wordt gemeid, dat Italiaansche verkenningsvliegtuigen zijn waargenomen, die vermoedelijk foto's van de Abessijnsche stellingen hebben ge maakt. MOEILIJKE BERICHTGEVING. Het ligt voor de hand, dat het ontstaan van niet te conitroleeren geruchten ten zeerste in de hand wordt gewerkt door de moeite, die men in de Abessijnsche hoofd stad ondervindt om spoedig betrouwbare berichten van de fronten te verkrijgen. Te legrafische en telefonische verbindingen met de gebieden, waar gestreden wordt, schijnen op het oogenblik niet te bestaan en de berichten worden door koeriers, die te voet reizen, overgebracht. Onder deze geruchten werd den laatsten tijd veel op hef gemaakt van een z.g. oprukken van Abessijnsche troepen over de grens van Erytrea, waardoor zij den Italianen in den rug zouden zijn gevallen. Thans kan ech ter worden vastgesteld, dat ook deze ge- ri chten bezijden de waarheid zijn. Hoe moeilijk het voorts is eenmaal ver kregen berichten uit Addis Abeba naar Europa te krijgen, blijkt wel uit de om standigheid, dat het eenige telegraafkan toor, dat hier bestaat, over slechts twee ambtenaren, één zendtoestel en één toestel voor het opnemen van berichten beschikt. Vroeger werden door tusschenkomst van dit telegraafkantoor maandelijks ongeveer 3000 woorden geseind. Met het naderen van den oorlog en na het openen van de vijandelijkheden steeg het maandelijksche gemiddelde, nadat inmiddels ongeveer 85 persvertegenwoordigers in de Abessjjn- sa BUITENLAND. De Volkenbond heeft een coördinatie commissie ingesteld, teneinde de kwestie der sancties tegen Italië uit te weiken. Aan het front heerscht vrijwel rust. (1ste blad). De Grieksche republiek door de Natio nale Vergadering afgeschaft na een mili taire staatsgreep. (2e blad). Stormberichten uit België en West- Duitschland. (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Auto met vier inzittenden in het Mer- wede-kanaal gereden, waarbij een vrouw en haar tochtertje verdronken. (Gem. Ber, éde blad). De storm richtte gisteren op tal van plaat- en haar dochtertje verdronken. (Gem. Ber. éde blad). Nieuwe bekentenissen te Oss inzake een honderdtal misdrijven! (1ste blad). Groote sterfte onder de Kanaries. (Gem. Ber., éde blad). Internationale autodieven gearresteerd. (Gem. Ber-, 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De vierde schaakpartij tusschen Euwe en Aljechin afgebroken, (éde blad): De deelname voor het Olympisch voetbal- tournooi zou 25 landen omvatten, (éde •blad). sche hoofdstad gearriveerd waren, tot on geveer 175.000200.000 woorden. Daar komt nog bij, dat de regeering veelvuldig het verzenden van de particuliere tele grammen moet onderbreken, aangezien zij een drukke uitwisseling van telegrammen onderhoud met haar Europeesche verte genwoordigers. De leiding van het telegraaf kantoor tracht wel nieuw personeel aan te werven, maar stuit daarbij op groote moei lijkheden, vooral van persoonlijken en technisch en aard. DE COÖRDINATIE-COMMISSIE BIJEEN. Men vergadert in geheime zittingen. GENèVE, 11 October. (A.N.P.) De coör dinatie-commissie voor de sanctiemaatrege len tegen Italië, die als zelfstandige confe rentie zal arbeiden, is hedenmorgen in constitutioneele zitting bijeengekomen. Op voorstel van Laval werd de vroegere Por- tugeesche minister van buit enlandsohe za ken en premier de Voscon cellos tot presi dent gekozen. Men had oorspronkelijk aan den Spaanscben gedelegeerde de Madariaga gedacht, doch deze had geweigerd met het oog op de Spa arische reserve in de sanctie kwestie. Daarna had men zich gewend tot den Belgischen minister van staat Hij mans, dien Zweedschen minister van bui- te nlandsche zaken Sandler en den Neder- landschen minister van buitenlandsche za ken jhr. mr. A. C. D. de Graeff, doch ook deze heeren weigerden een benoeming te aanvaarden. Met de motiveering, dat de conferentie netelige economische proble men zal hebben te bespreken, werd als eer ste besluit het principe der niet-openbaar- heid gesteld, zoodat de conferentie in ge heime zitting bleef vergaderen. Een sub-commissie ingesteld. GENèVE, 11 October. (A.NP.) De coör dinatie-commissie heeft besloten een sub commissie van 16 leden in te stellen die on middellijk zal beginen met de uitwerking van vastomlijnde voorstellen. In deze sub commissie hebben de volgende staten zit ting: Frankrijk, Engeland, Sovjet-Rusland, Nederland Polen Spanje Zuid-Afrika, Argentinië, België, Canada, Griekenland, Roemenië, Zweden, Turkije, Zwitserland en Yoego-Slavië. Op voorstel van Eden zal de commissie reeds in den middag bijeenko men om vanavond aan de conferentie reeds voorstellen te kunnen voorleggen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1