„DE FAAM" Het Abessijnsche conflict in den Raad DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 FALCON REGENJASSEN voor dames heeren en kinderen verkoopt „DE FAAM" tegen tabrieks-deiail prijzen Oe VOLLEDIGE sorteering Falcon regenjassen vindt U bij yyDE FAAM" en bovendien een veelzijdige sorteering in andere gabardinef loden en gummi jassen. Als U nu een regenjas koopt, hebt U er dit jaar het langst plezier van. Bij „DE FAAM" zijn NU Regenjassen geëtaleerd. Hoogstraat 1-2 bij de Donkersteeg Heden behandeling van het rapport der vijf DE VERMOEDELIJKE PROCEDURE IN DEN RAAD. Weer een nieuwe commissie. Heden komt de VoLkenbondsr aad op nieuw bijeen ter bespreking van het rap port vsn de commissie van Vijf inzake het Abessijnsche conflict. Met het ©og op deze zitting hebben La- val en' Eden gisteren een bespreking ge had met den voorzitter van de commissie van Vijf de Madariaga. De drie staatslieden bespraken, welke ge dragslijn de Vol'keribondsraad ten aanzien van het conflict tuss^^a Italië en Abessi- nië verder zal volgen. Volgens deze procecfure zou de raad er zich Donderdag toe beperken, het rapport van de Commissie van Vijf ter bestudee ring te verwijzen naar een nieuwe com missie, die waarschijnlijk alle raadsleden met uitzondering van de betrokken par tijen zou omvatten. Uit dit onderzoek zou dan in de volgende week het ontwerp van een definitief rappoort van den raad re- sulteeren. Op het oogenblik is de Italiaansche de legatie voornemens de zitting van den Raad niet hij te ETHIOPIë VERLANGT EEN COMMISSIE VAN TOEZICHT. Om toe te zien wie begint met de vijandelijkheden- De regeering van Ethiopië heeft den Vol kenbond verzocht onmiddelijk per vlieg tuig een commissie te zenden, zoo noodig op kosten van Ethopië, teneinde te onder zoeken of Ethiopië offensieve maatregelen neemt en toe te zien wie de vijandelijkhe den begint. Volgens een officieele mededeeling heeft de Negus een telegram doen toekomen aan den Volkenbond, waarin hij den bond er van op de hoogte stelt, dat met het oog op de voortdurende provocaties en ter vermij ding van incidenten, bevel is .gegeven, dat de Abessinische troepen over het geheele front dertig kilometer moeten terugtrek ken. Dit bevel is strikt ten uitvoer ge bracht. De Abessinische regeering heeft de be richten over een algemeene mobilisatie op nieuw gedementeerd Geweldige troepenverplaatsingen in Abessinië. De weg van Harrac naar Djdjiga moest gisteren voor het verkeer worden gesloten in verband met de geweldige troepenver plaatsingen, welke thans in dit deel van het Abessinische rijk plaats vinden. Zelfs den Engelschen consul werd de doorgang geweigerd; de weg moest volkomen vrij blijven voor de militaire transporten. De halfbegaanhare wegen vormen wél een schrille tegenstelling met de moderne vrachtauto's, waarin de soldaten naar het front van Ogaden worden gebracht. De grootste moeilijkheden leveren de nog al tijd sterk gezwollen rivieren. De soldaten springen hier uit de wagens en zetten hun schouders er achter en zoo glijden de zware militaire auto's door den stroom. Aan den anderen kant rijzen de auto's en zwarte soldaten druipend uit het water op; dan worden de carburatoren droog gemaakt en zetten de wagens zich weer in beweging door de naar alle kanten opspattende mod der. De Abessijnsche troepen, die zich te Har- rar bevinden, omvatten o.a. 3000 man goed geoefende soldaten, gewapend met mitrail leurs, moderne geweren en berggeschut, verder liggen hier kameelkorpsen en cave-' lerie Er zijn ongeveer 25.000 gasmaskers uitgereikt. Op de excercitievelden bij Har- rar worden 5000 man ongeregelde troepen gedrild, alvorens zij naar het front wor den overgebracht. HET RAPPORT DER COMMISSIE. Aloisi's „opmerkingen". Het volken'bondssecretariaat heeft gister ochtend het rapport van de raadscommissie van vijf aan den volkenbondsraad open baar gemaakt. Het rapport zelf bevat niets verrassends. Het is zeer kort en zakelijk gesteld en houdt geen enkele aanbeveling m over den verderen gang van zaken. Het rapport geeft een historisch overzicht van de verschillende ondernomen stappen en een korte uiteenzetting van de princi- pieele grondgedachte, die de commissie bij het opstellen van het plan hadden geleid. Als bijlage zijn het rapport gevoegd de noia van de raadscommissie van 18 Sep tember aan Italië en Abessynië en de tekst van de voorgestelde onderhandelingsgrond- slagen, de opmerkingen, die baron Aloisi Zondag jJ. aan de Madariaga gemaakt heeft, de onaannemelijkheidsverklaring van de Italiaansche regeering en tenslotte het instemmend antwoord der Abessyni- sche regeering. Uit de gepubliceerde „opmerkingen" van baron Aloisi blijkt, daar de Geneefsche correspondent van de „Msb.", dat Mus solini het geheele plan der raadscommissie van vijf in nog veel hoogere mate onaan nemelijk acht dan de eerste berichten uit Rome en over het onderhoud van Aloisi met de Madariaga te Genève hadden doen ver moeden. Mussolini staat volkomen nog op zijn oude standpunt, dat Abessynië niet als een normale staat waarmede men onderhan delen kan, te beschouwen is Niet bepaalde onderdeelen van het plan der raadscommissie van vijf zijn voor Mus solini onaannemelijk, neen, de gansohe op zet van het plan is voor hem onaanvaard baar. De lozing van de opmerkingen van Alois.i die deze in opdracht van Mussolini aan de Madariaga gegeven heeft, doet begrijpen, waarom de raadscommissie van vijf Maan dagochtend besloten heeft, niet meer te trachten, nog eenige aannemelijke onder handelingsgrondslagen op te stellen, doch haar verzoenende taak als geëindigd heeft beschouwd. Tusschen de opvattingen van Mussolini en die van de raadscommissie van vijf is inderdaad eenig compromis niet mogelijk. SPANJE. KONINKLIJK BEZOEK AAN DF HOOFDSTAF) BUITENLAND DUITSCHLAND. DE DEVIEZEN-PROCESSEN. Gevangenisstraffen voor twee klooster zusters. De rechtbank te Berlijn heeft gister avond laat uitspraak gedaan in het proces tegen twee zusters van de Orde van het H. Hart van Jezus uit Hiltrup in Westfa- len. De moeder-overste Schulte-Mesum, te gen wie een tuchthuisstraf van 3 jaar was geëischt, werd wegens het overtreden der deviezenverordeningen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 30.000 mark boete, terwijl tegen zuster Therese Dreier een ge vangenisstraf was geëischt van 10 maanden, die bij de veroordeeling werden terugge bracht tot 7 maanden met aftrek der pre ventieve hechtenis. Bovendien werd een bedrag van 15.000 mark verbeurd ver klaard. Waarom wordt dit niet l>elct? Naar Kipa uit verschillende gebieden van Beieren verneemt, circuleert daar onder de bevolking een zoogenaamd „Devisenschie- berlied" (Deviezensmokkelaarslied), in welks eerste strofe de H. Vader als aan stichter der door de kloosterlingen begane deviezen vergrijpen bespot wordt. Dit lied wordt zelfs onder de schooljeugd verspreid. Het is een onduldbare toestand, dat de rijksregeering de bespotting van een staats hoofd, waarmee zij diplomatieke betrekkin gen onderhoudt, duldt. Van kerkelijke zijde zullen daarom in deze aangelegenheid ernstige protesten te Berlijn worden ingediend. DUITSCHE STUDENTEN IN JOEGO SLAVIË AANGEVALLEN. Een groep van veertien studenten van de Berlijnsche universiteit, die met studenten uit Belgrado een reis door Zuid-Slavië ma ken, is in de stad Petsj overvallen door een groep personen, die „Weg met het fascis me" riepen. Er werden door de aanvallers „Alles zal reg kom" zei Kruger. „Dispereert niet" zei Coen. Wij wachten in vertrouwen wat Neêrlands volk zal doen. Natuurlijk nog zomerpostzegels koopen twee schoten gelost, waarbij een der Duit- schers in den buik werd gewond, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Vier der aanvallers, die volgens de Duitschers communisten waren, zijn gear resteerd. ZWITSERLAND. ZWITSERLAND HANDHAAFT ASYLRECHT. Doch wat moet het met deserteurs uit Italië doen? Bondsraad Baumann heeft gisteren in den Zwitsersohen Nationalen Raad ver klaard, dat de regeering haar volle belang stelling schenkt aan de kwesties van asyl- recht en uitlevering. Wat betreft de deser teurs, die vooral uit Italië thans de grens passeeren, is hier geen sprake van vluch telingen, die aanspraak kunnen maken op een bijzondere behandeling. Men tracht eerst de menschen te overreden naar hun land terug te keeren; heeft dit geen succes, dan worden zij gevangen genomen en ver hoord. Politieke vluchtelingen genieten asyl- recht, doch andere vluchtelingen tracht men zoo goed mogelijk weer kwijt te raken, want het is voor Zwitserland onmogelijk allen op te nemen. Hierbij wordt evenwel met bijzondere omstandigheden rekening gehouden. Het probleem van de politieke emigranten is van groot gewicht, doch het kan niet door Zwitserland alleen worden opgelost, doch slechts door internationale maatregelen. Het zou zeer goed zijn, als de Volkenbond een oplossing wist te vinden. NIEUWE REGEERING GEVORMD. Op breede parlementaire basis. De Spaansche oud-minister Ohapa Prieta is er in geslaagd een nieuw kabinet te vor men, dat er als volgt uitziet: Minister-president en minister van Fa- nanciën: Prieta. Minister van Oorlog: Gil Robles. Buitenlandsche Zaken: Lerroux. Marine: Rabola. Landbouw, Industrie en Handel: Marti nez de Velasco. Openbare Werken: Lucia. Binnenlandsche Zaken: Pablo Blanco. Justitie en Arbeid: Salmon. Onderwijs: Rocha. De parlementaire basis, waarop het nieu we kabinet steunt, omvat de Catalaansche regionale unie, benevens de vier partijen, waarop ook het ministerie-Lerroux steunde, t. w. de katholieke volksactie, de radica len, de agrariërs en de liberaal-democraten. In het kabinet hebben drie radicalen zitting namelijk Lerroux, Rocha en Pablo Blanco, drie leden der katholieke volksactie, t. w. Gil Robles, Lucia en Salmon, de agrariër Martinez de Velasco, de Catalaansche re- gionalist Rabola en een wilde, namelijk de premier Prieta. Gil Robles, Lerroux en de Velasco zijn respectievelijk leiders van ka tholieke volksactie, radicalen en agrariërs. BUITENLANDSCHE BERICHTEN TREILER AAN DE ENGELSCHE KUST TE PLETTER GESLAGEN. Bemanning van elf personen omgekomen. De treiler „Skegness" uit Hull is in den afgeloopen nacht op de klippen van Speeton nabij Bridlington te pletter geslagen. Hoewel drie reddingsbooten tijdens den hevigen Zuid-Oosterstorm herhaalde po gingen hebben aangewend om het schip te hulp te snellen, is men er niet in geslaagd de elf leden der bemanning in veiligheid te brengen; zij zijn allen verdronken. DE TYPHUS-GEVALLEN ONDER SCHOTSCHE LOURDES-PELGRIMS. Na de bedevaart van een aantal Schot- sohe pelgrims naar Lourdes vertoonden zich, zooals gemeld,' bij verscheidene hun ner typhus-verschijnsel en. Tien personen zijn inmiddels aan de ziekte overleden. Ben uitgebreid onderzoek, ingesteld door de Schotsche en Fransche gezondheidsdien sten, heeft thans, naar Kipa meldt, uitge wezen, dat de ziekte waarschijnlijk een ge volg is van de omstandigheid, dat deelne mers aan de bedevaart op een Fransch tusschenstation water hebben gedronken, dat niet voor consumptie geschikt was. In elk geval heeft een bacteriologisch onder zoek door den Schotschen gezondheidsdienst bewezen, dat het water van de Lourdes- grot in het geheel geen bacteriën bevat. GEWELDIGE BRAND IN EEN LONDENSCH ENTREPOT. Groote hoeveelheden rubber en the© verloren gegaan. In de Londensche wijk Wapping is op de z.g. Koloniale Werf, die aan de Theems is gelegen, gisternamiddag brand uitgebroken die liiet razende snelheid om zich heen greep en vanavond tegen middernacht nog altijd niet was gebluscht. Onmiddellijk nadat alarm was geslagen, sneld® van alle zijden de brandweer toe, die in deze wijk, waar enorme voorraden handelswaren zijn opgeslagen, steeds bij zonder op haar qui vive is. Het duurde dan ook niet lang, of er waren 300 brandweer lieden ter plaatse, die met 40 spuiten, waar onder twee drijvende, de vlammenzee aan tastten. Zij slaagden er evenwel niet in, den brand meester te worden, daar in het in lichtelaaie staande pakhuis 6000 kisten rubber, benevens groote hoeveelheden thee en andere koloniale waren waren opgesla gen, waarin de vlammen gretig voedsel vonden. De 30 meter omhoog laaiende vuur gloed bood van den rivieroever af 'n schit terend schouwspel en duizenden Londenaars stroomden daar te zamen, ten einde er ge tuige van te zijn. Op het oogenblik beperkt de brandweer er zich toe te verhinderen, dat het vuur naar andere pakhuizen overslaat. HET EINDE VAN EEN ONGELUKSSCHIP. Geen doodenschip. Het soheepsongeluk aan de kust van Nieuw Schotland heeft een minder tra gisch verloop gehad dan de eerste berich ten meldden. Van de zeven mar. die zich in de reddingboot bevonden, welke aan de kust is aangespoeld, was er nl. een over leden, terwijl de anderen bewusteloos wa ren. Na eenigen tijd herkreeg een hunner, Carmichael genaamd, het bewustzijn, hij krabbelde uit de boot en kroop op handen en voeten naar een woning in de nabijheid waar hij uitgeput neerzeeg, na om hulp voor zijn makkers te hebben gevraagd. Onmid dellijk spoedde men zich naar het strand, waar men de vijf bewustelooze zeelieden vond, die in allerijl naar een ziekenhuis werden overgebracht. Men vermoedt, dat zij er allen het leven zullen afbrengen. Al leen Carmichael bleek in staat nadere bij zonderheden mede te deelen: de anderen De voorbereidingen Reeds vroeg in den morgen bereidde de hoofdstad zich voor op de komst van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, die hedenmiddag zouden aankomen om het ge bruikelijke jaarlijksche bezoek te bren gen. Allerwegen werden vlaggen uitgesto ken, zoowel van de gemeentegebouwen als bij tal van particulieren. De Kalverstraat kreeg haar feestelijke aanblik als altijd; men wandelde er onder een hemel van vlaggen. Ook op het Damrak, waar straks de Koninklijke stoet zou langs trekken, zette zich in vlaggentooL De trams hadden hun gebruikelijke versiering van vlaggen- tropheetjes. Reeds betrekkelijk vroeg kwamen groep jes menschen naar het Damrak en den Dam om zich een goed plaatsje te verze- kern. De drukte werd grooter toen verschil lende detachementen politie verschenen op den weg van het Centrale Station langs het Damrak tot den Dam en een gedeelte van den Dam af te zetten. De bereden po litie begon langzaam aan te patrouilleeren en eenige punten, waar straks de groot ste menigte verwacht werd te bezetten- De komst van de eerewacht van de ma rine, voorafgegaan door de marinekapel, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Zeeman, vormde een nieuwe attrac tie voor de steeds groeiende menigte. Omstreeks half twaalf trokken de nog ledige koetsen stapvoets naar het Cen traal Staton om zich op te stellen voor den uitgang van de Koninklijke Wacht kamer. Het Oostelijk gedeelte van het Stations plein was ook gedeeltelijk door de politie afgezet. Daar arriveerden ook tegen kwart voor twaalf de burgemeester, dr. W. de Vlugt en den hoofdcommissaris, en com missaris van politie, chef van de Verkeers politie. Tegenover den uitgang had zich inmiddels reeds opgesteld het eere-escor- te, dat de stoet zou begeleiden naar den Dam. De aankomst. Precies op tijd schoof de Koninklijke Salonwagen langs het eerste perron, dat gedeeltelijk was afgezet. Achter de afzet ting had zich ook veel belangstellend pu bliek opgesteld. Nauwelijks stond de trein stil of H.M. de Koningin vertoonde zich aan den uit gang van het salonrijtuig. Een hartelijk hoera van het pubiek verwelkomde de waren te zeer uitgeput om te spreken. Ook bij Carmichael duurde het echter geruimen tijd voor hij een gedetailleerd verhaal kon doen over hetgeen was gebeurd. Het verongelukte schip, de „Hurry On" was nog niet zoo lang geleden met een be manning van twaalf man van Halifax naar Montreal vertrokken. Toen het schip, een vaartuig van 638 ton, zich nabij de Westkust van Kaap Breton bevond, begon het hevig te stormen en spoedig verloor men de macht over het vaartuig. De lading ging werken, hét schip maakte slagzij en ging onder. Even te voren hadden de opvarenden zich in de reddingsboot begeven, maar een zware stortzee deed het bootje omslaan. Vier der schipbreukelingen verdwenen in de golven, maar de overigen slaagden er in de boot weer overeind te zetten en er weer in te klauteren. Nog twee maal kantelde de reddingsboot en telkens weer slaagden de uitgeputte zeelieden er in, haar weer op te richten en zich in veiligheid te brengen. De kapitein, die ten gevolge van de koude en de uitputting was gestorven, is bij een van deze gelegenheden in de golven ver dwenen. Toen men eindelijk de kust bereikte, was de reddingsboot bijna geheel aan stukken geslagen, de riemen waren vernield en de planken gespleten. Van de omgekomen op varenden heeft men, ofschoon men het ge heele strand heeft afgezocht, geen spoor kunnen vinden. De „Hurry On" heeft de laatste tijden reeds vier maal met moeilijk heden te kampen gehad. In Januari jl. was het schip aan de kust bij St. Francis Har bour in een storm geraakt en drie dagen lang hebben de opvarenden toen den dood in de oogen gezien, omdat de zee te on stuimig was om de reddingsbooten te strij ken. BANDIETEN BEZETTEN TIENTAU. Twintig politiemannen vermoord. Met geweren en pistolen uitgeruste ban dieten zijn gisteren de stad Tientau bin nengevallen. ZJj bestormden het bureau van de politie, vermoordden twintig in specteurs en agenten en ontkwamen, voor de troepen de stad binnenrukten om hen te verdrijven. BANDIETEN PLUNDEREN SCHOOL GEBOUW LEEG. Ongeveer 60 bandieten, die deels met moderne geweren, deels met speren waren gewapend, hebben de volksschool te Loet- smg aan de kust van de Zuidelijke Tsje- kiang overvallen en het schoolgebouw vol komen leeggeplunderd. Zij ontkwamen met hun buit en met medeneming van een leeraar, 29 scholieren en 2 schoolbedienden in 7 jonken naar volle zee, voordat de boeren uit de omgeving hulp konden bie den. beide vorstinnen in de hoofdstad. Nadat de burgemeester H.M. had welkom geheeten, ging het gezelschap naar de Koninklijke Wachtkamer. Kort daarop begin de intocht naar het Koninklijk Paleis op den Dam. Luid ge juich steeg op toen de stoet zich in bewe ging zette. Het koninklijk rijtuig, waarin de beide vorstinnen hadden plaats genomen, werd voorafgegaan door het eerste gedeelte van het eere-escorte. Allerwegen was er geest drift. Het hoerageroep zette zich langs het Damrak voort. Door Moeder en Dochter werden de huldebetuigingen minzaam groetend beantwoord. Op den Dam. Op den Dam had zich een groote menig te achter de politieafzettingen opgesteld. Om twaalf uur werd van het Centraal Sta tion een teeken gegeven, dat Hare Majes teit was aangekomen. De eerewacht kwam in het geweer en stelde zich rechts en links van den ingang van het Paleis op. Allereerst reden eenige motorristen van de politie den Dam op, spoedig gevolgd door de rijtuigen van den hoofdcommissa ris en den burgemeester. In gestrekten draf kwam vervolgens de eere-wacht, waarachter het koninklijk rij tuig reed. Sterker nog dan op het Dam rak was hier het gejuich. Uit de vensters van de omringende gebouwen, die met publiek bezet waren, werd gewuifd met zakdoeken. De eere-wacht presenteerde het geweer en de muziek speelde het Wilhelmus, toen de beide vorstinnen bij het Paleis aan kwamen. Nauwelijks waren Hare Majesteit met Haar Dochter ten paleize of de koninklijke Standaard werd geheschen. Toen de rijtuigen wegreden gingen de deuren, die uitkomen op het Balcon van het Paleis open en verschenen Moeder en Dochter op het balcon. Opnieuw juichte het publiek hartelijk zijn Koningin en Prinses toe. Toen het hoerageroep eenigszins bedaar de, klonk uit de menigte spontaan het Wilhelmus op, dat aandachtig door de vor- stinnep werd aangehoord. Hartelijk wuifde de Koningin, zoowel als de Prinses de me nigte toe voor deze bewijzen van aanhan kelijkheid. Langen tijd vertoefden Moe der en Dochter op het balcon. Toen de vorstinnen zich in hun vertrek ken hadden teruggetrokken, begon de poli tie ook hier en daar haar afzettingen in te trekken. Spoedig daarop had de Dam weer zijn gewoon aanzien, met dien ver stande, dat voor het Paleis steeds een rij van toeschouwers bleef staan kijken naar het ongewone schouwspel van een mili taire wacht aan het Paleis. Even na half drie kwamen de koninklij ke auto's bij het Paleis aan om Hare Ma jesteit en Prinses Juliana te brengen naar het Diaconie. Weeshuis der Nederduitsche Hervormde Gemeente in de Volkerakstraat Op den Dam was weer een talrijke me nigte verzameld die de beide vorstinnen hartelijk toejuichte tot de stoet zich in be weging stelde, voorafgegaan door motor politie. Langs den langen weg, die de stoet volg de, had zich veel publiek opgesteld, dat allerwege zijn hulde bracht aan de Lands vrouwe en Haar Dochter. Om ongeveer vier uur arriveerde de ko ninklijke stoet voor de hoofdingang van het weeshuis. Hier ook had zich weer een talryk publiek verzameld, dat door de po litie op een behoorlijken afstand werd ge houden. Aan den hoofdingang werd Hare Majes teit ontvangen door den voorzitter en den secretaris van het bestuur en den direc teur. In de vestibule van het gebouw boden de weeskinderen aan de Koningin en de Prinses bloemen aan, waarvoor beiden hartelijk dank zegden. Begeleid door de genoemde bestuursle den en den directeur werden eenige af- deelingen van dit nieuwe weeshuis, dat 15 December 1932 werd in gebruik genomen, bezocht. Na dezen rondgang door het gebouw be geven Hare Majesteit en de Prinses zich naar de Bestuurskamer, waar de overige bestuursleden en de directrice zijn en aan de vorstelijke bezoekers worden voorge steld. Door eenige meisjes wordt voorts thé ge reserveerd. Tijdens het verblijf in de bestuurskamer hebben alle kinderen zich van hun afdee- lingen naar de hall van het gebouw be geven. Langzamerhand is het kwart voor vijf geworden en breekt de tijd van ver trekken aan. Wanneer de vorstelijke per sonen zich naar de uitgang begeven zin gen de kinderen Haar toe: „De Heer zege- ne en behoede U". Langs den terugweg hebben zich veel schoolkinderen opgesteld en worden de vorstinnen door de jeugd, maar ook door dikwijb? talrijk publiek toegejuicht. Op den Dam is het intusschen tegen vijf uur weer aardig vol geworden en hebben de Koningin en de Prinses weer een har telijke huldebetuiging in ontvangst te ne men. Naar wij vernemen, is het verzoek van H.M. de Koningin om tijdens de ritten te Amsterdam geen bloemen aan te bieden, gedaan op grond van de aan H.M. voorge legde bezwaren in verband met de ver keersregeling en den beschikbaren tijd tij dens deze rijtoeren en niet omdat H. M. overigens geen bloemen wenscht te aan vaarden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6