LICtIT II 1 bÜllTfDhlJ 'mtsL AUTO NABIJ NOOTDORP DOOR TREIN GEGREPEN UIT DE OMGEVING VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VQAGEM OVED OT15 GELOOF XVIIL Vraag 80: Naar aanleiding van de be noeming van een Pastoor tot „Ridder van het H. Graf' vraagt u, wat deze benoeming beteekent en welke ridderorden Z. H. de Paus verleent, en ook wat de titel: Ro- meinsch graaf' beteekent. (Wel „Vragen over ons Geloof" in den ruimsten zin! Antwoord: Het is natuurlijk niet doen lijk, om op deze plaats een uitvoerig over zicht te geven van de „Pauselijke ridder orden" en -titels. Niettemin kunnen wij er toch een en ander over mededeelen. Er zijn zes pauselijke ridderorden. De oudste is de Christus-orde, die oor spronkelijk door een Portugeesch koning ,is ingesteld, tot in 't jaar 1319 ook de Paus deze ridderorde ging verleenen en men dus een pauselijke naast een wereldlijke „Christus-orde" kon onderscheiden. Deze oudste en hoogste pauselijke Orde wordt vrijwel uitsluitend aan regeerende perso nen (vorsten, presidenten) verleend. De ridders dezer Orde hebben als kenteeke- hen een keten met een rood kruis en ook een z.g. „plaque" of ster. Zij heeft slecht één klas: de r i d d e r klasse. De „Orde van de H. Gregorius den Groot e". Deze Orde is in 1934 door Paus Gregorius XVI in herinnering aan Zijn beroemden voorganger den Zaligen Paus Gregorius den Groote (590604) ge sticht. Zij heeft drie klassen: ridder-groot kruis, commandeur en ridder. De kenteeke- nen zijn: een rood lint met gele randen en eèn rood kruis met. acht punten en in het midden de beeltenis van Paus Gregorius den Grooten. De Orde van Pius IX, in 1347 door Pius IX ingesteld. Deze Orde heeft de zelfde drie klassen: ridder-grootkruis, com mandeur en ridder. Als men ridder (of rid der-grootkruis) is in deze Orde krijgt men tevens persoonlijk den pause lij ken adel stand; de commandeurs worden zelfs in den erfelijken adelstand verheven. De kenteekenen zijn: een ster (met in haar midden de beeltenis van Paus Pius IX) aan eep donkerblauw lint met roode strepen. De Orde van de Gouden Spoor kent alléén een „ridder"-klasse. Het aan tal dezer ridders is beperkt tot honderd. De teekenen dezer Orde zijn: een rood, wit gestreept lint, waaraan een gouden kruis hangt, waarop de beeltenis van de H. Maagd. De Orde van het H. Graf, tijdens de kruistochten werden bij bet H. Graf te Jeruzalem velen tot ridder geslagen. Later werd die Orde verleend aan perso nen, die zich op de een of andere wijze bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de vereering dier heilige plaats, of in 't algemeen voor de Kerk. Paus Alexander VI (14921503) maakte haar tot een pauselijke Orde door zich tot grootmeester er van te verklaren en het recht der benoemingen aan zich of zijn ge machtigden te trekken. De Orde kwam meer en meer in verval, tot Paus Pius IX in 1868 haar herstelde en aan den Patriarch van Jeruzalem het grootmeesterschap gaf en tevens het recht, deze ridderorde te verleenen. Later (1903) trok de Paus weer het grootmeesterschap aan Zich, terwijl de Patriarch slechts z.g. „luitenant" (d.i. plaatsvervanger) werd. Ook de Orde van het H. Graf telt drie klassen: ridder-groot kruis, commandeur en ridder. De ordetee- kenen zijn: een zwartzijden lint en een vijfdubbel kruis. Ook aan vrouwen kan deze Orde worden verleend. Pastoor v. d. Loos te Uitgeest is zoo- als wij in het laatste nr. van „St. Bavo" hebben kunnen lezen, de eenige pries ter, die ridder in deze orde is; zij werd hem verleend om zijn verdiensten als ge schiedschrijver over de juiste plaats van het H. Graf te Jeruzalem. Behalve deze pauselijke ridderorden is er nog het pauselijke gouden eerekruis „pro Ecclesia et Pontifice" (dj. voor Kerk en Paus), dat in 1888 door Leo Xm is ingesteld voor personen, die zich bijzonder verdienstelijk voor Kerk en Paus hebben gemaakt. Ook bestaat de eere medaille „bene merenti", d.i. wegens verdienste (jegens Kerk of Paus). Als wereldlijk Souveredn kan de Paus ook iemand benoemen tot Pauselijk „h e r- tög", „markies", „graaf' of bur ger van den Vaticaanschen Staat. Het meest bekend is de titel „Pauselijk graaf" een niet-erfelijke pauselijke adeldom. Graag willen wij ook nog terugkomen op eenige regels uit uw brief, waaruit eigenlijk een zekere antipathie tegen deze pauselijke instellingen blijkt. Het komt er op neer, dat u vindt, dat de Paus toch fei telijk een weinig de menschelijke ijdelheid in de hand zou werken! U zult 't mij niet kwalijk nemen als ik „ondeugend?" even moet denken aan het feit, dat vele menschen op dergelijke dingen, „lintjes" en zoo, „afgeven" tot.... zij zelf zoo iets hebben! Zooals velen net zoo lang op „de rijken" schelden tot zijzelf rijk zijn! U schrijft ook b.v., dat het toch wel voor komt, dat menschen met „pauselijke lint jes" loopen, die nu heüsch niet zoo èrg braaf leven of die, rijkelijk gezegend met aardsche goederen, een „lintje" kregen, omdat zij bijv. groote bedragen schonken aan Kerk of armen. Hierop kan men u allereerst antwoorden, dat de Paus, met 't verleenen van een rid derorde of titel in 't geheel niet bedoelt, de persoon in kwestie een „diploma" te geven, voor algeheele deugd en vroom heid. De Paus wil slechts een bewijs ge ven van erkentelijkheid voor een of an der bijzonder verdienstelijke houding of daad ten opzichte van de Kerk of Hem zelf. 't Is heel goed mogelijk, dat het ver leenen van een ridderorde of titel geheel buiten den persoon in kwestie óm is ge gaan m.a.w., dat deze werkelijk met hoo- gere bedoelingen zijn goede werken heeft verricht en dan door zulk een onderschei ding wordt verrast. Daarentegen is het óók heel wel mogelijk, dat de persoon zijn goede werken verrichtte met de heimelij ke bedoeling, zulk een onderscheiding te verkrijgen. Dan zijn zijn verdiensten voor God natuurlijk al héél gering of nihil, maar daarover oordeelt de Paus niet: Hij erkent slechts openlijk dat het werk of de daad welke die persoon verrichtte, op zich genomen waardeering verdient. Aan God, Die „harten en nieren doorgrondt" is het, uit te maken of dat werk of die daad werkelijk belooning waard is! En wat het verkrijgen van ridderorden door een rijke, wegens zijn liefdadigheid, betreft, moet u ook niet vergeten, dat het afstaan van groote bedragen aan Kerk of armen op zich genomen toch werkelijk een schoone daad is. Want al is deze minder verdienstelijk naarmate men het geld beter missen kan, het is óók waar, dat de menschelijke natuur geneigd is, zich méér aan het aardsch bezit te hechten, naarmate dat be zit grooter is en dat dus in dat geval het afstaan ook méér zelfoverwinning kost. Een goed ding bij deze ridderordeverlee- ning is ook, dat zulk een pauselijke gunst voor den begunstigde een voortdurende aansporing kan zijn zich volgens 's Pausen hoogachting te b 1 ij v e n gedragen: „no blesse oblige". Vraag 81: Een Protestantsche kennis be weerde, dat er een „pausin", Johanna ge- heeten, gedurende eenige jaren de Pause lijke troon heeft bezet. Ik begrijp, dat dit niet waar kan zijn, maar wist niet, wat hiertegen in te brengen. Antwoord: Daar is zij eindelijk de „pausin"! Meermalen hebben wij ons af gevraagd: Wanneer zal die beroemde dame nu eens in ónze vragenbusopduiken en daar is zij! Nooit en nimmer bestond er een pausin! Het is niet te gelooven, dat dit ergerlijke verhaaltje altijd nog maar weer opgeld doet bij niet-Katholieken! Deze fabel, „die te gek is om los te loo pen" komt in 't kort hierop neer. Een meisje uit Mainz, dat in Athene zou heb ben gestudeerd, zou in 't jaar 855 na den dood van Paus Leo IV tot Paus gekozen zijn. Na twee jaar pas kwam men er ach ter dat zij een vrouw was, daar zij stierf bij een bevalling!! Deze fraaie geschiedenis wordt het eerst vermeld in een boek uit de 13de eeuw, dus vier honderd jaar na dat zij gebeurd zou zijn! In de 15de en 16de eeuw werd de fabel veelvuldig geloofd en natuurlijk buitten in de 16de eeuw eenige Protestantsche kroniekschrijvers haar te gen het gehate Pausdom uit en tot op he den toe rekt zij hardnekkig en taai het le ven bij sommige bestrijders van het Ka tholicisme. De Geschiedenis-geleerden ook de Protestantsche hebben reeds lang met absolute zekerheid vastgesteld, dat die „pausin" nooit heeft bestaan. Hoe weet men dat? Wel, Paus Leo IV stierf den 17den Juli 855 en er bestaat een pau selijke oorkonde van zijn opvolger, Bene- diertus Hl. welke oorkonde is gedateerd 7 October 355 (dus in die nog geen drie maanden heeft de pauskeuze plaats gehad en regeerde de Opvolger volop!) Daarenboven bestaat er een muntstuk, waarop die opvolger, Paus Benedictus IH tezamen met keizer Lotharius I staat afge beeld. Welnu die Lotharius I stierf dan 17en Sept. 855, dus op dien datum derhalve, nog geen twee maanden na den dood van Leo IV, was Benedictus zéker al Paus: wanneer zou die pausin dan hebben gere geerd!? Maar daar kunt u zeker van zijn: dit dwaze verhaaltje zal blijven voortle ven in het niet-KathoIieke kamp! Vraag 82: Hoe moet men het doopsel opvatten dat de H. Joannes den Dooper toediende in de woestijn? (Matth. 3 11. Antwoord: Niet als Sacrament. De Sa cramenten immers zijn door Christus in gesteld en Christus moest Zijn openbaar leven nog beginnen. Het doopsel dat Joan nes toediende was dan ook geen doopsel „in den Naam van den Vader, van den Zoon en den H. Geest" (de formule, die Christus Zelf voorschreef aan Zijn Apos telen toen Hij, hen de wereld inzendende, het Sacrament van het doopsel instelde), maar een middel om de boetvaardig heid op te wekken („ik doop u met het doopsel der bekeering). De afwassching in het water was het uiterlijke teeken waar door Joannes' doopelingen te kennen ga ven, dat zij oprecht hun zonden betreur den en hun leven ten goede wilden ver anderen als bijzondere voorbereiding tot de komst van den Messias, Dien Joannes had aangekondigd. Welk een nederigheid van dien Messias Zelf, zich als de ergste zondaar aan dat doopsel te onderwerpen! Eenige inzenders vermeldden hun namen niet. Indien zij mij deze opgeven, zullen cok hun vragen worden beantwoord. Men kan vragen ter beantwoording in deze rubriek inzenden aan Mr. A. Diep en- broek, Seminarie Hageveld, Heemstede- Gisterenmorgen omstreeks 8 uur is op den onbewaakten overweg aan den Achter weg onder de gemeente Nootdorp (Z.-H.) eèn vreeselijk ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip passeerde de 25-jarige W. J. van der Ende met zijn m eikauto den overweg, toen een Dieseltrein, kamende van Gouda in de richting Den Haag nader de. De auto met melkbussen werd gegrepen, meters meegesleurd, en totaal vernield. De bestuurder, alsmede een naast hem zittende 12-jarige jongen A. den Dolder, werden vermorzeld. De eerste wagen van den Dieseltrein ontspoorde. Een aantal rui ten van den Diesel'trein werden vernield, terwijl de voorzijde deerlijk werd geha vend. Het ongeluk is gebeurd met trein 506, die om 7.24 uur gistermorgen uit-Gouda was vertrokken en om 7.45 te 's-Graven- hage moest aankomen. De plaats van het ongeluk is de overweg ten Westen van Nootdorp bij Kilometerpaal 18615, ter hoog te van de kruising van de spoorlijn Gouda Den Haag met de electrische Rotterdam (Hofplein)Den Haag. Op de spoorbaan waren eenige wegwer kers bezig, die het ongeluk zagen aanko men. In hun schrik zwaaiden zij nog met de armen ter waarschuwing, terwijl zij ook kreten slaakten, doch er was niets meer aan te doen. Hoewel de treinbestuurder, zoodra hij de auto vóór zich op de lijn zag. de remmen aanzette reed de trein op den wagen voor deze de rails had kunnen oversteken. De meikauto werd meegesleurd, vier- vijfhonderdmeter ver en geheel uit elkaar gereten. Beide inzittenden, de chauffeur, die uit Nootdorp afkomstig was en het jongetje waren op slag dood. De treinbestuurder bleef op zijn stuur stoel zitten tot de trein geheel tot stilstand was gekomen, hoewel de ruiten om hem heen in stukken rinkelden. Zoodra de trein stopte, spoedden het treinpersoneel en de wegwerkers zich naar de slachtoffers, doch hulp kon hier niet meer baten. Deerlijk verminkt lag beider lijk langs den weg. De hoofdconducteur van den Diesel heeft direct het station S.S. in Den Haag gewaarschuwd, alsmede dokter en politie. Deze laatste was spoedig aanwezig en zette het terrein af. Ook de burgemeester van Nootdorp verscheen weldra en nam KATWIJK AAN DEN RIJN. „De Kleine Zelfstandigen". Woensdag avond kwam de vereend/ging „De Kleine Zelfstandigen" in het gebouw der Ohr. J. V. in vergadering bijeen ter bespreking van den noodtoestand in het land- en tuin bouwbedrijf en in het bijzonder in de bloemisterij. De opkomst was slechts matig. De voorzitter, de heer H. de Mooij, open de de vergadering met een kort openings woord, waarbij hij een hartelijk woord van welkom richtte tot burgemeester Mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, die mede aanwezig was. Hierna zette de secretaris, de heer G. Varkevieser, het doel der bijeenkomst na- der uiteen. Ten slotte gaat spr. na wat ge daan zal kunnen worden om in den nood toestand eenigermate te voorzien. De bestu ren van de af deelingen Oegstgeest, Rijns burg, Valkenburg en Katwijk hebben op een gecombineerde vergadering besloten zich tot eenige kamerleden te wenden, die op het gebied van l'and- en tuinbouw geen vreemden zijn. Binnenkort zuMen bespre kingen met hen gevoerd worden. De bespreking, die op deze uiteenzetting volgde was van dien aard, dat besloten werd, dat een commissie zal worden ge vormd, die een onderhoud zullen vragen met B. en W. om te trachten via het Ge meentebestuur van uit Den Haag geholpen te worden. Men zal trachten te bereiken aan die kweekers, in onze gemeente, die door allerhande tegenspoed hulp van noode hebben, ondersteuning te bieden gedurende de wintermaanden. Na enkele punten van huishoudeJijken aard kwam de rondvraag aan de orde. Door enkelen werd de wensdhelijkheid naar voren gebracht om in onderling over leg met de afdeelingen van den R. K. Land en Tuimbouwibond en den Ned. Tuinib. Bond een actie tot steujn te voeren. Na langdurige besprekingen werd ten slotte besloten as. Vrijdag met de verschillende besturen te vergaderen in het Parochiehuis, hiertoe welwillend afgestaan door het bestuur de zer stichting. Na een woord van dank sloot de voor zitter deze vergadering. LISSE De harddraverij De draverij werd reeds des avonds te voren ingeluid met het openen van het groote lunapark. Er heerschte op dit park en hare omgeving een gezellige drukte, terwijl de café's zich in druk bezoek moch ten verheugen en de gezellige sfeer er di rect aanwezig was. HHet weer werkte in dezen vooravond mede. Den volgenden dag waren de luchten donker en vielen er ver schillende regenbuien. Later op den dag klaarde het op en al was het veelal drei gend, toch was het weer nog tamelijk wel Aan de draverij van meet namen deel de navolgende paarden, t.w. 1. Harvest Lee, Twee personen gedood op onbewaakten overweg maatregelen voor het vervoer van het stoffelijk overschot der slachtoffers. Pér uit Voorburg gerequireerde ziekenauto werden zij naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuid wal te Den Haag over gebracht. Inmiddals had de chef van het Haagsche Staatsspoorstation, de heer F. van Zuilen, die sedert 1 October ook de stations Voor burg en Nootdorp onder zijn ressort kreeg, een ongevallentrein in orde gemaakt en was daarmede met personeel en ingenieurs van tractie en Weg en Werken naar de plaats van het ongeluk vertrokken, waar de trein om ongeveer half 9 aankwam. Het bleek, dat de motorwagen van den Dieseltrein met de voorste as was ont spoord. Het rijtuig was van voren bescha digd, ruiten waren gebroken en het plaat werk aan den kop was ingedrukt. De mo toren echter waren nog geheel in orde. De bestuurder noch iemand anders in den trein had eenig letsel opgeloopen met uitzondering van een passagier, die door een glasscherf een lichte verwonding aan een hand had gekregen. De heer van Zuilen heeft de reizigers uit het voorste gedeelte van den Diesel laten overstapper^ in het geheel intact ge bleven achterste deel, dat daarop, geheel op eigen kracht, naar Zoetermeer is terug gereden. Daar namen zij plaats in een an deren trein, die hen over het linkerspoor naar Den Haag bracht. Het personeel van den hulptrein is ter stond begonnen met het voorste gedeelte van den motorwagen weer in de rails te zetten. Tegen 11 uur was men hiermede gereed en kon de wagen óp eigen kracht naar Zoetermeer en verder naar Utrecht terugkeeren. Het treinverkeer was in den tusschen tijd op het traject Zoetermeer Voorburg over enkel spoor geleid, waarvan het uiteraard eenige vertraging ondervond. Na 11 uur evenwel kon het wederom nor maal over beide sporen plaats hebben. Dr. Kloos uit Nootdorp en dr. van Dorsten, spoorwegarts te Voorburg, waren al spoedig na het ongeluk aanwezig om eventueel hulp te verleenen. De rijkspolitie van Zoetermeer en Stomp- wijk verleende de gemeentepolitie van Nootdorp assistentie bij het afzetten van het terrein. eig. H. Hofland te Beverwijk, ber. K. Bak ker; 2. Newbold, eig. S. v. d. Oord, Haar lemmermeer, ber, eigenaar; 3. Trotteur, eig. K, Taams Jz,, Amsterdam, ber. F, Broers; 4, Ago Kan, eig. U. W. de, Hong, Heerenveen, ber. eigenaar; 5. Qualiteit, eig. C. Vergay, Amsterdam, ber. eigenaar; 6. Xuthus, eig. W. Geersen, Bussum, ber. eigenaar; 7. Our Dream, eig. K Wijk, Gro ningen, ber. B. Bolwijn; 8. Othella, eig. S. Kuiper, Zaandam, ber. A. Witteveen Schoorl; 9. Senator Brewer, eig. Gebr. Knijnenburg, den Haag; ber. J. Knijnen- burg; 10. Sally Harvester, eig. Hofland, Beverwijk, ber. J. van Leeuwen Sr.; 11. Anim, eig. K. C. G. Verkijk, den Haag, ber. eigenaar: 12. Sister Patrick H., eig, J. Klaren'oeek, Amsterdam, ber. J. de Vlie ger, 13. Uilenspiegel, eig. W. Helms, Am sterdam, ber. eigenaar; 14. Marie P., eig. J. Wagenaar, Amsterdam, ber. eigenaar; 15 Quita, eig. H. Hofland, Beverwijk, ber. K. Bakker; 16. Our Ulahn B., eig.. J. A. Mooij, Wieringerwaard, ber. eigenaar; 17. Sir. Kerrigan, eig. A. F. v d. Veen, Wolvega, ber. eigenaar.; 18. Betty Worthy, eig. K. Wijk, Groningen, ber. eigenaar; 19. Fan fare, eig. Gebr. Knijnenburg, den Haag, ber. J. Knijnenburg; 20. Anna Bradford's Guy, eig. W. Kool, Abbekerken, ber. J. v. Leeuwen Sr., 21. The Cleaner, eig. W. Geersen, Bussum, ber. eigenaar; 22. Lady Bond, eig. A. C. v. d. Veen, Haarlem, ber. H. de Vries; 23. Al in da, eig. S. van der Oord, Haarlemmermeer, ber. eigenaar; 24. Wilhelm eig. F. A. Bosveld, den Haag, ber. eigenaar; 25, Uniform, eig. J. Borst, Bak- kum, ber. J. de Vdieger; 26. Grethhen H., eig. N. J. Silver, Oudesluis, ber, Abr. Not- telman. Te een uur ving de wedstrijd aan. Weg gebleven was Qualiteit, zoodat met 25 paarden de wedstrijd een aanvang nam. M de eerste omloop vielen af Newbold, Ago Kan, Our Dream, Arnim, Uilenspie gel, Marie P, Our Ulahn B, Betty Worthy, Anna Bradford's Guy, Alinda, en Wilhelm De tweede omloop was uiterst spannend. In deze omloop moesten Gretchen H en Senator Brewer 7 malen kampen, alvorens de beslissing er was. Viermaal achtereen was het heat-heat. Afvielen in dezen om loop Senator Brewer, Sir Kerrigan, Sally Harvester, Lady Bond, The Gleaner en Harvest Lee. De derde omloop had tot af loop dat uitvielen de paarden Gretchen H, Troteur en Quitta. Hierna kwamen de beslissende omloo- pen, welke zeer spannend waren. De prij zen werden tenslote gewonnen door: lepr, 400 Xuthus, eig. W. Geersen, Bussum, ber. eigenaar, 2e pr. 200, Uniform, eig. J. Borst, Bakkum, ber. J. de Vlieger, 3e pr. 100, Sister Patrick H, eig. Hofland te Beverwijk, ber. J. van Leeuwen Sr. en de 4e 50 Fanfare, eig. Gebr. Knijnenburg, Den Haag, ber, J. Knijnenburg. De voorz. van de vereenigitng reikte hier na met toepassend woord deze uitstekend geslaagde draverij, waarna men zich eeni- gen tijd ging verpoozen op het Lunapark en in de café's. Het was des avonds heel gezellig en het weer hield zich, behoudens enkele buitjes overigens zeer goed. WASSENAAR. UTT EEN BOOM GEVALLEN. Arbeider op» slag gedood. De 37-jarige P- v. d. Kwaak, gewoond- hebbende im de Herman Costerstcaat al hier, is gisterochtend te ongeveer 10 uur in DudnreLl bij het rooien van boomen, -van 8 a 9 Meter hoogte uit een, boom gevallen, waarbij hij vrijiwei. op slag werd gedood. Heit slachtoffer laat een vroouw en twee kinderen achter. Een tragische bijzonder heid is, dat de vrouw in heit ziekenhuis te Leiden werd verpleegd, waaruit zij juist heden als hersteld zx>u worden ontslagen. Hanze en K. J M. V. Voor een gecombineerde vergadering van Hanze en K.J.M.V., trad jj. Woensdag avond in het R.-K. Vereenigingsgebouw als spreker cp, de heer A. de Gruyter, voorzit ter der Haagsche afdeeling van de K. J. M. V., rnet het onderwrep „Sociale orde ning naar Pauselijke richtlijnen." De H a nze-vo orz it ter, de heer G. P.' G. van Leeuwen, opende de bijeenkomst met den chr. groet. Nadat door hem enkele woorden waren' gewijd aan de nagedach tenis van den overleden Bisschop, werd voor diens zielerust gebeden. Spr. felici teert de K. J. M. V. met het succes van den propaganda-avond op 25 Sept. LI. Voor de afwezigheid toen, en ook nu, van vile Han ze leden, heeft hij als verontschuldiging dat de oudere middenstanders geen scho ling hebben gehad, geen organisatorische vorming. Spr. beveelt die ouderen noch- thnas aan om het hen verstrekte winter- program van de K. J. M. V. te lezen. De heer de Gruyter, hierna het woord verkrijgend, stelt voorop, dat het moei lijk is om op één avond het gegeven uit een te zetten; daarvoor is inzicht noodig in toestanden die geweest zijn, die moeten komen en hoe die te bereiken. Spr. wil dan eerst bespreken.de sociale richtlijhen zooals ze luiden, daarna waarom ze ge schreven zijn en ten slotte op welke 'wijze speciaal de Kath. Middenstand daaraan kan, meewerken. Er is veel geloof en optimisme noodig ten aanzien van het slagen in de komst van een nieuwe ordening. Economisch beleven we de dwaaste dingen en wrange vruch ten als gevolg van stelsels uit het verleden,- hetgeen door spr. wordt geillustreerd met gevallen uit de practijk, o.a. ten aanzien van de overproductie. Daarna eenzelfde hopeloos verschijnsel constateerend op godsdienstig en politiek terrein, hoopt spr. er in te slagen eenig inzicht bij te brengen over 's'Fausen bedoeling. Keurig uitge werkt, duidelijk betoogend en in leerrijke trant vertelt spr. dan het een en ander over dc door den Paus gewilde samenwer- k:ng der bedrijfsgewesten in bedrijfs- of beroepschappen en de samenwerking dier schappen in het groote verband van andere groepen der samenleving. De zekerheid van een rustig bestaan, geeft een kalmee- rende sfeer aan de samenleving. Het begin sel dier beroepschappen moet zijn de so ciale rechtvaardigheid en de sociale liefde. Na dan gewezen te hebben op het gilden- wezen in het verleden, zegt spreker, dat we die indddeleeuwsche christelijke struc tuur, voor zoover passend in het heden, overnemen. Na een korte pauze zegt spr., dat de goede eigenschappen der middeleeuwen een dramatisch slot vonden in de Fransche fe- volutie van 1789, waarbij de leuze van vrij heid. gelijkheid en broederschap als een sterke reactie is te beschouwen op de mid deleeuwen. Spr. betoogt daarna, dat op onze hoofden de fouten komen uit vorige eeuwen. De middenstand is een kind der Fransche revolutie. Spr. wees er daarna op dat het vrijheidsbeginsel leidde tot de con sequentie van geen organisaties meer en iioe het socialisme een reactie was op de liberale vrijheidsgedachte. Nadat de ency- cliek Rerum Novarum de plicht had opge legd tot organisatie in kath. organisaties, geeft de encycliek Quadragesimo Aoino als taak der organisaties, het hervormen der maatschappij met bedrijfsschappen. - Aan hankelijk zag de middenstand met arg waan op naar het nieuwe systeem, doch nu ziet hij in, dat het vrijheidsbegrip en vrijheidsbeginsel, zijn eigen dood zijn. Nu is het de tijd voor propaganda. Als ideaal voor des standsorganisatie wordt gesteld de persoonlijke vorming van den middenstan der, de geestelijke en sociale vorming. Aan de vakorganisatie is de taak toegedacht der vorming van beroeps- of bedrijfsschap pen. De K. J. M. V. is hervorming, het aan de jonge middenstanders bijbrengen van kennis en overtuiging. Dat is een aantrek kelijke taak, waarmede smaad uit het ver leden weggewischt kan werden. Gij, K. J. M. V.'rs, aldus besloot spr. zijt de eersten met bewustzijn van 's Pausen opdracht, de kwestie is nu het stellen van de daad, waar toe hij hoopt te hebben opgewekt. (Ap plaus) Nadat dan door een viertal aanwezigen, gebruik was gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen, bracht de voorzitter df&a heer de Gruyter een hartelijk dankwoord, sprak daarna nog een opwekkend woo/rdje tot de jongeren en sloot vervolgens met den dir. groet. VOORHOUT. Klem veever. D.V.V. Woensoagaivonsa hield D.V.V. haar gewone we'kelij'k&cSie vei ling in Boerhaave. De aanvoer en de be langstelling was weer groot. Aangevoerd waren ongeveer 60 konijnen, die opbrach ten van 0.151.40 per stuk. Een 40-tal kippen van 0.400.85 per stuk, 5 ca via's van 0.100.13 per stisk; duivers ff 0.12 per stuk. Volgende week Donderdag wtëer veiling om 7.30 -uur. Zie de advertenJtie-ja.s. Woens dag in deze courant. WARMOND. Jubileum. Onder meer dlam' groote be langstelling werd alhier het feit herdacht, dat voör 25 jaar werd overgegaan tot stich ting en oprichting van de Scihool met den Bijbel.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10