WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 De kerk in Abessynië HET CHRISTENDOM IN DIT AFRIKAANSCHE RIJK. In de Maandelykadhe Mededeelin- gen van het Apostolaat der Her- eeniging van 1 October j.l. treffen wij de volgende uiteenzetting aan van het godsdienstig leven der Abessyniërs. Albessynië is een merkwaardig land, niet alleen omdat het onder alle Afrikaansche Staten een zeer uitzonderlijke positie in neemt, wijl dit volk er in geslaagd is zijn vrijheid te behouden, maar Abessynië on derscheidt zich ook van de overige Afri kaansche gewesten, wijl het meerendeel van de bevolking heidensch, noch Moham- medaansch is maar den Ohristelijken gods dienst belijdt. Echter leven deze Christe nen niet in gemeenschap met het Opper hoofd der Christenheid, den Paus van Rome, daar ze de leer der Monophysieten aanhangen, d.w.z. zij belijden de leer die in het jaar 451 door het Concilie van Chal cedon veroordeeld is, dat Christus slechts één natuur zou hebben, terwijl de Katho lieke Kerk leert, dat Christus twee natu ren heeft, de goddelijke en de mensche- lijfce, maar beiden vereenigd in één per soon. De dwaalleer der Monophysieten wordt ook nog aangehangen door de Koptisohe, Armeensche en Syrische Kerken. In Abessynië zelfs behoort 43.45 procent der bevolking tot deze Abessynische kerk, die vijf bisdommen telt. Ongeveer 37.2 pro cent der bevolking zijn Mohammedanen, terwijl 18.6 procent nog heidenen zijn. Het Christendom is reeds heel vroeg naar Abessynië (Ethiopië) gebracht. Volgens de oudste overleveringen werden reeds in de eerste eeuw na Christus in Abessynië be lijders van het Christendom aangetroffen. De groote H. Athanasius, Patriarch van Alexandrië, heeft aan den H. Frumentius, Bisschop van Ethiopië, de bisschopswij ding toegediend. Daardoor is het ook ver klaarbaar, dat de tegenwoordige Ethiopi sche Kerk nog afhankelijk is van het Kop- tische Patriarchaat van Alexandrië. Rond dien tijd is ook het kloosterwezen uit Egypte naar Ethiopië gekomen, waar het zich tot op den huidigen dag heeft weten te handhaven. Ofschoon de Kerk van Alexandrië de leer der Monophysieten aannam, is er een groot gedeelte van het erfgoed van het Katholieke geloof in de Kerk van Abes synië bewaard gebleven. Na een tijdperk van verval zijn het monnikwezen en kloos terleven weer tot hoogen bloei gestegen. Er verrezen tal van klooster en tehuizen voor kluizenaars, waarvan de meesten een zeer strengen regel onderhielden. De or ganisatie van het kloosterwezen werd zoo stipt mogelijk doorgevoerd, en ook de hiërarchie is bewaard gebleven. De alge- meene overste van deze kloosters komt onder de kerkelijke autoriteiten van Ethio pië op de tweede plaats. De kloosters van de mildere observantie staan onder de rechtsmacht van den archi mandriet van Dabra Biizan, het beroemd ste 'klooster van Abessynië. Sedert de laatste 50 jaar neemt de terug keer van de Christelijke Ethiopiërs naar de Katholieke Kerk steeds grootere afmetin gen aan. De katholieken hebben zelfs een eigen bisschopszetel en een bisschop van den Alexandrijnsch-Ethiopischen ritus. Om de zielzorg onder de Ethiopiërs, die tot de Katholieke Kerk terugkeeren, zoo goed mogelijk te behartigen, stichtte Paus Benedictus XV in 1919 te Rome het Ethio- pisch College, dat in de onmiddellijke na bijheid van het Vaticaan is gelegen, en waar jonge, begaafde Ethiopische studen ten wijsbegeerte en theologie studeeren, om later belast te worden met de zielzorg over het volk in eigen land. Daar er onder de katholieken van Abes synië een strooming is waar te nemen, die een meer beschouwend leven wil leiden, zijn er reeds geruimen tijd plannen in overweging om een Inlandschen priester een klooster te doen stichten voor Ethio pische monniken van den Alexandrijnschen ritus. Sedert 1926 werden met Rome ge regeld onderhandelingen gevoerd, die tot resultaat hebben gehad, dat op 7 Septem ber 1931 in de abdij der Cisterciënzers van de strenge Observantie te Sasamatri, in de Romeinsche Campagna, vijftien jonge Ethiopiërs als monniken werden gekleed. Tien daarvan zijn novicen, die zich voor het Priesterschap voorbereiden; de vijf ande ren zijn leeken-broeders. Zij worden opge leid voor het beschouwende kloosterleven en staan onder leiding van den abt van het genoemde Trappistenklooster en van twee inlandsehe priesters uit Ethiopië. Wanneer zij hun professie hebben vol bracht, zullen ze een eigen Orde vormen volgens den Ethiopisch-Alexandrijnschen ritus en in hun eigen land een klooster bouwen om het godsdienstig leven onder de Katholieken van Ethiopië te verdiepen en ook om te werken voor de hereeniging van de schismatieke Kerk van Abessynië met de oude Moederkerk. RADIO EN TELEVISIE. „Technisch zijn wij zoover, dat wij tele visie zouden kunnen invoeren. Dat dit nog niet gebeurt, is een uitvloeisel van ver schillende commercieele omstandigheden. Wij meenen zoowel het belang van de ont vangers als van de uitzenders te dienen door dit standpunt nog eenigen tijd te blijven innemen. Wanneer wij nu de tele visie-apparaten op de markt zouden moe ten brengen, zouden deze in een prijsklas se van 1500.1600 vallen". Met deze woorden schetste de heer Odi- not, directeur van de Nederlandsche Sie mens Maatschappij, afdeeling Telefunken, den huidigen stand van zaken op het ge bied der televisie- en radio-techniek. Telefunken neemt een belangrijke plaats in op dit gebied en is vooral bekend geworden door de proefnemingen op het gebied der televisie, welke in den laatsten tijd in wetenschappelijke en vakkringen groote bewondering gewekt hebben. De televisie-zender van Telefunken te Berlijn is naar men weet afgebrand, doch het vol gend jaar zal er een nieuwe verrijzen, welke ongetwijfeld weer verschillende verbeteringen en nieuwe vindingen zal toonen. Televisie is geen laboratoriumwerk meer, doch uit het stadium der proefne mingen gekomen en binnen het publieke domein gebracht, dat is eigenlijk het groo te resultaat van Telefunken's arbeid. Op een persbijeenkomst, belegd door Telefunken, werd ons omtrent deze onge- wikkelde en moeilijke materie het een en ander medegedeeld. Hoe moeilijk dit ter rein is, kan men slechts bij benadering aangeven. Een aantal jaren geleden was het publiek nog onder den indruk van het radio-wonder. De ontvangst van muziek en van toespraken met een radio-toestel was toen nog een merkwaardigheid, waar voor men de moeite over had bij iemand op een bezoek te gaan, die in het bezit was van een ontvangtoestel. Tegenwoor dig is de radio een der meest populaire instrumenten in een ieders huiskamer ge worden en wat de kwaliteit der ontvangst betreft, is men zóó verwend, dat het beste nauwelijks goed genoeg geacht wordt. Deze mentaliteit is ook van invloed op de televisie. Men wil geen onduidelijke beel den, of beelden, waarbij de beeldvorming zichtbaar is. Neen, men wil zijn toestel in schakelen, de muziek hooren en tevens het beeld van den kunstenaar zien, rustig en scherp, zooals de bezoekers van een concertzaal. Tal van minder geslaagde tusschenvormen, welke het ideaal bena deren, maar nog niet bereikten, doch die in de radio-ontwikkeling successievelijk door het publiek zijn gekocht, blijven bij de televisie binnen het laboratorium. Had men eenige jaren geleden nog een zeer groot aantal lampen noodig bij een tele visie-ontvanger, het vorig jaar had men dit reeds kunnen reduceeren tot 39 lam pen en het nieuwste televisie-ontvangtoe stel, dat Telefunken thans gebouwd heeft, bezit slechts 13 lampen. De ontvangst is volkomen rustig en wanneer men het kastje, waarin het ontvang apparaat is ge bouwd, beziet, maakt dit zoo'n eenvoudi- gen indruk, dat men nauwelijks onder den indruk komt van het technisch wonder, dat hier tot stand is gebracht. Deze televisie-ontvangers worden ook reeds in serie gebouwd, een bewijs, dat men het laboratorium-tijdperk te boven is. Zooals de leider van Telefunken hier te lande ons mededeelde, wordt nog niet tot verkoop overgegaan, uitsluitend omdat men in de nabije toekomst nog teveel hoopt te kunnen verbeteren en vooral omdat men hoopt door technische vervol making de toestellen in een lagere prijs klasse te kunnen brengen. Dit is voorloopig nog een verschil met 'de radio-toestellen. Ir. Schalkwijk, die ons inwijdde in de technische geheimen van de Telefunken-constructie, deelde ons ten minste mede, dat er bij radio-ontvangst in de toekomst geen principieele nieuwe din gen meer te verwachten zijn, tenzij er na tuurlijk belangrijke nieuwe uitvindingen gedaan zouden worden. Dat wil echter niet zeggen, dat Telefun ken dit jaar niets nieuws brengt op het gebied der radio-toestellen. Het ls thans voor het vierde jaar,, dat deze onderne ming superheterodyne toestellen op de markt brengt en wel met stijgend succes, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat alle an dere fabrieken Telefunken op dit pad zijn gevolgd. Ir. Schalkwijk gaf aan de hand van een interessante serie lichtbeelden en college over de constructie van de lampen, iets wat te technisch is om door niet-deskundigen volkomen begrepen te worden. Liever wil len wij dan ook eenige kenmerken van de nieuwste Telefunken-toestellen vermelden. De Telefunken 235 is een tweekrings- ontvanger. Bij dit toestel is wederom te rugkoppeling ingevoerd, met de bijzon dere eigenschap echter, dat de stand der terugkoppeling over het geheele golf be reik en bij overschakeling van het eene golfbereik op het andere gelijk kan blij ven. De kast is in bakeliet uitgevoerd. De Telefunken 543 WL is een superhete rodyne met hexodemenging. Het toestel heeft een vertraagde automatische geluids sterkte en fadingregeling hetgeen belang rijk is voor de ontvangst van zwakke zen ders. Dit toestel is uitgevoerd in een kast van Kaukasisch berkenhout. De Telefunken 564 WLK heeft een kast, welke zoo geconstrueerd is, dat zonder resonanties het beste acoustisch effect verkregen wordt. Al deze toestellen bezitten een automati sche lichtnetantenne, aansluitmogelijkheid voor een extra-luidspreker, aansluiting voor de electrische weergave van gramo- foonplaten, een spéciale afschermwikkeling in den. nettransformator om het indringen van storingen uit het lichtnet te voorko men, timbre-regelaar en electro-dynami- schen luidspreker. Als topapparaat voert Telefunken dit Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 UIT DE OMGEVING jaar, evenals het vorig jaar het toestel 656 WLK. Ir. Schalkwijk wees er nog op, dat een grootere versterking, dan thans bij de toe stellen bestaat, niet meer mogelijk is. Hier is een grens gesteld door het feit, dat men reeds bij een spanningsversterking van 1000.000 de warmte-beweging der electro- nen in den eersten kring storend gaat hooren. Een verdere vergrooting van de gevoe ligheid der toestellen brengt geen voordeel meer. Men moet niet uit het oog verlie zen, dat voor de practijk niet de abs<3lute gevoeligheid van het toestel alleen be langrijk is. Hoofdzaak is, dat men er in slaagt door een gunstige verhouding tus- schen muziek en storing ook die gevoelig heid te gebruiken. Niet de theorie, doch de praktijk moet hier den doorslag geven. De heer Schalkwijk knopte aan deze be schouwingen verschillende mededeelin- gen vast, welke een kijkje gaven achter de coulissen van het Telefunken-wereld-ra- diobedrijf. O.m. sprak hij over de toepas sing van zware zendlampen in Weenen, München, Berlijn, Breslau en ook in den nieuwen omroepzender op 1875 M. Koot wijk. Daar worden thans Telefunken zend lampen gebruikt met een vermogen van 300 KW. Een interessant terrein, wat eigenlijk nog in het eerste stadium van ontwikke ling is, is dat der decimeter-golven. De golvèn, liggende tusschen 10 en 100 m. noemen wij korte golven en die tus schen 1 en 10 m. ultra-korte golven. Met de tegenwoordige ontvangtoestellen kan men deze golven normaal opvangen. Thans werkt men echter ook op golven onder 1 m., de z.g. decimetergolven en het is niet onmogelijk, dat men in de toekomst ook zal gaan zenden op een golflengte, minder dan een decimeter, dus op de cen- timetergolven. Is de decimetergolf nog in onderzoek, tot de centimetergolf is men op dit oogenblik nog niet toe. Voor deze korte golven worden door Telefunken speciale lampjes geconstrueerd. Belang rijk is dit bijvoorbeeld voor de zeevaart, wanneer een dichte mist of hagelstorm den zeevaarder zou beletten op de lichten van een vuurtoren te varen. Wanneer een zen der bij het vuurtorenlicht opgesteld zou worden en met dit zou meedraaien en een schip is voorzien, van een daarvoor gecon strueerde ontvanger, dan zou het licht effect door den ether overgebracht worden en telkens wanneer een straat den ontvan ger trof, zou men op het schip het zelfde effect hebben als wanneer men het vuur torenlicht zag. Het spreekt vanzelf, dat dit nog onge kende mogelijkheden in zich bergt. Wij denken hierbij aan vliegvelden en ook aan de geheime draadlooze telefonie. Ook de televisie-reportage ziet zich hier voor een groote ontwikkeling geplaatst. Al deze dingen zijn bij Telefunken in gestadig onderzoek. De Nederlandsche Siemens Maatschap pij, die in ons land de hoofdvertegenwoor- diging heeft van de Telefunken deed op bovenbedoelde persconferentie ook nog eens uitkomen, dat het onjuist is deze maatschappij niet te willen zien als een Nederlandsche maatschappij, omdat Sie mens geen fabrieken in ons land heeft. De Nederlandsche Siemens Maatschappij heeft in Holland meer dan 500 man personeel, allen Hollanders en waaronder ruim 40 Delftsche ingenieurs. Er zijn 1000 handela ren, die uitsluitend of bijna uitsluitend Telefunken verkoopen en meer dan 50 van het geld, dat een apparaat kost, blijft in Nederland in den vorm van rabatten, invoerrechten en verlooning. EEN NATTE HERFST. Wanneer wij een reeks van jaren terug gaan in de annalen van de weerkunde zul len wij slechts weinige jaren vinden, waar in de maand September zooveel regen bracht als de afgeloopen maand. Het waren de jaren 1932, 1918 en 1925, die in Septem ber meer regen hebben gegeven dan nu, maar het verschil was niet groot, zoodat de afgeloopen Septembermaand tot de sl iernatste van de laatste twintig jaren be hoort. Ook wat betreft het aantal regenda gen, dat ongeveer anderhalf maal zoo groot was als het normale aantal terwijl de hoe veelheid gevallen regen tweemaal zoo groot was als de normale hoeveelheid. Deze overvloedige regenval is eensdeels het gevolg van het groot aantal regenda gen, anderdeels van het bijzonder regen- rijk karakter van het weer. In den laat sten tijd is de algemeene weerstoestand in West-Euwpa zeer ten gunste van veel re gen veranderd. Ten deele is dit een seizoen verschijnsel. October is immers normaal de regenrijkste maand. Valt er echter reeds in September een hoeveelheid regen, die de October-regensom verre overtreft, dan heb ben wij met meer te doen dan met hetenkeie seizoenversohijnsel. Dan is er niet alleen een vervroeging van het regenseizoen, maar er is een bijzondere reden voor den overvloed igen regenval. In West-Europa is de regen voor het meeste zoogenaamde depressieregen. Valt er dus zooveel meer regen dan normaal, dan is dit een gevolg van een verhoogde actie in den dampkring. Wij zien dan ook, dat in den laatsten tijd tal van zeer diepe en actieve depressies over West-Europa trekken en als daarin niet spoedig een verandering komt, zoodat de activiteit min der wordt, dan kunnen wij in October nog heel wat regenweer verwachten. KORENBOND „ST. WILLIBRORDUS". De secretaris van den Korenbond „St. Williibrordus", de heer Jac. Meijer te Kat wijk aan den Rijn, heeft wegens te drukke werkzaamheden als zoodanig bedankt. Door het bestuur en afgevaardigden is in diens plaats benoemd de Zeereerw. Heer Alphons Niekel, Rector van de St. Jacobus- stichting te Wassenaar. HILLEGOM. Allerheiligentocht. Aangemoedigd door het succes van het vorig jaar, zal de Maria-Congregatie van St. Joseph (de Graal) weder een grootsohe Allerheiligen- tocht houden, behoudens toestemming van het Gemeentebestuur. Men kan zich voor deelname reeds thans bij het bestuur op geven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. De R. K. Middenstandsver- eeniging ,,de Hanze" bield gisteravond een goed bezochte ledenvergadering in de zaal naast het parochiehuis. De voorzitter, de heer W. Caspers, las de notulen die werden goedgekeurd. Vervolgens kwam in bespreking de be schrijvingsbrief van den Centralen Raad. Met de praeadviezen van het hoofdbestuur op alle voorstellen kon de vergadering zich volkomen vereenigen. Tot afgevaardigden naar den Centralen Raad werden geko zen de heeren F. J. Luten en A. J. Mul der. Door den Geestelijk Adviseur, Pastoor Buys, werd dan een „Sociale les" gege ven met als onderwerp „De Katholieke Middenstander in de Kerk". Deze les werd met volle aandacht gevolgd. De voorzitter dankte en sprak den wensch uit dat nog verschillende van dergelijke „lessen" zul len gegeven kunnen worden. Bij de mededeelingen behoorde o.m. de circulaire betreffende het reserverfonds en de actie hiervoor te maken. De voor zitter kon de mededeeling doen, dat de ge vraagde hulp van enkele jongedames reeds was toegezegd. De volgende dames zullen resp. als voorzitster, secr. en penningm. van dit comité optreden: Mej. Mien v. Pa ridon, Mej. Corrie Mulder en Mej. Marie Grimbergen. Deze zullen op ongeregelde tijden busjes plaatsen bij de leden, plus wat hieraan nog verder te doen zal zijn. Vervolgens kwam de „Mica" winkel week ter sprake. Na toelichting door den voorzitter werd besloten hieraan mede te werken, in combinatie met de Christ. Mid- denstandsvereeniging te Katwijk aan Zee. Al direct gaven eenige leden zich op. De leden, die niet aanwezig waren, zullen als nog hiervoor bezocht worden. De commis sie van Katwijk aan Zee zullen vanuit de Hamze als commissieleden uit Katwijk-Rijn toegewezen krijgen de heeren W. Caspers en M. J. Alkemade. Bij de rondvraag vestigde de heer M. C. v. d. Berg de aandacht van het bestuur op den toestand, die te Katwijk aan Zee in den zomer bestaat, ten opzichte van het vrije strandleven. Spr. las de circulaire die in 1933 reeds van de Regeering is uitge gaan aan de desbetreffende gemeentebe sturen, een verordening is door het ge meentebestuur ontworpen en aangenomen doch wordt z.g. soepel toegepast, wat zoo ongeveer zeggen wil dat er op het gebied der bestrijding van de onzedelijke toestan den niets maar dan ook niets gebeurd. Spr. vroeg het bestuur met andere vereenigin- gen een actie te voeren ter bestrijding van dit kwaad. De voorzitter zegde toe deze aangelegenheid ter kennis van „Katholiek Katwijk" te zullen brengen. Na nog enkele minder belangrijke aan gelegenheden besproken te hebben, sloot d evoorzitter de vergadering met gebed. Verkooping. De uitslag der gehouden verkoop van eenige huizen, schuren en land, gehouden ten overstaan van candi- daat-notaris Verhees, was als volgt: Perc. 1 in bod op 3050.gemijnd op 100.C. Schoenenberg. Perc. 2 in bod op f 2700.niet.gemijnd, kooper Wa Dokkum. Perc. 3 in bod op 2300.gemijnd op 100.C. Schonenberg. Perc. 4 in zod op 1800.niet gemijnd, G. de Best. Perc. 5 in bod op 1950.niet ge mijnd, Jè Halsteijn. Perc. 6 in bod op 875.afgem. op 120.kooper C. Schonenberg. Perc. 8 is niet verkocht. Perc. 9 in. bod op 2950.afgem. op 900.J. Buys. Perc. 10 in bod op 3000.afgem. op 300.kooper P. Kort. Perc. 4 en 5 gecombineerd in bod samen op 3750.gemijnd op 130.kooper G. de Best. LISSE. Kruisverbond. Gisteravond hield het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" een ver gadering in de zaal van den heer J. Kort onder presidium van den heer J. Zandvliet. Deze opende met g-ebed en heette allen, in het bijzonder de heer Koetsenruiters, lid van het Hoofdbestuur uit. Rotterdam, van harte welkom. Hij hoopte dat het den heer Koetsenruiter gelukken moge wat nieuw bloed in de aderen der drankbestrijders te stortert, opdat het Kruisverbond te Lisse niet alleen nuttig werk moge doen. maar dat ook haar ledental moge toenemenHl Vervolgens bracht de secretaris, de heer Th. Salman, verslag uit van de vergade ring van den Sobriëtasdag gehouden op 15 Augustus te s-Hertogenbosch. Hierna hield de heer Koetsenruiter lezing over Drankbestrijding. Spr. zeide, dat het van groot belang is, dat we drank bestrijders hebben onder de leiders van het Katholieke Jeugdwerk, terwijl hij het eveneens van groot belang was. dat we in het Onderwijizerscorps enkele leden-drank bestrijders hadden. Voorts gaf hij nog en kele nuttige wenken om dit mooie sociale werk te bevorderen. Besloten werd een som van 2.50 af te zonderen voor het huldeblijk aan den Bondssecretaris, den heer G. P. Bon te den Haag bij zijn 25-jarig bestuurslidmaat schap van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Hierna sluiting. Inkwartiering. In deze gemeente zal, naar wij vernemen, een inkwartiering plaats hebben op 24 en 25 October as. van een gedeelte van de Veldart. te Leiden, die een oefening komen houden in deze streek. RIJPWE TERING. „St. Joannes de Deo". De R. K. Ver- eeniging tot bestrijding der onkosten bij ziekenhuisverpieging hield Maandagavond haar jaarvergadering in het café „Concor dia". Ofschoon de opkomst beter was dan op de vorige vergaderingen, moest de voorzitter todh zijn teleurstelling uitspre ken over het geringe aantal ter vergade- rinig versohenen leden, vooral omdat het agendapunt „vaststelling contributie" een betere opkomst had doen verwachten. Spr. hoopt echter, dat de thuisblijvers de te nemen besluiten zullen goedkeuren en opent dan de bijeenkomst met een woord van welkom en den Ohr. groet. De notulen der vorige vergadering wer den daarna door den secretaris voorgele zen en na een ondergeschikte aanvulling vastgesteld. Het verslag van den penning meester wees aan een voordeelig saldo van 266,75, doch uit de mededeeling, welke de penningmeester hieraan meende te moeten toevoegen, bleek, dat dit bedrag niet toereikend is om de nog onbetaalde rekeningen te voldoen. Dan gaf de pen ningmeester een overzicht van hetgeen in het afgeloopen boekjaar door de vereeni- ging is verricht, van welk overzicht v/e hier het belangrijkste vermelden. Aan contributie werd- ontvangen ƒ.1420.61 d.i. bijna 50 minder dan een Vorig jaar. In totaal werden op kosten der vereeniging 28 zieken in verschillende ziekenhuizen verpleegd met een totaal van 602 ver- pleegdagen, waarvoor f 1366.76 werd be taald. Bovendien werden 14 zieken op kos ten der vereeniging naar een inrichting vervoerd, hetwelk 112.60 aan de kas kostte. Geen wonder dat bij zulke uitga ven het voordeelig saldo bijna 200. lager was dan bij het einde van het vorig boekjaar. Gezien de financieele resultaten van het afgeloopen jaar had- het bestuur een voor stel op de agenda geplaatst, beoogende de contributie met één cent per week te ver- hoogen. Over dit voorstel ontspon zich een levendige discussie, waaruit al spoedig bleek, dat men meerendeels de meening was toegedaan, dat eontrilbutieverhooging, al is zij nog zoo gering, in deze abnormale tijdsomstandigheden niet is door te voe ren, aangezien zeer vele leden de thans geldende contributie slechts met zeer groote moeite kunnen afzonderen. Daar om kwam al spoedig het voorstel, de con- tributieverhooging te vervangen door een collecte langs de buizen, waarvoor zich ge durende de discussie de heer S. Zandber gen aanibood. Het bestuur meende dit voor stel niet te mogen afwijizen, waarom het de voorgestelde contributieverhooging prijs gaf. De voorzitter meende echter, dat de leden al het hunne moeten doen om deze collecte te doen slagen, want veel minder dan in normale tijden, kan in deze moei lijke tijdsomstandigheden deze nuttige in stelling gemist worden. Wij meenen dus goed te doen, aan dit verslag een woord van opwekking toe te voegen en ieder, die nog in staat is, iets af te zonderen, aan te sporen voor dit goede doel naar venmogen bij te dragen, vooral zij, die reeds één of meermalen het groote nut dezer vereeni ging aan den lijve hebben ondervonden. Het aftr. bestuurslid de, heer C. Jansen, werd bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd op voorstel van den secretaris-penningmeester met alge meene stemmen besloten, dat kinderen be neden den leeftijd van een half jaar voortaan sleahts op kosten der vereeni ging in het St. Elisabethsgesticht kunnen worden verpleegd, terwijl bij verpleging in een andere inrichting voor zulke kinderen slechts één gulden per dag voor verpleeg- kosten zal worden vergoed. Daar de rond vraag verder niets 'belangrijks opleverde, volgde hierna sluiting der bijeenkomst met een woord van dank en den Ohr. groet. STOMPWIJK. Geboren: Martinus Cornelis Francis- cus, zoon van A. P. Overgauw en H. E. v. d. Helm Corstiaan Maria en Jacobus Ma ria, zoon van J. van Leeuwen en B. Chr. v. d. Krogt. Ondertrouwd: J. A. v. d. Ploeg en C. P. Mooijman J. A. van Lochem en C. P. M. Bolleboom P. Bakker en M. L. Verstraeten. Overleden: P. Huisman 66 jaar M. A. v. d. Sande. VEUR. Geboren: Cornelis Jacobus Antonius, zoon van S. A. van Brecht en A. M. Camp- fens Adrianus Johannes Antonius, zoon van J. A. J. Verwer en C. J. van Nierop Paulina Adriana, dochter van P. v. d. Steen en M. Th. Loonen. Ondertrouwd: C. van Leeuwen cn A. A. Kulker. Overleden: Christina Maria Magda- lena de Koning, 10 dagen. VOORSCHOTEN. Opbrengst Kro-zakjes. De offerzak jes voor het K.R.O.-Jubileum Bouwfonds hadden een totale inhoud van f 165. Zeker een mooi resultaat. Den gevers en geveressen hartelijk dank.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11