DINSDAG 8 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 De verhoogde heffing op varkensvleesch Verkeerd beleid van de veehouderijcentrale De Centrale zijn de zaken over het hoofd gegroeid. Wij vernemen van deskundige zijde: De Ned. Veehouderij Centrale heeft aan de pers een communiqué verstrekt, waar in wordt medegedeeld, dat de heffing, die bij slachting voor varkens betaald moet worden, het ingang van Maandag j.l. ver hoogd is van 6 tot 9 pet. per K.G. geslacht gewicht. Nog slechts kort geleden hebben wij er op gewezen, dat als gevolg van de be perkte aanvoeren op de markten de groot- handelsprijzen voor varkens met den dag stijgen. Het is al zoover gekomen, dat de Veehouderij Centrale bijna geen varkens meer voor export koopen kan en zich ge noodzaakt heeft gezien de overnameprij zen te verhoogen. Zoo betaalt genoemde Centrale op 't oogenblik 10 pet. meer voor de varkens, terwijl zij voor de geëxpor teerde bacon -15 pet. minder ontvangt. De Centrale zijn de zaken over het hoofd gegroeid. Een der bewijzen daarvan is, dat de varkenshouders geen gebruik hebben gemaakt van het toegestane aantal oor merken, waardoor de varkensstapel plm. 30 pet. minder groot is dan door de Cen trale bedoeld. En toch ging de Centrale door, om elke maand opnieuw 50.000 var kens met verlies te exporteeren. Nu is er een tekort aan varkens, wat in het perscommuniqué der Centrale wordt weergegeven met de woorden dat „met voldoening geconstateerd kan worden dat het aanbod van varkens de vraag niet meer overtreft". Uit de niet onbelangrijke prijsstijging trekt de Centrale ten slotte de niet-logi- sche conclusie dat door een nog minder aanbod de varkens-prijzen wederom zullen dalen. En dit is dan het motief waarop de ver hooging der heffing wordt gebaseerd. Het gevolg zal natuurlijk zijn, dat de kleinhandelsprijzen voor varkensvleesch nog verder zullen moeten worden ver hoogd, waaruit een onderconsumptie van dit niet te ontberen volks voedsel moet voortvloeien. Deze maatregel is niet in overeenstem ming te brengen met de verlaging van de prijzen der eerste levensmiddelen en de consument zal deze verhoogde heffing zelf moeten dragen, omdat het bedrijf daartoe niet in staat is. Belanghebbenden zijn van meening dat deze verhoogde heffing uitsluitend te wij ten is aan het verkeerde beleid der Ned. Veehouderij Centrale, dat mede orzaak is van de groote tekorten van het Land bouwcrisisfonds. De samenwerkende organisaties in den vleeschhandel zullen zich krachtig tegen deze heffing verzetten. In verscheidene steden worden sinds gisteren geen var kens geslacht. De Rotterdamsche slagers hebben echter in een vergadering beslo ten heden de slacht-staking op te heffen, om eventueel een landelijke actie te beginnen; ook elders denkt men er waar schijnlijk zoo over. Protest-telegrammen. Nader vernemen wij nog, dat de Ned. R.-K. Hanzebond van Slagerspatrons, het volgende telegram heeft verzonden aan den Minister van Landbouw en Visscherij. „Met groote ontsteltenis heeft de Ned. R.-K. Hanzebond van Slagerspatroons ken nis genomen van de verhoogde crisishef fing a 3 cent per K.G. op het varkens- vleesch. Aangezien de stijging der varkensprij zen binnen 2 maanden reeds 10 cent per K.G. bedraagt, daalt het gebruik hiervan reeds beteekenend zoodat dit volksvoed- sel als varkensvleesch en spek onbereik baar gaat worden. De noodtoestand m het slagersbedrijf dreigt een catastrophe te worden, Genoemde Bond dringt bij uwe Excel lentie aan, om de crisisheffing te verlagen, in plaats van te verhoogen. Vraagt beleefd met spoed een audiëntie, teneinde noodtoestand uiteen te zetten." Het bestuur van den Ned. Slagerslbond heeft het volgende telegram gezonden pari minister Deckers: „Wij hebben mot groote ontsteltenis ken nis genomen van voorgenomen verhooging der crisiisheffing op varkensadeesdh per Maandag as. De stijiging der vartoensprij- zen met 10 cent per k/g. in twee maanden, de schaarsdhte aan en de duurte van spek maken een verlaging der bestaande hef fing noodzakelijk, zal dit vollksvoedsel nog voor de massa bereikbaar zijn. Door de heffing te verhoogen worden heel 'het slagersbedrijf èn de consument èn de boer ernstig getroffen. De noodtoestand in het slagersbedrijf wordt onhoudbaar. Wij verzoeken u met klem: sdhort den maatregel op en ver laagde heffing. Wil ons in audiëntie ont vangen, om ons standpunt te verklaren". Verder heeft de Ver. van Grossiers in varkens en varkensvleesch „Neprova" het volgende telegram aan den minister ge zonden: „De Neprova, vernomen hebbende, dat met ingang van a.s. Maandag de heffing op varkensvleesch met drie cent per kilo gram zal worden verhoogd, meent daar tegen ten sterkste te moeten protesteeren, omdat het varkensvleesch ten opzichte van andere vleeschsoorten reeds thans dusdanig hoog in prijs is, dat de omzetten der leden, getuige de abattoirslachtingen, tot min der de helft van de normale zijn terugge- loopen. Een verlaging van de heffing ware zeer noodzakelijk geweest, om de omzetten eenigszins op peil te houden; een verhooging beteekent echter, dat de slach tingen nog verder zullen worden geredu ceerd, hetgeen niet anders dan funeste gevolgen voor de bedrijven onzer leden kan hebben. Bovendien worden onze leden gedu peerd, die voor de volgende week hun var kens reeds bij den boer hebben gekocht, zooals in het Westen van het land gebrui kelijk is, aangezien een terugslag op de prijzen der varkens niet kan uitblijven. Met aandrang verzoeken wij Uwe Ex cellentie schorsing van het besluit tot ver hooging der heffing om eerst een onder zoek in te stellen, of de omstandigheden een verhooging wel toelaten. Een objectief onderzoek zal naar onze vaste meening Uwe Excellentie overtui gen, dat dit niet het geval is. Terwij'l tot dusverre de belangen van de binnenlandsohe voorziening van varkens vleesch steeds ondergeschikt zijn gemaakt aan den baoonexport, meenen wij, dat on der de bestaande omstandigheden daarvan thans geen sprake mag zijn en de belangen van de binnenlandsche vleeschvoorziening thans behooren vóór te gaan". Landelijke actie tegen de verhooging van de heffing. In gebouw „Palace" te Rotterdam zijn gistermiddag de samenwerkende organisa ties bijeen gekomen om den toestand nader te bezien en het voeren van een verdere actie te bespreken. Deze vergadering die zeer druk bezocht was, stond onder leiding van den heer J. van Hal die in het kort uiteenzette dat de verhooging van de heffing een onjuiste maatregel is. Doeltreffender was het ge weest als er landelijk tegen geprotesteerd was. De korte termijn waarop de verhoog de heffing van kracht werd liet het orga- niseeren van een landelijke actie niet meer toe en daardoor moest volstaan worden om althans te Rotterdam al vast een dag met te slachten. De eensgezindheid waarmee dit besluit werd genomen stemt tot voldoening en geeft hoop op een verdere nauwe samen werking waartoe spr. dringend opwekte. De heer Lindeman steldt vervolgens in het licht dat het motief van de verhoo ging dat de Veehouderij-centrale aan voert, n.L het voorkomen van prijsschom- melingen valsch is. Door de verhooging worden de prijs- schommelingen juist veroorzaakt en het is weer de consument, die toch al zulke groo te offers heeft gebracht, die er de dupe van wordt. De eenige die er voordeel van hebben zijn, volgens spr„ de bacon-fabri- kanten. Een schande noemde spr. het dat de Regeering die toch van verschillende zij den, ook van officieelen kant, tegen de gesties van de Varkenscentrale is gewaar schuwd dit lichaam nog niet eens op de vingers heeft getikt. Wij wenschen, aldus spr., medezeggen schap als er besluiten worden getroffen en het zint ons niet om door de Centrale plot seling voor een fait accomplé te worden gesteld. Met nadruk vestigde spr. er de aan dacht op, dat dit protest geen revolutionai re actie is. Niemand is van plan de voed- selvoorizening in het gedrang te brengen, wat wij wenschen is dat met onze belan gen, die ook de belangen van den consu ment zijn, rekening wordt gehouden. Uit de vergadering zijn daarna verschil lende opmerkingen gemaakt waaruit bleek, dat er verscheidene slagers waren die er voor voelden het slachten voorloopig een week en desnoods langer te staken. Anderen, waaronder de secretaris van den Nederlandschen Slagershond maanden tot voorzichtigheid aan. Woensdag wordt in Terminus in Den Haag een vergadering van de Landelijke besturen gehouden en de heer Kuiper, de secretaris van den Slagershond verzocht een commissie te benoemen die bij deze vergadering aanwezig zal zijn. Donderdag zullen dan besprekingen met den minister worden gevoerd. Tot slot werd besloten in overleg met de landelijke bonden te treden om den maatregel van de Veehouderij-Centrale te niet te doen en hqt slachtverbod voorloo pig op te heffen. Het bestuur van de samenwerkende or ganisaties zal Woensdag de vergadering in Den Haag van de landelijke bonden bijwo nen. De dwaasheid ten top gestegen. Het vakblad „De Vee- en Vleeschhan del" doet nog een boekje open over de handelwijze van de Varkenscentrale. „Men weet, dat België een extra invoer op consenten van geslachte varkens heeft toegestaan. De importeurs moeten een waarborg storten van 1 franc per K.G. Naar ons wordt medegedeeld, heeft een zekere H. W., vroeger commissionnair bij de firma Z., beslag weten te leggen op con sent voor invoer van 170.000 K.G. Deze W. zou samenwerken met een zekeren K., vroeger of nog aan de Varkenscentrale en die nu te Brussel heeft gesticht het bu reau Vieco. Belgische belanghebbenden, die in Den Haag over den import van geslachte var kens informeerden (de uitvoer is hier al leen mogelijk via de Varkenscentrale) wer den verwezen naar het bureau Vieco te Brussel. W. heeft wel consent en naar men ons zegt verkoopt hij die tegen provisie van 1 franc per K.G. Wie nu op deze consenten invoeren, betrekken de varkens van de Centrale en betalen daarvoor, uitgezocht uit de beste baconvarkens aan de fabriek in Noord-Brabant.... 7 francs per K.G. geslacht, zonder kop en reuzel. Voor deze Ia varkens betaalt de Centrale aan de boe ren uit 5565 cent per K.G en verkoopt ze voor 3435 ct. per K.G. Als zoo de 170.000 K.G. wordt gele verd heeft de Centrale een affaire met België afgewikkeld met minstens 4000 verlies. Alleen het bureau Vieco is er wel bij gevaren. Terwijl hier de varkenspr ij zen maar stijgen blijven, doordat er een tekort aan varkens is, het spek, het volksvoedsel, dat reeds 65 cent per K.G. in den groothandel kost, geeft de Centrale de geslachte var kens over de Zuidelijke grens voor 33 en 35 cent per K.G. Het is even onbegrijpelijk als duister, en we zouden gaarne een opheldering zien, op welke basis deze transacties berusten. Was er geen uitvoermonopolie, onze ex porteurs hadden in België zeker varkens kunnen plaatsen a 11 en 12 francs per K.G. Wellicht was de markt hier thans al te hoog. Maar we vragen: moet de Centrale, bij een zich openbarend tekort aan varkens, maar doorgaan terwille van haar omzet, met groote verliezen te exporteeren? De dwaasheid is nu wel ten top ge voerd!" POLITIEKE REDE VAN PROF. MR. P. J. M. AALBERSE. Positie der R. K. Kamerfrac tie niet geschokt. Van de spanning is nog wel iets over gebleven. Wanneer is de „uiterste noodzaak" aanwe zig? Prof. imr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat en voorzitter van de R. K. Ka merfractie heeft gisteravond in een druk bezochte bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam voor de Katholieke kiezers van de hoodfstad' een rede gehouden, waarin hij de oorzaken van het bekende, vóór het parlementsreces ontstane conflict tus- sdhen genoemde fractie en de regeering aan een beschouwing heeft onderworpen. Spr. merkte oa. op, dat de R. K. Staats partij omtrent de crisis en haar bestrij ding andere inzichten heeft dan in regee- ringskringen tot uiting is gekomen. Te weinig wordt rekening gehouden met de veranderde toestanden op internationaal gebied. Prof. Aalberse was van meening, dat, in dien geen consequente deflatiepolitiek j wordt toegepast devaluatie onvermijdelijk zal zijn, al is hij zeker niet de overtuiging toegedaan, dat devaluatie blijvende ver betering zal scheppen. Spr. wees er op, dat de pogingen om een nieuw kabinet te vormen schipbreuk héb ben geleden, omdat alleen de S.D.AP. be reid was met de Katholieken samen te werken, en daartegen bestonden overwe gende bezwaren. Inzake de houding van de Katholieke Kamerfractie ten aanzien van het huidige kabinet verwijzende naar zijn desbetref fende verklaring in de Kamer afgelegd, zei Prof. Aalberse, dat de fractie de erva ring rijker is geworden, dat de tijd voor de vorming van een nieuw kabinet, meer in den geest der Katholieke inzichten, nog niet is gekomen. Voorts zijn er in het regeeringsprogram aanvullingen verwe zenlijkt, welke het meeninigsverschil tus- schen de R. K. fractie en het kabinet ver kleind hebben. Waar de algameene inzich ten en opvattingen echter niet veranderd zijn, is er van de oude spanning nog wel iets overgebleven. Niet elke spanning be hoeft echter tot een conflict te leiden, en zeker niet tot een ontijdig conflict. De positie van de R. K. Kamerfractie is naar het oordeel van Prof. Aalberse door het gebeurde zeker niet geschokt. Op de vraag, wanneer de Katholieke fractie de befaamde „uiterste noodzaak" aanwezig zou achten, antwoordde spr.: Die uiterste noodzaak is eerst dan aan wezig, wanneer wij een politiek, die wij in 's lands belang noodzakelijk achten, al leen meenen te kunnen voeren en dus al leen mogelijk achten, door een samengaan met de S. D. A. P.- en dan aan andere groote landsbelangen b.v. de defensie en de handhaving van de openbare orde en zedelijkheid, door dat samengaan geen af breuk zal worden gedaan. Ik ben overtuigd, dat dr. Nolens het met deze nadere omschrijving, van hetgeen hij, met „uiterste noodzaak" bedoeld heeft, ge heel eens zou zijn geweest. Die noodzakelijkheid van de te voeren politiek en die mogelijkheid, om die poli tiek alleen door samenwerking met de S. D. A. P. te kunnen uitvoeren, zal in ieder concreet voorkomend geval aan de dan voor ons liggende totale situatie moe ten worden getoetst. DE ITALIANEN IN ONS LAND EN DE OORLOG IN ABESSYNIë. Vragen van den heer Schalker over een vergadering op het Italiaansche consulaat te Amsterdam. De heer Schalker heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat op Woensdagavond 2 October op het Italiaansche consulaat te Amsterdam „de Italiaansche fascisten in Amsterdam" zijn bijeengeroepen; dat al daar stonden, achter een groene tafel, het bestuur van de fascistische partij, afd. Am sterdam, ter zijde een paar kinderen in de houding: „Italiaansche jeugdafdeeling" en dat verder de leden der kolonie aanwezig waren? 2. Is indien het bovenstaande den minister bekend is of bij onderzoek juist blijkt de minister niet van meening, dat uit een en ander geconcludeerd moet wor den, dat een aantal vreemdelingen van Italiaansche nationaliteit, zich hier in Ne derland met politieken arbeid bezig hou den, daarvoor zelfs een eigen politieke or ganisatie hebben, met plaatselijke afdee- lingen, wat naar de mededeelingen van den minister, eertijds in de Kamer gedaan, door de regeering niet geoorloofd wordt geacht? 3. Welke* maatregelen denkt de regee ring te nemen, om aan deze haar oordeel ongeoorloofde handelingen van hier te lan de verblijvende vreemdelingen een einde te maken? HET INNEN VAN NIET BETWISTE GELDVORDERINGEN. EEN EENVOUDIGER PROCEDURE VOORGESTELD. Het reeds eenigen tijd geleden aange kondigde wetsontwerp betreffende de in ning van kleine vorderingen is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Hij, die een opeischbare geldsom te vor deren heeft, kan den rechter, die naar de gewone regelen van rechtspleging van de zaak zou kunnen kennis nemen, de uitvaar diging van een dwangbevel verzoeken. Voor vorderingen, minder dan ƒ200, be hoort een verzoek om uitvaardiging van een dwangbevel dus tot den kantonrechter gericht te worden, voor hoogere bedragen tot de arrondissementsrechtbank. Van de indiening van een verzoekschrift wordt door den griffier onverwijld kennis gegeven aan den schuldenaar, die binnen veertien dagen moet antwoorden. Ant woordt hij niet binnen den gestelden ter mijn, dan kan de rechter een dwangbevel uitvaardigen, dat de kracht heeft van een bij verstek gewezen vonnis.. Indien de schuldenaar wél binnen den gestelden ter mijn antwoordt en uit zijn antwoord blijkt, dat hij volledig erkent de opgevorderde geldsom schuldig te zijn, dan vaardigt de rechter terstond een dwangbevel uit, zelfs indien hij onbevoegd mocht zijn. Erkent de schuldenaar slechts een gedeelte van de opgevorderde geldsom schuldig te zijn, dan kan de rechter voor dat erkende gedeelte een dwangbevel uitvaardigen. Tegen de dwangbevelen bestaat alleen de mogelijk heid van hooger beroep op grond van de bewering, dat de rechter ten onrechte heeft beslist, dat uit het antwoord blijkt, dat de schuldenaar erkent de opgevorder de geldsom of een gedeelte daarvan schul dig te zijn. Tegen het dwangbevel noch te gen de uitspraak in hooger beroep staat beroep in cassatie open. Voor het geval dat uit het antwoord van den schuldenaar niet blijkt, dat hij erkent de opgevorderde geldsom schuldig te zijn, verwijst de rech ter de zaak naar een gewone zitting van zijn gerecht. Ook kan de rechter eerst nog de partijen oproepen ten einde te trachten tot een overeenstemming te komen. Verzoekschriften van den schuldeischer tot de arrondissementsrechtbank moeten, evenals het antwoord van den schuld eischer, door tusschenkomst van een procu reur geschieden. De kosten der request- procedure (griffierechten, procureurssala ris) worden op den schuldenaar tegen wien een dwangbevel wordt uitgevaardigd, ver haald. De griffierechten, die door den schuldeischer moeten worden betaald, doch verhaalbaar zijn, bedragen bij kantonge rechtszaken 5, indien het bedrag der vor dering hooger is dan 25, en bij zaken, aan gebracht bij de arrondissementsrechtban ken, 10. Aldus ziet in groote lijnen het stelsel er uit, dat de regeering gekozen heeft om de inning van geldvorderingen op een na- latigen schuldenaar te vergemakkelijken. De voorgestelde wetsbepalingen zijn van toepassing op alle opeischbare geldvorde ringen. WIJZIGING TABAKSWET. Weigering van de bedrijfsvergunning. Verlenging overgangstoestand met vijf jaar tot 1 Januari '41. Twee wijzigingen van de Tabakswet zijn ingediend bij de Tweede Kamer, welke van belang zijn voor de kleine sigarenfabrikan ten (het z.g. randbedrijf). De eerste betreft uitbreiding van de mogelijkheid een be drijfsvergunning te weigeren aan personen, wier vergunning werd ingetrokken, en de tweede betreft verlenging van den over gangstoestand met vijf jaar, tot 1 Januari 1941. BBtM- Q Voorgesteld wordt art. 17 der wet aan te vullen met de bepaling, dat aan dengene, wiens bedrijfsvergunning is ingetrokken, alsmede aan zijn echtgenoote en aan de verder bij hem inwonende personen, en voorts aan hem, die een bedrijfsvergun ning vraagt voor een lokaliteit, waarvoor de aan en ander verleende vergunning op genoemden grond is ingetrokken, nieu we bedrijfsvergunning kan worden gewei gerd gedurende ten hoogste een jaar. Het betreft hier voornamelijk de hand having der voorschriften aangaande de in richting der fabriekslokalen en het verbod tot detailverkoop in lokalen, waarin tevens het bedrijf van fabrikant wordt uitge oefend. De artt. 23 en 40 der Tabakswet omvatten daaromtrent bepalingen, en on der letter c van art. 17 is bepaald, dat een bedrijfsvergunning kan worden ingetrok ken als ten aanzien van de betreffende lo kaliteit niet meer wordt voldaan aan de artt. 23 en 40 der wet. De practijk was nu echter zoo, dat een kleine sigarenfabrikant, wiens vergunning was ingetrokken op grond van overtreding van het verbod tot detailverkoop in de fabriekslokaliteit, on middellijk een nieuwe bedrijfsvergunning voor dezelfde lokaliteit kon aanvragen of dit door zijn echtgenoote of anderen liet doen. De tweede wijziging betreft een verlen ging van den werkingsduur van art 88a der wet, die op 1 Januari 1936 zou eindi gen, tot 1 Januari 1941. Dit artikel regelt de mogelijkheid aan kleine fabrikanten ontheffing te verleenen van de reeds ge- ncjemde bepalingen van artt. 23 en 40 der Tabakswet, een overgangsartikel dus, waar door het aan kleine fabrikanten nog eeni gen tijd vergund werd, in hun lokalen den detailverkoop van sigaren uit te oefenen. Het aantal op grond van dit art. 88a ver leende ontheffingen bedroeg oorspronkelijk 2262. Dit aantal was op 1 Juli 1930 gedaald tot 355, terwijl het verder op 1 Mei 1935 was teruggeloopen tot 248. De laatste teruggang wijst er op, dat niet te verwachten is, dat in zeer korten tijd een toestand zal worden verkregen, dat alle tabaksbedrijven zich aan de betreffende- bepalingen van de Tabakswet hebben kun nen aanpassen. Minister Oud acht het daar om gewenscht de werking van dit artikel nog voor 5 jaar te bestendigen. „Tel." STEUNVERLEENING VOOR ERWTEN. Van offcieele zijde wordt ons medege deeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 22 t/m 28 September 1935, voor de kwaliteitsklassen A, B, C, en D respectievelijk f 4.f 3.50, f 3.en f 2.50 per 100 Kg. zal bedragen; de steun vergoeding voor in datzelfde tijdvak ge- dorschte gele erwten, voldoende aan de stndaardmonsters C. en D. /zal respectieve lijk f 3.en f 2.50 per 100 Kg. bedragen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. In de zaak tegen G. C. T., fabrieksarbei der te Leiden, wegens diefstal met in braak in een perceel aan den Lange Kerk- dam te Wassenaar, verklaarde de recht bank het onderzoek niet volledig en ver wees zij de zaak terug naar den rechter commissaris. Voorts veroordeelde de rechtbank den los werkman A. v. d. H. uit L e i de n, we gens rijwieldiefstal tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. -M. v. d. M., koopman, wegens oplichting verduistering en flesschentrekkerij tot 8 maanden met aftrek van 4 maanden voor arrest.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7