STADS NIEUWS VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HET POLITIERAPPORT OP 3 OCTOBER. Het is gisteren evenals trouwens de laatste jaren altijd het geval was be trekkelijk zeer kalm geweest voor de po litie, voorzooverre zij althans niet betrok ken was bij de directe feestviering. Inbraken. Van 'n drietal inbraken is aangifte ge daan. Bij J. v. R. in de Baatstraat hebben in brekers zich door opensluiting een bedrag van ,f,l7 toegeëigend uit een ongesloten geldbakje. Verder is ingebroken in een perceel aan den Haarlemmerweg, bewoond door de gezinnen T. en D. Hier werd 5 ont vreemd. Tenslotte werd ingebroken bij C. D. in de Verdamstraat, waar evenwel niets wordt vermist. f Wie wat vermisten. Van verschillende personen is aangifte binnengekomen, dat zij hun portemonnaie met eenig geld waren kwijtgeraakt. Van den. chauffeur H. G. uit Den Haag kwam aangifte binnen, dat hij een porte feuille met 2500 is kwijtgeraakt.... Hoe weet hij echter niet! Verder heeft C. B. C. uit Utrecht aan gifte gedaan, dat zijn zilveren horloge hem is ontvreemd. Wederspannigheid. Terzake van wederspannigheid zijn aan gehouden de gebrs. I. R. en A. R., die zich bij den optocht in de nabijheid van die Turfmarkt niet aan de bevelen van de 'politie wenschten te storen en zich daar bij verzetten. Voorts is wegens 'n dergelijk feit pro cesverbaal opgemaakt tegen A. V., die wegens dronkenschap de openbare orde verstoorde en zich bij zijn aanhouding ver zette. 'n Feestganger-inbreker. Door een rechercheur van politie te Haarlem, die gistermiddag met zijn gezin hier ter stede vertoefde, werd, toen hij naar den optocht stond te kijken, een man opgemerkt, die verdacht wordt van een groote inbraak te Haarlem. Het bleek te zijn D. v. L., zonder vaste woon- of ver blijfplaats. De rechercheur arresteerde hem en bracht hem over naar het politie bureau. Overtreding loterijwet Wegens overtreding der loterij wet is gisteren tegen vijf personen procesverbaal opgemaakt. GEMEENTERAAD. Aan de Raadsagenda van a.s. Maandag zijn nog eenige punten toegevoegd. VERANDERING IN DE CENTRALE VERWARMING VAN EEN BIJZONDERE SCHOOL. Vaflt deze onder art. 72 der Lager Onder wijswet? Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een desbetreffend verzoek. Het -bestuur der Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag (Gerefor meerde Schoolvereeniging) verzoekt den ilaad, op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te ver- leenen, om de in zijn schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs aan de Lusthof laan aanwezige gaskachels, welke een on derdeel uitmaken van de centrale verwar mingsinstallatie van dat gebouw, te ver vangen door een z.g. nootjesketel, welke wordt gestookt met anthraciet. De meerderheid van de Commissie 'voor het Onderwijs is van meening, dat het be stuur in zijn adres de vervanging van de gaskachels door een ketel ten onrechte aanmerkt als te vallen onder het begrip „verandering van inrichting", bedoeld bij artikel 72 van evengenoemde wet. Van een „verandering Van inrichting" kan hi. geen sprake zijn, aangezien in het systeem van verwarming geen verandering wordt ge bracht. Immers men had en houdt centrale verwarming. Alleen reeds op dien grond vindt het verzoek h.i. geen steun in de wet en moet het dus worden afgewezen. Maar zelfs in dien men aannemelijk zou kunnen maken, dat het hier wèl een „verandering van in richting" betreft, als in de wet bedoeld, dan nog bestaat er naar hare meening alle aan leiding afwijzend te beschikken, omdat door inwilliging van het verzoek naar hare stellige overtuiging de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stel len, zouden worden overschreden. Naar hare meening geldt ten deze artikel 4 van de wet van 4 Augustus 1933, S. 414, tot be perking van uitgaven, welke voor de open bare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager Onderwijswet 1920. H.i. gaat het niet aan, om voor rekening van de Ge meente de gaskachels, die blijkbaar in goe den staat verkeeren, door een ketel te ver vangen, enkel op grond van de omstandig heid, dat zulks door de op dit oogenblik lage anthraciet-prijzen voor het school bestuur voordeelig is. Werd dit verzoek toegestaan, dan toch zou daarvan het on vermijdelijke gevolg zijn, dat soortgelijke verzoeken van andere schoolbesturen eveneens zouden moeten worden ingewil ligd, hetgeen de gemeente op belangrijke bedragen zou komen te staan. H-i moet zulks in deze voor de Gemeen te financieel zoo uiterst zorgelijke tijdsom standigheden worden voorkomen, te meer waar het zeer problematiek is, of de be zuiniging, welke het schoolbestuur door de bedoelde verandering hoopt te verkrijgen, ook maar voor nog zoo'n klein gedeelte aan de Gemeente ten goede zou komen. De minderheid der Commissie is van meening, dat het hier wel degelijk een „verandering van inrichting" betreft en dat het ook in ongunstige tijden niet al leen volkomen geoorloofd doch zelfs wen- schelijk is om uitgaven te doen, wanneer die uitgaven, gelijk h.i. hier het geval is, uiteindelijk tot besparing zullen leiden. Zich vereen igende met het gevoelen van de meerderheid der genoemde Com missie geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging, op de bovenaangegeven gronden afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging om medewer king te verleenen tot vervanging van de in zijn schoolgebouw aan de Lusthoflaan aan wezige gaskachels door een nootjesketel.' De Stedelijke Werkinrichlüng. Ter vervulling van de vacature in het bestuur der Stedelijke Werkinrichting, ge volg van het vertrek van den heer S. van Nooten naar elders, biedt genoemd bestuur den Raad de navolgende voordracht aan: le G. E. E. Kuyntjes, dir. Ambachtschool; 2e. A. de Koster, dir. Meelfabriek-. Bouw van een Itransformatorhuisje. In verband met de doortrekking van de Qegstgeesterlaan en de Mariënpoelstraat hebben de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit de beschikking nóodig over een nabij gelegen strookje grond voor den bouw van een transformatorhuisje. Zij zijn bereid voor het beschikbaar stellen van den grond de gebruikelijke vergoeding van 7.80 per M2. te betalen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat het aangeduide terrein de meest geschikte plaats is voor dit gebouwtje. Zij stellen voor, op het ge dane verzoek in te gaan. Verkoop van een gedeelte sloot. Van het bestuur van de vereeniging „de Ambachtsschool" is een verzoek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen een gedeelte van de sloot achter de Rijn- en Schiekade. Adressant is bereid den door B. en W. gevraagden prijs van 0.50 per M2. te betalen. Verder gaat het bestuur accoord met de inzake het dempen van dit slootgedeelte aan den verkoop te ver binden voorwaarden. Verkoop van een strook grond. Bij raadsbesluit van 29 Juli 1935 is aan de heeren W. Bink en A. P. Valk, alhier, een perceel bouwterrein aan de Tim or- straat verkocht. In verband met hun be bouwingsplan verzoeken zij thans een aan de westelijke zijde van dit terrein gren zende strook grond, groot 90 M2„ eveneens van de gemeente te mogen koopen. Adressanten zijn bereid den door B. en W. gevraagden prijs van ƒ9.per M2. te betalen, terwijl tevens met hen overeen stemming is bereikt over de aan den ver koop te verbinden voorwaarden. WACHTTIJD VOOR WERKLOOZEN. Het bestuur van de afdeelmg Leiden van den Ned. R. K. Volksbond heeft adhaesie betuigd aan het adres van den Leidschen Bestuurdersbond dato 27 September. Het betreft hier het verzoek om veran dering te brengen in de wachttijdregeling en ook steun uit te keeren bij overgang naar de kas, wanneer gedurende de voor afgaande 24 dagen steun is verleend. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is het volgend adres verzonden: Geeft beleefd te kennen het Bestuur der Centrale Bond van Transportarbeiders, ten deze domicilie kiezende te Leiden, Jan Lievenstraat 18; dat de controle van de bij haar aange sloten arbeiders, bij werkloosheid, twee maal daags is voorgeschreven voor de Cri sis-steunregeling; dat door dit voorschrift deze arbeiders bijna den geheelen dag aan het stempello kaal zijn gebonden, waardoor het voor hen onmogelijk is om in de omgeving naar eventueele werkgelegenheid uit te zien; dat de motieven waarop een regeling als deze is voorgeschreven, ons niet bekend zijn en door ons niet noodzakelijk worden ge acht; dat hierdoor vele arbeiders dagelijks twee uur moeten loop en om aan deze con trole-maatregelen te voldoen; dat hun daarvoor tevens in den zomer de gelegenheid wordt ontnomen, om eens naar buiten te gaan voor ontspanning, terwijl in den winter deze dergelijke tochten, vier maal door weer en wind, veelal onvoldoen de gekleed en geschoeid, voor hen zeer moeilijk en bezwaarlijk zijn; dat al deze omstandigheden het o.i. zeer gewenscht doen voorkomen, om dezen uit zonderingstoestand voor de Transportar beiders te doen beëindigen. Redenen waarom adressant uw geacht College beleefd doch met den meesten klem verzoekt, óók voor de Transportarbeiders evenals dit voorheen geschiedde, een con trole-regeling voor te schrijven als voor iedere andere organisatie geldend is; 't Welk doende, enz. DE OVERDRACHT VAN HET PRINS WILLEM-ORGEL. Plechtigheid in het groot-auditoriam. Woensdagmiddag heeft in het groot- auditorium der Leidsche Universiteit de plechtige overdracht plaats gevonden van het orgel, in 1933 aangeboden door de Leidsche studenten ter gelegenheid van de herdenking van den 400sten geboortedag van den stichter onzer Academie, Prins Willem van Oranje. Nadat het Leidsche Studentenzangkoor onder leiding van den heer Leo Mens ge zongen had „O Nederland let op uw saeck" van Valerius, werd het eerst het woord ge voerd door den praeses collegii van het Leidsch Studentencorps, den heer H. C. Dresselhuys. Deze herinnerde er aan hoe op 6 Januari van het vorige jaar de Leidsche Universi teit in tegenwoordigheid van de geheele Koninklijke Familie uiting heeft gegeven aan haar groote dankbaarheid jegens haar stichter. Ook thans weer gaan onze ge dachten terug naar den grooten Zwijger, die dit cultureele centrum stichtte en daar mede opnieuw bewijs leverde van zijn groot en wijs beleid. De geest van de Leidsche Academie en haar docenten en studenten is in den loop der eeuwen steeds geweest een nuchtere, meer oprechte en nationale geest. Oranje, dat zooveel tezamen bracht wat voordien gescheiden leefde, heeft ook hier de ver schillende studentengroepen tot elkaar ge bracht. De hier betoonde saamhoorigheid vormt er het beste bewijs van, dat wan neer de Alma Mater ons roept en wij haar van dienst kunnen zijn, wij ons allen één met haar voelen. Moge aldus, eindigde spreker, dit orgel tot in lengte van dagen getuigen van de aanhankelijkheid der huidige studentenge neratie aan Oranje en zijn universiteit. (Applaus). De president-curator, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, wees er op, hoe ons land ten tijde van de schenking van Bald win Hamey's orgel aan de Leidsche Hooge- school in velerlei opzicht een tijdperk van grooten bloei beleefde. Wij stonden toen aan het begin van de Gouden Eeuw, waar in niet alleen de handel floreerde, maar ook de kunst en wetenschap zich sterk ontwikkelden. Spreker noemt slechts de namen van Rembrandt, Vondel, Sweelinck en Vale rius. Ook in de universiteit was de be langstelling voor de muziek in die dagen levendig, getuige het gilde der „musici academiae", die bij plechtigheden als 8 Fe bruari of „lijkoraties" orgelmuziek ten ge- hoore brachten. Het was onder bekoring van die cultuur, dat Hamey op hoogen leeftijd het orgel schonk, waarvan ons helaas slechts de deu ren zijn gebleven. Spr. noemt het een gelukkig symbool deze deuren thans te zien aangebracht aan een nieuw en kostbaar instrument, door studenten en oud-studenten geschonken ter herinnering aan Prins Willem van Oranje. Het is of daardoor een brug wordt geslagen over drie eeuwen heen tusschen dien ééraen vreemden student, die zijn Alma Mater niet kon vergeten en de vele honderden landgenooten van tegenwoor dig, die bereidwillig htm offer hebben ge bracht om een schoone traditie te doen herleven. Spr eindigde met namens de Universi teit het geschenk onder grooten dank te aanvaarden. Het koor zette daarna het Wilhelmus in, waarvan het tweede couplet door allen werd meegezongen. De heer Mens bracht daarna op het or gel variaties ten gehoore op „Mein Jun- ges Leben hat ein End", van J. P. Swee linck en over het ,,Io vivat" waarvan de laatste waren bedoeld als een demonstratie der verschillende klankmogelijkheden van het nieuwe instrument. Tezamen met den heer Johan Feit kamp speelde hij een sonate voor fluit en orgel van Locatelli, waarvan het originee- le manuscript zich in onze Universiteits bibliotheek bevindt. De rector-magnificus, prof. mr. A. S. de Blécourt sprak de slotrede uit, waarin hij allereerst namens den Senaat zijn warme erkentelijkheid betuigde jegens de milde gevers. Uit deze daad leest spr. drie ge dachten. Ie. die der oud-studenten, dat zij zich één blijven voelen met him A acade mie, 2e. die van de studenten en oud-stu denten, dat zij de traditie en historie heb ben willen eeren door een passend ge schenk voor deze eerbiedwaardige en eer biedwekkende zaal en 3e de gedachte aan de onbaatzuchtigheid der studenten zelf, die dit orgel hebben geschonken, ondanks de wetenschap, dat het grootste deel het nimmer bij academische plechtigheden zal hooren bespelen (vroolijkheid). Spr. zeide overigens te hopen, dat die bespeling niet beperkt zal blijven tot den 8sten Februari maar zich ook zal uitstrekken tot andere universitaire plechtigheden, zoo als bijv. de Academie-preeken. Zich richtende tot den presiderrt-cura- tor in diens kwaliteit van burgemeester onzer stad, sprak prof. de Blécourt den wensch uit dat deze er in zal slagen andere 'geluiden, zooals getoeter van auto's en draaiorgelmuziek uit deze zaal te weren (hilariteit). Spr. slaar daarna de plechtigheid, na 't zangkoor en de heeren Mens en Feit kamp te hebben bedankt voor htm muzi kale medewerking. Het koor zong ten slotte Valerius' „Wilt heden nu treden", waarvan het tweede coupleet wederom staande door alle aan wezigen werd meegezongen. In dezelfde orde als waarin zij binnen waren waren gekomen, verlieten daarna curatoren, hoogleeraren en studentencor- poraties de zaal. Te Amsterdam isgearresteerd J. A. v. d. M., zonder vaste woon- of verblijf plaats, die voor een groot aantal gexaezsi- ten, ook voor Leiden, gesignaleerd stond j wegens oplichting. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria, d. v. W. D. A. Truij- ers en M. Laibordius. Geebtrui/da, d. v. J. Oudshoom en A. de Romdjin. Maria, d. v. J. Qhr. de Swijger en G. Wetselaar. Charlotte Yvonne Josephine, d. v. J. J. Bottenberg en C. Berres. Hendrik, z. v. P. v. 't Hart en M. Koppers. Cornells, z. v. C. Kampenman en A. v. Zuhdert. Christina, d. v. P. J. H. v. El en G. J. Meijer. Dihk, z. v. D. Sahouiten en M. M. M. Dessing. Jacob, z. v. P. Bogaards en C. C. v. Leem wen. Anna Maria, d. v. H. J. Fennes en C. C. Lamge. Johannes, z. v.. D. F. Verpianoke en C. S. v. Nimiwiegen. Maria Anna, d. v. A. v. d. Marei en M. Doelman. Gehuwd: P. J. Hansen jan en C. Be- kooy jd. D. Kleijm jim en C. v. d. Wey- dien. jd. W. F. v. Koperen jm en M. v. d. Steen jdi. M. Merbis jim en K. C. Ruds jd. P. v. d. Plas jim en W. Colpa jd. J.. Hbllem jim en F. G. J. Kriefk jd. D. C. Hilarius jim en J. C. v. d. Nat jd. Overleden: J. K. v. Leeuiwen z. 13 mnd. Zilveren jubileum dr. ir. P. Persant Snoep. Op 17 October a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat dr. ir. P. Persant Snoep zijn intrede deed als leeraar aan bovenge noemde H. B. S. Ter herdenking van dit feit hebben zich commissies gevormd uit leeraren (leera- ressen) en leerlingen, teneinde den heer Persant Snoep in een daartoe te houden bijeenkomst te huldigen. Het is tevens de bedoeling dezer commissies aan den heer Persant Snoep een stoffelijk bewijs van waardeering te overhandigen, hetwelk voor hem een blijvende herinnering aan dit ju bileum zal zijn. Een aantal oud-leerlingen, hebben spon taan het initiatief genomen, zich bij deze huldiging aan te sluiten en vertrouwen dat velen der oud-leerlingen zich geroepen zul len gevoelen, van deze gelegenheid gebruik te maken om van him dankbaarheid voor de zoo aangename lessen blijk te geven. BIOSCOPEN. Trianon. Het feestprogramma van Trianon is op 3 October reeds aangevangen en heeft bij de massa bezoekers groot succes gehad. Vooreerst was daar de Hollandsche film „De vier Müllers". Voor de Leidsche feestweek is deze keuze een bijzonder goede geweest, daar deze film humoristisch genoeg is om de aanwe zigen zeer aangenaam bezig te houden. De eigenlijke inhoud is eigenlijk een ernstige geschiedenis, maar het is Johan Kaart, die als Jacob Schot, „de bloedeigen neef van Oom Anton's aangetrouwde schoonzuster" er de noodige komische noten aan geeft. Hij verricht koerierdiensten tusschen de elkaar vijandige Müller's door wat hij bij de eene ziet aan de andere over te brieven en daarmee plundert hij dan tegelijk Oom Anton's garderobe, met welke kleeding- stukken hij clearinghandel drijft met Meier en Meijer. De opnamen van deze aardige film zijn goed verzorgd, vooral de interieurs vertoo- nen goeden smaak. En al heeft ook deze film nog wel eens herinneringen aan het tooneel vooral door de lange dialogen en al zijn de liederteksten gewoonweg abo minabel, er zit toch voortgang in de Hol landsche filmindustrie. ,Na de pauze is er de charmante Magda Schneider in „Win tern ach tstraum" een kostelijke geschiedenis van liefde en onbe holpenheid. De boekhouder en de kan toorknecht, die Prinz heet en daarom voor Prins Lodewijk versleten wordt, hebben het plan opgevat met het aardige typistetje enkele dagen naar een hotel in Garmisoh Partenkirchen te gaan om voor haar een goede echtgenoot te vinden, Dat lukt wel, maar niet dan na allerlei grappige scènes, waarin de onhandige Prins, en de nog on handiger boekhouder het leeuwenaandeel hebben. Alleen Magda Schneider is eigen lijk reeds het zien van deze film waard. Bijzondere vermelding verdient de volle dige 3 Octoberfilm, welke reeds gister avond in het Trianonfcheater werd gedraaid, en welke een goed en volledig beeld gaf van de feestelijkheden tot en met den optocht. Dat dat alles reeds in de avondvoorstelling op het witte doek getoond werd is wel bij zonder actief. Wij bevelen dit anakelijke programma gaarne aan. TOONEEL. Ping pong. Ver. R'damsch Hof- stadtooneel. Bij gelegenheid van het 3 Octoberfeest gaat iedereen graag uit, zoodat het gewoon lijk ook van den Schouwburg een goede avond is. Het Hofistadtooneel maafct daar nogal eens gebruik van; zoo ook gister avond. Het kwam met een stuk, dat verleden, jaar op het program heeft gestaan, n.L „Ping-pong", een Weenseh blijspelletje van weinig beteeken is. Het is echt geschikt om. het publiek bezig te houden op een mo ment, djat het niet veel-eischend is en in. eenstemming om gauw en gufl. te lachen. Overigens werdt er met de huwelijkstrouw een beetje Ping-pong gespeeld, hoewel alles in het laatste bedrijf terecht komt. De ge ringe diepgang van het staïk rechtvaardigt geen langere bespreking. Wij volstaan derhalve met te comstatee- r»en, <tet Vera Bondam en Dirk Verbeek do» samenspel aan het blijspelletje nog eecug relief gaven, terwijl Paul Steen- beiyen i*i zijn rol van Max al zeer goed qp was. I>t Schouwburg was niet zoo goed bezet sb «odars het gewal is. LAATSTE BERICHTEN BINNENVAARTUIG VERMIST. Men maakt zich ernstig ongerust over het schip „Onderneming", schipper A. Wiers. Dit schip, groot 230 ton, is op 25 Sept. met een lading kali van Rotterdam naar Breskens vertrokken. Sindsdien heeft men echter van het vaartuig niets meer vernomen. Schipper A. Wiers is gedomici lieerd te Amsterdam. Het is niet bekend hoeveel personen zich aan boord van het vaartuig bevonden, toen de „Onderne ming" uit Rotterdam vertrok. Zeer waar schijnlijk is ook de vrouw van den schip per, de 50-jarige Jonsje Wiers geb. Galen kemp aan boord. De schipper heeft twee zoons van resp. 25 en 16 jaar. Ook van hen weet men niet of zij zich op de „On derneming" bevonden, toep de schipper de reis naar Breskens aanvaardde. De politie te Rotterdam tracht thans het vaartuig op te sporen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Oct. Vee. Aanvoer: totaal 736 runderen, 252 kalveren, 1032 schapen, 951 varkens, 2 paaiden, 7 veulens, 15 bokken of geiten. Prijzen: 26 stieren f 70200, schoon aan de haak 3241 cent, 215 kalf- en melkkoeien f 90—195, 303 varekoeien e. a. f 80140, 192 vette koeien f 90185, schoon aan de haak 3648 cent, 93 gras- kalveren f 1540, en 79 vette kalveren f 26 67, schoon aan de haak 3467 cent, han del vlugger; 80 nuchtere kalveren f 47, handel stug; 200 vette schapen f 13—18, handel vlugger; 500 vette lammeren f 9— 13.50 handel matig; 332 weideschapen f 8 14, handel matig; 363 mestvarkens f 1735 handel zeer matig; 585 biggen f 1214.50, handel tamelijk, 7 veulens f 6090; 15 bokken of geiten f 210, handel matig. LEIDEN, 4 Oct. Kaas. Aangevoerd 72 partijen Goudsche kaas, w. o. 50 partijen Goudsche en 22 partijen Leidsche kaas. Be steed werd voor: le soort Goudsche kaas f 2627.50, 2e soort f 2425, le soort Leid sche f 21—23, 2e soort f 19—20. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. Boter. Niet genoteerd. ALKMAAR, 4 Oct. Kaas. Aangevoerd 67 stapels, zijnde 125.000 kg. Fabriekskaas kleine f 24, Fabriekskaas commissie rood 23, Fabriekskaas commissie blank f 24, Boerenkaas kleine f 23.50, Boerenkaas com missie f 25 per 50 kg. Handel stug. DELFT, 3 Oct. Vee. Kalf koeien f 80—180, varekoeien f 60130, nuchtere kalveren f 4 11, magere varkens f 1746, biggen f 7 15, geiten f 36. Aanvoer 158 runderen, 2 graskalver en, 109 nuchtere kalveren, 397 magere varkens, 983 biggen, 23 schapen en 11 geiten. Boter, 1.72)41-80, Aanvoer 11 acht ste en drie zestiende vaten, totaal 250 kg. Handel willig. DELFT, 1 Oct. Varkens. Aanvoer 23 vette varkens 43.5, 44 en 44.5 cent per pond. GOUDA, 3 Oct. Vee. Aangevoerd 1589 stuks vee, w. o. 52 slachtvarkens, prijs vette varkens 23.525 cent, Londensche 1920 cent per pond levend met 2 procent kor ting; 486 magere varkens 2838, Geld. f 1729, 987 biggen f 1417, 2 runderen f 100140, 42 nuchtere kalveren f 48, 29 bokken of geiten f 26 alles per stuk. Han del redelijk. Kaas. Aangevoerd 411 partijen kaas. prijs le kwal. met rijksmerk f 26—29, dito 3e kwal. f 2325, zware f 30. Handel matig. WISSELNOTEÏRINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 55 Londen 7.243/4 New York1.48i/4 Parijs 9.75l/g Brussel 25.01 Zwitserland 48.20 Milaan 12.07 i/s Madrid 20.20 Oslo36.42l/2 Kopenhagen32.371/2 Stockholm 37.40 Praag6.13 Weenen Boedapest Prolongatie 6 pet. .Op de A'damsche effectenbeurs bestond vandaag een vaste stemming, die op reke ning moest worden gesteld van de vrij geruststellende wijze, waarop het Ita- liaanschAbescsijnsche conflict met be trekking tot Europa wordt geënterpreteerd. Het oploopen van den dollar en de prijsstij ging op de goederenmarkten was aan de vaste tend enz echter ook niet vreemd. Voor Amerikanen bestond vooral begin beurs goede belangstelling en daarbij openbaarde zich kooplust voor U. S. Steels, Bethlehem Steels, Anaconda's enz. Ook voor diverse locale waarden kwamen koopers opdagen. Van de Industrieelen behaalden Philips een koersavance van meerdere pets. en ook Unilevers werden hooger afgedaan. Olie waarden waren goed gedisponeerd, hetgeen vooral tot uitdrukking kwam in het koers verloop van Kcm. Olies. Geheel onverwachts ontwikkelde zich eein drukke affaire in Suikers. Niet alleen H. V. A.'s doch ook di verse minder courante soorten gaven ruime omzetten te aanschouwen, waarbij aan zienlijke koerswinsten konden worden ge boekt. Aandeelen Vorstenlanden werden wederom in een open hoek afgedaan. Rub bers en Tabakken werden op kleine schaal verhandeld, doch waren desniettemin goed prijshoudend. Ook Scheepv. werden boven de koersen van gisteren genoteerd. Het za kenverkeer op de obligatiemarkt droeg een kalm karakter. De 4 pet. obligaties Neder land en Ned. Indië golden iets lager, doch belangrijke verliezen werden niet geleden. De geldmarkt was ruimer; prolongatie no teerde 6 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3