DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Radio-avond van het Nat. Crisis-Comité hulp in den vorm van kleed ing, dekking en 27ste Jaargang WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 No. 8232 S)z£eidóchc(3<yuftafi£ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. NIET VERSCHIJNEN. MORGEN, de jaarlijksche feestdag van Leidens Ont zet, zal „De Leidsche Cou rant" NIET verschijnen. DE DIRECTIE. i i V Het N.C.C. Het Nationaal Crisis-Comité heeft gister avond door die radio gevraagd om steun voor zijn laatste winter-actie. Zijn 1 a a it s t e iwinter-aotöe eooals men weet, zal het Nationaal CrisiS-Comité ophouden te bestaan. Gisteravond heeft de voorzitter uiteenigezet, waarom heit NjC.C. meent, aan heit einde van zijn taak te zijn gekomen. Men kan die udteeniaettdng nog 'ns rus tig overlezen in het hiernaast geplaatste Wij zijn niet heelemaal overtuigd door de gegeven motiveerimg. Maar wij zullen er hier niet over na-praten; het zsou tödh niets baten, niets veranderen het een maal 'genomen beskuit indaafke opheffing. Wel willen wij neerschrijven ails onze vaste overtuiging, dat in de plaats van het NC.C. zal moeten komen een soortge lijke organisatie. De bestaande orga nisaties kunnen het werk, het noodza kelijk werk van het N.C.C. oos inziens niet geheel opvangen. Er zal moeten komen een gewijzigd N.C.C-, met anderen naam en ook een andere werkwijze. Daartoe had snen eveneens kunnen komen door het NjC-C. te laten bestaan en te reorganiiseereiu! POGING TOT OPSTAND IN BULGARIJE. DE UITZONDERINGSTOESTAND AFGEKONDIGD. IMassa-arrestatie van samenzweerders. SOFIA, 2 October (ANP.). De B-ulgaar- scfhe regeering heeft voor het geheele land hedenmorgen den uitzonderingstoestand afgekondigd. De op morgen vastgestelde parade en feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van de troonsbestijging van den koning en de onafhankelijkheidsverklaring van Bulgarije, zijn uitgesteld. De afkondiging van den uitzonderings toestand is geschied in verband met de ont dekking van een gevaarlijke poging tot op stand, waartoe reeds alle voorbereidingen waren getroffen. De opstandige beweging ging in hoofdzaak uit van den Sweno-krin/g, die ook reeds aan den opstand in Mei 1934 heeft deelgenomen. De organisator van deze staatsgreep, die in het buitenland vertoefde, kwam heden morgen te Sofia aan, waar hdj terstond werd 'gearresteerd. In den loop van den morgen zijn nog tal van andere personen oa. ook de vroegere minister van financiën Todorof gearres teerd. De arrestaties der samenzweerders, die behalve tot den Sweno-kring ook tot de lmiksoh radicale boerenpartij behoor en, duren op het oogenlbük nog voort. Bijzonder alarroeerend luidde het of- ficieele berioht, dat de beruchte agrarische emigrant en bendeleider Oesoenof met een groote bende emigranten Bulgarije is bin nengedrongen om de bevolking, vooral in de grensgebieden, op ie ruien en den op stand te steunen. Naar nog wordt gemeld, was het doel van de samenzweerders het ten val brengen van de regeerinig en zelfs de onttroning van den koning. H. IC H. Prinses Juliana sprak Dinsdagavond vanuit het paleis te den Haag voor de radio een kort woord ten behoeve van het Nationaal Crisis Comité waarvan de Prinses voorzitster is - brandstof, slechts in enkele gevallen bij jeugdzorg, steun aan beeldende kunste naars, musici en letterkundigen, steun aan niet repatrieerende Nederlanders in Indië en het verleenen, samen met Plaatselijke Comité's van bescheiden steun aan kleine middenstanders kon het Comité een breeder terrein bestrijken voor organisato- risohen arbeid van meer blijvenden aard. Nuttig werk. Zonder schroom mag gezegd worden, dat het N.C.C. in het licht der telkens zich wijzigende omstandigheden nuttig werk j heeft gedaan, maar op den duur mag zijn werk niet worden een extrasoort van Maat schappelijk Hulpbetoon, steunende op ge heel wisselvallige inkomsten; voor alles moet gewaakt worden om het Comité in naam te doen voortleven met den schijn van een element te zijn in de algemeene steunver leening, zonder dat zoodanige steun daadwerkelijk en behoorlijk tot uit voering zou komen. Ook daarom kan het N.C.C. niet zijn de instelling, welke als een blijvend element is te beschouwen in den wederopbouw van het economisch le ven. Dit alles neemt niet weg, dat ons Co mité veel reden heeft tot dankbaarheid aan zoovelen, die het op allerlei wijze hebben gesteund. Ik geef thans geen uiting aan dat gevoel van dankbaarheid. Een woord daartoe zal straks gesproken worden door onze eere voorzitster H. K. H. Prinses Juliana, wier onverflauwde belangstelling en onverzwak te deelname in onzen arbeid deze hoewel niet altijd zonder zorgen, daardoor toch steeds tot een vreugde hebben gemaakt. Intusschen, hoewel het beëindigen in het verschiet is, wij breken onze taak niet ab rupt af en wenschen dien den komenden winter op den tot dusver gevolgden voet zoo ruim mogelijk voort te zetten. Het is daarom, dat ik namens het N.C.C. een warm beroep doe op allen die ons tot dus ver zoo uitnemend hebben gesteund, hetzij door giften in eenmaal, hetzij door gere gelde bijdragen of door geregelden afstand van een deel van loon of verdiensten en mochten er soms nog zijn, die tot dusver het werk van het N.C.C. nog niet in hun belangstelling hebben betrokken, laten deze tenzij zij er principieel afwijzend tegenover staan dan deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om zich alsnog bij dit nationale wérk aan te sluiten. Zeer ruime bijdragen dit jaar noodig. Er zijn dit jaar zeer ruime bijdragen noodig, ook om zoo mogelijk het kampwerk voor jeugdige werkeloozen in het jaar 1936 nog te kunnen steunen. En mocht er door ruime bijdragen soms bij het eindigen der werkzaamheden een saldo blijven, laat niemand zich dan bezorgd maken, dat dit de juiste bestemming niet zal vinden, waar de statuten der Stichting hierin hebben voorzien door de bepaling, dat het batig saldo der door het Algemeen Bestuur goed gekeurde liquidatierekening moet worden overgedragen aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, ten einde daaraan een bestemming te geven zooveel mogelijk be antwoordend aan het doel der Stichting. Moge men dan in de komende dagen door het geheele land in ruime mate vol doen aan den oproep van het N.C.C., waar onder heden de inzameling plaats vindt: Geeft allen. Na jhr. Van Citters heeft H. K. H. Prin- sese Juliana de volgende rede gehouden: REDE VAN PRINSES JULIANA. Voor de laatste maal vraagt het Natio naal Crisdsoomité uw hulp om het den win ter door te helpen. Met groote dankbaarheid gedenkt het zijn ongetelde medewerkers, die ook weer in het afgeloopen jaar, evenals in de vorige jaren van zijn bestaan den arbeid van het comité hebben verlicht. Ik denk aan de veelal onvermoeide werk kracht en volhardende geestdrift, die het heeft mogen ondervinden, aan de vinding rijkheid, aan den geldelijken steun of gif ten in naturae kortom aan de gaven en offers, die het voor zijn broodnoodig doel heeft ontvangen, uit geheel Nederland, maar ook uit onze overzeesche gewesten en van Nederlanders in het buitenland. In het bijzonder wil ik noemen hen, die zoo wel in het nationale alsook evenzeer in de plaatselijke comité's als leden en staf hun persoon voor dezen arbeid hebben inge zet; voorts aan alle autoriteiten en ambte naren, die hem door hun hoogst aangena me medewerking hebben vergemakkelijkt; en verder aan hen, die door het onafgebro ken beschikbaar stellen van geldelijken steun ook van een deel van him ver- REDE VAN DEN VOORZITTER. Gisteravond heeft jhr. S. van Citters, voorzitter van het Nationaal Crisiscomité, de volgende radiorede gehouden: Landgenooten! Het is thans voor de laatste maal, dat ik het woord tot u richt om de jaarlijksche algemeene collecte aan te bevelen voor het Nationaal Crisiscomdté en de Plaatselijke Comité's, welke in de eerste week van Oc tober dus van morgen af in gemeen ten waar Plaatselijke Comité's van het N.C.C. zijn gevestigd, zullen worden ge houden op door die Comité's te bepalen dagen. Daarbij wil ik allereerst een woord van dank uitspreken tot al diegenen, die in ons midden en daarbuiten hebben medege werkt om die collecte en de daaraan ver bonden prijsvraag, die u straks via de ra dio ter oplossing wordt voorgelegd, voor te bereiden. Slechts diegenen, die van na bij bekend zijn met den daaraan verbon den arbeid, welke slechts door samenwer king van velen tot uitvoering kan warden gebracht, kunnen beseffen wat het aan tijd en moeite kost om dit alles voor elkaar te brengen. Ik denk daarbij niet enkel aan het werk van eigen staf en medewerkers, maar ook in het bijzonder aan de mede werking der Radio-omroepvereenigingen om dezen avond, staande in het teek en der Crisisconiité's, mogelijk en aantrekkelijk te maken; aan de mildheid van fabrikanten en handelaren, die weder met groote vrij gevigheid prijzen hebben beschikbaar ge steld ten behoeve van de winnaars van de prijsvraag; aan de Pers, die met onver flauwde belangstelling voor ons werk de aandacht op deze inzameling heeft geves tigd; aan den Bioscoopbond en zijn leden, die zoo welwillend medewerkten om ge durende deze week een oproep voor de collecte op het lichtscherm te doen ver schijnen; aan de Ned. Spoorwegen en an dere instellingen, welke medewerkten om onze reolamebiljetten onder de oogen van het publiek te brengen. Ik noem hier geen personen om niemand uit te sluiten, maar verzoek allen, die hier him medewerking verleenden, daarvoor den dank van het Comité te aanvaarden! Ik spreek tot u voor de laatste maal; im mens het is bekend, dat het N.C.C. aan het einde van dezen winter omstreeks Mei zijn taak zal beëindigen. Zal er dan geen nood meer zijn te lenigen, zullen er geen steun- behoevenden meer zijn? Dit zal helaas wel het geval zijn, maar de sedert het optreden van het N.C.C., nu vier jaar geleden, ge wijzigde omstandigheden vorderen dat de steun op andere wijze zal worden gebo den. Hieromtrent bestaat tusschen het N. C.C. en de Regeering geen verschil van meening en laatstgenoemde heeft dan ook gaarne gebruik gemaakt van het aanbod van de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid om haar ten deze van ad vies te dienen en deze spontaan gedane en aanvaarde aanbieding wettigt het vertrou wen, dat door de Regeering en haar ad viseurs wegen zullen worden gevonden om de open plaats, welke het Nationaal Cri- sisicomité na zijn verscheiden laat, op doel treffende, zij het ook op andere wijze, of in andere richting aan te vullen. Wat het N.C.C. deed ten behoeve van de tewerkge stelde werkeloozen het uitkeeren van den door de Regeer ing beschikbaren zg. B-steun zal in het komende jaar door het departement van Sociale Zaken worden overgenomen. Aan het einde van zijn taak. Waarom het N.C.C. meent aan het einde vain zijn taak te zijn gekomen, is in het kort het volgende: Wij zijn ons werk be gonnen op een oogenbliik, dat de crisis zich in zeer verscherpten vorm deed ge voelen en toen nog slechts voorloopige maatregelen waren getroffen om de gevol gen daarvan ©enigermate op te vangen. Se dert zijn er door de Regeering tal van maatregelen genomen om aan de moeilijk heden, waaronder het economisch leven ge bukt gaat, zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Van crisis als acuut verschijnsel kan bezwaarlijk meer worden gesproken; de toestand consolideert zich gaandeweg; niet door terugkeer naar het oude, maar door het doen opkomen van geheel nieuwe toestanden, zij het aanvankelijk in voor ons volk als geheel genomen ongun- stigen zin. De maatregelen door de Regeering ge troffen en nog te nemen op het gebied van landbouw, tuinbouw en veeteelt' bestrij ding van werkeloosheid door werkverrui ming, bescherming van eigen markt, maat regelen tot verbetering van het credietwe- zen, bestrijding van jeugdwerkeloosheid en jeugdzorg, hebben het aspect der zaken se dert het optreden van het N.C.C. belang rijk gewijzigd. Hierbij toont zich in bree- den kring een neiging om individueel min der te doen. De offervaardigheid neemt af naarmate de Regeeringszorg zich uitstrekt, een verschijnsel van psyohologischen aard, gemakkelijker te constateeren dan te ver klaren; maar het Comité mag er de oogen niet voor sluiten, dat èn de gaven aan de Plaatselijke Comité's èn die aan het Cen trale Comité toenemende vermindering toonen. Het N.C.C. ontving tot 1 October behalve wat in goederen werd geschonken, in geld rond 2.700.000, de Plaatselijke Co mité's droegen in die vier jaren aan het N.C.C. af rond 550.000, wat dus neerkomt op een totaal aan inzameling door de Plaat selijke Comité's van ƒ5.500.000. Centraal Comité en Plaatselijke Comité's hebben dus in deze vier jaren samen opgehaald rond 8.200.000 of gemiddeld per jaar 2.050.000. Gemiddeld, want de opbrengsten nemen gaandeweg af, wat vooral bij de kleinere Plaatselijke Comité's aan het licht treedt; deze gaan dan ook meer en meer op de bijdrage van het Centraal Comité steunen, 2.050.000 per jaar is voor een liefdadigheidscollecte zeker geen te ver smaden bedrag, maar het heeft dooreen ge nomen het Comité toch niet in staat gesteld VOORNAAMSTE NffiUWS BUITENLAND. Te Londen heeft men weinig hoop op behoud van den vrede met Italië. Indien de Italiaansche vloot de Britse he aanvalt, wat zal Frankrijk dan doen? (4de blad). Financieele moeilijkheden ook in België. (4de blad). De drie Havülands in Bandoeng aange komen. (Luchtv„ 3de blad). BINNENLAND. Minister Colijn's antwoord op de vragen van Albania inzake de audiëntie van ir. Mussert bij den gouverneur-generaal (2de blad). Het Bezuinigingsontwerp in de Tweede Kamer (2de blad). OMGEVING. Overleden is de zee ree rw. heer G. Daal- mans, pastoor te Boskoop (1ste blad). De nieuwe burgemeester van Ter Aar Is heden geïnstalleerd (2de blad). diensten zich tot onze geregelde mede werkers hebben gemaakt. Doch thans heeft het zijn tijd gehad, zoo als de voorzitter u heeft duidelijk gemaakt, en in het komende voorjaar zal door ande re organen, zij het ook op andere wijzen, worden voorzien in het werk, dat tot nu toe door het Crisiscomité verricht werd. Maar tot dan toe bestaat het Cnsiscomité nog en het heeft nu zijn laatste winterpe riode vóór zich. Het hoopt van harte, land genooten, dat dit gezamenlijke werk van hulp voor elkanders nooden een goed en bevredigend slot mag vinden door de wijze waarop het in staat wordt gesteld dezen winter op te treden. Dus voor zoover ge geven kunt, laat het niet na. Het Nationaal Crisiscomité moet tot den laatsten werkdag alle krachten blijven inspannen zijn taak zoo goed mo gelijk ten einde te brengen, zoo, dat het laatste jaar ook het beste en meest vrucht bare mag worden. Ik beveel de groote mzameling, die deze week in het geheele land gehouden wordt, met nadruk bij u aan. Ik heb gezegd. PASTOOR G. DAALMANS TE BOSKOOP OVERLEDEN. Hedenmorgen omstreeks vijf uur is m den leeftijd van 72 jaar overleden de zeer eerw. Heer Pastoor G. Daalmans, sinds ruim 25 jaar pastoor der parochie van St. Joan nes de Dooper alhier. Reeds langen tijd was de pastoor onge steld en verleden jaar werd de toestand reeds ernstig ingezien. Toch herstelde de pastoor weer en op 29 April van dit jaar kon hij onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum als pastoor van Boskoop vieren. Eenige weken geleden kwam er weder om een instorting, zoodat hij op 22 Septem ber van de H.H. Sacramenten der Sterven den werd voorzien. De ijverige herder was echter niet te bewegen het bed te houden en daags daarna stond hij weer voor het

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1