TADS x NIEUWS De Gemeente-rekening over 1934 27ste Jaargang DINSDAG 1 OCTOBER 1935 No. 8231 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 In „Sint Bavo" wordt ook voor ons dio cees gepropageerd een reeds in andere lan den verspreide devotie, mL die van den z.g. Priester-Zaterdag. Wij ontleen en hier verder aan „Sint Ba vo" het volgende: In een particuliere audiëntie op 21 No vember 1934 sprak de Generaal der Paters Salvatorlanen met den Paus over zijn be doeling en opzet om een bijzondere gebeds actie te beginnen voor de priesters. Dit idéé werd door Z. H. den Paus ter stond en onmiddellijk goedgekeurd. Mgr. Bares, de dappere en moedige Bis schop van Berlijn, die in het rechtlooze Duitsehland de groote en ontzaggelijke be teeken is wist van de verbondenheid van priester en volk, heeft met alle kracht waar over hij beschikte deze devotie over Duitschland verbreid. Op dit oogenblik zijn er reeds meer dan zestig Bisschoppen, die zijn voorbeeld, maar dan over de geheel e wereld, hébben ge volgd. Voor de geloovigen van dit Diocees zij het bekend, dat Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aen- gen ent kort voor zijn sterven op een tot hem gerichte vraag antwoordde: „Deze devotie heeft mijn volle sympathie!" „Wat moet ik er voor doen?" zal menig een nu vragen. Men kan den „Priester-Zaterdag" vieren zooals men b.v. den „Eersten Vrijdag" viert. Men gaat te Communie, men bidt iets extra's, men doet min of meer iets aan ver sterving, in één woord: het wordt aan ieders persoonlijke devotie overgelaten, hoe hij den Eersten Vrijdag wü vieren. Juist zóó zou men het ook kunnen doen met den „Priester-Zaterdag". Een ieder doet naar z'n hart hem ingeeft en draagt wat hij doet aan gebed, aan gees telijke of lichamelijke versterving of het ontvangen der H. Communie op voor de priesters. Op deze manier kan er van de nieuwe devotie een groote kracht uitgaan en ster ke steun worden verschaft aan onze pries ters in ons Diocees en allen, hoe ver ook op de wereld verspreid. Het Abessijnsch conflict RUKKEN DE ITALIANEN REEDS OP? Oncontroleerbare geruchten. GENèVE, 1 October. (A.N.P.) Ook hier zijn berichten ontvangen volgens welke Ita- liaansche troepen de Abessijnsche grens zouden zijn gepasseerd. Er is geen enkele officieele bevestiging van te verkrijgen. Trouwens, ook de Volkenbond heeft geen volstrekt betrouwbare berichten over dit gemelde Italiaansche oprukken tot zijn be schikking. Van officieele Voikenbondszijde wordt in verband met deze geruchten verklaard, dat de voorzitter van den Volkenbondsraad, dr. Enrique Ruiz Guinazu, den Raad in spoedzitting bijeen zal roepen, zoodra een bevestiging zekerheid geeft, dat de Ita lianen de vijandelijkheden inderdaad ge opend hebben. Van Volkenbondszijde zal echter nog eerst moeten worden uitge maakt, of de troepenbewegingen, die waar schijnlijk aanleiding hebben gegeven tot bovenvermelde geruchten, nog binnen het kader van voorbereidingen vallen, dan wel reeds een volslagen agressie vormen. De laatste in Volkenbondskringen ontvangen berichten schijnen er op te wijzen, dat de bewegingen der Italiaansche troepen nog steeds binnen het kader van voorbereidin gen vallen. In Rome wordt tegengesproken, dat de grens ROME, 1 October. (A.NJP.) De woord voerder van het Departement van Buiten- landsche Zaken heeft gisteravond in ver band met de geruchten omtrent een over schrijden van de Zuidelijke Abessijnsche grens door Italiaansche troepen aan verte genwoordigers van de pers de vraag ge steld: Wie weet, waar Somaliland eindigt, en waar Abessynië begint? Een vaste grens lijn is daar nooit vastgesteld. Berichten over een oprukken van Italiaansche troepen op Abessijnsch gebied kon de woordvoer der dan ook niet bevestigen. Op een vraag, of, wanneer inderdaad een voorwaartsche beweging der Italiaansche troepen mocht zijn ingezet, deze beweging tot staan ge bracht zou worden, wanneer Abessijnsch gebied zeker zou zijn bereikt, kon de woordvoerder geen antwoord geven. Langzame evacuatie van Italianen. ADDIS ABEBA, 1 October. (A.N.P.) De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de evacuatie van Italianen en Het s.s. .Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn, dat nabij Marant Keys op een rif geloopen is INTERNAT. PARLEMENTAIRE HANDELSCONFERENTIE. BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De leeken moeten de priesters steunen. „Het is overbodig uit te wijden over de zeer duidelijk waarneembare menschelijk- heid van den priester. Geen priester is zoo dwaas, om dat ook maar één oogenblik te vergeten. Zelfs als zijn zelfbehagen hem zou verblinden voor zijn eigen fouten, zou zijn omgeving hem er zeer spoedig aan herin neren door de voorbeelden van anderen. Nu en dan toomt een of andere ongelukkige priester, die bij elke stap scheen te stijgen in het geestelijk leven, wiens invloed en reputatie zich uitbreidden, die bewonde raars en volgelingen om zich heen verza melde, aan de wereld plotseling een hart brekend schouwspel van zijn zwakheid. Het behoeft nog niet te zijn een zedelijke val in enger en zin. God zij dank! ge schiedt dit zelden maar hoe dikwijls be merkt men bij een priester een verslapping van ijver, een plotselinge uitbarsting van bespottelijke trots, welke de zielen, die op hem steunden, verschrikt, en de wereld een bevestiging te meer biedt voor het feit, dat „priesters toch maar menschen zijn!" Zeker, priesters zijn maar menschen. Maar waarom ergert de wereld zich dan, als zij ondervindt, dat priesters menschen zijn? Blijkt dan die wereld niet, ten minste onbewust, te meenen, dat de priesters toch heel wat meer zijn?" Dit is een citaat uit een der werken van den Engelschen schrijver mgr. Benson. Op de hier geciteerde passage volgt dan een uiteenzerttting van de taak, die den priesters door Gods bestel in de Kerk is opgedragen. Die taak is wij weten het verheven en zij eisoht veel van den priester, die „maar" een zwakke en zondige mensch is! De leeken zijn echter geroepen, om bij de vervulling van die taak de priesters bij te staan. Door het leeken-apostolaat? Ongetwijfeld moet deze vorm van apostolaat in dezen tijd vooral worden beoefend, zooals onze overleden Bisschop mgr Aengenent ons herhaaldelijk heeft voorgehouden. Maar nu willen wij onder de aandacht brengen een anderen vorm, waarin de lee ken aan de priesters bijstand, hulp en steun moeten verleenen. Een jong en talentvol priester, gezond en sterk van lichaam en rijk-begaafd naar den geest, is op reis naar het hem aangege ven missie-gebied. Onderweg overvalt hem onverwachts een ziekte, die in enkele dagen fijds een einde maakt aan dat leven, dat zoo véél beloofde voor de uitbreiding van het Rijk der Waarheid in de zielen der men schen. Waarom? Waarom? Gods Voor zienigheid is voor ons, klein menschen- verstand, ondoorgrondelijkMaar, zien de in het licht van het Geloof, kunnen wij toch met zekerheid dit zeggen: Als die jonge priester met heldhaf tige onderwerping aan Gods wü het offer van zijn mooie leven aan God heeft ge bracht voor de Missie, waarheen hij was gezonden, dan kunnen daardoor in die Mis sie zijn verworven evenveel of zelfs meer bekeeringen, dan anders door een langduri- gen en moeizamen priesterlijken arbeid zouden zijn bereiktdan kan daardoor over het werk van andere missionarissen een rijkdom van Goddelijken zegen zijn verkregen. Het werk van de priesters kan worden ondersteund, kan worden bevrucht door de gebeden en offers van anderen. En dat kan een moet zijn de bijstand, dien de lee ken verleenen aan de priesters.... Maar ook moeten de leeken den priesters geven den bijstand van hun gebed en offer, opdat die priesters zijn een zoo waardig mogelijk instrument in de hand van God, opdat de Kerk bezitte den zegen en den rijkdom en de, anderen tot Haar trekkende, schoonheid van waardige,in den Hooge- priester Christus levende priesters. Bij de Holland-Amerika-Lijn te Rotter dam kwam gisteravond van het New-York- sche agentschap het volgende telegram bin nen: „De Rotterdam bevindt zich ten Westen van Morant Cas. Het weer is goed. Het s.s. „Ariguano" is uit Kingston vertrokken om de passagiers van het schip te halen en naar Kingston te brengen". Van den kapitein kwam voorts bet be richt in, dat alles wél is aan boord. Nader wordt gemeld1: De „Rotterdam", die ten westen van Morant Cays op een rif is geloopen, zit daar nog steeds vast. Het Britsdhe stoomschip „Ariguani" heeft Kingston op Jamaica ver laten en arriveerde om vier uur gistermid dag op de plaats, waar het Nederlandséhe schip vastzit. De „Ariguani" heeft in een radiotelegram meegedeeld, dat van de „Rotterdam" de tanks een, twee, drie en vier lek zijn, ter wijl het schip lichtelijk stampt De „Rotter dam" seinde een uur eerder: „Het weer is mooi, de passagiers zuilen naar de „Arigu ani" worden overgebracht". Begunstigd door het goede weer is men er vervolgens toe overgegaan de 450 pas sagiers van de „Rotterdam" en een deel van de bemanning naar de „Ariguano" over te brengen. Het overnemen van de passagiers door de „Ariguani" is in volle gang. De passa giers zijn in een uitstekende stemming eri beschouwen alles als een interessante be levenis. Alle passagiers aan land gebracht. Bij de directie der HollandAmerika- lijn te Rotterdam is telegrafisch bericht ontvangen, dat alle passagiers van de ge strande „Rotterdam" te Kingston zijn ont scheept. Een gedeelte van de bemanning heeft eveneens het schip verlaten. Om trent de mogelijkheid het schip te bergen, valt uit de beschikbare gegevens nog niets positiefs mede te deelen. Vier ruimen lek. NEW YORK, 1 October. (A.N.P.) Vier ruimen van het gestrande s.s. „Rot terdam" lekken erg, doch niettemin hoopt men het schip nog te kunnen bergen. De bemanning is nog aan boord gebleven, om bij de bergingspogingen behulpzaam te kunnen zijn. Italiaansche consuls uit het binnenland slechts langzaam in zijn werk gaat en dat een aanval niet verwacht wordt, voordat deze evacuatie is voltooid. Volgens een bericht uit Bombay weige ren belangrijke exportmaatschappijen al daar alle vrachten onder Italiaansche vlag, terwijl voor alle scheepsvrachten, uit Britsch Indië verscheept, de premie voor oorlogsrisico tot het veertigvoudige is ge stegen. De verschepingen van Indië via de Roode Zee naar de Middellandsche Zee zijn vervallen, terwijl de premies van dag tot dag worden vastgesteld. LONDEN, 1 October (A. N. P.) He den is te Londen het congres geopend van de internat, parlementaire handelsconfe rentie. De Nederlandsche delegatie op deze conferentie bestaat uit de heeren mr. W. M. v. Lanschot, mr. dr. v. Rijckevorsel en J. Oudegeest. De Engelsche minister van financiën Chamberlain heeft in een toespraak ver klaard, dat hij hoopte, dat men ten slotte er in zou slagen den gouden standaard te herstellen. De minister is echter van mee ring, dat onder de huidige omstandighe den ook de meest experimenteele poging tot invoering van stabilisatie volslagen on denkbaar is. De gewone dienst van 1934 sluit met een voordeelig kassaldo van 27.566.29. Uit een door B. en W. overgelegden staat blijkt, dat de gewone ontvangsten van 1934 alsnog kunnen worden verhoogd met 14.286.25, terwijl daarentegen aan de uitgaven van den gewonen dienst nog een bedrag van 62.841.88 imoet worden toegevoegd. De gewone dienst van 1934 sluit derhalve met een bruto nadeélig exploitatie-saldo van 62.841.88 42j392.54 27566.29 14.826.25) ƒ20.449.34. Teneinde dit nadeeüge exploitatie-saMo niet op den gewonen dienst te doen druk ken, wordt voorgesteld het bedrag van 20.449.34 te partten uit de Algemeene Re serve, waarvan, na de bij Raadsbesluit van 26 Augustus j.L plaats gehad hebbende af schrijving ad 152.260.nog 347.17858 beschikbaar is. Ter toelichting van de aangeboden Reke ning van de Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente over het jaar 1934 brengen B. en W. het volgende onder de aandacht van den Raad. Blij kens die rekening héb ben de ontvangst van den gewonen dienst bedragen de som van 9.502.104.29 de uitgaven van den ge wonen dienst de som van 9.474538. zoodat deze dienst een/ batig kassaldo heeft opge leverd van 27.566.29 De ontvangsten van den kapitaaldienst hebben be dragen de som van 9.623.495.68 de uitgaven van den ka- pitaaldienist de som van 12.736.499.44 zoodat de kapitaaldienst sluit met een nadeélig slot van 3.113.003.76 De begroeting van den gewonen dienst werd oorspronkelijk vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op 9.340.631. In den loop der jaren 1934 en 1935 werd zij, zoowel in ontvangst, als in uitgaaf ver hoogd met 442.808.02, waardoor het eind cijfer werd gebracht op f 9.783.439.02. Afdeeling II „Kapitaaldienst" werd zoo wel in ontvangst als in uitgaaf vastgesteld op 6.217.383. De kapitaaldienst werd naderhand in ontvangst verhoogd met 13.806547.02 en dus gebracht op 20.023.730.02, de uitgaaf werd verhoogd met 13.837.022.02 en dus gébracht op 20.054.405.02. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Abessynië bereidt een guerilla-oork)g voor (4de blad). Z. H. de Paus in het Vaticaan terugge keerd. (4de blad). Frankrijk's samenwerking met Engeland. (4de blad). Prinses Juliana opent een school voor ge leidehonden voor blinden. (2de blad). De passagiers van het op een rif geloo pen sls. „Rotterdam" van boord gehaald. (Gem. Ber., 3de blad). Autobus te Dossen op boerenkar gere den; één doode, één ernstig gewonde. (1ste blad). Te Amsterdam is gistermiddag door een anarchist een revolver-aanslag gepleegd op een N.SJ5.-colporteur, die door drie kogels gewond werd. (Gem. Ber. 3de blad en lste baad). draagt derhalve f 30.675.— 13.837.022.02 13.806-347.02) en is ontstaan door eene wijziging, die in den loop van 1935 in den ■kaptiaaldienst van 1934 werd aangebracht. Uiteraard, aldus B. en W., is de uitkomst van de gemeenterekening over 1934 in ster ke mate beïnvloed door de nog steeds voortdurende slechte oeconomische om standigheden, waardoor de op de begroo ting toéh reeds zeer hoog uitgetrokken be dragen voor armenzorg en werkloozenzorg niet voldoende bleken en nog aanzienlijk moesten worden verhoogd. De aan Maatschappelijk Hulpbetoon uit gekeerde subsidie, waarvoor 545.000. was uitgetrokken, vereisohte over 1934 eene uitgaaf van 726.501.53, d.i. 18150153 meer. Hieibij is echter in acht te nemen, dat ingevolge Raadsbesluit van 18 December 1933 (met ingang van 1 Maart 1934, de ge neeskundige armenverzorging bij Maat schappelijk Hulpbetoon werd onderge bracht. De netto-uitgaaf van Maatschappelijk Hulpbetoon ter zake, die uit de gemeente- subsidie moest worden bestreden, bedroeg rond 83.600.waartegenover uiteraard mindere uitgaven tot een gelijk bedrag stonden op de betrekkelijke posten der ge- meente^begrooting voor geneeskundige ar menverzorging, zoodat de feitelijke ver hooging van den post „Subsidie aan de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon" 181501.53 83.600. rond 97.900.bedroeg. De uitgaven voor „steun aan uitgetrok ken werkloozen", waarvoor 750.000. was uitgetrokken, bedroegen 834.156.12, of 85.156.12 meer. Verder bleef de opbrengst van de per- soneele belasting in hoofdsom en opcenten 20.000.'beneden de raming. Voorts bedroegen de batige saldi van de navolgende bedrijven met de daarachter vermelde bedragen minder dan de raming: Gasfabriek 11.580.76, Gestichten „Ende- geest" c.a., in verband met de verlaging van de verpleeggelden, 14.096.98 en het Open baar Slachthuis 6.119.40. Tegenover deze hoogere uitgaven en min- Het verschil tussehen de verhooging van de ontvangsten en die van de uitgaven be- dere ontvangsten, welke tezamen een be drag van rond 284.800.uitmaken, kun nen de volgende voordeelige factoren wor den genoemd: Aan uitkeering uit het Ge meentefonds ingevolge artikel 3 onder b der wet van 15 Juli 1929 (S. 388) werd 14.453.39 meer ontvangen, dan geraamd was. Voorts overtrof de Rijksbijdrage in de steunverleenimg aan uitgetrokken werkloo- De reserve moet worden aangesproken om tekort te dekken WIJ GEVEN ENKELE VERGELIJKENDE CIJFERS

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1