WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 L. M. C. WINKELWEEK 1935. Maandagavond jl. werd in den Vergulden Turk, de slotbijeenkomst gehouden van de L. M. C. winkelweek commissie 1935 ter vaststelling van de prijswinnaars der ge houden winkelweekwedstrijden. Ongeveer 40.000 ingekomen wedstrijdfor mulieren bewezen, met welk een animo het Leidsche publiek aan de wedstrijden heeft deelgenomen, daartoe waarschijnlijk aange lokt door de fraaie prijzen, welke in het pand Breestraat, voorheen firma Peek en Cloppenburg, waren geëtaleerd. De formulieren waren reeds door de goede zorgen van het bureau van de Leid sche Middenstandsbank naar groep gesor teerd. Daardoor kon direct worden overgegaan tot het vaststellen der prijswinnaars, het welk geschiedde in tegenwoordigheid van het Dag. Bestuur van de Leidsche Midden stands Centrale en vertegenwoordigers van de Leidsche Pers, die zich hierbij konden overtuigen, dat met de meeste accuratesse en volkomen correct werd tewerk gegaan. De ongeveer 400 prijzen kregen hierme de hun bestemming toegewezen en met den meesten spoed werd een aanvang gemaakt de kaarten in te vullen welke de gelukkige prijswinnaars met hun buitenkansje in ken nis zouden stellen. Daarna kreeg de voorzitter van de win kelweek commissie gelegenheid eenige woorden van dank te uiten aan het adres der velen, die voor het welslagen van deze winkelweek hun beste krachten hadden gegeven. Ook door het bestuur van de Leidsche Middenstands Centrale werden vriendelijke woorden gesproken, waaruit bleek, hoezeer de samenwerking met de propaganda com missie op prijs werd gesteld. Uit alles krijgt men wel den indruk, dat ondanks de moeilijke tij den de Middenstand den moed niet heeft verloren en met groote energie voor zijn bestaan blijft strijden. HET MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU. Weinigen zullen nog van dit bureau ge hoord helbben en toch is het in wezen niet nieuw, slechts de naam is veranderd. Vroe ger sprak men van het Consultatiebureau voor moeilijke kinderen, d'och deze naam stichtte nogal verwarrend, weshalve men het den méér l'ogischen naam gaf van me disch opvoedkundig bureau. Zooals wel bekend zal zijn is dit bureau 'n instelling van het Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde, welk instituut zijn doel tracht te bereiken door de bestudiee- ring van nieuwe vraagstukken en de toe passing en propaganda van de wijtze van voorkómen van ziekten. Dank zij den steun van de Rookefeller Foundation is prof. Gorter in de mogelijk heid gesteld dit werk ook hier te begin nen. Eiken Woensdagmiddag houdt het bu reau in perceel Boerhaavestraat 21 zitting om in kenmd sfte komen met kinderen, die 'n ziekelij'ken aanleg bezitten, die moei lijk zijn in de opvoeding. Die kennismaking strekt zich ook uiit tot de ouders, want door hen komen de onderzoekers dikwijls meer over de kinderen te weten. Dr. Wiersma, prof. Carp, mej. v. d. Hoe ven, assistente kinderarts en mej. Gerrit sen, de sociale werkster, werken hier sa men in het -bureau om de „moeilijke kin deren" te onderzoeken en in hun doen en laten gade te slaan. Er bestaat tusachen het bureau en de polikliniek v-oor kindergeneeskunde en de polikliniek voor psychiatrie een nauw con tact, hetgeen natuurlijk voocr de experimen- teele onderzoekingen van het hoogste be lang is. We vertellen dit zoo allemaal om be langhebbenden en belangstellenden nog eens bijeonder aan het bestaan van het bureau te helpen herinneren. Belanghebbenden in de eerste plaats, omdat nog te weinig ouders, diie in de op voeding van hun kinderen door aanleg, karakter enz. moeilijkheden ondervinden, ihun steun bij het bureau zoeken. Belangstellenden in de tweede, maar daarom niet minder belangrijke plaats, omdat zij -door hun moreelen en vooral fi- nancieelen steun het werk van het bureau moeten helpen voortzetten. Wanneer bin nen afizienlbaren tijd de steun van de Rookefeller Foundation ophoudt, is het bu reau öip eigen middelen aangewezen. Daar om is het noodig 'n goede kern van contri buanten te helbben. Van het geld, waarover het bureau thans de .beschikking had, heeft men een bedrag aangewend om in de hoognood-ige huisves ting in Boerhaavestraat 21 eenige verbete ring te brengen. Er i6 gemoderniseerd en gerestaureerd wat het eerst noodig was en door het bijtrekken van 'n lokaal heeft omen ruimte gekregen voor 'n speelkamer, waar de kinderen door de sociale werkster bij hun spel worden geobserveerd, naar aanleiding waarvan zij dien doktoren rap port kam uitbrengen. Wij -zouden nog wel meer over dit mooie werk kunnen schrijven, doo'h we hopen voldoende te hebben aangetoond, dat het de belangstelling van allen verdient. Daar om nogmaals 'n aanbeveling. Handelsregister K. van K. Wijzigingen: 143. Naamlooze Ven nootschap Nettenfabriek voorheen Jaeger. Leiden, Lammermarkt 58. De statuten zijn gewijzigd. 361. Naamlooze Vennootschap Sajetfa- brieken P. Clos en Leembruggen. Leiden, Langegracht 812. De statuten zijn ge wijzigd. 366. Naaihlooze Vennootschap Sajetfa- briek en Breierij J. Parmentier en Zonen. Leiden, Lammermarkt. De statuten zijn gewijzigd. GESCHENK AAN DEN HORTUS Van mevr. de wed. de VriesEgeling heeft de Leidsche Hortus uit de nalaten schap van prof. Hugo de Vries te Lunte- ren een groote collectie koude kasplanten ten geschenke ontvangen, waaronder een aantal zeldzame soorten. De collectie om vat een 360-tal exemplaren, seducus, aga ves, cotyledons, euphorbia's en cacteeën. Professor de Vries heeft deze planten ge heel zelf gekweekt en het wekt bewonde ring wanneer men denkt, dat hij, ondanks zijn hoogen leeftijd in staat was zulk een collectie in zoo'n uitstekenden toestand te kunnen handhaven. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde vergadering van Rijnland op heden 2 October. Bij de opening herdacht de Dijkgraaf, de heer Pijnacker Hordijk in zeer waar- deerende toon het overlijden van mr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, hoofd-ingen. plaatsvervanger. Mededeeling werd gedaan van het ont slag, genomen door den heer Rijnierse als hoofdingeland voor district Haarlemmer- liede en Spaarnwoude wegens familie-ver wantschap in den 2en graad. Idem wegens de aanbesteding van smederij e.a. te Gou da bij het nieuwe stoomgemaal, waarmede een bedrag is gemoeid van 16.870. De heer Duinisveld vroeg of deze inrich ting niet in de groote aanwezige ruimte kon worden ondergebracht. Vastgesteld werden de pensioensgrond slagen van den secr.-rentm. en ingenieur tot resp. 6300, 4000 en 7200. Een pacht- vermindering van 70 pet. werd toegestaan aan de pachters der Oegstgeesterlanden; de heer Zandbergen vraagt eenige inlichtingen over de economische toestanden aldaar. 45 pet. pachtvermindering van de Celia's Hoeve werd goedgekeurd. De heer Speelman stelt voor het nieu we gemaal te Gouda de naam te geven van den Dijkgraaf. Hiermede betuigde de vergadering haar instemming. De heer Pijnacker Hordijk dankte voor deze erkentelijkheid der vergadering. De heer Ravestein dankte voor de be moeiingen inzake de verbetering van de verzouting boezemwater bij Aalsmeer. DE BETEEKENIS VAN DEN ARMENRAAD Gisteravond vergaderde in het Nutsge- bouw de Armenraad. In zijn openings woord wees de voorzitter, pastoor G. A. Smit, er op, dat deze vergadering een zeer belangrijk karakter droeg, omdat zij zich zou moeten uitspreken over de beteeke- nis van den Armenraad, zulks in verband met een verzoek van het Gemeentebestuur van Leiden, dat weer verhand hield met het plan der regeering om tot opheffing van een of meer armenraden over te gaan. Vrijwel alle aanwezigen voerden het woord en zonder uitzondering kwam het gesprokene hierop neer, dat de vertegen woordigde instellingen het werk van den Armenraad van groot nut achten en be ëindiging daarvan groote schade zou be teeken en. De besturen van 24 instellingen van wel dadigheid, die niet in den Armenraad zijn vertegenwoordigd of wier vertegenwoordi gers verhinderd waren, hadden brieven gezonden, die eveneens alle hierin overeen stemden, dat op behoud van het werk van den Armenraad hoóge prijs werd gesteld. De vergadering besloot aan B. en W. van Leiden te berichten, dat de instellingen al gemeen van oordeel zijn, dat het werk van den Armenraad zeer gewaardeerd moet worden en onmisbaar wordt geacht en daarbij te voegen een nota, waarin de be teeken is van het werk. in onderdeelen wordt toegelicht. Vervolgens deelde de secretaris een en ander mee uit het jaarverslag over 1934 en werd dit stuk overeenkomstig het voor stel van het bestuur vastgesteld. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Door dien heer A. J. v. Dam is .bij den Gemeenteraad een adres ingediend, verzoe kende om bij B. en W. miet al'le kracht aan te dringen, de verleende bouwvergun ning .aan den heer Zurloh, om in den tuin van zij.n eigendom, Rijndburgerweg hoek Mariënpoelstraat een woonhuis te bou wen, in te trékken. TELEGRAMMEN Het Abessijnsch conflict PROEFMOBILISATIE IN ITALIË VAN ALLE FASCISTEN. Rede van Mussolini. ROME, 2 October (A. N. P.) Benito Mussolini zal heden een toespraak houden tot het Italiaansche volk. Men verwacht, dat hij zich definitief zal uitspreken, of zijn politiek in Oost-Afrika oorlog of vre de beoogt. Hij zal waarschijnlijk de gele genheid aangrijpen om de proefmobilisatie te gelasten van alle fascistische troepen, ten einde de eenheid van Italië te demon- strecren. De officieele woordvoerder van de re geering verklaarde Dinsdagavond, dat Ita lië zich ongerust maakt, nu de mobilisatie in Abessynië steeds verder gaat, al heeft dan ook de algemeene oproep tot de wa penen nog niet geklonken. De woordvoer der weigerde commentaar op de Britsch- Fransche besprekingen te Parijs, doch merkte op: „vijandige daden zullen Italië's plan van actie niet wijzigen." 8.uur v.m. Koraalmuziek Van der Werf park. 89.30 uur v.m. Uitdeeling van Haring en Wittebrood. 8.15 uur v.m. Wedstrijd op Rolschaatsen voor Kinderen. 8.30 uur v.m. Rondgang van de Mond- Accordeon-Club „Kunst en Genot" en de Leidsche Chr. Harmonie-Vereeniging. 1011.30 uur v.m. Springen van de Fon tein op de Vise hm ar kt. 11.3012.15 uur v.m. Intocht van het Ur- ker Muziekcorps. 15 uur n.m. Oostersche Optocht Dui zend en één Nacht". 5.30 uur n.m. Het Urker Muziek-Corps trekt door de stad, vanaf Hooge Rijndijk. 7.30 uur n.m. Cabaret (Stadsgehoorzaal). 7.30 uur n.m. Avondfeest Schuttersland. 11 uur n.m. Luisterrijk Vuurwerk. 1 uur 's nachts Sluiting. Het Lunapark is den geheelen dag ge opend. EUCH. ACTIE „PIUS X". De secretaris van de Eucharistische Actie „Pius X" verzoekt ons opname van het vol gende: Overmorgen (Vrijdag 4 October) is het weer eerste Vrijdag: Gij kent de vrijwillig op u genomen verplichting om ten minste een maal per week (zoo mogelijk op Zon dag) en zoo mogelijk ook op de eerste Vrij dagen te communiceeren. Leden, als ge eenigszins kunt, gaat dan tot de H. Tafel dien ochtend. De wereld moet hervormd worden in Christus. Wij moeten door ons voorbeeld daaraan mede werken vooral de leden van de Euch. Actie Want in Hem, met Hem en door Hem moe ten wij gesterkt worden in dit leven. Toont u leden van de Euch. Actie „Pius X" Tevens wordt u herinnert aan het Aan- biddingsfeest op Zondag 6 October in de H. Leonarduskerk, Haagweg. K. J. M. V. Allen lid! Met 'n enkel woord willen wij vandaag wijzen op de groote activiteit van een on zer Katholieke vereenigingen, waarvan al le Katholieke jongemannen uit den mid denstand lid moeten zijn. Wij bedoelen de K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Deze organisatie geeft ontwikkelings avonden, die op hoog peil staan; organi seert cursussen, die onmiddellijk practisch nut afwerpen; biedt ontspanning voor».jon- gemenschen met gezonden en beschaafden smaak. En door en boven dit alles wil zij berei ken de vorming van den Katholieken man van de toekomst de toekomst, die voor Kerk en maatschappij zoo belangrijk is als enkeling en als lid van de gemeenschap. De K. J. M. V. heeft ook voor dezen winter een prachtig programma dat, zooals reeds medegedeeld, aanvangt vol gende week Woensdag met een lezing van oud-minister Marchant. Wij willen vertrouwen, dat geen Katho lieke jongeman, die voor 't lidmaatschap in aanmerking komt, zich langer afzijdig zal houden van de K. J. M. V. Voor de jonge mannen uit den middenstand is een organi satie als de K. J. M. V. gewenscht, nood zakelijk! HET ORGEL IN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Hedenmiddag overdracht. Hedenmiddag te half vijf heeft in een bijeenkomst in het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit de plechtige over dracht plaats gehad van het nieuwe orgel, door de Leidsche studenten de Universiteit aangeboden ter gelegenheid van de herden king van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. Over het orgel in het Groot Auditorium der Academie heeft de heer ir. Hugo van Oerle in ons blad van Zaterdag reeds 'n uitvoerig historisch exposé gegeven en daarin overduidelijk doen uitkomen welk een rol het orgel hier sedert de laatste twee en een halven eeuw hééft vervuld. Hoe het orgel uit de Academie verdwe nen is, zal wel immer een raadsel blijven. Alleen de oude orgeldeuren hebben de laatste eeuw eraan herinnerd, dat het or gel vroeger hier een plaats heeft gehad en deze deuren zijn thans opnieuw geplaatst om ze bij het nieuwe orgel te gebruiken. Geopend passen zij er zich op het oogen- blik slecht bij aan, wijl het zwart ervan teveel afsteekt bij de glimmende pijpen en het lichte hout eromheen. Wanneer de nieuwigheid van het orgel zal af zijn, hoopt men, dat het verschil niet zoo groot zal zijn. De balustrade, waarop het orgel ge plaatst is, heeft men thans nagenoeg geheel hiervoor gebruikt, er is slechts ruimte over gebleven voor 'n heel klein koortje zoodat het toch al niet te ruime groot- auditorium thans weer 'n veertigtal plaat sen minder telt. Het orgel is vervaardigd door de firma G. van Leeuwen Zonen te Leiderdorp en heeft, met het oog op het milieu, het toonkarakter van een oud orgel. Van advies heeft gediend een commissie, bestaande uit eenige leden van den Neder - landschen Orgel- en Klokkenraad en den heer Leo Mens. Het instrument heeft twee klavieren en pedaal, 9 sprekende stemmen, in 't geheel* 14 registers. Het is van het z.g. pneumatische systeem, d.w.z. de verbinding van toets en register naar pijp wordt door middel van luchtdruk verkregen. In een vergadering van den Senatus Am- plissimus een vergadering van Curato ren en Senaat der Universiteit heeft de heer H. C. Dresselhuys, praeses van het L.S.C., het orgel aan de Universiteit over gedragen. De voorzitter van den Senatus Amplissimus, president-curator mr. A. van de Sande Bakhuyzen, heeft hierna het ge schenk aanvaard. Door B. en W. is in de Commissie v. d. Dienst v. Sooiale Zaken in de vacature van het Raadslid den heer J. J. v. Stralen (S-D.A.P.) benoemd het Raadslid H. L. J. Tobé (R.K.). Geen neutrhle waarnemers naar Abessynië? De subcommissie van drie, die de mo gelijkheid van het zenden van neutrale BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Oatharina, d. v. A. Rijs- bergen en E. v. As. Anna Maria, d. v. J. Keijzer en A. Fastriéh. Lijdia Maria, d. v. J. Smit en L. A. Vogelenzang. Rei- nier Ohristiaan, z. v. H. Ladan en C. J. Warmond. Overleden: J. Visser, wedn. 81 j. D. Smit-Brauckirnainvr. 81 j. waarnemers naar Abessynië bestudeerd heeft, is met haar werkzaamheden gereed gekomen. Haar rapport was gisteravond opgesteld. Naar verluidt, keurt zij in prin cipe het plan goed, doch ziet zij een aan tal moeilijkheden, welke zij uitvoerig in haar rapport opsomt. De indrukken van senator Pope. NEW-YORK, 2 October. (A. N. P.). Senator P. Pope is gisteren van zijn Euro- peesche reis teruggekeerd. Hij verklaar de, dat hij de overtuiging gekregen had, dat er geen algemeene oorlog zou ontstaan, maar dat Italië wel Abessynië binnen zal rukken. Naar zijn meening zal het conflict tot deze beide landen bepaald blijven. Egyptische sympathie voor Abessynië. CAIRO, 2 October. (A. N. P.). Er worden thans stappen gedaan om in geval van oorlog Egyptische steun aan Abes synië te organiseeren. Zoo zijn eenigen tijd geleden twee commissies gevormd, een Christelijke onder voorzitterschap van den Poptischen patriarch Mgr. Yoannes XIX en den Mohammedaansche onder auspiciën van de Mohammedaansche Vereeniging van Jongemannen, die zich tot taak gesteld hebben de steunverleening te organisee ren. Thans :s een gezamenlijke financiee- le commissie in het leven geroepen onder voorzitterschap van prins Omar Toessoen, die zich beiasten zal met den financieelen kant van deze organisaties Er verluidt, dat in geval van het uitbre ken van den oorlog een oproep zal wor den gericht tot het Egyptische volk, ten behoeve van financieele bijstand. Binnenkort zal nog een lid van de ko ninklijke famlie, de Nabil Ismail Daoed naar Addis Abeba vertrekken, teneinde den keizer van advies te dienen over het in dienst nemen van Egyptische vrijwilli gers. Rukken de Italianen op? EEN TELEGRAM VAN DEN NEGUS. Neutrale waarnemers gevraagd. ADDIS ABEBA, 2 Oct. (A.N.P.). De re geering van Ethiopië heeft bij den Volken bond geprotesteerd tegen het het schenden van de grens door de Italianen en verzocht een enquête-commissie te zenden om deze schending te constateeren, of wel dat deze schending zal worden geconstateerd door de regeering van Fransch-Somaliland. Gedurende de laatste dagen zijn verschil lende berichten ontvangen, welke melding maakten van het overschrijden van de Abessijnsche grenzen door Italiaansche troepen. Deze berichten waren buitenge woon moeilijk te controleeren, aangezien er geen telegrafische verbindingen bestaan tussohen de Abessijnsche hoofdstad en de aan de -grenzen liggende Abessijnsche troe pen, terwijl bekend is, dat Abessinië in zijn leger niet beschikt over de middelen tot instandhouding van draadlooze verbinding. Thans meldt een direct uit Addis Abeba door het A. N. P. ontvangen telegram, dat twee Italiaansche voorposten detachemen ten zijn ontdekt door verkenners van het Abessijnsche leger, dat verspreid ligt van Dodjaznatsj Ayalem tot Mamoessa. Deze Italiaansche troepen bevonden zich op dat moment 30 km. over de grens van Eritrea aan den rand van Fransch Somaliland. De verkenners stellen het aantal van de over de grens opgerukte Italiaansche troepen op 10.000 man. In Addis Abeba verklaarde men onmo gelijk te kunnen zeggen of het reeds tot gevechten is gekomen. MORGEN MOBILISATIE IN ABESSYNIE? Keizer Haile Selaissie heeft zich, nu het vast staat, dat de Italianen een aanvang hebben gemaakt met de militaire operaties, opnieuw met een telegram tot den Volken bond gewend, waarin hij wijst op het ur gente van den toestand, verzoekt onmiddel lijk neutrale waarnemers te zenden, die de schending van de grenzen zullen con stateeren en de maatregelen te nemen, die door het feit dat Italië zijn aanval heeft in gezet, noodig zijn geworden. Dé algemeene mobilisatie zal waarschijn lijk morgen worden afgekondigd, tenzij de Volkenbond voordien nog de noodige maat regelen zal hebben genomen. EEN ITALIAANSCH DEMENTI. Uit Rome wordt geseind, dat aldaar van officieele zijde formeel wordt ontkend, dat de Italiaansche troepen de Abessijnsche grens hebben overschreden. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Roxy: Afgekeurd. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. WUZIGT DUITSCHLAND ZIJN HOUDING TEGENOVER OOSTENRIJK? Gevolg van Goemboes' bezoek? PARIJS, 2 October (A.N.P.). Men verneemt hier uit „buitengewoon gezag hebbende bron", dat Hitier zijn politiek te genover Oostenrijk zou hebben gewijzigd, als gevolg van het bezoek van Goemboes. Hitier zou trachten Oostenrijk te winnen voor een DuitschPoolschHongaarsch Oostenrijksch-blok door het acht voorstel len te doen omtrent de wederzijdsche be trekkingen. De voorstellen zouden zijn ontworpen door von Papen. WEENEN, 2 October (A.N.P.). Om trent de wijziging, die Hitler in de Duit- sche politiek ten opzichte van Oostenrijk zou hebben ontworpen en het plan, dat ambassadeur von Papen te dien einde zou hebben opgesteld, verluidt van gezagheb bende zijde, dat deze zwenking het gevolg is van de besprekingen die te Berlijn tij dens bezoek van den Hongaarschen pre mier Gömbös zijn gevoerd. De bedoeling zou zijn Oostenrijk op te nemen in het DuitschPoolschHongaarsch bloc. Von Papen stelt voor ter bereiking hiervan o.m. aan te bieden de heffing, die ingevoerd is voor Duitschers naar Oostenrijk, af te schaffen, waardoor het toeristenverkeer van Duitschland naar Oostenrijk zou kunnen worden hervat. Voorts zou von Papen volkomen alle na- tionaal-socialistische propaganda in Oos tenrijk willen doen staken. Dit zou ont binding met zich meebrengen van de ille gale nation, socialistische organisatie in Oostenrijk. Voorts zou Duitschland for meel en plechtig een verklaring afleggen betreffende erkenning van de onafhanke lijkheid van Oostenrijk, zoqals nog kort geleden door Starhemberg is geëischt als voorwaarde voor het openen van onder handelingen met Duitschland. Als tegen prestatie zou Hitier willen eischen, dat de nat. socialisten zouden worden opgeno men in de leiding van het Oostenrijksche Vaderlandsche Front en dat in een gereor ganiseerd Oostenrijksch kabinet nationaal- socialisten zouden worden opgenomen. WEENEN, 2 October (A.N.P.) Nader verluidt, dat het voornaamste punt in het plan van Von Papen het sluiten van een non-agressie-pact tusschen Duitschland en Oostenrijk voor den tijd van 5 jaar vormt'. HET DEENSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. KOPENHAGEN, 2 Oct. (A.N.P.) De Ko ning heeft een besluit onderteekend, waar bij het Folketing (de Tweede Kamer) op 21 October wordt ontbonden. Den volgenden dag zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. De crisis is veroorzaakt door de eischen van de boeren om steun. TREINONGELUK AAN DE ROEMEENSCHE GRENS. Zestig gewonden. WARSCHAU, 2 October. Een Poolsche trein uit Koety aan de Oost-Galische-Roe- meensche grens, rijdende naar het eveneens aan de grens gelegen plaatsje Sniatyn, die een eindweegs gebruik moet maken van de Roemeensche spoorlijn, is op het grenssta tion ih botsing gekomen met een Roe meensche locomotief. Zestig inzittenden van den Poolschen trein werden gewond. Acht hunner bekwamen zware kwetsuren Het eerste onderzoek wees uit, dat de ma chinist van de Roemeensche locomotief on der den invloed van sterken drank ver keerde. AMSTERDAM, 2 Oct. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 279 vette kalve ren: 4656, 3844 en 3036 cent per kg. levend gewicht, enkele hooger; 41 nuchtere kalveren f 3.506.50 per stuk, 179 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 5556 cent per kg., slachtgewicht -enkele hooger, zware 5455 en vette 5354 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren, matige aanvoer, eerste kwaliteit vlugge handel met stijvere prijzen, andere soorten minder vraag,.doch prijshoudend. Varkens: weinig aanvoer, handel kalm en prijshoudend BODEGRAVEN, 1 Oct. Kaas. Aanvoer 339 wagens, totaal 15.255 stuks, wegende 137.295 kg. Eerste soort Gouda met rijks- merk 2628, idem mindere 2325, zwaardere f 30. Handel matig 'S HERTOGENBOSCH, 1 October. Boter. Heden waren aangevoerd 13.175 kg. Hoog ste prijs 17.57, laagste prijs 1.51, midden- prijs 1.55 per kg. WOERDEN, 2 Oct. Kaas. Aanvoer 429 partijen, met rijksmerk le kwal. f 2628, 2e kwal. f 2325. zware f 29. Handel matig. WISSELNOTEER'NG'N AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 42i/? Londen 7.24i/4 New York1.4713/16 Parijs 9.733/4 Brussel 24.95 Zwitserland 48.13 Milaan 12.05 Madrid 90.17l's Oslo36.571/2 Kopenhagen32.321/2 Stockholm 37.35 Praag6.13 Weenen Boedapest Prolongatie 6 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3