DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE REDE VAN PROF. AALBERSE 26e Jaargang DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 No. 8227 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal m onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENT1EPRUS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b#- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 TWEEDE KAMER De R.K. Staatspartij neemt afwachtende houding aan Wij hebben in ons vorig nummer in het verslag van de Tweede Kamer-verga- dering van gisteren een samenvatting' ge geven van de rede, door prof. Aalberse gehouden. Deze rede verdient inderdaad wjj overdrijven geenszins door haar bestu deerde verzorging, haar bijzondere duide lijkheid en de uiteenzetting van feiten en ge beurtenissen de aandacht van allen, die belangstellen in de politiek en speciaal in de politiek van dit oogenblik, in de poli tiek, welke gevoerd moet worden onder de huidige voor Volk en Land zoo moeilijke economische omstandigheden. Wij zijn dan ook voornemens, zoo spoe dig mogelijk van deze rede een zeer uit voerige weergave in ons blad op te nemen. „Bij een werkprogram komt het in de eerste plaats aan op de wijze, waarop, en op den geest, waarin het programma wordt uitgevoerd. Wij zijn bereid, de daden van het kabinet af te wachten. Het Jcomt er op aan, hoe, in welken geest en in welk tem po het program wordt uitgevoerd. Het ka binet betrachte wederkeerigheid en wachte ook onze daden af'. In deze woorden heeft prof. Aalberse uitgedrukt de gezindheid, welke de Kamer fractie der R.K. Staatspartij bezielt ten op zichte van het kabinet: Na de gedane be loften wil de Kamerfractie alsnog een af wachtende houding aannemen. Vertrouwen in het kabinet, nu, natuur lijk, niet opnieuw door dr. Colijn ge vraagd, wordt door de R.K. Kamerfractie niet uitgesproken. Daartegenover acht de R.K. Kamerfactie zich ook niet verant woord, om, onder de huidige omstandighe den, n u haar vertrouwen in het kabinet op te zeggen, een kabinetscrisis uit te lok ken. Zij wil dat nu niet doen, evenmin als z ij het gewild heeft in Juli. Toen, in Juli, heeft dr. Colijn een kabinetscrisis, tenonrechte o.i., vastgekoppeld aan het feit, dat de R.K. Kamerfractie, door hem in die positie gedrongen, niet haar ver trouwen in het kabinet wilde uitspreken. De R.K. Kamerfactie neemt nu dus een afwachtende houding aan. Dit standpunt is o.i. gemotiveerd en door het feit, dat er werkelijk teekenen zijn, die schijnen te wijzen op een zekeren omme keer in de politiek van het kabinet-CoRjn, en door de verwachtingen, die gevestigd zijn op minister Gelissen, en omdat onder de huidige internationale verhoudingen een wisseling van kabinet, kabinetscrisissen zeker ongewenscht zijn, Hier volgen een tweetal persstemmen uit Kameroverzichten in ochtendbladen Krachtiger verdediging van den gulden, doeltreffender maatregelen tegen het af vloeien van goud van het Ka binet gevraagd. Uit de M a as b o d e: „Merkwaardig is, dat èn Colijn èn Aal berse èn Albarda tegen devaluatie zijn. Wel constateerde de soc.-dem. leider te recht, dat daarover meeningsverschil be staat in alle groote partijen en fracties, maar natuurlijk zei hij niet, hoeveel man in zijn fractie voor of tegen was en terecht zweeg ook Aalberse daarover. De beurs van heden bewijst trouwens weer de waarheid van Aalberse's woord, dat men voortdurend aan de muntkwestie moet denken, maar er niet over moet spre ken. Toch deed het ons genoegen, dat prof. Aalberse heeft gevraagd, welke maatre gelen het demissiormaire kabinet-Colijn te gen de goudafvloeiing in Juli nam. En zijn waarschuwing aan het kabinet, om, zoo evëntueele devaluatie eens onvermijdelijk zou zijn, de noodige maatregelen tegen spe culanten te nemen, moge het kabinet ter harte nemen. Ir. Albarda heeft den moed gehad daar is eenige moed voor noodig, want deze kwestie heeft vele kanten, waarbij behoedzaamheid eisch is nog verder te gaan. Hij wees er op, dat krachtiger ver dediging van den gulden onafwijsbare eisch is. De gebeurtenissen van heden hebben dit overvloedig bewezen. Terwijl minister Co lijn Dinsdag uitdrukkelijk verklaarde, dat het kabinet de muntpariteit wil handhaven en dat er niets gebeurt, als de Nederlanders hun valuta maar niet verkoopen in vreemd geld, zijn de speculanten en angstmeiers er vandaag weer in geslaagd aan deze eer lijk gemeende woorden een geheel andere beteekenis te geven en onze valuta in dol lars, francs en zelfs ponden te laten om zetten. Natuurlijk helpt tegen deze specu lanten een disconto-verhooging niets. Al zet men het disconto op 10 pet., speculan ten zijn daar niet bang voor. Men ver moordt zoo alleen het soliede bedrijfsleven en ondermijnt de leeningpolitiek van het Rijk. Maar de regeering kan wel degelijk, zonder embargo af te kondigen en dus den gouden standaard los te laten, de goud- afgifte controleeren. Zij kan verbieden goud te exporteeren, behalve voor goede ren en diensten; zij kan zoo noodig het heele deviezenverkeer centraal doen na gaan en eventueel den heer en speculanten van „geldhyena's" gewaagde prof. Aal berse aan het verstand brengen, dat zij niet zal dulden, dat ons volk in nood het slachtoffer wordt van hun practijken. Zij kan aankondigen de devaluatie-winsten, waarop men rekent, in beslag te zullen ne men. Dan zullen deze nobele ridders wel even spektakelen, maar wij zien niet in, dat in een tijd, waarin de vrijheid om men- schen te verplaatsen, goederen uit te wis selen en zelfs gedachten over de grens te brengen, zoo beknot is, het geldverkeer maar volkomen vrij zou moeten worden gelaten ten bate van individuen, die daar van misbruik maken. Daarom rekenen wij er op, dat het kabinet, zoo noodig, tegen krachtdadig optreden niet zal opzien. Ook hier geldt het een zaak van nationaal be lang en tevens de behartiging vein het wel en wee van veel kleine spaarders, die mis leid door valsche voorlichting, zichzelf ten gronde zouden kunnen richten en met zich zelf vele anderen". Uit het Vaderland: „Consequente deflatie of de valuatie". „Natuurlijk ging mr. Aalberse opnieuw op zijn dilemma „consequente deflatie of devaluatie" in. Het geschil lijkt ons meer en meer van theoretischen aard te worden. Wat blijft er van het dilemma over, indien men erkent, dat ook na devaluatie dezelf de maatregelen noodig zullen zijn, die men thans moet nemen? En als men met con sequente devaluatie niet anders bedoeld dan daling van de productiekosten, waar door het bedrijfsleven weer rendabel wordt beoogt dan de regeering niet sinds jaar en dag hetzelfde? Alleen vormen de maat regelen van de regeering volgens de R.K. te weinig een aaneensluitend systeem. Zullen R.K. niet spoedig een nieuwe cri sis uitlokken, de S.DAP. erkent de groote moeilijkheden, doch ir. Albarda heeft het nog eens met klem gezegd zij zal niet voor een kabinetscrisis terugdeinzen. Zij is bereid in het regeeringskasteel te tre den. Zij blijft zich aan de R.K. als bond genoot aanbieden. Zij geeft blijkbaar de hoop niet op! Zoowel mr. Aalberse als ir. Albarda hoopt, dat devaluatie zal uitblijven. Eerst genoemde gaf echter den wenk zoo spoe dig mogelijk in te grijpen, indien de regee ring tot de overtuiging zou komen, dat de valuatie niet langer te voorkomen zal zijn. Hier ontmoetten de beide leiders el kaar. De leider der S.D.A.P. drong aan op maatregelen tegen het afvloeien van goud en op maatregelen, waardoor, mocht het tot devaluatie komen, de daarvan gehoopte winst den speculanten zal ontgaan en de schatkist ten goede zal komen. Het ant woord hierop van de regeeringstafel mag met belangstelling tegemoet worden ge zien. Verder hebben alleen de woordvoerders van de dominee's-partij tj es gesproken. Vooral de mogelijkheid van een vierden R.K. minister scheen hun de nachtrust te ontrooven. Toch zou dit allerminst een no vum zijn, maar voor ds. Kersten en ds. Lingbeek staat het reeds vast, dat Rome met de crisiswinst wegloopt". Wij hebben gisteren gemeld de redevoe ringen van de heeren Aalberse (R.K.), Lingbeek (Herv. Ger.) en Albarda (S.D. A.P.). Na den heer Albarda heeft nog de heer Kersten (St. Ger.) het woord gevoerd, om, evenals de heer Lingbeek, te betoogen, dat Rome versterkt uit den strijd is geko men, „want er komt een vierde r.-k. minis ter"! DE NIEUWE PAUSELIJKE INTERNUNTIUS. Uit Brussel te 's-Gravenhage aangekomen. De nieuwe Internuntius bij het Neder- landsche Hof, Z.Exc. Mgr. Paolo Giobbe heeft gistermiddag met den Pullman trein Brussel verlaten met bestemming naar 's-Gravenhage. Z..Exc. werd vergezeld van mgr. L. Punzolo, secretaris van de Interij nuntiatuur te 's-Gravenhage. Mgr. Giobbe werd tot aan den trein uitgeleide gedaan door Z.Exc. mgr. Mi- cara, Pauselijk Nuntius te Brussel. Mgr. Micara zal zich in den loop van October waarschijnlijk gedurende eenige dagen naar den Haag begeven. Mgr. Arrigoni, die thans op de in ter- nuntiatuur te Den Haag het secretariaat waarneemt, zal eerstdaags zyn functie op de nuntiatuur te Brussel gaan hervatten. Om 17.58 uur arriveerde de Pullmann- trein te 's-Gravenhage. Ter begroeting van Mgr. Diobbe waren op het perron van het H. S. M.-station aan wezig mgr. L. Arrigoni, auditeur van de Pauselijke Internuntiatuur, de hoogeerw. heer J. M. v. d. Tuyn, deken van 's-Graven hage, mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.-K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, mgr. J. Postma, pas toor der parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, pater d'Aquin S.J. en pater L. Bomke S.J., rector van het St. Aloy- siuscollege, de zeereerw. heer dr. B, Bru- ning, pastoor in het H. Land, die oud-stu dent is van de Propaganda Fide, toen mgr. Giobbe nog rector was van dat college, W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, voor zitter van de Leo-stichting,. ir. G. Stuyt en andere belangstellenden. Bovengenoemde personen werden door mgr. Arrigoni aan den nieuwen Internun tius voorgesteld. Zijn Exc. vertrok vervolgens met mgr. Arrigoni en mgr. Punzolo naar de Pau selijke Internuntiatuur aan het Bezuiden- hout, waar talrijke bloemstukken den nieu wen Internuntius zijn welkom in Holland vertolkten. „Msbd." GEEN DEVALUATIE VAN DEN GULDEN. Een fantastisch bericht in de „Financial News". De „Financial News" van heden bevat het volgende bericht: „De beweging voor devaluatie in Neder land neemt in kracht toe. Vernomen wordt, dat, ofschoon prof. Aalberse, lei der van de Katholieke Partü, gisteren ver klaarde, dat hij het anti-devaluatie-kabinet van dr. Colijn zou steunen, de Katholieke- Parlementaire partij als geheel van oor deel is, dat devaluatie onvermijdelijk is. Vier een twintig van haar acht en twin tig leden meldt Reuter zouden, naar aangenomen wordt, als privé-personen aan hangers zijn van een devaluatie-politiek. In verband hiermede wordt gemeld, dat prof. Aalberse, gisteren in een persoonlijk onderhoud dr. Colijn geadviseerd heeft niet te lang te wachten met het nemen van maatregelen tegen speculatie, indien en wanneer hij tot de conclusie komt, dat de valuatie onvermijdelijk is. Parlementaire en financieele kringen verwachten, dat devaluatie in Nederland voor het einde van het jaar een feit zal zijn." In verband met dit bericht in de „Fi nancial News" vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze voorstelling van zaken vol komen fantastisch is, zoowel wat betreft het aantal katholieke devaluisten als het particulier advies, dat door prof. Aalber se aan den heer Colijn zou zijn gegeven. De afwijzende houding van de Nederland- sche regeering met betrekking tot deva luatie, zooals die nog in de laatste Troon rede is onderschreven, is in geen enkel opzicht gewijzigd, terwijl de verzoenende houding, door de Katholieke partij aange nomen bij haar eerste openbare ontmoe ting met de regeering na de politieke cri sis, de positie van het kabinet-Colijn nog versterkt heeft. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN LAND- EN TUINBOUW NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. Al gemeen e vergadering van de groep Bloemisterij. De Groep Bloemisterij uit den Neder- landschen Tuinbouwraad heeft gisteren te Utrecht een druk bezochte algemeene ver gadering gehouden. De heer J. Mensing te Aalsmeer, voor zitter, wees er in zijn openingsrede op, dat de Groep Bloemisterij nog nimmer on der zulke moeilijke omstandigheden is bij eengekomen als thans. De toekomst, zeide spr., is zoo onzeker, als zij nog n im mer was. De bloemisterij, aangewezen op export, ondervindt moeilijkheden zoowel door de contingenteeringen en deviezen- bezwaren als door de oeconomische inzin king, waardoor de producten moesten wor den afgezet tegen prijzen liggende bene den de productiekosten. Het jaar 1934 stel de te leur, 1935 niet minder. Van een we reldherstel is weinig te bespeuren. Onder deze omstandigheden moet het dus met de bloemisterij wel zeer slecht gaan. In het daarna door den secretaris uitge bracht jaarverslag worden uitvoerig en door cijfers gestaafd, de moeilijkheden uiteengezet, welke de bloemisterij in het afgeloopen jaar heeft ondervonden. Na afdoening van de financieele regelin gen werden enkele voorstellen behandeld. Na eenige bespreking werd aangenomen een voorstel van den kring bloemenvei- lingsvereenigingen om de statuten der groep in dier voege te wijzigen, dat voor de bloemenveilingen, naast de- voorzit ter en onder-voorzitter, nog twee bestuurs leden der kring in het groepsbestuur zit ting zullen hebben. Vervolgens kwam een voorst el-Den Haag in behandeling om te bevorderen, dat voortaan bloemententoonstellingen slechts georganiseerd kunnen worden door den ge- organiseerden tuinbouw. Ter toelichting maakte de afgevaardigde de opmerking, dat tegenwoordig tal van vereenigingen voor vreemdelingenverkeer uit winstbe jag bloemententoonstellingen organiseer den. Het bestuur kreeg machtiging van de vergadering om zich met een circulaire in den door Den Haag beoogden geest tot de afdeelingsbesturen te wenden De heer J. Mensing, voorzitter der groep bloemisterij en voorzitter van de Neder - landsche Sierteelt-Centrale sprak naarna over: De Nederlandsche bloemisterij in den nood dezer tijden. In zijn uitvoerig betoog kwam spr. tot de volgende conclusies: 1. Saneering van de bloemkweekerij op basis van de cultuur in 1933 is noodzake lijk. 2. De kosten der saneering moeten worden gedragen door het Landbouwcrisis fonds, althans voor zoover een hoogere heffing noodig is voor de dekking der kos ten dan in 1934. 3. De voorwaarden voor het bloem- kweekerscrediet worden zoodanig gewij zigd, dat het ook van nut kan zijn voor die bloemkweekers, welke niet hun producten der bloementeelt over een erkende veiling veilen en dat het voor de bloemkweekers, welke wel hun producten der bloementeelt over een erkende veiling veilen, geheel werkt als de bekende veilingcredieten. 4: De regeering stelle uit het Land bouwcrisisfonds een bedrag beschikbaar, groot 125.000 voor het handhaven der minimumprijzen op de erkende veilingen. 5. De bloemenhandel trachte aan zijn verlangen tot saneeren te voldoen langs den weg van gemeentelijke verordeningen. 6. De regeering stelle uit het Land bouwcrisisfonds een bedrag beschikbaar als steun aan de cultuur van kasrozen en aan de cultuur van afgesneden seringen. 7. De contingenteering van Azalea's, Hortensia's en niet-houtvormige sierge wassen blijve gehandhaafd. 8. De regeering bevordere zooveel in haar vermogen ligt den export van bloe misterij-producten, met name van afgesne den bloemen. 9. De regeering kome zoo spoedig mo gelijk met voorstellen tot vermindering van de vaste lasten van landelijk eigendom. VERMINDERING VAN DEN TUINBOUW - EXPORT. Gedurende de maand Augustus is de ex port van tuinbouwproducten opnieuw vrij belangrijk verminderd; in Augustus van het vorig jaar werd voor ƒ61.911.000 uit gevoerd, doch dit jaar slechts voor ƒ54.199.000, hetgeen een vermindering met pL 12 pet. beteekent. Hierdoor is opnieuw een laagte-record in den export bereikt, hetgeen vooral is te wjjten aan de vernietigende gevolgen van de Duitsche betalingsmoeilijkheden. Naar dit land werd in Augustus van het vorig jaar ter waarde van ƒ2.753.000 geëxpor- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden komt de Raad van den Volken bond bijeen ter behandeling van het rap port der Commissie van Vijf. (2de blad). Nieuwe regeering in Spanje. (2de blad). Engelse he treiler vergaan. Elf slachtof fers. (BuitenL Ber. 2de blad). Groote brand te Londen (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer en het „nieuwe" Ka binet-Colijn (1ste blad). Een wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging van de tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. (4de blad). Verschenen is de begrooting van het Verkeersfonds voor 1936. (4e blad). De staking in de textiel-industrie te Til burg is geëindigd. (4de blad). De storm heeft gisteren weer verschillen de slachtoffers geëischt; vier visschers op de Waddenzee verdronken, op het IJssel- meer kwam een opvarende van een motor schip om; nog andere slachtoffers onder auto en tram gewond en gedood. (3de blad). Twaalf gewonden bij een autobcjtsing bij Roermond. (3de blad). teerd, doch thans nog slechts voo 1.710.000. Betere resultaten gaf de export naa: Engeland, die het vorig jaar 1.414.000 be liep doch thans toenam tot ƒ1.581.000. Van vrijwel alle producten nam de export naai dat land toe. De export van bloemkool is dit jaai enorm verminderd, en beliep in Augustus slechts 60 pet. van de hoeveelheid in he vorig jaar. Vooral naar Duitschland is de export van dit product verminderd, en de waarde ervan liep terug van 141.000 in Augustus 1934 tot 64.000 in dit jaar. DE GROOTE BRAND IN LONDEN. LONDEN, 26 September. Omtrent de groote brand, die het geweldige uit zeyen verdiepingen bestaande pakhuis aan de Colonial Warf in Wapping vernield heeft, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden gemeld. De op het dak van het gebouw gemonteerde kraan en de 24 me ter hooge zijmuur van het huis zijn naar de kant van de rivier omgevallen. Vijf vrij groote schepen en verscheidene kleinere vaartuigen, die tengevolge van de eb niet konden wegvaren werden door de neerstortende brokken puin zwaar bescha digd en in brand gestoken door de rubber- massa's die brandend het water instroom den. De vlammen hebben ook de in de be nedenverdiepingen van het pakhuis opge slagen voorraden wijn en andere dranken aangetast. Hedenmorgen beperkten zich de 300 deels met gasmaskers uitgeruste brandweerlieden zich ertoe de naburige pakhuizen en woonhuizen te redden. On ophoudelijk stortten zij geweldige water massa's op de nog gloeiende puinen, waar uit telkens weer vonkenregens huizenhoog opstuiven. GEWELDIGE FABRIEKSBRAND IN - ARGENTINIË. BUENOS AIRES, 26 September. In de stad San Urbano, op 325 K.M. ten Noord westen van Buenos Aires is gistermiddag in een groote meelfabriek een geweldige brand uitgebroken. De verschillende ge bouwen der onderneming besloegen een oppervlakte van ongeveer 40.000 vierkan te meter. Het geheele complex werd door de vlammen aangetast, en voor het groot ste deel in de asch gelegd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1