Se- De Volkenbond over de sanctiemaatregelen No. 8238 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Oostenrijk en Hongarije tegen sancties Italië-Abessinië 27ste Jaargang DONDERDAG 10 OCTOBER 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 AKSOEM SCHIJNT NOG NIET GEVALLEN TE ZIJN. DE ZITTING VAN DE ASSEMBLéE. De Assemblée is gistermiddag om even over zes in het Volkenbondsgebouw bijeen gekomen. De meeste Europeesche staten waren weer vertegenwoordigd door hun ministers van buitenlandsche zaken. De belangstelling van pers en publiek is groo- ter, dan de meeste vorige plenaire zittin gen. De Tsjechische minister van buitenland sche zaken, dr. Benesj, opende de zitting met een mededeel ing omtrent de omstan digheden, die het bijeenroepen van de As semblée noodzakelijk hadden gemaakt. Hij las het besluit voor van den Volken bondsraad van Maandag, waarin Italië tot aanvaller wordt bestempeld en tot schen der van het Volkenbondshandvest.- Vervol gens maakte hij de door het presidium van de Assemblée opgestelde voorstellen voor de procedure der vergadering bekend. Het zeer uitvoerige rapport van Benesj nam ruim een half uur in beslag. Nadat besloten was onmiddellijk tot de beraadslagingen over te gaan, verklaarde Benesj, dat thans de leden van de Assemblée hun standpunt moesten uiteenzetten. Voor deze debatten gaf hij een reeks richtlijnen, die tevoren uitgewerkt waren. Daarbij is o.m. bepaald, dat de Volkenbondsraad zich verder met de aangelegenheid zal blijven bezig hou den en dat het niet de taak van de Assem blée is de procedure op grond van artikel 15 te hervatten. Het is de taak der leden hun standpunt te bepalen ten opzichte van wat in de Raad geschied is. Wie niet het •woord zal vragen, zal geacht worden een instemmende houding aan te nemen. De bijzondere positie van eenige staten ten op zichte van het sanctieprobleem zal in de te benoemen coördinatiecommissie bespro ken worden. Een defintieve agenda der vergadering zal eerst later worden aange nomen. Oostenrijk en Hongarije tegen sancties. Als eerste spreker kreeg daarop de Oos- tenrijksohe gedelegeerde baron Pfluegl het woord. Het kernpunt van zijn redevoering was, dat Oostenrijk zich niet in staat ziet in te stemmen met de conclusies betreffen de het sanctieprobleem, waartoe de andere leden van den Volkenbond reeds zijn ge komen. De gedelegeerde gaf uiting aan de sympathie van zijn land voor Italië. Oos tenrijk zal niet vergeten, dat Italië op een tragisch oogenblik van zijn geschiedenis in den besten Volkenbondsgeest er toe heeft bijgedragen zijn integriteit te waarborgen. Deze vriendschap zal voortduren. Het is de taak van den Volkenbond den vrede te behouden. Spr. kan niet nalaten op het ernstige gevaar te wijzen, dat de sancties voor het economische leven van Europa met zich moesten meebrengen, vooral voor sta ten, die tengevolge van ongunstige omstan digheden zich in een bijzonder moeilijke positie bevinden en die niet alleen aan zich zelf, maar ook aan him crediteuren moeten denken. Oostenrijk heeft in een verklaring van 30 April 1922 zijn standpunt in de sanctiekwestie uiteengezet, hetgeen prin cipieel in het verdrag van Locarno (bijlage F) is opgenomen. In denzelfden zin sprak de Hongaarsche gedelegeerde, von Velütsj. Het doel van den Volkenbond en van het Handvest is het behoud van den vrede en dat vooronder stelt, dat de oorzaken van den oorlog wor den uitgeschakeld. De oorlog mag alleen een ultima ratio zijn. De internationale sa menleving is niet statisch en mag niet ver- steenen. Ook de Hongaarsche gedelegeerde sprak over de moeilijke positie van Honga rije ten opzichte van het sanctievraagstuk, vooral doordat Hongarije economisch is aangewezen op afzet in Italië. Nadat deze beide sprekers het woord hadden gevoerd werd de vergadering ver daagd tot Donderdagmorgen 10 uur 30. Als eerste spreker zal Aloisi dan het woord voeren. Vandaag verwacht men, behalve van den Italiaanschen gedelegeerde, geen verdere principieele verklaringen tegen de sanctie maatregelen. De vergadering zal zich na de bespreking over het rapport der com missie van zes, bezig houden met het eigen lijke probleem der sancties. DE COÖRDINATIECOMMISSIE. Zal Nederland er in vertegenwoordigd zijn? Onder de landen, anders dan leden van den Volkenbondsraad, die vermoedelijk zullen worden uitgenoodigd zitting te ne men in de coördinatiecommissie worden ge noemd België, Griekenland, Nederland, Zwitserland, Zuid-Slavië, Venezuela, Per- zië, Zweden en Tsjecho-Slowakije. NEDERLAND EN EVENTUEELE SANCTIES. Onze handel met Italië. Men weet nog niet, hoever de sancties, welke men te Genève tegen Italië zal uit vaardigen, zullen gaan. Het zal voorloopig wel tot geen volkomen stopzetten van den handel op dit land komen, meent het „Vad.". Het credietemb ar go zal voor Ne derland wel geen beteekenis hebben, daar er van 1 Augustus af een clearingverdrag in werking is getreden. In verband met dit clearingverdrag is de Nederlandsche uit voer toch al iets verminderd: over 1934 hadden wij namelijk nog een actieve han delsbalans met Italië, terwijl de clearing na tuurlijk ten gevolge heeft, dat in- en uit voer op dezelfde hoogte worden gebracht, wat dan helaas altijd gebeurt door het naar omlaag drukken van het hoogste cijfer tot het niveau van het laagste. De ondervinding opgedaan met de clear ingsovereenkomsten met Duitschland, Roemenië, enz., toonen daarenboven nog aan, dat het bij die eerste vermindering van het internationale ver keer zeer dikwijls niet blijft; het schrappen van een „teveel" aan export heeft een ver dere vermindering van den import ten ge volge, zoodat men, na eenigen tijd, ook met den export opnieuw naar omlaag moet, wat dan alweer niet zonder invloed blijft op den import, enz. enz. In de jaren vóór de crisis was onze han delsbalans met Italië zeer actief. In 1928 b.v. hebben wij voor meer dan tweemaal zooveel naar dit land uitgevoerd als van daar betrokken; het jaar daarop bedroeg onze uitvoer nog 30 millioen tegenover een invoer van slechts 21 millioen. Dit zal wel verband gehouden hebben met de binnen- landsche conjunctuurpolitiek van het fas cistische regiem. In '31 slaat het om: er ko men drie jaren, waarin Italië meer uitvoert naar Nederland dan wij er verkoopen kun nen. In 1931 bedraagt de passiviteit voor Nederland zelfs meer dan vier millioen, terwijl het zelf nog maar voor 14.5 millioen uitvoert en voor 19.6 millioen importeert. Dit tekort wordt geringer in de jaren '32 en '33 en in '34 krijgen wij zelfs, zooaJs reeds gezegd, weer een actieve handelsba lans. Deze „activiteit" is echter van een min der aangenamen aard; ze is verkregen door uitbreiding van onzen verliesexport. De grootste post op de rekening van onzen export naar Italië in 1934 betreft het bevro ren en gezouten vleesch, samen 2.885.788. Er zijn ook nogal wat levende runderen en varkens geëxporteerd, eveneens met ver lies. Bij de clearingovereenfcomst heeft men natuurlijk juist die posten 't meest naar beneden gedrukt. Van groote beteekenis is verder onze ex port van kolen. Verleden jaar ging er voor 2.2 millioen Nederlandsche kolen naar Ita lië. Deze export heeft zich in den laatsten tijd nog uitgebreid. Voor dit artikel is het wel mogelijk, dat de sanctiepolitiek een rol gaat spelen. Een zeer belangrijke post ook is die van aardappelen: er gaCan ieder jaar millioenen kilo's pootaardappelen naar Italië; verleden jaar heeft ons land daar nog voor meer dan een half millioen gulden van uitgevoerd naar Italië. Dit is over 't algemeen een goe de winstgevende zaak; de vraag is nu ech ter, of men, ook in verband met de sancties, nog wel voldoende zekerheid zal hebben wat de betaling betreft, wanneer het nieu we seizoen aanbreekt. Verder vernielden wij onder de uitvoer artikelen: meel (voor zeven ton); geneesmiddelen en voedingspraeparaten (vijf ton); huiden en vellen (negen ton); gedestilleerd (drie tan); werktuigen en toestellen (vier ton) en instrumenten en toebehooren (zes ton). Het totaal van den uitvoer bedroeg: 465 millioen kilo voor 15.6 millioen gulden. Daartegenover stond een Italiaansche in voer van 132 millioen kilo's voor 14.1 mil lioen gulden. De voornaamste posten van den invoer zijn: Zuidvruchten (2 millioen gulden); ertsen (600.000 gulden); gepelde en geplette gra nen en mout (ƒ800.000); chemische pro ducten (vier ton); manufacturen (2.5 mil lioen); fabrikaten van rubber en balata (423.000 gulden). ITALIë ONGERUST OVER PARUS' HOUDING. De bladen vreezen, dat het te ver voortschrijdt op den weg der sancties. De Italiaansche pers begint zich naar Havas meldt ongerust te maken over Frankrijks houding te Genève. De bladen vreezen, dat de Fransche regeering, in haar verlangen concessies aan Engeland te doen, te ver zal voortschrijden op den weg der sancties. Wel is waar constateert men met voldoening dat Laval alles in het werk wil stellen, om te vermijden, dat de sanc ties tot een conflict met Italië leiden, doch te Rome blijft men sceptisch gestemd ten aanzien van de doeltreffendheid der reser ves, welke de Quai d'Orsay in zake de toe passing van progressieve sancties heeft ge formuleerd. De „Popoio d'Italia" vergelijkt Frank rijks houding met die van een schermer die zoolang achteruit is geweken, tot hij tegen den muur is beland. Wij zouden ons gaarne vergissen, zegt het blad, maar het wil ons voorkomen, dat Frankrijk, in zijn streven de kool en de geit te sparen, niet minder dan Engeland met vuur speelt, maar dan zonder dat het dit zelf gewaar is. DE STRIJD AAN HET FRONT. Aksoem nog niet gevallen. De berichten van de speciale correspon denten der te Rome verschijnende dagbla den meldden gistermiddag, dat het eerste legercorps oprukt in de richting van Ma- kalle en dat een colonne troepen den op- mersch naar Aksoem hervat. (Hieruit zou dus blijken, dat Aksoem nog geenszins in handen der Italianen-is gevallen). De spe ciale correspondent van den Giornale d'Italia, die zich te Adigrat bevindt, wijst er op, dat het klimaat in deze streken zeer gezond is en dat het gebied rijk is aan water. De gezondheidstoestand der troepen, zoo schrijft hij, is uitstekend en de kleine veldlazaretten zijn leeg. Hieraan wordt toegevoegd, dat de bevolking der streek haar vertrouwen schenkt aan de Italiaan sche soldaten en dat de werkzaamheden te velde ondanks de oorlogsstemming vooj-t- gezet worden. Met koortsachtig tempo wordt gewerkt aan het aanleggen of ver beteren van karavaanwegen en autowe gen. De speciale correspondent van de Lavoro Fascista deelt mede, dat de zone tusschen de thans door de Italiaansche troepen bezette frontlijn en de oude grens- linie zorgvuldig gezuiverd is door pa trouilles carabinieri, zoodat de troepen thans in den rug niets te vreezen hebben. Men heeft den indruk, dat de Koptische monniken oprecht zijn in hun betuigen van onderwerping en zich gelukkig ach ten over het volstrekte respect, dat be toond wordt jegens hun kerken en kloos ters. Gezinnen, die het land verlaten had den, blijven terugkeeren en zich onder werpen. Adoea met heroverd. Met betrekkiing tot het bericht, dat Adoea door de Abessijnsche troepen zou zijn heroverd, verklaart men in bevoegde Italiaansche kringen, dat dit uit Addis Abeba afkomstige bericht automatisch wordt gedementeerd door het Italiaansche legerbericht van Woensdag, dat vaststelt, dat Dinsdag op het geheel e front rust heerschte. Het is overigens zeer natuurlijk, dat, we gens de onbegaanbaarheid van het zeer moeilijke terrein, na het succesrijke eerste oprukken der Italiaansche troepen, in de eerste plaats de verbindingen met het ach terland worden uitgebreid en dat in dien tusschentijd alle technische voorbereidin gen worden getroffen voor de tweede etappe van den opmarsch. Men beschouwt den val van Aksoem, gezien den huidigen stand der voorberei dingen, als zeer aanstaande. De opmarsch wordt in elk geval voortgezet. Berichten uit Ethiopië. De Ethiopische aanvoerder Ras Seyoem krijgt versterking, doch een eerste nood zakelijkheid blijft: meer geweren en meer munitie. Ras Kassa snelt, zooals men weet, Ras Seyoem te hulp, terwijl Ras Ayloe, die den Bisschop van Meissen gearresteerd, BESCHULDIGD VAN DEVIEZEN- OVERTREDING. De bisschop in het Huis van Bewaring. BERLIJN, 10 October (A. N. P.). De justitie te Berlijn deelt mede: In den loop van een strafproces tegen Katholieke gees telijken en ordeleden wegens overtreding der deviezenvoonschriften heeft men ern stige verdenkingen gekregen, dat de bis schop van Meissen, Mgr. P. Legger, in be langrijke mate betrokken is bij de deviezen- overtredingen, die in zijn bisdom hebben plaats gehad. Op grond van het resultaat van een onderzoek heeft de procureur bij het Landsgericht te Berlijn wegens voort gezette deviezenovertreding in twee geval len een aanklacht tegen den bisschop inge diend bij de Strafkamer van het Landsge richt, die op grond van ernstige verden king een arrestatiebevel heeft uitgevaar digd. De bisschop is gisteren op grond van dit bevel gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring MoabiL linker vleugel van de strijdkracht van Ras Seyoem commandeert, oprukt, teneinde den rechtervleugel der Italianen te dwin gen, op Erythreaansch grondgebied terug te trekken. Op het front Adoea, Adrigat, Aksoem maakt Dedasmatsj de commandant van den rechtervleugel van de strijdkrachten van Ras Seyoem en schoonzoon van den Ne gus zich gereed, de Italianen te weerstaan, als zij naar dien kant verder oprukken. Naar verluidt, zijn de verliezen van de Ethiopiërs in het Noorden gering en is het moreel van de troepen schitterend. De operaties op het Assab-front staan klaarblijkelijk stil, waardoor de theorie wordt bevestigd, dat de Italianen bij den Moessali concentreeren, om te bewerken, dat de Abessyniërs hun troepen uit het Noorden terugtrekken. Aan het Ogaden-front is tot nu toe al leen een guerilla gevoerd, doch de Italiaan sche vliegtuigen zijn actief geweest in de omgeving van Haaradigit, Sanabaneh en Gerlogubi. Tot nu toe zijn op het Zuiderfront nog geen Italiaansche tanks in actie gekomen, doch de Abessynische generale staf ver wacht binnenkort een Italiaanschen aan val ten Noord-Westen van Oeal Oeal. j Evenmin als in het Noorden, zijn de Ethiopiërs voornemens, hier veel weer stand te bieden. Het eenige risico dat de Abessyniërs hier bij loopen is, dat de grensstammen moe deloos worden door het verlies van gebied, doch alle militaire experts te Addis Abeba zijn van oordeel, dat deze taktiek verstan dig is, vooral, omdat men verwacht, dat sancties de Italiaansche strijdkrachten zul len ontmoedigen. Te Addis Abeba blijft men sceptisch staan tegenover de berichten omtrent den inval van Ras Seyoem in Eritrea. Men hoedt zich ervoor, indeze berichten een bewijs van Abessynië's kracht te zien, want men beseft ter dege, dat als hier in derdaad een strijdmacht van beteekenis zonder op tegenstand te stuiten een eind- weegs doordringt op Italiaansch gebied, het risico van een omsingeling en een neder laag zeer groot zou zijn. Abessynië's militaire deskundigen zijn voor en na van meening, dat er maar één kans bestaat op een Abessinische eind overwinning, en dat die kans hierin gele gen is, dat van lieverlede de offensieve kracht der Italiaansche strijdkrachten wordt verlamd. Geen bommen op buitenlandsche missies en inrichtingen van Roode Kruis. Te Rome is niets bekend van een verzoek der te Addis Abeba geaccrediteerde mo gendheden de buitenlandsche missies en de ziekenhuizen bij eventueele aanvallen uit de lucht op Addis Abeba te willen spa ren. Men noemt het evenwel een natuurlijke zaak, dat de Italiaansche vliegers geen bommen werpen op de gebouwen der di plomaten en de onder de bescherming van het Roode Kruis staande inrichtingen, aan gezien de vliegers in hoofdzaak verken ningsvluchten maken en bommen slechts op troepencontingenten worden geworpen en niet, aldus voegt men hier aan toe, zoo als in tendentiseuse berichten steeds weer wordt beweerd, op de burgerbevolking. VOORTZETTING VOLKENBONDS VERGADERING. Uitvoerige rede van AloisL GENèVE, 10 October (A.N.P.) Heden morgen te half 11 zijn in de Volkenbonds vergadering de besprekingen over de kwes tie der sanctiemaatregelen voortgezet. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In de vergadering van den Volkenbond hebben Oosteiuïjk en Hongarije zich tegen sanctiemaatregelen uitgesproken. (1ste blad). Italië's deviezen-politiek. Het hoog er beroep van Haupfmann, de ontvoerder van Lindbergh's baby, afgewe zen. (2de blad). BINNENLAND. De opkooping van levensmiddelen. De regeering waarschuwt tegen misplaatste vrees. (2de blad). De uitvoer van benzine is verboden. (2de en 1ste blad). Te Rotterdam is een benzine-tank ont ploft Drie gewonden. (1ste blad). Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een groote kaart van het Oost-Afrikaansche ge vechtsterrein. De kaart is in kleurendruk uitgevoerd en heeft een afmeting van 1 M. x 0.65 M. De prijs is afgehaald aan ons bureau 15 cent, franco per post 20 cent. DE ADMINISTRATIE Als eerste sprak de Italiaansche gedele geerde baron Aloisi. In een zeer uitvoerige rede oefende hij critiek op de Volkenbonds procedure, waarbij hij er vooral bezwaar tegen maakte, dat het Italiaansche memo randum over de Abessijnsche toestanden in het geheel niet in aanmerking is genomen en dat men na het uitbreken der vijande lijkheden den Italiaansche gedelegeerden niet den tijd heeft gegeven voor een wei- voorbereide uiteenzetting. Indien men het optreden van den Volkenbond in andere gevallen vergelijkt met de houding, die thans is aangenomen, dan moet men zeggen, aldus Aloisi, dat met tweeërlei maat is ge meten. Aloisi herhaalde, dat Abessynië niet voldoet aan de voorwaarden, die noodig zijn om lid van den Volkenbond te kunnen blijven. Hij hield den Bond voor, dat hij ondanks het door de Italiaansche regeering geleverde bewijsmateriaal niet de maatre gelen heeft genomen die in overeenstem ming zijn met de statuten n.l. de uitsluiting van Abessynië uit den Bond. Dat de motie ven van Italië zijn miskend, heeft het ge- heele Italiaansche volk gekwetst en Abes synië gesterkt in zijn krijgslustige houding. Toen Italië niet meer kon rekenen op den steun van den Volkenbond bij de waarbor ging van zijn veiligheid en bij de erkenning van zijn rechten, heeft het 't noodig geoor deeld zich uitsluitend te verlaten op zijn eigen middelen om op te treden tegen een groeiend gevaar. Aloisi sprak voorts van de reserves door de Britsche regeer ing ge maakt bij de onderteekening van het Pact, waarbij Engeland zich in bepaalde gebie den vrijheid van handelen heeft verzekerd met uitsluiting van ieder buitenlandsch in grijpen. Onder deze omstandigheden heeft Italië in het Kellogg-pact toegestemd. Het recht van Italië wordt bewezen door de verdra gen tusschen de drie aangrenzende mogend heden. Deze verdragen zijn bevestigd door het Engelsch-Italiaanseh verdrag van 1925, derhalve na het ontstaan van den Volken bond en na de toetreding van Abessynië tot dien Bond.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1