HULP IN NOOD ZATERDAG 28 SEPTEMBER 193» DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BOSKOOP Vereen. Boom- en Plantenbenrs. De Ver. Boom- en Plantenbeurs hield in het veilingsgebouw een algemeene vergade ring, welke zeer druk bezocht werd. Niet minder dan 270 leden waren op deze ver gadering aanwezig. De voorz., de heer C. van Veen sprak een inleidend woord en heette allen van harte welkom. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Vervolgens deelde de voorz, mede, dat op 1 Juli 1936 de aanvragen voor het kweekerscrediet stopgezet zullen worden. Enkele vragen, die hieromtrent werden gesteld, werden naar genoegen beantwoord Aan de orde kwam thans de behandeling van de vraag: „Welke saneeringsmaatre- gelen moeten na 1 Januari 1936 aan de Nederlandsche Sierteeltcentrale worden voorgesteld. Over deze vraag ontspon zich een breedvoerige discussie, welke tenslot te tot gevolg had, dat met algemeene stem men aan het bestuur werd opgedragen met de overige organisaties besprekingen te houden om tot een toeslag per roede te komen, terwijl de planten tegen minimum prijzen zullen worden geleverd, om daar na vernietigd te worden. Het plan om tot vrijwillige saneering over te gaan werd door de vergadering verworpen. Na rondvraag werd deze vergadering, welke een zeer rustig verloop had gehad, gesloten. Tooneelclub „St. Genesius" Woens dag- en Donderdagavond werd er door de R.K. tooneelclub „St. Genesius", onderafd. van de St. Joseph Gezellenver., een too- neeluitvoering gegeven in het R.K. Ver.- Gebouw. Opgevoerd werd „De Hel", een tooneelspel door Jan E. Odijk. Zooals ge woonlijk was het tooneelstuk in zijn ge heel weer goed verzorgd, terwijl ook het tooneel keurig in orde was, Het spel zelf werd zeer mooi gespeeld en allen beeldden hun rol goed uit. Het spel van de kleine Miska was buitenge woon mooi, terwijl ook de vertolkers van Feodor. Pawlowski en Bazil zeer goed spel te zien gaven. Een dankbaar applaus was na ieder be drijf dan ook het beste bewijs, dat de tal rijke aanwezigen ten volle genoeten. Tot slot werd er nog een klein blijspel gegeven, hetgeen danig de lachlust op wekte. St, Genesius kan deze beide avonden dan ook als buitengewoon goed geslaagd beschouwen. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De heer W. Verburg. die door het Centraal Stembureau was benoemd als lid van den gemeenteraad in de vacature W. J. v. Boon, heeft deze be noeming aangenomen, waarmede de Raad wederom geheel compleet is. Steunregeling. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt terzake het on rechtvaardig steuntrekken ten nadeele van de gemeente tegen een werklooze. Benoeming. Tot veldwachter der ge meente is ingaande 15 October a.s. be noemd de heer J. H. Rutten, thans mare chaussee te Uden (N. Brabant). Verkooping. Uitslag van de verkoo- ping van de boerderij, thans bewoond door W. Domburg. Perc. I in bod gebracht op 28.000 door J. J. Veerman en niet ge mijnd. Perc. H in bod gebracht op 650 door J. v. d. Gresen, bij afslag niet ge mijnd. Perc. in in bod gebracht op 585 door M. H. v. d. Poll, bij afslag gemijnd op 10, door J. v. d. Giesen. Perc. II en III staande op 1245, gemijnd daor J. J. Veerman op 100. De pecreelen I, n en III staande op 29.345, werden niet ge mijnd. De heer J. J. Veerman werd koo- per, aan wien het is gegund. Schaken. Maandag 30 September a.s. zal des avonds half acht in het „Beursge bouw" de bekende Rotterdamsche Schaak meester Mr. C. C. A. Oskam, het eerelid van de club, een korte lezing houden over de match om het wereldkampioenschap schaken. Zooals men weet zullen Dr. A. A. Aljechin en onze nationale kampioen Dr. M. Euwe om bovengenoemde inzet den strijd aanbinden. Mr. Oskam zal over de speeltrant van beide meesters eenige beschouwingen ge ven, die bijzonder actueel zijn, omdat de match zeer spoedig, en wel in October, zal aanvangen. Na afloop van zijn zeer zeker geestige causerie zal Mr. Oskam simultaan spelen tegen de spelers van het 2e, 3e en 4e tien tal. Alle belanghebbenden hebben Maandag avond bij deze schaakgebeurtenis vrijen toegang in het „Beursgebouw". Geboren: Antje d. van W. J. Zaal en A. v. d. Lagemaat. Getrouwd: A. v. d. Veen 33 j. en N. G, de Groot, 25 j. Overleden: C. Plomp wed, van J. Verbree 82 j. Gevestigd: N. van Es, huishoudster, van Utrecht Wed. J. Zantingh-Bremer, huishoudster, van Zwij ndrecht M. Rich ter, dienstbode, van Waarder J. M. Voordouw, dienstbode van Zoeterwoude A. van Dijk, van Veenendaal S. C. Meerse, dienstbode, van Amsterdam L. Smids, landarbeoder, vaa Kollum C. J. Disseldorp, grondwerker, van Waddinx- veen L. M. van Scherpenberg, van Nij gen A. C. Rijlaarsdam, bakkersknecht, van Nieuwkoop. Vertrokken: N, v. d. Lede naar Al phen aa.n den Rijn Wed. C. E. Grund- man-van Tol naar Waddinxveen T. Blanksma naar Oegstgeest Wed. J. H. Rietveld en gezin z.b. naar Amsterdam A. v. d. Brugge naar Amsterdam J. M. Spruijt naar Amstei*dam G. van Beek en gezin, naar Woubrugge M. J. de Rijk naar Maastricht T. A. Sohl naar Haar lem G. C. Honselaar naar Amsterdam G. A. Huisman naar Leimuiden C. M. Lammere naar Wassenaar G. Bur- aar naar Ni au ibwk ark acL IJsseL AUTOMAAT: ROLFILMS SPORT MOTORSPORT Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs =3 HAZERSWOUDE-RIJNDIJK. B.VJL. De jaarlijksohe schietoefenin gen van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zullen dit jaar beginnen op Vrij dag 4 October a.s. des avonds van 1921 uur, in het lokaal der Coöp. Ver. „De Hoop" aan den Rijndijk. En vervolgens iedere Vrijdag op de gezette tijden. Leden van de B.V.L. komt zoo trouw mogelijk de oefeningen bijwonen; er is nu voldoen de oefentijd, vóór de wedstrijden beginnen. KOUDEKERK Verkooping. Ten overstaan van nota ris F. C. Engelberts te Hazerswoude, had in hotel de Bruin alhier de openbare ver kooping bij afslag plaats van de navolgen de perceelen, gelegen in den Hoogemwaard en in eigendom vem den heer G. van Eg- mond, alhier. Per. I. Twee perceelen bouwterrein, groot samen 3.19 A,, in bod gezet op 500, niet gemijnd. Perc. H. Een burgerwoonhuis met schuur, groot 3.85 A., in bod gezet op 310, niet gemijnd, Perc, Hl. Een perceel bouwterrein met daarop staande kassen groot 3.62 A., in bod gezet op /600,n iet gemijnd. Perc. IV. Een perceel tuinland groot 2.78.90 H.A., in bod gezet op ƒ3200, niet gemijnd. Perc. V. Twee perceelen tuinland groot samen 1.86 H.A. in bod gezet op 1700, niet gemijnd. Perc. VI. Een perceel tuinland groot 65.80 A., in bod gezet op 525, gemijnd door den heer W. Dorrepaal op 20. Geheele combinatie in bod voor 9645, gemijnd door den heer Jochem van Vliet te Naaldwijk. Geboren: Jannige Maria d. van Gijs- bert de Regt en Annigje Alida van Zwa nenburg Marinus z. van A. Goudkuil en C. J. de Jong, Ondertrouwd: T. Vodegel 27 j. en M. Bijleveld 27 j. NOORDEN. Na het ongeluk. De 6-jarige Adrianus Kwakkenbos, die Donderdag door een auto werd aangereden en in levensgevaarlijken toestand is overgebracht naar het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Leiden, verkeert nog steeds in zorigelijken toestand, ofschoon de kans op levensbehoud grooter wordt. ZEVENHOVEN. Bijslagregeling landbouwbedrijf. De loontoeslagregeling voor den Landbouw en Veehouderij is ook in deze gemeente van toepassing. Door B. en W. is de plaatselijke commissie vastgesteld als volgt: Burge meester lid en voorzitter; C. v. Baren en E. J. Oostdam, werkgevers resp. C. B. en F. en L.TJ3. Werknemers: C. J. v. Veen, „St. Deus Dedit", L. v. d. Meer, Chr. Landarb. Bond en A. Boer Moderne Bond. Deze oommissie is al bijeen geweest en de zaken besproken. Verschillende werk gevers hebben zich al aangemeld. Ongeluk. Vrijdagavond reed de Vee houder v. B. met paard en wagen, waarin gezeten waren genoemde v. B. en Echtge- nooten en nog 2 heer en en dames naar een huwelijksfeestje. De brug afrijdende van den Zevenhovenschen polder schijnt de buikriem van het tuig te zijn gebroken, waardoor wagen en paard en de inzitten den in de wegsloot terecht kwamen. Met den schrik en een nat pak zijn zij er afge komen. Met vereende krachten, die spoe dig kwamen opdagen, werd het gezin op het droge gebracht. De materieele schade was nog aanzienlijk,. ZOETERWOUDE. Kruisvaart. Morgen viert de Kruis vaart het Installatiefeest. Het program, van den vroegen morgen tot den laten avond ligt geheel uitgewerkt in een programma boek, dat in ruime mate wordt verspreid. 's Morgens zes uur wordt in de Dekenale Kerk een H. Mis opgedragen als Missa Dia- logata, waaronder Algemeene H. Commu nie. In het Patronaatsgebouw volgt dan het gemeenschappelijk ontbijt. Hierna stelt het geheele cohort zich onder de bijzondere be scherming van den H. Aartsengel Michael en roept hem uit tot Patroon van de Kruis vaart. Des avonds zeven uur zal in de kerk de installatieplechtigheid plaats hebben, waar bij 13 adspiranten zich door het uitspreken van de 'belofte onder de kruisbanieren scha ren. Tot slot uitstelling van het H. Sacra ment en kort Lof door de jongens zelf ge zongen. Van de kerk marcheer en de kruisvaar ders met wapperende vlaggen en slaande trommen naar hun burcht waar een avond feest zal worden gehouden voor de ouders en andere NIEUWE WERELDRECORDS GEVESTIGD Henne's geslaagde pogingen Uit Frankfurt a. d. Main wordt gemeld: De bekende Duitsche motorracer Ernst Henne deed gistermorgen twee geslaagde pogingen tot verbetering van de wereld records over den kilometer en over den mijl voor motorrijwielen. Henne had voor deze recordpogingen het traject Frank furt a.d. Main-Darmstadt gekozen tus- schen welke plaatsen de nieuwe rijks autoweg is gelegen. Met zijn 750 ccm BMW met compressor bereikte Henne over den kilometer een gemiddelde snelheid van 256,04 K.M. per uur. Het oude wereldrecord stond even eens op zijn naam, n.l. 246.069 K.M. per uur gemiddeld. Voor de eerste races over den kilometer had Henne een tijd noodig van 14.09 sec. en voor de race in tegen overgestelde richting 14.03 sec. Het gemid delde voor beide ritten bedroeg dus 14.06 sec, d.w.z. een gemiddelde uursnelheid van 256.04 K.M. Over den mijl reed Henne in de eerste race 22.9 sec. en voor den rit in tegen overgestelde richting 22.93 sec. dus met een gemiddelde van 22.915 sec. Deze tijd beteekende een gemiddelde uursnelheid van 252.83 K.M. Het oude wereldrecord stond tot nu toe op naam van Henne met een gemiddelde snelheid van 246.013 K.M. Henne deed voorts nog een poging, om het absolute snelheidsrecord voor motor rijwielen te verbeteren. Over den kilome ter bereikte de Duitscher een snelheid van ongeveer 259 K.M. gemiddelde per uur, immers hij legde dezen afstand af in den fabelachtigen tijd van 14.01 sec, In ver band met de minder gunstige weersom standigheden, welke waren ingetreden, moest Henne afzien van een race over den kilometer in tegenovergestelde richting. De tijd over den mijl was toen al belang rijk minder fraai. De belangstelling voor deze recordpo gingen was, ondanks het feit, dat deze zeer vroeg in den morgen plaats vonden, buitengewoon groot. WIELRENNEN L. R. EN T.V. „SWIFT" Morgen zal de tweede en laatste wed strijd gereden worden van het club kam pioenschap over de korte afstand Alle renners moeten starten op weg-materiaaL De samenkomst is 9 uur aan het clublo kaal van den heer v. Meizen, N. Beesten markt, waar vandaan om 9.15 uur naar de startplaats wordt afgereden. Na de terugkomst van dezen wedstrijd zal er prijsuitreiking zijn in het club lokaal. HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN Op de Heemsteedsche Wielerbaan heb ben morgen tot sluiting van het seizoen wielerwedstrijden plaats. In het sprint- nummer ontmoeten elkaar o.m. de Neder landsche Kampioen Arie v. Vliet, J. v. d. Vijver, H. Ooms, J. v. Hal, A. v. Kersen en J. Cornelisse. Vooral het rijden van v Vliet zal groote belangstelling trekken. Verder wordt een kop pel wedstrijd over 50 K.M. verreden, waaraan de volgende koppels deelnemen: MolendijkMoerkerk, de ReusCuvelier, v. Weesv. cL Aart, Fruitemav. Rooyen, v. DijkWester, LodewijkjsJansen, DrostPeetoom. Voorts wordt er ook nog een wedstrijd voor nieuwelingen gehouden. LUCHTVAART NOODLANDINGEN VOORTAAN KINDERSPEL? Een mecanicien te Warschau heeft een uitvinding gedaan, welke, naar hij zegt, vliegtuigen in staat stelt noodlandingen te verrichten op de meest ongelijke terreinen, zonder beschadigd te worden. Daartoe wordt het onderstel van het vliegtuig voorzien van een stel rupswielen, zooals gebruikt worden bij tanks, echter voorzien van speciale schokbrekers. De uitvinder zal zijn apparaat binnenkort voor vooraanstaande luchtvaartdeskundigen de monstreer en. SPORTVLUCHT VAN INDIE NAAR HOLLAND Een avontuurlijke tocht Zooals gemeld is gisteren op Schiphol het sportvliegtuig Walraven H met de sportvliegers Khouw Ke Hien en luitenant Terluin uit Indië aangekomen. In het „HblcL" lezen wij het verhaal van den tocht, dat de heer Khouw Ke Hien deed aan de aanwezige journalisten. „Wij hebben het niet altijd even gemak kelijk gehad" begint zijn story. „Natuurlijk waren we niet altijd even onfortuinlijk, maar rozengeur en mane schijn was het toch ook niet. Ik mag zeg gen dat we tot Bagdad goed weer hebben gehad, hoewel we eenige tropische buien hadden te trotseeren tusschen Alor Star en Bangkok. Verder hadden wij last van zandstormen in de woestijn, hadden dan geen zicht en vlogen uren lang blind. Maar tenslotte verliep alles tot Bagdad volgens programma en zelfs waren we een dag op ons uitgestippeld programma vóór. De pech kwam eerst in Aleppo. We hadden geen visum en dat hield ons een dag op. Op een uur lviegen afstand van Istan- boel bemerkten we plotseling dat de schroef van onze oliepomp was gespron gen en daar de oliedruk achteruit liep en we niets wilden riskeeren, om toch nog Istanboel te bereiken, zochten we een lan- dingsgelegenheid. Na eenig zoeken kregen we boven de bergen een goed plateau in zicht, niet te groot, maar toch voldoende om erop te landen. Het was een hellend plateau en daardoor stonden we gauw stil. En de heer Khouw laat er glunderend op volgen, als was het de gewoonste zaak van de wereld: „En de volgende dag zijn we er netjes afgerold". Maar vóór die volgende dag aanbrak, geschiedde er toch nog het een en ander. Toen we zoo met onze Walraven op het bergplateautje stonden, kwamen er binnen niet al te langen tijd een paar Turksche gendarmen, of wat het geweest mogen zijn; de situatie werd er niet gemakkelij ker op, toen bleek, dat' de Turken geen Engelsch, Fransch of iets anders verston den en wij natuurlijk geen Turksch of Ara bisch; we gebaarden van alles, maar de hersenen der Turken ontsloten zich niet en tot overmaat van ramp begonnen ze te denken dat we spionnen waren. De dosis humor, die men voor dergelijke tochten noodig heeft, werd dus aange broken. In optocht ging het naar een her berg. Terluin en ik tusschen twee gendar men, die de geweren op ons gericht hiel den. Daar werd het gesticuleeren voortge zet, maar de pantomime bracht geen op lossing en zoo werden we een nacht vast gehouden in een klein lokaal, waarin zich ook de gendarmen bevonden, met de ge weren in den aanslag. Laat ik u even zeggen, dat het plaatsje waar het gebeurde Nifren heette, een uur vliegen van Istanboel, dit voor een juist beeld van het verhaal. Wij hebben nog getracht autoriteiten op den kop te tikken, mar tevergeefs. Den volgenden dag bleek iemand op de goede gedachte te zijn gekomen, een veldtele foon aan te leggen naar een bestaande lijn en aldus konden we na eenigen tijd telefoneeren met een autoriteit die En gelsch verstond, maar van wie wij niet wisten waar hij zat. Het slot van ons avontuur werd gevormd door onze vlotte start van het bergplateua. In Istanboel zelf hebben wij alle medewer king van de militaire autoriteiten onder vonden. Het volgende traject leidde naar Dresden. We kregen daar weerberichten van sneeuwval en 90 tot 100 km. tegen wind op het stuk tusschen Dresden en Am sterdam en besloten te wachten. Vandaag was het weer ook niet best, weinig zicht en veel drift, maar we gin gen toch weg. We wisten, toen we over de Zuiderzee waren, wel ongeveer waar Schiphol moest liggen, maar toch heel zeker waren wij er ook niet van, zoodat we eerst rondom Amsterdaih vlogen. De rest hebt u gezien. Wij hebben er in totaal twaalf dagen over gedaan en maakten 82 vlieguren. We hebben den heer Khouw nog naar zijn bedoelingen gevraagd met het oprich ten der vliegtuigenfabriek, maar daarover wenschte hij zich niet uit te laten. Het plan is, vijf weken in Europa te blijven, verschillende plaatsen te bezoeken en dan weer mét hetzelfde toestel naar Indië te rug te keer en. LEEST DE ADVERTENTIES IN U W DAGBUD INGEZONDEN STUKKEN LEIEDEIN, 26 Sept. 1935. „Hoe lang nog"? „Hoe lang nog", zoo zuchten nog vele jonge werkloozen, „hoe lang nog" schreeuwt en woelt het in him binnenste. En nog zijn er, die, ondanks de naakte wer kelijkheid van 't steeds slechter en slechter worden der huidige toestand, nog een beetje idealisme in zich dragen, die denken dat er eens een eind aan zal komen. Van de jongeren kan ik dat nog wel indenken, doch, wanneer men reeds dertig jaar is, be ziet men de zaak wel met andere oogen. Toch, ondanks alles, zullen er maar wei nig zijn, die zoo optimistisch gestemd zijn. Want wat is 't gevolg, wat zijn de ver schrikkelijke gevolgen van een langdurige werkloosheid? Zijn velen er wel van over tuigd? Weten zij wel, wat er achter dat woord „werkloosheid!" schuilt? Juist voor hen die zoo bunkeren naar een toekomst? Die jongeren, die eigenlijk het leven nog in moesten, en door die lange werkloosheid ouder geworden zijn? Hoe velen zijn er niet waarbij alle gevoelen is afgestompt? Die nergens geen heil meer in zien, omdat 't al zoo verschrikkelijk lang duurt, die onver schillig worden in alles, over alles. Voor heen toch voor die jongeren, die hun toe komst onverwachts zagen wegvagen, is 't veel en véél erger, dan voor die werkloo zen, die getrouwd zijn, en moreel veel beter op de been blijven. Niets ontroert ons meer, niets pakt ons, ja zelfs voor 't godsdienstig leven is alle gevoel afgestompt en verdwe nen. Och, zoo kort geleden zei een hoogge plaatst persoon: „wij 'hebben medelijden met hen die al reeds jaren door de werk loosheid getroffen zijn". Jawel, maar aan medelijden hebben wij niets, wij verlangen radicale middelen, handelingen, want heusch het kén nog anders zijn. En een an- deze autoriteit sprak onlangs door de ra dio: „Afwachten, kalm afwachten en rustig blijven". Ach, hoe gemakkelijk is dat alle maal te zeggen, en „dit en dat heeft onze grootste aandacht" enz. enz. maar daden, die veel zouden kunnen verrichten, radi caal ingrijpen, dat blijft uit. De algemeene steunregelingen, die geno men zijn, betreffen hoofdzakelijk „hand arbeiders", ook hier ter stede is, meen ik, nog niets anders verricht. Een erge een zijdige werkverschaffing. Er zijn gemeen ten die ingezien hebben dat ook op ander terrein iets gedaan moest worden, zooals bijv.: Haarlem voor de ordening van het oude archief van het voormalig burgerlijk armbestuur. Ook Groningen, Rotterdam e.a. doen wat zij kunnen. En hier? In onze zoo beroemde Academiestad? Geeft men hier blijk van medeleven met die jongeren, die ontzaggelijk aan de hevigste nervositeit lijden en misschien, wat alreeds gebleken is, niet meer nuttig zouden kunnen zijn voor de maatschappij? Zijn er reeds niet velen, zeer velen vol komen gefnuikt, d.w.z. vleugellam gemaakt d'oor die ellendige droevige tijd? En toch er is nog wel iets, neen er is nog véél te doen, en er kan nog veel gedaan wordenMaar waarom? 't Is immers uiterlijk nog overal rustig! Maar laten zij, die iets kunnen doen, dan hier weten, dat er ontzaggelijk geleden wordt onder die jongeren, schrijnend leed en wanhoop en diepe verslagenheid. En wat zullen de gevolgen hiervan zijn, wat zal er uit voortvloeien? Liever om schrijf ik het hier niet, doch een goed psy choloog zal hierop wel antwoord weten. D esp e r o. ....Ik amuseer me maar een beetje juffrouw, totdat U me een andere plaats hebt aangewezen!!! HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 241. Met den dag werd hun toestand erger. Zelf konden ze met moeite voortkruipen, terwijl het zeemonster ziek op de gloeiende steenen lag." Als dat zoo doorgaat is het zeemon ster heelemaal uitgedroogd voordat we Artis bereikt heb ben", zei Piet 242. Maar gelukkig kwam er uitkomst. Op zekeren dag pakten zich zware wolken samen boven de uitgedroogde vlakte en toen begon het opeens te regenen, dat het een lust was. Druppels waren het niet meer die naar beneden vie« len, maar stralen water. „Het lijkt wel of alle hemelslui zen zich hebben geopend", zei Piet Prikkel.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7