POORT NAAR ABESSYNIË. «SS De schoonheid van Middellandsche Zee Een der 21 uitwijkplaatsen. Graaf Ferdinand de Lesseps, die het initia tief nam tot de bouw van het Suezkanaal. voorgrond treden! Het verkeer wantrouw de dien weg, hoewel de vaart door het Suezkanaal den weg naar het Verre Oos ten met ruim 8000 Kilometer bekortte, d.i. 20 procent van de totale afstand naar Ootst- Indië. De door Lesseps geprofeteerde goud stroom bleef uit. De aandeelen van de Ka naalbouwmaatschappij daalden angstwek kend! De onderkoning van Egypte die toch reeds diep in de schulden zat, stond voor een bankroet! Betere tijden kon hij niet afwachten en daar het hem via Constanti- nopel duidelijk geworden was, dat Enge land dit Kanaal eigenlijk niet graag zag, vooral niet onder Franschen invloed, ver kocht hij zijn 177.000 aandeelen aan Enge land, nadat de Fransche regeering gewei gerd had ze te koopen! Daarmede had En geland wel niet de meerderheid der aan deelen in handen, dooh al heel spoedig werd de Britsche invloed van beslissende kracht! In 1882 bezette Engeland Egypte enhet kanaal stond onder Britsche controle. En zoo bleef het tot heden ten dage! Het Suezkanaal is slechts 160 Kilometer lang! Het doorsnijdt de gedeeltelijk droog gelegde meren van Mensaleg, Ballah, en Timsa, alsook het Bittermeer. Het oor spronkelijke profiel van het kanaal, dat bij een waterspiegelbreedte van 58 tot 100 Meter een vaargeulbreedte van 22 Meter en een diepte van slechts 8 Meter bezat, bleek al spoedig ontoereikend te zijn. In de eerste jaren was het aantal door vast- loopen van verschillende schepen ontsta ne storingen zeer groot! Steeds dieper en grooter moest men het kanaal maken, om gelijken tred té houdt» met de eischen van het moderner wordende verkeer! Thans heeft het een waterspiegelbreedte van 95 tot 160 Meter, een vaargeulbreedte van 60 Meter en is het tien meter diep. In- plaats van de bij den bouw voorgescheven tien plaatsen, ieder van 750 Meter lengte, zijn er thans 21. Baggermachine's van ge weldige afmetingen zijn onafgebroken be zig om een verzanding van het kanaal te voorkomen! De kosten van onderhoud zijn buitenge woon groot, zelfs voor onze hedendaagsche begrippen maar de Kanaalmaatschappij heeft geweldige hooge inkomsten. De tol gelden zijn zoo hoog, dat een schip van middelmatige grootte op een reis naar Oost-zië en terug meer dan 60.000 gulden voor de doorvaart betaalt; Aan het aantal naar Abessynië verscheepte Italiaansche troepen kan men dus zoo ongeveer nagaan, welke enorme sommen Italië alleen voor de Suezdoorvaart moet betalen! De Italiaansche troepen, die door het eentonige, vlakke, eindelooze-zanddge ka naal gebied varen en op de op den Westelij ken oever aangelegden autoweg de vracht auto's zien voorbij razen, hebben geen ver moeden ervan, dat zij zonder dezen water weg wel nooit een expeditie naar Abessy nië gemaakt zouden hebben, want onge rekend de geweldige afkorting van den zee weg van de Middellandsche Zee naar Oost- Afrika moest de onderneming vastloopen op de transpoort en levensmiddelen-aan- voerkwestie! Kan heit Suezkanaal afgesloten wor den? De statuten van de Kanaalbouwmaat schappij voorzien niet in een sluiting van het kanaal voor bepaalde schepen of be paalde landen! Wèl had echter de Volken bond het recht het kanaal te sluiten voor eerste spade in den grond worden gesto ken! Het Kanaalplan was geen werk van de Lesseps Reeds 1400 v. Chr. hadden de pha- rao's een kanaal gebouwd vanaf den Witten Nij'l naar de Rooden Zee en hielden hier een levendig verkeer in stand; Napoleon I liet een Kanaalplan uitwerken, doch tot uitvoering kwam het niet. Inderdaad komt de Lesseps de eer van het initiatief toe, hoe wel reeds in 1846 een Maatschappij werd opgericht om een kanaal van Port Said naar Suez te graven. Doch tenslotte was het de Lesseps, die woorden in daden wist om te zetten. De ontwerper van het plan was een Oostenrijksche ingenieur, von Neggrelli, een spoorweg-constructeur. Zijn technisch ontwerp werd weer gesteund door de ka- pitaalsbelangen van Engelsche en Duitsche groepen, die aandeelen bezaten. In 1854 reisde de Lesseps naar Cairo waar hij door De stad Suez, waar het kanaal in de Roode Zee uitmondt. Signaalstations regelen het verkeer. verkeer der Italiaansche schepen door het kanaal met 10 procent toegenomen. En dat alleen voor de militaire transporten, want in het gewone goederenverkeer naar den Indischen Oceaan, boekte men een terug gang van bijna 11 procent en naar Europa van circa 23 procent! Voor iederen passa gier heft de maatschappij tien gouden francs tolgeld, ongeacht of deze burger, dan wel militair is; voor iedere ton lading wordt zes francs gerekend. Toen in het jaar 1859 de Fransche con sul in Cairo, graaf de Lesseps, voor de op richting van de Kanaalbouwmaatschappij inteekening op het op 200 millioen francs vastgesteld Kanaal voorstelde, veroordeel den de Britsche persstemmen dit als een waanzinnig denkbeeld en hoonden zij de ontwerpers van het plan op soms ergerlijke wijze. De Pers beweerde, dat 't Kanaal niet alleen geen zin zou hebben, doch dat het plan zou mislukken door de vele moeilijk heden, die er te overwinnen waren! In het Britsche parlement noemde een minister het plan een „waaghalzig avontuur". Des ondanks waren binnen drie weken de be- noodigde 200 millioen francs reeds aanwe zig. De onderkoning van Egypte alleen nam reeds 177.000 aandeelen voor 94 millioen francs over. Reeds in April 1859 kon de zou bekorten, de Indische bezittingen ge vaar zouden loopen. Desondanks en hoewel Lesseps ook technische moeilijkheden had te overwinnen, heeft de bouw van het ka naal zonder onderbreking plaats gehad! 40.000 Arbeiders waren tien jaar lang aan bouwtijd van slechts 10 jaar, kon het Ka- het werk om die 75 millioen kubieke meter zand, modder en steenen weg te transpor- teeren! Den 17den November 1869, dus na een naai geopend worden! Lesseps had de ge noegdoening een bont gezelschap van Eu- ropeesche vorsten aan het hoofd van een vloot van 50 imposante oorlogsschepen op bezoek te krijgen, die de eerste tocht van Port Said naar Suez maakten. Wat deerde het, dat duizenden Fellanhs slachtoffer van de werkzaamheden geworden waren? De glans en de roem van het voltooide werk overstraalden zelfs de pijnlijkste feiten ja, deed zelfs niet af aan het feit, dat de bouw inplaats van 200 millioen frans er 500 millioen had gekost Inderdaad was de kanaalbouiw, als men van al, de pijnlijke bijkomstigheden afziet, die ermee verbonden zijn, een voor dien tijd enorme technische prestatie; doch de economische beteekenis van het kanaal zou in den eersten tijd niet duidelijk op den Zonder het Seuzkanaal geen expeditie naar Oost-Afrika. Eéns een waaghalzig avontuur, thans een levensader! Als Engeland het afsluit... dreigt oorloggevaar! Port Said, voor dien reiziger naar Oost- Azië een étappe op zijn langen weg, waar hij voor het eerst de Wonderen van den Orient kan zien, is vol leven! Schip na schip nadert de haven, groote, kleine, mooie en onaanzienlijke vaartuigen. Sommigen bevatten tal van wuivende menschen, an deren zijn rustig en glijden stil over het havenwater. De eersten zijn troepentrans portschepen, de andere vrachtschepen, bei de echter afkomstig uit Italië. Tegenover het douanestation, waar de sleepbooten en de geweldige baggermachi nes van de Suezmaatsohappij liggen, ver heft zich een trotsch, door twee koepels bekroond gebouw, waar het bestuur van de maatschappij, die het Suezkanaal be- heerscht, zetelt! Daar ziet men de Italiaan sche schepen niet graag; sedert Juli is het zijn invloed op den onderkoning van Egypte wist te bewerkstelligen, dat de concessie niet aan de internationale maatgschappij, doch aan hem persoonlijk werd gegeven. Uit deze eenigszins duistere periode van de Kanaalbouw dateert nog een proces, dat de erfgenamen van den ingeieur Von Neg grelli tegen de Kanaalbouwmaatsdhappij hebben gevoerd, en dat thans nog niet be slist is! Zoo gemakkelijk de Lesseps aan zijn geld gekomen was, zoo moeilijk was de doorzet ting van zijn plannen! Het kostte een enorme energie om al de moeilijkheden te overwinnen, die vooral Engeland hem in den weg legde. Het reeds lang wantrou wend geworden Albion vreesde, dat bij het totstandkomen van het Suezkanaal, dat den zeeweg naar het verre Oosten zoo geweldig DE HIER WERD DE ALLEREERSTE WERELDGESCHIEDENIS GE HAAKT! Ieder van ons zal ééns de periode in zijn bestaan beleven, waarin hij het verlangen voelt opkomen naar de Zee en Verre Lan den.... Vooral de Middellandsche Zee is menigmaal het voorwerp van onze droo- men geweest, vooral ais wij op school de historie leerden kennen. Dan begrijpen wij het, als iemand ons toevertrouwt, dat de reis door de Middellandsche Zee het schoonste deel van zijn leven is geweest! Het verlangen naar de zon en naar de won deren van de Italiaansche schiereilanden, naar de Grieksche lente en de avontuur lijke fantasiewereld van den Orient ver lokt ons steeds weer tot reizen naar de Middellandsche Zee, naar al die kustplaat sen, die ons de eeuwigheid brengen van al die schoonheid, waar men te midden van de bewaardgeblevën wereld der antieken de heele romantiek van het leven in zich kan opnemen. Dat juist is het, wat de Mid- dellansche Zee zoo betoovert, zoo begee- renswaardig, zoo onmisbaar haast maakt! Een bezoek aan die plaatsen bet eekent steeds het luisteren naar de harteklop van een cultuur, een cultuur, die zich in de geschiedenis der tientallen eeuwen nadien een onsterfelijkheid heeft verworven. Eens was de Middellandsche Zee slechts een voudig de wereldzee! Want men wist toen niet, dat er meer continenten waren, als Amerika en Australië. Zelfs van Inddë en China kwamen maar vage berichten, die i men meer opvatte als fabelen, dan als wer kelijkheid. De Middellandsche Zee echter met haar prachtige oeverlandschappen, de I zonnige bochten en haaien, de vruchtbare i kusten, dié waren bereikbaar en konden veroverd worden! Men kan tegenwoordig I nog duidelijk nagaan, welke volkeren die oevers bewoond hebben: Grieken, Phoe- niciërs, Egyptenaren, Romeinen, Germa nen, Saracenen, Venetianen een groot aantal voïksstamen beheerschten naast el kaar, of achtereenvolgens deze landschap pen en stempelden die streken! Drie vaste landen komen hier tezamen: Europa, Afrika en Azië. Langs de kusten ontwikkelde zich de hoogstaande cultuur van de Oudheid, de latere grondvesten voor onze avondland-beschaving. Van hier uit won ook de wedergeboorte van de Oudheid, in de Middeleeuwen, veld. Italië werd het middelpunt van het cultureele leven. Een nieuw levensgevoel, dat de men schen op den voorgrond van alle gebeur lijkheden stelde, had hier zijn oorsprong gevonden en als een vloedglof van ver hoogde levenswil bevruchtte deze schep pende geest alle andere volkeren ter we reld! Een enorme opbloei van het geeste lijke, artistieke, politieke en economische leven vond plaats en weldra was een nieuw hoogtepunt van ons avondlandsch- cultuurleven bereikt. Dat was de tijd, waarin men in de Italiaansche stadsrepu- büéken topprestaties begon te leveren van een ongekende volmaaktheid, topprestar- ties hoofdzakelijk van een beeldende kunst! Olieschilderijen, beeldhouwwerken en ar- i chiitectuur wedijverden met elkaar! En thans toonen de musea in alle deelen van de wereld Italiaansche meesterwerken van bijzondere bekoring. Rome, Venetie, Mi laan, Florence, Genua alle zijn overkoe peld door de blauwe lucht van de Middel landsche Zee. Evenals vroeger de primitieve vloten der koene Phoeniciërs, glijden tegenwoordig de de schepen van oorlogvoerende partijen. In Port Said, de Poort naar de Middel landsche Zee en Port Ibrahim bij Suez, de Poort naar de Roode Zee, liggen sterke Britsche garnizoenen, die zulk een Volken - bondsbesluit snel en grondig ten uitvoer i zouden kunnen brengen. Doch zoo'n be sluit kan men nauwelijks tot de mogelijk heden rekenen en dientengevolge zal het kanaal voor de Italiaansche schepen zon- Ider eenigen twijfel geopend blijven. Tot tevredenheid van de „Compagnie univer- selle du Canal Maritime de Suez". prachtige schepen van den modernen tijdi langs de lichtende oevers van de Midden zee. Zij dragen vroolijke gasten uit het rauwe Noorden naar het zonnige Zuiden. Zij passeeren de Rivièra, langs de Spaan- sohe en Italiaansche kusten, zij dragen hen naar de eilanden van de Phaaken en de en de oorden van den Trojaanschen krijg, naar Griekenland naar de zuilen van den Acropolis en Olympia. Zij varen van den Noord-Afrikaanschen oever, waar eens Carthago stond, langs de Syrische kust naar het oude Stamboel en de Bosporus, naar de eilander van de Phaaken en de burchten uit de Christelijke Middeleeuwen: Rhodos en Malta. Zij dringen voorwaarts in de Zwarte Zee en trekken westwaarts naar Dalmatië en Venetië. Zij groeten die schepen, deze verzonken wereld der An tieken en de nieuwe omhoogstrevende cul tuur van de jonge Middellandsche Zee machten! De gasten echter, aan boord van des» behaaglijke Middellandsche Zee-schepen beleven het eene sprookje na het andere! En het is niet alleen de adem van schoon heid, die er van het landschap zelve uit gaat, die ieder met verhoogde levenslust en -kracht vervult, maar tevens de ver kwikkende atmosfeer van het schip zelve. Wie eens als lid van zoo'n harmonische boordfamilie, van zoo'n Middellandsche Zee-boot, onder de zuidelijke zon gevaren heeft, wie bekend en vertrouwd is met een, scheepsbemanning, die de wenschen in Uw oogen lezen, die weet welk een glans zulke dagen de herinnering kunnen geven! Met tal van onuitwischbare herinneringen, beladen, gesterkt en herboren komen de deelnemers aan zoo'n tocht weer in hiun Noordelijke woonsteden terug en menig een, die de eeuwige melodie van de Mid dellandsche Zee-golven nog jaren lang in het hart draagt, telde deze reis tot de mooiste dagen in zijn leven. TOENEMENDE KLEURENBLINDHEID IN ENGELAND. De professor in de psychologie aan de uni versiteit te Edinburgh, Dr. James Drever, heeft door systematische onderzoekingen van leerlingen van Engelsche volksscho len vastgesteld, dat van elke tien één aan kleurenblindheid lijdt. Volgens de opga ven van den professor beteekent dit een 100-percentige toename van de kleuren blindheid sedert de laatste hierover inge stelde onderzoekingen. „Dit verschijnsel kan tragische gevolgen hebben", verklaarde de professor. „Want deze schoolkinderen zijn aanstaande be stuurders van auto's op onze wegen. Het is zeker een niet luchtig op te nemen zaak, dat van de 120 jonge menschen 12 niet in staat zijn, bij verkeerssignalen rood van groen te onderscheiden. Een middel tegen kleurenblindheid bestaat nog niet. Brillen hiervoor hebben verwisseling van andere kleuren tengevolge." Voor zoover de wetenschap totnogtoe kon vaststellen, wordt kleurenblindheid meer van den vader dan van de moeder overge ërfd. Ook zijn er minder gevallen van kleu renblindheid onder vrouwen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12